De onderbroek symboliseert mijn jeugd KUNST CULTUUR Rusland volledig in de ba van zijn eigen Nachtwacl Ineens in de schijnwerpers Cabaretier Theo Maassen loopt nog altijd vrij rond Kunsth even ee kookha Infocentruf Rijksmusea Bijzondere familiegeschiedenis van Sissingh in de Rotterdamse Kunsthal Special effects in De Nachtwacht. Foto: GPD moskou - Een culturele revolu tie, een extreem belangrijk ex periment, het meest ambitieuze project van de moderne Russi sche filmindustrie. De Russi sche media laten er geen twijfel over bestaan dat Notsjnoj Do- zor, oftewel Nachtwacht, niet zo maar een film is. Voor het eerst sinds het uiteen vallen van dj Sovjetunie kan een Russische film worden ver geleken met 'movies' van de voormalige vijand, Amerika. Nachtwacht wordt in een adem genoemd met Star Wars, The Matrix en In de ban van de ring, in maart goed voor elf Oscars. Een tweede deel is al gemaakt, een derde deel volgt. Lokte Titanic de Russen weer naar de bioscoop, Nachtwacht moet hen opnieuw doen gelo ven dat Russische films even zeer de moeite waard kunnen zijn. „Nachtwacht zal de Russi sche filmwereld veranderen door te bewijzen dat ook Russi sche films geld kunnen opbren gen", zegt Vadim Smimov, voorlichter van distributeur Ge- mini-film. Momenteel halen films uit eigen land slechts tien procent van alle inkomsten binnen. „De Russische cinema tografie zal herleven. Rusland wordt niet alleen consument, maar ook producent." Met ruim een miljoen bezoe kers in vijf dagen tijd maakt Nachtwacht de gespannen ver wachtingen volledig waar. Nu al is Notsjnoj Dozor de op twee na best bezochte film in Rusland ooit en met voorsprong de best bekeken Russische film van het afgelopen decennium. De rela tief lage kosten van drieënhalf miljoen euro zijn al terugver diend. Nachtwacht is gebaseerd op een bestseller van Sergej Loek- janenko, een van Ruslands be kendste schrijvers van science fiction en ook verantwoordelijk voor het scenario van de film. In de grauwe, duistere buiten wijken en in de metro van Mos kou gaan zwarte magiërs, vam pieren en weerwolven 's nachts uit jagen. Alleen de Nacht wacht, die het evenwicht tussen goed en slecht moet bewaren om oorlog en andere proble men te voorkomen, kan hen verslaan. Nieuw voor Russische films zijn de gebruikte technologieën. Aan de special effects, de mo derne montage en de belichting valt te zien dat regisseur Timoer Bekmambetov gebruikmaakte van de studio in Los Angeles waar Quentin Tarantino Kill Bill afrondde. Ook de kostbare maar succesvolle reclamecam pagne en de slimme wijze van sluikreclame in de film trekken in Rusland volop de aandacht. Vernieuwend is bovendien de wijze van beveiliging tegen ille gaal kopiëren. Rusland is volgens deskundigen een land van 'filmjunkies'. In 1985 gingen Russen gemiddeld negentien keer naar de bio scoop, maar na het uiteenvallen van de Sovjetunie bleven de za len veelal leeg. Pas de laatste ja ren zitten films in Rusland na drukkelijk in de lift: ze I steeds meer bezoekers, ben steeds hogere opbrf en er komen steeds me scoopzalen bij. In die fenomenale reviv ook de terugkeer van de sche film. In drie jaar ti den er vier keer zoveel sche films uitgebracht jaar veertig) en de gemi opbrengst werd meer d dubbeld (tot ongeveer 1 euro in 2003). Prijzei kaartje variëren van 1 tot ro. Nachtwacht was al te t 307 bioscopen in Ruslai kraïne, Wit-Rusland en K stan. Onderhandelinge gaande over vertoning film in het westen. wacht wordt geen mat duet dat over de hele wet liefd is", voorspelde re Bekmambetov in het tij< Ekspert. „Voor Amei Nachtwacht waarschijn gecompliceerd voor puui tainment en Europa vit film misschien te vulgaii film is evenals de Russis vensbeschouwing ges tussen twee culturen." delft - De achtste editie van het Delft Chamber Music Festival (30 juli t/m 8 augustus 2004) staat in het teken van Mephisto. Allerlei duivelse kanten van componisten komen aan bod, zoals Tartini's Duivelstriller so nate en Ysaye's, op Dies Irae gebaseerde, sonate voor viool solo. De 'composer in residen ce' 2004 is Marijn Simons. Die heeft voor de gelegenheid een oktet gecomponeerd en voert zelf een van zijn eigen werken (Capriccio for Stan and Ollie) uit. De concerten hebben plaats in stedelijk Museum Het Prinsenhof aan de Oude Delft. Laatste tsarenpaar in de Hermitage Amsterdam - De Hermitage Amsterdam begint in septem ber met de tentoonstelling over het laatste tsarenpaar van Rus land, Nicolaas II (1868-1918) en zijn Alexandra (1872-1918). Het persoonlijke verhaal van het paar en hun vijf kinderen geeft niet alleen een blik in het leven van de beroemde Romanov-fa- milie maar toont ook de loop van de geschiedenis waarmee deze familie is verweven. Per soonlijke bezittingen, staatsdo cumenten, schilderijen, foto's en kunstobjecten geven bezoe kers een impressie van het le ven van de laatste Russische tsaar en zijn gezin. Rotterdam - De Kuns Rotterdam wordt van 9 1 met 12 september een k p Met als titel Kunsthal] jj houdt de kunstinstelling weekeinde het Festival i echte smaak. „De doelsti om culinaire tradities bachtelijke, kleinschalig reidingswijzen voor de gang te behoeden door en culinair te laten same ten", aldus de Kunsthal. Het vierdaagse program] vat presentaties, zoals v; ciale 'freaky desserts', d le van een appeltaartbal zing en diiesterrengei van Cees Helder (Park Rotterdam) en Jonnie Bi Librije, Zwolle). Verder i cursus 'Haagse bluf vooi ners' door de tv-kok Ai sen, speciaal bestemd Rotterdamse burgemees stelten. Ook zijn er workshops e verijen met als onder sambal, chocolade, kaa en 'vergeten groenten', rende het culinaire fesl de tentoonstellingsmim de Kunsthal gevuld met gebreide markt waar kle fige producenten en ve van ambachtelijk voeds presenteren. Het aanbo eert van olie en kaas tol vlees, zoetigheden en dr: Dagelijks zijn er discus debatten en lezingen. In r. bijgelegen kindermuseu Zebra is een speciaal kin familieprogramma met meer smaaklessen door 1 Pierre Wind. jj II h Amsterdam - Het Rijksna in Amsterdam heeft \a het 'Infocentrum' geop< bezoekers op de hoogte len van de ingrijpende i tie en vernieuwing de kc jaren. Het gratis toegai gebouw in de tuin van h seum is het eerste boi van de Spaanse architeci tonio Cruz en Antonio die zijn aangetrokken i Rijksmuseum in een i c jasje te steken. Directeur De Leeuw v Rijksmuseum maakte tiji opening bekend dat sind dit jaar 450.000 mensen delijke tentoonstellinj Meesterwerken in de 1 vleugel hebben bezocl bijgebouw dat tijdens d vatie nog open is voor pii In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Gerlinde Vliegenthart uit Katwijk. Kamermuziek in teken Mephisto eindhoven/gpd - Hoezeer hij bij de re gering ook aandrong hem te laten ar resteren, Theo Maassen is nog steeds vrij man. Volgens een woordvoerster van de rechtbank van Den Bosch is er nog geen aangifte tegen de cabaretier uit Eindhoven gedaan naar aanleiding van zijn beledigingen in het rapnum mer 'Doodsbedreiging'. Die is ten minste nodig om tot vervolging over te gaan. „Maar het betreft een zodanige parodie dat ik betwijfel of het zover komt", aldus de zegsvrouw. Premier Balkenende en WD-Kamerlid Hirsi Ali, tegen wie Maassen in 'Doodsbedreiging' het meest tekeer gaat, lijken in ieder geval geen priori teit aan de zaak te geven. Hirsi Ali is met vakantie, meldt een voorlichter van haar partij. En premier Balkenen de heeft 'nog genoeg andere dingen aan zijn hoofd', aldus de Rijksvoorlich tingsdienst. En dat terwijl de premier hecht aan normen en waarden (on langs nam hij het nog publiekelijk op voor Dick Advocaat, toen die in de me dia 'gedemoniseerd' werd) en Hirsi Ali onlangs nog wél aangifte deed van be dreiging via een rapnummer (van de groep DHC). De arrestatie van drie DHC-rappers die daar op volgde, was tevens de be langrijkste aanleiding voor Maassen om met een eigen rapnummer te ko men. Volgens de cabaretier mag de vrijheid van meningsuiting op geen enkele manier worden beperkt. Hij gaat ondertussen flink door met het promoten en het nader toelichten van het nummer, dat vanaf maandag 26 juli als single in de winkels ligt. Deze week was de cabaretier te gast bij actu aliteitenprogramma Nova en donder dag verzorgt hij een optreden in een platenzaak in Eindhoven. Je kunt gerust stellen dat de carrière van Gerlinde Vliegen thart in een stroomversnelling is terechtgekomen. Na stages bij onder andere Musicals in Concert en Musicals in Ahoy', maakte zij haar professionele debuut in het ensemble van 'De Drie Musketiers'. Binnen kort vertrekt Vliegenthart naar Berlijn, waar zij invaller is voor de hoofdrol van Fan tine in de wereldberoemde musical 'Les Miserables'. Bovendien bracht zij kortgeleden een cd uit, 'Puur'. Kortom, de wereld staat zo'n beetje op zijn kop voor de jon ge Katwijkse (24). Ze lijkt het zelf nog maar nauwelijks te kunnen geloven. „Ik ben nu zo'n acht jaar bezig en het was acht jaar ploeteren. Ik had nooit een cent te makken. En nu ineens dit! Het is ooit mijn droom geweest een bijrol te spelen op mijn dertigste, of misschien zelfs een hoofdrol. En moet je nu eens kijken! Ik word nu invaller voor de hoofdrol van 'Les Misérables', Fan tine, in Berlijn. Dat is de rol waarvoor ik in het vak ben ge stapt." „'Les Misérables' is echt de musical der musicals. Daar is het in Nederland mee begon nen, het is na 'Cats' de musical die het langst draaide, geldt wereldwijd als de beste show ooit, en er is geen musical die in zoveel verschillende landen is opgevoerd. Er zit spanning in, sensatie, liefde en drama. En schitterende nummers. Daar komt nog eens bij dat musical in Duitsland echt wordt gezien als een kunst vorm. Daar is het respect nog groter. In Nederland wordt het toch meer gezien als vermaak." Ineens op een voetstuk dus, in de schijnwerpers. Toch blijft ze met beide benen op de grond staan. „Dat moet ook. Het gaat nu wel goed met me, maar in dit vak kun je nooit op je lau weren rusten, je moet altijd weer opnieuw auditie doen, voor elke musical weer. Je hebt een gezonde dosis zelfvertrou wen nodig, anders kom je er niet." Desondanks heeft het haar wel Gerlinde Vliegenthart: „Ik word nu invaller voor de hoofdrol van 'Les Miserables', Fantine, in Berlijn. Dat is de rol waarvoor ik in het vak ben gestapt." Foto: Dick Hogewoning even tijd gekost te wennen. „Na een tijdje stage stond ik in eens zeven, acht keer per week op het podium. Het was een heel ander ritme dan ik ge wend was, veel intensiever. Weet je, je doet driehonderd keer dezelfde show. Je moet proberen daar elke avond weer een uitdaging uit te halen. Dat is moeilijk hoor, na honderd keer. Maar het moet. Het was een fantastische tijd, ik weet nu zeker dat dit het is wat ik wil doen. Musical is mijn grootste liefde." Waarom precies, zegt ze niet goed te kunnen omschrijven. „Maar het is in elk geval met dansen en zingen een verhaal overbrengen en daarmee men sen raken. Het is de combina tie die het zo mooi maakt. Het publiek betaalt heel veel geld voor een voorstelling en gaat met een ht j1 fijn gevoel weg." Dan is er nog de cd van haar, die recent uitkwam. Dat lijkt een opmerkelijke en zelfbe wuste stap wellicht voor de buitenwacht, maar de werke lijkheid ligt toch een stukje an ders. „Ik zing niet alleen in musicals, ik ben ook wel eens solist bij verschillende koren. Zoals het Rijnstreekkoor. De dirigent daarvan, Jan Verhoef, geeft in eigen beheer cd's uit. Hij was onder de indruk van mijn stem en stelde mij voor een cd te maken. Ik had daar zelf nooit over nagedacht. Mu sicalartiesten doen dat over het algemeen niet. Maar ik hou erg van nieuwe dingen, van uitda gingen, dus heb ik het gedaan. De cd is opgenomen in een kerk in Zeewolde. Dat was wel een heel andere ervaring dan optreden. Als ik repeteer is dat ook zonder publiek, maar dan kan ik nog in vervoering raken door het decor en de kos tuums. Nu moest ik het toch helemaal uit mezelf halen." De cd is te bestellen via inter net (www.cj-productions.nl) en is te koop bij kantoorboek handel Van de Berg aan de Achterweg in Katwijk en bij Music Shop North End aan het Hoomesplein. Herman Joustra Tweede editie Beachpop bloemendaal - Het programma voor de tweede editie van Beachbop deze zomer op het strand van Bloemendaal staat vast. Op 25 juli kunnen dance- liefhebbers genieten van dj's als Ricky Rivaro, Tom de Neef, Tom Harding, Ferry Corsten, Lucien Foort en Danny Howels. Ook kondigt de organisatie de komst van een „zeer grote dj" aan, van wie ze de naam nog niet bekendmaakt. De organi satoren vragen dit jaar voor het eerst entreegeld voor Beach bop. Meer informatie: www.beachbop.info. Ricky Rivaro. Publiciteitsfoto door Annemiek Veelenturf Rotterdam - Als kind van veer tig-plus keert Bert Sissingh terug naar de huiselijkheid van zijn jeugd. Gestoken in pyjama figu reert hij naast zijn vader en moe der in een interieur dat de stijve jaren vijftig ademt. Samen doen ze de afwas, brengen ze de avond lezend door. Soms haalt Sissingh in beeld een geintje uit. Het wringt, die onderlinge af hankelijkheid van de volwassen zoon en zijn bejaarde ouders. Ook al brengt de humor een lich te toon aan in het werk. De Kunsthal in Rotterdam heeft nu een expositie aan zijn werk ge wijd. Je blijft kijken naar de foto waarop Bert Sissingh zijn vader gebruikt als model voor 'Jan Gat'. Als ware hij Ossip Zadkine zelf, boetseert hij aan dit bij veel Rotterdammers dierbare symbool van het bombarde ment op Rotterdam. Sissingh kijkt naar zijn vader die de han den ten hemel heft, de mond wijd open. Geen naakt model, zoals beeldhouwers meestal hebben, maar een schaars ge klede. Het is de onderbroek die de meeste indruk maakt. „De onderbroek, ja", peinst Bert Sissingh. „Mijn vader zelf blijft daar ook op terugkomen. Hij vindt deze afbeelding op het randje, maar ik denk dat die wel kan. Niet alleen omdat mijn va der - hij is 87 - er nog zo prach tig uitziet. En ook niet uitslui tend vanwege het ironisch commentaar dat de onderbroek levert op de naakten in de beeldhouwkunst." „De onderbroek symboliseert mijn jeugd; ik droeg zelf ook van die onderbroeken. Samen met de pyjama die ik aan heb, verwijst de onderbroek naar mijn 'verloren tijd', om met Marcel Proust te spreken. Naar de niet probleemloos verlopen periode van mijn jonge jaren. Door daar nu dit mee te doen, krijgt het z'n werking." Ook de andere foto's uit 'A Fa mily History', de foto-expositie van Bert Sissingh in de Rotter damse Kunsthal, hebben zijn eigen familiegeschiedenis als onderwerp. Meestal blikt de fo tograaf zelf - zijn vriendin Sjoukje Boersma drukt op het knopje - in de camera terwijl zijn ouders op de achtergrond bezig zijn in de tuin, zilveren bestek poetsen of het eten klaarmaken. Op de foto waarmee het in 1996 begon leest zijn vader de krant en is zijn moeder verdiept in een boek. Sissingh zelf staat midden in de kamer terwijl hij de enorme stapel oorlogsboe ken van Lou de Jong torst. „Mijn ouders hebben de oorlog bewust beleefd", zegt hij. „En hoewel ze niet heel schokkende dingen hebben meegemaakt, was die oorlog in mijn jeugd al tijd ergens aanwezig. Voor een opgroeiend kind is dat snel te veel. Je kunt al die verschrikkin gen niet zo makkelijk een plaats geven." Te simpel is het te stellen dat Sissingh met de stapel boeken een loden last uit zijn jeugd wegdraagt. „Mijn foto's tonen een impasse. Ze laten zien dat ik verbonden ben met vroeger, dat ik daar niet los van sta. Maar ze zijn geen psychothera pie. Ik hoef me niet te bevrij den. De foto's zijn een beschrij ving en tegelijk een aanvaar ding. Ze laten zien: zó is 't." Wat ontroert is het vertrouwen van de bejaarde ouders dat uit de foto's spreekt. „De eerste keer heb ik ze voor het blok ge zet. Ik kwam binnen met mijn vriendin en zei: we gaan een fo to maken en wel zus en zo. Ze moesten er een beetje om la chen. Mijn moeder was toen al wat makkelijker, door de ouder dom. Vroeger zou ze niet zo ontspannen op de foto gaan." Bert Sissingh nam de foto met de boeken van Lou de Jong toen hij in de eindfase van zijn Bert Sissingh: „De onderbroek symboliseert mijn jeugd; ik droeg zelf ook van die ondérbroeken." Foto: GPD avondopleiding aan de Rietveld Academie zat. Daarvoor maakte hij al tien jaar foto's in een heel ander genre. In de traditie van de Amerikaanse kleurenfoto grafie legde hij de esthetiek van het stadslandschap vast. „De docenten waren niet zo heel erg tevreden over mijn werk, totdat ik die foto bij mijn vader en moeder thuis maakte." Ook Sissinghs ouders waren blij. „Ze zagen dat de foto's hun weg in de wereld vonden. En dat vonden ze prachtig. Want ze hebben zich altijd wel zor gen gemaakt of ik het wel zou redden. Ik was al zo lang bezig met fotografie, maar dat wilde maar niet echt van de grond komen." In 'A Family History' is een dui delijke tweedeling zichtbaar. In 1999 overleed de moeder van Bert Sissingh. De foto's met al leen zijn vader, die hij sinds dien maakte, lijken een derde speler te missen. De humor speelt bovendien een krachtiger rol. „Mijn vader moet meestal wel lachen om de foto's, maar hij vindt dat ik iets te veel de spot drijf. Hij herkent zichzelf er ook niet in", zegt Bert Sissingh. „Dat klopt natuurlijk, want ik vertel mijn verhaal. Maar nu heb ik hem gezegd dat het klaar is. De serie is af. En dat is maar goed ook. Want hij wil ook niet meer." 'A Family History' van foto graaf Bert Sissingh - tot en met' 10 oktober in de Kunst hal, Rotterdam. Openingstij den: di-za 10.00-17.00, zo 11.00-17.00 uur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14