GESPREK VAN DE DAG Feesten tijdens terreuralarm Vakantiestress DAGELIJKS LEVEN De eerstkomende IJSTIJD, een in grijpende klimaatsverandering die een rol speelt in de rampenfilm The Day after Tomorrow, zal nog ,wel 15.000 JAAR op zich laten wachten. Dat meldt het weten schappelijke blad Nature. De voor spelling is gebaseerd op bodemon derzoek in Antarctica. Europese onderzoekers hebben vastgesteld dat er in de afgelopen 740.000 jaar acht ijstijden zijn geweest. Tussen 740.000 en 430.000 jaar geleden was de gemiddelde tem peratuur lager dan nu en duurden de perioden tussen de ijstijden langer. Sindsdien is het allemaal een beetje warmer geworden, waardoor er meer leven kon ont staan. We leven volgens de onder zoekers momenteel in een periode tussen twee ijstijden die ongeveer 28.000 jaar zal duren. De tot dus ver laatste ijstijd was ruim 12.000 jaar geleden, waardoor er zeker ongeveer 15.000 jaar resteert. Menselijk handelen, zoals de uit stoot van broeikasgassen, zal in grijpende gevolgen kunnen heb ben voor het klimaat op aarde, maar een plotseling begin van een nieuwe ijstijd zoals in de Holly- woodfilm, past niet in het scenario van de wetenschappers. De Amerikaanse RUIMTEROBOTS Spirit en Opportunity, die onderzoek doen op de planeet Mars, FUNCTIO NEREN NOG altijd, hoewel hun missie al drie maanden is afgelo pen. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. ,,De twee robots verkeren in zeer goede gezondheid", aldus een woordvoer der. Beide robots verrichten nog al lerlei onderzoeken aan de opper vlakte van de rode planeet. Hun oor spronkelijke doelstelling om tot april actief te blijven, is dus ruim schoots gehaald. Medewerkers van het controlecentrum in Pasadena schatten dat Spirit en Oppurtunity nog tot en met september kunnen blijven functioneren. Maar, voegden zij eraan toe, ze kunnen er ook ieder moment mee ophouden. De robot Opportunity bevindt zich in een kra ter met de naam Endurance. De rot sen daar kunnen de wetenschappers van NASA wellicht inzicht geven in de ontstaansgeschiedenis van de vlakte Meridiani, waar dezelfde ro bot in januari sporen van water aan trof. De Spirit bevindt zich aan de andere kant van de planeet en be geeft zich nu naar de Columbia Hills. Daar hopen de onderzoekers onderzoek te kunnen doen naar zeer oud vulkanisch gesteente. "Niet door het 'Canal Grande' maar over de OUDE DELFT, niet langs glinsteren de 'palazzi', maar voorbij statige Hollandse grachtenpanden, sturen vanaf vrij dag twee heuse Venetianen hun GONDELS. De Delftse restauranthouder Salva- tore Daga heeft twee van de klassieke slanke boten en hun bemanning uit de Venetiaanse lagune over laten komen als toeristische attractie. Daga heeft sinds 24 jaar een Italiaans restaurant aan de Oude Delft. Hij ontdekte net als andere horeca ondernemers de mogelijkheden van het water en legde al een terrasboot voor zijn deur in de gracht. Nu breidt hij zijn onderneming op het water uit. Vrij dag kwamen de smalle zwarte boten aan. Het is de bedoeling dat de twee gon deliers toeristen rondvaren in de stad. Deze hoeven niet een heel rondje te blij ven zitten, maar kunnen uitstappen waar ze willen, bijvoorbeeld bij een van de Delftse musea. Ook biedt de gondelvaart romantische zielen de gelegenheid te genieten van een diner-voor-twee, misschien wel vergezeld van een authentiek Italiaans 'O sole mio'. Foto: ANP Een 63-jarige Rotterdammer heeft donderdagavond BRANDWONDEN aan zijn gezicht opgelopen toen het fout ging met zijn VUURSPUWERS- ACT. De man liep langs bij een ope ningsfeest van een galerie in de Wit te de Withstraat in zijn woonplaats en besloot spontaan zijn vuurspu- werskunsten te vertonen. Deze actie liep niet goed af. Het slachtoffer werd voor behandeling overgebracht naar het brandwondencentrum van het Zuiderziekenhuis. Oskar van der Hallen Zelfkennis is als een ziekenhuisbed: proper maar pijhjijk Amsterdam, 't IJ zaterdagnacht. Het boven dek van de Oceandiva, een gigabinnenvaart cruiseschip, trilt van de dancebeat die op stijgt vanuit het benedendek. Het is feest en niet zo'n beetje ook. Een dikke duizend be zoekers gaan massaal uit hun dak tijdens de tweede editie van Beach in the City. Schijnbaar onbezorgd terwijl het terreu ralarm onverminderd van kracht is. Tassen worden gecontroleerd en bezoekers gefouilleerd. Een beeld van deze tijd en op een bizarre manier geruststellend. Als ge nodigden mogen we de loopplank betre den zonder enige vorm van controle. Op het benedendek is het nog stil. De dj, met zijn draaitafels gezeteld op een reuzengolf, draait er warm voor een verlaten dansvloer. In toepasselijke strandstoelen drinkt me nigeen een rosétje en worden de laatste roddels uitgewisseld. BN'ers genoeg als in spiratie. Vooral de aanwezigheid van Regi- lio Tuur doet goed. Een terrorist die het waagt aan boord te klimmen kan zonder twijfel rekenen op een rechtse directe van Tuur. Op het bovendek stelen vijf djembé- spelers de show. Met vuur en enthousias me warmen ze het publiek op dat wacht op de nieuwste creaties van modeontwerper Hans Ubbink. De modeliefhebbers, mas saal gestoken in Ubbink-originals, leunen nonchalant tegen de met palmen bezaaide catwalk. Voeten in het randje zand dat te gen het podium aanligt. Gemoedelijkheid troef. Beveiligingsbeambten met serieuze gezich ten lopen met vaste regelmaat rondjes over het 86 bij 16 meter grote schip. Na afloop van de wervelende show is het tijd om het benedendek op te zoeken waar een dj de muzikale scepter zwaait. Daan (27) en Ma- riska (29) acclimatiseren met een drankje op enige afstand van de muziek. „Van tevo ren heb ik wel nagedacht over het terreu ralarm," geeft Daan toe. „Maar ik wil me niet bang laten maken." Mariska was het vergeten. „Het idee is wel doodeng, ook al denk ik niet dat er hier wat gebeurt.Een oudere beveiligingsambte is het met Maris ka eens. „Dit schip is als doelwit niet inte ressant,' stelt hij gerust. „De economische schade zou minimaal zijn," beredeneert hij nuchter. „En daar is het ze voornamelijk om te doen." Extra maatregelen zijn vol gens de man, die speurt naar alles wat ver dacht is, dan ook niet genomen. En? „Nee hoor, nog niets verdachts gezien," lacht hij. „Gaat ook niet gebeuren. Hier wordt alleen maar gefeest, mevrouwtje." In de toiletten kamt een oudere vrouw haar lange, bruine haar. Met zorg zet ze de mee genomen zonnebril boven op haar hoofd. Is ze zich bewust dat het terreuralarm nog steeds van kracht is? „Hier aan boord?!" reageert ze verschrikt. Ik schud mijn hoofd. „Ik ben hier alleen omdat mijn vriend zo graag wilde. We nemen een drankje en gaan weer. Nog voor de trossen losgaan," besluit ze stellig. Monique van Drunen Het tijdstip waarop de vakantiestress toeslaat, is dit jaar vrij exact te bepalen. De klokt wijst 15.04 uur als mijn echtgenote vraagt waar ik de bos met alle belangrijke sleutels van ons huis heb gelaten. De he le dag door heb ik spullen van de slaapkamers, van zolder en uit de schuur naar de caravan die bij ons voor de deur staat gesleept, en ik geef het enige ant woord dat ik op dat moment paraat heb: „Ik heb geen idee."Dan weet mijn echtgenote het wél: die heb ik natuurlijk in de voordeur laten zitten, een toevallig passerende inbreker heeft ze eruit gehaald en kort na ons vertrek naar de Franse Alpen wordt ons hele huis leeggehaald. Ze weet het zeker. Met het kwijtraken van waardepapieren en andere belangrijke bezittingen vlak voor ons vertrek naar één of ander buitenland, heb ik een zekere ervaring. Twee jaar geleden meende mijn echtgenote zeker te weten dat ik de tickets voor de boot naar Engeland en onze paspoorten samen met een stapel oud pa pier in de daartoe bestemde (oud papier-) container bij ons voor de deur had gegooid. Na een - al bij voorbaat zinloos geachte maar toch ondernomen en steeds radelozer vormen aannemende - zoektocht op de gekste plekken in en rond onze woning, kwam het stapeltje uit de rugzak van mijn eega tevoor schijn. En bij onze laatste Spanjereis werd de inter- netbevestiging van onze vlucht door dezelfde per soon (na een veilige landing op Alican te) wegge gooid, waardoor onze terugvlucht in de periode dat alle vuilniszakken in en rond ons vakantieadres werden omgekeerd en doorzocht, op losse schroeven stond. Is het dan een wonder dat ik alle verantwoordelijk heid voor het verloren gaan van onze sleutelbos ver re van mij werp? Onze zoektocht splitst zich in twee- en: ik kijk op alle plekken waar mijn echtgenote de sleutels kan hebben gestopt; zij belt- na mijn achte loze mededeling dat ik ze nog in m'n zak had toen ik naar het dorp ging - naar alle winkels die ik van daag heb bezocht (de Gamma, de dierenwinkel, de fietsenmaker, de Lidl en de leverancier van cam- pinggas). Overal krijgt ze - het verbaast me niks - nul op het rekest.Tijdens onze zoektocht probeer ik het verlies te bagatelliseren: „Stel (let op: ik zeg 'Stel') dat ik de sleutels in de voordeur zou hebben laten zitten, wat is dan de kans dat er uitgerekend op dat moment iemand met criminele bedoelingen langs komt? En stel (opnieuw 'Stel') dat ik die bos (zonder enige bijzondere kenmerken) op een andere plek zou hebben verloren, wat is dan de kans dat iemand weet dat ze van de pakweg 10.000 huizen in ons dorp uitgerekend op onze voordeur passen?" Als ik daarmee geen schijn van de opkomende paniek wegneem, zoek ik mijn toevlucht tot andere argu menten. „En stel dat iemand die sleutels heeft ge pikt, wat moet hij dan hier nog uit het huis meene men? Alles van enige waarde heb ik vandaag naar de caravan gesleept!" Een minuut later zoek ik op internet naar slotenma kers die in de paar uur die tot ons vertrek resten, ons (JUT, H£T IS Dl£- JONOEKI VAN FEENSTm IK WIST NI£T PAT DiE V£RKE£IN(Ï HAP'' MENSELIJK Tijdens de tweede editie van Beach in the City showden mannequins op de catwalk de nieuwste creaties van ontwerper Hans Ubbink. Foto: United Photos de Boer/Rob Varen op een wilde rivier in Nepal 'of de Zwitserse berg Matterhorn beklimmen. Steeds meer Het fatale ongeluk vorige week op de Mont Blanc met de 29-jarige Utrechtenaar en zijn Franse berggids is geen zeldzaamheid in de Alpen. Jaarlijks komen honderden mensen om tijdens de beoefening van buitenspor ten als bergwandelen, alpinisme, canyoning, wildwatervaren en toerskieën. Actieve vakanties waar dergelijke buiten sporten worden beoefend, zijn steeds po pulairder bij Nederlanders. Het groeiende aantal buitensporters veroorzaakt niet di rect meer ernstige ongevallen in de Alpen. Dat stelt de secretaris van de veiligheids commissie van de Nederlandse Khm- en Bergsport Vereniging (NKBV) Karin Blok. „De toename van het aantal buitenspor ters heeft weinig invloed op de cijfers. Fac toren als het weer en de reddingsmogelijk heden zijn belangrijker. Bij mooi weer ge beuren meer ongevallen, omdat meer mensen op pad zijn. Daarnaast kunnen mensen in nood door allerlei technische hulpmiddelen tegenwoordig sneller wor den gered. Bijna een miljoen Nederlanders gaan jaar lijks in de alpenlanden (Frankrijk, Duits land, Zwitserland, Oostenrijk en Italië) met vakantie. Ongeveer 65.000 daarvan zijn NKBV-lid. Volgens de cijfers van de alpen verenigingen komen jaarlijks gemiddeld 850 mensen per jaar om in de Alpen tij dens de beoefening van een buitensport. Uit statistieken blijkt dat de meeste men sen die tijdens bergsporten omkomen geen lid zijn van een alpenvereninging. „Onze leden zijn bewuster met hun activi teiten bezig. Ze zijn beter voorgelicht. Ge zinnen die ergens op de camping in Oos tenrijk zitten en vervolgens besluiten om op hun gympies een bergtocht te maken zijn niet tegen te houden, met alle risico's van dien", aldus Blok. Volgens haar gebeuren de meeste ongeval len door onwetendheid, zelfoverschatting en slechte acclimatisering. Het ongeval vo rige week op de Mont Blanc was volgens haar een uitzondering en niet te voorzien. Aan alle veiligheidsvoorschriften was vol daan." De NKBV beraadt zich, sinds de fatale wandeltocht in de Sierra Nevada in april waarbij drie Nederlanders om het leven kwamen, op de rol die de vereniging kan spelen bij adequaat voorlichten van Ne derlanders in de bergen. „Ruim 90 procent is geen lid van de NI03V. We proberen de ze groep te bereiken via voorlichting van de overheid, de ANWB en de media." Buitensporters zelf zeggen dat voetballers mensen willen wat meer risico's in hun vakantie veel vaker gewond raken dan canyonin- gers, klimmers, alpinisten of wildwater- vaarders. Volgens klimmer en eigenaar van de Rotterdamse klimhal Steep Part Ad van der Horst gebeuren bij de ervaren buiten sporters ongelukken meestal door pure pech. „Die klimmer op de Mont Blanc heeft alles gedaan om het risico te mini maliseren. Een lawine is een van de hele vervelende factoren die extra risico opleve ren." Toch denkt de klimmer dat de gevaren van de sport onderschat worden. „Als een ou der met twee kinderen een gletsjer gaat oversteken, dan bid je dat het goed gaat," stelt hij. „Mensen zeggen te gemakkelijk: dat gebeurt mij niet of ik ben voorzichtig genoeg, maar in de bergen kan je nooit voorzichtig genoeg zijn." Hoofdredacteur van het buitensporttijd schrift Op Pad, K. Lucassen ziet dat steeds meer mensen voor de buitensportvakantie kiezen. Voor een dergelijke vakantie is voorbereiding essentieel. „Enige ervaring, een goede conditie en de juiste uitrusting zijn de eerste vereisten waarmee je de risi co's zo klein mogelijk kunt maken." Volgens hem lonkt het avontuur in de bui tensportvakanties veel mensen. „De klein ste tegenslagen worden de grootste verha len aan de koffietafel. Maar het kan ook inbouwen. Foto's: ANP heel anders aflopen." Een van de oorzaken voor buitenspor y gelukken is onwetendheid. Rob Snel 11 zelf al jaren op wildwater en is secreta ti van de afdeling wildwater van de Ned t landse Kano Bond. Hij heeft het idee, l uitzonderingen daargelaten, dat door li jaren heen meer mensen op een onve c woorde manier het water op gaan. „D a glossy magazines laten soms foto's zif j waarvan je je afvraagt of ze gemaakt z ii PaintShop Pro of dat het echt is. De m c laten je geloven dat je een lui bent als ;i niet van een twintig meter hoge watei i: afdurft." Snel plaatst wel een kanttekening bij 2 verhaal. „Er gebeuren meer ongelukki weg naar de locatie waar gevaren wor t dan op het water zelf. Zolang men zidri wust is van het risico en het eigen kun e niet overschat, gaat het goed." Brigitte Wegman van Europagaai, eenkl drijf dat wildwaterkanovakanties aant e ziet dat buitensporters de risico's som I onderschatten.Als je een opleiding h gehad en je neemt de veiligheidsvoor schriften in acht, dan is er niets aan di hand," zegt ze. „Maar er zijn ook men die alleen of zonder helm en zwemves water op gaan. En dan gebeuren de oi lukken." anp 1$ V el huis nog van andere sloten kunnen voorzien, als mijn zwager opbelt om ons een prettige vakantie te wensen. Hij laat twee nieuwe puien in zijn huis zet ten en blijkt nog een nieuw setje identieke cylinder- sloten te hebben liggen. Voor 42 euro (ex BTW) zijn ze van mij en het vervangen van de sloten blijkt zelfs voor iemand met twee linkerhanden als ik een fluitje van een cent (wat mij een negatief beeld oplevert van de slotenmakersbranche en de woekerprijzen die zij via internet aan wan hopige lieden als wij berekenen). De helft van de zes nieuwe sleutels die bij de sloten zitten, worden ajgeleverd bij de buurvrouw (die de plantjes doet), mijn neef (die de vis sen van mijn dochter naloopt) en mijn moe der (die het prettig vindt om elk jaar ons hele huis schoon te maken, vlak voordat we terug komen). De dag daarop vertrekken we naar Bourg d'Oi- sans aan de voet van deAlpe d'Huez, waar mijn vrouw een uur na aankomst op camping Bel- ledonne onze verloren gewaande sleutelbos uit de disselbak van de caravan opvist. De vakantiestress van de komende dagen wordt veroorzaakt door het voorlopig nog lang niet opgehelderde mysterie: wie heeft ze daarin gelegd? Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2