via Schiphol fors minder BINNENLAND Buspendel in zwaar weer l Absint mag voortaan geschonken worden Invoer Coke Thailand klaar voor Verdachte terreur al eerder gevolgd Zondag open! gevangenenverdrag iiiJsta past Donner blij met scherpe controle Roken en bier niet meer cool #*95 bij Van Til T rantffüiMt Utrechtse vrouw thuis na aanval circusleeuw van tiMïïSïSIfi Campzone Dronten van start d op n viel mee Voor de vierde ach- lgende week heeft het rkeer gistermiddag tot files op de snelwe- Ook de scholen in regio, het zuiden van zijn nu dicht. Boven- het noorden de begonnen. Van grote ;n was echter geen Tegen 17.00 uur stond eveer 70 kilometer file maar de helft van een vrijdagmiddagspits. lalisten vast iel weer vrij ;ht - De politie heeft btend drie journalisten 'Dordrecht aangehou- ater weer vrijgelaten, eraploeg filmde het on naar een verdacht pak- a de Lombardstraat. De lield de leden van de ca- leg aan, omdat ze niet zijn ingegaan op beve- agenten. De film is in enomen. Hoofdredac- eereboom sprak van nkzinnig optreden' en rtrokken reactie'. Het bevatte vuilnis. iwverdachte daagse vrij - De 37-jarige Syriër I. uit Beek-Ubbergen ingehouden wegens ter ging tegen de Vierdaag- megen, is sinds giste- I r op vrije voeten. De [i rd samen met een an- dachte vorige week za- angehouden. De ande- chte was illegaal en is uitgezet. «Imachtigde „ster Antillen Paul Comenencia is ve gevolmachtigde mi- de Nederlandse An- en Haag. De gevol de minister is een afge- e van het Antilliaanse en tevens een soort am- ur. Hij overlegt weke- v het Nederlandse kabi- e gevolmachtigde mi- ui Aruba over zaken van zaterdag 24 JULI 2004 Kt nkrijk die de overzeese leien aangaan. "gewond zie ouders ize inbraken and opgelost iurg - Met de aanhou- heen 29-jarige man uit p Montenegro heeft de lentallen woninginbra- leeland opgelost. De pft tot nu toe 28 inbra- pnd, waarvan 24 in Zee- t man werd woensdag fcuden in een hotel in bp Zoom. De politie luit dat de man nog braken op zijn kerfstok amsterdam/anp - De rechtbank in Am sterdam heeft gisteren het verbod op ab sint buiten toepassing gesteld. De Ab- sintwet uit 1909 verbiedt het groene drankje in Nederland dat de betoveren de bijnaam 'groene fee' meekreeg. Vol gens de rechtbank is de Nederlandse wet ingehaald door Europese regels. De Amsterdamse slijter Menno Boorsma had de zaak aangespannen. De Keu ringsdienst van Waren nam bij hem in februari vorig jaar een fles absint in be- In plaats van de boete van 450 euro te betalen begon de slijter een proefproces. In de rechtbank in Amsterdam vierde de geëmotioneerde Boorsma gisteren de uitspraak op de enige gepaste wijze: met een fles absint. Absint was in de 19e eeuw razend popu lair, maar later ontstond er ook weer stand tegen het groene drankje. De groene fee zou leiden tot waanzin. Zo is wel gezegd dat Van Gogh zijn oor af sneed onder invloed van absint. En de Fransen wijten er zelfs hun nederlagen in de Eerste Wereldoorlog aan. Voor J. Stassen van het Productschap Dranken komt de uitspraak van de rech ter niet als een verrassing. „Absint is in andere Europese landen vrij verkrijg baar. Dan is een verbod in Nederland niet staande te houden", aldus Stassen. Of de groene fee met haar verkregen le gale status zal aanslaan in Nederland, betwijfelt hij. „Misschien zijn mensen nieuwsgierig naar de vermeende hallu cinerende werking, maar dat effect is sterk overtrokken. Als mensen absint willen drinken, moeten ze dat vooral om de smaak doen en met mate." Absint heeft een alcoholpercentage van 50 tot 75. De Slijtersunie is blij voor Boorsma, maar wil nog geen consequenties aan de uitspraak van de rechter verbinden. „Gezondheidswetgeving en dus alcohol wetgeving mogen op nationaal niveau worden geregeld. Deze uitspraak geeft slechts de interpre tatie van een rechter", aldus een woord voerder. den haag/anp - Het zogeheten Schipholteam neemt steeds min der cocaïne in beslag sinds de zo geheten ioo-procentscontroles zijn ingevoerd. Onderschepte het team op de luchthaven Schiphol in januari nog 500 kilo coke, in mei was dit gedaald tot een klei ne 80 kilo. Dat heeft minister Donner van justitie geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede- Kamerlid Eerdmans (LPF). In totaal nam het Schipholteam, dat bestaat uit medewerkers van de douane en de mare chaussee, dit jaar 1200 kilo in beslag. Donner wijt de daling aan de uitbreidingen van de 100-procentscontroles. Hierbij wordt een toestel uit een risico land inclusief passagiers bin nenstebuiten gekeerd. Volgens Donner hebben de drugscontroles geleid tot ande re smokkelmethodes. Grote pakketten worden nauwelijks meer gevonden, maar er wor den nu verhoudingsgewijs veel meer bolletjesslikkers aange houden. Aangezien die per per soon maar een beperkte hoe veelheid mee kunnen nemen - gemiddeld 1,3 kilo - daalt de to tale invoer van cocaïne via Schiphol. Tot half juni werden 2875 per sonen aangehouden die wer den verdacht van cocaïnesmok kel. Van deze groep mochten er 1108 weg zonder dagvaarding, omdat zij minder dan 3 kilo bij zich hadden. Deze 3-kilogrens heeft volgens de bewindsman niet geleid tot een aanzuigende werking, ant woordt hij op andere Kamer vragen van de WD. Die conclu sie zou voor de hand liggen als steeds meer aangehouden koe riers net onder die grens zou den zitten, maar dat blijkt niet het geval. Wat Donner betreft mogen de 100-procentscontro les structureel worden. In antwoord op vragen van Ka merlid Vos (Groenlinks) meldt Donner dat tot en met de derde week van mei van de 1655 reizi gers die waren aangehouden, er 290 onschuldig bleken te zijn. Bijna 890 hadden geslikt en de rest smokkelde op een andere manier drugs. Sinds 21 juni kunnen verdachten hun on schuld aantonen door een bodyscan. am - Een jongetje van "maanden oud uit Stel- s donderdag gewond ig ijdens een ruzie van n ers. De 26-jarige vader (S ijdens de huiselijke 1 stenen beeldje naar iw. Dat beeldje brak en lelte vloog tegen het ran de baby. Het arm- op twee plaatsen. De aangehouden. naderen wil ;een vignet Het Vlaamse wegen- raardoor Nederlanders re buitenlanders moe- talen aan de wegen liderburen, komt er niet termijn. De nieuwe verkeersminister Kath- Brempt zei gisteren in chting op het plan, dat wil overleggen met al- tijen, waaronder Ne- di indere plant u* noordwaarts lm - In het Diemer- Imsterdam, langs de 7 n het IJmeer is het f* ijnend Sterrenkroos n. In Europa werd de oit eerder zo noordelijk n. Dit kan een aanwij- voor het oplopen van eratuur op aarde. De niet uniek voor Neder- 1998 werd ze ook ge in het Haringvliet en de Sl ale Irakezen voor inbraak De politie heeft met de e van vijftien illegale 61 snelkraken opge- illegalen pleegden de en bij benzinestations markten door heel Ne- Bij die inbraken werd stoeptegel een ruit ver buit bestond vooral sartikelen. De schade irdachten veroorzaak- tussen de 350.000 en dronten - Gisteren begon Campzone. Gedurende elf dagen zullen naar schatting 1750 'gamers', enthousiaste beoefenaars van computerspelen, in de weer zijn op zo'n 3000 pc's. Foto: GPD/Phil Nijhuis amsterdam/anp - Roken en bier drinken wordt minder stoer gevonden. Het overgrote deel (93 procent) van het Ne derlands publiek van 15 jaar en ouder oordeelt dat roken niet langer stoer is en drie kwart van de ondervraagden vindt bier drinken niet cool. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerd onderzoek van CoolBrands PublieksVerkie- zing onder 5000 mensen. Mensen uit de laagste inko mensgroepen en lage oplei dingsniveaus vinden roken significant cooler dan de rest van Nederland. Ook bier drin ken raakt steeds meer uit de gratie. Slechts 18 procent van de vrouwen vindt bier drinken stoer. Bij de mannen ligt dat met 31 procent beduidend ho ger. (advertenties) dfn maag/gpd - Dp 17-iaripp verdachte van term- ter weer worden vrimelaten. Destiids sneelde het M 1 MHBHBBBMBI bangkok-den haag/gpd - Thai land is klaar om het verdrag te tekenen dat het Nederlandse gevangenen mogelijk maakt hun resterende straf in eigen land uit te zitten. De Thaise re gering heeft dit zogenoemde WOTS-verdrag met Nederland goedgekeurd. Alleen een datum voor de ondertekening is nog niet vastgesteld. Volgens goed ingelichte bronnen in Bangkok is dat een kwestie van agenda's trekken. Van opzettelijke vertra ging zou geen sprake zijn. Na de ratificatie gaat het ver drag in Nederland voor goed keuring naar het parlement. De verwachting is dat daarbij geen problemen rijzen, ook al heeft een aantal fracties nog vragen over de uitvoering van de over eenkomst. „Iets is beter dan niets", verwoordde een woord voerder van de SP de gevoelens van de Tweede Kamer. Familieleden van de twaalf Ne derlandse gevangenen in Thai land klaagden de laatste weken over gebrek aan voortgang bij het ondertekenen van het ver drag. In Bangkok wordt erop gewezen dat op dit moment geen van de Nederlandse gede tineerden voldoet aan de voor waarden van het verdrag. In de ze overeenkomst, vallend onder de Wet overdracht tenuitvoer legging strafvonnissen (WOTS) wordt geregeld onder welke voorwaarden gedetineerden kunnen vragen hun Thaise straf in Nederland te mogen onder gaan. Ondertekening komt daarom niet op een maand vroeger of later aan. Machiel Kuijt uit Amsterdam zou volgend jaar april één van de eersten kunnen zijn die voor overplaatsing in aanmerking komt als hij voor die tijd geen vrijspraak krijgt in het hoger be roep tegen zijn levenslange ge vangenisstraf. Justitie moet voor die tijd beslissen wat Kuijt bij terugkeer voor straf rest. Volgens de Nederlandse rechts normen moet hij namelijk di rect worden vrijgelaten, maar dat staat het verdrag niet toe. In het uiterste geval, zo waar schuwde Donner, zou dat kun nen betekenen dat Den Haag niet kan meewerken aan over plaatsing van een gedetineerde omdat er geen gronden zijn de ze hier vast te houden. Een woordvoerder van het ministe rie kon gisteren niet zeggen of dat ook betekent dat Nederland een gedetineerde daarom maar in Thailand laat zitten. Kuijt zelf rekent erop dat hij nog een tijd je in Nederland de cel in moet. den haag/gpd - De 17-jarige verdachte van terro ristische activiteiten die in Rotterdam is opge pakt, is Samir A„ alias 'Mo', de scholier die begin 2003 naar Tsjetsjenië afreisde. Dat hebben diver se welingelichte bronnen bevestigd. Mede naar aanleiding van zijn arrestatie werd twee weken geleden een terreuralarm afgegeven. Het is de tweede keer dat A. wegens terroristische activiteiten wordt opgepakt. Vorig jaar oktober werd hij met vier anderen aangehouden wegens het voorbereiden van een aanslag. Volgens het openbaar ministerie werd met die arrestatie een aanslag voorkomen. Door gebrek aan bewijs moesten de verdachten binnen twee weken ech ter weer worden vrijgelaten. Destijds speelde het Schiedamse belhuis, Internet Phone Centre, een rol in de contacten van de verdachten. Huiszoe king bij A. leverde onder meer plattegronden op van potentiële doelwitten voor een aanslag. Daarop besloten de ministeries van justitie en binnenlandse zaken begin deze maand alarm te slaan. Vorig jaar oktober werd in de bezittingen van Mo een plastic tas gevonden met de ingredi ënten voor het maken van een explosief. Samir A. is geboren in Amsterdam, woonde tijdelijk in Den Haag en is onlangs naar Rotterdam ver huisd. De 17-jarige is getrouwd; zijn echtgenote woont in Rotterdam. Amsterdam en Delft Zondag 25 juli I Het ontbijt staat klaar! Ma f/m vr 10-21 uur Za 9-18 uur. 0900-235 45 32 (0.10/min.) www.IKEA.nl tussen 10-12 uur den haag/gpd - Buspendels naar Zuid-Europese stranden maken zware tijden door. Vooral door de opmars van goedkope vluchten zakt de markt voor pendelvervoer naar de zon snel in. Dat blijkt uit cijfers van het Al gemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (AN VR) en de Stichting Bus, de brancheorganisatie voor tou- ringcarbedrijven. De busondernemingen die bij de ANVR zijn aangesloten ver voerden in 2002 nog ruim 98.000 toeristen naar Spanje. Vorig jaar daalde dat aantal tot iets meer dan 71.000. Ook gin gen vorig jaar een kwart min der passagiers per pendel naar Italië en Frankrijk. Ook grote busondernemingen die niet bij de ANVR zijn aan gesloten, zoals Solmar Tours, brengen minder toeristen naar het zuiden. Vorig jaar bracht Solmar nog circa 110.000 toe risten naar de Spaanse costa's, (advertentie) dit jaar ligt dat aantal volgens de eerste schattingen ongeveer 10 procent lager. Buiten de goedkope vluchten om speelt ook de grote popula riteit van Turkije de pendels naar Zuid-Europa parten. Bo vendien heeft Spanje volgens touroperators verzaakt om vol doende te investeren in accom modaties en infrastructuur. De busbranche richt zich nu vooral op meerdaagse reizen met de bus, waarbij groepen toeristen met een gezamenlijke interesse langs buitenlandse bezienswaardigheden worden vervoerd of rondreizen maken. Zie ook het bijvoegsel Erbij [lil] Veel te veel boeken en veel te weinig ruimte? Het modulaire woonwand- en bibliotheeksysteem MEGADESIGN laat zich tot op de millimeter inpassen in de meest onmogelijke hoekjes. Plezierige bijkomstigheid: het advies van Van Til en de meeste maatwerk-inkortingen zijn letterlijk kosteloos! 'De leeuwentemmer zei dat ik hem wel kon aaien' NocUeritad* 1038 1823 CJ Alkmaar Telefoon (072) 5112780 Volg de bonlen E ge- parkeenerrem Openingstijden: Ma-Dl-Wo 9 30-17.30 Do-Vr 9 30-21 00 uur Za 9 30-17 30 uur Zondags gesloten designcentrum Hester Scheffer is weer thuis na een avontuur met een circus leeuw. Foto: GPD/Gerritjan Huinink utrecht/gpd - Tijd om de uithaal van de circusleeuw te ontwijken kreeg Hester Scheffer (21) uit Utrecht niet. In een flits klauwde het beest door de tralies in haar hals. De andere poot voelde Hester in haar pols vastgrijpen. De aanval duurde misschien vijf seconden. Meer niet. „Maar je verkeert in doodsangst. Als een leeuw je grijpt, laat die niet meer los. Hij drukte me tegen de kooi." Hester, die deze week in het Zuid-Franse Vacquières door een circusleeuw werd ge grepen, is weer thuis. Haar zwaar geha vende hand zit stevig ingepakt, in haar hals zijn hechtingen zichtbaar. In de ach tertuin van haar ouders vertelt ze rustig over de aanval en de verdraaide krantenar tikelen over stomdronken 'Hollandaises' die leeuwen aaiden. „Nadat ik bijna dood ben geweest, moet ik mezelf nog verdedi gen ook." - De leeuw hoorde bij het kleine Circus Za- vatta. Het was neergestreken op bunga lowpark Le Due, in de buurt van Montpel- lier. Hester bracht daar met vijf vriendin nen van haar studie geneeskunde in Am sterdam een korte vakantie door. Die avond ging het zestal na het diner - Hester: „Ik had maar drie wijntjes op." - naar de circusvoorstelling. Na afloop, rond middernacht, struinden wat dronken jon gens over het terrein. Hester was druk in gesprek met de circusartiesten. „Ze vertel den dat ze vroeger bij de leeuwen sliepen. Ik maakte nog een grapje dat ze op Romu lus en Remus leken. Toen zei die leeuwen temmer: 'Kom, we gaan kijken'." De drie leeuwen lagen rustig in hun kooi, ook toen de dompteur de jongste over zijn buik streelde. „Je kunt hem wel aaien", zei hij tegen de Hollandse. „Maar alleen met je vlakke hand." Het beest haalde vrijwel direct uit. Hoe ze is losgekomen, weet Hester niet meer. Ze rende een paar meter, werd daarna gedra gen door de leeuwentemmer. „Ik zat on der het bloed en was bang dat mijn hals slagader was geraakt. In het ziekenhuis bleek alleen een huid plooi in haar hals geraakt. De verwondin gen aan haar hand zijn ernstiger. De pees van haar duim is doorgesneden en moge lijk blijft haar hand deels gevoelloos. De volgende dag pakte de Midi Libre uit in het artikel: „Jonge toerist gegrepen door een leeuw." De Hollandse, schreef de krant, zou in een stomdronken bui op ei gen houtje de leeuw een aai over de bol hebben gegeven. „Ik vond het leuk die beesten te aaien, zo ben ik. Maar ik zou nóóit alleen naar een leeuw gaan. Het is waar dat mensen dronken waren op de camping, maar wij waren dat niet. Het verdraaide verhaal is in de wereld ge holpen door Circus Zavatta, vermoedt Hester, om zich in te dekken tegen claims. De politie heeft het voor zoete koek geslikt en doorgegeven aan de pers. Terug op het park bleek Circus Zavatta al vertrokken. „Ik ben boos. Het circus heeft ook niets van zich laten horen." Spaar met Leidsch Dag lad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3