ito's starten niet WÊÊÊHHÊk Directie Zijl en Vliet schorst twee managers Onbelangrijk 4 I JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORD WIJK i, Tel.: 071 362 30 38 dere bcriZinC* Ontvoerder Eibergen sloeg ook in regio Leiden toe IB meldt explosieve stijging hulpvragen psportcentrum in Hazerswoude Jaar voor volgende littegolf? :s Feestelijk onthaal iiro 555 Den Haag vai OERLE Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad ZATERDAG 24 JULI 2004 Hoofdstraat 129 t/o Mc Donalds Antwerpen even epicentrum van historische zeevaart Winkelwagentjes van Leidse Digros zwerven niet meer leiden - De 37-jarige man die ervan wordt verdacht op 23 mei een 13-jarig meisje uit Eibergen te hebben ontvoerd, wordt ook verdacht van misbruik van een 14-jarig meisje in de buurt van Leiden in februari dit jaar. In deze zaak is pas na de ontvoe ring in Eibergen aangifte gedaan, zo maak te een woordvoerster van het Openbaar Ministerie in Zutphen gisteren bekend. De verdachte verbleef in tbs-kliniek Flevo Future en keerde op 11 mei niet terug van een afspraak tijdens zijn onbegeleid verlof. Op 23 mei ontvoerde hij in het Eibergse kerkdorp Rekken een 13-jarig meisje. Hij dwong haar onder bedreiging van een mes bij hem in de auto te stappen. Twee dagen later werd hij door de Duitse politie in Münster aangehouden en kwam er een einde aan de ontvoering. Het kind bleek seksueel misbruikt te zijn. Ook zou hij in Duitsland hebben geprobeerd twee meisjes te ontvoeren. Hij zit nu in Nederland in be waring, nadat hij dinsdag door de Duitse autoriteiten is overgedragen. Naar aanleiding van Kamervragen over de ze zaak liet minister Donner eerder dit jaar weten dat de verdachte sinds september 2002 diverse keren met begeleid verlof en ruim een jaar later met onbegeleid verlof mocht. Op 8 maart 2004 keerde hij niet terug, waarna zijn familie hem een dag later te rugbracht naar de tbs-kliniek in Utrecht. gpd-anp - De ANWB icht wordt de afgelo- maanden overstelpt 'ragen van automobi- startproblemen. Vol- he ANWB hebben de pro- mogelijk te maken met ringen in de samenstel de benzine. De grote ig( tschappijen hebben toe- j het probleem te onder- 1 telling van de ANWB jat de afgelopen maan- JöO automobilisten met Iblemen de hulp van de /acht inriepen, onge- r keer zoveel als dezelf- lode vorig jaar. Het Ex- tentrum van de ANWB Idt dat de problemen te nebben met veranderin- Be samenstelling van de De problemen doen nelijk alleen voor bij fc-auto's, niet bij diesel |Het euvel manifesteert zich onafhankelijk van de ge tankte benzinesoort, van het automerk en staat ook los van de leeftijd van de auto. De pro blemen doen zich niet alleen in Nederland voor, maar zijn ook in Duitsland en Zwitserland ge signaleerd. In bijna alle gevallen ontdekte de ANWB dat de benzine-injec- toren van de niet-startende au to's verstopt waren. De wegen wachten zijn daarop geïnstru eerd met een behandelmethode voor het probleem: 'loskloppen' van de injectoren, waarna de auto's zelfstandig naar de gara ge konden rijden. In de gevallen waar tot vervanging van alle in jectoren op de cilinders werd besloten deed het startpro bleem zich later niet meer voor. De ANWB is verrast door het verschijnsel, mede omdat de enige verandering die de olie maatschappijen officieel aan de benzine doorvoeren het zwa- velgehalte is. Dat is per 1 janua ri van dit jaar verlaagd. De ben zine moet met ingang van janu ari 2005 zwavelarm zijn. Vanaf 2009 moet de brandstof zelfs volledig zwavelvrij zijn. De zwavel is de smeer van het benzinesysteem, als dat ver dwijnt kunnen de injectoren vastkleven. De automobilist kan dan wel zijn auto starten, maar de motor springt niet aan, aldus de ANWB. De bond geeft echter toe geen hard bewijs te hebben voor de andere samenstelling van de benzine. Dominic Boot, directeur van de Vereniging Nederlandse Petro leum Industrie (VNPI), zegt dat de brandstofleveranciers nog niet eerder van deze problemen hebben gehoord. „De benzine maatschappijen hebben nog geen klachten gehad, maar we nemen het verschijnsel zeer se rieus en de organisatie gaal on derzoeken of de klachten inder daad door benzine worden ver oorzaakt. lussen met peptalk van Leontien van Moorsel ud Sep rak iivoude-rijndijk - Ha- ïde-Rijndijk krijgt per 1 volgend jaar een top- Iitrum waar onder an- jgjJvielrenster Leontien Zij- jj, in Moorsel en Tjeerd de 'oofd van het sportme- :entrum op Papendal, eJan vestigen. Het top- rïj ïtrum komt boven de (advertentie) Weber koeltechniek B V i Leiderdorp Tel 071-54 55 656 vww weberkoeltechniek nl nieuwe, tweede winkel van Ton van Bemmelen aan de Rijndijk. Naast een centrum waar top sporters worden begeleid, be gint Van Moorsel samen met haar echtgenoot Michael Zij laard onder hetzelfde dak een organisatiebureau voor wieier- evenementen. Bovendien wordt er gewerkt aan een cen trum waar vrouwen terecht kunnen voor cursussen waarin vanuit verschillende disciplines gewerkt wordt aan verkleining van het gewicht en vergroting van het zelfvertrouwen. „Dat worden cursussen voor kleine groepjes dames van boven de dertig die na het krijgen van de kinderen af willen vallen en zich weer goed willen voelen", vertelt Van Bemmelen. „Naast fitness, dieetadviezen en lessen in gezond koken bestaat de cur sus ook uit peptalk, een onder deel dat Leontien gaat verzor gen." Ton van Bemmelen onder houdt al enkele jaren nauwe contacten met Olympisch kam pioene Van Moorsel. Sinds be gin 2001 is hij de hoofdsponsor van de opleidingsploeg van Farm Frites, de ploeg die geleid wordt door Van Moorsel en haar echtgenoot. Van Bemme len is daarnaast sponsor van de wielerklassieker die tot dit jaar bekend was onder de naam Lu- ba Classic, maar die volgend jaar ongetwijfeld de naam van de Hazerswoudse kampeergi- gant zal gaan dragen. Van Bem melen neemt namelijk het hoofdsponsorschap van de wie lerronde over. Naast de bestaande winkel in kampeer-, wieier- en paarden- sportartikelen nam Van Bem melen onlangs een handel in dierbenodigdheden even ver derop aan de Hazerswoudse Rijndijk over. Die winkel wordt op dit moment verbouwd. Van Bemmelen verkoopt hier al dierbenodigdheden en wil bin nenkort ook de afdeling paar densport naar het nieuwe on derkomen verplaatsen. In de vestiging op het Hazerswoudse deel van de Rijneke Boulevard komt daardoor ruimte vrij voor uitbreiding van de wieler sportafdeling. Nijmegen - De gladiolen waren gisteren in Nijmegen niet aan te sle pen tijdens de intocht van de 88ste Vierdaagse. Alle 39.711 wande laars, die via de *Via Gladiola' de stad binnenliepen, kregen onder luid applaus van de tienduizenden toeschouwers minimaal één exempiaar van de langwerpige bloem in de hand gedrukt. Op de laatste wandeldag hielden 465 lopers het voor gezien. Van de 44.638 wandelaars die dinsdag begonnen, vielen er in totaal 4927 uit. Dat is een recordaantal. Het Rode Kruis moest alle zeilen bijzetten om de wandelaars op de been te houden. De hulporganisatie verrichtte in vier dagen tijd 3847 blaarbehandelingen en 1382 andere behandelin gen. De 340 vrijwilligers gebruikten daarbij 18 kilometer leukoplast, 26 duizend gaascompressen, 23.400 blarenprikkers, 35 liter jodium en 8700 paar handschoenen. Foto: ANP leiden - Onderzoek heeft aan getoond dat het slecht gesteld is met het huizenbezit van wo ningcorporatie De Sleutels van Zijl en Vliet. Om die reden heeft directrice M. Vissers twee ver- (advertenties) ^5} DOE MEE AAN COACH VAN HET JAAR EN q SPEL JE EIGEN STERRENTEAM SAMEN! ^1 JE VINDT DE SPELREGELS - - "Si) IN DEZE KRANT! antwoordelijke managers op non-actief gesteld. Vermoede lijk kost het wegwerken van achterstallig onderhoud mini maal een miljoen euro. Er zijn grote gebreken aan het licht gekomen bij een globaal onderzoek naar de staat van onderhoud van de helft van alle woningen in Leiden en Voor schoten. De afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de ge meente en TNO verrichten na dere onderzoeken, om te kijken of de bevindingen van de wo ningcorporatie juist zijn. De ondernemingsraad (OR) van de woningbouwvereniging heeft grote moeite met het weg sturen van beide managers. Ze betwijfelt of beide leidingge venden ook echt verantwoorde- COMMENTAAR WALVISJACHT (advertentie) iaanse Sorrento is het week door heel veel «j leerde mensen gedeba- ijver de walvissenjacht. achttien jaar van kracht gt Jerbod op de commercië- ^el svaart wordt weliswaar t opgeheven, maar alle wijzen erop dat dat bij inde bijeenkomst van de tionale Walvisvaart >n sie in Zuid-Korea wel ibeuren. Nederland is ardigerwijs voor de her kan de jacht ons land bij visjacht geen chtstreeks be- ift, luidt de ar- n fl atie dat als de Ise !l wor^t °Pen" .Q j «eruchte walvisvaarders n, IJsland en Noorwegen ,p n houtje hun vangsten rgroten. Onder de huidi aken mogen zij een be- antal walvissen aan de rijgen voor 'weten- Q v lijk' onderzoek. Dat kost zo'n tweeduizend (maar lelijk veel meer) grote n het leven. visverdrag was en blijft I issen neus. In Japan, 'P gen en IJsland is waJvis- ewoon op de vismarkt verkrijgbaar. In Bergen (Noor wegen) is gerookt walvisvlees een lekkernij voor toeristen. Aziaten denken waarschijnlijk dat ze er viriel van worden, zoals van zoveel andere dieren die zij inmiddels hebben uitgeroeid. Zeebiologen betwijfelen of de walvisstand baat heeft bij het huidige moratorium. En Neder land vreest dat wanneer de wal visvaarders niet tegemoet wordt gekomen, er nog veel meer van deze bijzondere dieren in de magen van Japanners en Noren zullen eindi gen. En daarvoor is het dier toch echt te bijzon der. Het is dus het paard achter de wagen span nen. In plaats van toe te geven aan chantage zou de internatio nale gemeenschap, Nederland voorop, een algeheel jachtver- bod moeten afdwingen met har de economische sancties. Kort zichtig gemarchandeer leidt tot halfslachtige en oncontroleerba re verdragen. Een dief wordt toch ook niet met extra inbraak quota beloond als hij dreigt meer inbraken te plegen? Bill Meyer Speel mee met Coach van het Schrijf- je nu in via www.leidschdagbladnl coach j MENSEN IN NOOD/CORDAID. NEOERLANDSE RODE KRUIS. NOVIB. STICHTING De hulporganisaties doen wat ze kunnen. Helpt u mee? Geef nu! www.giro555.nl SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Het klinkt gek, maar de vrijdag etappe voor de finish in Parijs is een publicitair gezien niet bijs ter belangrijke. Het is ook een publiek geheim dat de Touror ganisatie nog wel eens moeite heeft een acceptabele etappe plaats te vinden voor die dag. Het is ook de middag dat de mensen van de organisatie en van de televisiekanalen hun party geven; de champagne staat al dagen koud. De renners denken aan Parijs of beter, aan huis. Ze willen voort, zijn een tikje lamlendig, hebben pijn aan de benen en kop en weten dat de klassementen ge maakt zijn. Hen rest verplicht de trappers ronddraaien en ze weten nauwelijks waar ze op die bewuste vrijdag aankomen. Er wacht nog een tijdrit, een za terdagse passage die voor de kopmannen nog een extra in spanning vergt, maar het grote gros ziet die dag als een mo ment van tamelijke rust en reflectie. Terug naar die vrij- dag. Gek, maar je ver geet vaak die etappes. Er ge beurt bijna nooit iets dat belangrijk is, er mogen een paar man vooruit rijden en dat is alles. Deze etappe is bijna zo ano niem als de meeste zaterdag etappes. Vooral voor de schrij vende pers zijn die etappes on belangrijk. Collega's van zon dagkranten verzuchten dat ze extra werk moeten doen, want de rest van het journaille doet het even rustig aan. Ook etap peplaatsen van zaterdagetap pes vind je niet vaak terug in de analen. Gek, maar waar, ze lij ken niet zo belangrijk en dat is een erfenis uit het verleden. Gisteren hing er een warme, vochtige deken over de Tour. De streep was getrokken in Lons-le-Saunier, een vriendelijk plaatsje in de uitlopers van de Jura. Iedereen meldde zich er, maar eigenlijk was niemand geïnte resseerd in wat er gebeurde. Dat gaf een heel vreemd gevoel. Leegte, vermengd met een zweempje spanning en de on rust van een reiziger die zijn terugvlucht moet halen. Mart Smeets SC HO M A pt,#™k KEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 lijk zijn voor de misstanden bij de woningcorporatie. De OR had liever gezien dat de resulta ten van het onderzoek eerst door een onafhankelijk bureau waren getoetst. Pagina Ri: 'Levensbedreigende situaties' in huizenbezit woningcorporatie Weinig animo langere werkweek Hilversum - Minder dan de helft van de Nederlanders voor wie ontslag dreigt, is bereid zonder loonsverhoging meer uren per week te werken als hij daarmee zijn baan kan behou den. Dat blijkt uit een gisteren bekendgemaakt onderzoek dat Intomart GfK in opdracht van RTL Nieuws heeft gehouden onder 500 mensen. Van de on dervraagden stemt 45 procent daarmee in. In Duitsland be reikte autofabrikant Daimler- Chrysler gisteren nog een ak koord met de bonden over een langere werkweek in ruil voor een baangarantie tot 2012. Pagina Economie Cel geëist tegen ketchupdames Amsterdam - Twee vrouwen die vorige maand minister Verdonk van vreemdelingenzaken en in tegratie hebben besmeurd met ketchup, zijn gisteren voor de rechtbank in Amsterdam ver oordeeld tot celstraffen van elf dagen en een voorwaardelijke straf van een week met een proeftijd van twee jaar. De on voorwaardelijke straf is gelijk aan de duur van het voorarrest van de vrouwen. De rechter achtte bewezen dat de twee zich schuldig hadden gemaakt aan openlijke geweldpleging en verzet tegen hun aanhouding. Geen akkoord over walvisvaart sorrento - De leden van de In ternationale Walvisvaart Com missie (IWC) praten verder over het voorstel om het verbod op de commerciële walvisvaart stapsgewijs op te heffen. Op de jaarlijkse bijeenkomst in Sor rento werd geen overeenstelling bereikt. Het huidige moratori um op de walvisvangst geldt al achttien jaar. Landen als Japan, IJsland en Noorwegen zijn voor afschaffing van het jachtverbod op walvissen. Nederland steun de een voorstel om het vangst- verbod geleidelijk aan op te heffen. Bentley brengt recordbedrag op le mans - Op een veiling in Le Mans heeft een Bentley Speed Six uit 1930 gisteren 3,8 miljoen euro opgebracht. Dat is een we reldrecord voor de verkoop van een auto. De auto, die als twee de finishte in de 24-uursrace van Le Mans in 1930, ging naar een Amerikaanse bieder. Die bemachtigde ook een Bentley uit 1929 voor 1,5 miljoen euro. De auto's kwamen bij veiling huis Christie's in de West-Fran se stad onder de hamer. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 J ie Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iederevchtend r Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! J Naam:M V J Adres: Postcode Plaats l Geboortedatum: I J Stuur deze bon op in een ongefrankcorde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a.v Afdeling lezersservice. I Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004) I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met porsoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch ^Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1