REGIO verliezen kort geding 'Het gevaar van vies zeewater is flink opgeklopt' Iterbeheerders moeten groter worden, maar niet logger Tandartsen pe grotere pony's winnen het meestal niet van de kleintjes Zonnevylle en Smit op bezoek bij kroonprins en Maxima h maandag V} juli 2004 Ruiter: Thom Kling (11) Pony: Guppie (6) Schofthoogte: 81 centimeter Woonplaats: Stompwijk Het aantal jongens op de deelnemerslijst van de wedstrijden is op de vingers van één hand te tellen. De Stompwijkse Thom Kling is een van die weinige heren tussen de tientallen amazones. „Guppie is een van de kleinste pony's van de wedstrijd, vandaar ook haar naam. Maar dat maakt niet uit, want ze kan heel hard rennen. Het is alweer de vierde keer dat we samen meedoen en we hebben dit keer hard geoefend op rennen op korte afstanden. Ik liet haar elke keer de afstand van de baan hier rennen. Dat hielp, want Guppie ging steeds harder. De vorige jaren vlogen we er steeds na de derde ronde uit, dus misschien gaat het nu nog beter. Ik probeer van tevoren in te schatten hoe snel mijn tegenstander is, maar dat valt niet mee. Ik let vooral op de benen, hoe gespier der die zijn, hoe sneller de pony is. Of pony- of paardrijden nou een typische meidensport is? Weet ik niet, ik denk van niet. Ik vind het gewoon leuk om zelf voor mijn pony te zorgen en we hebben een hele goede band. Maar ik doe ook fanatiek aan voetballen hoor. Ik weet eigenlijk niet precies welke van die twee hobby's ik nou het leukste vind." ot S€P Op 1 januari volgend njnen het hoogheem- in 1 van Rijnland en de rschappen De Oude la en, Wïlck en Wiericke in Haarlemmermeer. Of en organisaties het zelf ïd p die datum fuseren tn jterschappen met het mi nraadschap van Rijn- 1 i Één groot hoogheem- enp van Rijnland met in zai n 650 medewerkers, vai isie bereikt de schaal- ch in het waterbeheer lt 2 jpig hoogtepunt, nséén generatie gele- r d het gebied van Rijn- stl óch uitstrekt van Zoe- idf 1 Gouda in het zuiden op oordzeekanaal in het al opgedeeld in 175 min ia2 zelfstandige polders, de beheer in de polder da lie situatie heel dicht eregeld. De 'polder- inkeek 's morgens naar lid> zag dat het water in ij d wat hoog stond, liep n< en en zette de pomp to simpel en overzichte- iot manier van werken 1 ki oudere boeren nog 1 h »rug willen verlangen. ema, de man die het :pi iraadschap en de drie ue ppen waarin al die zwjders inmiddels zijn >n moet samenvoegen M ote organisatie, glim- injndelijk wanneer hem Tri wordt voorgelegd die r nu al weer gefuseerd 1 ti den. „Het grote ver- enl in vroeger en nu is dat 1 h iu wel wat complexer leferd jaar geleden was Bo ten stuk minder dicht en Daardoor worden er sn,mdere eisen aan het aai ter gesteld dan vroe- iti a p re organisatie is on- ;sd ker en afstandelijker, ït 1 gen. Maar in water- t dat volgens Haitje- s andersom. „De rela- ~~le burger is nu veel an vroeger. Het water- it veel meer naar de ie. Vroeger had je veel Liri ;°jj stompwijk - Dankzij Harddraverij Nooit Gedacht stond heel Stompwijk dit weekend weer in het teken van het paard. Gisteren stonden de nationale ponyrennen op het programma van deze Stompwijkse Paardendagen. Tientallen jeugdige rijders, lang niet altijd uit de buurt van er. Stompwijk, wisten hiervoor de renbaan achter de Laurentiuskerk te vinden. Drie deelnemers vertellen graag wat meer over hün pony en hun :en race in Stompwijk. SJ tekst: Joris Rietbroek foto's: Mark Lamers wassenaar - Burgemeester Zonnevylle van Leiderdorp, voorzitter van de Bond van Oranjeverenigingen, gaat van daag samen met de Noordwij- ker Koos Smit, vice-voorzitter van de bond, op bezoek bij Wil- lem-Alexander en Méxima. De twee bieden namens vele dui zenden leden van Oranjever enigingen het eerste exemplaar van het Catharina-Amalia ge boorte boek aan. De Oranjebe stuurders en het prinselijk echt paar ontmoeten elkaar op Pa leis Noordeinde. In het 120 pagina's tellende fo toboek is een selectie te zien van foto's die her en der in het land gemaakt zijn van activitei ten ter ere van de geboorte van Amalia. Van Katwijk tot En schede, van Haren tot Stein: overal is de geboorte van de prinses gevierd. Vanaf deze week bieden de ruim 350 bij de Oranjebond aangesloten Oran jeverenigingen het geboorte- boek ook plaatselijk te koop aan. Het kost 12,95 euro. Badgasten in Katwijk wel voorzichtiger Ruiter: Grietje 'Kinni' Schelvis (15) Pony: Dinja (19) Schofthoogte: 140 centimeter Woonplaats: Zoeterwoude „Ik heb met Dinja al drie mensen omver gereden. Ze is ook zo en thousiast. Zodra ze pony's van start ziet gaan, begint ze meteen mee te rennen terwijl ik er niet eens op zit. Het is hier ook zo ge zellig. Ik baalde echt toen ik de vorige keer niet mee kon doen, om dat ik mijn been had gebroken. Ja, van m'n pony afgevallen. Dinja hoefde het gelukkig niet te missen, iemand anders reed toen op haar. Dinja is al 19 jaar en dat is redelijk oud om mee te doen aan een race. Toch maakt dat helemaal niet uit. Trainen is nergens voor nodig, ze gaat vanzelf knoerthard. Ik hoef alleen maar op haar te gaan zitten. Toch winnen de grotere pony's het hier qua tijd meestal niet van de kleintjes. Die zijn sneller op de korte afstand. De liefde voor pony's en paarden zit in de familie. Mijn moeder reed toen ze jong was al en zeven jaar geleden mocht ik na lang zeuren ook beginnen. Het is altijd mijn grootste hobby gebleven. Surfen, jazzballet of muziek maken, het is natuur lijk allemaal leuk, maar het wint het nooit van m'n pony. Geen idee waar dat precies in zit. Ik hou gewoon ontzettend veel van haar en ik zou haar nooit zomaar wegdoen." door Bas de Rue katwijk - Zwemmers en strandbezoekers op het Kat- wijkse strand hebben zich het afgelopen weekeinde niet laten afschrikken door de berichten over verontreinigd zwemwater. Bij de Katwijkse uitwatering, de plaats waar twee weken gele den de verontreiniging de zee in is gestroomd, plonsden kin deren, vaders en moeders vro lijk in, bij en door het water. Zaterdagmiddag. De zon schijnt rijkelijk over het Kat wijkse strand. Terwijl de bran ding zachtjes op de kust ruist, zorgt een licht briesje voor ver koeling. Eindelijk is het weer zomer. „Mensen zeggen tegen woordig te snel dat iets te ge vaarlijk is", bromt de geboren Katwijker J. Lange. Staand aan de rand van een zwin op het Noordstrand houdt hij zijn driejarige dochtertje dat in het water speelt, in de gaten. „We zijn gewoon een beetje pietlut tig geworden", zegt de inmid dels naar Voorhout verhuisde Lange. „Ik heb hier mijn hele leven gezwommen en ik ben nog nooit ziek geworden." Alle betrokken instanties, de ANWB, de provincie, de water schappen en de gemeente Kat wijk waren het erover eens dat dit weekeinde weer veilig ge zwommen kon worden. Toch heerst er zaterdag geen top drukte aan het strand, het mooie weer ten spijt. Is het bij grote drukte zelfs moeilijk een plekje te vinden voor de hand doek, zaterdag is er zelfs ruimte voor een pot strandvoetbal. Meer dan door de gemeten ver ontreiniging lijken badgasten echter te zijn afgeschrikt door de weersvoorspelling: het door het KNMI voorspelde onweer later op die zaterdag. De berichtgeving over de ver ontreiniging, die vooral gevaar lijk is voor Itinderen en oude ren, heeft sommige badgasten wel voorzichtiger gemaakt. N. Kievith en M. Lange uit Katwijk bijvoorbeeld. Met twee kleine kinderen op schoot zitten de vrouwen vlak bij de branding. „Ik ga wel met mijn kinderen het water in, maar ik zorg er voor dat ze met hun hoofd bo ven water blijven. We zijn ook even. bij de post van de Katwijk- se Reddings Brigade langs ge weest om te vragen of het water in orde was." Bij de post van de KRB merken de strandwachten weinig van enige beroering over de veront reiniging. Voor de Katwijkse redders is het een stranddag als ieder ander. „We hebben alleen wat moeders met kindMen ge had die vroegen of ze vnlig het water in konden", vertelt KRB- er Wouter Knoppers. „Maar we krijgen niet de indruk dat de mensen minder zwemmen." De observatie van de strand wachten sluit aan bij de heer sende mening onder de bad gasten. Die vinden dat de be richten over de vervuiling flink zijn opgeklopt. „Vroeger kwam het riool rechtstreeks uit op de uitwatering, maar niemand stoorde zich eraan", vertelt Kat wijker J. van der Plas. „Tegen woordig hebben we overal zui veringsinstallaties en kijk eens wat een ophef er wordt ge maakt als er eens een keer ri oolwater in zee komt. Vies zwemwater is echt geen nieuw verschijnsel. Het is van alle tij den." Roelofarendsveen buiten waameemregeling Aart Haitjema juicht de schaalvergroting van het hoogheemraadschap Rijnland toe: „Er worden nu heel andere eisen aan het waterbeheer gesteld dan vroeger." Foto: Taco van der Eb meer een regentenmentaliteit, werd er gezegd: zo gaan we het doen. Nu ga je samen met de belanghebbenden op zoek naar een goede oplossing. Kijk, je kunt wel een kantoor om de hoek hebben, maar als daar een grote dijk omheen ligt, ga je daar toch niet naar binnen." Dat meedenken staat of valt bij de deskundigheid van de me dewerkers van het waterschap. Want alleen mensen met vol doende kennis in huis zijn in staat om creatief mee te den ken. „Neem de verdroging van vorig jaar zomer. Die zijn we te lijf gegaan door water in te la ten. Dat was een gigantische operatie, al is het alleen maar omdat een waterschap inge steld is op het wegpompen van water, niet het inlaten van wa ter. Zoiets krijg je alleen maar voor elkaar als je een grote or ganisatie hebt met voldoende kennis en creativiteit. De schaalvergroting stelt ons in staat om meer specialismen binnen te halen om toekomsti ge problemen het hoofd te kun nen bieden." Want dat het hoogheemraad schap de komende decennia flink aan de bak moet om pro blemen aan te pakken die het gevolg zijn van bodemdaling, klimaatverandering en zeewa terstijging, staat buiten kijf. Is het hoogheemraadschap bin nenkort al weer te klein voor die grote problemen? „Nee, dat hoeft niet per se. Je zult op sommige vlakken altijd moeten samenwerken. Het houdt niet op bij de grenzen van Rijnland, of zelfs de grenzen van Neder land. Wat de optimale schaal van het hoogheemraadschap is, moet in de praktijk blijken. Als over een paar jaar duidelijk is dat we groter of kleiner moeten worden, dan doen we dat. Er zit niet zoiets als een overname- strategie achter." door Annet van Aarsen den haag - Vijf tandartsen in Roelofarendsveen kunnen geen aanspraak maken op deelname aan de waameemregeling in weekeinden en tijdens vakanties van de Leidse Tandartsen Vereni ging (LTV). Dat heeft de recht bank besloten in het kort geding dat de Veense tandartsen tegen de LTV hadden aangespannen. Volgens rechter Punt hebben de Veense tandartsen ook an dere mogelijkheden dan deel name aan de waameemregeling in de Leidse regio. Zo zouden ze ook dichter bij Roelofarends veen aansluiting kunnen zoe ken bij waameemregelingen. Bovendien zouden de vijf tand artsen hun vakanties zo kunnen spreiden, dat er altijd een tand arts in de zomerperiode be schikbaar is. De tandartsen in Roelofarends veen, die vier praktijken verte genwoordigen, hadden het ge ding aangespannen nadat de LTV vorig jaar besloot dat zij niet meer gebruik mochten ma ken van de waameemregeling. Tot halverwege juli 2003 deden de Veense tandartsen bij wijze van proef wel mee. De LTV had de proef met de Veense tand artsen daarna willen stopzetten maar gaf hen een half jaar om een andere oplossing te zoeken. De LTV - met een groot aantal tandartsen uit Leiden en de Leidse regio - besloot de con tacten met de tandartsen in Roelofarendsveen te verbreken onder andere omdat de eigen patiënten problemen zouden hebben met de reisafstand in weekeinden dat de Veense tandartsen dienst draaiden. Bovendien had de LTV gemerkt dat de bereikbaarheid van de collega's in Roelofarendsveen te wensen overliet en dat de communicatie moeizaam en stroef verliep. Een voorbeeld volgens de Leidse Tandartsen Vereniging: „Er blijken in Roe lofarendsveen meer collega's werkzaam te zijn dan ons tevo ren was gemeld en de bereid heid om ons daarover duidelijk te informeren, ontbreekt ge heel." De Veense tandartsen wezen er bij de rechter juist weer op dat hun 'verstoting' uit de spoedgevallenregeling onbil lijk en oncollegiaal is. Rechter Punt voelde er niet veel voor om de tandartsen uit Roe lofarendsveen gelijk te geven. „Niet aannemelijk is dat er voor de eisers geen andere mogelijk heden zijn of onderzocht kun nen worden om de door hen geconstateerde waameempro- blematiek op te lossen", meldt hij in zijn vonnis. :rk via Dominicus (10) 'fo Ie Lady (8) togte: 85 centimeter ats: Stompwijk r werd ik nog vierde met Lady, nu lag ik er al in de twee- uit. Jammer, en ik verloor nog wel van dezelfde pony als jla die Kellas uit Zoetermeer. Nou ja, we hebben ons best arder kon ze gewoon niet. Gelukkig knalden we dit keer rya de hooibalen na het remmen, dat gebeurde eerder wel vriendin Iris is gelukkig wel door met Pinkie, dat is de Udy. Jaloers? Nee hoor. Ik vind het gewoon lekker om 'n race zo hard mogelijk te gaan en je krijgt sowieso een ncJ lenken. Lady vindt het hier ook leuk. Sinds ze hier is be- eds enthousiast te draven. _se okveel klasgenoten van me mee, maar zij hebben meest- !py geleend voor vandaag. Lady is echt van mij. Ik verzorg Wveel mogelijk zelf. Ik mest haar stal uit, voer haar altijd j Ie voederbakken schoon. We kunnen het erg goed vin- j! n. Ze is wel eens eigenwijs, maar altijd braaf. Volgend kwel weer met haar mee willen doen. Tenminste, als m'n ?e in nog niet op gaat en als Lady me dan nog kan tillen. Ze li-Shetlandpony, ze kan niet meer dan 30 kilo dragen en 2 f24 kilo."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9