LEIDE Toch extra huizen op Haagwegterrein eidse protesteert desnoods bloot tegen stierenrennen in Pamplona REGIO Loempiakar wacht nog op sloopvergunning )C roept jongeren op snel iize te maken voor opleiding R1 Dure plannen alleen betaalbaar bij 300 woningen Brandweer voert in november nieuw communicatiesysteem in Goedemorgen Wat een krant. woensdag 21 JULI 2004 ecto is last op en zat vakantie schaatsster in van Coozen slaat kennis italen pijp Een 36-jarige Leidenaar in aangehouden nadat Herensingel een noot had mishandeld stalen pijp. Het slacht- t enkele slagen af te aar liep daardoor wel in zijn pols op. Ook oge sneuvelde. Beide ien zijn bekenden van aar de reden van de ru- jekend. Aan de Drift- ram het maandag- it een confrontatie tus- Leidenaars van 33 en bij gebruikte de jongste ngslot. Hij is opgepakt, iiding voor de onenig- ok hier onbekend. w is te goed ertrouwen Een 18-jarige Leidse is mobieltje beroofd 141-jarige Leidenaar. lurde op de Oude He it nadat de vrouw de andagavond vanaf de narkt een lift had gege- aar snorfiets. Onder- !g de man te mogen iet haar mobieltje en reigerde hij het toestel geven. De man werd op straat opgepakt maar oestel niet meer in zijn De voormalige loempiakar aan de Hoogstraat ontsiert volgens de gemeente de omgeving maar staat er nog steeds. Foto: Mark Lamers door Eric-Jan Berendsen leiden - De familie Fu moest eind maart van dit jaar haar verkoopkiosk met Chinees eten aan de Leidse Hoogstraat verla ten. De 'kraam' paste volgens de gemeente niet langer in de historische binnenstad en zou bovendien de doorstroming van de drukke Hoogstraat blok keren. Nu, vier maanden nadat de familie Fu is verdwenen, staat de 'loempiatent' er echter nog steeds. Kiosken op de Hoogstraat, ze hebben er altijd gestaan. Al in de jaren dertig van de vorige eeuw stond er op het door steekje van Aalmarkt naar Don- kersteeg een kioskje waar ijs werd verkocht. Dus toen de Rijksdienst voor Monumenten zorg in 1985 de kelders onder de Hoogstraat restaureerde, be sloot de gemeente de losse marktkramen op de Hoogstraat te vervangen door een paar modernistische verkoophuisjes, die door het leven zouden gaan als de 'Blauwe Tram'. Maar na een aantal jaren had de gemeente spijt van dat be sluit. Voortschrijdend inzicht maakte dat de stadsbestuurders de huisjes niet langer in de his torische binnenstad wilden hebben. De 'Blauwe Tram' moest weg. En zo kwam het dat de marktkooplieden die ge bruikmaakten van de vaste kra men in de afgelopen tijd één voor één werden uitgekocht. De familie Fu vertrok als laatste. Maar waarom staat die kiosk er dan nog altijd? Heeft de ge meente andermaal spijt van een eerder genomen besluit? „Nee, de sloopvergunning is aangevraagd, die procedure loopt", weet een woordvoerster van de gemeente. „Zodra die vergunning is afgegeven wordt het bouwsel weggehaald. Maar daar kan nog wel enige tijd overheen gaan." door Robbert Minkhorst leiden - De bebouwing van het voormalige Van Gend Looster rein in Leiden kan alleen aan alle eisen voldoen als er honderd huizen extra komen. De laatste financiële berekeningen van de gemeente hebben dat uitgewe zen. Inmiddels is in overleg met de bewoners, Stadsparkeerplan en de NS in onderzoek of de bouw van 300 in plaats van 200 woningen ook mogelijk is. Op het vroegere Van Gend Loosterrein (en huidige Haag wegterrein) komen woningen en een gezondheidscentrum, blijft een deel van het Kunst centrum Haagweg4 overeind en is ruimte voor parkeren. De Stichting Stadsparkeerplan be stiert nu een terrein dat plaats biedt aan 1100 auto's. Het is de wens van de gemeente, de stichting, grondeigenaar NS Vastgoed en de bewoners om de auto's onder de grond op te bergen. In de garage zou plek moeten komen voor duizend auto's. De komende vijf jaar zou het project van de grond moeten komen. De plannenmakers stuiten keer op keer op dezelfde struikel blokken. De bouw van de par keerkelder, de aanleg van een strook natuur, het beschermen van de huidige biotoop en de aanleg van een fietstunnel van uit het Haagwegkwartier onder het spoor door blijken erg duur. Toch heeft de gemeente vooraf geëist dat al deze elementen in de uiteindelijke plannen terug keren. Bij de verdere uitwerking is duidelijk geworden dat het toevoegen van extra woningen de gestelde eisen kan inwilli gen. De opbrengst daarvan is nodig om de garage, de tunnel en de natuur te kunnen beta len. Tegelijk wordt daarmee een andere voorwaarde overboord gezet: de gemeenteraad heeft het maximum aan woningen op 200 gezet. Door de voortdurende herbere keningen en aanpassingen is het project inmiddels met een jaar vertraagd. Wethouder Ron Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) erkent dat onderde len daarin 'met hangen en wur gen tot stand komen'. Vertrou wen in een goede afloop heeft de bestuurder wel. „Als het naar 300 woningen gaat, levert dat een forse bijdrage voor de fietstunnel en de ecologische zone op. Die fietstunnel is voor de wijk heel belangrijk. Met vijf minuten sta je in de Pieters- wijk." Deze snellere verbinding en het behoud van de bijzonde re biotoop langs het spoor zijn hem dan ook veel waard. „We moeten nog wel kijken hoe die huizen passen. Het gaat om de hoogte, het type en de gevol gen voor het groen. Daar wordt heel hard aan getekend", aldus Hillebrand. Hij verwacht dat in het najaar de gemeenteraad een oordeel geeft over de (al dan niet gewijzigde) plannen. „Die extra huizen zijn dus geen voldongen feit", verklaart hij. Hillebrand merkt overigens dat de initiatiefgroep met bewo ners, NS Vastgoed en Stadspar keerplan 'heel realistisch is en goed meedenkt'. Op verzet van de buurt tegen de honderd ex tra woningen is de gemeente niet gestuit. Met de bouw van meer wonin gen zou NS Vastgoed alsnog zijn gelijk halen én aan het langste eind trekken. De pro jectontwikkelaar heeft telkens gewaarschuwd dat de com plexiteit van de plannen en de kosten voor bijzondere onder delen daarin de bouw van een fors aantal huizen noodzakelijk zouden maken. Ontbijtservies spaaractie B Mijn wereld, mijn krant. I I Leidsch tgfe Dagblad Jongeren die een oplei- len volgen aan het ROC melden zich daarvoor ter aan. Het ROC roept de leerlingen op niet te tot september, maar ntact op te nemen. Het zijn informatiecentrum ijn de hele zomer open viesgesprekken en be- ïzetests. licatie-adviseur Arjan ns van het ROC Leiden: naken leerlingen pas ze om een opleiding te gen als ze hun examen gehaald. Waarschijnlijk willen ze eerst zekerheid heb ben omtrent hun situatie voor ze aan een vervolgopleiding willen denken. Wij proberen ze te stimuleren de keuze niet uit te stellen." Daar zijn niet alleen de leerlingen, maar ook het ROC zelf bij gebaat, aldus Oer- lemans. „Het liefst weten wij voor de zomervakantie hoeveel leerlingen na de zomer aan een opleiding beginnen. Dit bij voorbeeld in verband met het maken van de lesroosters." Streng optreden tegen de leer lingen wil het ROC niet. „We kunnen wel zeggen: op 1 au gustus sluit de inschrijftermijn, maai' gebleken is dat dat niet werkt. Leerlingen weten het simpelweg nog niet, dus helpen we ze liever bij hun keuze. Te meer omdat er veel leerlingen zijn die nog leerplichtig zijn." Volgens Oerlemans zijn er ta melijk veel leerlingen die ge bruikmaken van de openstel ling van het informatiecentrum van het ROC op het Stations plein. De grootste drukte wordt nog verwacht. „De meesten gaan eerst lekker op vakantie en buigen zich daama pas over het nieuwe schooljaar." door Eric-Jan Berendsen leiden - De brandweer, Centra le Post Ambulancevervoer (CPA) en de Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR) gaan op 9 november dit jaar over op het nieuwe communicatiesysteem C2000. Dat betekent dat de meldkamer in de kazerne aan de Gooimeerlaan verdwijnt en naar de Rooseveltstraat ver huist. Daar komt één gemeen schappelijke meldkamer van wat uiteindelijk de veiligheids- regio Hollands Midden gaat he ten. De politie Hollands Mid den gaat in maart 2005 over op het nieuwe communicatiesys teem. Het besluit van de politie later over te gaan dan de brandweer is van operationele aard. Ge zien de Eurotop in december in Huis ter Duin in Noordwijk en de viering van oud en nieuw, heeft de politie al in april dit jaar besloten te wachten. Toen werd de kans klein geacht dat het nieuwe systeem in novem ber 2004 zou voldoen. Brand weer/CPA denkt dat de nieuwe techniek wel aan haar eisen voldoet. En daar heeft Roelie van Opij- nen, interim-manager van de Gemeenschappelijke Meldka mer (GMK), een verklaring voor. „De politie heeft in april ingeschat dat ze eind dit jaar nog niet het risico kan nemen dat door een niet volledige im plementatie van C2000 haar operationele slagkracht wordt verminderd. Bijvoorbeeld door minder beschikbare gespreks- kanalen in een noodscenario. Als er aan de oude planning van invoering eind 2004 was vastgehouden, betekende dat allerlei tijdelijke oplossingen bouwen tussen de nieuwe digi tale verbindingen C2000 en het bestaande analoge netwerk. De brandweer wil juist zo snel mo gelijk op de nieuwe apparatuur overgaan omdat de huidige ap paratuur is verouderd." Vol gens Van Opijnen is de dekking van C2000 sinds april aanzien lijk verbeterd. „Zendmasten die nog niet waren aangesloten op het systeem zijn dat inmiddels wel en ook zijn er extra masten bijgekomen. De testresultaten zijn dan ook goed te noemen." In het nieuwe onderkomen dat momenteel aan de brandweer kazerne in de Rooseveltstraat wordt gebouwd, komt meer dan een gemeenschappelijke meldkamer voor heel Hollands Midden. „Er is een centrale waar alle telefoontjes binnen komen", aldus Van Opijnen. „Van daaruit worden die tele foontjes afhankelijk van de mel ding naar de wijkteams doorge schakeld of naar de centrale meldkamer waar direct actie kan worden ondernomen. Daarnaast is er nog een specia le meldkamer die bij calamitei ten kan worden gebruikt en zijn er vergaderruimtes, kantoor ruimtes en een ruime kamer met keuken waar medewerkers kunnen uitrusten. Uiteraard is de meldkamer het hele jaar 24 uur per dag in gebruik." Mo menteel worden de diverse ruimtes ingericht. Zo moet er in totaal 45 kilometer kabel wor den getrokken om alle appara tuur te kunnen aansluiten. Van af de tweede helft van augustus wordt begonnen met het testen van de meldkamerapparatuur. Medio oktober wordt alle appa ratuur door de eindgebruikers getest waarna op 9 november de nieuwe GMK operationeel moet zijn. De medewerkers krijgen een speciale cursus. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! werkt en bang gemaakt zodat ze in blinde paniek op hol slaan. Op hun vlucht lopen zij zware kneuzingen, snijwonden en gebroken botten op. De stie ren zijn doodsbang en lopen tijdens de beproeving vaak ook nog ernstige verwondingen op door het gladde wegdek in de straten." Als de stierentocht door de stra ten van Pamplona er op zit, wachten de beesten nog de ge vechten in de arena. „Om de stieren te verzwakken zodat ze zich slechter tegen aanvallen kunnen verweren, krijgen ze bijvoorbeeld laxeermiddelen toegediend en wordt er vaseline in hun ogen gesmeerd om hun zicht te verminderen. Pure die renmishandeling dus. Daarom hoop ik dat het (blote) mensen- rennen het wrede stierenren nen een halt toeroept. Het is geen eerlijke strijd. Het zijn vaak dronken toeristen die meerennen of Spanjaarden die zeggen dat het een test is van hun mannelijkheid. Maar vol gens mij zijn er wel andere ma nieren om die mannelijkheid te testen. Dat hoeft niet ten koste van stieren te gaan." Voor Van der Geest was dit het tweede jaar dat ze in Pamplona was. Vorig jaar was ze ook van de partij, maar toen werden de blote actievoerders door de po litie tegengehouden, omdat de vergunning was geweigerd. „Die vergunning is dit jaar ook geweigerd door de burgemees ter, maar de gouverneur gaf als nog toestemming. Op voor waarde dat we ons decent zou den kleden", aldus Van der Geest. Vandaar dat de stoet niet spiernaakt, maar gehuld in on dergoed en badkleding door de -Jan Berendsen Alles doen om de die- beter bestaan te geven, iet Christa van der Leiden om te doen. eze maand trok zij met p actievoerders naar de paanse stad Pamplona tegen de traditionele ennen te protesteren. Is bloot. „Want ik heb t naakte actievoerders istische attractie wor- mishandelde en in het ibrachte stieren." t de beelden niet van en mensen die door de van Pamplona rennen, igezeten door een stel eren? Het is dé attractie Spaanse stad in juli. een zeer oude traditie, zijn ook een heleboel die deze jaarlijkse stie- en pure dierenmishan- mden. die mensen is Van der •aarom heeft zij zich )ten bij People for the latment of Animals iet een kleine drie gelijkgestemden van iele wereld, liep zij itooid in ondergoed, sjaal en plastic horens loofd twee dagen voor rennen door dezelfde Pamplona waar ook doorheen worden ge- •m de boodschap uit te it wij tegen dierenmis- Jgzijn." 'Tan der Geest hebben bezoekers geen idee ledheden waaraan de •r, tijdens en na de iotstaan. „Met :ers en scherpe irden de dieren be- zullen niet bij een slager een ruit ingooien omdat hij vlees verkoopt. Per slot van rekening is dat zijn broodwinning." De reacties in Pamplona liepen uiteen van bijval en onbegrip tot heethoofdige Spanjaarden die de actievoerders het liefst meteen zagen vertrekken. Maar de eerste successen zijn al be reikt. „Zo is het stierenvechten in Barcelona inmiddels verbo den. En naar Pamplona ga ik volgend jaar weer terug om te protesteren", aldus Van der Geest. „Het is een kwestie van de lange adem en een kwestie van overtuigingskracht." Christa van der Geest uit Leiden (tweede van rechts) blijft protesteren tegen stierengevechten. „Het is een kwestie van de lange adem en een kwestie van overtuigingskracht." Publiciteitsfoto: PETA Spaanse straten trok. „En dat doen we geweldloos", aldus Van der Geest. „Veel le den van PETA zijn vegetariër of veganist en hopen dat door het eten van minder vlees dieren een beter bestaan krijgen. Daarom staan we bijvoorbeeld ook bij hamburgerrestaurants. Maar we proberen altijd met praten en informatiemateriaal de mensen te overtuigen. We I Poetoode/Plaats: J Ttelefoon: (l.v.m. bezorgcontrole) J Geboortedatum: e-mailadres: Bank-/girorekeningimmmer* I Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso. BVP4 j Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. J T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4) I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon van I de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tQb Dagblad a, ut inent en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (ei snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. o Ik betaal. automatisch 56,20) per acceptgiro Naam: ontbijtservies! E 56.70)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11