REGIO 'Veel ellende, maar ik had het niet willen missen' Zon, uitpuilende tribunes, recordomzet en gouden tips in Stompwij 'Geen asperges en aardbeien op het kerstmenuy Werk aan Middelmors Vermoedelijke inbreker gepakt voorschoten - In de nacht van zaterdag op zondag is er inge broken in twee woningen aan De Hooghkamer en de Bruck- nerlaan in Voorschoten. De ver moedelijke dader heeft de poli tie inmiddels opgepakt. Bij een controle zondagochtend op het Van den Rijnplantsoen, vond de politie in de auto van een 46-jarige man uit Den Haag spullen die in de twee ingebro ken huizen thuishoren. De Ha genaar is aangehouden. Politie rekent verdachten in oecstgeest - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag op de Wijttenbachweg in Oegstgeest drie mannen opge pakt, in de leeftijd van 17 tot 18 jaar en afkomstig uit Leiden en Oegstgeest. Het trio wordt ver dacht van verboden wapenbe zit en het beramen van een in braak. Een getuige had gemeld dat de drie zich verdacht ophielden bij een bedrijf aan de Almondeweg. Toen de politie ze op de Wijttenbachweg aan hield, bleken ze een vuurwapen en drie bivakmutsen in hun au to te hebben. De verdachten zijn gisteren voorgeleid bij jus titie in Den Haag. Hardrijder raakt rijbewijs kwijt noordwijk/lisse - Een 39-jarige Hagenaar kon zondag zijn rij bewijs inleveren omdat hij met 165 kilometer per uur over de provincialeweg N206 reed. Hij werd betrapt door agenten met een lasergun. Hij werd een eindje verderop langs de pro vincialeweg, waar maximaal honderd kilometer per uur mag worden gereden, aangehouden. Of hij zijn Porsche moest ach terlaten of het stuur kon over dragen aan een passagier met rijbewijs, is niet bekend. Kraakpoging bij oude marineloods valkenburg - Een groep van tien kunstenaars heeft gisteren geprobeerd zijn intrek te ne men in een voormalige marine- loods aan de Voorschoterweg in Valkenburg. Zij wilden daar vol gens de persvoorlichter van de Marechaussee een atelier vesti gen. Deze actie vond echter geen goedkeuring in de ogen van de Marechaussee, die met twintig man uitrukte om de groep weer uit het gebouwtje te krijgen. Hierbij zijn de tien ac tievoerders aangehouden we gens openlijke geweldpleging en vernieling. Zij werden met bussen afgevoerd. De oude loods was in bezit van de Mari ne, maar die heeft het overge dragen aan Staatsdomeien. Bij Domeinen, dat eigendommen van het Rijk beheert en ver koopt, is nog niet bekend wat er met het gebouwtje gaat gebeu ren. rijnsburg - Hoogwerkers moeten eraan te pas komen om de stalen constructie van de nieuwe tri van de voetbalvereniging Rijnsburgse Boys te maken. Want ook al is het zomer, de bouwvakkers het sportpark Middelmors hard aan het werk om begin september klaar te zijn. Op Middelmors v» over de lengte van het veld een nieuwe tribune gebouwd. De kuipstoeltjes onder de nieuwe kapl in de plaats van de vroegere houten banken op de in april gesloopte, dertig jaar lang gebruikte, ti Onder en achter de honderd meter lange tribune komen 24 nieuwe kleedkamers en een bestuurs Rijnsburgse Boys krijgt tegelijkertijd ook twee kunstgrasvelden. Samen met drie andere grasveldi velden voor de jongste jeugd is de voetbalvereniging dan klaar voor de toekomst. Foto: Taco van DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Argenton. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1; H. Koome 2, 7; L. Polane 3; A. Houweling 4, 10; P. de Mooij 5, 6, 8; G. v.d. Blom 9. P.V. Leiderdorp W.M. de Roode 1, 3, 5; W. van Oosten 2, 4, 10; Comb. J. Harte- velt 6, 9; D.J. de Ridder 7; B. van Mil 8. P.V. De Rijnklievers S. van Itêrson 1, 8; Comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 2, 9,10; F. Ladan 3, 5, 6; N. de Groot Zn. 4; H. Sladek 7. En vanuit Doornik is de uitslag: P.V. Blauwkras P. de Mooij 1, 10; G. v.d. Blom 2; Straathof/v.d. Berg Landesbergen 4, 7; G dijk/Pikaar 5; M. Gijsma P.V. Leiderdorp W.M. de Roode 1, 3, 4, Tolboom Zn. 2; W. I Comb. J. Hartevelt 8; dervliet 9; W. van Oostei P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn. 1 t/i Kraan 10. dinsdag 20 juli 2oo4 stompwijk - De uitslagen van de paardenra ces weten voor ze gelopen zijn. Er zijn boeken aan gewijd, tv-series en films. En in de polder is er een heel dorp mee bezig. In de film Back to the Future III is het een sportjaaroverzicht uit de toekomst dat dollartekens in de ogen doet verschijnen, in de televisieserie Early Edition is het de krant van morgen die op de deurmat ploft. In Stompwijk maken de gok kers jacht op het het A4-tje met prognoses van Sjaak en Frans Jansen. Zo fanatiek dat de website van de Stompwijkse paardendagen op tilt sloeg, omdat in de uren voor de korte- baanraces 5500 gelukszoekers de tips van de gebroeders wilden lezen. Ook dit jaar leverde luisteren naar de Jansens weer geld op. Op het feestterrein, in de zompige weilanden van Stompwijk, steekt tussen elk racepro gramma een wit blaadje met prognoses. In de vijftien jaar dat Sjaak en Frans hun dorpsge noten van goktips voorzien, zijn ze uitge groeid tot de goeroes van de kortebaan. Niet tot ieders vreugde, want sommige kortebaan- kenners vinden dat de twee 'de markt' ver pesten met hun tips. Half Stompwijk ver trouwt immers blind op de prognoses. En dat betekent dat de uitkeringen voor de paarden die door de Jansens worden aangewezen snel dalen. De broers zelf liggen daar niet wakker van. Zij zijn hun service ooit begonnen om ook Stompwijkers die het kortebaancircuit niet volgen, te interesseren voor het wagen van een gokje. De lange rijen voor de kassa zijn het bewijs van hun succes. Net als de gokbriefjes van maandag. Want bij de laatste zes deelnemers zaten vier van de vijf door de gebroeders Jansen getipte paarden. Winnaar was Noble Mack, een outsider die zich op de langebaan al ruimschoots heeft bewezen, maar die op de kortebaan nog maar net komt kijken. Pikeur Cees Imming versloeg met zijn topfitte paard in de finale Peak Lim- burgia en Andries van der Blonk. Die combi natie had zich daarvoor leeggereden in een dubbele confrontatie met de plaatselijke held Wim van der Mespel. De leerling-pikeur loot te zich na het eerste verlies tegen Van der Blonk nog wel als 'lucky loser' in de vierde omloop, maar hij moest het daarin opnieuw afleggen tegen Peak Limburgia. Noble Mack stond uiteraard op de tiplijst van Sjaak en Frans Jansen. „Het is soms wel ver moeiend, we worden de hele dag aangescho ten door mensen die vragen wie er gaat win nen", zegt Sjaak Jansen. Maar dat weten de twee dus niet - ondanks de inmiddels mythi sche status van hun voorspellingen. Wie op lette, had gezien dat de broers niet in een Fer rari of Rolls Royce naar het feestterrein waren gekomen, maar gewoon te voet. „Wij zitten er ook wel eens helemaal naast", bekent Sjaak. „Maar we hebben veel krediet opgebouwd in de loop der jaren. We gaan naar zoveel moge lijk kortebaanraces, volgen alle uitslagen en bekijken als het kan ook langebaanraces op gras; Stompwijk is de enige kortebaanrace op gras, dus dat geeft weer een extra dimensie aan onze prognose. We kunnen helaas niet alle races bezoeken, want we moeten ook nog werken", zegt de docent belastingrecht aan de Erasmus Universiteit. De dieren in levenden lijve zien draven, is noodzakelijk, zeggen de broers. „Je moet zien hoe ze lopen. En je moet zien hoe ze winnen of verliezen. Verliezen ze nipt van een hele goeie, of worden ze er finaal uitgelopen door een mindere? Dat maakt nogal wat uit." An dere wetenswaardigheden halen ze bij de trainers, die ze brutaalweg bellen als zij dat nodig vinden. Verder telt de jarenlange erva ring van het duo. „Dit leer je niet op school", zegt Sjaak Jansen met een brede glimlach. „Hier moet je veel pijn voor lijden langs de lijn. Je betaalt geen schoolgeld, maar wel veel lesgeld." Het laatste ingrediënt van de suc cesformule van de Jansens is geluk. Het blijft tenslotte gokken. De jarenlange ervaring van de twee Stomp wijkers heeft ze ook geleerd dat de eigenaren erg betrokken zijn bij hun paardjes. En dat elk woord dat ze gebruiken in hun prognoses op eert goudschaaltje wordt gewogen. Frj sen: „Lange tenen? Nou, wij noemen voelig. Inmiddels hebben wij een he naai aan eufemismen klaar liggen, wa; genaren zich niet aan ergeren, maar v w de goede verstaander weet wat we will gen. Een paard is nooit slecht, maar m nog sterk verbeteren of wil in het heetst strijd wel eens een foutje maken." Ze e hun eigen gevoelige punten hebben kant en klare uitdrukking. „Als wij niet weten, schrijven we altijd: voor die iets anders wil." Volgens de broers zijn er ook genoeg te wijkers die hun blaadje met tips n schuiven. „Die gokken standaard ij' huisnummer of geboortedatum. Of wi:t beter. En dat mag natuurlijk ook." 0 n de Jansen-doctrine volgden of hun hi mer opgaven, de duizenden door paaf" zomerzon aangetrokken toeschouwe 51 den gisteren in ieder geval voor een omzet van 31.839 euro bij de totalisatc Veens restaurant De Fransche Brug gaat eind juli dicht is Afvalverwer redt huttenbi in Lisserbro cl lisserbroek - Bijna li 450 Lisserbroekse kiii dit jaar met lege hand [i staan vanwege het afni van de succesvolle li bouw. De traditionele leverancier Koolhaa Nieuw-Vennep kon ti grote spijt geen pall e voor de hutten aanleji zo werd afgelopen wei delijk. Vijf weken vo;n evenement leek de i daarmee niet te overzij valverwerker De Meerl uit Rijsenhout bracht 1 e de duisternis. s „Er was behoorlijke n in de tent", zegt Co ic Beek, beheerder vai dorpshuis. „We hebbeoi en land afgebeld mafli wilde maar niet lukki iemand al hout kon li dan was het veel te Koolhaas berekende al leen maar het transpol was nog te betalen. Het organisatiecomiii. met de handen in he Totdat De Meerlande/1 diensten aanbood. Van „Het kost ze een ho spanningen, want ze I daar maar mondji hout binnen. Maar ze als commercieel bedri wel graag iets goeds voor de samenleving." De Lisserbroekse Kin kantiedagen zijn dit j 11, 12 en 13 augustus pleintje voor het dor] Het thema is strand. I rijkste onderdeel va evenement is de 1 bouw, waar zo'n 450 ren tot een jaar of 15 komen. Daar is een e berg hout voor nod vind het moeilijk scl maar je zit zo aan de ton. Het gaat om vijf e containers", aldus Van door Joris Rietbroek roelofarendsveen - Gemengde gevoelens bij de bezoekers én de eigenaars Hein en Annet de Jong-Turk van restaurant De Fransche Brug in Roelofarends veen. Aan de ene kant is het na tuurlijk een emotioneel moment om op 25 juli, na bijna dertig jaar, hun restaurant te sluiten. Maar aan de andere kant zijn de echtelieden ook blij dat ze na verschillende vruchteloze pogin gen om het gebouw aan een an dere horeca-ondernemer te ver kopen, nu toestemming hebben om het complex over te doen aan een projectontwikkelaar. Die gaat op de plek van het restau rant appartementen bouwen. Sinds ze het nieuws van de slui ting via een brief aan hun gas ten bekendmaakten, stromen de kaarten en verontruste tele foontjes binnen. „Er belde een vrouw op die zei: 'Oh nee, het lekkerste restaurant in de om geving gaat dicht! Wat moeten we nu?", vertelt Hein. „De laat ste dagen zat het hier mudjevol. Veel gasten namen bloemen en kaarten mee en lieten weten dat ze hier jaren lang lekker gege ten hebben. Het is erg fijn om nog eens te horen dat je werk altijd werd gewaardeerd." Zondag 25 juli is de laatste dag dat het restaurant open is. Op zondag 29 augustus houden Hein en Annet tussen 15.00 en 18.00 uur nog een afscheids- borrel. Een afscheidsfeestje van alle voormalige leerling-koks en al het oud-personeel hebben ze Hein en Annet de Jong van restaurant De Fransche Brug dekken nog krap een week de tafels voordat ze hun zaak sluiten. Foto: Mark Lamers in maart gehad. Die kwamen op een avond onverwacht met een bus voorrijden, allemaal verkleed als non. De actie was gebaseerd op de vaste opmer king die Annet maakte bij het inroosteren van haar personeel. „Dan en dan moet je werken en ik bel je wel als er onverwacht een bus met nonnen voorrijdt." De Fransche Brug werd in 1986 pas een echt restaurant, maar de grootvader van Annet bouw de in 1925 al het fundament: een kroegje op de hoek van de straat Fransche Brug en het Westeindei Haar ouders namen het café in 1960 over, totdat zij in 1975 om gezondheidsrede nen moesten stoppen. Annet volgde hen toen op met haar echtgenoot. „Ik werkte al in het café van mijn ouders", vertelt ze. „Maar juist ik schreeuwde het hardst dat ik nooit de zaak zou overnemen." „Ik kwam hier als vaste klant en het bleef dus niet bij de pilsjes die ik be stelde", grijnst Hein. Op gegeven moment vroegen caféklanten steeds vaker om een hapje eten bij de borrel. Dus ging Annet de keuken in voor verschillende soepjes en broodjes bal. „En zo ging ik steeds meer dingen maken", vertelt ze. „Later gingen we een stukje aan het café bouwen. Een stukje werd een heel stuk en toen hadden we in 1980 op eens een café-restaurant met een zaal voor feesten en partij en." De combinatie café-res taurant bleek na een paar jaar toch lastig, zodat in 1986 de boel nog eens compleet ver bouwd werd en alleen het res taurant overbleef. Koken was altijd al een grote hobby van Annet, maar ze was er tot dat moment nog niet pro fessioneel mee bezig geweest. Een opleiding tot zelfstandig werkend kok heeft ze nooit ge volgd. „Ik heb alles geleerd door veel vakliteratuur en kook boeken te lezen en cursussen te volgen. Verder gingen we vaak uit eten, om in andere restau rants de bereiding van gerech ten en de opmaak van de bor den te bestuderen." Haar doel was altijd om de gas ten culinair te verrassen. Stan daar dzaken als een biefstukje stonden gelden of nooit op het menu, wel de exclusievere vlees- en visgerechten. Annet was blij als het weer tijd werd voor asperges en wild. „Daar kun je zulke schitterende din gen mee maken. Ik vind trou wens echt datje seizoenspro ducten alleen in het seizoen waar ze thuishoren moet ge bruiken. Je zet dus geen asper ges of aardbeien op een kerst menu." Het grootste compli ment ooit over haar kookkunst kreeg ze na afloop van een Turks, Surinaams en Marok kaans buffet, ter gelegenheid van een expositie in het restau rant van kunstenaars uit deze landen. „Ik wist eigenlijk niet precies hoe alles nu moest smaken", vertelt ze. „Maar na het buffet kwam de Marok kaanse schilder naar me toe, die zei dat hij het eten van zijn moeder proefde." Op de plek van het restaurant komen in de toekomst apparte menten. Het echtpaar is ruim twee jaar met de gemeente Al kemade in gesprek geweest om de horecabestemming van het perceel af te halen ten gunste van woningbouw. Het vinden van een koper die er horeca wilde voortzetten mislukte. Po tentiële kandidaten kregen de financiering niet rond. Nu er van de gemeente toch huizen mogen komen, werkt een plaat selijk projectontwikkelaar aan een bouwplan. „We waren ove rigens al gewend aan het idee dat de boel plat zou gaan", zegt Hein. „Maar de kans bestaat dat het gebouw behouden blijft." Oud-marinevlieger exposeert in barak over marine-inzet in Indonesië door Saskia Buitelaar katwijk/valkenburg - Ooit Was de marinebarak aan de Wasse- naarseweg, gebouwd door de Duitsers in 1941, het onderko men voor de verplegers van de naastgelegen ziekenbarak. Van af 7 augustus 2004 hoopt Ger hard de Bruyn, oud MLD'er (Marine Luchtvaart Dienst) er collega-veteranen te ontvan gen. Voor zijn expositie over de inzet van de MLD in Indonesië en Nieuw-Guinea na de Twee de Wereldoorlog en de tragi sche ongevallen waarbij de Val- kenburgse MLD'ers 32 collega's verloren. Van het papoealeven op Nieuw-Guinea heeft De Bruyn een aparte expositie gemaakt. De marineman, nu 75 jaar, was met vrouw en kinderen in 1959 op het eiland gestationeerd. De bedoeling was dat hij er drie jaar zou blijven, maar toen al na een jaar de Martin Mariner verongelukte waarin De Bruyn met zeven anderen vloog, moest De Bruyn - „volledig in de kreukels" - terug naar Ne derland. Zijn fascinatie voor het eiland verloor hij niet. Integendeel. Als het niet de papoeaman was ge weest die hem uit het water ge red had en de eerste verzorging had verleend, had De Bruyn het niet kunnen navertellen. In middels is juist dat - het naver tellen - voor De Bruyn een le venstaak geworden. Hij verza melde in de loop van de afgelo pen veertig jaar al het foto- en tekstmateriaal dat hij kon vin den over de Martin Mariners en de ongelukken met die water vliegtuigen, onder marinemen sen crew killers genoemd, nadat er vijf waren verongelukt. Ook wist hij alle vliegtuigen waar- Gerhard de Bruyn weet bij elke foto uit zijn expositie over 'De Oost' een verhaal te vertellen. Foto: Dick Hogewoning mee de Nederlandse marine vloog tussen 1920 en nu op de foto te vinden. Trots toont de verzamelaar de fotogalerij die hij in de gang van de barak heeft ingericht. De talloze collages met foto's en krantenknipsels die hij voor zijn lezingen in de afgelopen ja ren heeft gemaakt, moesten niet langer in zijn woonkamer in Wassenaar staan te wachten op een volgende uitnodiging, vond De Bruyn. Met de exposi tie in de barak hoopt hij meer publiek te trekken. De Bruyn verwacht vooral res pons van de veteranen en hun familieleden die hij regelmatig bij herdenkingen ontmoet Zo als vorig jaar, toen ruim veertig jaar na het tragische ongeval van een Martin Mariner in Abadan, Iran, de tien beman ningsleden van het Valkenburg- se toestel eindelijk een eervolle herbegraving in Nederlandse bodem kregen. De groots opge zette ceremonie op het vlieg kamp en de Katwijkse begraaf plaats Duinrust, bracht vele ve teranen, familie of nabestaan den weer bij elkaar. De Bruyn, die het nabestaandencomité voor de Mariner-slachtoffers heeft opgericht, merkte ook toen dat er nog steeds behoefte bestaat aan het krijgen van in formatie uit die tijd. „Het lijkt wel of die behoefte alleen maar is gegroeid. Er komen nu ook kinderen en kleinkinderen mee die meer willen weten over de geschiedenis van de Indiëvete- ranen. Het was ook nogal wat. Er zijn in die tijd 130.000 man nen en vrouwen met 43 sche pen verscheept. 6600 Zijn er omgekomen, van wie honderd in Nederlands Nieuw-Guinea, de rest in Nederlands Oost-In- dië." Met een onophoudelijke stroom verhalen wandelt De Bruyn langs de collages, zoals over de schepen, de marineba ses op Java en Nieuw-Guinea, over het dagelijks leven van de marinemensen ter plekke. En heel veel verhalen over het le ven van de papoea's. De kop pensnellers en menseneters, de vrouwen die aan de ene borst een baby, aan de andere een speenvarkentje laten drinken, over het ritueel om het lichaam van overleden dappere krijgers te roken, zodat het bewaard blijft. „Elke foto heeft een ver haal", zegt De Bruyn. „Soms tragisch, want we hebben daar veel ellende meegemaakt. Maar ik zou het voor geen goud heb ben willen missen." Wie belangstelling heeft is van harte welkom om binnen te lo pen op 7, 14 en 28 augustus, tussen 10.00 en 16.00 uur. Groepen die een rondleiding willen van De Bruyn, kunnen bellen: 070-5146337. Ook aan vullend materiaal is nog wel kom. De barak aan de westkant van de Wassenaarseweg be vindt zich op circa 500 meter van het kruispunt met de pro vinciale weg bij Katwijk. De Ne derlandse vlag hangt uit.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10