'Levensbedreigende Winkelwagentjes zwerven niet meer situaties' in huizen 'Beter dan gebruiken in de struiken' REGIO Duinrell 3* o o Pancras-West boos over opzeggen huur Woningcorporatie doet nader onderzoek CD O O 3 Goedemorgen Wat een krant. I. I 5 REGIO h LEIDEN Anti-diefstalslot op karretjes Diamantplein tok Noordwijk eft gewoon een and van zand ireksgroep r weduwen Om te voorkomen dat ?en en weduwnaren ver- nen en in ernstige pro- raken, organiseert de est Groep gesprekken lotgenoten. De gespreks- bedoeld voor mensen jaar en ouder die langer n jaar geleden hun part- i verloren. Aan de orde het omgaan met rouw opnieuw inrichten van en. De cursus wordt van- tptember gegeven aan ifessorenpad. Informatie 8907600. (advertentie) is de Partis tot 10 uur onds in Artis. en augustus is Artis aterdagavond open. door Eric-Jan Berendsen Vervolg van voorpagina leiden - Twee managers van De Sleutels van Zijl en Vliet zijn door de directie op non actief ge steld vanwege slecht onderhoud van de huizen van de Leidse wo ningcorporatie. Grote gebreken zijn aan het licht gekomen bij een globaal onderzoek naar de staat van onderhoud van de helft van alle woningen in Lei den en Voorschoten. Het weg werken van achterstallig wo- ningonderhoud gaat de woning corporatie waarschijnlijk meer dan een miljoen euro kosten. Uit een 'quick scan' blijkt dat er nogal wat schort aan de wonin gen van De Sleutels van Zijl en Vliet. Die hebben zelfs tot 'le vensgevaarlijke situaties' geleid voor bewoners in het Stenevelt- park aan de Zijl in Leiden en de Nassaukade in Voorschoten. Daar waren rookgasafvoeren voor driekwart dichtgeslibt met aluminiumsulfiet. Inmiddels zijn de rookgasfavoeren weer schoongemaakt. Ook bleek dat op beide plekken veiligheden van cv-ketels waren verbroken. De ketels verkeerden boven dien in deplorabele staat van onderhoud. Ook de huizen van de woning bouwvereniging in de Kooi blij ken nogal wat te mankeren. Daar moeten dakvlakken wor den vervangen, pannen worden verankerd en panlatten worden hersteld. Volgens het onder zoeksrapport gaat dat 'vele ton nen' kosten. De Sleutels is niet alleen nalatig geweest: bij plannen voor ver vanging van de daken van de woningen aan de Lingestraat en de Drechtstraat ging de wo ningcorporatie veel te voorbarig aan de slag. Een aannemer zou daar de opdracht krijgen de be treffende daken te vervangen, maar bij nadere inspectie bleek dat de daken nog zeker tien jaar mee kunnen. Zo hield de wo ningbouwvereniging 120.000 euro in kas. In een brief aan het personeel schrijft directrice M. Vissers dat de twee managers die voor de misstanden vematwoordelijk worden geacht, 'voorlopig bij zonder verlof hebben gekre gen. 'Naar aanleiding van de geconstateerde gebreken in het bezit van voormalig Zijl en Vliet is door de raad van commissa riseen aan de directeur op dracht gegeven al die acties te ondernemen die door de direc tie als passend worden bevon den'. Met de op non actief ge stelde managers worden 'nade re gesprekken' gevoerd. Visser wil niet ingaan op de schuldvraag en de mogelijke oorzaken van de misstanden. „Het belangrijkste is dat de ge vaarlijkste situaties inmiddels zijn opgelost en dat zich geen persoonlijke ongelukken heb ben voorgedaan. De andere problemen gaan we ook aan pakken. Gelukkig staan er in het rapport ook de nodige meeval lers." De afdeling Bouw- en Woning toezicht van de gemeente en TNO verrichten nadere onder zoeken, om te kijken of de be vindingen van de woningcor poratie juist zijn. Volgens Visser wordt jaarlijks het hele huizen- bezit van de woningbouwver eniging onder de loep geno men. „De resultaten hebben wij doorgegeven aan de gemeente en organisaties van huurders." De ondernemingsraad (OR) van de woningbouwvereniging heeft grote moeite met het weg sturen van beide managers. De OR had liever gezien dat de re sultaten van het onderzoek eerst door een onafhankelijk bureau waren getoetst. Zij ver wijt directrice M. Visser te snel te hebben gehandeld en vraagt zich af in hoeverre er sprake is van verwijtbaarheid van de twee managers. De financiële consequenties van het achterstallig onderhoud zijn nog niet helemaal te over zien. Nader onderzoek moet de omvang van de schade precies bepalen. Alleen al nieuw met selwerk en dakbedekking op de 'Molens' in de Merenwijk gaat 650.000 euro kosten. (advertentie) Familietip! Kom deze zomer naar attractiepark Duinrell in Wassenaar. Geniet in de spetterende attracties, en het tropische Tikibad. De gewel dige magische zomershow van Hans Klok - 8 juli t/m 22 augustus - mag je niet missenI Duinrell 12242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 258, www.duinrell nl door Rody van der Pols leiden - De medewerkers van supermarkt Digros op het Dia mantplein in Leiden hadden zo'n beetje een dagtaak aan het opsporen van vermiste winkel wagentjes. Dagelijks zwierven tientallen karretjes door de wijk. Om nog maar te zwijgen van de wagentjes die spoorloos verdwenen. Met de invoering van het Cart Anti-Theft Protec tion System (CAPS) is dat verle den tijd. Karretjes die nu buiten het aangegeven gebied komen, staan meteen muurvast. Jam mer voor de klanten die ge wend waren hun winkelwagen tot aan de voordeur te rijden. Daar sta je dan met je karretje. Geen beweging in te krijgen. En de auto staat drie straten ver derop geparkeerd. „Tja, dat komt voor", zegt Miron Dijk huizen van de Digros. „Dat is het nadeel van dit systeem. Maar als de klanten bij ons aan kloppen, lopen we meestal wel mee om het karretje te deblok keren en te helpen bij het inla den van de boodschappen. Bo vendien gebeurt het steeds minder. De meeste klanten we ten inmiddels ook wel dat ze de groene streep niet moeten pas seren." De groene streep: wie winkel centrum Diamantplein verlaat, komt hem na enkele tientallen meters vanzelf tegen. Wordt het wagentje voorbij deze marke ring gereden, dan blokkeert on herroepelijk het linker voorwiel. Dat werkt zo: zo'n tien tot twin tig centimeter onder het weg dek bevindt zich een antenne kabel die een radiosignaal uit zendt. Wordt dit signaal opge pikt door de radio-ontvanger op het karretje dan schuift on- verbiddellijk een dik stuk plas tic voor het wieltje. Resultaat: het wagentje staat muurvast. De Digros zweert bij het sys teem, dat oorspronkelijk in Amerika is ontwikkeld, maar in middels zijn weg heeft gevon den naar supermarkten in heel Europa. In Nederland was de Hoogvliet in Zoetermeer de eer ste winkel die ermee expert- ;f ussie over een gebruikersruimte voor drugsverslaafden Leiden weer op. Helpt een 'spuithuis' om overlast van de houden? Of stimuleert een onderdak het druggebruik? ge om, een stad van vergelijkbare omvang als Leiden, heeft 1999 een gebruikersruimte. Coördinator is Simon Boon; st Leiden van harte een gebruikersruimte toe. t de Apeldoornse ge- yl sruimte er eigenlijk 3I2 ;t midden in de bin- m 1, niet ergens op een 3n ieterreintje dus. Er is ,p ree voor bezoekers, bagage kunnen ach- 1. Je krijgt een pasje intakegesprek. Dea- linen dus niet zomaar open. We bieden is jrlijke ruimtes voor neus gebruik (spui- en voor roken. Dan een observatie aar ook spuiten en ie worden verstrekt, il vier man perso- bdt tussen tien en vijf pcht. valt er een gat van tussen het moment lagopvang sluit en het Jiis opent. 1 sluiten die naadloos ':er als alle faciliteiten één gebouw zitten, van vier uur? Dat 38 lou onmiddellijk ver- alleen druggebrui- a f ook alcoholisten? doelgroep bestaat uit /F 1 thuisloze verslaaf- 91 cohol hoort daar ook an bij ons geen bier )U Er wel eens nage- ;r| ver een tap, maar op ■jt, nent kopen gebrui- pj! zelf in de stad." ekt geen heroïne of on in de gebruikers- a 'ens anders. En de 3„r; rstrekking van heroï- r beslist de landelijke ,te' over. Dat vereist ook "7 ier personeel. Bin- 3 t gaan we alle voor- jen voor dak- en m zen en verslaafden in louw onderbrengen v r houden we rekening a verstrekking van he- H p medisch voor- In Leiden wil de politiek ook de verschillende opvangplek ken -zoals het slaaphuis, de dagopvang- voor daklozen en verslaafden bundelen. Mogelijk ook in één gebouw. Krijg je dan geen concentra tie van overlast? „Je vermijdt looproutes tus sen de verschillende voorzie ningen. Bundel je die in één gebouw, dan neemt de druk op die plek uiteraard toe. Maar doordat de gebruiker beter geholpen is, neemt de overlast af. Een gebruikers ruimte veroorzaakt geen overlast, maar vermindert die." Zijn er in Apeldoorn veel buurtprotesten geweest? „Ja, logisch. Als je fiets gejat wordt, krabbel je je nog wel eens achter je oren. Op dit soort fenomenen reageren mensen sterk emotioneel. Dat is terecht. Maar als je niets doet, blijf je voortmod deren. En bovendien, drug gebruikers horen toch ook een beetje bij de binnen stad." Kunt u het Leiden aanraden, een gebruikersruimte? „Ja. In Apeldoorn zou ik in elk geval niet terugwillen naar de situatie vóór de komst ervan. Druggebruikers zitten in een schone omge ving, met schone materialen. Maar er is meer. Je kan ge bruikers beter helpen. Op het gebied van wonen, dag besteding. De gebruikers helpen aan het onderhoud van het gebouw en halen zwerfvuil weg; je kan ze zo ook aan het werk helpen. De verslaafden houden open huis voor omwonenden. Ze helpen zo zelf om het con tact te normaliseren." Heeft de buurt er voordeel bij dat verslaafden niet meer op straat gebru iken „Ja. Waar geïnjecteerd wordt, vind je nog wel eens gebruikte spuiten. Dat viel in de praktijk wel mee, maar nu is het besmettingsgevaar he lemaal klein. Er was een Ver eniging van Eigenaren die eerst tegen de komst van de gebruikersruimte was. Nu vragen ze of ze de huiskamer kunnen gebruiken voor hun jaarvergadering. Zo zie je Tegenstanders zeggen: een gebruikersruimte maakt het verslaafden veel te makkelijk om te gebruiken. „Een opgejaagd leven buiten en gebruik in de struiken hebben geen enkele positie ve invloed op de pogingen een ander leven op te bou wen. Een huiskamer geeft meer mogelijkheden tot ver andering. De paradox is: daar waar het még, kan op eens ook wat anders." Is het er eigenlijk een beetje gezellig? „Het leven heeft er wel zijn grappige kanten, ja. Ru zietjes zijn er natuurlijk wel, maar er zijn maar veertien mensen geschorst, het afge lopen jaar. Er staan echt niet alleen steriele plastic meu bels, het is ook gestoffeerd. Ze noemen het ook wel het Clubhuis." Tekst: Silvan Schoonhoven Foto: Tom van Dijke n O O: 7T fü s VI -T C n ~G £L CL menteerde. Dat was in '99, waarna supermarkten in ande re 'probleemwijken' spoedig volgden. In Leiden is het sys teem relatief nieuw. De Digros aan de Langegracht bouwde ruim een half jaar geleden zijn wagentjes om, het filiaal aan het Diamantplein deed dat in maart. En dat was hard nodig ook, zegt Dijkhuizen. Aan het terugzoe ken van de wagentjes had het personeel bijna een dagtaak. „Vooral bij de flats aan de Agaatlaan en de Klikspaanweg stonden soms tientallen wagen tjes. Op één dag ja." Veel van de karretjes verdwenen bovendien definitief richting achtertuin of kelderbox, waardoor de Digros telkens weer een nieuwe lading moest laten aanrukken. „Zo'n veertig per week. Dat waren weliswaar afgedankte exempla ren van filialen die overstapten op een nieuwere variant, maar het blijft een dure bedoening." Dat geldt ook het voor het in stalleren van het CAPS-sys- teem, dat wordt gedaan door het in Barendrecht gevestigde bedrijfje Rocateq. Toch wegen de kosten hiervan ruimschoots op tegen de baten, zegt Dijk huizen. Ook nu moet het perso neel er af en toe nog op uit om de wagentjes te deblokkeren en terug te brengen. Maar het is nog maar een fractie van het aantal dat voorheen met onbe kende bestemming verdween. Bovendien is het aanzien van de wijk verbeterd, vindt de Di gros-medewerker. „Want laten we wel wezen: het ziet er ge woon armoedig uit, die wagen tjes her en der in de straat." De klanten reageren wisselend, zegt Dijkhuizen. Een aantal vin den het onhandig dat ze het winkelwagentje met bood schappen niet meer tot aan de voordeur kunnen rijden. „Maar Digros-mede- werker Miron Dijkhuizen de monstreert hoe het geblokkeer de wiel alleen met een specia le afstandsbe diening weer 'geopend' kan worden. Foto: Hielco Kuipers de meeste buurtbewoners zien ook wel in dat het hard nodig is. Dat het de wijk uiteindelijk ten goede komt." Helemaal afgelopen met de 'zwervende wagentjes' is het echter nog niet. De karretjes van supermarkt Cl000 zijn niet van een antidiefstal-systeem voorzien. En daar plukt deze buur van de Digros nu de wran ge vruchten van. Het aantal winkelwagentjes dat spoorloos verdwijnt, is de afgelopen tijd 'schrikbarend' gestegen, ver zucht eigenaar J. van den Burg. Ook hij overweegt daarom zijn wagentjes te laten ombouwen. Ondanks het stevige prijskaart je. „Want hier word ik echt niet vrolijk van." Wijkvereniging 'met stomheid geslagen' leiden - De sportclub Pancras- West en de gelijknamige wijk vereniging mogen geen gebruik meer maken van de gymzaal in de voormalige Kaasmarkt- school. Ze moeten de zaal ont ruimen, schrijft de gemeente, die per brief de huur opzegt. De sportclub en de wijkvereniging tekenen daar bezwaar tegen aan. Jaap van Meijgaarden van de wijkvereniging is 'met stomheid geslagen' en noemt het ge meentelijk schrijven 'plompver loren'. Volgens hem ontbreekt voor het opzeggen van de huur elke grond. De sportvereniging huurt al ne gentien jaar de gymzaal. De sporters volleyballen er elke maandag. „We willen best naar een andere locatie", verklaart Alfred Lagerweij van de sport club. „Een half jaar geleden is daar al overleg over geweest en hebben we met de wethouder wat alternatieve locaties be sproken. Het lijkt er echter op dat dit een actie is van een dienstdoende ambtenaar, die denkt dit nog even snel voor de zomervakantie te kunnen rege len." De Kaasmarktschool aan de Hooglandse Kerkgracht staat al lange tijd op de nominatie om te worden gesloopt, om ruimte te maken voor extra parkeer plaatsen. Op die manier zou de Hooglandse Kerkgracht autovrij kunnen worden. In mei werd de omstreden afbraak echter voorlopig uitgesteld. De kunste naars die nu een atelier in de school gebruiken, hebben nog geen vervangend onderkomen. Ook is het schoolgebouw voor gedragen voor de gemeentelijke monumentenlijst. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch tn, Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! i? Ja, ik neem een v 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (i snel) voor superkorting op een origineel Ik betaal. automatisch 56,20) per acceptgiro 56.7D) Naam: M V Bank-/girorekwningnummnr* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur deze bon op tn een onge frankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 137. I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratia) of surf naar www leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch 0 '/Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9