ok gewoon Tientallen doden bij treinramp in Turkije iezin raakt u dakloos 'Dat pistool zag er wel heel erg echt uit' Goed Wonen Lunch ECHTE HOUTEN VLOEREN lestella ;r des Heils: Hulpverlening faalt Eindelijk zomer? Rijnsburger (19) na overval op benzinestation 'gewoon' aan het werk EHEHi Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 23 JULI 2004 De 'groene fee' gaf kunstenaars vaak inspiratie Sterk inzakkende kaartverkoop speelt artiesten parten Verkerk bezorgt Hilversum Open enorme kater «in 1 - Leiden - Tel 071 -512 02 21 Regen en onweer THEi «ii- 1 22/26° VAR. 1/4 ag/gpd-anp - Onder het de aantal dak- en thuis- jn steeds vaker gezinnen ideren. Vorig jaar klopten II kinderen onder twaalf 1 voor een bed en een j, meldt het Leger des zijn jaarverslag. Het Le- het uitdijende daklozen- m voor een deel aan kaar heen werkende leners. het Leger raken steeds ewone' gezinnen dak- of os. „Steeds meer men en puur door gebrek aan J in huis kwijt, dat is wat 1de laatste jaren", aldus iir I. Voorham. Ook het psychiatrische patiënten ikzinnigen dat een be- let op de hulp van het jeemt toe. dopen jaar vroegen bij- iOO daklozen het Leger lils om hulp, zo'n 1400 lan vorig jaar. Onder de ikers waren bijna dui- ideren onder de twaalf vijfduizend vrouwen onderd 65-plussers. ;er des Heils neemt een de landelijke daklo- voor zijn rekening ikent op basis daarvan Ierland in totaal zo'n lak- en thuislozen telt. ital daklozen dat ge laakt van het Leger des de afgelopen vijf jaar procent gestegen. De heeft in dezelfde pe- opvangcapaciteit ver- it achttien procent. Di- Voorham: „Het is niet ve meer daklozen tellen doordat we meer bedden heb ben. Het is andersom: we hou den rekening met de vraag." Het Leger des Heils heeft felle kritiek op de organisatie van de daklozenopvang in Nederland. Volgens het Leger haakt het be leid slechts in op deelproble men, terwijl dak- en thuislozen vaak meerdere problemen heb ben en daardoor ook te maken hebben met verschillende hulpverleners. Een groot aantal kampt met psychische proble men, gezondheidsproblemen, verslaving en schulden. De groep is bovendien zeer divers. In opdracht van het Leger deed onderzoeksbureau NIPO on derzoek naar de maatschappe lijke acceptatie van daklozen. Die lijkt behoorlijk afgenomen. Vond in 2001 bijna 38 procent van de ondervraagden daklozen een belangrijke oorzaak van overlast op straat, in 2003 steeg dit naar 43 procent. Het Leger constateert dat de Nederlandse samenleving verhardt en indivi dualiseert. Hulpvragers dreigen de aan sluiting met de maatschappij te verliezen. Het Leger becijferde dat bijna driekwart van de daklozen al leenstaand is. 36 Procent heeft geen contact met familie en 37 procent heeft geen vrienden. Directeur Voor ham: „Met al mijn ervaring raakt de intensiteit van de sores van de daklozen mij nog steeds. Het feit dat niemand op ze zit te wachten, vind ik het ergst. De 'eigen schuld dikke bult'-men taliteit neemt toe, terwijl het aantal daklozen almaar stijgt." peel mee met Coach van het laaiKijk op vww.leidschdagblad.nl/coachvanhetjaar en schrijf je nu in! COMMENTAAR TOUR DE FRANCE Huez. Voor het eerst een op deze legendarische ice Armstrong was op een klasse beter dan zijn Hoewel, als Lance rijdt inlijk van concurrentie ';e. Zo gaat dat in de 'ant de suprematie van ig is beslist niet uniek. de tijdperken Indu- tault en Merckx. Ren- een derge- maken r jammer ge il} aak voorspel- ie l|iet echt span- echter nooit Voer §BOI va jnaar iningi derend als de Tour van n Greg Lemond met •nden Laurent Fignon wordt het zelden. Tijd- van suprematie worden afgewisseld door igen van mindere go- BZoetemelk, Lemond, Rils Ich, maar in de regel dan- k zij hun overwinningen a gebrek aan echte con- ie. Tour desondanks zo bij maakt is dat er elke dag nnaars zijn. Van etappes een handvol puntenklas- g^len. Daarom komt het 'f er ook zo massaal op af. ar uitrijden is al een pres- in formaat. Dat fantasti- [rote afzien' was vorige istanbul/anp-rtr-gpd - Door een treinongeluk in Tur kije zijn gisteravond zeker 36 doden gevallen. Zeker 68mensen raakten gewond. Veel van de slachtoffers zijn kinderen, zo meldde het tv-station CNN Turk. Het liet beelden zien van hulpverleners die bebloede, hui lende kinderen naar een ziekenhuis brengen. Over het dodental heerste gisteravond veel verwarring. Eerder op de avond waren 139 slachtoffers gemeld, maar het officiële dodencijfer 36 werd kort na midder nacht door premier Erdogan bevestigd. De hogesnelheidstrein Yakup Kadri Expres was bijna twee uur onderweg van 's lands grootste stad Istanbul naar de hoofdstad Ankara, toen het ter hoogte van de noordwestelijke stad Pamukova in de provincie Saka- rya ontspoorde. Volgens functionarissen is het ongeluk mogelijk veroorzaakt door een mechanische fout. De trein was pas vorige maand in gebruik genomen. Deskundigen hadden gewaarschuwd dat het spoor niet geschikt was voor een hogesnelheidstrein. Directeur-generaal Süleyman Karaman van de spoor wegen ontkende echter dat het traject onveilig was. Hij noemde het onverklaarbaar dat de trein is ontspoord. De trein was volgens hem nog voor de rit gecontro leerd. Eén oorzaak sloot hij in zijn verklaring uit de trein zou de toegestane snelheid niet hebben over schreden. Hij had intussen contact gehad met de treinmachinist, die het ongeluk heeft overleefd. „De machinist was in shocktoestand, maar hij heeft wel kunnen aangeven dat de trein op normale snelheid reed", aldus Kara man. Ook premier Erdogan zei dat voor de opening van het spoor alle benodigde veiligheidsonderzoeken waren verricht. Erdogan bezocht de plaats van het ongeluk enkele uren na de ontsporing. Tientallen reizigers raakten bedolven onder de brok stukken van vier gekantelde wagons. De trein was met circa 230 passagiers helemaal vol. Medewerkers van de spoorwegen verklaarden dat de trein op de plaats van het ongeval een snelheid had van tussen de 75 en 80 kilometer per uur, maar volgens Muammer Turker van de crisisstaf van het ministerie van verkeer reed de trein 183 kilometer per uur toen hij ontspoorde. Het spoor is niet een veel gebruikt vervoermiddel in Turkije. De meeste mensen reizen via de weg of met een vliegtuig. Turkije wordt wel geregeld opgeschrikt door ernstige busongelukken met veel doden. noordwijk - Zonnestralen kleurden de Noordwijkse lucht blauw. Het kwik schoot gis teren voor het eerst sinds weken tot boven de vijfentwintig graden. En meteen stroomden de stranden weer vol. Het zand tussen duin en zee werd bevolkt door lichtroze vlees op bontgekleurde handdoeken, door koelboxen en opblaasdolfijnen, door strandballen en bikini's. De zee, daarentegen, was wat minder in trek. De dappere jongeren op de foto waagden zich wel in het water, dat voor de meeste mensen nog aan de frisse kant was. Toch lijkt de zomer eindelijk begonnen. Voor vandaag is nog wei ochtendregen voorspeld, maar morgen schijnt de zon weer te schijnen. Dan kun nen de zwembroeken wederom uit het vet. Foto: Dick Hogewoning Diamantplein: geen eurocenten leiden - Het winkelcentrum aan het Leidse Diamantplein heeft de muntstukken van een en twee eurocent nu al in de ban gedaan. In de winkels wor den de bedragen achter de komma inmiddels afgerond op vijf eurocent. Dit gebeurt op initiatief van supermarkt Di- gros, die bij alle vestigingen in Leiden de eurocenten heeft af schaft. Per september zal de eu rostuiver landelijk als kleinste munteenheid worden gehan teerd. Pagina R1 Euro in trek bij valsemunters den hjlag - Internationale val semunters stappen over van het namaken van dollars naar eu ro's. Dat heeft Europol gisteren gezegd. In de eerste helft van dit jaar ontmantelde de politie in verschillende Europese lan den tien grote drukkerijen en twee munterijen waar nepeu- ro's werden gemaakt. „We heb ben vastgesteld dat in de oude en de nieuwe lidstaten van de Europese Unie minder dollars worden vervalst en steeds meer euro's", zegt W. Preuss, hoofd afdeling vals geld bij Europol. Het biljet van 50 euro is het meest populair bij valsmunters. Postbank zoekt rekening Hitier Amsterdam - De Postbank is begonnen met het spitten in het oude archief van een van haar rechtsvoorgangers, de Post-, Cheque- en Girodienst, naar gegevens van een rekening van Adolf Hitler. De zoekactie is in gang gezet na een vraag van de Britse schrijver Cris Whet- ton. Die deed uitgebreid histo risch onderzoek voor zijn boek Hitler's Fortune. Hij ontdekte via archiefmateriaal van de Britse geheime dienst dat Hitier tot het begin van de Tweede Wereldoorlog een bankreke ning in Nederland had onder de naam Eber Nachfolger uit München. Preenen op vakantie zijn, is hij tijdelijk fulltimer. de wc gaan zitten. De man met het (advertentie) week in de Pyreneeën goed af te lezen van het gezicht van de achteropgeraakte Jan Ullrich. Prachtig! Armstrong is gewoon de beste. Dat bewees hij gisteren op nieuw. Daarom geeft het geen pas dat hij bespuwd, uitgeschol den en geslagen wordt door na tionalistische Basken en dron ken Duitsers. Wie verzint het ook om een individue le tijdrit op de Alpe d' Huez te situeren? Armstrong en ande ren voelden zich op recht bedreigd en wa ren blij dat ze heel huids boven kwamen. Hoewel het natuurlijk altijd een gekkenhuis is geweest op de Al pe d' Huez, lijken de fans nu agressiever. Het is te vroeg om van wielerhooliganisme te spre ken. Maar de organisatie van de Tour moet uit de dreiging lering trekken. Dranghekken van het begin tot het einde van de be klimming waren geen overbodi ge luxe geweest Daarmee wor den kwaadwillenden niet tegen houden, maar het legertje goed bedoelende 'idioten' in elk geval wel. Wee het moment dat de Tour aan zijn eigen succes ten onder gaat Bill Meyer door Jan Preenen rijnsburg - Toevallig had de 19-jarige Rijnsburger Niels Star zich woensdagmid dag nog afgevraagd wat hij zou doen als hij zou worden overvallen. Zou hij verzet plegen of zou hij meewer ken? 's Avonds om kwart voor tien had de pompbediende van het benzinestation Dijksman aan de Oegstgeesterweg in Rijns burg geen bedenktijd nodig toen hij plotse ling een pistool in zijn zij voelde. „Mijn baas, Ton Beekhuis, heeft altijd gezegd dat we er niet tegenin moesten gaan als ons zo iets zou overkomen. Dus heb ik maar mee gewerkt. Dat pistool zag er ook wel heel erg echt uit." Star werkt naast zijn studie parttime in het benzinestation. Meestal alleen op donder dagavond, vrijdagmiddag en zaterdagoch tend. Maar omdat twee collega's deze week op vakantie zijn, is hij tijdelijk fulltimer. Dus werkte hij ook woensdagavond toen een kwartier voor sluitingstijd twee onge maskerde mannen van ongeveer 25 jaar de shop van het Shell-station binnenkwamen. „Ze gedroegen zich eerst gewoon als klan ten. Ze pakten wat drinken en een van hen vroeg om een telefoonkaart. Daarna wilden ze afrekenen. Ze gaven geld, maar toen ik de kassa opendeed voor het wisselgeld kwam een van hen plotseling naast me staan. Met een pistool, dat hij in mijn zij drukte." In gebrekkig Nederlands werd Niels Star te verstaan gegeven dat hij op de grond moest gaan zitten. Intussen haalde de man met het pistool de kassa leeg. „Er zat redelijk wat in. Ik denk rond de duizend euro. Al het papiergeld werd meegenomen. En de telefoonkaarten. De munten hoefden ze niet. Daarna moest ik in het halletje voor de wc gaan zitten. De man met het pistool trok nog de gouden schakelketting van m'n hals en daarna trokken ze de deur dicht en zijn ze waarschijnlijk weggerend. Ongeveer een minuut moet de Rijnsburger in het halletje hebben gezeten toen een klant binnenkwam. „Die was gewaar schuwd door de bewoners van de flat aan de overkant. Zij hadden alles zien gebeu ren. Zelf heb ik meteen 112 gebeld. De poli tie was er heel snel. Ik had ze nog aan de telefoon toen de eerste wagen al arriveer de." Hoewel de daders nog altijd voortvluchtig zijn en Niels Star 'heel erg is geschrokken', is hij gistermiddag 'gewoon' weer aan het werk gegaan. „Ik heb geen moment getwij feld." Pagina R2: 'Er wordt nu extra op me gelet' BIJ UW DAGBLAD! Leidsch -Wk Dagblad Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 ^Ja, ik ontvang graag 4 weken lang ieden ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: Adres: De omweg was behoorlijk. Vroeg vertrekken en dan de au toweg opzoeken; op zich een routineklus. Het werd een lek kere rit Met Yannick Noah in de cd-speler, de zon vol in vorm en ineens het idee even te gaan lunchen. Vroeger deden de Tourvolgers dat met de Guide Michelin op de knie. De echte heren kozen voor een sterrestaurant en na men de tijd. De koers kon wachten, het echte leven vond plaats in de wijnkaart en de verhalen over Bobet of Anque- til. Sommige echte heren reden vervolgens langzaam naar de streep, vroegen aan renners hoe de finale van de koers was gegaan en gingen hun versla gen zitten tikken. Gisteren ging het iets anders. We verzeilden in Talloires aan het meer van Annecy. Een jongen nam de auto over, we werden naar de tuin geleid en de salade des écrevisses werd warm aanbevolen. Gek, maar hoe goed het eten was, hoe lekker de namiddag wijn langs de smaakpapillen 1 gleed, de koers bleef trekken. Dus, na kaas en snelle koffie zochten we weer het traject op en lieten de formidabele Au- berge du Père Bise achter ons. Waren we monstrueuze cul tuurbarbaren? Hadden we geen rust of smaak meer? Ja, na tuurlijk, de rust van het kabbelende water was zalvend voor de oren, maar echt, de zwe tende chaos van de wedstrijd trok meer en dus ros ten we de we gen over en kwamen vast te staan bij een wegafzetting. Voor ons mensen van de en tourage van Lance Armstrong. Zij kwamen er niet op, wij kwa men er niet op en dus moesten we weer omrijden en doorros- sen. We haalden de finish met een bijna lege benzinetank, de hitte in de wagen (airco af!) liep op, de renners naderden, het publiek werd gek en ineens vond ik dat ik in de maand juli nooit meer iets anders wilde doen dan de Tour volgen. Sterrestaurants konden wach ten. Mart Smeets Postcode Plaats Ttelefoon: Geboortedatum (i vm. bezorgcontrole) I e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongcfrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratia) of surf naar I www leidschdagblad.nl. (Dezo aanbieding iB geldig I tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Hlè Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1