TOUR DE FRANCE Armstrong krijgt trekjes van Merckx Laatste kans om Tour 2004 te redden Sippe Van Impe staat record af Armstrong vijfde met 20 ritzeges Amerikaan deelt absoluut geen cadeautjes meer uit aan concurrenten Beloki teken bij Saunier Arme Floyd Klöden houdt zich groot le grand bornand - Hij hield zich groot. De tijdwinst via de bonificatieseconden op num mer twee Ivan Basso voorkwam een echt zuur gezicht. Andreas Klöden had zijn eerste ritzege in de Tour de France voor het grijpen, maar werd 'opgegeten' door de nieuwe 'kannibaal' Lance Armstrong. Klöden stamelde achter de streep dat hij echt niet ver schrikkelijk teleurgesteld was. „Het scheelde maar een paar meter. Belangrijker is dat ik toch enkele seconden op Basso heb gewonnen. Die kunnen nog belangrijk zijn." Wielerfan omgekomen grenoble - De Franse politie heeft gisteren aan het einde van de ochtend bij l'Alpe d'Huez het lichaam van een veronge lukte wielerfan gevonden. De 64-jarige man was woens dag, toen de Tourkaravaan de Alpencol aandeed voor een bergtijdrit, veertig meter naar beneden gestort. Het slachtof fer kwam uit de regio Parijs. Zijn familie had hem als ver mist opgegeven. Bartoli houdt het voor gezien le grand bornand Michele Bartoli heeft gisteren tijdens de zeventiende etappe van de - Ronde van Frankrijk opgege ven. De Italiaan, eerder op de dag nog betrokken bij een korte ontsnapping, was uitgeput. Bartoli, dit seizoen winnaar van de Ronde van Lombardije, stond 41ste in het algemeen klassement op bijna vijftig mi nuten van de gele trui. TOUR IN CIJFERS Zeventiende etappe, Bourg d'Oisans - Le Grand-Bornand: 1 Armstrong (VS- t/USP) 204,5 km in 6.11.52 (33,0 km/uur), 2. Klöden (Dui/TMO), 3. Ull rich (Dui/TMO) 0.01, 4. Basso (Ita/CSC) 5. Landis (VSt/USP) 0.13, 6. Merckx (Bel/LOT) 1.01, 7. Leipheimer (VSt/RAB), 8. Sastre (Spa/CSC) 1.02, 9. Rasmussen (Den/RAB), 10. Totsch- nig (Oos/GER), 11. Azevedo (Por/USP), 12. Karpets (Rus/ILB) 2.00, 13. Perei- ro (Spa/PHO) 2.05, 14. Guerini (Ita/T- M0), 15. Mancebo (Spa/ILB), 16. Caucchioli (Ita/ALE), 17. Virenque (Fra/QUI), 18. Mercado (Spa/QUI) 2.08, 19. Moreau (Fra/CAG) 2.16, 20. Casar (Fra/FDJ) 2.20, 21. Verbrugghe (Bel/LOT) 4.48, 22. Voeckler (Fra/BLB) 23. Rogers (Aus/QUI), 24. Simoni (Ita/SAE), 25. Flores (Spa/EUS) 6.50, 26. Pineau (Fra/BLB) 7.19, 27. Rubie- ra (Spa/USP), 28. Goubert (Fra/AG2) 8.18, 29. Moncoutié (Fra/COF), 30. Al- dag (Dui/TMO), 31. Julich (VSt/CSC), 37. Sevilla (Spa/PHO) 11.29, 93. KROON (NED/RAB) 27.28. Algemeen klassement: 1. Armstrong (VSt/USP) 74.04.56, 2. Basso (Ita/CSC) 4.09, 3. Klöden (Dui/TMO) 5.11, 4. Ullrich (Dui/TMO) 8.08, 5. Azevedo (Por/USP) 10.41, 6. Mancebo (Spa/ILB) 11.45, 7. Totschnig (Oos- /GER) 12.56, 8. Sastre (Spa/CSC) 15.14, 9. Leipheimer (VSt/RAB) 16.25, 10. Caucchioli (Ita/ALE) 16.33, 11. Pereiro (Spa/PHO) 17.52, 12. Mo reau (Fra/CAG) 19.57, 13. Rasmussen (Den/RAB) 20.20, 14. Simoni (Ita/SAE) 20.41, 15. Voeckler (Fra/BLB) 21.12, 16. Virenque (Fra/QUI) 21.53, 17. Kar pets (Rus/ILB) 21.57, 18. Casar (Fra/FDJ) 23.08, 19. Rubiera (Spa/USP) 29.10, 20. Goubert (Fra/AG2) 29.33, 21. Merckx (Bel/LOT) 33.54, 22. Rogers (Aus/QUI) 34.30, 23. Sevilla (Spa/PHO) 36.13, 24. Pine au (Fra/BLB) 36.38, 25. Guerini (Ita/T- MO) 38.58, 26. Camano (Spa/EUS) 39.24, 27. Landis (VSt/USP) 40.20, 28. Brochard (Fra/AG2) 41.35, 29. Jo sé Enrique Gutierrez (Spa/PHO) 45.45, 30. Chavanel (Spa/PHO) 57.03. Puntenklassement: 1. McEwen (Aus) 225, 2. Hushovd (Noo) 213, 3. Zabel (Dui) 212, 4. O'Grady (Aus) 204, 5. Hondo (Dui) 189, 6. Armstrong (VSt) 128, 48. Kroon (Ned) 22, 50. Lotz 20, 53. De Groot 19, 80. Dekker 8, 98. Moerenhout 1. Bergklassement: 1. Virenque (Fra) 226, 2. Armstrong (VSt) 168, 3. Basso (Ita) 119, 4. Ullrich (Dui) 115, 5. Klöden (Dui) 112, 6. Moreau (Fra) 112, 7. Ras mussen (Den) 109, 42. De Groot 7, 43. Dekker 7, 66. Kroon 1. Dagklassement ploegen: 1. US Postal 18.36.51, 2. T-Mobile 0.51, 3. Quick Step 7.46, 4. CSC 8.06, 5. Illes Balears 17.47, 6. Phonak 23.43, 7. Rabobank 28.16. Algemeen ploegenklassement: 1. T-Mo- bile 220.17.09, 2. US Postal 5.12, 3. CSC 10.49, 4. Phonak 52.04, 5. Quick Step 54.36, 6. Illes Balears 58.07, 8. Rabobank 1.30.54. Dagklassement jongeren: 1. Karpets (Rus) 6.13.52, 2. Casar (Fra) 0.20, 3. Voeckler (Fra) 2.48, 4. Rogers (Aus), 5. Pineau (Fra) 5.19, 6. Portal (Fra) 9.24. Algemeen klassement jongeren: 1. Voeckler (Fra) 74.26.08, 2. Karpets (Rus) 0.45, 3. Casar (Fra) 1.56, 4. Ro gers (Aus) 13.18, 5. Pineau (Fra) 15.26, 6. Camano (Spa) 18.12. vrijdag 23 JULI 2004 18e etappe s 23 juli 166,5 km j- 01 Lons-le-Saunier 1 door Ad Pertijs le grand bornand - 'Wanneer Jan Ullrich meent mijn vriend Floyd Landis van de zege te moe ten houden, dan pak ik die over winning toch lekker van diens vriendje Andreas Klöden af.' Zo ongeveer valt de spectaculaire ontknoping van de koninginner'it van gisteren samen te vatten vanuit het weer getergde brein van Lance Armstrong. 0 De Amerikaan was onder de in druk van het rijden van zijn landgenoot Landis op de laatste grote beklimming van de dag: de Col de la Croix Fry. „Ik heb de afgelopen Tours veel snelle jongens bij me gehad in de ber gen, maar wat Floyd vandaag liet zien was ongelooflijk. Zo hard een hele berg op kop rij den dat er nog maar drie ande ren (Ullrich, Klöden, Basso, red.) overblijven, zegt alles over zijn prestatie. Ik denk dat dit het beste is wat ik Floyd ooit heb zien doen." En dus wilde Armstrong zijn ploegmaat belonen met een etappezege. Iets waartoe hij zich vanuit de strakke aanpak zelden laat verleiden. „Bovenop de col vroeg ik Floyd: hoe graag wil jij een Tourrit winnen? 'Heel graag' antwoordde hij. Toen vroeg ik: 'Hoe hard kun jij da len? 'Heel hard', zei hij." Landis keek Armstrong verbaasd aan. „Mag ik het echt proberen?" De baas knikte. „Maar ja, toen haalde Jan hem terug", sprak Armstrong na afloop met een gezichtsuitdrukking die boek delen sprak. Heel onderkoeld zette hij Ullrich weg als een stakker en dat moest dus even afgestraft worden toen de lei ders naar de finish in Le Grand Bornand reden. Weigeren Eerst weigerde Armstrong mee te werken toen Ullrich hem vroeg samen met Landis door te rijden. „Jan dacht: jullie zijn met twee. Ja ja. Ik weet ook nog wat van tactiek. Hij had er alle belang bij om Basso op achter stand te rijden. Hij moest zelf maar werken." De eindsprint van de vijf koplo pers draaide uit op een bijna vernederende afstraffing. Ull rich counterde een tweede de marrage van Landis. Direct ge volgd door een aanval van Klö den. De Duitser(s) leken öp weg naar hun dagsucces, maar als een ware grootvorst zette Arm strong in de laatste honderden meters perfect getimed de ach tervolging en vloog hij op de streep voorbij de verbouwe reerde Klöden. „Deze zege draag ik dus op aan Floyd", sprak 'wreker' Arm strong met zichtbaar genoegen. Ondertussen was het wel zijn derde rit overwinning op rij. Dinsdag won hij de eindspurt in Villard-de-Lans. Woensdag was hij de beste op Alpe d'Huez. Zelfs Eddy Merckx (met 35 ritten de recordhouder on der de vijfvoudige Tourwin naars) is daar nooit in geslaagd. Merckx had als bijnaam 'De Kannibaal'. „Ik geloof niet dat ik de nieuwe kannibaal ben", denkt de Amerikaan. Hij be noemt het anders: „Op het po dium kwam ik Bernard Hinault (de ceremoniemeester in de Tour, red.) tegen. Hij zei: 'Per fect. Geen cadeautjes wegge ven. Zo hoort het.' Dat klopt. In het verleden heb ik vaak iets ca deau gedaan aan anderen, zon der er ooit iets voor terug te krijgen. Sindsdien handel ik daar naar: no gifts." Groot sportman Bij T-Mobile wisten ze niet wat te denken van.de overwinning van Armstrong. Was het kanni- St-Jean-de- Gonville 43km Collortgesy-^ til3" 33km Q^^Ost. Julie Frankrijk Annem i hoogteverschil en moeilijkheidsgn Annemasse Lavans-les-St.-Claude 380m 390m I Les Crozets LAFnaucille_ Lajoux 1320mL—O| 1198m Collonges 113km Achttiende etappe, Annei v - Lons-le-Saunier (166,5 Jjs, meter). De Tour bereikt de voorlo\ la van de Alpen, de Jura. Dei, worden ingeruild voor dei oftewel de zwaarste etappt achter de rug. Het peloton f vandaag nog wel naar rui 1300 meter hoogte, maan 1 vervolgens al snel naar lad regionen. Het parkoers lijl aal voor vroege ontsnappi st voor types als Durand, Kn It Dekker. Dertien kilometer >r de streep ligt er nog een co vc vierde categorie, maar die I zemt bij geen renner enigt in. Daarna gaat het bergalo waarts naar finishplaats lei le-Saunier waar in 19661 het laatst een Tour-etapptyc digde. Destijds won de Bel Frans Brands. Armstrong had Landis de ritzege wel gegund, maar Klöden dus niet. Foto: EPA balisme of rivaliteit dat hen de das om had gedaan? Teambaas Godeffoot: „Het wordt stilaan kannibalisme, maar Armstrong blijft op de eerste plaats een groot sportman. De rivaliteit heeft zeker een rol gespeeld. Die is er al sinds Jan vorig jaar liet weten deze zomer Arm strong te gaan kloppen en is in middels behoorlijk opge schroefd." Ullrich zelf zag het als een ge wone nederlaag. „Lance was weer eens de sterkste. Ik hoorde hem bovenop de berg zeggen dat Landis moest winnen. We wisten dus wat er zou komen. Zelf wilde ik dat Andreas won." Ullrich heeft in deze ronde ech ter weinig te willen. „Of ik nu boos ben op Lance? Waarom zou ik." Achter deze woorden was de irritatie echter hoorbaar. Godefroot kon er beter mee le ven. „Lance is de beste. Hij heeft vandaag enkel de puntjes op de i gezet." parijs/anp - De Spaanse prof Joseba Beloki heefB een ploeg gevonden. De e jarige nummer twee \e\ Ronde van Frankrijk iraj gaat voor het Zwitsersf nier-Duval rijden. Beloki maakte een slecljui door en zou niet meegaa ie de Tour. Vorig jaar was hi belangrijkste wielerrond 1 de smaakmaker, tot een de negende etappe hem gave dwong. Beloki hie! de val een gebroken heup 1/ Nederlanders zullen op weg naar Lons-le-Saunier moeten aanvallen door Ad Pertijs le grand bornand - Nederland wacht nog altijd op het eerste dagsucces in de Ronde van Frankrijk. Korter dan de zesde plaats van Marc Lotz (in Nïmes) zijn de Nederlanders dit jaar nog niet geëindigd. Dat is een veeg teken. In 1999 was het im mers ook Lotz die de beste klas sering achter zijn naam had staan: achtste in Saint-Flour. De afgelopen tien jaar kwam het twee keer voor dat geen en kele landgenoot een etappe won: in 1994 en in 1999. In de andere jaren werden in totaal veertien ritzeges bijeen geraapt door zeven renners: Leon van Bon, Bart Voskamp, Jeroen Blij- levens, Michael Boogerd, Erik Dekker, Karsten Kroon en Ser- vais Knaven. De vier laatstgenoemden ston den ook dit jaar aan de start van de ronde. Naast: Bram de Groot, Mare Lotz, Aart Vierhou ten en Koos Moerenhout. Vier houten vertrok gistermorgen vanuit Bourg d'Oisans naar huis omdat hij de dag ervoor buiten de tijdslimiet was gefi nisht in de ldimtijdrit naar Alpe d'Huez. Vandaag krijgen de resterende zeven Nederlanders de laatste kans hun land alsnog aan een ritzege te helpen. Tussen Anne masse en Lons-le-Saunier ligt een parkoers waarop de aanval lers onder de niet-klimmers eindelijk weer een kans krijgen een etappe te bemachtigen. Tot Erik Dekker weet dat vandaag zijn laatste kans op Tour-succes is. Foto: GPD/Wouter Bo'rre Ritzeges Tour Nederlandse Tourritzeges in de afgelopen tien jaar: 2003: Servais Knaven (Bor deaux) 2002: Karsten Kroon (Plouay) en Michael Boogerd (La Plagne) 2001Erik Dekker (Pontar- lier) 2000: Erik Dekker 3x (Ville- neuve-sur-Lot, Revel en Lau sanne) en Leon van Bon (Tours). 1999: - 1998: Jeroen Blijlevens (Cho- let) en Leon van Bon (Pau) 1997: Jeroen Blijlevens (Ma- rennes) 1996: Jeroen Blijlevens (Be- sangon), Michael Boogerd (Aix-les-Bains) en Bart Vos kamp (Hendaye) 1995: Jeroen Blijlevens (Duinkerken) 1994: - Merckx (34) voert ranglijst aan door onze sportredactie dusverre was de Tour vooral aan de sprinters en de klim mers. Sprinters die een massa spurt kunnen winnen hebben 'we' niet meer sinds Jeroen Blij levens vanaf 2002 begon te suk kelen en Michael Boogerd is door de gevolgen van een val partij dit jaar niet in staat zich te meten met de mannen van het gebergte. Servais Knaven is een aanvaller, die vorig jaar met een indruk wekkende solo naar de winst reed in Bordeaux. De vraag of hij zich op dit moment verant woordelijk voelt om voor het thuispubliek de Tour te redden, wuift hij weg als niet terzake doende: „Daarvoor moet je bij Rabobank zijn. Ik heb vanaf het begin duidelijk gesteld dat ik hier alleen maar ben om Ard (hij wijst naar zijn kamergenoot Tom Boonen, die hem als iede re Nederlander plagend 'Kees- sie' noemt, red.) aan een ritzege te helpen. We hebben met hem en Virenque nu al twee etappes gewonnen." Dan Erik Dekker. Die heeft ge pland in de derde week op zijn best te zijn en de etappe van vandaag is daarmee automa tisch zijn doel. „Ik heb me tot dusverre aan mijn woord ge houden", zegt hij lachend. „Als het niet lukt hoef ik het maar twee dagen uit te leggen." Dek ker weet dat hij vandaag niet de enige zal zijn, die een kans ruikt. Van de 21 deelnemende le grand-bornand - Met zijn twintigste etappezege in de Tour de France kwam Lance Armstrong gisteren op gelijke hoogte met de Luxemburger Nicolas Frantz op de vijfde plaats van de 'eeuwige' ranglijst etappe-overwinningen. De onaantastbare lijstaanvoer der is nog altijd Eddy Merckx, die liefst 34 etappes won in de Tour de France. De legendari sche Belg won er zes in 1969, acht in 1970, vier in 1971, zes in 1972, acht in 1974 en twee in 1975. Merckx leidt het klassement voor drie Fransen, Bernard Hi nault (28 etappezeges), André Leducq (25) en André Darriga- de (22). Dan komt Armstrong. De Amerikaan sprokkelde zijn zeges in 1993 (1), 1995 (1), 1999 (4), 2000 (1), 2001 (4), 2002 (4), 2003 (1) en 2004 (4). Lance Armstrong Foto: GPD/Wouter Borre ploegen hebben er pas acht een ritzege behaald. Voor een ne gende team, Brioches la Bou- langère is de Tour met de vele gele truien van Thomas Voeck ler ook al geslaagd. Dekker weet waar hij voor staat: „Ik ken de rit. Ik heb hem getraind." Hij weet ook dat het lastig gaat worden. „Als we in 2000 deze etappes hadden gereden, had ik er geen drie gewonnen. Zoveel zwaarder zijn ze dan toen." SIXPACK Belg houdt niet van manier waarop Virenque bolletjestruien wint door Ad Pertijs le grand-bornand - Onder de beschutte luifel van de VTM- wagen zag Lucien van Impe het gisteren op een klein tv-tje ge beuren: Richard Virenque pakte hem en Federico Bahamontes op de voorlaatste col van de dag hun trotse record af. De Fransman sprokkelde gisteren weer zoveel punten dat hij defi nitief winnaar is geworden van het bergklassement. Voor de zevende keer alweer. Van Impe en 'De Adelaar van Toledo' blij ven achter met zes bolletjes truien. Het zit de kleine Belg niet lekker dat uitgerekend Virenque nu al leen recordhouder is. „Richard is zonder meer een goede cou reur, maar voor mij is hij alleen op papier de beste klimmer van deze Tour. Lance Armstrong is dat in het echt. Alleen gaat hij niet voor het bergklassement." Niks Van Impe vindt dat maar niks. „Joop Zoetemelk reed in 1986 de Tour alleen maar om het re cord van zestien deelnames in bezit te krijgen. Hij werd 24ste en had er eigenlijk niets meer te zoeken. Ik vind dit ook zo'n re cord. Mij zegt het niets. Als ik had gereden zoals Virenque dat nu doet, had ik minstens acht keer de trui kunnen pakken." Waarom hij het dan niet deed? „Omdat ik een echte klimmer was. Ik ging liever de duels aan op de grote cols. Pas op, dat kan hij ook. Als je niet bergop kunt rijden, win je de bolletjes trui niet. Maar hij verkiest een andere methode: zijn rit uitzoe ken en puntjes pakken op de kleinere bergen. Man, ik was vroeger niet geïnteresseerd in die kleine bergskes. Virenque gaat heel berekenend te werk. Ik destijds niet. De grote cols, daar moest het gebeuren. Strijd, aanvallen. Vraag het maar aan Joop hoe hard wij omhoog re den. Joop was ook een echte klimmer. Dat kon hij beter dan Virenque nu." Op het tv-tje rolt de etappe voorbij. De trein van Armstrong veegt bergop iedereen op en maakt er een afvalrace van. Van Impe ziet het gelaten aan. „Je ziet toch geen strijd meer in de bergen. Eigenlijk is het niet eens de schuld van Virenque dat hij steeds zo gemakkelijk het bergklassement wint. Waar zijn de Spanjaarden dit jaar?" Zes keer won Van Impe de bol letjestrui. „Ik was echt fier op dat record. Temeer omdat ik het deelde met Bahamontes, mijn idool. Toen had ik er geen spijt van dat ik door mijn ma nier rijden, twee of drie keer de bergtrui ben misgelopen. Nu wel." Richard Virenque in de bolletjestrui. De Fransman won hem al voor de zevende keer, een record. Foto: Reuters Zijn populariteit onder de wie lerfans uit de VS kent geen gren zen. Maar dat is logisch, want Floyd Landis staat - geheel tegen de teamtraditie in - bijna altijd klaar voor een handtekening en/of praatje. Floyd is bij US Postal meer Amerikaan dan alle andere renners bij elkaar. Arm strong en Hincapie zijn wereld burger, de rest van de Tourploeg heeft het Spaans, Portugees of Russisch als eerste taal Maar Floyd, dat is nog zo'n echte ou derwetse boer van het Ameri kaanse platteland. Een boer die weet hoe hij moet dorsen, ploegen, ploeteren. Voortploeteren. Gisteren was hij, volgens Armstrong, man-of- the-match. Maar winnen, dat lukte Floyd niet. En dat terwijl het hem zo goed zou zijn uitge komen. Hij had er een hoop goodwill mee gekweekt. Bij zijn ouders én bij een nieuwe werk gever. Want Floyd wil volgend jaar op eigen benen staan. Dat Armstrong, normaal rancuneus, hem desalniettemin in zijn Tourploeg opnam, is veelzeg gend. De rol van die grappige, 28-jarige helper is een belangrij ke. In de ultieme kilometers is hij doorgaans onzichtbaar, jnaar daarvoor heeft hij a r weer geploegd, alsof de oa n nog snel binnengehaald worden voor het naderen 1 weer. Gisteren had hij een super. Hij reed en reed maar dot Lance deed alles om zijn 1 knecht de hoofdprijs toe /1 len. Maar wie nooit wint, er een hele kluif aan om 1 h opeens wel voor elkaar te gen. Toch zullen zijn oud trots zijn. Het boerengezii 1 drie van Floyds zussen na Frankrijk gekomen, stapt de tweede keer ooit in een tuig. Om zoonlief te zien J1 Hoe anders wcis dat vroeg 1 Zijn vader zag het aanvat helemaal niet zitten. Floy 1 boerenzoon, moest wat nr. gaan doen. Rondrijden 0} fiets viel daar niet onder, familie niet boos te make) I trapte Floyd daarom extra Eerst op een mountainbü 1 ter op een racefiets. Gistel 1 maakte hij zich onderma 1 tig. „Lance heeft gewonnt 1 is toch prima."Het begelt lachje was, voor één keer, zuur. Edward Swier

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14