Verdachte meldde plan aanslag zelf BINNENLAND Vliegen met een kapitaal op het lichaam Politie nam dreiging Vierdaagse aanvankelijk niet serieus Greenpeace komt weg met boete 'Aanpak mensenhandel opvoeren' hiebonden Politie moet getuigen in moordzaak Actiegroep vernielt veld genpiepers Mierenkoningin sterft op hoge leeftijd Grafschilders Tunnelbuizen, roosters en viaducten voor overstekende dieren in Brabant ee jaar cei jr echtpaar «EN - Een echtpaar uit =jijk in de Achterhoek is Jde rechtbank in Zutphen doodslag veroordeeld tot I Jaar celstraf. Het echtpaar, 1.J44 jaar oud, moet boven- fte begrafeniskosten van ^chtoffer, ruim zesdui- nteuro, betalen. In januari kf^it jaar doodde het tweetal toèistaande schoonvader rdjun 16-jarige dochter. Ze n !pn en schopten de man entijdens een ruzie. jize stemlokaal i verschil - Het experiment met lelfcuze voor een stembu- erteeft in Heerlen niet ge- scit een noemenswaardig iep opkomst bij de Europe- enjkiezingen in juni. Van alle jP|s die meededen zei bijna ocent dat zij ook gestemd n hebben zonder die mo- ïeid. Dat blijkt uit een itie van de proef. Heerlen >n van de vier gemeenten dezers konden stemmen willekeurig stembureau leente. Het experi- een van de ideeën die :er De Graaf (bestuurlijke g) uitprobeert om de weer naar de stembus te tn onderzoek iptie A'veen Eiveen - Het openbaar mi- jie heeft besloten geen na- derzoek in te stellen naar |ijke corruptie en valsheid 'irifte bij de gemeente tveen. De feiten zijn ver- len er is te weinig informa- pr een concrete verden- liet justitie gisteren weten. in Amstelveen vroeg het jnd juni een onderzoek in llen nadat de partij een mg zelf onderzoek had ge- De SP voerde gesprekken nemers en oud-ambte- l Daaruit kreeg de partij jjzingen dat een aantal naren van de gemeente fclveen zich liet omkopen- louwbedrijven. |er onderzoek nozaak polder >d - De leden van de por- ide uit Kraggenburg loostpolder) blijven ach- alies. Dat heeft de lank in Lelystad gisteren ld. Vermoedelijk zullen if hoofdverdachten in au- voor psychisch onder- laar het Pieter Baan Cen- rorden gestuurd. De lak wordt begin decem- inhoudelijk behandeld, verdachten, drie man twee vrouwen, worden Idigd van ontvoering en :hting van de drie jonge beksters, vrouwenhandel, tn tot dierenseks en deel- t of aan een criminele organi- gen beboet r 'ontvoering' Uag - De Goudse kranten- iger die vorig jaar oktober jgen ontvoering verzon, de politie een schadever- 1 ng van 6700 euro betalen -*• kosten die voor het on naar zijn verdwijning taakt. De politierechter Haag legde hem gisteren een werkstraf van hon- op. De politie begon iber 2003 een zoekactie tiener toen zijn fiets in met krantentas, jas en le telefoon langs de weg gevonden. De jongen zich vijf uur later bij de in Roosendaal. Hij zei mannen hem van zijn Iden getrokken en in to geduwd. Hij bekende lelijk de ontvoering be te hebben om zijn ite over een niet uitge- zelfmoordpoging te ver- woensdag 21 juli 2004 lent - De eerste etappe van de Nijmeegse Vierdaagse voerde de ruim 44.000 wandelaars over de dijk bij Lent. De regen was gisteren de grote spelbreker. De nattigheid leidde bij zeventien wandelaars tot lichte on- derkoelingsverschijnselen. Een deelnemer uit Zweden, een hoogbejaarde man, moest met hartklachten in het ziekenhuis worden opgenomen. In totaal vielen 834 deelnemers uit. Foto: ANP/Robin Utrecht nijmegen/gpd - Het plan voor een aan slag tijdens de Vierdaagse is door een van de verdachten, een 33-jarige Liba nees, zelf bij de politie gemeld. De man werd echter vorige week tot tweemaal toe op het Nijmeegse politiebureau weggestuurd omdat zijn verhaal niet serieus werd genomen. Volgens de advocate van deze ver dachte heeft haar cliënt verteld dat hij vorige week op straat in het Nijmeegse centrum was aangesproken door een vage kennis. Deze zou hem gevraagd hebben tijdens de Vierdaagse een bom te gooien naar Amerikaanse militairen. Hij zou daarvoor een flinke som geld ontvangen. Mocht hij weigeren, dan zou de ander hem vermoorden. De 33-jarige, die een statusloze asiel zoeker is en verblijft in een opvang huis voor daklozen, meldde dit voorval afgelopen donderdagavond bij de poli tie, maar werd niet geloofd. Nadat hij de volgende dag de man opnieuw zag, waarbij deze dreigende gebaren maak te, herhaalde hij zijn verhaal op het bureau. Weer werd hij niet serieus ge nomen. Uiteindelijk volgde zaterdag de arrestatie van de 33-jarige, nadat de politie hem had gevraagd nog eens naar het bureau te komen om zijn ver haal te doen. Ongeveer tegelijkertijd werd in het Nij meegse centrum de 37-jarige Syrische verdachte uit Ooij aangehouden. Hij zou echter in de versie van de tipgever niet degene zijn die hem had gevraagd de bom te gooien. Niettemin deelde justitie zaterdag meteen mee dat de Syriër wordt verdacht van het voorbe reiden van een moordaanslag. De 33-jarige Libanees wordt nog wel beschouwd als medeverdachte, zij het niet in ernstige mate. Niettemin wordt hij nog vastgehouden vanwege zijn il legale status. De Syriër blijft voorlopig nog drie dagen vastzitten. Vrijdag wordt hij voorgeleid aan de rechter commissaris, die zal beslissen of zijn voorarrest met tien dagen wordt ver lengd. Het openbaar ministerie wil niet uit voerig ingaan op de vraag of er gericht wordt gezocht naar een derde ver dachte. „Het onderzoek loopt nog en meer aanhoudingen zijn niet uitgeslo ten. Maar eerlijk gezegd, acht ik die kans erg klein", aldus de Arnhemse persofficier. geertruidenberg/anp Het openbaar ministerie in Breda heeft dertien actievoerders van Greenpeace een transactie van 500 euro aangeboden. De der tien waren maandagavond aan gehouden nadat ze een dag lang de kolentransportband van de Amer-centrale in Geer- truidenberg hadden geblok keerd. Volgens het openbaar ministe rie hebben ze zich schuldig ge maakt aan erfvredebreuk, ver nieling en het in gevaar bren gen van de stroomvoorziening in Nederland. De actievoerders zijn in de loop van gisteren in vrijheid gesteld. Door zich vast te ketenen aan de kolentransportband, legden zij de kolentoevoer naar de cen trale stil. Zij demonstreerden tegen de aanwezigheid van ko- lengestookte elektriciteitscen trales in Nederland. Die produ ceren veel kooldioxide (C02), een voor het milieu schadelijk broeikasgas. Greenpeace zal de voorgestelde schikkingen bijna zeker beta len, zei woordvoerster Maartje van Boekei. „Wij hebben be reikt dat we in gesprek blijven met eigenaar Essent. Klimaat verbeteringen zijn alleen te be reiken door kolengestookte centrales te sluiten en over te gaan op groene energie. Daar op zal onze actie gericht blij ven." De actievoerders van Green peace hadden voor het in ge vaar brengen van de stroom voorziening ook een flink aantal jaren de cel kunnen indraaien. De maximumstraf voor dit ver grijp is volgens het wetboek van straf zes jaar gevangenisstraf. Fout geld via Schiphol Nederland uitgesmokkeld schiphol/gpd - Via Schiphol smokkelen koeriers miljoenen euro's Nederland in en uit. Vaak is het misdaadgeld uit drugs- en wapenhandel of mensensmok kel. Soms lopen koeriers met honderdduizenden euro's op het lichaam tegen de lamp. Die vangsten zijn waarschijnlijk het topje van een ijsberg. Een paar dagen na de super vangst van 709.000 euro bij een Chinese vader en zoon tempert de marechaussee op Schiphol de juichstemming. Het was een 'toevalstreffer'. Zeker met de 'honderd-procentscontroles' op bolletjesslikkers en de waak zaamheid voor terroristische aanslagen heeft geldsmokkel nu niet de hoogste prioriteit op Schiphol. Ook al gaat het waar schijnlijk om vele miljoenen euro's, veelal verdiend met handel in wapens, mensen of drugs. Geldkoeriers hebben door gaans vele tienduizenden eu ro's bij zich. Vaak zit het geld verstopt in koffers, speelgoed- of waspoederdozen. Ook kle ding is geliefd. Een 36-jarige man die met 900 duizend euro naar zijn geboorte-eiland Cura sao wilde vliegen droeg zijn ka pitaal in een maillot onder zijn broek. Een 35-jarige Rotter damse uitkeringstrekker droeg 627 duizend euro bij zich, in vooral briefjes van vijftig, in plastic en tape verpakt, in zijn handbagage. De man was on derweg naar de Kaapverdische Eilanden. „Voor criminelen is geldsmok kel een makkelijke methode om internationaal te betalen. Het ligt voor ieder binnen handbe reik, ook voor criminelen die bijvoorbeeld geen contacten hebben met grensoverschrij dende netwerken van onder grondse bankiers," zegt Edward Kleemans van het WODC, het onderzoekscentrum van het ministerie van justitie. Volgens Kleemans worden con tanten bij voorkeur overge bracht naar landen die weinig vragen stellen over de her komst. Zo worden leveranciers van heroïne in Turkije met overgevlogen cash uit Neder land betaald, en vliegen geld koeriers naar Colombia voor contante betaling van partijen coke. Ook wordt met criminele cash vastgoed gekocht in Zuid- Amerika, het Midden-Oosten, Turkije en Marokko. Vorig jaar trof de marechaussee het recordbedrag van ruim ne gen miljoen euro aan bij 116 passagiers die via Schiphol uit Chinese vader en zoon met zeven ton Een 36-jarige Chinees heeft zaterdag op Schiphol geprobeerd 709.000 euro aan contant geld het land uit te smokkelen. De man had het geld op zijn lichaam en op dat van zijn 11-jarige zoontje bevestigd. De rest van het geld zat in zijn handbagage. De man was onderweg naar China. Toen een medewerker van beveiligingsbedrijf Seceurop het geld ontdekte, probeerde de man zijn vrije doorgang te kopen door de beveiligingsbeambte 500 euro aan te bieden. Deze reageerde hierop door hem met een bij de marechaussee aan te geven wegens omkoping. De marechaussee heeft het geld in beslag genomen. De financiële recherche van de marechaussee is nu aan het onderzoeken hoe de man aan het geld is gekomen. Volgens Coppens heeft de man verklaard dat hij met het geld een huis in China wilde ko pen. Coppens: „Maar dat klonk als een laatste poging om de boel te redden. Als blijkt dat de man het geld toch eerlijk ver diend heeft, krijgt hij het terug. Hij is met zijn zoontje inmiddels naar China vertrokken. niste vrouw ennJd op Wad Wgen - Het stoffelijk over- van een 47-jarige vrouw n Helder, die sinds eind ïrmist werd, is begin deze gevonden op Rottummer- Een passerende boot zag uw liggen. Een reddings- ïeeft het lichaam gebor- n het Academisch Zieken- Ironingen is een natuur- ood geconstateerd. De ndelijk gehandicapte vwas op 22 juni van huis lopen. den haag/gpd - Nederland moet de bestrijding van mensenhandel opvoeren, met meer man kracht bij politie en justitie. Dat zegt de Natio naal Rapporteur mensenhandel, A.G. Korvinus, in een rapport dat ze gisteren heeft overhandigd aan minister Donner van justitie. In een tijd waarin de overheid vooral is gericht op het uitzetten van illegale vreemdelingen is er te weinig oog voor de mogelijke slachtoffers van mensenhandel onder hen, stelt Korvinus. Zij dreigen volgens haar te worden 'weggeveegd'. Als Nederland zijn voortrekkersrol in de strijd tegen mensenhandel wil houden, moet de inzet wor den vergroot. Nu hebben alleen slachtoffers die actief meewer ken aan de opsporing van 'hun' mensenhande laars recht op hulpverlening in Nederland. Vol gens Korvinus moet dat ook worden geregeld voor slachtoffers die geen aangifte durven doen. „Ook zonder aangifte kan uit de verhalen van de ze slachtoffers bruikbare informatie naar voren komen voor opsporing en vervolging van men senhandelaars," aldus het rapport. Om de omvang van de mensenhandel in Neder land in beeld te krijgen, moet er een centraal re gister komen, waar de gegevens van alle slachtof fers in staan. Slachtoffers voor wie het te gevaarlijk is om terug te keren naar hun eigen land moeten volgens Korvinus een vergunning krijgen om langer in Nederland te mogen blijven. Terugkeer zou pas moeten gebeuren als zeker is dat er in eigen land geen gevaar dreigt dat het slachtoffer opnieuw in handen van mensensmokkelaars valt. Hiernaar zou desnoods voor elk slachtoffer individueel on derzoek moeten worden gedaan. Een specifieke rol in de opsporing van mensen handel ziet Korvinus voor klanten van bordelen en andere seksinrichtingen. Veel slachtoffers van mensensmokkel komen terecht in de prostitutie. tn subsidie Uag - De politievakbon- pPB en ACP krijgen vanaf pd jaar geen subsidie pan het ministerie van plandse zaken. Ook de oilies aan het Politieorkest, jjhting multicultureel in- voor politieke participa te staatsrechtconferentie Vrije Universiteit in Am- 3m verdwijnen. De maat- 3naakt deel uit van de be- "Tingen van het kabinet. utrecht - De rechtbank in Utrecht laat in de moordzaak van het Baamse echtpaar Mül- ler vijf politierechercheurs als getuigen horen. Dat gebeurt op verzoek van advocaat van de verdachte. De advocaat vermoedt dat de man te lang als 'getuige' is ge hoord, omdat hij als 'verdachte' van zijn zwijgrecht gebruik zou kunnen maken. De recher cheurs worden door de rechter commissaris achter gesloten deuren ondervraagd. De patholoog-anatoom moet tijdens de openbare rechtszit ting op 20 september als getui ge verschijnen. De rechtbank laat ook de psychiater en de psycholoog die de verdachte in het Pieter Baan Centrum on derzochten, tijdens de zitting van 21 september als getuigen horen. Verder moet de toxico loog met een aanvullend rap port komen. De rechtbank vindt het niet no dig om een oud-voorzitter en vrijwilligers van de kinderboer derij op te laten draven. Die zouden tijdens het politieon derzoek al voldoende onder vraagd zijn. De verdachte was beheerder van de kinderboer derij waar de stoffelijke over schotten van het echtpaar Mül- ler in januari werden opgegra ven. Nederland vertrokken. Dat is een ruim een halve ton per per soon. Doorgaans gaat het om geldSmokkelaars, zegt Ed Hart jes, officier van justitie in Haar lem. „Bij dat soort bedragen is het al snel geen zuivere koffie. Je moet een behoorlijk goed ver haal hebben willen we het geld niet in beslag nemen. Voor in ternationale betalingen hoef je echt niet met stapels bankbil jetten in het vliegveld te stap pen." De meeste reizigers met grote pakken geld zeggen de contan ten nodig te hebben voor 'zake lijke transacties'. Na inbeslag name komt bijna nooit iemand opdagen om aan te tonen dat het geld zijn rechtmatig eigen dom is. Zo vloeien uiteindelijk miljoenen euro's in de staats kas. Vergeleken met de marechaus see (uitgaand verkeer) treft de douane (binnenkomend ver keer) veel meer cash aan op Schiphol, vorig jaar 22 miljoen euro bij 287 mensen. Dankzij een aantal grote acties was dat in 2002 zelfs 255 miljoen euro, bij 278 mensen. Een gemiddel de van bijna één miljoen euro per persoon. Volgens de douane gaat het niet altijd om 'fout' geld. De dienst wil echter niet vertellen hoeveel in beslag wordt geno- groningen/anp - Een milieu groepering heeft een proefveld genetisch gemanipuleerde aardappelen van zetmeelcon- cem Avebe vernield. Het gaat om een akker nabij de Eemsha- ven in Delfzijl, meldde een woordvoerder van het bedrijf gisteren. De actiegroep heeft de planten met een bestrijdings middel besproeid, waardoor de planten zijn afgestorven. In een e-mail aan lokale media heeft een milieugroepering die zich Future World noemt de verantwoordelijkheid voor het vernietigen van de planten ge claimd. De actiegroep vindt dat Avebe zich dient te onthouden van gentech waanzin. Volgens de woordvoerder van Avebe kunnen genetisch gemanipu leerde aardappelen juist een aanzienlijke milieubesparing opleveren, omdat voor de ver werking van genaardappelen veel minder chemicaliën nodig zijn. Het zetmeelconcern heeft nog zeven andere proefvelden in Groningen en Drenthe. Deze velden zullen de komende tijd extra bewaakt worden. emmen/gpd - Bijna veertien miljoen nakomelin gen had ze. En nu is ze dood. Atta, de koningin der bladsnijdermieren in het Dierenpark Em- men, is na een leven gewijd aan het leggen van eieren in haar eigen mierenkolonie van ouder dom gestorven. Atta werd negentien jaar oud, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor een blad- snijderskoningin. Doorgaans worden ze niet ouder dan een jaar of veertien. Het wegvallen van de koningin heeft dramati sche gevolgen voor het Emmer mierenvolk. Mierenkenner Marien Zijlstra van het dieren park: „Het nest zal uitsterven. Deze mieren ken nen geen troonopvolgers. Het overlijden is ont dekt doordat de activiteit van het nest ineens te rug viel. Normaliter scheidt de koningin stoffen af, die de werksters aansturen." Of het dierenpark een nieuwe mierenkolonie krijgt, is nog niet bekend. Zijlstra: „Dat hangt af van het aanbod. We moeten geluk hebben. Soms zijn er redelijk wat nesten beschikbaar, soms moet je lang wachten." ■M* fAt utrecht- Vrijwillgers van de stichting Boete en verzoening met Israël, Ismael en anderen restaureerden gisteren graven op de 200 jaar oude joodse begraafplaats in Utrecht. De stichting zegt het werk te doen omdat ze 'zich pijnlijk bewust is van wat joden eeuwenlang is aangedaan'. Pas geschilderd* graven wer den met een paraplu tegen de regen beschermd. Foto: ANP/Robert van Willigenburg oosterhout/anp - De provincie Noord-Brabant wil op enkele honderden plaatsen langs ver scheidene wegen voorzienin gen aanbrengen zodat kleinere dieren veilig kunnen overste ken. Het gaat om 216 plaatsen langs 25 provinciale wegen en om in totaal 397 voorzieningen. De provincie heeft daarvoor 20 miljoen euro uitgetrokken. De werkzaamheden moeten in 2007 klaar zijn, meldde de pro vincie gisteren. De natuur in Brabant lijdt vol gens de provincie ernstig onder de versnippering van natuur- en leefgebieden van dieren. Veel beesten worden doodgere den als ze in de paringstijd we gen oversteken of op zoek zijn naar uitbreiding van hun leef gebied. De provincie Noord- Brabant gaat de versnippering van de leefgebieden bestrijden door de aanleg van onder meer tunnelbuizen, speciale richels in viaducten, roosters en das- senkleppen. Binnenkort wordt begonnen met het boren van acht buizen onder een provinciale weg. De ze tunneltjes zijn speciaal be doeld voor kikkers, padden en salamanders en konijnen, mui zen en hermelijnen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3