Perfect is soms té goed Lance Armstrongs suprematie oogst weerstand ZATERDAG 24 JULI 2004 SPORT Lance Armstrong in de zestiende etappe, de tijdrit naar Alpe d'Huez, de rit waarin hij beschimpt en zelfs bespuugd werd door het publiek. Hij won 'm. Foto: Reuters. want het zou hem maar kunnen afleiden van hetgeen hij wil bereiken. „We zijn hier voor de gele trui gekomen. En voor niets anders", ver woordde ploegleider Johan Bruyneel de senti menten binnen de ploeg. Toen Armstrong begin deze eeuw ontevreden was over zijn behandeling in de Franse kranten verhuisde hij ook nog eens van Nice naar het Spaanse Girona. En deze Tour gaf hij pas één keer een interview in het Frans. Hoe makkelijk is het om je populariteit te verspelen... De Franse media spelen zonder twijfel een be langrijke rol in de huidige anti-Armstrong hou ding. De tv-zender France 2 stuurde, tot grote ongerustheid van Armstrong, een superspeur der naar de hotels van US Postal. De man trachtte de kamers van Armstrong en co te doorzoeken, suggererend dat die zoektocht wel eens wat spraakmakends zou kunnen opleve ren. De kranten zijn hem nog veel minder goedge zind. Voor 'kwaliteitskrant' Le Monde lijkt Armstrong aartsvijand nummer één, het linksi ge Libération doet zijn uiterste best dopingver- halen boven tafel te krijgen en laat daarbij dol graag de naam van de Amerikaan vallen. En de sportkrant l'Equipe - tijdens de Tour de be langrijkste opinieleider van het land - was ook niet altijd op de hand van Lance. „Ongetwijfeld speelt dat mee, je neemt daar toch iets van mee als je als toeschouwer naar de Tour komt", aldus Breukink. Blote billen De aversie wordt alleen maar groter. De Ameri kaanse aanhang, gevormd door fietstoeristen die bezit nemen van het Franse hooggebergte, gillen vanzelfsprekend hun kelen schor voor hem. En Nike doet ook zijn uiterste best de Amerikaan sympathiek in de markt te zetten. Maar grote groepen supporters kotsen hem in middels uit. Duitse fans scholden hem tijdens de klimtijdrit van afgelopen woensdag uit, Bas- ken bespuugden de Amerikaan in de Pyrene eën en hij kreeg onderweg ook diverse blote billen te zien. Bovendien zouden er, volgens niet bevestigde bronnen, bij de Tourorganisa tie 'doodsbedreigingen' aan het adres van Armstrong zijn geuit. Dirk Demol, assistent ploegleider bij US Postal, wilde daar niet te veel op ingaan. „Het enige dat ik kan zeggen is dat ik hoop dat het niet nog verder gaat. Maar het gaat inderdaad allemaal al wel erg ver. Ik vraag me vaak af: wat heeft hij toch misdaan? Hij doet alleen maar zijn best. Kan hij het hel pen dat hij een groot kampioen is?" Armstrong, een groot kampioen. Inderdaad. Op de vers geasfalteerde wegen reflecteert zijn naam, maar steeds vaker met negatieve bij voegsels. De Go Lance Go-spandoeken worden tegenwoordig beklad: Go Lance Go Home. En de bedieners van de witkwast gooien het steeds vaker op Epo Lance of Epostal, verwij zend naar de ploeg van de Texaan, US Postal. Dat uitgerekend de winnaar van de Tour geen nitie de meest geliefde. Raymond Poulidor ge noot in Frankrijk altijd meer populariteit dan Jacques Anquetil, terwijl Monsieur Chrono bij na altijd won van Poupou. Eddy Merckx, de Kannibaal, kon wel rekenen op steun van het volk. Ondanks zijn haast verstikkende supre matie. Maar juist hij liet zich wel van begin tot eind van het seizoen zien. In april een Kanni baal, in oktober een Kannibaal. Bij Mister Per fect is dat anders. Hij is weliswaar het hele jaar bezig met slechts één heilig doel, alleen in juli komt hij voor het voetlicht. In Amerika kan dat geen hond wat schelen. Frankie Andreu weet dat als geen ander. De Amerikaanse tv-kijker leert snel bij over de wielersport, maar zijn grondbeginsel blijft hetzelfde. „Ze willen alleen maar de winnaar, daar draait het om. Als Lan ce het hele jaar geen wedstrijd rijdt, kan het niemand wat schelen. Wanneer hij zich voor bereidt door rondjes te rijden in zijn achtertuin of door op zolder op een hometrainer te krui pen, zal dat de Amerikanen een biet zijn. Als hij maar de Tour wint." In Europa is dat an ders, heel anders. Wielrenner ben je hier het hele jaar. En om geliefd te blijven, moet je zo nu en dan een woordje Frans spreken, een handtekening uitdelen. Of af en toe ook eens verliezen. door Edward Swier Perfect is té goed. Lance Armstrong doet zijn best onfeilbaar te zijn. De 32-jarige Amerikaan laat niks aan het toeval over, wil altijd de regie in handen hebben. Niks mis mee? Het begint Jan Publiek aardig de keel uit te hangen. Vandaar dat zijn zesde Tourzege, een unieke prestatie toch, zo lauw wordt ontvangen. Door de tv-kij ker, de Tourvolger en het miljoenenpubliek langs de Franse wegen. Juist daar, en niet alleen in de absurde klimtijdrit naar Alpe d'Huez, valt de Amerikaan steeds meer boegeroep ten deel. Per fect is namelijk allesbehalve prima. Lance Armstrong heeft de Tour in een ijzeren greep. Dit jaar was de omarming nog steviger dan de voorgaande vijf jaren. „Vorig jaar bleef het tenminste nog tot de laatste zaterdag span nend", zucht de hele volgerskaravaan, die zich naar Parijs sleept. De Fransen zijn de regie over hün ronde kwijt. Jean-Marie Leblanc deed weliswaar zijn uiterste best een parcours uit te stippelen dat de strijd om het geel lang span nend zou houden, maar Armstrong degradeer de de vermeende concurrenten al voor het duel écht begonnen was. Steven Rooks bekeek op zijn Alpe d'Huez, vol verwondering, de ze getocht van Armstrong. „Er zijn zoveel favorie ten door de mand gevallen, het is haast zielig. Dat Basso al in de Pyreneeën besloot zijn twee de plek te verdedigen kan ik wel begrijpen. Hij is nog jong, staat hoger op het podium dan hij kon denken. Dan word je voorzichtiger. Maar inderdaad, we willen strijd zien. De dag dat Ullrich aanviel, steeg hij in ieders achting. Al leverde het niks op, werkte het misschien zelfs wel averechts, je leeft er toch van op." Handtekeningen Volgens Erik Breukink heeft de gelatenheid een reden. „Hij was gewoon veruit de sterkste. En zijn ploeg was ook subliem. In de ploegentijd rit bleek dat al. En telkens als anderen dachten daarna wat tijd van Armstrong te pikken, was juist hij degene die uitliep." Dat uitgerekend een Yank het heft in handen heeft, irriteert in Frankrijk. Amerika is toch een land zonder geschiedenis, zonder wielerge- schiedenis vooral. Het trotse Europa moet het zich nog steeds laten welgevallen. Al zes jaar. McDonald's en Coca Cola vervuilen het Franse landschap al langer, maar dat is tot daar aan toe. Die twee wereldconcerns zijn ingeburgerd. De Big Mac smaakt in Frankrijk net zo goed als elders in de wereld. De bedrijven hebben de Fransman, en zijn kin deren, plezier gebracht. Armstrong echter niet. Hij deelt geen handtekeningen uit, omdat er simpelweg geen beginnen aan is. Hij maakt geen ontspannen praatjes langs het parcours, het hem een keer niet, dan laat hij dat duidelijk blijken. Zodat het de volgende keer wel naar zijn zin gaat. De concurrentie heeft hij weten te verlammen, de koers is - het duel om de ritze- ge van donderdag daargelaten - zijn attractivi teit kwijtgeraakt. Steven Rooks kan zich echter niet voorstellen dat ze in Amerika nog geboeid naar de Tour kijken. „De Amerikaanse sporten draaien om show en strijd. Die zullen ze in de VS nu toch ook wel een beetje missen." Frankie Andreu kan zich daar in vinden. De ex- ploegmaat van Armstrong is commentator voor het commerciële Amerikaanse tv-station Outdoor Life Network (OLN), dat dagelijks uit zendingen van de Tour heeft.Als de nummer twee op vijf minuten eindigt en de nummer drie op tien is dat slechts voor de kijkcijfers. Hier, maar ook bij ons thuis." De Tour is klinischer dan ooit. En begint door de overheersing van de US Postal-ploeg zijn romantiek te verliezen. Dat doet pijn. Arm strong neemt ook nog eens Bernard Hinault én Jacques Anquetil hun record van vijf Tourzeges af. Het verklaart allemaal waarom de Ameri kaan dezer dagen, op weg naar voltooiing van een unieke zegereeks, uitgefloten wordt op de Franse wegen. De beste wielrenner is trouwens niet per defi Epo gebruikt, kunnen ze zich in Frankrijk niet voorstellen. In de uitzendingen van RMC, dat tijdens de Tour luisteraars de kans geeft het hart te luchten, gaat het merendeel van de re acties over Armstrong en zijn vermeende do- pinggebruik. „II est dopé, il est dopé", klinkt het geregeld door de ether. „Hoe kan het an ders dat hij zo tegen die bergen opvliegt." Vol gens de programmaleiding is zeventig procent van de Fransen anti-Armstrong. Verlammen Er zit de Fransen nog veel meer dwars. Politiek gezien zijn Frankrijk en Amerika niet bepaald de beste vrienden. Chirac en Bush liggen el kaar niet. Ze verschillen van mening over hoe ze de problemen in Irak denken op te lossen. En irriteren elkaar wanneer mogelijk. Bij RMC geloven ze echter niet dat de politiek mee speelt. „De mensen kunnen Bush en Arm strong heus wel uit elkaar houden", aldus Christophe Cessieux van de radiozender. Maar er zijn dan ook nog genoeg sportieve re denen voor de afkeer. Cessieux: „Hij slaat de Tour dood." Armstrong heeft een instituut, de Tour de France, tot zijn persoonlijke eigendom vervormd. Alles loopt naar zijn wens en zint DE OLYMPISCHE DROOM VAN MARTIN VERKERK m: Martin Verkerk eftijd: 25 jaar ilaats: Alphen aan den Rijn tennis line: enkelspel en misschien dubbel- et Raemon Sluiter Dment: 15 tot met 22 augustus Olympische Spelen altijd een voor je geweest? er, ook al leven wij tennissers niet ir ergens naartoe. Als tennisser is je doel de tophonderd halen. Dat is een he grens. Voor mij was het een om met de grote jongens mee te n de grote toernooien te spelen. Dan de details waar je je op gaat richten, ns zijn de Grand Slams, de Davis de toernooien het belangrijkst, komen de Spelen pas. Maar als je er mee mag doen, vind ik dat je dat oet doen. Het is een eer om voor je it te komen." ter wist je dat die droom reëel was? ik vorig jaar de eisen zag, wist ik dat el moeilijk zou worden. Ik moest de 8|nale van een Grandslamtoemooi Mijn droom ging in vervulling toen te op Roland Garros. En na die finale di natuurlijk helemaal in de zevende Toen wist ik het. Ik ga naar Athene!" at lang in onzekerheid verkeerd of je )u gaan? Pas tijdens de Dutch Open trsfoort kreeg je het groene licht, lad je het toernooi nog niet gewon- dit jaar drie kwartfinales gehaald, Ive finale en een finale in München. d tijdens de Dutch Open net niet bij te dertig in de Champions Race. Toch vond NOC*NSF dat ik geen vormbe houd had getoond. Dat hoor je dan opeens. Dat heeft me heel erg geïrriteerd. Ik heb weken in spanning gezeten. Vrienden had den al tickets geboekt. Het ergste was, dat ik mijn jaarschema aan de Olympische Spelen heb aangepast en bovendien was ik, voor Wimbledon, de enige Nederlander die zich had gekwalificeerd. Mijn coach wilde ook graag dat ik naar Athene ging. Dan vind ik het niet overdreven als ik boos rea geer op die belachelijke eisen." Heerst er een topsportklimaat in Neder land? „Het is niet ideaal, maar het is ook niet slecht. Er kan nog wel wat meer rekening gehouden worden met de sporter. Zeker voor tennissers. Er wordt op een andere manier tegen onze sport aangekeken. Net als voetbal. Wij worden gezien als jongens die veel geld verdienen en worden daarom niet echt geholpen. Maar als je rond de 200 of 300 op de wereldranglijst staat; zoals ik jaren heb meegemaakt, verdien je nog geen droge boterham." Is deelnemen belangrijker dan winnen? „Meedoen is prachtig, maar een medaille is het hoofddoel. In tennis is het niet gebrui kelijk dat er om de derde plaats wordt ge speeld. Als je de halve finale hebt verloren, is het toernooi voorbij. In Athene niet. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh konden zich in 1992 niet opladen voor de wedstrijd om het brons. Dat kan ik zeker wel. Het is waar schijnlijk mijn enige kans op een medail le." Heb je al eens aan Peking 2008 gedacht? „Nu nog zeker niet. En als de eisen straks weer zo belachelijk hoog zijn, weet ik nog niet of ik mijn schema weer aanpas. Wanneer is Athene voor jou geslaagd? Als ik met een medaille terug kom. Verwacht je dat de organisatie op rolletjes verloopt? „Ik maak me wel een beetje zorgen om de veiligheid. Ik denk dat iedere sporter dat doet. het is een ideale plek voor een aan slag en je kan het nog zo goed beveiligen; als ze echt wat willen, lukt het toch wel. daar moet niet te licht over gedacht wor den. Ik heb begrepen dat er 50.000 veilig heidsmensen zijn op 10.000 sporters. Dat is wel redelijk bewaakt dus. Beter in ieder ge val dan bij het tennis in het algemeen." Gaat er familie mee naar Athene? „Ja, mijn ouders en mijn broer. Ze hebben kaartjes voor de openingsceremonie, dus ik ben blij dat ik ook inderdaad mag mee doen." Ga je nog iemand om een handtekening vragen? „De enige handtekening die ik wil is van Michael Schumacher. Maar er is geen For mule 1 op de Spelen, dus dat gaa|füet door. Wel vind ik het leuk om zwemmer Pieter van den Hoogenband een keer te ontmoeten." Wat neem je mee ter ontspanning? „Mijn vriendin gaat niet mee, dus ik hou het bij een goed boek. In het Olympisch dorp is genoeg afleiding. En ik geloof dat het in het Holland Heineken Huis wel ge zellig kan zijn." Levert deelname geld op? „Ik ben ambassadeur van NOC'NSF en dat levert iets op. Maar nee, er is geen prijzen geld in Athene. Ik speel puur voor de eer. Voor het spelen in de Davis Cup krijgen we wel iets betaald, maar daarvoor zou ik ook beschikbaar zijn als ik er niets voor zou krijgen." Een aantal sporters uit de Leidse regio ziet in Athene een droom in vervulling gaan. Zij mogen zich tijdens de Olympische Spelen van 13 tot en met 29 augustus meten met de beste adeten. In een serie voorafgaande aan het grootste sportevenement ter wereld praten de deelnemers onder meer over hun kansen, de organisatie in Griekenland en het topsportklimaat in Nederland. Vandaag in de derde aflevering tennisser Martin Verkerk. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17