Edah nog grotere prijsvechter ECONOMIE Weer een KPN MobielPlus-punt. €0,- Vakantiestunt blijkt lang niet altijd goedkoop Jaap Blokker haalt weer zijn gram Gratis Nokia 66ioi Supermarktomzet Laurus-formules daalt ruim 11 procent Pompstations ruziën met fiscus over spaarzegeltjes Bot maakt zich zorgen over Yukos en bloemen Richard Branson keert na 16 jaar terug op de beurs Oueen Mary 2 trekt veel bekijks Leveranciers stroom scoren onvoldoende Verkoop van cd's zakt steeds verder weg trekt op Wall Street donderdag 22 JULI 2004 I Beleggers mogen zich lort bezighouden met fcssen van Shrek, het on- Imaar zachtaardige [dat furore maakt in de ten. Dit is het gevolg van [gang die de Ameri- Blm- en tv-productie- [appij DreamWorks gis- jeft aangekondigd voor miatietak. DreamWorks fcn produceerde onder jpulaire films als Shrek ken Run. Shrek was een fceestbezochte films in kei 2 is momenteel een jcces. DreamWorks, op- |n 1994 door regisseur re, Disney-prominent [erg en muziekprodu- ffen, wil voor 650 mil iar aan aandelen plaat- (air: over io ;ratis vliegen Over hoogstens tien een vliegticket heie ts meer. Dat verwacht Michael O'Leary van luchtvaartprijsvechter „Wij krijgen dan in- van hotels, waarnaar gasten brengen, uit ïuur en van de luchtha- blij zijn dat wij daar aldus O'Leary in het reekblad DieZeit. Vol- jionier in het vliegen ;e prijzen zullen er over n Europa nog maar tvaartmaatschappijen 'en: de Lufthansa-fami- r France-familie, de irways-familie en Rya- luchtvaart komt in gro- entie terecht, zo meent at vele ondernemingen ]den. Origin moet n veranderen ICT-dienstverlener gin moet binnen drie n van naam verande- leeft het hof in Den steren bepaald. De ikkwam in februari vo- ot hetzelfde oordeel it Amsterdamse bedrijf eidsadvies en -Onder- irtoe een procedure gespannen. Mocht Atos drie maanden nog e naam gebruiken dan ir een boete van 2500 op. Atos Origin gt in cassatie te gaan. II verkoopt r fietsen )am - Het gaat goed ^fabrikant Accell, be- n de merkfietsen Bata- jrta en Kronan. Het be- acht dat het resultaat et 20 tot 30 procent li het eerste halfjaar nettowinst met 49 pro- r 7,5 miljoen euro. De grotendeels als ge- lovemames, met 24 [toe tot 165,3 miljoen [cell verkocht in de eer- nden 536.000 fiet- inwerking rijcontrole De ministers van de ïlanden (Nederland, Denemarken, Duits- ië, Frankrijk en het Koninkrijk) hebben in. :n verklaring onderte- nauwere samenwer- introles op de visserij irdzee. Deze landen lenwerken in de zoge- Scheveningen-groep. van de verklaring 1 oktober 2004 een ictieplan uitgewerkt. Ier gebeurt op initia- !t Nederlandse minis- LNV. Vooral Noord vissers klagen over ffschillen. Zo zouden pelijke concurrenten iontrole krijgen, wat 6sen' en stiekeme over lag van visquota in de li werken line weer goedkoper Benzine tanken is eede keer op rij geworden. Shell ver teren de adviesprijs ter benzine euro on- 1,289 naar 1,285 eu- e week ging de advies een liter benzine euro d met een wat grotere laar beneden: van 1,295 r 1,289 euro. De prijs liter diesel blijft onge- p 0,879 euro hangen. den bosch/anp - De super- marktformule Edah wordt nog meer ontwikkeld tot prijsvech ter. Moederconcern Laurus wil voor het einde van dit jaar 40 tot 50 winkels ombouwen tot scherp geprijsde supermarkten, onder de naam Edah Lekker Laag, zo meldde de supermarkt keten gisteren. Daarmee staat Laurus aan de vooravond van een nieuwe, omvangrijke om bouwoperatie. De vorige radicale ingreep liep uit op een fiasco, toen de Kon- mar-keten de strijd aanging met Albert Heijn. Wijs gewor den van de pijnlijke lessen die de Konmar-operatie uit 2000 opleverde, gaat Laurus dit keer behoedzaam te werk. De nieu we Edah-winkels worden stap voor stap geïntroduceerd. Dit najaar bekijkt het concern of de formule aanslaat en de groep van 50 supermarkten opnieuw wordt uitgebreid. De Edah-winkels moeten con curreren met bekende prijs vechters, zoals de supermark ten van Dirk/Digros en Jumbo. Volgens een woordvoerder lig gen de prijzen in de nieuwe winkels 7 tot 8 procent lager dan die in de huidige Edah-fili- alen. De nieuwe supermarkten zijn goedkoper, mede omdat de helft van de producten uit huis merken bestaat. „Edah stond altijd bekend als een goedkope supermarkt. De afgelopen jaren zijn we steeds meer opgeschoven naar het midden. Daar gaan we nu wat aan doen", aldus de zegsman van het concern. Hij wol nog niet kwijt welke filialen als eer door Remco Reiding moskou - Minister van buiten landse zaken Ben Bot heeft gis teren in Moskou zijn zorgen ge uit over de affaire rond de Rus sische oliemaatschappij Yukos en het door Rusland afgekon digde importverbod voor Ne derlandse bloemen. „Wij zijn zeer beducht voor onze investe ringen", zei Bot na een gesprek met zijn collega Lavrov. Bot vreest dat het investerings klimaat in Rusland een stuk minder prettig wordt, als de Russische overheid Yukos in stukken snijdt. Die actie zou westerse investeerders kunnen afschrikken en zowel de Russi sche economie als de Neder landse investeringen fikse scha de kunnen toebrengen. Lavrov meent dat Bot zich geen zorgen hoeft te maken. „Volgens La vrov heeft president Poetin ver ordonneerd dat Yukos moet blijven bestaan, omdat het be drijf te belangrijk is voor dit land. Hij is er zeker van dat er een constructieve oplossing wordt gevonden. Daarover londen/anp - De Britse zaken man/avonturier Richard Bran son is gisteren na zestien jaar afwezigheid teruggekeerd op de beurs in Londen. Zijn dochter onderneming Virgin Mobile kreeg een beursnotering en daarmee een marktwaarde van ongeveer 500 miljoen pond sterling (750 miljoen euro). De op vier na grootste aanbie der van mobiele telefonie in Groot-Brittannië steeg in de eerste handel naar een piek van 207 pence nadat de uitgifteprijs was vastgesteld op 200 pence. De onderneming had eerder deze week een lagere band breedte voor de prijs uitgege ven bij gebrek aan belangstel ling voor beursnieuwelingen. Virgin Mobile heeft nu 3,3 mil joen actieve klanten, maar ver wacht hard te kunnen groeien omdat het niet zoals andere te- lecombedrijven een netwerk hoeft te onderhouden. Het huurt netwerkruimte en wordt daarom een virtuele telecom- aanbieder genoemd. De onder neming denkt ook voordeel te kunnen halen uit de sterke merknaam van de Virgin-hol- Richard Branson. Foto: EPA/Todd Washaw ste worden omgebouwd. Wel staat vast dat gekeken wordt naar winkels waarin de laatste jaren weinig is geïnvesteerd. Laurus baat zelf 229 Edah-su- permarkten uit. Daarnaast wor den nog bijna 60 winkels be stierd door zelfstandige onder nemers. Deze supermarkten blijven in eerste instantie bui ten de ombouwplannen. De beslissing om dit jaar maxi maal 50 supermarkten om te dopen tot Edah Lekker Laag volgt op een succesvolle proef in de afgelopen maanden. Bij zes winkels die de nieuwe aan pak uitprobeerden, steeg de omzet met tientallen procen ten. De filialen haalden meer klanten binnen, die doorgaans ook meer producten naar de kassa brachten. Laurus kan die extra inkomsten goed gebruiken. De totale con- cernomzet, die ook de formules Konmar en Super De Boer om vat, daalde het afgelopen half jaar met 11,6 procent tot 1,75 miljard euro. Laurus wijt de omzetdaling onder meer aan de prijzenslag tussen supermark ten. Ook kreeg het concern minder geld binnen omdat het winkels, slijterijen en benzine stations heeft verkocht. Als de inkomsten van zelfstan dige ondernemers binnen de verschillende formules bij de omzet worden opgeteld, dan komt de totale consumenten- omzet uit op 2,08 miljard euro. Dat betekent een daling van ruim 10 procent ten opzichte van de eerste helft van 2003, toen de consumentenomzet 2,31 miljard euro bedroeg. In de eerste zes maanden van vo- Omzet Laurus Nederlandse kernactiviteiten eerste halfjaar in miljoenen euro \2Laurus 1.974 17,fi (xx) zelfstandige ondernemers 30 juni 2003 30 juni 2004 Edah 202 (62) 229 (58) Konmar 121 (4) 39 w SUPER DE I0ER 135 (220) 186 (206) anp bron: Laurus rig jaar moest Laurus ook al een flinke omzetdaling incasseren. rotterdam/anp - De tanksta tions in ons land hebben een hevig conflict met de fiscus over de spaarsystemen aan de pomp. Via deze systemen (Air- miles, Freebees, zegeltjes) krij gen automobilisten korting op hun aankopen. De pomphou ders mogen de kortingen in mindering brengen op de om zetbelasting. De Belastingdienst betaalt echter al sinds 1999 niet meer terug. Woordvoerder Van der Kolk van de Belangenvereniging Tankstations Beta denkt dat de pomphouders wellicht al tegen de 20 miljoen euro tegoed heb ben. De pomphouders zijn woedend op de fiscus. Volgens staatssecretaris Wijn (financi en) ligt het verschil van mening tussen de oliemaatschappijen en de pomphouders. Volgens Van der Kolk hebben de pomphouders recht op het geld. Een rechtbank heeft dat ook al bevestigd. „De afspraken wordt op het ogenblik onder handeld", aldus Bot. De Russische regering dreigde dinsdag de belangrijkste doch termaatschappijen van Yukos te verkopen, omdat de oliereus heeft verzuimd een belasting schuld van 5,6 miljard euro te betalen. Lavrov zou Bot hebben verteld dat die mededeling ook is bedoeld 'om Yukos onder drukte zetten'. De harde aanpak van Yukos, de grootste olieproducent van het land, wordt in Rusland vooral gezien als een politiek spel. Pre sident Poetin zou voormalig ei genaar Michail Chodorkovski, die sinds oktober vorig jaar in de gevangenis zit, willen straf fen voor diens politieke ambi ties en bemoeienissen. Bot stelde ook het importver bod voor alle bloemen en plan ten uit Nederland aan de kaak. Sinds eind juni zijn die niet meer welkom in Rusland, nadat het insect trips was ontdekt in een lading bloemen. Het im portverbod kost Nederland on geveer 500.000 euro per dag. ding. Virgin Group, dat nu 200 ondernemingen telt met activi teiten variërend van muziek tot luchtvaart, is in 1988 van de beurs gehaald door grootaan deelhouder Branson. De ko mende jaren zijn meer dochter ondernemingen, zoals Virgin Mobile USA en Virgin Money, aan de beurt om een beurs- sprong te wagen. Rotterdam - Het bliksembezoek aan Rotterdam van het grootste cruiseschip ter wereld trok gisteren naar schatting 200.000 belang stellenden. De toestroom was zo groot dat het verkeer in het cen trum van Rotterdam 's middags vast kwam te staan. Op de Erasmus- brug ontstond een file omdat automobilisten stapvoets reden om het prestigieuze schip te bewonderen en om foto's maken. Aan het einde van de middag voer het schip al weer uit voor de laatste etap pes van zijn 'Grand Northern Europe Tour' die op 5 juli in New York begon en daar volgende week woensdag ook eindigt. De 2620 passa giers en 1200 bemanningsleden van het 12 meter diep stekende, 70 meter hoge en 345 meter lange schip konden een puur aan de wal gaan. Voor de goedkoopste hut betalen de passagiers 4669 euro per persoon. Daarvoor krijgen ze 23 dagen onderdak, eten en drinken en transport langs het Engelse Southampton, Edinburgh, Hellesylt, Geiranger en Bergen in Noorwegen, en Hamburg. Het cruiseschip vaart met een topsnelheid van 55 kilometer per uur. Morgen hoopt de Oueen Maiy 2 aan te komen in haar thuishaven Southampton om daarna koers te zetten naar New York. Onder begeleiding van talloze plezierboten en spuitende blusboten van de Rotterdamse brand weer, muziekkorpsen en een koor liet de Oueen Mary 2 rond half acht de pieren bij Hoek van Holland achter zich. Foto: ANP/Olaf Kraak met oliemaatschappijen inte resseren ons niet. De fiscus heeft tien A4-tjes met vragen gestuurd voor zijn boekenon derzoek. De antwoorden gaan over een week de deur uit. Daarna geven we het ministerie twee weken om een besluit te nemen. Als we niets horen, gaat er een dagvaarding tegen de Staat de deur uit. Die ligt al klaar", aldus Van der Kolk. Herhaaldelijk overleg met de fiscus heeft tot nu toe niets op geleverd. Beta is ook al bijna 200.000 euro kwijt aan proces- en andere kosten. De Belasting dienst zegt zijn best te doen de zaak zo snel mogelijk af te han delen, maar de spaarsystemen en de afspraken zijn zó ver schillend dat ieder geval apart moet worden bekeken. Dat kost tijd. De rechtzaak waarover Be ta spreekt is een losstaand ge val, aldus de Belastingdienst, die niet maatgevend hoeft te zijn voor de hele branche. arnhem/gpd - Energiebedrijven scoren onvoldoende bij klach tenafhandeling en service. Dat vinden zowel consumenten als eigenaren van kleine bedrijven. Energiebedrijven scoren een mager zesje op aspecten als duidelijkheid van de jaarreke- ning, verwerking van verhuizin- gen en afhandeling van stroom storingen. Alleen voor leve- ringsbetrouwbaarheid en pro- ductaanbod krijgen ze een ze- ven. Dat blijkt uit de publieks- monitor van branchevereniging EnergieNed die in het afgelo pen kwartaal werd gehouden. „Wij hebben de resultaten van individuele bedrijven, maar die geven we niet," aldus de woordvoerder van EnergieNed. Bij de verwerking van verhui zingen zijn er energiebedrijven die aanzienlijk slechter scoren dan andere. Dat valt af te lezen uit het feit dat de gemiddelde waardering van consumenten voor de afhandeling van een verhuizing steeg van 6,3 in het eerste kwartaal naar 6,6 in het tweede kwartaal. Tegelijkertijd nam het aantal consumenten dat ontevreden is over de ver werking van een verhuizing toe van 30 procent naar 39 procent. De Consumentenbond zegt honderden klachten te hebben gekregen van consumenten die maanden op hun jaamota moeten wachten. „We praten over 700 klachten op zeven mil joen huishoudens. Je moet niet bij elke knipscheut moord en brand schreeuwen," zegt de woordvoerder van EnergieNed. den haag/gpd - De Consumen tenbond waarschuwt mensen die via internet een vakantie boeken voor stuntaanbiedingen. Ogenschijnlijk zeer goedkope rei zen blijken vaak honderden eu ro's duurder te zijn dan de aan bieder in eerste instantie voor spiegelt. „Mensen moeten voordat ze gaan boeken eerst goed de klei ne lettertjes lezen. Daarin staan vaak allerlei eisen en voorwaar den waaraan de vakantiegan gers moeten voldoen," aldus Pauline van den Brandhof van de Consumentenbond. Vakantieaanbieders proberen last minutes zo goedkoop mo gelijk te laten lijken. Vaak zitten er echter addertjes onder het gras. Zo blijkt bijvoorbeeld bij het boeken van een bungalow plots dat de prijs per persoon is, terwijl in de advertentie leek alsof het ging om de prijs per huisje. Ook komen er veelal nog allerlei bedragen bij, zoals toe ristenbelasting en de verplichte huur van beddengoed en schoonmaakkosten. Zo biedt reisbureau Kras Ster vakanties op haar eigen site acht dagen bungalowpark Het Vennebos vanaf 84 euro aan. De prijs geldt echter per per soon en alleen bij het boeken van een zes persoonsbungalow. Dan blijk je voor de 8 dagen bij na 1120 euro kwijt te zijn, inclu sief toeristenbelasting, huur van bedlinnen en schoonmaak kosten. 1036 Euro meer dan de prijs die werd voorgespiegeld! Het reisbureau doet niets straf baars zolang de klanten de voorwaarden ook op de pagina kunnen vinden. Wie ze niet leest wordt behoorlijk teleurge steld", aldus Pauline van den Brandhof. Wie de 'aanbieding' echt boekt krijgt aan het einde van de rit de echte prijs te zien. Stopzetten van de boeking is dan nog mogelijk. Wel heeft de klant dan flink wat tijd verspilt met het invullen van allerlei ge gevens. „Zodra je een prijs ziet die erg afwijkt van vergelijkbare reizen moet je je afvragen of het wel klopt", zegt Van den Brandhof. Bij andere aanbieders kost een 8 daagse vakantie in een van de bungalowparkketens minstens 550 euro (bij boeking voor vier personen). „Zie je dus een aan bieding van 84 euro, dan kan dat haast niet kloppen." De Consumentenbond ziet va ker dat reisbureaus of andere aanbieders van vakanties truc jes uit halen om de reis zo gun stig mogelijk voor te spiegelen. „De prijs is dan vaak exclusief allerlei dingen als belastingen. Terwijl die normaal gesproken wel in de prijs zijn berekend." Aanbieders gebruiken de truc om de klant zover te krijgen dat ze contact leggen. Ze hopen vervolgens de klant over te ha len om de reis toch te boeken, ook al is de prijs veel hoger dan verwacht. Klachten over misleidende aan biedingen heeft De Consumen tenbond nog niet gehad. „Die komen meestal na de vakantie pas binnen." Wel kunnen reizi gers op de site van de bond hun klachten en opmerkingen over vliegreizen kwijt in een forum. Sinds begin juli hebben min stens 100 mensen de bond om advies gevraagd. Vooral over reisverzekeringen (advertentie) den haag/gpd - Jaap Blokker, topman van het ge lijknamige winkelconcem, doorbreekt één keer per jaar het stilzwijgen om te schrijven over alles wat er fout is aan het ondernemersklimaat. En' dat is nogal wat, zo blijkt. Blokker zet het in een als stripverhaal vormgege ven jaarverslag van zijn bedrijf op een rijtje. De exorbitante zelfverrijking door topmanagers is niet te vergoelijken door te verwijzen naar de sa larissen in het buitenland, zegt hij. „Dat valt in de categorie onzin en flauwekul. Zeker nu de re putatie van het Nederlandse management in het buitenland een lelijke knauw kreeg". Echt boos wordt Blokker als hij schrijft over de 'verkwanseling van het nationaal erfgoed aan buitenlandse koopjesjagers'. Na Van Gend Loos volgde de KLM, 'en zelfs oer-Hollandse fe nomenen als Het Parool, de Margriet en de Libel- Ie zijn niet ontkomen aan die grote nationale uit verkoop. Maar ook Hema, Bijenkorf en Vroom Dreesmann, ondernemingen die zo Nederlands zijn als tulpen en klompen of Kinderdijk en Vo- lendam, en die al generaties min of meer deel uitmaken van onze nationale identiteit". Verder is Jaap Blokker ontstemd over het Neder landse arbeidsethos, waarin alleen maar minder wordt gewerkt. „Gelukkig is nu ook bij de bon den het besef doorgedrongen dat het tevens af gelopen moet zijn met onterechte uitkeringen aan klaplopers die met de ene hand in de suiker pot en de andere in ons nationale spaarvarken graaien". Waar ergert Blokker zich nog meer aan? Aan de branchevervaging, waardoor drogisten en textiel winkels Lego en Barbie's mogen verkopen. Aan de toestemming aan Ikea's om aan de randen van het stedelijk gebied te gaan zitten, waar het de Blokkers verboden wordt. Aan de risicovolle hobby's die werknemers beoefenen, en waarvoor werkgevers de prijs betalen als het misgaat: twee jaar loondoorbetaling bij ziekte. Over één ding is de topman wel tevreden: 2003 was een uitste kend jaar voor Blokker. Omzet, winst en het aan tal winkels groeiden weer gestaag. amsterdam/anp - Aan de om zetdaling van cd's komt voor alsnog geen einde. In het eerste halfjaar zakte de omzet van al bums en singles met 18 procent tot iets meer dan 140 miljoen euro. De muziek-dvd neemt een deel van de omzet over, want daar was de groei 76 pro cent tot een bedrag van 44,2 miljoen euro. Dat blijkt uit cij fers van branchevereniging NV- PI en onderzoeksbureau GfK Benelux. In totaal zakte de mu- ziekomzet met 6 procent tot 184,2 miljoen euro in de eerste zes maanden van het jaar. In stuks daalde de afeet met 4 pro cent tot een aantal van 16,9 miljoen schijfjes. De gemiddel de prijs van een cdtje zakte van 11,01 euro naar 10,25 euro. Een muziek-dvd zakte in prijs van 19,30 euro naar 17 euro. Vanaf €75»- extra bundeltegoed. Bij een KPN MobielPlus abonnement.' Met camera Lichtgewicht (87 gram), 300 uur standby-tijd Handsfree, polyfone beltonen, geïntegreerde FM-radio Wereldwijd te gebruiken dankzij triband-technologie Met het KPN MobielPlus abonnement krijg je alle voordelen in één. Toch is dit abonnement nu blijvend voordeliger. Te koop bij www.kpn.com, 0800-0105, Primafoon en alle bekende telecomwinkels. KPN MobielPlus. Het alles-in-één-abonnement. Primafoon www.kpn.com 0800-0105 Vraag naar de voorwaarden. altijd dichtbij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7