BUITENLAND Zes buitenlanders in Irak ontvoerd VN vragen Israël muur af te breken Piraten in de Indonesische wateren Parlement wil dat Arafat ontslag Qurei aanvaardt Armoe troef Europese tak al-Qaeda dreigt Polen en Bulgarije met het ombrengen van gijzelaars Proces Srebrenica-held Oric op 5 oktober van start Spaanse homo's slepen bisschoppen voor rechter Artsen naaien Iraakse soldaten nieuw oor aan Bewaarder zegt voor VS te werken doodt zus en irna zichzelf I/doornik - Een inwoner Belgische Doornik heeft jzijn 21-jarige geestelijk icapte zus vermoord en de hand aan zichzelf ge- Dat gebeurde nadat hij hoord dat hun moeder erleden door een natuur- lodsoorzaak. De licha- in het tweetal zijn dins- ind door de politie aan- ;n in de farrüliewoning mik. okko maakt aan folteren Marokko wil een einde aan het folteren. Het caanse ministerie van maakte gisteren bekend i wetsontwerp is opge- at martelingen strafbaar Marokko wil zijn wetge- een lijn brengen met de orechten en intematio- rereenkomsten. meldde nisterie in een verklaring. idzic-festijn lontenegro In het Mon- jnse dorp Sula is gisteren ïziekfestival gehouden de naam 'Radovan' om e betuigen aan de voort- ge Bosnisch-Servische sident Karadzic. Aan het namen kunstenaars deel ntenegro, uit Servië en lublika Srpska, het door s gedomineerde deel van Op het podium stond ;e stoel voor Karadzic. inenië bijna ir voor EU sburc - De kans is groot emenië nog voor 1 no- r klaar is met de voorbe- - ;en voor toetreding tot de - :se Unie. Voorzitter Prodi Europese Commissie lat gisteren gezegd in I burg. Roemenie moet ier 80.000 pagina's aan ■se regels overnemen. Als t, wordt het land in 2007 tegelijk met Bulgarije. (leren dood kou in Peru ëker 46 kinderen in Pe- overleden door een kou die een groot deel van 1 in zijn greep heeft. De en overleden vooral aan jlgen van longontste- totaal zijn 158.000 n getroffen door de kou die in juni begon. Vooral oners in het Andes-ge- die boven de 4000 meter ebben het zwaar bij aturen van 25 graden onder nul. stopt goud arkeermeter Jnesburg - Een Zuid-Afri- e vrouw heeft per ongeluk inderd jaar oude gouden a een parkeermeter ge- "e had haar bril niet op niet dat het een kostbare [-munt met een waarde veer 875 euro betrof, fortuinlijke 55-jarige 'erder dat ze met een fimunt uit 1890 betaalde 'erwarde met een munt- ntig cent. lid EP likt vrouwen - De kersverse Britse flementariër Godfrey K die zitting neemt in een «ie voor vrouwenrech- dat vrouwen beter naken. Op de vraag i uitgerekend hij in die ssie wilde, antwoordde „Ik vind dat vrouwen 1 genoeg schoonmaken 5de koelkast". iiirets tuin ^rt niets op De graafwerkzaamhe- !de tuin van de woning riemoordenaar Michel ret in het Waalse Sart- ne hebben gisteren geen at opgeleverd. Voorlopig ook geen nieuwe erkzaamheden worden it. Het lichaam van een slachtoffer, Elisabeth Bri- positief geïdentificeerd. lbl eisje Elisabeth Brichet n 1989 ontvoerd en ver- - L rische minister reigd 'Do - De minister van nrechten en minderhe- n Servië-Montenegro, Ljajic, is met de dood be- Ljajic, een gematigd lei- t de Servische moslims, jdag gekozen tot nieuwe ter van de Raad voor de iwerking met het Joego- Tribunaal. Volgens zijn tomen anonieme dreig- n binnen met teksten als: zal eindigen als Djind- Prig jaar maart werd Dj- v vermoord. donderdag 22 JULI 2004 Harnas smeekt om einde aan de chaos ramallah/anp-rtr-afp - Het Palestijnse parlement heeft er gisteren bij president Yasser Arafat op aangedrongen dat hij het ingediende ontslag van pre mier Ahmed Qurei accepteert. Die nam dit weekeinde ontslag na een reeks van ontvoeringen en protesten in de Gazastrook. In Ram all ah werd vrijwel una niem een motie aangenomen waarin wordt aangedrongen op de vorming van een nieuwe re gering die „competent genoeg is om haar verantwoordelijkhe den uit te voeren". Met andere woorden een regering met zeg genschap over de veiligheids diensten die nu nog onder Ara fat vallen. Hamas-leider Khaled Meshaal heeft gisteren telefonisch con tact opgenomen met zowel de Palestijnse president Yasser Arafat als oud-premier Mahm- oud Abbas om een eind te ma ken aan de chaos. Dat maakte Hamas in Gaza-stad bekend. Qurei zelf wil weg, omdat hij gefrustreerd is dat hij geen ver antwoordelijkheid krijgt over de Palestijnse veiligheidsdiensten. Dinsdag besloot Qurei echter voorlopig nog aan te blijven als minister-president, nadat Ara fat hem had gevraagd zijn ont slag te heroverwegen. De parlementariërs stemden tijdens het crisisberaad met 43 tegen vier voor de motie. De nieuwe regering moet hervor mingen doorvoeren en een eind aan de geweldspiraal ma ken, aldus de volksvertegen woordigers. Het huidige kabi net van Qurei is hierin niet ge slaagd. In een bijna ongekende inter ventie vertelde de in Damascus levende Meshaal beide mannen dat een intra-Palestijnse dia loog nodig is om de crisis op te lossen. Volgens Meshaal moe ten wapens alleen worden inge zet tegen de „zionistische vij and" (Israël). De crisis begon eind vorige week met een reeks ontvoerin gen in de Gazastrook. Hierop nam premier Qurei ontslag. Daarna volgden in het weekein de gevechten tussen de militan te al-Aqsa Martelaren Brigades en veiligheidstroepen over de benoeming van een nieuwe vei- ligheidschef. Peking - Een migrantenwerker is zojuist met al zijn bezittingen gearriveerd op het cen traal station van Peking. Volgens gisteren gepubliceerde cijfers in de krant People's Daily is het aantal mensen dat beneden de armoedegrens leeft - 62 euro's (637 yuan) per jaar - in China vorig jaar toegenomen met 800.000. Het is voor het eerst dat er volgens officiële cijfers een stijging is van de armoede in China. Foto: EPA/Michael Reynolds bagdad/gpd-reuter5 - Opstan delingen in Irak hebben bekend gemaakt zes buitenlanders te hebben ontvoerd. Het zou gaan om drie Indiërs, twee Kenianen en een Egyptenaar. Zij werken alle zes voor een Koeweits bedrijf. De ontvoer ders eisen dat het bedrijf zich uit Irak terugtrekt en dat India, Kenia en Egypte al hun burgers uit Irak weghalen. Een groepering die zegt de Eu ropese tak van al-Qaeda te zijn, heeft gisteren Polen en Bulga rije met aanslagen gedreigd, als deze landen hun troepen niet uit Irak terugtrekken. In de ver klaring werd gesteld dat Polen en Bulgarije anders 'hetzelfde lot' wacht als de VS op 11 sep tember 2001 en Spanje op 11 maart van dit jaar, verwijzend naar de grote terreuraanslagen op die dagen. De opstandelingen in Irak heb ben tot nog toe enkele malen succes gehad met hun ontvoe ringen. Angelo de la Cruz werd vrijgelaten nadat de Filipijnse regering had besloten om haar 51 militairen in Irak een maand eerder terug naar huis te halen dan aanvankelijk de bedoeling was. De laatste Filipijnse solda ten verlieten Irak maandag, en de 46-jarige vrachtwagenchauf feur werd meteen vrijgelaten. Eerder hadden ontvoerders van een Egyptische vrachtwagen chauffeur hun slachtoffer vrij gelaten, nadat diens Saudische werkgever had besloten zijn ac tiviteiten in Irak te staken. De Verenigde Staten en de Iraakse interimregering hebben deze toegeeflijkheid veroordeeld. Po len, Bulgarije en ook Japan - dat dinsdag met aanslagen en ont voeringen werd bedreigd - wei geren tot nog toe te zwichten voor de eisen. In hun dreigement aan Bulga rije had de groepering die zich de Europese tak van al-Qaeda noemt het over de 'kruisvaar ders' die de Amerikanen steu nen. 'Verlaat Irak of Bulgarije wordt een bloedbad', zo stond in een boodschap op een radi cale islamitische internetsite. En: „Tegen Polen en de verwer pelijke premier Marek Belka zeggen wij: trek jullie troepen terug of explosies zullen jullie land uiteen rijten." Polen heeft 2400 soldaten in Irak, Bulgarije 455. In de Saudische hoofdstad Riyad hebben veiligheidstroe pen gisteren het hoofd gevon den van de vorige maand ont voerde en vermoorde Ameri kaanse ingenieur Paul Johnson. Het hoofd werd gevonden in een koelkast in een huis, kort nadat zich daar een schietpartij had voorgedaan tussen de poli tie en moslimmilitanten, waar bij twee doden en drie gewon den vielen. In het huis werden ook luchtdoelraketten en mor tiergranaten ontdekt. De 40-jarige Johnson werd vori ge maand onthoofd door aan hangers van al-Qaeda, nadat de autoriteiten hadden geweigerd in te gaan op de eis om gevan gen militanten vrij te laten. new york/anp-rtr - De Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties (VN) heeft Israël verzocht de omstreden veilig heidsmuur op de Westelijke Jordaanoever neer te halen. De 191 leden van de Algemene Vergadering schaarden zich met een overweldigende meer derheid achter een ontwerpre solutie waarin Israël werd op geroepen zich neer te leggen bij de uitspraak van het Internatio naal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag om de veiligheidsbarrière af te breken. De stemming werd dinsdag tot tweemaal toe uitgesteld door Nederland, dat namens de Eu ropese Unie om uitstel zodat de EU een gezamenlijk standpunt kon bepalen. De ontwerpresolutie, opgesteld door de Palestijnen en inge diend door de Arabische lan den, werd na een amendement van de EU uiteindelijk met 150 tegen 6 stemmen aangenomen. Tien landen onthielden zich van stemming. Israël en de Ver enigde Staten stemden tegen de resolutie, terwijl alle EU-leden den haag/anp - Het proces te gen Naser Oric voor het Joego- slavië-Tribunaal begint op 5 ok tober. Dat heeft de griffie van het VN-hof in Den Haag giste ren laten weten. De inmiddels 37-jarige Oric leidde als jongeman de verdedi ging van de moslims in de Bos nische enclave Srebrenica te gen de Bosnisch-Servische be legeraars. Voor veel moslims in Srebrenica was Oric een held. Oric is aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden waarvan Ser viërs in en rond Srebrenica het slachtoffer werden, voordat de enclave op 11 juli 1995 werd veroverd. Op 28 september wordt een laatste voorbereiden de hoorzitting gehouden. Voor zittend rechter in het Oric-pro- ces wordt de Maltese VN-rech- ter Carmel A. Agius. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte wordt in het Oric-proces vertegenwoordigd door de Ne derlandse VN-aanklager Jan Wubben. Voordat hij in het voorjaar van 2002 bij het Joego- slavië-Tribunaal ging werken, was Wubben advocaat-generaal van het openbaar ministerie in Den Bosch. De verdediging van Oric wordt geleid door de Bosnische advo cate Vasvija Vidovic, die in de beginjaren van het tribunaal, toen de oorlog in Bosnië (1992/95) nog woedde, de door moslims gedomineerde rege ring in Sarajevo vertegenwoor digde bij het VN-hof in Den Haag. Vidovic wordt bijgestaan door de Britse jurist John Jones. Vidovic schat dat het Oric-pro ces een jaar in beslag zal ne men en dat circa 120 getuigen worden gehoord. Aanklagers en verdediging willen allebei onge veer zestig getuigen oproepen, zo zei de juriste gisteren. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Spaanse homo-or ganisaties hebben bij justitie een klacht ingediend tegen de katholieke bisschoppen wegens het 'aanzetten tot homohaat'. De aangifte is een reactie op een oproep eerder deze week van de bisschoppen aan alle ka tholieken om zich te verzetten tegen legalisering van het ho mohuwelijk. De regering-Zapatero heeft een wetsontwerp ingediend dat het homohuwelijk moet legalise ren. Dat zal later deze zomer in het parlement komen. De bisschoppen zijn daartegen een offensief begonnen. Zij hebben de gelovigen (Spanje is overwegend katholiek) opge roepen zich massaal tegen het huwelijk te verzetten en eisen van de katholieke parlementari ërs dat ze de wet zullen afwij zen. De bisschoppen vrezen dat Spanje afglijdt naar een 'morele en sociale wanorde'. Ook waar schuwen de kerkleiders voor een 'verstoring van de totale economie'. Volgens hen is er immers maar één huwelijk waar de hele maatschappij op is gebaseerd. Daarin past geen door de staat bevestigde ver bintenis tussen mensen van de zelfde sekse. In Spanje is legalisering van het homohuwelijk door de voorma lige conservatieve regering-Az- nar steeds tegengehouden. Daarom hebben een paar deel staten op eigen houtje het ho mohuwelijk ingevoerd. In de regio Catalonië gaat men nog een stapje verder. Daar is deze week een wetsontwerp aange nomen dat adoptie van kinde ren door homoparen regelt. door onze correspondente Step Vaessen Belawan- De 40-jarige Amir draagt geen zwart lapje voor zijn oog en heeft geen houten been. Toch is de Sumatraan van beroep piraat. Hij zit opge sloten in de gevangenis in de havenplaats Belawan, in het noordên van Sumatra. Met twee vrienden had hij een vis sersboot overvallen, gewapend. „Ik heb alleen garnalen en geld meegenomen", vertelt hij in de gevangenis, „de bemanning heb ik met rust gelaten." Maar volgens de politie is Amir een grote vis. Hij zou al een aantal jaren de zee onveilig hebben gemaakt. Piraterij is al lang geen roman tisch beeld meer uit een ver verleden. Elk jaar stijgt het aan tal aanvallen. Vooral de Indo nesische wateren zijn berucht. Volgens cijfers van het Interna tional Maritiem Bureau waren hier in 2003,121 gewelddadige aanvallen op schepen, tegen over 445 wereldwijd. Piraten zijn steeds beter bewapend en ze hebben het niet alleen op de buit gemunt maar vaak ook op het schip. De 61-jarige Handri Muhede heeft dit geweten. Een paar da gen geleden werd het dode li chaam van de kapitein uit de zee bij Palembang in Zuid-Su- matra gevist. Zijn sleepboot was gestolen en vijf leden van de bemanning worden vermist. Gewapende piraten waren aan boord geklommen en hadden de bemanning gegijzeld, ont kleed en overboord gegooid. Na drie dagen werden vier van hen nog levend uit de zee gered. Sinds het begin van de econo mische crisis in Indonesië, ze ven jaar geleden, is piraterij enorm toegenomen. Vooral de Straat van Malakka, een van de drukste zeeroutes ter wereld, is een geliefd werkterrein voor de moderne piraat. Op de zee tus sen Indonesië, Maleisië en Sin gapore passeren jaarlijks ruim 60.000 schepen, een kwart van de wereldhandel wordt er over vervoerd. Ook de helft van alle olietankers, onderweg naar Ja- De Indonesische politie ondervraagt de bemanning van een vissersboot in de Straat van Malakka. Foto GPD/André Bentlage pan en China, komt hier langs. Niet alleen vissersboten maar ook vrachtschepen en olietan kers zijn doelwit van piraten. Indonesië wordt steeds harder onder druk gezet om actie te ondernemen. De Verenigde Staten boden zelfs aan om te komen patrouilleren, vooral omdat ze vrezen dat ook terro risten zich onder de piraten gaan mengen. Een tanker kan een drijvende bom worden die, mits op de juiste positie tot ont ploffing gebracht, in één klap een deel van de wereldecono mie stillegt. Maar Indonesië en Maleisië verzetten zich heftig tegen over het Amerikaanse aanbod. Zij willen onder geen beding bui tenlandse interventie. Sinds gis teren, na een officiële ceremo nie op zee, hebben de Indone sische, Maleisische en Singapo rese marine het aantal patrouil les opgevoerd. „We kunnen al leen met goed weer naar de meest beruchte plekken varen", vertelt Anang Hidayat, plaats vervangend hoofd van de wa- terpolitie in Noord-Sumatra, „onze schepen zijn niet op ho ge golven gebouwd." Volgens hem zijn er twee soor ten piraten actief, de traditione le piraat die uit pure armoede schepen berooft en de profes sionele, zwaar bewapende pi raat die schepen steelt, de be manning gijzelt en dan losgeld vraagt. „Dit gaat allemaal erg gelikt, met bankrekeningen en alles." Ook kunnen de bendes binnen een mum van tijd het uiterlijk van het schip veranderen. De goed bewapende piraten, in zijn gebied, zijn volgens hem allemaal GAM, rebellen uit At- jeh, die op die manier geld in zamelen voor hun strijd. Toch sluiten politiemensen niet uit dat dit ook gewoon criminele bendes kunnen zijn. Of leger en politie in Indonesië betrokken zijn bij piraterij, is een vraag die niemand wil be antwoorden. Maar Hidayat be vestigt dat individuele soldaten en politiemensen meeprofite ren. Tijdens de patrouille lijken de vissers dan ook niet erg op getogen als de politiemensen aan boord klimmen. Een deel van de buit - een paar grote vis sen - wordt meteen op de poli- tieboot gegooid. De vissers ver tellen dat ze bang zijn. Ependi is een aantal maanden geleden slachtoffer geworden van pira ten. Met geweren kwamen ze aan boord, gelukkig mocht ik de boot houden omdat ze hem te oud vonden. „Sindsdien blijft hij voor de zekerheid in de buurt van de kust. „We hebben weinig keus. We moeten ons brood verdienen, maar het wordt steeds gevaarlijker," ver telt de visser. voor stemden. De stemming betekent een op steker voor de Palestijnen. Deze hadden vorige week de Algeme ne Vergadering opgeroepen ge hoor te geven aan de uitspraak van het ICJ de muur weg te ha- len. Volgens het ICJ is de muur in strijd met het volkenrecht en daarom illegaal. De muur staat deels op Palestijns grondgebied dat sinds de oorlog van 1967 door Israël bezet is. Israël zegt dat de muur een tij delijke noodzaak is om zelf moordcommando's buiten dé deur te houden. De Israëlische regering reageerde gisteren weinig verrast op de uitspraak, van de Algemene Vergadering. De uitspraak van de Algemene Vergadering is vooral symbo- lisch en verplicht Israël tot niets. Het geeft wel de opinie weer van de internationale ge meenschap. Israël heeft al eerder laten we ten de uitspraak van het ICJ, die eveneens niet bindend is, te ne geren en door te gaan met de aanleg van de 700 kilometer lange muur. bagdad/anp-afp - In Irak hel pen vijf chirurgen ex-soldaten van de verdreven dictator Sad dam Hussein gratis aan een nieuw oor. Onder Saddams re gime werd deserteurs voor straf het rechteroor afgesneden, zo dat ze de rest van hun leven als lafaard werden beschouwd. „Deze mannen lijden onder een ernstig trauma", zei Ridha Ali, een van de vijf artsen, die het plan heeft bedacht. Hij schat dat destijds bij 3600 de serteurs een oor is afgesneden. Onder hen hebben er veel zelf moord gepleegd of een poging daartoe gedaan. kabul/anp-rtr - De leider van drie Amerikanen die begin deze maand in Afghanistan werden gearresteerd omdat zij een ille gale privé-gevangenis runden, heeft gisteren verklaard dat hij voor de Amerikaanse regering werkte. Hij zei dat aan het be gin van zijn proces voor een rechtbank in de fcoofdstad Ka- bul. Jonathan 'Jack' Idema zei dat hij en zijn medeverdachten ge regeld contact hadden met het Pentagon en andere Ameri kaanse overheidsdiensten. Hij zou zijn ingehuurd om islamiti sche militanten op te sporen in Afghanistan. Idema zei daar voor e-mails, faxen en video opnamen als bewijs te hebben. Afghanistan en de VS beschul digen de drie mannen van mis handelingen. Daarvoor kunnen zij gevangenisstraffen tussen de zestien en twintig jaar krijgen. Rechter Abdul Baset Bahktiari besloot gisteren het proces te gen het trio voor twintig dagen te schorsen zodat zij hun verde diging beter op orde kunnen brengen en adequate tolken kunnen inschakelen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5