LEIDE Service voor bussen op nieuw parkeerterrein REGIO örtaal spant zich in voor problematische huurders 'Eerste hulp bij heibel' sust 150 ruzies per jaar D66 wil opheldering over kamernood R1 farm nest |oor jonge toefjes Lekker, kikker Goedemorgen Wat een krant. maandag 19 juli 2004 en - Om te voorkomen dat ie jongeren op het slechte raken, komt er een pro- nma dat van wijken een nest moet maken. De ïd^incie Zuid-Holland heeft in april 45 duizend euro ;pir gekregen. Het project gaat ki^an start. het programma 'veilig op- Ju lien in Zuid-Holland' doen ajjalve Leiden ook Dordrecht Maassluis mee. Het pro- nma is gebaseerd op de istfcrikaanse methode Com ities that Care (CtC). Doel is om probleemgedrag bij ^eren tussen 12 en 18 te komen. Dat moet uiteinde- o merkbaar zijn aan het aan- riji onge criminelen, de school- al en het alcohol- en drugs- Ei ruik. De resultaten van CtC in den afgemeten aan een on- jv oek op middelbare scho- Als bij een herhaling van onderzoek over vier jaar enkt dat de problemen zijn ïinderd, is het programma en|aagd. ununities that Care is al in Nederlandse gemeenten - ere, Amsterdam, Rotterdam f dfewoUe - op proef uitgevoerd iaidaar sloeg het aan. Het doel de vermindering van e dcriminaliteit met tien pro- het scholierenonderzoek ntidt per wijk een programma esteld, aangepast aan de lo- problemen. Ander onder van het CtC-programma is ipi inzetten van buddy's. Door ;of jongere aan een buddy te en pelen moeten vroegtijdig al- di ol- en drugsgebruik, ge- spijbelen en tienerzwan- chappen worden tegenge- ïmunities that Care is erg ulair in landen als de Ver- de Staten, Engeland, Schot- en Nieuw-Zeeland. door Floor Ligtvoet leiden - Stichting Stadsparkeer- plan Leiden (SSL) gaat op het nieuw aan te leggen Park&Ride- terrein bij de Groenoordhallen faciliteiten voor touringcars aan bieden. Op het voormalige korfbalveld van Pemix moeten eind dit jaar naast parkeergelegenheid voor auto's en touringcars, een kan tine, sanitair, spoelmogelijkhe- den voor septic tanks en een accuservice komen. Leiden biedt momenteel geen parkeerplaatsen met voldoende faciliteiten voor touringcars, constateert SSL-directeur Chris Verplancke. „Touringcars kun nen momenteel alleen op de Lammenschansweg en de Mo- lenwerf bij molen De Valk te recht. Die locaties geven geen service aan de chauffeurs en hun grote bussen." Op het nieuwe terrein nabij de Groenoordhallen komt daar verandering in. De parkeerplek krijgt onder andere een kantine met gratis thee en koffie. Verder is er plaats voor een accuservi cepunt. De gratis ruitenservice van het Haagwegterrein wordt ook uitgebreid naar de Groenoordlocatie. Stichting Stadsparkeerplan Lei den heeft afspraken gemaakt met de exploitant van de Groenoordhallen, Libéma. Die gaat een deel van het parkeer- mogelijkheden op het terrein van de Groenoordhallen aan SSL uitlenen. Op het terrein wil Verplancke chauffeurs de mo gelijkheid bieden de septic tanks van hun tourbussen te spoelen. „Dat kan daar prima. Er is een aansluiting op het ri ool. Vroeger werden daar nog de veewagens schoongespo- ten." Met het oog op het Rembrandt- jaar in 2006 venvacht Verplanc ke de komende jaren een enor me toestroom van touringcars vol toeristen in de stad. De bus sen opvangen op het Haagweg terrein, biedt volgens hem geen uitkomst. Die parkeerplaats barst al uit zijn voegen. „Als er nu een grote bruiloft in de stad is en een evenement in de Pie terskerk, naderen we de kriti sche grens." Met de komst van het nieuwe Park&Ride terrein in Leiden- Noord kan de vraag naar par keergelegenheid beter over de stad worden verdeeld: „Ook het gewone autoverkeer kan dan worden gesplitst. Voor mensen uit Oegstgeest of de Merenwijk is het bijvoorbeeld veel handi ger om bij de Noord- /Groenoord-locatie te parke ren." Net als bij het Haagwegterrein kunnen klanten straks na het parkeren van hun wagen op het Groenoordterrein gratis met een pendelbusje naar de plaats van bestemming in de binnen stad worden vervoerd. Vanaf de parkeerplaats gaat Verplancke ook twee 'leuke' wandelroutes richting de stad uitzetten. Om gevaarlijke situaties met touringcars in de binnenstad te voorkomen, wil Verplancke dat de gemeente drie parkeerterrei nen aanwijst en andere par keerplaatsen voor touringcars verbiedt. De Leidse ondernemer stelt voor de Molenwerf bij molen De Valk, het Haagweg-terrein en de Groenoord-locatie als parkeergelegenheid voor tou ringcars aan te wijzen. Ver plancke legt dit idee binnenkort voor aan wethouders Hessing (verkeer en vervoer) en Geertse- ma (toerisme). leiden - Het enig overgebleven ooievaarsjong van het nest op de kinderboerderij in de Merenwijk krijgt een lekkere hap uitgebraakte kikker van zijn ouders. Het andere jong werd onlangs als 'een zak met botten' onder de ooievaarspaal ge vonden door het personeel, zegt Loes Robbers van de boerderij. Vermoedelijk hebben de ouders de dode vogel het nest uitgekieperd. De doodsoorzaak is on bekend. Eén ooievaarsjong blijft er over op de broedpaal. Volgens Robbers gaat het om een 'buitengewoon luie vogel'. Bedoeling is dat een ooievaar van deze leeftijd - zo'n twee maanden - al flink op stoom is met zijn vliegoefeningen. Zo niet dit exemplaar. „Hij zit daar maar", zegt Robbers. Dat viel ook de fotograaf, de voge laar Aat Bender op. „Ik vond ook al dat het lang duurde. In Warmond zie je dat de jongen aan het droogvliegen zijn. Deze doet dat niet." In september vertrekken de ooievaarouders waarschijnlijk via Gibraltar naar Afri ka. Het is de eerste keer dat een ooievaarsjong is geboren op de broedpaal in de Merenwijk. Landelijk is de ooievaar bezig aan een opmars. Zeldzaam zijn ooie vaars inmiddels niet meer, maar ze staan nog wel op de zogenoemde Rode Lijst. In het hele land vliegen zo'n vierhonderd paren rond en dat is evenveel als een eeuw geleden. In de jaren zeventig waren er nog maar vijf. Dat kwam door droogte in de Sahel, waar de beesten overwinterden. Veel vogels werden onder weg geëlektrocuteerd door stroomdraden. Foto's: Aat Bender Regio niet onder de indruk van Leids succes door Silvan Schoonhoven •dip vc Ema Straatsma ;d< 3u en-Woningcorporaties zien nd toename van problemati- huurders. Portaal zet daar- jextra zeilen bij om overlast g litzettingen te voorkomen, oudig is de aanpak echter Leidsch Dagblad leiden - Honderdvijftig opgelos te burenruzies per jaar. Dat is het resultaat van de buurtbe middeling 'Eerste hulp bij hei bel'. Het project van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) draait nu twee jaar in Leiden en is zeer succesvol. Dit jaar zijn er al negentig aanmeldingen bin nen. Maar buiten de regio lijkt er weinig belangstelling voor het Leidse succesproject te be staan. Vanwege het succes in Leiden dacht de LWO dat de tijd rijp was om het project te exporte ren naar andere gemeenten in de regio. Maar dat bleek een misrekening. De gemeenten in de Duin- en Bollenstreek hoe ven het project niet. Leiderdorp wil wel, maar heeft geen geld. En Voorschoten be raadt zich nog. „Kleine ge meenten onderkennen het pro bleem niet", zegt Van Vught van de LWO. „Soms hebben woningcorporaties zelf goede ruzieoplossers in dienst", op pert project-coördinator Janis- ka de Wolde. Het heibelproject is twee jaar geleden opgezet om burenru zies in de kiem te smoren door tussenkomst van een onafhan kelijk bemiddelaar. Het gaat daarbij om irritaties als rom mel, stank, bomen die het licht wegnemen, blaffende honden of harde muziek. De bemidde laar treedt alleen op zolang er geen buitensporige agressie in het spel is. Ook als klager of overlastver oorzaker ontoerekeningsvat baar of onaanspreekbaar is, kan de bemiddelaar niets doen. „Meestal is tussenkomst van de bemiddelaar niet eens meer no dig", zegt Van Vught. „De over last stopt in de meeste gevallen zodra de veroorzaker begrijpt dat de zaak wordt aangezwen- geld." Een panel van getrainde vrijwil ligers probeert de smeulende ruzies te sussen door de ruziën de buren of buurtgenoten met elkaar in gesprek te brengen. De partijen leggen de uitkomst van het overleg naderhand vast in een contract tussen de buren of buurtgenoten dat bindend en vertrouwelijk is. „Buurtbewoners kennen elkaar niet meer", zegt De Wolde. „Dan klagen ze eerder bij de woningcorporatie dan bij el kaar, want dat is anoniemer en makkelijker. Het probleem los je zo niet op. Want de boom met die overhangende takken is dan wel gesnoeid, maar de buurman kijkt je niet meer aan." Door tussenkomst van de be middelaar leren de kemphanen eikaars kant zien. „Zo komen mensen met lawaaierige kinde ren te weten dat de klagende buurman is afgekeurd, de hele dag thuiszit en af en toe rust nodig heeft. Die man ziet in dat zijn buren nou eenmaal kinde ren hebben met alle lawaai die dat met zich meebengt. Dat zijn buren niet uit kwade wil over last veroorzaken. zijn nog geen succesvolle voorbeelden elders in Nederland' id( |te de zomer gaat het project de Wirwar van start in het „e gwegkwartier. Doel van het eet is om huisuitzettingen rs] lorkomen bij huurders met aal-maatschappelijke stoor- yen, die zich uiten in beta- j 'achterstanden en buren- >s last. Portaal werkt samen woningcorporatie Ons I. de GGD, Parnassia, de J geest Groep, de Binnenvest, tadsbank en de gemeente, aantal huurders met sociaal tschappelijke problemen tot onder meer toe als ge- van het rijksbeleid om zo omogelijk gehandicapten ïormaal mogelijk' te laten tioneren. Instellingen als ïemiva SVG Groep (verstan- dif jk en lichamelijk gehandi- en) en de Rijngeest Groep 'ba c^at"sche zorg) zijn bezig tie ?rootschalige beddenre- 1 de. Patiënten moeten terug >te laatschappij in. voor er ook maar iets met ^Leidse (proefproject is ge- td, hebben de ministeries ::J|VWS en VROM het initiatief 'loond met een stimule- ;prijs. Het zegt iets over de elijke worsteling met pro- Jiatische huurders. „Er zijn nijn weten nog geen voor bij! beelden in Nederland waarbij de problemen met succes zijn aangepaktzegt de Leidse di recteur van Portaal, Lex de Boer. Eenvoudig is de aanpak van problemen niet, want woning corporaties zijn geen zorgin stellingen en huurders hebben daarnaast recht op privacy. Bij oplopende problemen zijn Por taal en Ons Doel afhankelijk van andere instanties en de be reidheid van huurders om hulp te aanvaarden. De woningcor poraties richten zich bij Uit de Wirwar op huurders die meer dere problemen hebben, zoals verslaafden met een psychiatri sche achtergrond. De Boer: „We willen voorkomen dat ze in een negatieve spiraal komen, maar dat is buitengewoon inge wikkeld." Meer dan problemen signale ren en instanties benaderen voor hulp kan Portaal niet doen. „We willen een 'mantel tje' om huurders heen zetten en begeleiding aanbieden. Het succes moet natuurlijk nog blij ken, maar het voordeel van on ze positie is wel dat wij een sanctie kunnen treffen. Als be woners zich niet aan de regels houden, spiegelen wij ze voor dat ze hun woning kunnen ver liezen. Wij hebben een onder handelingspositie en dat heeft een instantie als de GGD niet." Op papier lijkt het simpel, maar in de praktijk is zo'n werkwijze behoorlijk wennen. „Wij zijn waarschijnlijk de eersten die in de gaten hebben dat er iets mis is. Dat de gordijnen dicht blij ven, zeg maar. Maar we zijn geen zorgverleners. Dus bellen Het aantal woninghuurders met sociaal maatschappelijke problemen neemt toe. Archieffoto: Mark Lamers we de politie of een hulpverle ner om actie te ondernemen. En wat zich dan wreekt is dat alle instellingen nog op zoek zijn naar hun rol in het geheel: de Rijngeest Groep is bijvoor beeld niet gewend om op straat hulp te verlenen. Iedereen is zich wel bewust van de nood zaak dat er iets moet gebeuren. Maar wie waar en waanneer de regie moet hebben is nog niet helemaal helder. Dat is in Lei den zo, maar ook in andere ste den in Nederland. Daar speelt hetzelfde probleem." Moeilijk is het ook als huurders met sociaal-maatschappelijke stoornissen zelf de ernst van si tuatie niet inzien. Ze zullen zelf geen hulp zoeken of zelfs hulp weigeren. Om die categorie toch in beeld te houden is enige tijd geleden het 'zorgmijders- project' opgestart. Ook daarin werken diverse instanties sa men. Huurders die ontsporen en hun huis uitmoeten, krijgen in het project Uit de Wirwar een 'tweede kans' in een andere woning. Vorig jaar kwam het bij Portaal twee keer tot een uitzet ting vanwege verregaande over last. „We hadden een gezin waarover, in anderhalf jaar tijd, 140 overlastmeldingen bij de politie binnenkwamen. Die zijn uiteindelijk uitgezet. Dat wil je natuurlijk niet, maar soms ont kom je er niet aan. De ouders zijn uit de ouderlijke macht ontheven, de moeder zit ergens in Nederland in een daklozen- opvang en waar de vader is ge bleven weten we niet. Het komt overigens niet erg vaak tot een uitzetting. Over het algemeen worden de problemen natuur lijk niet opgelost als je mensen op straat zet." Wegens beta lingsachterstanden zette Por taal vorig jaar ongeveer 30 huurders uit. De Boer is geen tegenstander van wat in beroepskringen de 'vermaatschappelijking van de zorg' wordt genoemd. „Ik denk dat het voor de meeste cliënten een goede zaak is dat ze meer zelfstandigheid krijgen en niet meer in een instelling wonen." Wel maakt De Boer zich zorgen over de praktische uitvoering van het beleid. „Het gaat nu nog te veel over de afstoting van bedden en te weinig over échte vermaatschappelijking van de zorg." Dat politieke partijen in Zoeter- woude onlangs de bouw van woningen voor verstandelijk gehandicapten tegenhielden, begrijpt De Boer niet. „Daar kan ik me dus echt kwaad over maken. Je maakt het zo onmo gelijk dat die mensen zelfstan dig wonen." Portaal wil graag een bijdrage leveren aan een 'zo normaal mogelijke' woonsi tuatie van gehandicapten. „Het is een maatschappelijke werke lijkheid waar ik iets mee moet. En daarnaast behoort het ook duidelijk tot de taak van een woningcorporatie om zorg te dragen voor sociaal zwakkere groepen." De komende jaren ruimt Por taal standaard woningen in voor bijzondere doelgroepen, bij het bouwen van nieuwe wij ken. Zo komen er in Roomburg drie samengevoegde eengezins woningen voor Rijngeest-cliën ten. De Boer: „Wat die mensen mankeert is voor ons niet be langrijk. Ik mag alleen verwach ten dat zij zich als een f huurder gedragen." leiden - D66 pleit voor het hou den van een hoorzitting over de problemen in de studenten huisvesting. Leiden loopt ach terop met het bouwen van nieuwe studentenhuizen en is daarvoor door minister Dekker op de vingers getikt. „Studentenhuisvester SLS Wo nen en de gemeente spelen el kaar continu de zwartepiet toe", zegt D66-raadslid P. Bootsma. „En de wethouders Hillebrand en Buijing verwijzen onderling ook steeds naar el kaar. Laten we alle partijen di rect na de zomervakantie bij el kaar zetten en vragen wat er nou echt aan de hand is." Bootsma onderschrijft de kri tiek van minister Dekker, die vindt dat Leiden de woning nood onder studenten onvol doende aanpakt. „Mevrouw Henninger van SLS Wonen had het donderdag in het Leidsch Dagblad over de realisatie van 285 woningen in de Hugo de Grootstraat en in het voormali ge Elisabeth Ziekenhuis, maar die zijn helemaal nog niet klaar. Bij mijn weten zijn in 2003 en 2004 nul woningen voor stu denten gerealiseerd. Volgende maand hadden de eerste stu denten in 800 voormalige asiel zoekersunits in het Oegstgeest- se gebied Rijnfront moeten trekken. Inmiddels hebben wij begrepen dat de eerste studen ten daar op zijn vroegst in okto ber naartoe kunnen. En dat ter wijl de Universiteit Leiden voor komend seizoen een record aantal eerstejaars verwacht." Ook een aantal andere bouw projecten laat volgens Bootsma erg lang op zich wachten. De speciale 'taskforce studenten huisvesting' heeft nog weinig verbetering in de situatie ge bracht, vindt D66. Aan het college van burgemees ter en wethouders heeft D66 onlangs zelf om opheldering gevraagd, maar het heeft nog geen antwoord ontvangen. „Het lijkt mij een goed idee om- een speciale bijeenkomst uit te schrijven waar verschillende raadscommissies gezamenlijk opheldering vragen aan Hille brand en Buijing. Ze moeten er allebei zijn, zodat ze elkaar niet weer de zwartepiet kunnen toe schuiven." In een reactie op Dekkers brief liet de gemeente donderdag weten 'juist heel voortvarend' met studentenhuisvesting bezig te zijn. SLS Wonen zei, bij mon de van M. Henninger, dat de gemeente erg traag is bij de af handeling van bouwaan vragen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! een vast kwartaalaboi 1. bezorgcontro t en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makke lijk (e snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam: m Adres: Postcode Plaats Tblefoon Geboortedatum e-mail adres Bank/girofekeningnummer* Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een onge frankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1BOO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (graUs) of surf naar www.leidschdagblnd.nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). n met persoongegevens In het colofon v, Mijn wereld, mijn krant. Leidsch flQS Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7