REGIO Veetelers mogen grond behouden 100% 55% Eindelijk zonder stropdas naar de paardenmarkt LEDER VOOR Tevredenheid over afblazen uitbreiding Valkenburgse Meer 'Volgend jaar wordt het vast drukker' Stevig geraamte Karei Verrips stapt na bijna 24 jaar uit Voorschotens bestuur Automobilisten onschuldi aan dodelijk ongeluk mer bejaarde fietser Wassenaa il Moederplantentuin vaker ope ïBijenkorf op alle artikelen met een rood donderdag 22 JULI 2004 vervolg van voorpagina wassenaar/valkenburg - Bij het veeteeltbedrijf Nell aan de Wassenaarse Maaldrift was het gisteren een beetje feest. De uit spraak van de Raad van State dat het Valkenburgse meer niet mag uitbreiden in de Ommedijk- se Polder is met plezier ontvan gen. Het bedrijf had 7,3 hectare weiland voor de zandwinning moeten inleveren als de provin cie haar zin had gekregen. Ook een andere veeteler uit Wasse naar raakte grond kwijt voor uit breiding van het meer. Volgens de Raad van State heeft de provincie onvoldoende ge probeerd om het gedupeerde veeteeltbedrijf tegemoet te ko men. Webswaar heeft provincie gemeld dat in de loop van de tijd .vervangende grond gevon den zou worden. En als dat on verhoopt niet het geval zou zijn dan zou voor een andere vorm van compensatie worden ge zocht. Voor de staatsraad was dié'toezegging niet concreet ge noeg. Eerst moet er maar eens zicht zijn op overeenstemming met de veeteler. A. Neb van het gehjknamige veeteeltbedrijf uit Wassenaar kan dat alleen maar onderstre pen. „Wij werden echt de dupe van die beshssing van de pro vincie. Het wordt met minder land gewoon heel moeüijk een rendabel bedrijf te houden. We hebben altijd gezegd dat we land voor land wilden, maar er was gewoon geen praten aan. Het Valkenburgse Meer, gezien vanuit richting Wassenaar. Archieffoto: Frans Roomer Niemand van de provincie is zelfs ooit langs geweest. Het is dus best een eer om te win- Ook in Wassenaar, dat net als de veetelers in beroep is gegaan tegen vergroting van het meer, is vreugde over de besbssing van de Raad van State. „Abeen is het wel zo dat als de provin cie met een goede regeling voor de veeteler komt, de uitbreiding van het meer wel kan doorgaan. Nou zijn er niet zo veel moge lijkheden om nieuw weüand te vinden. De polder bgt helemaal sassenhe9m - Abes stond klaar voor de eerste Ra bobank sportdriedaagse, gistermiddag op de Sas- senheimse ijsbaan. De frietkraam was geregeld, de koffie pruttelde en de EHBO'ers zaten paraat achter hun tafeltje. "Vijf sportverenigingen uit het dorp stonden in de startblokken om zich van hun beste kant te laten zien. Jeugdwerk Sassen- heim, dat het evenement organiseerde, had aan het hek bij de ingang gekleurde babonnetjes en vlaggetjes opgehangen. Maar deelnemers kwa men niet opdagen. Het uitgestrekte grasveld van de ijsbaan bgt er verlaten bij. Op het pobenveld met centimeters hoog gras staan hier en daar lange banen oranje pylonen opgesteld. Rustig wachten ze op hardlo pers, aspirant-karateka's en andere sportliefheb bers uit het dorp. Een zachte, warme regen daalt neer uit de grijze hemel. De luidsprekers bij het kleine kantinegebouw van de ijsclub zijn met vuilniszakken ingepakt tegen de regen; dof bon ken populaire housedeuntjes over het veld. „Tja echt druk is het niet", zegt organisator Nor man Kortekaas van jongerenwek Sassenheim met enige verslagenheid in zijn stem. Aan de sportdriedaagse doen vijf verenigingen mee; de Sassenheimse IJsclub, de zwemvereniging, korf balvereniging TOP, rugbyclub The Bassets en ka- ratevereniging Tenno. Gisteren was de tweede dag van de driedaagse. Na de openingsact op dipsdag door skateclub Fascinus was het de dag dat de Sassenheimese jeugd zelf kon komen sporten. „Met dit evenement wüden we gewoon wat leuks organiseren voor de jongeren in Sas senheim. En voor de verenigingen is het een mooie kans om nieuwe leden te werven", zegt jongerenwerker Kortekaas. „Ik denk dat we van daag twintig deelnemers hebben gehad." Hij haalt zijn schouders op en lacht. „Je leest wel eens dat kinderen tegenwoordig te veel achter de tv en de computer zitten. Misschien is het daar om zo rustig." Toch is de middag niet helemaal verloren. In de hoek van het veld oefenen een tiental Sassenheimertjes vrobjk hun karategre- pen, onder begeleiding van karateka Martijn Knetsch van sportschool Tenno. Giechelend pro beert Jenny van der Veer het houten mes van haar vriendinnetje Sandra van Kampen af te we ren. De serieuze oefening ontaardt in een kort en vrobjk worstelpartijtje. Na de karate-oefening houden de twee vriendinnen het echter voor ge zien. „Wel komen morgen hè?", roept Kortekaas hen na Met een onbestemd 'hm-hm' spoeden de twee meisjes zich naar hun fietsen. De Sassenheimse zwemvereniging is met een complete stand naar de sportdriedaagse geko men. Temidden van de babonnen, rode badmut sen en vlaggetjes houden zwemsters Jaqueline Prins en Maartje Broeders de stemming erin. „We zitten hier al vanaf negen uur", vertellen de twee opgewekt. „En de mensen die zijn langsge komen, hebben het goed naar hun zin gehad." De twee zwemsters hebben, bij gebrek aan een echt zwembad, een korte hindemisbaan uitgezet over het gras. De baan eindigt bij een bak met modderig water, door de twee Sassenheimsen zonder enige vorm van schroom als zwembad aangeduid. „Hier konden de kinderen waterpolo oefenen", vertelt Jacqueline en smijt met een fer me zwaai een gele waterpolobal in de bak. „De meeste kinderen het spetteren erg leuk, maar toonden verder weinig interesse. Nou ja, volgend jaar wordt het vast drukker." voorschoten - De Voorschotense paardenmarkt 2005; Karei Verrips kijkt er al naar uit. Dan is hij namebjk voor het eerst sinds 1981 geen bestuursbd vaii1 het comité Paardenmarkt. „Niet meer in de warmte met blazer en stropdas lopen, geen zorgen meer of allës wel goed en op tijd loopt en kun nen komen en gaan wanneer ik zelf wü"', voorspelt de Voorschotense ver enigingsman. Maar voor het zover is, brengt de secretaris de markt van vol gende week woensdag tot een goed einde. Die markt staat weer vol met paarden en pony's, weet Verrips. „De tijd dat we nerveus bij de slagboom stonden om te kijken of er wel voldoende aan voer was, is voorbij." Maar nerveus of niet, hij staat er woensdag al om zes uur 's ochtends. „De langste dag van het jaar. Ik moet er om vijf uur uit en bg er pas weer om drie uur in. Maar het is ook de belangrijkste dag van het jaar. De paardenmarkt is voor Voor schoten wat drie oktober voor Leiden is." Klagen over de langste dag kan de Voorschotenaar trouwens niet, want hij stond zelf in 1982 aan de wieg van de omslag van vroege paardenmarkt naar late feestdag. „In 1982 werd het 700-jarig bestaan van de markt ge vierd. Ik had me kort daarvoor laten overhalen om bi het bestuur van het comité plaats te nemen. Ze zeiden: dat is wel te overzien, zo'n club; je hoeft abeen drie, vier keer per jaar te verga deren. Maar we werden meteen in het diepe gegooid. We hebben bands, vuurwerk en paardenshows aan het programma toegevoegd - tot die tijd was afies voorbij nadat de paarden van dé markt vertrokken waren. Dat sloeg zo goed, aan, dat we het elk jaar heb ben gedaan." Karei Verrips: „De paardenmarkt is voor Voorschoten wat drie oktober voor Leiden is. En dus kan Voorschoten zich ook vol gende week weer onderdompelen in een hele dag feest. Tot genoegen van Karei Verrips. „Ik vind het leuk om te merken dat zo'n dag in de smaak valt. De terrassen zitten vol, er komen men sen uit abe windstreken en oud-Voor- schotenaren keren terug naar hun dorp voor een reünie. Soms zelfs hele maal uit Canada. De tap loopt de hele dag door. Ik verbaas me er soms over wat er wordt ingenomen. Maar we hebben nooit problemen." Desondanks geeft hij zijn bestuurs functie in het organisatiecomité er na bijna 24 jaar aan. „Ik was het dit voor jaar eerbjk gezegd een beetje zat. Vier entwintig jaar is ook wel lang. Ik had me voorgenomen om het twee, drie jaar te doen. Na zoveel tijd is er sprake van metaalmoeheid. Je moet oppassen dat je niet te slordig wordt, zo van: het Foto: Hielco Kuipers is ieder jaar gelukt, het zal nu ook wel weer goed komen." Een opvolger voor Verrips is nog niet gevonden, maar het bestuur maakt zich daar pas druk over als de paardenmarkt van dit jaar is ge weest. „We moeten misschien afspre ken dat iemand zo'n functie echt maar twee of drie jaar vervult; zoals ik oor spronkelijk van plan was. Je ziet het met abe vrijwibigersfuncties: mensen wiben tegenwoordig best eenmafig iets ingeklemd tussen bebouwde gebieden, het is hier een beetje krap. We zijn dus wel een beetje gerust maar niet helemaal", al dus S. Groenendal van de ge meente Wassenaar. De argu mentatie van Wassenaar dat ook natuurgebied verdwijnt voor uitbreiding van het meer, vindt bij de Raad van State geen gehoor. Ook Valkenburg is tevreden dat uitbreiding van het meer voor lopig van de baan is, al was de gemeente niet in beroep ge gaan bij de Raad van State. Dat was niet mogebjk omdat het om een uitbreiding op Wasse naars grondgebied ging. Val kenburg wü het meer zo snel mogebjk inrichten voor recrea tie. Daarover wordt al jaren ge praat met de provincie. Wet houder Van der Nagel denkt niet dat deze plannen nu in een stroomversnelling komen. „Ze kunnen nog een paar jaar voor uit met zandzuigen en dan moet er iets gebeuren. Daar praten we al jaren over. Het blijft een moeizaam proces, ze ker gezien abe andere plannen rond Valkenburg. We steben de kwestie straks wel aan de orde als de gedeputeerde langs komt. Maar het is natuuriijk veel beter dat het natuurgebied aan de Wassenaarse kant in stand bbjft." Bij zandwinner Van Herwaar den was niemand bereikbaar voor commentaar. Het bedrijf is met vakantie. Ook de provincie was gisteren niet in staat aan te geven wat er nu gaat gebeuren. den haag/wassenaar - De verkeersdood van een 83-jari- ge man 16 mei vorig jaar op de Landscheidingsweg in Wassenaar is niet de schuld van de 30-jarige automobüist uit Purmerend die hem als eerste aanreed. En ook niet de schuld van de tweede auto mobüist (30) uit Den Haag die daarna nog eens over de aan gereden fietser heenwalste. Na ampele afwegingen kwam de openbare aanklager mr. Teen- gs gisteren zelf tot die conclu sie bij de Haagse rechtbank, waar de twee autobestuurders terechtstonden op verdenking van dood door schuld. Wel vond de officier dat de man nen een boete moesten krij gen van 500 euro omdat zij wat hem betreft hun snelheid onvoldoende hadden aange past aan de kruising met de Wittenburgerweg die zijn na derden, ook al stond het ücht voor hen op groen en reden ze zeventig waar ze officieel tachtig mochten. „De situatie ter plekke vroeg om extra voorzichtigheid, maar de om standigheid dat zij mijns ins- ziens te hard hebben gereden, leidde op zichzelf niet tot de dood van het slachtoffer", al dus de officier van justitie. De aanklager haastte zich ook om uit te leggen waarom hij de veel zwaardere 'dood door schuld'-variant dan wel op de dagvaarding tegen het tweetal had geplaatst. „Dat doen wij in een geval als dit - een dode- bjk ongeval - altijd, wij latei altijd een rechter naar kijl die moet dan maar besbsse De bejaarde fietser reed door rood. Diverse onafhi" kebjke getuigen hadden gezien. Het drama speist^ zich om twee uur 's midd8 af. Auto's rijden op het wuste stuk weg nabij de p; e! denrenbaan Duindigt dteri gaans flink door. De bejaaer fietser die - na heel even iif?' houden te hebben - plots rood probeerde over te stel moet zich vergist hebben, eerste ramde de grijze Astra van de man uit Purnj^ end hem. De 83-jarige sloeg over de kop op sl waarna hij nog eens overreden door de Hageiir* in diens groene Citroen I tia. De mannen zeiden da zich niet verantwoord voelden voor de dood van slachtoffer, maar dat ze bloemen hadden gelegd oj plek des onheüs omdat eei ander niet in hun kouwe ren was gaan zitten. Zij z 111 er nog steeds mee, zeidei De Hagenaar kreeg vo< ogen toen de man uit Pu end over zijn contacten de nabestaanden vertf Zelf was hij contact uit de gegaan omdat hij dat te m,f bjk vond, zei hij. Volgens de raadsbeden va verdachten moest totale' spraak volgen. De rechtbank wijst op 4 gustus vonnis. bl 1 roelofarendsveen - De Moe- derplantentuin in Roelof- arendsveen is vanaf deze week elke woensdagmiddag geopend voor iedereen die geïnteres seerd is in vaste planten. Nak- tuinbouw, een kwabteitsdienst voor planten, besloot wegens succes de openingstijden in de mooiste periode van bloei te verruimen. Tot nu toe was het in de zomer aüeen mogebjk de tuin elke tweede woensdagmid dag in de maand te bezoeken. Het terrein van de Moederplan tentuin tussen de Sotaweg en de A4 is in feite een levende en cyclopédie waardoor je kunt wandelen, waar je in kunt voe len en in kunt ruiken. Van heel veel vaste plantensoorten staat er één exemplaar. Dat ene exemplaar is gebombardeerd tot moederplant. Niet dat het plantje uniek is: er zijn twijfeld meer exemplaren tot moederplant verhevei n den kunnen worden. Wi e( zonder aan een moederpl dat dit exemplaar er pree d( uitziet als is beschreven 0( boekjes. Een exemplars voor een encyclopedie g grafeerd had kunnen wori jc Op dit moment besta fa Moederplantentuin uit verschibepde cultivars. doel is om uiteindebjk eei rentiecoüectie van 3000 planten samen te brengt één plek en voorzien Vfei juiste namen. Tot en met 8 septembeiet Moederplantentuin woensdagmiddag tussen en 17.00 uur te bezoeken tuinbouw bgt aan de So 22 in Roelofarendsveen. (advertenties) zoeterwoude - Het geraamte van het nieuwe bedrijfsverzamelgebouw van de broers Versteegen in Zoe- terwoude staat. Volgens initiatiefnemer Pieter Versteegen is al tweederde van de ruimte verhuurd. Het gebouw maakt onderdeel uit van de nieuwbouwplannen van Versteegen, die begin volgend jaar ook hun oude garage en autoshowroom aan de Europaweg nieuw willen laten bouwen. Foto: Dick Hogewoning doen, maar op de lange termijn bin den ze zich niet zo makkebjk." De se cretaris weet waar hij over praat, want hij deed vrijwilligerswerk bij de voet balclubs Randstad Sport en Voorscho ten en brengt nog elke donderdag maaltijden voor Tafeltje-dek-je rond. Voor de paardenmarkt maakt hij sinds 1992 het programmaboekje. Daar strikt hij ook de adverteerders voor. De boekjes en folders levert hij in bij de VWs in Leiden en Noordwijk en als hij toch bezig is, fietst hij ook nog even abe campings in de buurt af om het Voorschotense feest te promoten. „Da's leuk voor de campinggasten. Als ze hier toch staan, kunnen ze wel een dagje langskomen." Nog één keer geeft Verrips aües voor een geslaagde paardenmarkt. „Ik heb het altijd met veel plezier gedaan. We hebben een leuke club. Dat moet ook wel, anders houd je het nooit zo lang uit, natuuriijk." Hij heeft de aanvoer van paarden zien stijgen en dalen en maakte het zelfs een keer mee dat de markt op de bezuinigingsbjst van de gemeente terechtkwam. Maar dat plan stierf een vroege dood. „Nooit meer wat van gehoord. We krijgen abe me dewerking van de gemeente Voorscho ten. Het uitvoerend bedrijf maakt de markt in orde, ruimt het zand op, ga zo maar door. Die steun is echt fijn." De scheidend secretaris rekent er op dat zijn opvolger dezelfde steun krijgt. En dat die net zo veel plezier aan het organiseren van de markt beleeft. „In het begin is het vooral spannend. Als het je eenmaal een keer is gelukt, krijg je er steeds meer lol in. Maar voor mij is het mooi geweest. Ik ben 72. Ik ga maar eens wat meer aandacht aan mijn tuin besteden. En aan de volks tuin die ik samen met mijn broer heb." de Biii De Bijenkorf zet de toon. KIJK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP BIJENKORF/NL OF BEL 0900-0919 (0,10 PE SPECTACULAIRE OPRUIMING BIJ LEDERLAN# NU EEN GROOT AANTAL SHOWROOMMODEL^) MET KORTINGEN TOT WEL 45%. Je hebt leer en je hebt leder Leiderdorp* Meubelplein, tel: (071) 541 63 95 Rotterdam** Woonmall Alexandrium Hl, Watermanweg 101, tel: (010) 455 11 04 koopavond 'donderdag "vrijdag

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16