Sligro neem VEN over ECONOMIE VW-netwerk gaat moeizaam op de schop Juisartsenvereniging LHV loet 276 banen schrappen Herstel economie zit weer 'tussen de oren' ING staat in 'waardevolle merkenlijst' Concentratie in groothandelsmarkt Vakbond akkoord met bezuiniging bij Mercedes Huizenbezitters naar rechter om leasebeleggingen Fiat schenkt president van Italië gloednieuw scheurijzer Suriname stelt KLM ultimatum Hulp bij bessenoogst uil ook weg li Wall Street [ELVEen - KLM verdwijnt 5 schijnlijk voor 30 juli defi- fvan de beurs in New York. York Stock Exchange hiervoor een aanvraag in- id bij de beursautoritei- Wall Street. Dat heeft het jf gisteren samen met Air e gezegd. De aandelen ijnen op Wall Street door iername van de Neder- se luchtvaartmaatschappij Air France in mei. De -aandelen op de beurs in lerdam werden al op 14 ju- tvangen- roep vrijspraak innesmann-top eidorf - Het Duitse open- 213 ministerie gaat in hoger i «P tegen de vrijspraak van „5( lormalige topmensen van 43 onglomeraat Mannes- n. De rechtbank in Düssel- verwierp de beschuldigin- 25 lat onder anderen be- ^voorzitter van Deutsche iü Ackermann en de ex- 23j titter van de vakbond IG- 19 dZwickel medeplichtig wa- io an misbruik van het ver- y en van derden. Door bij de 8i name van Mannesmann w Vodafone in te stemmen hoge vertrekpremies voor 325 ïurders hadden zij volgens rj je de belangen van aan- jj ïouders geschaad. Het OM s celstraffen tot drie jaar. issel: Wijzig ekhoudregels (el - Nederlandse bedrij- 1 moeten sommige posten e balans tegen marktwaar- 02 innen waarderen.Dat eist Ui uropese Commissie van og irland, zich daarbij beroe- lop een Europese wet die 2001 is goedgekeurd. De is kan daardoor flink 40 mmelen. De EC wijst erop 5i «drijven met deze Europe- J tt echter niet verplicht zijn 7 omstreden methode toe te 32 en. Ze krijgen wel de moge- s eid. De EU studeert nog op 61 lichte toepassing. 17 komt met istalarmering 12 (burg - Volkswagen heeft 15 ren bij de presentatie van ïalfjaarcijfers een winst- schuwing gegeven. Tegen- ji nde resultaten hebben het 3a concern ertoe gebracht de achtingen voor geheel te verlagen. Ondanks een icent hogere omzet kromp 4} liteindelijk resultaat met eenderde tot 383 miljoen De omzet kwam uit op miljard euro. eresse Versatel tt Berlikomm li irdam - Versatel is in ver- rderde gesprekken om Ber- nm te kopen. Dit Berlijnse ombedrijf is nu in bezit le Duitse deelstaat Berlijn en consortium van de wa- idrijven RWE/Vivendi. Ber- om valt onder BerlinWas- 2t iet waterbedrijf van de hoofdstad. Het consorti- n het Franse Vivendi en 25 Duitse concurrent RWE ten een deel van het be is in 1999. tslagen voor op toilet zaterdag 24 juli 2004 blijf i De Ierse luchtvaart- jj ischappij Ryanair heeft is personeelsleden ontslagen li at ze een overgeboekte i' it van het Spaanse Gerona 22 Dublin bij gebrek aan zit- 35 isen hebben doorgebracht u et toilet. De piloot, die toe- 37 ming had gegeven, heeft ijn ontslag ingediend. Rya- 27 maakte het ontslag gisteren li nd. Volgens de prijsstunter 5 dergelijks in het twintig- bestaan van de maat- 2; ppij niet eerder voorgeko- 5' De Ierse luchtvaartdienst i onderzoek begonnen. Rijswijk/ANP - ING is op de jaarlijkse ranglijst van de honderd meest waar devolle merken van de wereld beland, zo maakte het Amerikaanse zaken blad Business Week en merkenadviesbureau In terbrand gisteren bekend. De bank-verzekeraar staat op de 88ste plaats. Ook andere Nederlandse merken hebben een plek je in de ranglijst. Philips daalde zes plaatsen naar postie 65 en Shell (84) moest een plekje opge ven. Heineken zakte ne gen plaatsen, maar wist met plek 99 nog net op de lijst te blijven. De ranglijst wordt ook dit jaar gedomineerd door Amerikaanse merken. In totaal zijn 58 van de hon derd merken Amerikaans, zes minder dan in 2003. De eerste vijf plaatsen bleven onveranderd. Co ca-Cola is het meest waardevolle merk, ge volgd door Microsoft, IBM, GE en Intel. Vorig jaar stond het Finse Nokia, fabrikant van mo biele telefoons, nog op de zesde positie. Dit keer daalde het bedrijf twee plaatsen. Die plekken werden opgevuld door de Amerikaanse bedrijven Disney en McDonald's. Afluiters van de top-tien zijn het Japanse Toyota en het Amerikaanse Marl boro. Bedrijven die op de lijst terecht komen moeten de merknamen wereldwijd gebruiken en een signifi cante omzet genereren in de belangrijkste wereld markten. Verder moeten voldoende financiële en marketinggegevens open baar toegankelijk zijn. Na ruim 16 uur onderhandelen veghel/anp - Slïgro heeft een grote slag geslagen op de groot handelsmarkt. De onderneming neemt voor 36,5 miljoen euro de horecaleverancier VEN over. De omzet van Sligro stijgt daarmee van 1,36 naar circa 1,6 miljard eu ro en het aantal medewerkers neemt met een derde, toe net als het aantal vestigingen. VEN exploiteert vijf versmark ten in Diemen, Rotterdam, Den Haag, Cuyk en Alkmaar en twee groothandelscentra in Den Haag en Haarlem en vier ijs- en nijmegen/anp - Een groep be leggers daagt de bank Dexia en Spaar Select, een keten van tus senpersonen, voor de rechter. Zij voelen zich bedrogen omdat ze niet zijn gewezen op de risi co's van beleggingen waarbij de overwaarde van hun woning werd gebruikt. De ontevreden beleggers na men een extra hypotheek op hun huis om naar de beurs te gaan. Dexia stak het geleende bedrag voor klanten van Spaar Select in aandelen. Uit de op brengsten van het pakket aan delen moesten de beleggers zo wel de hypotheek als de kosten van de leaseconstructie betalen. Door koersdalingen rendeerden de aandelen niet en nam hun waarde af. Bovendien knaagden de maandlasten aan het geïn vesteerde vermogen. De gemid delde belegger staat inmiddels circa 100.000 euro in het krijt, aldus de stichting Leaseleed. Via deze stichting spannen 420 beleggers een rechtszaak aan tegen Spaar Select en Dexia. door Maurice Wilbrink den haag - Langzaam maar ze ker begint de consument er in te geloven. Na drie jaar sombe ren over de economie, is er ein delijk weer ruimte voor opti misme. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meet een ge staag toenemend vertrouwen: het economisch herstel zit nu ook bij de mensen 'tussen de oren'. Deze psychologie van het her stel gaat hand in hand met de harde cijfers. De Nederlandse economie beleefde een lange periode van stagnatie, met in de eerste helft van 2003 de grootste krimp in 20 jaar. Maar sinds eind vorig jaar is er weer groei en het groeitempo nam in de eerste drie maanden van 2004 toe. Nog recentere gege vens geven aan dat de expansie voortgaat. Vooral de koopbereidheid is van belang: als die stijgt dan nadert het moment dat men de euro's weer willen laten rollen. Daar is ook het wachten op. Nu de export duidelijk aantrekt en de investeringen weer voor zichtig op gang komen, mist nog één belangrijk puzzelstukje dat nodig is voor een robuust economisch herstel: meer be stedingen. Maar juist hier duurt de aarze ling het langst. De koopbereid heid kruipt tergend langzaam op, maar staat desondanks nog op een laag niveau. De con sumptie kromp in 2003, en daar kwam tot en met mei van dit jaar geen verandering in. De consument werd geconfron teerd met de 'zwaarste' recessie in ruim 20 jaar, zag de werk loosheid explosief oplopen en levert al twee jaar lang koop kracht in. In reactie ging de portemonnee dicht en werd er opgepot: in mei stond een dui zelingwekkende 193,4 miljard euro op spaarrekeningen, bijna 50 miljard meer dan begin 2002. Dat geld staat klaar om uitgege ven te worden. Waar wachten de Nederlanders nog op? Hier een greep uit recent goed eco nomische nieuws om hem nog wat verder op te monteren. In mei namen invoer en uitvoer flink toe. In de maanden april, mei en juni zorgde de arbeids markt voor een verrassing met een dalende werkloosheid (vol gens de CBS-definitie). Dat volgde op de constatering dat het aantal vacatures voor het eerst in lange tijd was gegroeid. Ook het CWI (Centrum voor Werk en Inkomen) meet al drie maanden op rij een daling van de werkloosheid. Het vertrou wen van ondernemers is ook toegenomen. En nieuwe cijfers van de gezamenlijke Kamers van Koophandel gaven in het tweede kwartaal van dit jaar een duidelijke ommekeer aan bij de verhouding faillissemen ten versus nieuwe bedrijven. In vergelijking tot hetzelfde kwar taal van 2003 daalde het aantal faillissementen en steeg het aantal nieuwe bedrijven met liefst 45 procent. cht/gpd - Het ministerie Volksgezondheid zet fors mes in de activiteiten van andelijke Huisartsen Ver- ng (LHV) in Utrecht. Dat 276 van de 299 medewer- hun baan. Het merendeel t bij 22 districtsbureau's el- in het land. ïgreep gebeurt op initiatief Zorgverzekeraars Neder- (ZN), de koepel van zorg- ïkeringen. ens ZN was er bij de huis- nkoepel sprake van belan- erstrengeling. De LHV be- gt enerzijds als een soort ond de belangen van aan- iten huisartsen. Die beta- daar contributie voor. An- ijds houdt de LHV zich ook met allerlei ondersteu- ïe activiteiten voor en bij- lingscursussen van huis artsen. De kosten daarvan wor den betaald door de zorgverze keraars en overheid. Volgens ZN was het door deze constructie onduidelijk of de vakbondsactiviteiten van de LHV, zoals de protestacties van de huisartsen in 2000 in de Am sterdamse RAI voor een hoger inkomen, door de verzekeraars zijn betaald, of dat ze gefinan cierd zijn vanuit de contributie- gelden. Volgens de LHV is dit laatste het geval. ZN willen de betaalde onder steuning van huisartsen daar om onderbrengen bij een nieu we groep regionale stichtingen. Deze organisatie moet ook on dersteuning en bijscholing bie den aan de hele eerste lijn ge zondheidszorg. Naast de huis artsen zijn dat verloskundigen, oefen- en fysiotherapeuten, psy- On- verloskundigen, diëtisten, chologen en tandartsen, danks protesten van de LHV schaarde minister Hoogervorst van Volksgezondheid zich ach ter deze plannen. De ZN heeft inmiddels van de overheid een jaarbudget van 18 miljoen euro gekregen. Opzet was dat de nieuwe orga nisatie deze maand van start zou gaan. Op verzoek van zowel ZN als de LHV is dit voornemen uitgesteld tot eind van dit jaar. In de provincie Utrecht en de regio's Amsterdam en Rotter dam zijn inmiddels al nieuwe stichtingen actief. Onduidelijk is of het ontslagen personeel over kan gaan naar de nieuwe organisatie. De LHV zelf gaat met 23 medewerkers door met de belangenbehartiging voor de huisartsen. voedselcentra in Amsterdam, Naarden, Barendrecht en Den Haag). Daarnaast heeft het be drijf uit Amsterdam een belang van 75 procent in groothande laar Pébé Food in Almelo en behoort de traiteur Maison Niels de Veye ook tot de groep. VEN behaalde in 2003 een winst van 2 miljoen euro bij een omzet van 235 miljoen euro. De overname moet nog worden goedgekeurd door de Neder landse Mededingingsautoriteit NMa, aldus Sligro gisteren. Bei de bedrijven verwachten dat de transactie in september defini tief rond komt. Sligro betaalt de aankoop uit bestaande krediet mogelijkheden. Van de overna mesom van 36,5 miljoen euro is 25 miljoen euro goodwill. De overname heeft volgens Sligro geen gevolgen voor de medewerkers van VEN. Boven dien blijft de leiding van het be drijf in dezelfde handen. Sligro zegt met de nieuwe aanwinst de tweede plaats op de Neder landse markt te verstevigen en daarmee voldoende tegenwicht te kunnen bieden aan de con currenten, voornamelijk multi nationals. Naast de groothandel baat Sligro ook de supermarktketens EM-TE, Golff en Meermarkt uit. De onderneming zei in maart al binnen vijf jaar het aantal vesti gingen van de groothandel op te willen krikken tot 45. Direc tievoorzitter Slippens van Sligro liet deze maand weten boven dien te dromen van een over name van de supermarktketen Schuitema. Maar de Ahold- dochter liet direct weten dat het bedrijf niet te koop is. stuttgart/rtr-dpa - AutOCOn- cem DaimlerChrysler heeft overeenstemming bereikt met het personeel om jaarlijks voor 500 miljoen euro op de arbeids kosten te besparen. De bezuini gingen gelden hoofdzakelijk voor de Mercedesfabriek in Sin- delfingen en hebben de afgelo pen dagen tot protesten en sta kingsacties van tienduizenden werknemers geleid. Het akkoord tussen de vakbond IG Metall, de directie van het Duits-Amerikaanse bedrijf en de ondernemingsraad is in de nacht van donderdag op vrijdag tot stand gekomen na zestien a zeventien uur onderhandelen. DaimlerChrysler wil dat zijn werknemers bij de Mercedes- divisie langer werken zonder extra salaris te geven. De bedrijfsleiding dreigde de productie van de Mercedes C- klasse uit Sindfelfingen weg te halen uit het zuiden van Duits land en te verplaatsen naar Bre men en Zuid-Afrika, waar de ar beidskosten lager zijn. Boven dien heeft de top van Daimler Chrysler toegezegd zelf jaarlijks 10 procent op het salaris te kor ten. IG Metall heeft daar nu een ga rantie tot 2012 voor 6000 banen aan weten te koppelen. De be sparingen moeten per 2007 in gaan. Voor een aantal werkne mers gaat een 40-urige werk week gelden. Volgens Merce- des-topman Jürgen Hubbert kan het bedrijf met dit akkoord beter concurreren. Concern baas Jürgen Schrempp zei gis teren op een persconferentie in DaimlerChrysler-topman Schrempp. Foto: EPA het akkoord een voorbeeld te zien voor de rest van Duitsland. Mercedes is 's werelds grootste producent op het gebied van luxe auto's en draagt voor meer dan de helft bij aan de opera tionele winst van Daimler Chrysler. De onderneming zoekt mogelijkheden haar kos ten te verlagen omdat ze markt aandeel verliest aan BMW en Audi, de luxe-divisie van Volks wagen. Mercedes heeft vorig jaar zijn personeelsbestand nog ver groot tot ruim 104.000. Bij ge heel DaimlerChrysler werken 360.000 mensen van wie ruim 180.000 in Duitsland. rome/anp-dpa-afp - De Itali aanse president Carlo Azeglio Ciampi (83) is de oudste, maar nu ook de snelste president van Europa. Hij kreeg gisteren van autofabrikant Fiat een gloed nieuwe gepantserde Maserati Quattroporte cadeau, met een vermogen van 400 PK en een topsnelheid van 275 kilometer per uur. Ciampi's nieuwe speeltje is voorzien van alle mogelijke ex tra's. Zo heeft de president in zijn wagen de beschikking over een intercom en een knopje waarmee hij vanaf de achter bank naar believen de stoel van zijn chauffeur naar voren en naar achteren kan schuiven. „Daarmee kan ik de bestuurder lekker pestengnuifde de pre sident toen hij zijn scheurijzer in ontvangst nam. Aan de auto hangt volgens Fiat baas Luca Cordero di Monteze- molo een prijskaartje van ruim een half miljoen euro. Monte- zemolo noemde de Maserati Quattroporte 'een boodschap van Italië aan de hele wereld'. Premier Silvio Berlusconi krijgt volgende week ook een exem plaar. De chauffeurs van Ciam pi hebben volgens Montezemo- lo al een spoedcursus gehad met de nieuwe wagen op het testcircuit van de autofabrikant. resteren - De zesjarige Jan Vermeer uit het Gel derse Kesteren helpt zijn vader een handje met de oogst van aalbessen. De vruchten hangen er zeld zaam mooi bij, maar de prijzen zijn ongekend laag. Oorzaak is de grote aanvoer op de fruitveilingen. Dat heeft Vermeer ertoe doen besluiten om de bessen voorlopig in grote koelcellen te bewaren. De kweker is van plan ze pas in september op de markt te brengen. Dan hoopt hij een betere prijs te kunnen maken. Foto: WFA/Vidiphoto den haag/gpd - De Surinaamse regering heeft de KLM en de SLM een ultimatum gesteld tot maandag om hun vliegtarieven van en naar Suriname te verla gen. De Surinaamse regering vindt de prijzen van de vliegtic kets 'onacceptabel' hoog. ,Als het tarief op 26 juli nog steeds te hoog is gaat de regering met andere luchtvaartmaatschap pijen praten", zegt vice-presi dent Ajodhia. De luchtlijn van en naar Suriname wordt be heerst door de alliantie tussen de KLM en de SLM. In Neder land wonen ruim 200.000 Suri- namers die geregeld terug gaan voor vakantie en familiebezoek. Hoewel de tarieven werden be vroren betaalt een passagier nog altijd ongeveer 1000 euro voor Suriname, terwijl je al voor 400 euro naar Aruba kunt, wat qua reistijd bijna niets uit maakt. Andere maatschappijen dan de KLM en SLM mogen niet rechtstreeks op dat traject vliegen. Air France vliegt wel via België en Frans-Guyana, maar die vlucht heeft een langere reistijd. W leersum/anp - De WV's moeten Nederland beter op de kaart zet ten. Door de promotie van de cir ca 250 lokale kantoren onder te brengen in ongeveer twintig re gionale bureaus voor toerisme hoopt de koepelorganisatie, stichting WV Nederland, de toe ristische voorlichtingsbureau's slagvaardiger te maken. Voorzitter Geurts van WV Ne derland stelt dat de reorganisa tie bepaald niet zonder slag of stoot gaat. „Voor watersporters zijn de Friese Meren en het wa tergebied in de Kop van Over ijssel één geheel, maar de lokale WV's zijn gewend elkaar te be concurreren. Terwijl een water sporter op de Friese Meren vaak vanzelf in de Kop van Overijssel terechtkomt, dus kunnen ze beter hun promotie gezamenlijk doen." De organisatie van recreatieon- dememers Recron, Koninklijk Horeca Nederland (KHN) en de Hiswa (de watersportsector) hebben de WV's dit voorjaar gewaarschuwd effectiever om te springen met de circa 30 mil joen euro aan promotiegelden van de overheid en het bedrijfs leven. De organisaties hebben de toeristische voorlichtingsbu reau's ook geadviseerd meer met elkaar samen te werken. „Dat advies hebben we zeer ter harte genomen", aldus Geurts, die tevens directeur is van de commerciële boekingsorgani satie VW-Vakanties Nederland. Na een lange periode van fi nanciële problemen heeft de koepelorganisatie vorig jaar een doorstart gemaakt. Tijdens een ledenvergadering was al beslo ten dat de organisatie op de schop moest. De lokale WV's moeten in 2005 al hun promotionele activitei ten en hun gelden overdragen aan de regionale bureaus voor toerisme. Doordat de plaatselij ke kantoren blijven bestaan om informatie ter plekke te verga ren en te verstrekken, hoopt Geurts dat er geen ontslagen nodig zijn onder de circa 2300 WV-werknemers in Nederland. Alleen grotere steden als Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Maas tricht houden een status aparte. De rest van Nederland wordt ingedeeld in gebieden zoals de Waddeneilanden, de Friese Me ren plus de Kop van Overijssel, Twente en Salland, Drenthe met zuidelijk Groningen, Zee land met de Zuid-Hollandse ei- De WV's In de grote steden, zoals Amsterdam, houden in de nieuwe opzet een status aparte. Foto ANP landen en de Biesbosch, Flevo land en de Utrechtse Heuvel rug. Geurts:Als enig drukmiddel hebben we het merk WV. Wordt er niet meegewerkt, dan halen we in het uiterste geval het logo van de gevel." Tot nu toe zijn volgens de VW-voorzit- ter verspreid over heel Neder land drie kantoren afgehaakt. „Tot onze spijt zit daar ook de vestiging van Delft bij, omdat ze daar de promotie in eigen hand willen houden." Vooralsnog zijn alleen in Gel derland en Overijssel regionale toerismebureaus opgericht voor de Achterhoek, de Veluwe en het Rivierenland. „Verder worden in Drenthe, Utrecht, Limburg en Zeeland flink vor deringen geboekt." De VW-voorzitter verwacht nog wel moeilijkheden in bij voorbeeld de provincie Bra bant. Gebieden als de Veluwe, de Achterhoek en het Rivieren gebied staan volgens de koepel- organistie, Recron, KHN en de Hiswa duidelijk op zichzelf. „Dat vinden de VW*s in Zuid west-Brabant ook van hun re gio, maar recreatief Nederland ziet Brabant toch als één ge heel."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7