emkes geeft ijnlijke fout iet brief toe hele land heeft zitten breien voor prinses Amalia Jachtverbod op walvis blijft voorlopig geldig IETS fÊ verkopen?! 1 lo Zonnevylle en Smit met geboorteboek op bezoek bij Willem-Alexander en Maxima mmmk? te WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Stappers met een missie Lek rijden en toch winnen Aanslag op rechter Israël W Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 /WAART 1860 Dagblad dinsdag 20 JULI 2004 SPRINTERS 5 072-5196868 aan is niet meer voldoende Leiden denkt aan ml eigen plek voor drugsgebruikers Faithless voelt zich verantwoordelijk Wissel vallig ,17/20° I3/4 ig/leiderdorp - De brei- hebben flink getikt be- aar. Prinses Amalia n overweldigende hoe- 1 gebreide truitjes, en slopes gekregen van ms uit het hele land. Ülem-Alexander en Maxima vertelden dit aan burgemeester Zon- van Leiderdorp en rijker Koos Smit. Zij zijn slijk vooratter en vi- ce-voorzitter van de Bond van Oranjeverenigingen in Neder land en gingen gistermiddag met vier andere bestuursleden op audiëntie bij het prinselijk paar. Willem-Alexander en Mcbtima vertelden over de breiwoede van veel Nederlanders om te il lustreren wat ze allemaal heb ben meegemaakt rond de ge boorte van hun dochter. Het was een 'heel bijzonder maar ook gewoon leuk gesprek', ver telt Zonnevylle enthousiast vanaf een Haags terras, kort na dat de zes vertegenwoordigers paleis Noordeinde verlaten sl i nister kletste uit zijn nek' ®!W< kin rGPD - Minister Rem- binnenlandse zaken dat hij geblunderd ij heeft de Tweede Ka ren laten weten dat er bestaat waarin al- Ireigt aanslagen te ple- ïuropese instellingen in id en Brussel. ging vorige week uitge- op de brief tijdens een I sprek voor de televisie. Ted de minister 'veron- end dat de vermeende i du bestaan', schrijft hij de Kamer. 1 SP-fractie is met de mi le boetedoening de kous erkent zijn fout, hij geeft hij uit zijn nek geldetst emkes zal in het vervolg ler voor zijn beurt spre- er brieven die hij niet neent SP-Kamerlid Har- Emmel. mmel had opheldering an Remkes. Samen met van de oppositie en de is de SP'er boos dat de sprak over een dreig- arvan later bleek dat die stond. De oppositie en :n WD noemen het op- van Remkes klunzig, ze iadvertentie) 4 het aanvraagformulier in J op www.hdcmedia.nl slüf meer informatie over Goed Werken: (023) 5150 543 an|«d Werken is een uitgave van HDCMEDl A COMMENTAAR ZOMERZOTHEID ,djn weer even onder el- lalf Nederland heeft zich tl vakantie in de file ge- de zorg voor de kamer- overgelaten aan ons, de 'lijvers. Voor vertier bui- Jis geeft het weer nauwe- inleiding, dus zullen we 1 komende paar weken binnenskamers moeten en. De zomerprogram- op televisie biedt weinig 'Ni. afgezien dan van de sportevene- Maar geluk je ifbben we nog ,pb t Remkes. Pgd naar een fle Verenigde gerichte brief ■Qaeda waarin werd ge- met aanslagen in Den KBrussel, antwoordde de nan van binnenlandse eind vorige week dat de 'ne Inlichtingen- en Vei- sdienst het zaakje in on- had. Geen mededeling n je meteen rustig in ifirilt, maar toch prettig te dat onze bestuurderen de aan de pols houden, nu blijkt is er helemaal geen brief waarin Den Haag met bommen en granaten wordt be dreigd. De minister had - zo ver nemen we van een woordvoer der van Binnenlandse Zaken - niet gezegd, en in elk geval niet bedoeld te zeggen, dat een ter- reurdreigement werd onder zocht Nee, hij had slechts be doeld dat de AJVD probeerde uit te vlooien of zo'n dreigbrief überhaupt bestond. Wat een malligheid. Remkes staat niet zonder re den bekend als een politieke slimmerik, maar met slimmig heid lijkt deze verto ning niet zo veel van doen te hebben. De manier waarop de bewindsman zijn geklungel in een brief aan de Tweede Kamer probeert uit te leggen doet denken aan Bill Clinton, die tijdens de Lewins ky-affaire een discussie begon over wat nu precies onder seks moet worden verstaan. Jammer dat ook de lachebekjes van het tv-programma Kopspijkers met vakantie zijn. Ronald Frisart hebben. Het was zijn eerste ge sprek met het paar. Als voorzit ter van de oranjebond was hij al wel diverse keren bij een offici ële bijeenkomst, maar daar zag hij de prins en prinses slechts vanuit de verte. De oranjebestuurders togen naar Den Haag om Willem- Alexander en Méxima het eer ste exemplaar van het 'Cathari- na-Amalia geboorteboek' te overhandigen. In dit boek staan foto's van de evenementen die in talloze dorpen en steden ge vierd werden ter gelegenheid van de geboorte van het prin sesje. Meestal nam de plaatse lijke oranjevereniging het initia tief voor deze feesten. „We heb ben een leuk gesprek gehad over het boek en over wat er al lemaal in het land is gebeurd", zegt Zonnevylle. „Ook de prins en prinses hebben ons verteld wat zij allemaal hebben meege maakt rond de geboorte." De afvaardiging van het bestuur van de Bond van Oranjevereni gingen in Nederland werd ont vangen op Paleis Noordeinde. Zonnevylle: „We zaten rond een tafel, ik had een glaasje co la. Het was een heel informeel gesprek Ze vonden het boek heel leuk. Voor hen is het leuk om op een andere manier te zien wat er allemaal in het land is gebeurd, niet alleen via kran tenknipsels." ker omdat hij verantwoordelijk is voor terrorismebestrijding. „Van een minister verwacht je dat hij eerst tot tien telt en de feiten checkt voor hij ergens op reageert", aldus WD-Kamerlid Geert Wilders. Remkes antwoordde vorige week op een vraag over de ver meende dreigbrief van al-Qae- da: „Ik weet dat daar een brief over is verschenen. Die brief is zeer recent en die wordt op het ogenblik op z'n merites beoor deeld door de AIVD." Gisteren zei de minister dat hij twee zaken door elkaar had ge haald; namelijk een ultimatum van terroristenleider Bin Laden en de vermeende brief die nu dus niet blijkt te bestaan. Bin Laden heeft drie maanden gele den een ultimatum gesteld aan Europa. Europese troepen moesten zich voor 15 juli uit Af ghanistan en Irak terugtrekken. Als tegenprestatie zou al-Qaeda afzien van aanslagen op Euro pese doelen. Vanwege dit ulti matum, dat wél echt is gesteld, verkeert Nederland sinds vrij dag 9 juli in verhoogde staat van paraatheid. Concrete doe len als ambassades en Schip hol worden zwaarder bewaakt. Nijmegen - Nijmegen zegt het met schoenen. Boven de Lange Hezelstraat in het cen trum van de stad hangen hemelse stappers als voorbode van de 88ste editie van de Nijmeegse Vierdaagse. De schoenen worden ingezameld en na het wandelevenement geschonken aan een goed doel in een ontwikkelingsland. Vanochtend vroeg zijn al veel van de tienduizenden deelnemers van start gegaan. Pagina Binnenland: Aanslag mo gelijk paniekzaaierij. Foto: ANP/Vincent Jannink Justitie fel op actie Greenpeace breda - Justitie legt de twaalf actievoerders die gisteren zijn gearresteerd vanwege het blok keren van de Amercentrale in Geertruidenberg ten laste dat ze de stroomvoorziening in gevaar hebben gebracht. Daarop staat een maximumstraf van zes jaar. Greenpeace heeft geschrokken gereageerd op de 'zware' ten lastelegging. „Het is voor het eerst dat dit gebeurt, dit gaat heel ver", aldus een Green- peace-woordvoerster. De mi lieuorganisatie, onderzoekt nu de juridische consequenties voor de opgepakte actievoer ders. Pagina Economie Jongen berooft 103-jarige man eindhoven - Dik over de hon derd en dan worden beroofd in het bejaardentehuis. Het over kwam de 103-jarige J. Paulzen uit Eindhoven. De dader was een ongeveer 18-jarige jongen, die zich voordeed als pennen- verkoper. Paulzen liet hem bin nen 'omdat het zo'n keurig net te jongen was'. Binnen stal de knaap de portemonnee van de hoogbejaarde met 78 euro. De directie van het huis heeft alle 350 bewoners een brief ge stuurd met daarin het advies geen vreemden binnen te laten. 'Sharon niet meer welkom in Parijs' Jeruzalem - De Franse presi dent Jacques Chirac heeft de Is raëlische premier Ariel Sharon gisteren laten weten dat die niet langer welkom is in Parijs. Dat berichtte een Israëlisch televi siestation. Sharon riep zondag alle joden in Frankrijk op om „onmiddellijk" naar Israël te verhuizen. In Frankrijk leven naar schatting 600.000 joden. Sharon zei dat zij in Frankrijk niet langer veilig zijn, omdat zich daar een „onstuimig anti semitisme" aan het verspreiden is. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken noemde Sharons uitlatingen „onaanvaardbaar" en eiste uiüeg van de Israëli sche autoriteiten. sorrento/anp-dpa - Op de eer ste dag van de 56ste bijeen komst van de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) zijn voorstanders van de walvis vaart er nog niet in geslaagd het jachtverbod op te heffen. Vier entwintig landen stemden gis teren in Italië voor, 29 andere stemden tegen. Vandaag zal een tweede, even eens geheime stemronde wor den gehouden. Milieubescher mers beschuldigden voorstan der Japan ervan de steun van arme landen op de conferentie te kopen. In Japan wordt wal visvlees als een delicatesse be schouwd. De Japanners jagen, maar zeggen dat de jacht „we tenschappelijke doeleinden" dient. Waarnemers verwachten niet dat Japan erin zal slagen de conferentie te bewegen de in 1982 afgekondigde opschorting van de walvisjacht op te heffen. Daarvoor is een driekwart meerderheid nodig. Nederland liet gisteren weten voorstander te zijn van een be perkte hervatting van de walvis- jacht. Volgens het Nederlandse standpunt zou het vangstver bod van walvissoorten die in hun voortbestaan worden be dreigd ook in de toekomst ge handhaafd moeten blijven. Voor de overige walvissen zou er een vangstquotum moeten komen. Groenlinks heeft grote moeite met het kabinetsstandpunt over de walvisjacht. Dat bleek uit schriftelijke vragen die Tweede- Kamerlid Duyvendak gisteren aan minister Veerman van landbouw heeft gesteld. Vol gens Duyvendak valt aan het opheffen van het vangstverbod pas te denken als een goed con trolesysteem zich in de praktijk heeft bewezen. Bovendien had het kabinet met de Tweede Ka mer moeten overleggen, stelt hij. PvdA en SP in de Tweede Ka mer vinden dat Nederland is gezwicht voor de Japanse wal vislobby, en die zelfs beloont. Volgens PvdA'er Samsom kan er nu nog geen sprake zijn van hervatting van de jacht. Hij wil voor donderdag opheldering, want dan stemt de IWC over het voorstel. De plons is geweldig: patttssss en een in blauwe koersbroek gehulde man zwemt mooi crawl. Een meter of vijfentwin tig. Ex-coureur Frans Maassen doorklieft het water snel voor een wielrenner, maar daar houdt iedere grote prestatie op. Pieter van den Hoogenband hoeft zich geen zorgen te ma ken. Maassen hijst zich amech tig uit het water. Het gaat hem erom sneller te zijn dan de jon ge mecanicien van zijn ploeg, dat is alles. Een half uur eerder is hij met Erik Breukink aan ko men rijden. Hollandse vakan tiegangers staan bij de auto's te kijken naar mannen in blote lij ven die fietsen schoon staan te maken. De twee ex-coureurs kunnen bijna ongestoord langs de fans lopen; men vergeet blijkbaar snel gezichten en de daarbij behorende presta ties. De moderne fietsfan wacht op Bogey en Dek ker, de twee mannen met ettelijke ereprij zen zijn no-names voor de vakantie gangers. Maassen en Breukink, die een flink decennium geleden bij de wereldtop hoorden, heb ben elkaar gevonden in de di rectie van de wielerploeg van de Rabobank; ze zijn ploeglei der en assistent, zij moeten re latief jonge renners door deze Tour heen leiden. Als het goed is, wordt er naar hen geluisterd. Maassen heeft die ochtend een lekke band gereden en vertelt, vrij besmuikt, hoe dat gegaan is. Eerlijkheidshalve meldt hij dat hij geen grote fietsenmaker is en dat hij Breukink zo ver kreeg de nieuwe band om te leggen. „Ik heb wel zelf ge pompt", zegt hij verontschuldi gend. Maassen klokt 14,9 se conden en kijkt toe hoe de jon ge mecanicien zich klaarmaakt. Het is maandagmiddag, de Tour staat stil, maar de ex-ren ner wil winnen. Vrij verheugd hoort hij even later de tijd van de jonge vent aan; eens top sporter, altijd fanaticus. Dan loopt hij zijn hotel binnen. Lek gereden en toch weer gewon nen. (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting- op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad (advertentie) STEL JE EiGEN VOETBALTEAM SAMEN EN COACH HET g§|| 1 NAAR DE TOP! Speel mee met Coach van het Jaar! Kijk op www.leidschdagblad.nl/coachvanhetjaar en schrijf je nu in! jeruzalem/anp-afp-rtr - De al- Aqsa Martelaren Brigades heb ben de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag gister avond op een rechter in Tel Aviv. Een man op een motor schoot volgens de politie de 49- jarige Adi Azar drie keer in de borst, toen die in de buurt van zijn huis in de buitenwijk Ra- mat Hasharon in de auto zat. In het ziekenhuis constateerden artsen de dood. Volgens een communiqué van de brigades zou de aanslag een vergelding zijn voor de moord op Ghalib Awali, een leider van de sjüti- sche Hezbollah, gisteren in Bei roet. Hoewel een fundamenta listische soennitische groepe ring inmiddels de verantwoor delijkheid voor deze aanslag heeft opgeëist, denken de bri gades dat Israël erachter zit. Rechter Azar oordeelde enkele dagen geleden dat de Palestijn se Autoriteit verscheidene mil joenen dollars schadevergoe ding moet betalen aan Israëli sche families die slachtoffer van een Palestijnse terreurdaad zijn geworden. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 1.75 21 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: M V Postcode Plaats U v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadre8: Stuur deze bon op in een ongefronkeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook. 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding ls geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van do krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch K& Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1