Laat je niet beetnemen door een teek w Aan de balie zijn ze de bu- rlijker dan in de folder K Wandelaars in bos en duin doen er verstandig aan niet al te bloot rond te lopen. Een tekenbeet heb je zo te pakken. Op zich niet zo erg, maar je loopt de kans om besmet te worden met de borreliabacterie. En die bacterie ver oorzaakt de ziekte van Lyme. De aandacht voor deze, nog vrij 'nieuwe', ziekte neemt toe. In zeven jaartijd is het aantal huisartsenconsulten voor tekenbeten verdubbeld, van 30.000 naar ongeveer 61.000. De GGD Zuid- Holland Noord houdt een voorlichtingscampagne in bibliotheken. Lyme is de naam van een bosrijk plaatsje in de Noord-Amerikaanse staat Connecticut. In 1975 brak daar een epidemie uit van ge wrichtsaandoenin gen. Dat was het be gin van intensief on derzoek, waaruit bleek dat het om ziekte ging die werd veroorzaakt door een bacterie. Ook werd be kend dat de bac terie door teken werd overgedra gen. Sindsdien spreken artsen over de 'ziekte van Lyme'. Recreanten moeten opletten, stelt de GGD Zuid-Holland Noord, die deze zomer een preventiecampagne houdt. In veel bibliotheken hangen deze maanden grote posters met waarschuwingen en tips: 'Laatje niet beetnemen, van een tekenbeet wordt je ziek'. „Als je gaat wandelen in de vrije natuur moet je je lede maten zo veel mogelijk bedek ken", raadt GGD-arts Corien Swaan aan. Wie over smalle paadjes loopt, tus sen veel struikgewas, moet dus geen korte broek en een T- shirt aantrekken. „Of je smeert je in met Deet." Teken - speldenknop kleine, spinachtige insecten - zitten vooral in bomen en struiken. Als een mens of dier passeert, laat de teek zich vallen en probeert zich vast te bijten in de huid van het slachtoffer. Daar zuigt hij zich vol met bloed. Hoewel de GGD pleit voor voorzich- r (het voorkomen van) te- Enkele Enkele belangrijke wetenswaardigheden 0 kenbeten en de ziekte van Lyme; Vermijd contact met struikgewas en hoog gras; Draag bij tochten door de natuur lange mouwen, een latige broek en dichte schoenen. Smeer lede maten eventueel in met Deet (30 tot 50 procent; jonge kinderen maximaal 20 procent) Na een tekenbeet bestaat er een kleine kans op de ziekte van Lyme. Die kans is te verkleinen door een teek binnen 24 uur te verwijderen. Verwijder een teek met een epileer- of tekenpmeet (verkrijgbaar bij dro gist of apotheek), met een licht draaiende beweging Ontsmet het wondje met alcohol of jodium. Noteer de datum van de beet. Ga naar de huisarts bij klachten na een tekenbeet, zoals een rode ring op de huid (erythema migrans) die groter wordt, of koorts. •De ziekte van Lyme kent drie stadia en kan in de meeste gevallen goed be handeld worden met antibiotica. In het eerste stadium zie je een rode kring ro ndom de tekenbeet, die enkeie maanden zichtbaar is. In het tweede sta dium kunnen aandoeningen van het zenuwstelsel, de gewrichten en/of het hart ontstaan. Als de verschijnselen van het tweede stadium verergeren en chronisch worden, spreekt men van het derde stadium Buiten Nederland kunnen teken ook andere ziekten overbrengen. In de Baltische Staten en Rusland komt Früh Sommer Meningo Encephalitis (FS- ME, ofwel hersenvliesontsteking) voor. In de landen rond de Middellandse Zee verspreidt de teek fièvre boutonneuse. Voor meer informatie over de ziekte van Lyme kunt u onder meer terecht op de volgende websites: www.ggdzhn.nl en www.saag.nl tigheid is de kans om ziek te worden van een teekbeet vrij klein. Een min derheid van alle teken in Nederland is besmet met de borreliabacterie. En zelfs bij een beet door een be- Wle over smalle paadjes loopt, tussen veel struikgewas moet geen korte broek of T-shirt dragen. Foto: Frans Roomer smette teek is de kans op ziekte vrij klein. „Maar omdat je zelf proble men kunt voorkomen, vinden wij aandacht voor preventie wel belang rijk", zegt Swaan. Deskundigen gaan er voor komende maanden vanuit dat zo'n 1,2 tot 1,5 miljoen mensen door een teek wor den gebeten. Bij ongeveer 15.000 personen zal dit uiteindelijk leiden tot de ziekte van Lyme. Omdat de ziekte van Lyme vrij 'nieuw' is, zijn er nog weinig gegevens bekend over de mate waarin de ziekte zich verspreidt en of uitbreidt. „We weten dat het aantal Nederlanders dat zich na een tekenbeet bij de huis arts heeft gemeld, in zeven jaar tijd is verdubbeld: in 1995 gingen 30.000 mensen naar de huisarts en in 2001 was toegenomen tot ongeveer 61.000." Wellicht speelt bij die toename ook een rol dat er de laatste jaren veel in formatie wordt verspreid over de ri sico's van een tekenbeet.Aan de andere kant zie je ook dat Nederlan ders meer risicogedrag vertonen. Ze recreëren meer in bosrijke gebieden en duinen. Daardoor neemt de kans op een tekenbeet toe." Of het aantal besmette teken de af gelopen jaren is toegenomen, weet de GGD niet. Swaan: „Dat durf ik niet te zeggen." Wel is het zo dat het risico op besmetting is in sommige gebieden groter is dan in andere. Dat hangt onder meer samen met de hoeveelheid reeën en kleine knaag dieren in natuurgebieden: ook zij zijn dragers van de borrelia-bacterie. „Met name op zandgronden loop je het meeste risico: in Drenthe, op de Veluwe, de Achterhoek en de Kem pen." Ook de Zuid-Hollandse duinen vor men een risicogebied. Swaan: „We zitten in Leiden op een gemiddelde van 40 tot 75 ziektegevallen per 100.000 inwoners. Dat is op of iets onder het landelijk gemiddelde, dat ligt op 75 ziektegevallen per 100.000 inwoners." Onder 'ziektegevallen' verstaat Swaan patiënten bij wie een 'erythema migrans' is gesignaleerd. Dit is het eerste stadium van de ziek te van Lyme, die zich kenmerkt door een rode, ringvormige plek rondom de tekenbeet. Na deze diagnose schrijft een huisarts een antibioti- cumkuur voor. Maarten Laming, boswachter bij het Zuid-Hollands Landschap, is de af gelopen twintig jaar drie keer door een teek gebeten. „Ik heb de indruk dat sommige mensen meer aanleg hebben voor een beet dan anderen. Bij mij lopen best wel eens teken over m'n arm, maar over het alge meen bijten ze me niet." Hij heeft niet het idee dat het aantal teken in de duinen de afgelopen jaren is toe genomen. „Wel is het zo dat er meer teken zijn als het mooi weer is, vooral in het voor- en na jaar. Als het lekker weer is en niet al te droog hou den ze zich graag op in vochtig gras. Lange broeken en hemdsmouwen draagt Laming standaard, niet direct uit preventie, maar omdat hij dat net ter vindt. „Het is natuur lijk niet zo dat een boswachter in korte broek tijdens zijn werk net zo veel gevaar loopt als iemand die met een motorzaag werkt. De kans dat je iets oploopt door een tekenbeet is relatief klein." Erna Straatsma reKen zijn V( NAVRAAG jaar is nog maar de helft van de reisbureau's open. Vooral de ien via internet snoepen klanten af van de kantoortjes in de jtraat. Volgens verwachting overleven alleen de beste reisbu- j a 77 7 reau's en i> cialiseren t irbeeld huwelijks- of gezondheidsreizen. Navraag bij het echt- lN DIJK uit Leiden, dat dinsdagmiddag verlekkerd naar de aan- in de etalage van een reisbureau op het Leidse Vijf Meiplein e-plannen? illen toch maar weg. Vorig jaar hebben we het mooie :r gemist, dus we zouden eigenlijk in Nederland blijven. Is je, zoals de afgelopen week, steeds heen en weer moet (tussen het strand en je auto, is er ook niet veel aan. We wil- ntie." omer bboeken bij een reisbureau is mini uit, hoor igEO? Wij vinden het wel mak- Joewel je zo'n last minute of ewicket eigenlijk net zo goed net kan boeken. Maar als je n in de regen loopt met je te happen, ziet zo'n reisbureau ers en aanbiedingen er wel :n kelijk uit. Je bent toch in de 1mming. Ik kijk in de stad jjd even in de etalage naar dijreisjes." 10 ai met is minder aantrekke rs r het zijn misschien wel de- kateizen. Maar hier kun je nog n it vragen. Soms weten die wat meer van een hotel of tats dan in de folder staat. 'eihet altijd mooi, maar aan de 11 n ze vaak eerlijker. Op inter- je alleen de folder te zien. ai ien kun je hier pinnen. Op e t kun je alleen met een cre- di betalen." naar binnen om te boeken dan maar? buden wel willen. Maar we gaan eerst maar eens thuis over- Misschien dat we de bestemming op internet uitzoeken en dan bij het reisbureau kiezen, tijdens het boodschappen iedereen gelukkig." ui ric de Jager archieffoto: Reuters Pi UIT DE ARCHIEVEN Helen van Goozen (23), schaatster uit Hoogmade: „Ik heb eigenlijk niet zo veel tijd voor vakantie. Het schaatssei zoen duurt vrij lang en daarna moet je al snel weer beginnen aan de voorbereiding van het volgende. Meestal kunnen we rond april even weg, soms proberen we tussendoor een paar daagjes ergens heen te gaan. Vroeger ging ik altijd graag naar Zuid-Limburg. Daar kun je mooi fietsen en ik had er ads kind het gevoel dat het heel ver weg was. Een ander landschap, mensen spreken er bijna een andere taal, lekker op een terras een punt vlaai eten, dat vond ik hartstikke leuk. Toen ging ik natuurlijk nog met mijn ouders mee op vakantie. Nu ga ik met mijn vriend, Mark Tuitert. En we gaan iets verder weg, naar Italië. Dat is denk ik mijn favoriete vakantieland ge worden. Het weer is mooi, de sfeer is goed, je kunt er lekker eten. Ik ben een paar keer met een meisje dat bevriend is met een ploeggenoot van Mark de mannen achterna gegaan. Dat was naar Cecina, een kustplaatsje in Toscane. Daar kun je echt heerlijik vertoeven. Als we in april op vakantie gaan, dan gaan we meestal skiën. Voor de uitstapjes tussendoor zoeken we toch een plek op waar we kunnen fietsen of trainen, je moet als sporter in beweging blijven. Een strandvakantie overkomt me niet vaak, ik zoek het meestal toch wel in het actieve." tekst: Anton Diedrich archieffoto: Mark Lamers De Zuid-Hollandse duinen vormen een risicogebied voor het oplopen van de ziekte van Lyme. Foto: Hielco Kuipers DE FAVORIETE VAKANTIESTEK VAN: ,954, Woensdag 21 Juli ^[PLASSEN - De Friezen hebben in de tweede race van de Hol- >0,esland Regenbogen-wedstrijd hun slag geslagen. Zij wonnen itrijd met 20 tegen 16.1 punt en namen daarmee de leiding in sement. Toch verlieten zij nog niet helemaal gerust de plassen, protest van de Hagenaar Hans v. d. Velde, tegen de Fries De lest toen nog behandeld worden en zou in de uitslag nog veran- r (unnen brengen. De Jong had Van der Velde gehinderd, toen Ljn lijzijde wilde passeren, door afvallen. Velde voerde lange tijd het veld aan, maar maakte vlak voor de fin totaal verkeerde manoeuvre, waardoor hij niet alleen Johnny 1 uit de Koers drukte, maar tevens de Friezen De Jong en Alber- ■*pchone kans bood op een Noordelijke zege. Voor Hofland weer was, had zijn voornaamste concurrent voor de hoofdprijs, IWit, zijn Annemarie als derde al over de finish gebracht, zodat de Rotterdammer, die de protestvlag in het want had, niet erg gelukkige dag is geweest. Deze vierde en voorlaatste dag (aagweek is overigens prachtig geslaagd, want niet alleen was de zon de gehele dag present en bolde een kloeke wind de taar er werd in alle klassen ook felle strijd geleverd. -Met het inschenken van een kop koffie heeft WV-Leiden Ld Dekker gistermiddag het terrasje op het Stadhuisplein in end. Op het terras, dat overigens de weinig ludieke j »U:.centrumterras' heeft meegekregen, worden geen alcohol n de dranken geschonken. U chief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer rd|n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van agblad, ANNO <L<L(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. 979, zaterdag 21 juli n? riti Directie: B.M. Essenberg oef"»": directie.hdcuz@hdc.nl d rfdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl ed g<*TOOR jjjtraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden *071-5356415 5 fax 071-5 356 325 !l Ichten fax 023-5 '5° 567 IIEVERKOOP -1" Sm.b.t: e z-6813661 7_ 01 goed: 023-5150 543 aa °75-68i 3677 h, tallhandel: 071-5 356 300 reaus kunnen contact opnemen Leidsch Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. (VICE (gratis) -5196800 fc-jENTEN TPetaling (acceptgiro) 0 (alleen aut. ine) 0 p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken "1 omatlsch afschrijven van het ntsgeld ontvangen €0,50 korting 11 a ig, hf COLOFON

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13