'Ik heb de tijd van mijn leven gehad' KUNST CULTUUR In de wereld van Gubbels is alles 'Stang!' Zanger Sacha Distel dood Spielberg: film over autorobots Serge Reggiani overleden C. Kohier Prijs naar Meuleman Theatermuseum belicht werk Freek en Hef Nooit vertoonde film op feestje voor Campert GRATIS verkrijgbaar bij tankstations, kiosken, en boekhandels bij u in de Sacha Distel. Foto: EPA/David Niviere rayol-canadel - De Franse chansonnier, jazzgitarist en componist Sacha Distel is don derdag op 71-jarige leeftijd na een lang ziekbed overleden. Na Maurice Chevalier en Yves Montand was hij de laatste French Lover, reageerde de zangeres Amanda Lear op zijn overlijden. De Parijzenaar Dis tel met zijn typisch rokerige stem brak eind jaren vijftig door met de hit 'Scoubidou'. Hij scoorde ook met de Franse in terpretatie van 'Raindrops Keep Falling On My Head' (Toute La Pluie Tombe Sur Moi) en tien tallen andere liedjes, zoals 'La Belle Vie' en 'Le Soleil De Ma Vie'. Distel had ooit een relatie met de filmdiva Brigitte Bardot. zaterdag 24 JULI 2004 Kunsthal beloont vormgever met overzichtstentoonstelling door Evelien Baks Rotterdam - Nooit een tekening van Stang Gubbels gezien? Vast wel. Wie ooit KLM heeft gevlo gen en het eigen magazine van de vliegtuigmaatschappij heeft doorgebladerd, is ooit op een te keningetje van Stang gestuit. Of anders wellicht op een T-shirt of op een affiche van de Kunsthal in Rotterdam. Zijn illustraties zijn in Nederland bekend, de man erachter misschien iets minder, maar dat kan verande ren nu de Kunsthal zijn vaste vomigever beloont met zijn eer ste overzichtstentoonstelling. Stang Gubbels, in 1966 geboren in Brabant, heeft zijn voornaam aangewend om binnen de illu stratie een geheel nieuw gezicht vorm te geven. Stang is verwor den tot zijn eigen merknaam. Gubbels, die ooit de mannen van het illustere Rotterdamse bureau Hard Werken tot zijn leermeesters mocht rekenen, heeft er zelfs een geheel nieuw vocabulaire omheen verzonnen. Zijn Stangmannetje figureert in vele illustraties. De kale kop met het stipoog, een streepje als mond en een in de neus doorlo pend voorhoofd duikt links en rechts op. Hij 'verstangt' dingen en beleeft van alles in een 'ver- stangde' wereld. Een deel van die wereld komt nu tot leven op de tentoonstelling in de Kunsthal. Het zijn voorna melijk eindproducten, maar veel van de onnoemelijke hoeveel heid schetsen die Stang Gubbels in zijn leven heeft gemaakt heb ben een plaatsje gekregen in de ter gelegenheid van deze exposi tie verschenen publicatie 'STANG', die hij uiteraard zelf heeft vormgegeven. De grafisch ontwerper, die zich in Rotterdam vestigde toen hij zich hier aanmeldde voor de avondopleiding van de Willem de Kooning Academie, heeft ja ren achtereen al zijn schetsen bewaard. Kilo's papier, gebon den in rode kaften met op de rug in gouden letters 'Stang Schet sen' gedrukt, met daarbij het jaartal. Met een kunstschilder als vader, vooral bedreven in het vastleggen van Brabantse land schappen, is het niet zo vreemd dat de zoon de tekenpen ont dekte en zich op 19-jarige leef tijd liet inschrijven bij de Repro ductie Teken Opleiding in Eind hoven. Drie jaar later maakte hij de overstap naai- de kunstacade mie in Rotterdam. „Ik vond tekenen leuk, maar wil de wel succesvol zijn. Dat was mijn uitgangspunt. Maar daar moet je wel wat voor doen. Hard werken bijvoorbeeld. Steeds maar weer tot het gaatje gaan. Ik heb succes omdat ze mijn werk leuk vinden." Het succesvolle Stangmannetje is een typisch Stang-product van het K3SS-principe: Keep It Sim ple Stupid. De ontwerper uit Rotterdam is een man van de eenvoud. „Met één lijntje ver schil wordt het een heel ander mannetje", zegt zijn geestelijk vader. Het stripje als mond kan met een simpele handeling totaal veranderen. De ene keer buigt het stripje omhoog, de andere keer naai* beneden. „Het verschil bestaat uit een paar lijnen", zegt Gubbels. Er zijn inmiddels al Stang-fans, die de heldere en vaak humoris tische illustraties verzamelen. Gubbels werkt voor een groot aantal verschillende opdrachtge vers, waaronder muziektijd schrift Oor, reclamebureau Kes- selsKramer, Nike en Philips. Gubbels werkt voornamelijk in opdracht. Voor een lijstenmaker met de naam Rembrandt teken de hij ooit een geheel eigen 'Nachtwacht' om diens etalage op te vrolijken. „Ook een soort grapje", zegt Stang. Humor is een rode draad in zijn werk. Waarom de computertoets waarmee je de printer in wer king zet, niet opvrolijken met een tekeningetje? Zelf werkt hij veel op de computer. Af en toe neemt hij de tekenpen ter hand. „Toen ik voor mezelf begon, ben ik meteen op de computer ge start", legt hij uit. „Voordeel is de snelheid, 's Morgens bellen voor de opdracht, 's middags klaar. De beelden in mijn hoofd komen ook vrij snel. Ze kunnen me twaalf A4'tjes mailen, bij de eerste vier regels ontstaat het beeld al." Ook te zien op de expositie: het Stang-huis. Vol elementen die vaker in zijn werk terugkeren. Het 'poppenhuis' is bekleed met hetzelfde zwart/witte streepbe- hang als bij Stang thuis. Het is een bont en vrolijk geheel, zoals eigenlijk de hele tentoonstelling is. Vergeet vooral ook de portret tengalerij niet te bezoeken. Een soort eregalerij zoals je die ziet in Boijmans Van Beuningen, maar dan zonder alle deftige franje. Helemaal Stang dus. De expositie van Stang Gubbels in de Kunsthal Rotterdam duurt t/m 19 september, di. t/m za. 10-17, zo. 11-17 uur. De pu blicatie 'STANG' kost 29,95 eu ro. Illustratie 'Navelstaren' van Stang Gubbels. Publiciteitsfotc den haag - DreamWorks, de maatschappij van Steven Spiel berg, ontwikkelt plannen voor een animatiefilm met autoro bots. De productie heet 'Trans formers' en heeft als uitgangs punt de Japanse speelgoedau tootjes die in de jaren tachtig populair waren en de inspiratie leverden voor stripverhalen en een tv-serie. Transformers zijn auto's, trucks, vliegtuigen en tanks die kunnen veranderen in reusachtige robots. parijs - De Franse zanger en ac teur Serge Reggiani is in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn woning in Parijs aan een hartaanval overleden. Hij is 82 jaar geworden. Reggiani's film carrière begon tijdens de Twee de Wereldoorlog. Hij speelde in ongeveer tachtig films, waaron der 'Casque d'Or', waarin hij speelde met Simone Signoret. Hij nam meer dan honderd liedjes op. Reggiani won diverse muziekprijzen, waaronder een Edison in 1969. Zijn laatste al bum, 'Les Adieux Différés', ver scheen in 1999. Amsterdam - Dichter Bart Meu leman (1965) krijgt voor zijn bundel 'Hulp' de Charlotte Kohier Prijs 2004. Aan het 'Charlotte Kohier Stipendium voor literatuur' is een bedrag van 7000 euro verbonden. De prijs gaat jaarlijks naar een be ginnend auteur in een telkens wisselende literaire discipline. In 2004 is dit poëzie. door Harry de Jong londen - Met het album 'Free Me' bouwt ex-Spice Girl Emma Bunton vrolijk verder aan haar solocarrière. Driejaar geleden slaagde ze er met 'A Girl Like Me' niet echt in om de wereld aan haar voeten te krijgen. Maar vol gens Emma is ze inmiddels flink gegroeid en laat haar nieuwe plaat pas echt horen waar ze toe in staat is. „Ik voelde me in de studio enorm op m'n gemak en we hebben de liedjes gewoon live opgenomen", vertelt de blonde zangeres enthousiast. „Lekker ouderwets, ja. Maar ik heb dan ook bewust geprobeerd een beetje de sfeer van de jaren zes tig te laten herleven. Want dat was muzikaal gezien een gewél dige tijd. Mijn vader en moeder draaiden vroeger altijd platen van mensen als Stevie Wonder en Marvin Gaye en Motown zit me dan ook helemaal in de ge nen. En die sound laat ik door klinken in de liedjes op mijn nieuwe album." Emma Bunton heeft van alle nummers de tekst en muziek zelf geschreven en daar is ze best trots op. Als liedjesschrijf ster heeft ze trouwens een aar dige staat van dienst opge bouwd, want ze was ook ver antwoordelijk voor de meeste Spice Girl hits. „De inspiratie komt op de gekste momenten en ik zit eigenlijk voortdurend aantekeningen te maken", ver telt Emma. „Een herinnering die me te binnen schiet, iets wat me overdag overkomt, ik kan er van alles uithalen voor niet van gekomen, maar je niet wat er in de toekomst maal kan gebeuren. Voorl zit ik daar echter niet om tl springen, want ik wil me n eerst helemaal op muziek ten." Emma gaat volgend jaar ra haar liedjes op tournee en van plan om daarbij stevig te pakken. „Ik ga niet allee pad met een band, maar e doet ook een strijkorkest n We zijn al druk aan het rep ren", vertelt de zangeres o togen. „De muziek moet e beetje een middenweg wo tussen pop en klassiek, m( ieder geval veel invloeden jaren zestig. Het wordt eei weldig project en daar ste< alle energie in die ik heb." Met de andere Spice Girls Emma nauwelijks meer c< tact. Alleen met Melanie C kletst ze regelmatig bij, ma dat komt vooral omdat ze ren zijn. „Er zijn heel wat ruchten over een reünie va Spice Girls, maar ik kan je de hand op mijn hart verzi ren dat we nog helemaal n over zoiets nadenken", ste Emma nadrukkelijk. „Waa zouden we die tijd weer m oprakelen? Zelf sta ik weer beide benen op de grond weet nu dat ik er toch goe< slaag mezelf te blijven ond meest hectische omstandi den. Ik ben nooit iemand j weest die overal op de voo grond moet staan en ik he door de jaren heen geleen mijn vrienden en familie h belangrijkste voor mij zijn leven. En ik ben ook een h( nuchter mens, misschien dat me overal doorheen j sleept." Ex-baby Spice Emma Bunton staat weer met beide benen op de grond DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk? Kort om: waarmee is Nanne Wagenaar, eigenaar van cd-speciaalzaak Elpee aan de Leidse Vismarkt, in de zevende hemel? Beste boek „Ik ben niet zo'n lezer. Eigen lijk heb ik al moeite met de kranten een beetje bij te hou den. Dus het beste boek weet ik niet. Maar het laatste boek dat ik heb gelezen vond ik wel erg leuk. Dat was 'Max The city' van RTL-verslaggever Max Westerman. Ik was al een fan van zijn reportages over New York in het RTL Nieuws, maar hoe hij in het boek schrijft over New York en zijn inwoners vind ik ook erg leuk. Helaas ben ik nooit in New York ge weest, wel in de zuidelijke sta ten van de Verenigde Staten. Uiteraard staat een bezoekje aan New York hoog op mijn verlanglijstje." Beste cd „Dat is voor mij 'Led Zeppelin 1uit 1969. Om de puurheid van de rock waar vandaag de dag nog steeds veel bands hun inspiratie uithalen. Heel mooi gezongen en destijds in maar 30 uur opgenomen. Er zijn na tuurlijk meer albums van Led Zeppelin die ik goed vind. Maar als ik moet kiezen ga ik toch voor die eerste. Andere bands die boven aan mijn lijst je prijken zijn U2 en The Doors. En David Bowie heb ik altijd één van de grootste ar tiesten ooit gevonden." Beste film „Een film die ik niet zo lang ge leden heb gezien: 'Pirates Of The Caribbean' met Johnny Depp. Ik ben helemaal geen fan van piratenfilms of avontu renfilms. En ik hou helemaal niet van agressieve of bloederi ge films. Maar na het zien van 'Pirates Of The Caribbean' heb ik de bioscoop wel met een heel goed gevoel verlaten. Het is een ontzettend komische film. Ik heb vooral genoten van het spel van Johnny Depp en van de special effects." Beste kunstwerk „Dat is een werk dat ik thuis aan de muur heb hangen. Het is een zeefdruk van de Leidse schilder en graficus Jan-Willem Reugebrink. Heel kleurrijk. Er staat een grote kop op van een man, met zijn ogen dichtge knepen. Net zo'n beetje door z'n ooghaartjes kijkend. Het is een aantal jaren terug gemaakt in opdracht van de gemeente Utrecht in het kader van een actie om analfabetisme te lijf te gaan. Er zijn toen affiches van gemaakt met een tekst er op: 'Oeps, alweer mijn bril verge ten'. Die hebben ook nog in de Leidse abri's gehangen." tekst: Jan Rijsdam foto: Mark Lamers Johnny Depp in 'Pirates Of The Caribbean'. Foto: Reuters/Walt Disney Pictures amsterdam/anp - Freek de Jon ge wordt dit jaar 60, viert zijn 35-jarige theaterjubileum en werkt 25 jaar samen met zijn echtgenote Hella de Jonge. Ge noeg redenen voor het Theater museum om een tentoonstel ling op te zetten over het thea terwerk van het bekende echt paar. De expositie is van 25 au gustus tot 10 januari te zien in het museum van Theater Insti tuut Nederland in Amsterdam. De kostuum-, decor- en licht ontwerpen van Hella zorgen volgens de samenstellers dat de programma's van Freek nog meer betekenis en lading krij gen. Het museum vertelt het verhaal van de smanewerking van het echtpaar aan de van kostuums, rekwisiete to's, tekeningen, affichi beeld- en geluidsfragmi De tentoonstelling laat ziei Freek al 35 jaar optreedt al filosoof en idealist. De m lichten die thema's, die al rode draad door zijn loof lopen, chronologisch toe. ness, had ik me natuurlijk ook geen betere springplank voor een solocarrière kunnen wen sen. Want een eigen carrière heeft me steeds voor ogen ge staan. Nou ja, uiteindelijk had het toch niet altijd door kunnen gaan met de Spice Girls, we wa ren allemaal bezig te verande ren. En wat mijzelf betreft: er borrelden steeds meer liedjes in mij op waar ik wat mee wilde doen. Nummers die niet echt bij de Spice Girls pasten." Volgens Emma zijn veel fans uit die turbulente jaren haar trouw gebleven. „Maar ze zijn ook zelf een stukje ouder geworden en in muzikaal opzicht groeien ze gewoon met mij mee. Dat mag ik tenminste concluderen uit de brieven en e-mails die ik krijg." Emma is inmiddels 28 en ver slingerd aan de showwereld zo lang ze zich kan herinneren. „Als jong mSë^presenteerde ik zelfs complete denkbeeldige radioprogramma's. 'Hallo, dit is Emma', zei ik dan tegen mijn niet bestaande publiek en ver volgens fantaseerde ik er een stuk op los. Mijn ouders von den dat ik absoluut talent had en ze stimuleerden me dan ook om door te gaan. Hoewel ze uit elkaar gingen toen ik elf was, zijn ze me altijd blijven steu nen." Omdat Emma als jong meisje eerder aan een carrière als ac trice dan als zangeres dacht, ging ze naar een theaterschool. „Ik vond musicals als 'The Sound Of Music' en 'Grease' geweldig en droomde ervan een rol in zo'n fantastisch stuk te spelen. Maar ik ben ook altijd een filmliefhebber geweest. Nee, een grote rol in een be langrijke film is er nog steeds amsterdam/anp Prozaïst, dichter en columnist Remco Campert wordt 28 juli 75 jaar. Uitgeverij De Bezige Bij viert dat 13 september met een feestje in De Kleine Komedie in Amsterdam, waarbij een nooit eerder uitgezonden film over Campert te zien is. Het betreft een destijds omstreden zwart- witfilmpje uit 1964. De AVRO besloot op de dag van uitzen ding het filmpje niet te verto nen omdat Campert zijn ge dicht 'Niet te geloven' reciteer de met daarin de zin „alles zoop en naaide". Dat schoot de AVRO in het verkeerde keelgat. Jan Mulder presenteert de feestavond. Dichters, onder wie Gerrit Komrij en Kees van Koo- ten, lezen gedichten van en voor Campert. De Bezige Bij bracht onder de noemer 'Cam pert Compleet' al een verzamel- cassette uit waarin alle romans en novellen, verhalen en ge dichten bijeen zijn gebracht. Op 30 augustus verschijnt 'Schrijversleven' met dagboek aantekeningen van Campert. (advertentie) Emma Bunton: „Motown zit me helemaal in de genen. En die sound laat ik doorklinken in de liedjes op mijn nieuwe album." Foto: GPD een liedje." In de Spice Girls had Emma de bijnaam Baby Spice, maar ze was dan ook nog maar zeven tien jaar toen ze lid werd van wat uit zou groeien tot de suc cesvolste meidenband van de jaren negentig. „Ik heb de tijd van mijn leven gehad met die groep", zegt Emma achteraf. „Behalve het feit dat ik heel wat geleerd heb over de showbusi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24