GESPREK VAN DE DAG Historische vloot in Antwerpen I Brazilianen, Polen en Russen leren Nederlands Statiegeld en wensfontein voor nieuw Zonnebloemschip 'Kathedralen van de zee' gaan racen Schaken de kapsalfc Gé Peters zaterdag 24 juli 2oo4 DAGELIJKS LEVEN /o NEE EcMT AVOOI BEAJ OE- NIET MENSELIJK Twee BASTAARDCOLLIES in het zuidwesten van Engeland hebben een fortuin geërfd. Hun zonderlinge eigenaresse, die alleen woonde met de teefjes Tina en Kate, blijkt hun 450.000 POND (675.000 euro) te hebben nagelaten. De voor malige secretaresse Nora Hardwell overleed op oudejaarsavond 2002 op 89-ja- rige leeftijd. Ze had geen familie meer. Haar testament werd woensdag open baar gemaakt. Daarin staat dat het geld is bestemd voor de verzorging van de hond of honden die ze bezat toen ze stierf voor een periode van 21 jaar vanaf het tijdstip van haar overlijden, of tot de dood van haar laatste hond. Daarna gaat het geld naar vier goede doelen, waarvan er twee met dierenwelzijn te ma ken hebben. De 74-jarige tuinman van Hardwell is belast met de verzorging van Tina en Kate, die respectievelijk 14 en 10 jaar oud zijn. Hij erfde 5000 pond (ruim 7650 euro). Een Thaise OLIFANT die vijf jaar ge leden haar poot verloor, krijgt een PROTHESE aangemeten. Dat meld den Thaise natuurbeschermers gis teren. Vijf jaar geleden stapte de 43-jarige Motala op een mijn en ver loor daarbij haar linkervoorpoot. Het incident kreeg veel media-aandacht en blijken van medeleven stroom den binnen. Mensen over de hele wereld maakten geld over naar een speciaal voor de olifant opgezet fonds. Met dat geld kan binnenkort Motala's operatie worden betaald. De Russische politie heeft op het ei land Sachalin in de Grote Oceaan een ZOMERKAMP ontdekt waar jon geren de KUNST VAN HET STELEN wordt bijgebracht. Dertig tieners wa ren op het moment van de ontdek king op vakantie in wat op het eerste gezicht een normaal zomerkamp leek. De kampleiders waren echter twee criminelen die voorwaardelijk waren vrijgelaten. Naast stelen leer den de jongeren op het kamp een en ander over de sociale omgang in de onderwereld en wat te doen als ze zouden worden gearresteerd. Op zoek naar een verloren bal is een golfer in Maleisië door een KROKO DIL gebeten. De zakenman Hong Kee Siong had het ruim vijf meter lange dier aangezien voor een boom stam en dacht dat zijn bal eronder was gerold, meldde het persbureau Bernama gisteren. De krokodil beet de man twee maal in zijn been en probeerde de golfer in een poel te trekken. Pas nadat de zakenman het reptiel meerdere keren op zijn kop had geslagen liet het dier los. De nieuwsgierige KANGOEROEBABY ALICE SPRINGS snuffelt aan een reuzenschildpad in de dierentuin Ha genbeek in Hamburg. Alice, nu een half jaar oud, viel acht weken na haar geboorte uit de zak van haar moeder. Omdat mama haar baby niet terug wilde nemen heeft een verzorger voor pleegmoeder gespeeld en Alice een tijdlang in een linnen zak met zich mee gedragen. Foto: EPA Een 40-jarige Belg heeft bij een ru zie de DUIM van zijn Nederlandse vrouw afgesneden en DOOR DE WC GESPOELD. De politie heeft ver geefs geprobeerd om de duim te vin den. De Belg uit Luik logeerde in het polderdorp Nagele bij een vriend omdat hij relatieproblemen had. Toen zijn vrouw hem daar opzocht ontaardde de confrontatie in een ru zie, waarbij de man met een mes naar haar uithaalde. Daarbij sneed hij de duim van zijn vrouw eraf. Hij gooide de vinger in de wc, trok door en vluchtte. De vrouw is overge bracht naar een ziekenhuis in Zwol le. Op het logeeradres van de dader stuitte de politie op een grote hoe veelheid wiet. Ook de 38-jarige gastheer is aangehouden. De Nationale Vereniging de Zonne bloem wil met behulp van statiegeld en een wensfontein geld ophalen voor een nieuw Zonnebloemschip. Het huidige vaartuig, bijna twintig jaar oud, is dringend aan vervanging toe. De Zonnebloem heeft 14 mil joen euro nodig voor een nieuw schip, zodat jaarlijks 2300 ernstig zie ke en gehandicapte mensen kunnen blijven genieten van een vaarvakan tie op de Rijn. De inzamelactie begint op 29 juli in de 131 supermarkten van de Coop. De automaten voor statiegeldflessen zijn dan voorzien van een speciale zonnebloemknop waarmee klanten Staf Loots 't Is goed in 't eigen hart te kijken; 't is alleen niet altijd even plezierig hun statiegeld kunnen doneren aan de vereniging. De supermarktketens Deen en EM-Té gaan ook de donatieknop plaatsen en de Zonnebloem is met nog meer winkels in gesprek over deelna me. Vanaf 11 augustus staan op verschil lende plaatsen in Nederland wensfon- teinen. Passanten kunnen hierin klein geld werpen om de Zonnebloem een behouden vaart toe te wensen. Verder staan vrijwilligers van de Zonnebloem de komende maanden op beurzen en bij evenementen om geld in te zame len. Ook bedrijven en fondsen worden benaderd. Keukenbedrijf Bruynzeel heeft toegezegd een keuken te installe ren op het nieuwe schip en Royal Leer dam zorgt voor het glaswerk aan boord. De Nationale Vereniging de Zonne bloem is een landelijke vrijwilligersor ganisatie die zich inzet voor mensen die door ziekte, handicap of leeftijd li chamelijke beperkingen hebben. Jaar lijks leggen 37.000 vrijwilligers meer dan een miljoen huisbezoeken af. Ook organiseert de Zonnebloem evene menten, excursies en vakanties, anp „Weten jullie wat een pik is?" Docent Kitty Molenaar is haar studenten aan het uitleggen waar het woord 'hospik' vandaan komt. De studenten hebben nog nooit van het woord 'pik' gehoord. „Een pik is het mannelijk geslachts deel. Maar pikkie betekent ook klein jongetje. 'Hos' komt van hospitaal, dus een hospik is degene die jou behandelt in het ziekenhuis." Ook het woord klojo is onbekend in de groep. Een Duitse student doet een kleine gok: „Zijn dat toiletten?" In de bossen bij Zeist vindt de zomercursus Nederlandse Taal en Cultuur plaats. Honderdzestig studenten uit de he le wereld volgen drie weken lang lessen over de Neder landse actualiteit, grammatica, maatschappij, literatuur en geografie. De studenten kunnen al een aardig woordje Ne derlands. Op universiteiten in hun eigen land leren zij de taal. De honderdzestig cursisten zijn niet de enigen die onze taal onder de knie proberen te krijgen. In 43 landen over de hele wereld wordt de studie Nederlands aangeboden. Zo'n tienduizend studenten leren aan 220 universiteiten in landen als Italië, Rusland, Verenigde Staten, Japan en Isra el het Nederlands. De Nederlandse Taalunie, verantwoor delijk voor de Nederlandse spelling, organiseert al 49 jaar zomercursussen in Nederland en België. Na de les over de herkomst van termen als 'ontgroenen', 'de blits maken' en 'je snor drukken', doet docent Piet de Kleijn uit de doeken hoe Nederland er geografisch uitziet. De Duitse, Braziliaanse, Georgische, Poolse en Hongaarse studenten weten verrassend veel over ons land. De Neder landse provincies worden met gemak opgenoemd. Met de provinciale hoofdsteden hebben sommigen meer moeite. „De hoofdstad van Noord-Holland is Amsterdam", zegt een studente uit Georgië beslist. Maar dat is een fout die menig geboren Nederlander ook maakt. Rodrigo Braz Vieira (22) uit Brazilië krijgt in Rio de Janeiro al twee jaar lang les van een 81-jarige vrouw die 14 jaar in Brazilië woont. Braz Vieira is de Nederlandse taal gaan stu deren uit dankbaarheid aan de Nederlanders. „Mijn moe der heeft een dagopvang opgezet in een krottenwijk in Rio. De opvang wordt gesteund door Nederlandse stichtingen. Ik wilde iets terugdoen." De Braziliaan gebruikt de taal nu ook voor zijn werk. Hij leidt Nederlandse toeristen rond in Rio de Janeiro. De 22-jarige Biruté Muménaité uit Litouwen is net afgestu deerd. Ze geeft Nederlandse les aan Litouwse verpleegkun digen die in Nederland willen gaan werken. Toen ze met de studie begon, kende ze het land alleen van de klompen, molens en tulpen. „Het is puur toeval dat ik Nederlands ben gaan studeren. Ik wilde mijn eigen taal op de universi teit doen in combinatie met een vreemde taal. Litouws en Nederlands was net een nieuwe combinatie." Maria Rita (29) uit Portugal heeft voor de Nederlandse taal gekozen uit liefde. Rita is getrouwd met een Vlaming die ze in Lissabon heeft ontmoet. Rita: „Ik spreek Portugees met mijn man, maar ik wil ook met zijn moeder praten. En als we later kinderen krijgen wil ik ze tweetalig opvoeden." Dat Nederlands geen makkelijke taal is, bevestigen de stu denten. Wanneer gebruik je 'het' en wanneer 'de'? Toch hebben veel studenten bewust voor Nederlands in plaats van Duits gekozen. Maria Milusheva (24) uit Bulgarije: „Duits is nog moeilijker met al die naamvallen." Ook uitdrukkingen blijven lastig voor de studenten. Dat blijkt maar weer als een jongen aan zijn medestudent uit legt waarom hij te laat is: „Ik was op slaap gevallen." gpd Buitenlandse studenten leren Nederlands in Zeist. Foto: GPD/Harmen de Jong Ze vechten erom, de havensteden. Antwer pen is dit weekeinde aan de beurt. Tegen de tachtig grote en kleinere zeilschepen liggen in het Bonapartedok en aan de Scheldekaai- en. Zondag gaan de historische schepen van start in de Tall Ships Race. Oud-zeeloods Albert Veldkamp heeft vanuit zijn appartement aan de Vlissingse boule vard een schitterend uitzicht over de Wes- terschelde. Deze week kwamen ze allemaal voorbij, de twee-, drie- en viermasters. Op weg naar Antwerpen. Veldkamp (78) is een groot liefhebber van wat wel genoemd wor den de kathedralen van de zee. Als vrijwillig schipper heeft hij jarenlang op de eerste Eendracht gevaren, hét Nederlandse zeil schip, een tweemaster. Nog steeds vaart hij mee, als hij de kans krijgt. Veldkamp klimt ondanks zijn leeftijd rustig het want in om de zeilen los te maken en te zetten of te strijken. „Nooit moeite mee gehad." Van vrijwel alle schepen die in Antwerpen te bezichtigen zijn, kent hij de geschiedenis. „De Sedov, een viermaster, was vroeger de Magdalene Vinnen, een Duits schip. De George Stage is een heel lief Deens schip, waarop jongeren tussen zestien en twintig jaar leren varen. En de Kruzenstem, met 3.400 vierkante meter zeil, is een schip van de roemruchte Duitse rederij Laeisz, en sinds het einde van de oorlog in Russische handen." Vooral aan de oude, verdwenen Sovjetunie is het volgens Veldkamp te danken dat er nog zoveel oude drie- en viermasters over zijn. De Russen namen na 1945 nogal wat zeilschepen uit Duitsland mee als oorlogs buit. Ze zorgden er goed voor. „Vooral om dat ze zich realiseerden dat ook moderne zeelui moeten leren omgaan met de ele menten", zegt de Vlissinger. „Waar doe je dat beter dan op een zeilschip Wie zeilt, wordt met zijn neus op de zee gedrukt. Dat blijft nodig, ondanks alle moderne appara tuur. Omgaan met stroming, lij maken, al zeilend leer je dat het best. De scheepvaart is veranderd, de zee is dat niet." Na de omwenteling in Rusland hebben de Sedov, Kruzenshtem en Mir - om enkele klinkende namen te noemen - het moeilijk gehad. Zeevaartscholen hadden roebels, maar die waren in het buitenland niks waard, en de betalingen uit Moskou stok ten. „We hebben die tijd gelukkig gehad", zegt Veldkamp.Ais vanouds wordt er door havensteden om die schepen gevochten." Antwerpen heeft sinds donderdag tegen de tachtig zeilschepen, grote en kleinere, op bezoek. De havenstad is even het epicen trum van de oude zeilvaart, met dank aan Sail Training International. De in Engeland gevestigde organisatie heeft Antwerpen uit verkoren tot eerste startplaats van de Tall Ships Race 2004. Dat is dé wedstrijd voor traditionele zeilschepen die jaarlijks wordt gehouden in de Europese wateren. Een mooier evenement dan de Tall Ships Race kan Veldkamp zich nauwelijks voor stellen. Zelden komen zoveel zeilschepen bij elkaar. Zelf is Veldkamp in 1995 mee ge weest met de Sedov. „Torenhoge masten heeft dat schip. Vroeger zaten er dertig man op, om salpeter - een landbouwmeststof - uit Chili naar Europa te brengen. Nu varen ze met tweehonderd trainees. Elke mast heeft een eigen wacht. Nederland wordt in de Tall Ships Ra ce vertegenwoordigd door in elk ge- val de tweede Eendracht uit 1989 en de Swan Fan Mak- kum uit 1993. De Eendracht wordt de laatste jaren, tot groot genoegen van Veld kamp, meer gebruikt voor trainingsreizen van leerlin gen van zeevaartscholen, met voorop een belangrij ke sponsor, het Scheep vaart- en Transportcollege in Rotterdam. Het echte spektakel speelt zich vandaag af op de Schelde, als de bijna tachtig zeilschepen uit Antwerpen in een parade de stad verlaten. Op de Westerschelde zet zich die uittocht voort. Zo profiteert Zeeland volop mee van het Antwerpse zeilfeest. Alle deelnemers aan de Tall Ships Race 2004 - waar alles tenslotte om begonnen is - moeten zondag 25 juli voor de Vlaamse kust klaar lig gen voor de start van de eerste etappe naar het Deense Aalborg. De tweede etappe gaat van Aalborg naar Stavanger in Noorwe gen en de laatste, van 10 tot 15 augustus, van Sta vanger naar het Duitse Cuxhaven. In 2006 is Antwerpen al weer aan de beurt voor een volgend zeilschipeve nement. De Tall Ships Ra ce wordt dat jaar'voor de vijftigste achtereenvolgende keer gehouden. Antwerpen is dan de laatste aankomst haven. Harmen van der Werf U De kapsalon van Petar K< ademt nog de sfeer van v u Dikke rookpluimen vuile blauw betegelde ruimte, ll kappers in witte jassen di scheerkwast hanteren. Ii van steriele achtergrondi klinkt er ouderwets geroi1 moes. Maar de gesprekkev gaan niet over voetbal. Z("j? over schaken. Want wie 1V jic naar binnen loopt, we j hij veroordeeld is tot het schaakbord. „Ik knip alle ik tegelijk een partijtje ka len", zegt Kojic. „Maar w mij wint, hoeft niet te bete Dat laatste klinkt mooier het is, want de 74-jarige is een ware kapgrootmee Het is nu 56 jaar geleden zijn salon in het Zuid-Sei Nis opende, maar Kojic h slechts twee keer verlorei De klanten die bij hem di drempel over komen, ziji schlemielen. Kojic somt lange reeks op van schaaf meesters en -kampioene hun geluk bij hem kwam ai proeven, maar geen kans den. Zij moesten voor hu knipbeurt betalen, maar toch tevreden naar huis. gelukkig", grijnst Kojic, ,j meer verstand van knipp Kojic begon te knippen tl 14 was. „Toen hadden k< lons nog cabines", herin 1 zich.Als er geen klantei ren, kon ik in mijn cabini kern leren schaken." Uiteindelijk werd de jonjf betrapt door zijn baas. „1 'a werd hij kwaad, omdat il tijd leerde schaken. Maai 1 na vond hij het goed. Hij de zelfs klanten naar and bines, zodat ik mij verdei ontwikkelen." Als 18-jarige begon hij zi gen zaak in Nis. Dat was 1948, een schrale tijd wa voor veel mensen elke di de. Zijn formule, waarbij schakers een kans hadde II een gratis knipbeurt, was een een succes. De reput I van Kojic groeide met iet kampioen die hij versloe kapper begaf zich ook bi zijn salon op het schaak] Met zijn vrouw en twee J ters vormde hij een team ren kampioen was in de Cees van Zweeden De viermaster Sedov. Foto: Reuters „Ik hou van de mooie natuur maar ik moet er wel wat bij te drinken hebben.Die uitspraak wordt toe geschreven aan de dichter Willem Kloos. Ik moest er aan denken toen ik een dag of wat geleden Wheeler- Planet bezocht, een wielerbaan in het natuurgebied van Spaarnwoude. Terras met bediening vlak langs het circuit. Wat wil de liefhebber nog meer. (Oud-) coureurs hadden zich verzameld voor koers en nostal gie. Voortingzag ik en Henk Faanhof en de Haarlem se baankoning van weleer Gé Peters. Peters kan mooi vertellen en heeft gelukkig maar een klein duwtje no dig om het woord te nemen. Ik laat u meeluisteren:„Ik had als kind een soort koersfietsje dus eigelijk ben ik altijd coureur geweest. In mijn amateurtijd verdiende ik al, want hoe ging hetOp vrijdag won ik twee wielen, op zaterdag een zadel en op zondag een frame. Had ik een fiets die ik kon verkopen. In het begin van de oorlog, ik was twintig, koerste ik wel in België, want hier was geen droog brood te verdienen. En daar bleven al die wie lerbanen open. Van Buggenhout, later is hij de mana ger van Eddy Merckx geworden, zag wat in me want ik won veel. Hij zei: „Als je in België komt wonen, help ik je verder.Ben ik in '42 naar Brussel verhuisd. Ik kreeg meteen aanbiedingen. Vaak in een koppel met Cor Bijster, goede coureur. We kenden elkaar al van de lagere school. Ouwe makkers waren we. Ging lekker hoor, Cor voor de sprint en ik voor het tempo- werk. Omniums, koppelkoersen, was allemaal geen probleem. In de winter van '47-'48 reden we onze eer ste zesdaagse. Op de tweede dag werd ik almaar niet afgelost. Meneer Van Gastel, de directeur daar, komt naar me toe: Waar is uw koppelgenoot?" Ik zeg: Misschien is hij moe en rust hij wat uit. "Zegt me neer Van Gastel: Zou kunnen, maar ik denk het toch niet. Want hij staat op het middenterrein met een mooi wijf te praten!" Reed ik me de ziel uit het lijf, zat klootzak Cor weer achter de meiden aan. Altijd op mooi hè, Cor. Hij was ook bang dat vermoeienissen zijn mooie hoofdje zouden schaden. Ik zeg nog: „Klets toch niet man, een nachtje goed slapen en een flinke douche en je bent weer het heertje.Maar dat zag Cor anders. Die zesdagen waren gewoon te zwaar voor hem. Vergeet niet dat je toen vierentivintig uur op vierentwintig uur in de baan moest zijn als duo, zes dagen lang. Drie uur slaap de man per dag! Met Schutte heb ik nog steeds het record afstand in één zesdaagse: 4503 km in Parijs. Daar doen ze nou in de Tour drie weken over. Na Cor ben ik met Cees Pelle- naars gaan rijden. Ging prima, nooit moeilijkheden met Cees gehad. Ergens in '50 komt Schulte naar me toe: Wij gaan samen rijden.Ik zeg tegen hem dat ik al met Pel reed. „Niks met Pel te maken", zegt Gerrit. Ik zeg: „Jij niet, maar ik wel", dus ik ben netjes toe stemming aan Pellenaars gaan vragen. Was geen pro bleem, want hij hield er al snel mee op. Misschien zat de schrik er bij hem in door dat ongeluk in de Ronde van Duitsland. Hij reed frontaal op een wagen. Ze dachten dat hij dood was. Hij lag al in de lijkenafde ling van het ziekenhuis op zo'n glazen plaat, bewoog 'ie ineens. De verpleegster schrok zich te pletter. Kort daarop werd Pel ploegleider. Ik met Gerrit Schulte. Ging ook lekker hoor. Kijk, Schulte wilde altijd en overal de baas spelen maar ik dacht tivee dingen: jij hebt mij gevraagd en niet andersom en bovendien fiets ik harder dan jij. Want ik had hem vaak genoeg geklopt. In '46 klopte ik hem al in de kwartfinale van het WK achtervol ging, in de finale reed ik trouwens de Frans man Piel naar huis. Was ik wereldkampi oen. Dus ik had geen schrik van Gerrit, ik liet hem maar betijen. Ik keek nooit zo op tegen anderen. Ja tegen een Coppi, een Bartali of een Bobet maar verder niet hoor. Altijd goed verdiend met Schulte, ik ben nooit armer geworden van het fiet sen. In '49 kocht ik een strandtent in Bloemendaal voor vijfentwintigdui zend, betaalde ik zo uit het hand je. Dus je kan wel nagaan. In '57 ben ik gestopt. Weer naar Gent, weer naar Parijs, weer naar Ant werpen. Ik kon het niet meer op brengen. Wacht even, de laatste ki lometer van de Tour-étappe is op tv. Al die valpartijen tegenwoordig kunnen die gasten nog wel sturen? Wat zegt u? Moet u nu al naar huis? We zitten net pas te praten! Het bes te ermee hoor. Leuke man, Gé Peters. Leuke baan, Spaarnwoude. Leuke sport, wiel-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2