s Verkerk bezorgt Hilversum Open enorme kater SPORT Formule 1 letterlijk en figuurlijk op dood spoor Populaire Kiinsmann Teamchef Duitsland Titelverdediger en publiekslieveling trekt zich terug met borstblessure Leede wint ide duel Brazilië via strafschoppen naar finale Copa America ckham: 00 euro - Een blunder van Da- cham heeft een Spaanse plan een bedrag van •uro opgeleverd. De En- nvoerder schoot vorige in de kwartfinales van Dpees kampioenschap ortugal de bal hoog de 5 in uit een strafschop, irige Pablo Carral ving ectiel en verdiende gis- teen veiling op internet 1 jaarsalaris aan de ge- ardige misser van ;den Brom er bij Ajax mem - John van den 8) wordt toegevoegd echnische staf van Ajax. rsfoorter moet de leegte j i die Marco van Basten van 't Schip achterla- •rdaghoofdklasser Ben- si waar Van den Brom s, heeft toestemming j voor zijn vertrek naar lam. irlaag voor inoorders Feyenoord is er niet in de Alpen Cup te ver- j De Rotterdammers ver- oi steravond in de Duitse 'n keiler met 0-1 van Parti- n ;rado. De Serviërs kwa- :o voor mst op voor- Bij Feyenoord deed de Mariano Antonio Fer- fl op proef mee. Vandaag 1 esloten of de 26-jarige v ;er een contract krijgt iden. vrijdag 23 JULI 2004 11 van Persie st oefenduel Arsenal heeft in Slo- eerste serieuze oefen- d van het seizoen ge- De Londense club NK Maribor met 3-2. ïf tergkamp en Jeremie bezorgden de Engelse vfen een voorsprong van inpn Rakic deed na een terug. Invaller Robin >ie besliste de wedstrijd cljuten voor tijd door de ia en te schieten, h ker Nijboer n aan kop ip am - Friso Nijboer een de leiding genomen nsterdam Chess Tour- De Amsterdammer C gisteren in de topper Mesde ronde de Bosniër Nikolic. Nijboer heeft 5 een halfje meer dan n Wely (winst op de Ge- agoenasjvili), Jan Tim- nst op de Duitser Lo de Rus Tregoebov, die Chuchelov versloeg. duurder ns Spelen Een taxirit kost tijdens lische Spelen in Athe- dan gebruikelijk is. Wie ikse hoofdstad per taxi ilympische stadions af- et daarvoor 3 euro ex- en. De taxi's hebben H toestemming om in de :n gebieden rondom de te komen. De maatre- istreden omdat vooral :n die in de buurt van ins wonen in hun iffen worden. Invoetbai - Ter Leede tweede wedstrijd in de inde van de UEFA Cup en. Met 2-0 waren de eimse vrouwen te sterk ka Novo Mesto, dat is in Slovenië. Ter taat nu tweede in de als van Sabine van Eijk, e na een half uur, de i t na een uur, waren ge- odpor Ter Leede. „Maar //«precies genoeg", zegt m ilex Scholte. „De regie van de UEFA zijn, dat oei aantal punten het on- 'oc doelsaldo de doorslag ni'è hadden afgesproken I wee keer moesten sco- it, ian alles op slot gooi- 1 (jholte is blij dat deze te 1 's avonds werd afge- id et eerste duel was mid- zii Ie dag. „Met 37 graden, m olie zon, zonder een pl wind. En de officials en 1 wel zeuren als je geen n j tje op je broekje hebt, eg ian niet toe dat er wa- 'di s worden ingelast. We oy het erg zwaar. Nu was n :r kunstlicht, 22 graden 0/ een zacht briesje. Da's r. eerder." kg te wedstrijd verloor de tri Ui trainer Alex Scholte oil van KR Reykjavik, lijst ee/ Ier in de poule. Ter ia oet morgen het laatste ut en Malmin Palloseura met flinke cijfers win- ?r, rijl Reykjavik moet ver in Novo Mesto. Scholte: 1 in de 'winning mood', can nog wat worden." door Jeroen Mascini Hilversum - Het zit de organisa tie van de SAA Hilversum Open dit jaar niet mee. Na de uitscha keling in de eerste ronde van John van Lottum en Raemon Sluiter verloor de challenger gis teren ook nog eens zijn grootste publiekstrekker. Titelverdediger Martin Verkerk trok zich gebles seerd terug voor zijn tweede- rondepartij tegen Matwé Mid delkoop. „Ik heb te veel pijn om door te gaan", aldus Verkerk, die zich ook heeft afgemeld voor het Super Nine-toernooi in Toronto, dat maandag begint. Wat de nummer 39 van de we reld nu precies hindert, weet hij zelf ook niet helemaal. „Het is een scheurtje in mijn borstspier of tussen mijn tweede en derde rib. Een mri-scan morgenoch tend (vandaag, red.) in Zieken huis Hilversum moet meer dui delijkheid geven." Verkerk liep zijn blessure zon dag op in de laatste set van de finale van de Dutch Open in Amersfoort. Toen was al duide lijk te zien hoe hij meerdere ke ren met een van pijn vertrokken gezicht naar zijn borst greep. „Die laatste drie games heb ik gewoon door de pijn heen ge serveerd. Alles moest wijken voor mijn tweede ATP-titel." Logischerwijs was er vervolgens twijfel of de tennisser uit Al phen aan den Rijn wel in Hil versum zou spelen. Verkerk stond er dinsdagavond echter en won met gemak van de Ar gentijn Emüiano Redondi. „Maar ik heb in die wedstrijd amper voluit geserveerd. Ja, misschien had ik vandaag op die manier ook nog wel kunnen winnen. Maar daarmee had ik het probleem alleen maar erger gemaakt." Echt lullig De nummer één geplaatst van de Hilversum Open weet dat het ook beter geweest was als hij dinsdag niet had gespeeld. „In elk ander toernooi had ik me toen al teruggetrokken. Hier niet. Ik wilde per se spelen, voor Hilversum en voor René." Verkerk had gisteren best te doen met toernooidirecteur Re né van den Berg. „Ja, de enige waar ik dit echt lullig voor vind is René. Maar volgend jaar ben ik hier weer en het jaar erop ook. Of het nou een future, challenger of grandprixtoemooi is. Toch, er zijn ergere dingen in het leven. En René heeft er ook geen belang bij als ik hier mijn borstspier scheur en er drie maanden uit ben. De pijn is te erg en ik zou te veel op het spel zetten als ik door zou spelen." Hij heeft zich ook teruggetrok ken voor het grote ATP-toer- nooi in Toronto en geeft toe dat zijn deelname aan de Olympi sche Spelen, waarbij hij de eni ge Nederlandse tennisser is, ook minder zeker is geworden. .Athene spookt nu wel door mijn hoofd, maar is ook nog vier weken weg. Het is wel zo dat ik wat de Spelen betreft misschien beter de hele week rust had kunnen nemen." Zijn voorbereiding op de Spe len lijkt in de soep te lopen, maar daar maakt Verkerk zich geen zorgen over. „Met een heel slechte voorbereiding heb ik wel eens een toernooi ge wonnen en andersom is het ook vaak zat gegaan. Dat zegt helemaal niets. Het jammere is vooral dat ik net in goede vorm stak. Het is erg zuur als er dan ineens zo'n blessure op komt zetten." Teleurgesteld De al genoemde Van den Berg Internationale autosportbond FIA luidt alarmbel na recente ongelukken door Ivo Op den Camp hockenheim - Meer dan eens reed dit seizoen een bescherrn- engeltje mee in de Formule 1. De dood, in een vorige genera tie compagnon van vrijwel elke coureur, lijkt door de verbeter de veiligheid verbannen. Tien jaar geleden redeneerde de For mule 1 precies zo, totdat in één weekend Roland Ratzenberger en Ayrton Senna het leven lie ten. De autosportbond FIA on derkent het gevaar en luidt de alarmbel. Professor Sid Watkins oogt als een goedzak die onder het ge not van een glas wijn zijn me moires ontvouwt. Óp nerveuze spanning lijkt de FIA-arts, neu roloog van beroep, niet te be trappen. De 75-jarige Engels man is verantwoordelijk voor de medische verzorging van de Formule 1-coureurs en in dat kader tevens een belangrijke pi on in de discussies omtrent de verbetering van de veiligheid in de hoogste autosportklasse. Zijn relaxte houding is echter schijn, want Watkins maakt zich wel degelijk zorgen. Hij heeft niet voor niets aange drongen op aanpassingen aan de auto's.Aan de passieve vei ligheid kunnen we niet meer veel doen", liet de arts, sinds 1978 werkzaam in de Formule 1, weten. Watkins doelt op on der meer de stijfheid van het monocoque (de cel waarin de coureur zit, gefabriceerd van koolstofvezel), het HANS-sys- teem dat hoofd en nek van de coureur beschermt tegen de enorme G-krachten bij een crash en de verhoogde cockpit- randen die het hoofd van de rij der beter beschermen. „Het ge vaar zit 'm nu vooral in hoge bochtensnelheden, wegvliegen de wielen en auto's die de lucht Als het aan de internationale autosportbond FIA ligt, krijgt deze Formule i-fan 'langzamere' bolides op zijn pet. Foto: EPA/Roland Weihrauch in gekatapulteerd worden." De Formule 1 is de laatste we ken opgeschrikt door een drie tal enorme crashes, dat won derwel zonder fatale gevolgen afliep. In Canada vloog Felipe Massa met 300 kilometer per uur ongeremd de bandenstapel in. Daarbij kwam een kracht van 130 G vrij, zo bleek uit de data die sinds 1997 worden op geslagen in een soort 'zwarte doos' die onder het stoeltje van de coureur is gemonteerd. Bij een gewicht van auto plus cou reur van 600 kilo betekent dit dat er een kracht van 78.000 ki lo is vrijgekomen. De bescher mende cel (monocoque) van de bolide zorgt ervoor dat de cou reur ondanks die klap niets breekt. „Maar de achilleshiel is het lichaam zelf', zegt Watkins. „Bij zulke vertragingskrachten krijgen aders en organen in het lichaam het zwaar te verduren. Daar schuilt het gevaar." Zoals Ralf Schumacher ervoer, die een maand geleden bij de Grand Prix van Amerika met zijn bolide achterstevoren in een betonnen muur knalde. Door de klap (78 G) liep hij een hersenschudding op en braken twee ruggenwervels. De jongere broer van wereldkampioen Mi chael Schumacher mag volgens de doktoren van geluk spreken dat hij niet levenslang aan de rolstoel gekluisterd is. Twee weken geleden in Enge land was het opnieuw prijs. UITSLAGEN Ditmaal ontsprong Jarno Trulli de schop van de doodgraver nadat zijn Renault in een ban denmuur belandde, om zijn as tolde en vervolgens een dubbe le salto maakte. In vijfjaar tijd zijn de rondetij den gemiddeld met zo'n zeven seconden gedaald. De huidige Minardi zou drie jaar geleden op de eerste startrij hebben ge staan. Watkins denkt er niet graag aan terug, maar ook hij ziet uiter aard de parallellen met tien jaar geleden, toen zijn grote vriend Ayrton Senna zich in Imola te gen een muur te pletter reed. Dat was één dag nadat de on bekende Roland Ratzenberger in de training een zelfde lot was beschoren. Twee doden in één weekend en dat terwijl er twaalf jaar lang bij een Grand Prix geen Formule 1-dode te betreu ren viel. Alleen Elio de Angelis kwam in de tussentijd (1986) bij een testrit om het leven. Ook toen leek Formule 1-racen extreem veilig, maar ook toen hadden er kort voor het fatale weekend in Imola diverse onge lukken plaatsgevonden die maar net goed afliepen. Waar schuwende woorden werden weggehoond, gelijk nu. „Maar het is net als een chequeboek je", drukte oud-wereldkampi oen Niki Lauda zich uit. „Je blijft maar uitschrijven, maar op een gegeven moment zijn ze op." Frappante bijkomstigheid: ook in 1994 kampte de Formule 1 met een imagoprobleem. De aandacht voor de Formule 1 was flink tanende na twee door de Williams-renstal gedomi neerde saaie jaren. De dood van Senna - hoe cru - beteken de, geholpen door de economi sche voorspoed, een giganti sche impuls voor de interesse in de sport. Zo zal het dit keer niet zijn. De Formule 1 heeft het door de economische malaise toch al zwaar te verduren en kan zich een dodelijk ongeluk niet per mitteren. Dat besef is er vooral bij FIA-president Max Mosley die, ingefluisterd door Watkins, maatregelen heeft afgekondigd die er toe moeten bijdragen dat het gevaar in de toekomst wordt ingedamd. Met name op het gebied van aërodynamica en banden is veel winst te boe ken om de (bochten) snelheden terug te brengen. „Tot die tijd moeten we met het gevaar le ven", zegt Watkins, die beseft dat de Formule 1 letterlijk en fi guurlijk op dood spoor zit. CRICKET Rotterdam. EK. Nederland - Engeland (ama) 0-2; Nederland 191/9, Enge land 195/7, Engeland wint met 3 wickets. Batting: Van Bunge 21. Zuiderent 33, De Leede 48. Schiferli 32; Enge land: Knott 60. Foster 60 Bowling: Schiferli 2/43, Reekers 2/25 Utrecht: Ierland - Denemarken 2-0; Ierland 265/5, Dene marken 156/9. Stand: 1 Engeland 3-6, 2. Ierland 4-6, 3. Nederland 3-2, 4 Schotland 3-2, 5 Denemarken 3-0 Amsterdam Chess Tournament. Zesde ronde. Nijboer (Ned) - Nikolic (Bos) 1-0, Van Wely (Ned) - Ga- gunasjvili (Geo) 1-0, Chuchelov (Bel) - Tregoebov (Rus) 0- 1. Timman (Ned) - Lobron (Dui) 1-0, Krasenkow (Pol) - Al Sayed (Qat) 1/2-1/2, Sokolov (Ned) - Michiels (Bel) 1/2- 1/2, Sandipan (Ina) - Martens (Ned) 1/2-1/2, Blees (Ned) - Koezmin (Rus) 1/2-1/2, Spoelman (Ned) - L Ami (Ned) 1-0, Bezemer (Ned) - Van den Doel (Ned) 1/2-1/2, Acs (Hon) - T Willemze (Ned) 1/2-1/2. Stand aan kop: 1 Nijboer 5 1/2, 2. Van Wely. Tregoebov. Timman 5, 5 Nikolic, Al Sayed, Spoelman 4 1/2. DAMMEN TENNIS Den Haag. Open NK, zevende ronde: Heusdens - Anikejev (Oek) 0-2, Messemaker - Aboubacar Diop (Sen) 1-1. Ludwig -Baljakin 0-2, Virny (Dui) - Hans Jansen 2-0, Ndjofang (Kam) - Van Drunen 2-0. N'Dtaga Samb (Sen) - Lagoda (Oek) 1-1, Thijssen - Terwei 2-0, Val- neris(Let)-0ttink2-0. Stand: 1 Anikejev 13, 2 Baljakin, Heusdens, Ndjofang, Thijssen, Valneris, Virny 11 GOLF Baltray. Iers Open. Stand na eerste dag: 1 Lonard (Aus), O'Hern (Aus) 64, 3 Gallacher (Scho), Rumford (Aus), Wakefield (Eng) 66, 6. o.a. Derksen (Ned) 67,131. Muntz (Ned) 76. PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3458, d.d. 22.07.2004 5.17.18.20.22.25.26.28.31.33 34.39.42 47 50.57.58 63.70.75 (Onder voorbehoud van typefouten) SCHAKEN Hilversum Open, challenger 125.00 euroEnkelspel, tweede ronde: Gasquet (Fra)-Devilder (Fra) 3-6, 6-2, 6-0, Wessels- Hemmes Jr 6-4, 6-0, Verkerk-Middelkoop walk-over Mid delkoop, Van Scheppingen-Phau (Dui) 7-5, 7-6 Dubbel spel, eerste ronde: Savolt (Hon)/Trifu (Roe)-Gonzalez Kin- g/Emiliano Redondi (Arg) 6-3, 6-1 Kwartfinale: Delfin- o/Veronelli (Arg)-Devilder/Faurel (Fra) 6-0, 6-4, Hemmes Jr- ./Van Gemerden-Clausing/Wijnmalen 6-2, 4-6, 6-2, Savolt (Hon)ZTrifu (Roe)-Browne (Arg)ZWessels 6-3, 6-3. Los Angeles. Vrouwen, 550.000 euro. Tweede ronde: Serena Williams (VSt/1) - Dannlidou (Gri) 6- 1 7-6, Kostanic (Kro) - Schnyder (Zwi) 6-1 7-6, Davenport (VSt/3) - Kremer (Lux) 7-5 6-2, Sugiyama (Jap) - Pratt (Aus) 6-2 6-4, Zvonareva (Rus/8) - Pisnik (Slv) w o., Smashnova- Pistolesi (lsr/10) - Hantuchova (Slw) 7-6 6-4, Schiavone (lta/11) - Dechy (Fra) 7-6 6-2, Rubin (VSt/14) - Benesova (Tsj) 4-6 6-1 6-2, Likhovtseva (Rus) - Jankovic (SMo) 2-6 6-3 7-5, Bartoli (Fra) - Morigami (Jap) 6-2 6-0. Indianapolis. Mannen, 645.000 euro Tweede ronde: Roddick (VSt/1) - Kratochvil (Zwi) 6-4 2-5 afgebroken wegens regen, Reid (Aus) - Koetsnetsov (VSt) 6- 1 7-5, Beek (Slw) - Mirni (WRu) 6-4 7-6, Carraz (Fra) - Fish (VSt/5) 7-6 7-6, De Voest (ZAf) - Chiudinelli (Zwi) 1-6 6-1 6-3, Kief er (Dui/12) - Karlovic (Kro) 6-0 7-6, Hrbaty (Slw/6) - Santoro (Fra) 6-3 6-2, Ginepri (VSt/15) - De Chaunac (Fra) 6-3 3-6 6-2, Malisse (Bel/14) - Morrison (VSt) 6-1 6-2, Grosjean (Fra/3) - Jeanpierre (Fra) 6-7 6-2 6-2, Johansson (Zwe/11) - Rusedski (GBr) 6-7 6-3 6-4. Derde ronde: Lju- bicic (Kro/10) - Hernych (Tsj) 6-3 6-4. Kiefer (Dui/12) - De Voest (ZAf) 6-1 7-5, Carraz (Fra) - Reid (Aus) 7-5 6-3. Kitzbühel. Mannen, 850.000 gulden. Derde ronde: Horna (Per/7) - Costa (Spa) 4-6 7-6 6-4, May er (Dui/6) - Monaco (Arg) 6-4 6-4, Gaudio (Arg/2) - Davi- denko (Rus/14) 6-3 6-3, Schuttler (Dui/1) - Sanchez (Spa/13) 6-0. opgave, Lopez (Spa/4) - Ventura (Spa) 6-3, 6-0, Verdasco (Spa/8) - Vassallo Arguello (Ita) 7-6, 6-3, Za- baleta (Arg/5) - Stepanek (Tsj) 6-3 7-5. VOETBAL Azië Cup. Eerste speelronde. Groep C: Irak - Turkmenistan 3-2 (1-1). 12 Hawar Moham med 1-0, 14 Vladimir Bayramov 1-1, 80 Razzaq Farhan 2-1, 85 Begenchmuhammed Kuliyev 2-2, 88. Qusay Mu- nir 3-2. Bijz 60. Kamil Mingazov (Turkmenistan) rode kaart. Oefenwedstrijden Delden: R8C Roosendaal - TOP Oss 3-0 (2-0). Doelpunten Razic 2, Hertog. Mierlo: NAC Breda - Lokomotiv Plovdiv (Bul) 2-1 (1-0). Doelpunten NAC. Zonneveld, Slot. Den Haag: AD0 Den Haag Maccabi Haifa (Isr) 0-2 (0-0). Sittard: Fortuna Sittard - Aberdeen (Sch) 0-3 (0-2) Norg: FC Groningen - Helmond Sport 1-0 (1-0). Doelpunt: De Witte. Ruurlo - De Graafschap 0-13 (0-6). Doelpunten: Valeev en Van Beukering 3, Haklander 2. Bot. Bus, Duits, Ars en Mih- baalde natuurlijk van de opgave van zijn vriend. „Maar ik denk er hetzelfde over als Martin: het leven gaat door. Ik kan wel blij ven huilen, maar daar schiet ik Peru. Copa America Lima, halve finale: Brazilië - Uruguay 1-1 (0-1). Brazilië wint na strafschoppen: 5-3. 22. Sosa 0-1, 47. Adriano 1-1. Brazilië zondag in finale tegen Argentinië VOLLEYBAL Stare Jablonki. Mazuri Open, World Tour beach, mannen. Kwalificatie, tweede ronde: De Gruijter/Gijs Ronnes (Ned) - Sebesz/Zalkains (Let) 2-0 (21-15 21-19), De Kogel/Emiel Boersma (Ned) - Witczak/Klimek (Pol) 2-0 (21-10 21-14); derde ronde: De Gruijter/Ronnes - Briyida/Pedrosa (Por) 2-0 (21-15 21-18), De Kogel/Boersma - Vorobvev/Serji (Kaz) 2- 0(21-12 21-14). WIELRENNEN Ronde van Saksen, tweede etappe Ldbau - Leipzig: 1 Pollack (Dui) 200 km in 4.23.00, 2. Van Dijk (Ned). 3. De Jong (Ned), 4. Michaelsen (Den), 5. Siedler (Dui), 6. Kopp(Dui). Algemeen klassement: 1. Schreck (Dui) 8.20.31, 2. Kast- sjetskin (Kaz) 0.04, 3. Konecky (Tsj) 0.15, 4. Pronk (Ned) 0.19, 5. Hayman (Aus). Schleiz. Ronde van Thüringen, Derde etappe: 1. Rossner (Dui) 130,4 km in 3.38.26, 2. Brodtka (Dui), 3. Valen (Noo), 7. Melchers (Ned) 0.03 Algemeen klassement: 1. Thürig (Zwi) 6.59.43, 2. Zabirova (Rus) 0.07, 3. Gollan (Aus) 0.13,8: Melchers 0.33. ZEILEN Warnemünde. EK Laser. Stand na 7 races: 1 Blackburn (Aus) 11, 2. Bergmans (Bel) 23, 3. Grabowsk. (Pol) 29, 4. Slingsby (Aus) 34, 5. Nyholm (Den) 34; 14 De Haas 66, 32. Postma 100, 41. Van Vianen 117, 53. Peeters 137, 58. Bon 141, 65. Sietzema 161. niets mee op. Ik ben zeker te leurgesteld, maar dat was ik ook toen Sluiter uitgeschakeld werd. En nu ben ik mijn num mer één en twee kwijt." „Ik kan Martin niets verwijten. Hij is geblesseerd", vervolgde de toernooidirecteur. „En hij heeft altijd een bere-instelling. Weet je wat ik jammer vind? Dat er bij die partij tussen Hemmes en Wessels eentje staat te spelen die niet weet wat professioneel tennis inhoudt. Hij toont geen enkele inzet om nog iets van die wedstrijd te maken." Die sneer van Van den Berg was gericht aan het adres van Fred Hemmes junior, die gisteren in twee sets onderuitging tegen zijn landgenoot Peter Wessels (6-4, 6-0). Daarmee plaatste Wessels, die onlangs de chal lenger van Scheveningen won. zich voor de kwartfinales. Ook Dennis van Scheppingen be reikte gisteravond, met de nodi ge moeite, de laatste acht, door de Duitser Bjom Phau met 7-5, 7-6 (2) te verslaan. De andere kwartfinalisten zijn de Neder landers Jesse Huta Galung en Matwé Middelkoop, de jonge Fransman Richard Gasquet, de Argentijn Diego Veronelli, de Noor Jan Frode Andersen en de Duitser Philipp Kohlschreiber. Programma vandaag, center court: Veronelli (Arg)-Andersen (Noo), Huta Galung-Kohl- schreiber (Dui), Wessels-Mid- delkoop.Van Scheppingen-Gas- quet (Fra). De laatste partij be gint niet voor 19.00 uur. de, kon zich in de levendige wedstrijd niet losmaken van het stugge Uruguay. De favoriete ploeg kwam halverwege de eer ste helft zelfs verdiend op ach terstand. Marcelo Sosa, bijge naamd de 'Eend', kopte raak. Kort na de rust maakte Adriano gelijk. Het was zijn zesde treffer bij de Copa America, het lan- denkampioenschap van Ameri ka. Brazilië toonde zich na de nor male speeltijd koelbloedig van af elf meter. De vijf strafschop pen gingen er onberispelijk in. Uruguay benutte de eerste drie trappen vanaf 11 meter, maar zag de Braziliaanse doelman Julio Cesar de vierde penalty van Vicente Sanchez stoppen. Daarmee was de halve finale beslist. lima/rtr/anp - Voetbalgroot macht Brazilië heeft zich via strafschoppen geplaatst voor de finale van de Copa America in Peru. De wereldkampioen bleef in de halve finale tegen Uru guay in Lima steken op 1-1. Daarna wonnen de Brazilianen vanaf de stip met 5-3. De Copa America kent geen verlenging na een gelijke stand na negentig minuten. Brazilië speelt zondag in Lima in de finale tegen de grote rivaal Argentinië, dat dinsdag in de halve eindstrijd titelhouder Co lombia met 3-0 versloeg. Zater dag is in Cusco het duel om de derde plaats tussen Colombia en Uruguay. Brazilië, dat zonder sterspelers als Ronaldo, Ronaldinho en Ro berto Carlos de eindstrijd haal- Jürgen Kiinsmann. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach berlijn/gpd - In navolging van Nederland haalt ook de Duitse voetbalbond (DFB) de bezem door de stoffige burelen. Met de onverwachte terugkeer van de populaire spits Jürgen Kiins mann (39). een generatiegenoot van Marco van Basten, als bondscoach, hoopt de DFB het ingestorte Duitse voetbal een jeugdig elan te geven. Kiinsmann, in 1990 wereld- en in '96 Europees kampioen, zal het Duitse nationale elftal voor bereiden op het wereldkampi oenschap in 2006 in eigen land. De internationaal gelauwerde, blonde doelpuntenmaker, die in Italië, Frankrijk en Groot-Bri- tannië speelde, bekende de DFB altijd als een 'tweede fami lie' te hebben beschouwd. Dat hij beschikbaar was als opvol ger van Teamchef Rudi Voller, die de groepswedstrijden van het afgelopen EK in Portugal niet overleefde, was voor hem vanzelfsprekend. „Ik heb zoveel aan het Duitse voetbal te dan ken en wil graag iets terug doen." De speurtocht naar een nieuwe Teamchef nam in de afgelopen weken hilarische vormen aan. De DFB werd geconfronteerd met afzeggingen van gerenom meerde kandidaten als Ottmar Hitzfeld, ex-coach van Bayern München, en van Otto Rehha- gel, die met de Griekse ploeg de EK-titel won en liever in Grie kenland blijft, waar hij een go- denstaius heeft. Ook de namen van PSV-coach Guus Hiddink en de Deen Morten Olsen cir culeerden. Ex-intemational Lo- thar Matthaus meldde zichzelf aan. evenals Winnie Schafer, de langharige trainer van Ka meroen. Maar beiden werden om uiteenlopende redenen - maar vooral wegens hun grote mate van ijdelheiV door de Bond ongeschikt geacht. Kiinsmann heeft eerder laten weten de bestuursstructuur van de grootste voetbalbond ter we reld hopeloos verouderd te vin den. Hij pleit ondermeer voor de aanstelling van een teamma nager, zoals in Nederland. Voor die functie heeft hij zijn voor malige teamgenoot Oliver Bier- hoff op het oog. Duitse commentatoren zijn en thousiast. 'Met Jürgen Kiins mann en Oliver Bierhoff heb ben we het over de twee intelli- gentse Duitse voetballers van de afgelopen twintig jaar', aldus de Süddeutsche Zeitung. 'Hun aanstelling betekent niet alleen een trendbreuk, maar is niet minder dan een 'Befreiungs- schlag'. Moedig, modem, ja, bijna mondain'. Beteuterd kijkt Martin Verkerk naar buiten; hij kan zijn tweede ronde in het Hilversum Open niet spelen vanwege een onwillige borstspier. Foto: Ton Kastermans

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15