Gijzelaar terug naar Filipijnen Schadeclaims na ontvoering Wei Oranje berg 1'13/16° R Uizw 5 20/23° R/3 Nieuwkomers domineren Europees Parlement Goedemorgen Wat een krant. itsland neemt acht ions Valkenburg over Manila zwicht voor Iraakse ontvoerders Al-Zarqawi dreigt Japan met aanslagen len soort Waddengebied, \aar dan in de Randstad woensdag 21 JULI 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Zon en een bui MHHWI Inbraak via kattenluikje Hilversum - Inventieve inbre kers slaan steeds vaker hun slag via het kattenluikje. In het Gooi is dit jaar al meerdere keren op deze wijze ingebroken. Met be hulp van een bezemsteel en het kattenluikje wist een dief giste ren de sleutels van een huis in Hilversum te bemachtigen. Met de bezemsteel werden de sleu tels van een vensterbank ge werkt, waarna de bos via het kattenluikje voor het grijpen lag. De dader opende de deur om er vervolgens met geld en sieraden vandoor te gaan. Microsoft heeft te veel geld redmond - Microsoft beschikt over te veel geld en gaat daar om de komende vier jaar voor 30 miljard dollar eigen aande len terugkopen. De software reus geeft aandeelhouders een speciaal en eenmalig dividend van 3 dollar per aandeel. Verder gaat het reguliere dividend om hoog. Het bedrijf zegt daarna nog steeds genoeg middelen te hebben om in groei te kunnen investeren. Grootaandeelhou der van Microsoft Bill Gates, die ongeveer 3 miljard dollar over houdt aan alleen al het speciale dividend, zegt dat hij de op brengst schenkt aan het goede doel dat hij met zijn vrouw heeft opgericht. Van der Vaart op de knieën ïr Sylvie Meis Loempiakar wacht al vier maanden op sloopvergunning straatsburg - Het Europees Parlement heeft gistermorgen 331 nieuwe leden verwel komd. De nieuwkomers vormen meer dan de helft (51,1 procent) van de 732 europarle mentariërs. Het pasgekozen parlement begint aan een zittingstermijn van vijfjaar. Van de 27 Nederlandse leden zijn er elf nieuwelingen, onder wie de grote verrassing Paul van Buitenen (zie foto). Door de verkiezingen is het aandeel vrouwelijke leden iets gedaald. Van 30,2 procent in 1999 tot 27,9 procent nu. Oorzaak zijn Malta en Cyprus, waar geheel geen vrouwen zijn gekozen, en Oost-Europese landen. Zweden is de enige delegatie waar vrouwen in de meerderheid zijn: elf van de negentien. Nederland loopt in de pas met twaalf vrouwen (29,0 procent). Het parlement koos gisteren allereerst een opvolger voor aftredend voorzitter Pat Cox. Pagina Buitenland: Europarlement kiest Borrell als voorzitter. Foto: ANP/Juan Vrijdag (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad eibergen/grd - De familie van het 13-jarige meisje Wei Wei Hu uit Eibergen, dat op 23 mei werd ontvoerd en seksueel mis bruikt, zal tijdens het strafpro ces tegen de 37-jarige verdachte smartengeld eisen. Bovendien onderzoekt raads vrouwe mr. A. van Bon de mo gelijkheid om de tbs-kliniek in Utrecht en de Staat der Neder landen in een civiele procedure aansprakelijk te stellen wegens nalatigheid. De dader, die op 25 mei in het Duitse Münster werd aangehouden, werd verpleegd in een Utrechtse tbs-kliniek en was na een verlofweekend niet teruggekeerd. De Nijmeegse advocate Van Bon, gespecialiseerd in het be hartigen van de belangen van slachtoffers van seksuele mis drijven, zal ter zitting een voor schot op het smartengeld eisen. Ze realiseert zich overigens ter dege dat de dader op zijn zachtst gezegd niet erg vermo gend is. Meer verwacht ze van een ge rechtelijke procedure tegen de tbs-kliniek. „Het is de vraag of die kliniek wel voldoende maat regelen heeft getroffen met be trekking tot het verlenen van verlof aan de verdachte. Ik zou graag bijvoorbeeld het behan- deldossier van de verdachte willen bestuderen." De raads vrouwe is ook van plan het mi nisterie van justitie aansprake lijk te stellen voor de dramati sche gebeurtenissen van eind mei. De Duitse justitie heeft de 37- jarige verdachte deze week overgedragen aan de Neder landse collega's. De man wordt vrijdag bij de rechter-commis- saris in Zutphen voorgeleid. Circusleeuw verwondt vrouw parus - Een 21-jarige vrouw uit Utrecht is in het Franse plaatsje Vacquières in het departement Hérault op het nippertje aan de dood ontsnapt. Ze was met een aantal vriendinnen na afloop van een voorstelling van een fa miliecircus nog even een kijkje gaan nemen bij de kooi van een jonge leeuw en vond het roof dier zo aardig dat ze hem over de bol wilde aaien. De leeuw haalde evenwel meteen uit. De Nederlandse toeriste werd ge raakt in de hals en liep verwon dingen op aan de pezen van een van haar polsen. Ze werd met spoed overgebracht naar het ziekenhuis in Montpellier waar ze vandaag in de loop van de dag zou worden ontslagen. Volgens de politie had de vrouw gedronken. r Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 Ja, ik ontvang graag 4 1 Leidsch Dagblad voor 0,41 per dag! weken lang iedeap ochtend 9,75. Dat is nog geen Dagblad )|k Portugese interesse in toestellen haag/valkenburg - De regering koopt voor 295 in euro acht Orion pa- evliegtuigen van Neder- Staatssecretaris Van der van defensie heeft daar- steren overeenstemming met zijn Duitse ambtge- Eikenboom. De verken- rliegtuigen van de marine n door minister Kamp ifensie geofferd als onder aan een omvangrijke be- ingsoperatie, die ook de g van het vliegkamp Val- irg inhoudt. ions zijn momenteel nog bruik bij de Koninklijke t e en zijn gestationeerd op evliegkamp Valkenburg, iegkamp is nog tot 1 janu- 05 operationeel, na die dient het alleen nog om piloten en onderhouds- ïeel voor de Orions op te Het vliegkamp gaat defi- dicht wanneer het oplei- raject van de Duitsers is nd. verwachting zal dat in het lar van 2006 het geval zijn, zegt Defensievoorlichter K. Meijer. „Dan wordt de laatste van acht Orions aan de Duitse marine overgedragen. De over dracht van het eerste vliegtuig staat gepland voor november 2005." Als het Duitse parlement in stemt met de aankoop, krijgt de Duitse krijgsmacht voor een prikkie de beschikking over acht volledig gemoderniseerde patrouillevliegtuigen, die zowel boven zee als boven land kun nen worden gebruikt. Alle acht toestellen zullen als ze aan Duitsland worden overge dragen een opknapbeurt heb ben ondergaan van bijna 21 miljoen euro per stuk. Daar door houdt Defensie zo'n 130 miljoen aan de verkoop over. Na die upgrade zijn de uit 1981 daterende toestellen nog tot 2020 bruikbaar. Defensie heeft nog de beschik king over vijf Orions. Het minis terie hoopt die aan Portugal te kunnen verkopen, maar de on derhandelingen over die ver koop zijn nog niet afgerond. COMMENTAAR ARAFAT Gaza-strook dreigt de tota- archie uit te breken nu militante organisaties als B en de Islamitische Jihad al-Aqsa brigades van Yas rafats eigen al-Fatah in op zijn gekomen. Met de ■nde terugtrekking van de --Ische troepen uit het ge- staat een machtsstrijd op die de contouren her- van een heuse - roorlog. Een waar nie- baat bij zal n, Palestijnen sraëli's. ede met Israël vandaag verder weg dan Onder toeziend oog van ent Clinton lieten Arafat toenmalige Israëlische er Barak in 2000 een gou- Bns glippen op een vredes- ng. Sindsdien - en vooral aantreden van Ariel Sha- s premier van de joodse is het openlijk oorlog, ncessies die Barak inder- ereid was te doen vielen I in Israël bijzonder slecht de Palestijnen bracht David misschien niet het gewenste, maar zeker wel leest haalbare resultaat, zei 'nee'. En alle andere leven, ook de latere 'road- ot peace', liggen nu mede dj de onbuigzame Arafat te roken op de brandstapel van de geschiedenis. Als diezelfde geschiedenis iets bewijst is het dat Arafat voor zijn volk niets dan ellende heeft gebracht. Terwijl de Palestijnen altijd bereid waren hem dat te vergeven in het licht van de be zetting, lijkt hij nu zijn krediet na jaren dictatuur en wijdver breide corruptie te hebben ver speeld. Gematigde en radicale Palestijnen zijn het daar zo lang zamerhand wel over eens. De laatsten lijken nu - in eik geval in de Gazastrook - de over hand te krijgen. Als Arafat nog iets voor zijn volk wil betekenen, dient hij op te stappen en de gematigden on der leiding van premier Qurei een kans te geven voor het te laat is. Hoewel aan Israëlische kant een even onwrikbare man als Arafat de dienst uitmaakt, moet de verkiezing van Sharon vooral worden gezien als het Is raëlische antwoord op de ter reur Harnas. Als de Israëlische kiezers na het vertrek van Arafat oprechte veranderingen ten goede waarnemen aan Palestijn se kant, sturen zij Sharon van zelf wel naar huis. Bill Meyer Leidsch bagdad-manila/anp-rtr - De vrijgelaten Filipijnse vrachtwa genchauffeur Angelo de la Cruz is overgedragen aan de Filipijnse ambassade in Bagdad. Volgens een verslaggever van het Britse persbureau Reuters is hij daar gistermiddag aangekomen. De groepering van de Jordaanse terroristenleider Abu Musab al- Zarqawi heeft Japan gedreigd met aanslagen als dat land niet onmiddellijk zijn troepen terug trekt uit Irak. Volgens persbureau Kyodo uit te al-Tawhid wa al-Jihad zijn dreigement op een Arabische website. „Doe wat de Filipijnen hebben gedaan, anders zal jullie lot het zelfde zijn als dat van de Ameri kanen", aldus de verklaring, die ondertekend was door de mili taire vleugel van al-Zarqawi's beweging. De Filipijnse president Arroyo bevestigde eerder op radio en tv dat de 46-jarige De la Cruz was vrijgelaten. Hij verkeert volgens haar in goede gezondheid. „Ik heb net met hem gespro ken. Het gaat goed. Hij heeft goede zin en hij bedankt elke Filipijn voor hun gedachten en gebeden", aldus de president. De Verenigde Staten en de Iraakse interimregering hebben de knieval door de regering in Manila scherp bekritiseerd. Zij menen dat dit de deur opent naar nieuwe ontvoeringen, nu de terroristen weten dat ze hun zin kunnen krijgen. Maandag werd bijvoorbeeld een Egypti sche vrachtwagenchauffeur vrijgelaten, nadat het Saoedi- sche bouwbedrijf waarvoor hij werkte, was ingegaan op de eis van zijn ontvoerders om zich geheel uit Irak terug te trekken. Na de ontvoering van twee Bul gaarse vrachtwagenchauffeurs weigerde de Bulgaarse regering vorige week echter in te gaan op vergelijkbare eisen van hun ontvoerders. Een van de Bulgaren is inmid dels dood aangetroffen, terwijl wordt aangenomen dat ook de ander is vermoord. Bulgarije houdt zijn 450 soldaten in Irak. In het huis van Angelo de la Cruz, ten noorden van de hoofdstad Manila, waren fami lie en vrienden toegestroomd om naar de nieuwszenders te kijken. Zijn 40-jarige zus vertel de erg gelukkig te zijn. Om het leven van de chauffeur te redden besloot de regering in Manila de 51 Filipijnse militai ren en agenten vervroegd uit Irak terug te trekken. Maandag hebben alle Filipijnse soldaten Irak verlaten. Dat zou oor spronkelijk in augustus gebeu ren, maar de Filipijnse regering is gezwicht voor de ontvoerders van De la Cruz. Die eisten dat de Filipijnen zo snel mogelijk uit Irak zouden weggaan. Aanvankelijk leek Manila voet bij stuk te houden, maar de Fili pijnen gingen massaal de straat op om te pleiten voor het leven van de vrachtwagenchauffeur, vader van acht kinderen. Hij werd begin juli ontvoerd. In de afgelopen drie maanden zijn zestig buitenlanders ontvoerd. Sommigen zijn gedood, ande ren vrijgelaten. Momenteel zit ten nog ongeveer tien gijzelaars vast. m Preenen nvijk/zandvoort - recreanten zijn er deze igmiddag niet, terwijl het un strand is en de tem- ur voldoende oploopt tde kleren te gaan. Zee- en geven zich al evenmin ook al zijn ze op deze o nu en dan gesignaleerd, ik denk dat ze hier straks zullen komen, als we on- nnen gaan uitvoeren, loet dit een soort Wad- bied in de Randstad wor- liet voor de massa, maar voor natuurliefhebbers, nder dat naturisten zich bespied voelen." een twintig meter hoog ip de grens van Noord- en lolland tussen Noordwijk ndvoort geniet Luc Geelen Jleen van het prachtige Kt over strand en zee. Hij Kooral vooruit naar vol- aar als hier een strook en duinen wordt omge- tot een natuurreservaat jehonden en broedvogels t nieuwe planten. Geelen rojectleider en werkt bij iterleidingbedrijf Amster- ;amen met Staatsbosbe- e initiatiefnemer van het De gemeenten Zandvoort ordwijk en het Hoog heemraadschap van Rijnland moeten er nog mee instemmen, maar zijn positief. In het najaar overleggen zij verder. Wat Geelen betreft kunnen die onderhandelingen niet snel ge noeg worden afgerond. „Nu het laag water is, lijkt er nog veel strand. Maar bij vloed is er nog maar tien meter over. Wij wil len dat strand breder maken door helm op bepaalde plekken in de duinen weg te halen. De wind krijgt daardoor grip op het zand. Er zullen vanzelf kuilen ontstaan, waardoor de over gang van strand naar duinen geleidelijker wordt. Dan krijg je bijzondere soorten vegetatie die bij vloed worden afgezet, zoals gele hoornpapaver en stekend loogkruid. Wat hogerop kun je zeemelkdistel en blauwe zee distel verwachten. Zeehonden zullen het straks ook prettiger vinden. Nu kijken ze tegen een twintig meter hoge muur van zand op. Als die gedeeltelijk verdwijnt, zullen ze eerder aan land gaan. Ze kunnen geen bordjes lezen met een tekst als hier is een zeehondenreserver- vaat. Maar je kunt ze wel hel pen." Pagina R2: 'Een ideale plek voor zo'n experiment' Ode aan Moore grieft casinovolk los angeles - De Amerikaanse zangeres Linda Ronstadt heeft in een casino in Las Vegas voor veel consternatie gezorgd door de omstreden filmmaker Mi chael Moore aan te prijzen. Ze werd door het publiek uitge jouwd en daarna door de direc tie weggestuurd. Ronstadt droeg zaterdagavond tijdens een optreden een nummer op aan Moore, die de anti-Bush documentaire Fahrenheit 9/11 maakte. Het publiek, 4500 man groot, begon de zangeres echter uit te jouwen, concertposters te verscheuren en cocktaildrank jes naar het podium te gooien. Om heel eerlijk te zijn, ik heb het niet zo met die berg. Om nog eerlijker te zijn, ik heb het niet met dat gedoe op die berg. Om nog eerlijker te worden, ik walg van het dronkemannen- feest daar in de Alpen. Ik heb alle begrip voor het feit dat mensen feest willen vieren en een biertje willen drinken en dat op de stomende flanken van een Alpenberg willen doen, maar ik kan toch meer van ge nadeloos lekkere rust genieten. Dat mensen met campers en sleurhutten en met pinda- kaaspotten en frikadellen volge laden aanhangwagens daar op de weg gaan staan en zichzelf als halve zolen gedragen als er val? Neen, dat ook weer niet. De Tour blijft centraal staan, wielrenners zijn heilig en zo hoort het ook. Het bergvolk heeft echter de afgelopen jaren zijn eigen grenzen verlegd en verlegd en de renners en de vol gers zijn daardoor in de knel gekomen. Door die grote vrijheden die het bergpubliek zich toe-eigent, verzuchten vele volgers dat het heerlijk is als men Alpe d'Huez weer achter zich weet. Coppi klom vroeger in comple te stilte tegen de berg op. Hoe gelukkig moet hij geweest zijn. Mart Smeets Katwijkse in de schijnwerpers als musicalzangeres iemand in rennerskleding langskomt, heb ik door de jaren heen geaccepteerd als een zo- merkomedie voor velen van de Lage Landen bij de zee. Denen, Hollanders, Duitsers en Belgen bevolken in grote trossen bruinverbrand mensenvlees de flanken van de berg en wach ten en wachten. Vroeger was dat uren, tegenwoor dig al dagen. Er zijn mensen bij die straks een week op voorhand een stek gaan zoeken omdat ze Het Schouwspel niet willen missen. Ik heb ze gezien; lachend, joe lend, zwaaiend, stom bezopen, ordinair, lief, enthousiast, volks, angstig, grappig, bru taal en soms stuitend stom. Het is hun dag, hun jour de gloire en de Tourvolgers kijken steeds weer hun ogen uit. De Tour verwor den tot carna- Poatcode Plaats Stuur deze bon op ül een ongefr&nkeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a.v Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook: 0800-X711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &t Dagblad Laatje niet beetnemen door een teek

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1