Eigen plek voor drugsgebruikers in zicht Kun je grachtenwater drinken? Sloop instrumentmakersschool nog zeker twee jaar uitgesteld REGIO Leden Swift fietsen voor het goede doel Goedemorgen Wat een krant. B en W zien groep Leidse 'probleemgevallen' groeien ter rijdt na rijding door bewerkt met tit bierglas Geliefd en gehaat 'Weg met disclaimers in Leidse gemeentemail' door Floor Ligtvoet leiden - De oude instrument makersschool op de hoek van de Nieuwsteeg en het Rapen burg wordt pas in 2006 ge sloopt. Eigenaar Niersman moet wachten met de bouw van vier appartementen en een herenhuis tot het bestem mingsplan voor de hele wijk is gewijzigd. De artikel 19-proce- dure, die een versnelde wijzi ging van de onderwijsbestem- ming naar woningbouw moge lijk moest maken, is daarmee van de baan. Aannemer Mark Niersman vindt dat het bouwproject nu onnodig vertraging oploopt. „De gemeente schuift de plan nen op de lange baan. Dat is vreselijk jammer." Aanvankelijk was het idee om begin volgend jaar met de bouw van de wo ningen te beginnen. Die dead line haalt Niersman niet. Pas als het bestemmingsplan voor wo ningbouw eind 2005 rond is, ontvangt hij de bouwvergun ning. De ontwerpen van archi tectenbureau Kende Partners zijn inmiddels al wel goedge keurd door de gemeentelijke Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit (ARK). De verwachte maandenlange vertraging brengt kosten met zich mee, legt de projectont wikkelaar uit. „De rente loopt natuurlijk gewoon door." Niersman wil daarom zo snel mogelijk het project afronden. „Dan kan ik ook weer met wat nieuws beginnen. Op de hoek van de Nieuwsteeg en het Rapenburg komt een ap partementencomplex. Tussen het complex en het studenten huis aan het Rapenburg in bouwt Niersman een heren huis. Ondanks dat de bouw plannen inhoudelijk nog niet bekend zijn gemaakt, hebben zich al geïnteresseerden bij de Voorschotense aannemer ge meld. „Ze weten niet hoe het huis en de appartementen eruit gaan zien, maar willen graag op die locatie wonen." Sinds de instrumentmakers- school eind 1997 verhuisde naar een nieuw onderkomen aan de Einsteinweg, heeft het pand grotendeels leeg gestaan. In 1999 woonden er korte tijd krakers. Verder werd het slaap- huis voor dak- en thuislozen vier jaar lang ondergebracht in het deel van de oude instru mentmakersschool aan de Nieuwsteeg. Het slaaphuis is medio 2002 verhuisd naar de Boommarkt. Op het Leidse bouwproject rust tot nu toe geen zegen. Zo leid den de eerste plannen voor de nieuwbouw, gemaakt door de Leidse architect Veldman in 2000, tot opstand onder de om wonenden. Ook de toenmalige wethouder voor monumenten zorg, Alexander Pechtold, was niet enthousiast. Veldman maakte een tweede ontwerp, dat evenmin voldeed. De archi tect raakte uiteindelijk zijn op dracht kwijt. Via een woordvoerder laat de gemeente Leiden weten dat door het schrappen van de arti kel 19-procedure het bouwpro ject geen extra vertraging hoeft op te lopen. „Het wijzigen van het bestemmingsplan voor de hele buurt is over anderhalf jaar klaar. Een artikel 19-procedure zou nu net zoveel tijd in beslag nemen." Deze reactie verbaast Niers man. „Met een artikel 19-pro cedure kun je de wijziging in zes maanden doorlopen. Mits je er als gemeente prioriteit aan geeft. Maar dat doet de ge meente Leiden helaas niet." i Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /j: a, ik neem een vast k 8 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makk^ttjk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! j Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I Naam:DM DV I Adres: (i v.m. bcsorgcontrole) I Postcode Plaats: j Ttelefoon: Geboortedatum: J e-mailadres: 1 Bank-/girorekeningnummer* I Handtekening: I I Uitsluitend bij automatische incasso. J Stuur deze bou op in een onge frank eerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leldachdagblad.nl J (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). •t persoongegevens In het colofon vi Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LEIDEN door Robbert Minkhorst leiden - Leiden krijgt wellicht alsnog een gebruikersruimte voor harddrugs- verslaafden. Burgemeester en wethou ders zinspelen daarop in hun antwoor den op vragen van het CDA over de overlast van zwervers en junks. De roep om zo'n ruimte wordt luider, blijkt. Allereerst erkent het college dat de groep 'probleemgevallen' in Lei den groeit, en daarmee ook de over last. Bovendien wordt de problema tiek van daklozen, psychiatrisch pa tiënten en verslaafden complexer. En nu blijkt dat de politie voorstander is van een eigen plek voor junks. Een deel van de Leidse gemeenteraad is al langer een groot voorstander van een gebruikersruimte. De kosten zijn alleen hoog, lieten B en W de raad steevast voorrekenen. B en W kondigen nu aan dat zij na de zomer met voorstellen komen over de herhuisvesting van het Slaaphuis, dagbestedingscentrum De Zaak, Par- nassia en het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg. Dan moet duide lijk zijn wat de uitbreiding van de dagopvang voor daklozen, verslaaf den en psychiatrisch patiënten kost. In die dagopvang wil het college in elk geval 'een huiskamer waar alco hol geschonken wordt'. Die huiska mer komt in plaats van het vorig jaar afgeschoten plan voor een alcohol keet op de Garenmarkt. Het is aan de raad om ook te beslissen over de 'wenselijkheid van een gebruikers ruimte en de bereidheid geld daaraan uit te geven', luidt de voorzet van burgemeester en wethouders. Het college antwoordt op vragen van oppositiepartij het CDA over de over last van zwervers en junks. Vooral de groep drugsverslaafden onder perron 1 van Leiden Centraal baart het CDA zorgen: het stationsgebied is 'bepaald geen visitekaartje voor de stad'. De partij wil een bedelverbod invoeren om beter tegen de overlast op te kun nen treden. De partij vroeg ook naar de opvangmogelijkheden voor ver slaafden en daklozen. „Helaas moeten we constateren dat een stationsomgeving, niet alleen in Leiden, een ontmoetingsplek is voor verslaafden en daklozen en dat reizi gers hiermee geconfronteerd wor den", schrijven B en W. „Wel zijn wij van mening dat de overlast die van deze groep uitgaat, zoveel mogelijk beperkt moet worden. In relatie tot de situatie onder perron 1 wordt on der meer door de politiek sterk aan gedrongen op een gebruikersruimte waar zij de verslaafden naar toe kan verwijzen." Een bedelverbod lijkt het college overdreven. Artikel 64 uit de Algeme ne Plaatselijke Verordening, dat op treden tegen overlast mogelijk maakt, 'biedt reeds voldoende aanknopings punten'. Zo is het verboden om 'op of aan de weg' iemand uit te jouwen, na te schreeuwen, met aanstootge vende taal lastig te vallen, dan wel 'op een andere manier overlast te veroor zaken'. Drankgebruik kan ook niet 'indien dat gepaard gaat met gedra gingen die de openbare orde versto ren, het woon- of leefklimaat aantas ten of andere overlast veroorzaken'. wereld, mijn krant. I tidsch 'Ji Dagblad leiden - Dertig leden van de Leidse wieler vereniging Swift rijden van 11 tot en met 21 augustus ruim 1500 kilometer voor het goe de doel. Zij fietsen van hun clubparcours 'De Bult' naast industrieterrein Roomburg naar de enige echte Nederlandse bult in Frankrijk, Alpe d'Huez. De laatste etappe worden zij vergezeld door Joop Zoetemelk, voormalig winnaar van de Tour de France, oud-wereldkampioen en erelid van Swift. De deelnemers proberen zoveel mogelijk geld bijeen te krijgen voor het Wiüem- Alexander Kinder Fonds (WAKF) dat zich inzet voor kinderen die in het LUMC wor den behandeld. Het ingezamelde bedrag komt ten goede aan kinderen met botkanker die een zoge naamde omkeerplastiek (kniegewricht wordt vervangen door het eigen omgekeer de enkelgewricht) dan wel amputatie moe ten ondergaan. Het WAKF wil een profes sionele voorlichtingsfilm maken, waarin kinderen vertellen over hun ervaringen, to nen hoe zij er uitzien na de operatie, hoe een prothese werkt op school en dat je er mee kan sporten. Zo moeten de patiëntjes zo goed mogelijk voorbereid de operatie en de revalidatie ingaan. De deelnemers aan de fietstocht proberen onder het motto 'Maximaal gaan voor het Wülem-Alexander Kinderfonds' zoveel mo gelijk sponsors te vinden. Iedereen gaat bij familie, vrienden, kennissen, collega's en zakenrelaties op zoek naar geld. Zo moet een belangrijk deel van de 15.000 euro aan filmkosten bij elkaar worden gereden. LEIDSE KWESTIES s week restaurant Fransche Brug e-Play zingt steeds r de liefde esroof ziikt S Twee nog onbekende n hebben afgelopen f ide op het grasveld aan se Albert Verweijstraat ïerd een 22-jarige vrouw erdorp van haar rugtas !S* ren. De vrouw liet daar id uit toen de twee ro- r,9 een oude fiets kwamen 3| in, de vrouw een klap 211 ichop gaven en pro- i de rugtas af te pakken. I Bchter stevig om haar I door de roof mislukte. Een 22-jarige fietser uit is zondag op de kruising Z9 Kort Rapenburg met de fkt aangereden door ir met daarop twee De fietser liep letsel nüofd op en moest naar IC. De scooterrijder e n or zonder zich over het fer te bekommeren. Een Leiderdorper (18) 3 4 ig in een kroeg aan de tenstraat bewerkt met ot bierglas waardoor hij den in het gezicht op- dader, een 21-jarige ar, is opgepakt. Hij zei lon eiderdorper hem had tv< iten struikelen. IZ9 RRECTIE lericht, afgelopen za- over een anonieme brief .eidse dienst sociale za- irbeidsmarktbeleid, is li van de directeur fout Haar naam is L. Neeft, ifs. leiden - Midgetgolf: geliefd als tijdverdrijf tijdens druilerige vakanties en gehaat als bron van ruzies tussen broertjes en zusjes. Speeltuin de Merendroom in de Merenwijk heeft een splinternieuwe midgetgolfbaan met twaalf holes. De baan ligt er nu nog op proef, maar gaat begin september officieel open. Wie het parcours wil testen op constructiefou ten, kan nu wel al terecht. Leden betalen een euro, niet-leden het dubbele. Foto: Mark Lamers leiden - Het PvdA-raadslid Ma- rije van den Berg krijgt bijval in haar strijd tegen de zogenoem de disclaimers van de gemeen te. Ze ergert zich aan deze digi tale onderschriften, waarmee de gemeente Leiden elk e-mail- bericht afsluit. Ze roept de ge meente op 'het onzintekstje' voortaan achterwege te laten. Een disclaimer is een automa tisch toegevoegd stuk tekst waarin de afzender zich juri disch indekt. „Aan digitaal be richtenverkeer met de gemeen- te Leiden kunnen geen rechten worden ontleend. Indien u prijs stelt op een officiële reactie van de gemeente Leiden moet u uw verzoek om informatie schrifte lijk indienen", luidt de medede ling waarmee elk e-mailbericht van de gemeente wordt afgeslo ten. „Het suggereert dat de in formatie die je krijgt van amb tenaren, niet klopt en het ge tuigt van achterlijkheid omdat je e-mail niet serieus neemt", schrijft Van den Berg op de website van de Leidse PvdA. Linda Lieverse (CDA) is het daarmee eens. „Als je digitaal bericht krijgt over bijvoorbeeld een vergunning, moet je toch weten waar je aan toe bent. Waar ben je anders mee bezig als gemeente? Het wachten is op een systeem waarmee de af zender de e-mail van een digi tale handtekening kan voor zien." Van den Berg hoopt dat de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten haar leden binnenkort zal adviseren om gemeentemail voortaan zonder disclaimer te sturen. De Voorlichtingsraad (VoRa), een overheidsorgaan van pers- en publieksvoorlich ters, heeft topambtenaren op ministeries al eerder hetzelfde geadviseerd. De VoRa stelt dat informatie op websites van de overheid betrouwbaar moet zijn. Ook zou de bewering dat aan 'digitaal berichtenverkeer' geen rechten kunnen worden ontleend, juridisch rammelen. „Als mondelinge toezeggingen een instelling kunnen binden, dan geldt dat qualitate qua ook voor een e-mailbericht of inter netpublicatie daarvan", meldt de VoRa. Niet alle fracties staan achter de kruistocht tegen het gewraakte tekstje. Frederik Zevenbergen van de WD vindt het een 'non issue'. „Veel belangrijker voor het contact tussen de gemeente en de burger is of je iemand die je wil spreken snel aan de lijn krijgt. Laten we nou maar zor gen dat je niet vaker dan twee keer wordt doorverbonden. Service aan de burger staat of valt niet met een disclaimer. Die staat onder elke mail van elk bedrijf, tegenwoordig." Zijn partijgenoot Paul Laudy sluit zich daar volledig bij aan. „De ze discussie hoeven we niet te voeren. Ik vind dit echt een komkommer van Marije." Overigens is mail van de Leidse PvdA ook niet vrij van de ge wraakte tekst. Onontkoombaar, omdat de partij van het ge meentelijke netwerk gebruik maakt. Daarom voegt de PvdA op haar beurt weer een tekst toe om de ontvanger uit te leg gen dat de afzender zich van de disclaimer distantieert. iZ? westies die als een eeu- :eken boven de stad Is de Leidse bevolking dom? Wie kiest de lied- at i het carillon uit? Wie is te man van Leiden? De Leidse Kwesties biedt woord op vragen die el- lauf naar zich wel eens stelt. Qg 3: Kost een slok nwater je het leven? Ise grachtenwater gaat pruit, naar het schijnt, 'en steeds dikkere en baarzen uit de sin- erop wijst dat er min- eid in drijft. Waar de vroeger blauw en rood de verfstoffen uit de rieken, is nu de kleur tint erwtensoep- og steeds niet bepaald arant aquarium dus, emmerd zicht tot de Het blijft een ongewis 1. een mengsel van uri- minhoud van hon- erige onderwater- gistende eendenlijken ende fietswrakken. Wat als je er een bierglas terover slaat? idse water geen bier Leden van Augustinus trekken zich niets aan van het advies van het hoogheemraadschap. Archieffoto: Mark Lamers is, ondervinden studenten van Augustinus met enige regel maat. Tijdens hun jaarlijkse Raprace hoort een duik in het Rapenburg tot de vaste onder delen. Er zijn nogal wat deelne mers die hun Raprace met een tochtje naar het LUMC afslui- ten. Het Hoogheemraadschap van Rijnland krijgt regelmatig een belletje voorafgaand aan derge lijke studentenfeesten. „Wij ad viseren dan altijd: doe het niet", zegt woordvoerder Erwin Albrecht. Het hoogheemraadschap houdt de kwaliteit van de wateren in het Rijnland bij. In Leiden is maar één meetpunt, en dan nog wel op een punt waar veel doorstroming is. Zelfs daar is de waterkwaliteit slecht, zegt Al brecht. Kun je nagaan hoe het is gesteld met de stilstaande wateren in de singels. „Er zijn nog grachtenpanden die niet op het riool zijn aangesloten maar rechtstreeks in de gracht lozen. Je hebt watervogels, hon den, en het blijft allemaal han gen. Het risico dat je ziek wordt, is groot: je krijgt maag krampen en diarree. Dood ga je er niet aan, denk ik. Nou zijn er in Nederland weinig plaatsen waar je oppervlaktewater zon der gevaar kunt drinken. Alleen in de duinen zijn plekken waar het water redelijk schoon is." Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mali naar re dactie.IdChdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de reaactie: 071-5356401. I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9