Tweede zege ATP-Tour opluchting voor Verkerk Lance Armstrong snijdt laatste restje spanning weg £PS ICT Sewififes Het oranjegevoel van de neo-Nederlander Alphenaar toont eindelijk weer winnaarsmentaliteit op Amersfoorts gravel 'Oude' concurrenten kunnen tempo van US Postal domweg niet bijhouden SPORT MAANDAG 19 JULI 2004 Grunsven kt unieke in Aken s voelt nog lang versleten iffi wil ital Palace - De Libische leider Ka ft interesse in een :r ie van de Londonse lub Chrystal Palace, dat seizoen uitkomt in de league, de sterkste tie van Groot-Brittan- meldt de Britse kwali- itThe Guardian zater- heb gehoord dat Kad- jn zoon (Al Saadi, spe- pa) interesse hebben ce aan te kopen", zei 'alace-voorzitter Simon »gen de krant. Volgens n gt er nog geen formeel ettevrouwen in Madrid De Nederlandse esta- isters hebben zichzelf d een goede dienst be- i de strijd om een dl ticket. De Neder- ouwen liepen zaterdag 10 meter in 43,69 secon der zijn Joan van den •.queline Poelman, (i Assendelft en Anne- amer nooit geweest, id eindigde als tweede fe Cubaanse vrouwen, [ce wonnen in 43,04. id bezette voor zater- lertiende plaats op de iglijst. De eerste zes- len krijgen straks een ig voor de Spelen. s zesde in ise demo - Christijan Albers is bij een DTM-race op encircuit in Sjanghai geëindigd. De Neder- ïtocoureur had in dit ;se evenement in zijn s ruim een halve mi- terstand op zijn Engel- enoot Gary Paffett, die vóór de Duitser Bemd ir. De wedstrijd was proefje van het formu- tld dat in september in e bewonderen. door Frank Kalis Amersfoort - Martin Verkerk is een emotioneel mens, zegt hij zelf. Het verklaarde zijn traan tjes gisteren na het behalen van de titel in de Dutch Open in Amersfoort. Na Tom Okker, die de trofee in 1973 (toen nog op het Melkhuisje in Hilversum) voor de vierde keer won, einde lijk weer eens een Nederlandse winnaar. Dat was ook Verkerk niet ont gaan. Hij wilde per se in eigen land en op gravel eens laten zien een tennistopper te zijn. Dat hij in die missie slaagde, voelde als een bevrijding. Het gebeurde na een loodzware week, waarin hij alleen maar driesetters speelde. Gistermid dag had hij ook in de finale te gen de Chileense gravelspecia- fist Fernando Gonzalez drie sets (7-6,4-6, 6-4) nodig. Gelukkig voor hem had toer nooidirecteur Wendy van Eijs- den, mede in zijn belang, een dag eerder besloten dat de eindstrijd van de Open Neder landse Tenniskampioenschap pen niet over drie gewonnen sets zou gaan. De spelersorga nisatie ATP en Gonzalez stem den daarmee in. In 1999 werd voor het laatst de finalestrijd van de Dutch Open ingekort. „Vijf sets zou ik ook niet heb ben volgehouden", verklaarde Verkerk, die in de laatste games van de derde set fysieke proble men kreeg. Hij greep herhaal delijk naai de borstspier onder zijn rechterarm. „Het doet nu pijn. Hoe ernstig het is, valt nu niks over te zeggen. Dat zie ik morgen wel. Tijdens de wed strijd voelde ik geen pijn. Daar heb je weinig last van als je wint." Verkerk moest er in de finale vol voor gaan. In een boeiend gevecht was Gonzalez niet de mindere. Met zijn snoeiharde forehand dwong hij de Neder lander tot het maximale. „Een forehand om jaloers op te zijn", zei Verkerk, die de eerste set pas in de tiebreak (7-5) naar zich toetrok. „Normaal deel ik uit, maar hij liet me nu alle hoeken van het veld zien." In de tweede set brak Gonzalez bij 5-4 de service van Verkerk, waardoor een be slissende set volgde. Al vroeg brak Verkerk de Chileen en ser- Martin Verkerk op weg naar winst in de finale van de Dutch Open. Foto: ANP/Olaf Kraak veerde hij de wedstrijd uit. Verkerk liet zich na zijn tweede ATP-titel van zijn carrière - in februari 2003 won hij in Milaan - luid bejubelen op het centre court. Daar nam hij de 'gebak- schaal' en een cheque van bijna 52.000 euro in ontvangst. An derhalve week terug had hij nog gekscherend tegen zijn coach Nick Carr gezegd: 'Als je wilt dat ik Amersfoort win, dan zal ik voor je winnen'. „Nick wordt nu helemaal gek van me", wist Verkerk. De Nieuw-Zeelander had zijn pupil al weken op zijn huid gezeten dat hij meer win naarsmentaliteit moest tonen. Woorden die in Amersfoort ge stalte hebben gekregen. De wereld was voor Verkerk na het bereiken van de grandslam- finale op Roland Garros vorig jaar veranderd. Hij werd beken de Nederlander met alle gevol gen vandien. Hij vond niet meer de juiste concentratie om zijn prestaties vast te houden. Verkerk: „Ik heb geprobeerd me daar niets van aan te trekken, maar dat bleek allemaal niet zo eenvoudig als het klonk." De halfjaarcijfers zijn nu veel beter. Verkerk zette aardige re sultaten neer. Drie keer bereikte hij een kwartfinale, een keer de halve finale (Sydney) en eind april verloor hij de finale in München van Nikolai Da- vydenko. „Maar als je in een grandslamfinale hebt gestaan tellen die prestaties kennelijk niet meer mee", zei Verkerk gis teren cynisch. Daarom was hij o zo blij met zijn toernooiwinst in Amersfoort, waar hij in staat was om iets extra's te geven. „Ik voel me opgelucht dat ik nu op eigen bodem wat heb kunnen laten zien. In Nederland kwam ik nog nooit verder dan de kwartfinales, terwijl ik altijd het gevoel heb gehad te kunnen winnen." Daarvoor moest hij behalve Gonzalez (die in de halve finale won van Dennis van Scheppin gen) zaterdag ook eerst nog Ni colas Massu, de nummer 13 van de wereld, aan de kant zet ten. De Chileense titelverdedi ger en Gonzalez behoren tot de betere gravelspelers ter wereld. De wijze waarop hij beide klop te, was indrukwekkend. Even stond weer de Verkerk van Pa rijs' op de baan. Door zijn toernooiwinst keert Verkerk terug in de topveertig van de wereld. Een positië die de 25-jarige Alphenaar de twee de helft van dit jaar, waarin hij ook present is in Athene, verder hoopt te verbeteren. Veel pun ten heeft hij niet te verdedigen. Het hangt van zijn blessure af of hij deze week zijn verplich tingen kan nakomen in het challenger van Hilversum. Za kelijke betrokkenheid met de geldschieter van dit evenement plaatst hem voor een behoorlijk dilemma. De zeilers Booth en Dercksen. Foto: ANP rijswuk/anp - Ze spreken am per de taal, maar vertegenwoor digen volgende maand wel het Koninkrijk der Nederlanden bij de Olympische Spelen in Athe ne. Zeiler Mitch Booth (Austra lië), atlete Lomah Kiplagat (Ke nia) en triatlete Tracy Looze (Australië) maken in Grieken land hun olympisch debuut voor Nederland. Hoe staat het met het nationaliteitsgevoel van de neo-Nederlanders? De reden voor een nieuwe pas- poortaanvraag ligt vaak voor de hand: de liefde. Zowel Lomah Kiplagat als Tracy Looze be sloot zich in Nederland te vesti gen nadat ze met een Nederlan der waren getrouwd. Om die zelfde reden verliet enkele jaren eerder badmintontopper Mia Audina haar geboorteland In donesië. Voor zeiler Booth ligt dat an ders. Hij maakte de beslissing eerder met zijn verstand dan met het hart. „Tien jaar geleden ben ik samen met Herbert Dercksen gaan zeilen, in ver schillende disciplines", vertelt Booth. „In 1996 hebben we nog apart deelgenomen aan de Spe len. Ik voor Australië, Herbert voor Nederland. Daarna werd 't logisch dat we samen naar de Spelen zouden gaan. Aangezien de meeste wedstrijden in Euro pa worden afgewerkt, ben ik van nationaliteit veranderd." Voor Kiplagat, die zich twee we ken geleden pas kwalificeerde voor 'Athene', maakte 't niet veel uit: Kenia of Nederland. „Maar ik moest wel voor Ne derland uitkomen", aldus de atlete. „Toen ik mijn Neder lands paspoort kreeg, verloor ik mijn Keniaanse documenten." Het is wel lastiger geworden om in haar 'nieuwe vaderland' te trainen. Terwijl in Kenia de trai ningspartners voor het oprapen liggen, is het niveau in Neder land - uiteraard - een stuk lager: „Hier is het bijna onmogelijk om met een groep te trainen. Ze zijn gewoon niet goed ge noeg." Daarom zwoegt de Afri kaanse veel in haar geboorte land en Zwitserland. Voor triat lete Looze heeft de komst naar West-Europa wèl voordelen. Ze kan eindelijk met een gerust ge voel de fietstrainingen afwer ken. „Fietsen in Australië is niet veilig", zegt Looze. Het drietal zal in Athene nog wel 'ontwenningsverschijnse len' tonen. Plots staan ze in fel oranje aan de start. Na al die ja ren zijn Looze en Booth geen 'Aussies' meer, en Kiplagat be hoort niet meer tot de Keniaan se loopwonderen. Het trio wil tijdens de Spelen dan ook niets liever dan hun voormalige landgenoten verslaan. „Ik ac cepteer geen nederlaag", spreekt Kiplagat duidelijke taal. „Of ik nu tegen een Keniaanse loop of iemand met een andere nationaliteit: ik wil winnen. Al ren ik tegen mijn zus." Voor Booth is de strijd met zijn voormalige landgenoten nog pikanter. De grootste concur rent is zijn voormalige ploegge noot. „Daarom zou het extra vervelend zijn als ik verlies van een Australiër", erkent hij. „In 1992 zeilde ik met hem op de Spelen. Vier jaar later won ik een olympische selectiewed strijd van diezelfde kerel. Dat werd een drama; we hebben eindeloos gestreden voor het ticket naar Atlanta. Zelfs tot in de rechtbank." De neo-Nederlanders hebben wel één ding gemeen. Of 't nu Yao Jie (badnuntonster uit Chi na), Tracy Looze, Mitch Booth of Lomah Kiplagat betreft; geen van allen spreekt Nederlands. Het zeilmaatje van Booth, Dercksen, neemt het voor de ex-Australiër op door te bena drukken dat het duo 265 dagen in het buitenland vertoeft we gens wedstrijden.Ah, dat is een slecht excuus", meent Booth zelf. „Ik zou de taal ge leerd moeten hebben." irtijs de beille - „Waarom vandaag zwarte sokken Ddium." Deze vraag za- etappewinnaar Lan- trong was symbolisch spanning waarin de Bh na één enkel week- Bde bergen bevindt. Na draag op weg naar Pla- BeiÏÏe Jan Ullrich, Iban i Roberto Heras nog oor het ijs zakten en amilton (vanwege een re) zelfs afstapte, is t verrassende in de og welke kleur sokken "1 ïrikaan morgen gaat n. geïnteresseerden: hij steren zwarte sokken geen schone witte za- t koffertje dat de ver- lee had genomen naar an de berg. Over het al- zegt hij de zwarte te ufs het weer slechter is. ende keer zal ik weer ;en." ^uren gesproken. Arm- ad morgen graag in de Wl gereden. Dat is niet het kfidat de taaie Thomas iets minder dan een s (fuutje overhield van zijn g op de US Postal- .Voor het overige ben les heel, heel tevreden, vorm, met het resul- vooral met het team. weer ongelooflijk ite njdag elimineerde zijn ït laatste restje weer- n de 'oude' concurren- 'der een moment te v0 aanvallen. De tempo- i; an Armstrong reden ze uit het wiel op Plateau „Nee, ik had dit voor- verwacht. En nee, ik heb er geen verklaring voor", zei de vijfvoudig winnaar na af loop. Met ongeloof zag hij de beelden terug van Iban Mayo die zwalkend en vertwijfeld over de weg reed, halverwege de etappe. Met datzelfde ongeloof moet de concurrentie hebben gezien hoe hard US Postal met vijf man de laatste berg bestormde. Klassiekercoureur Hincapie voorop. Het is daarnaast onge looflijk te zien hoe sterk Arm strong is verbeterd sinds hij zes weken geleden door Mayo, Se- villa en Hamilton werd verne derd in de Dauphiné Libéré. Armstrong kondigde toen al aan dat hij nog wat huiswerk te doen had. Dat houdt volgens ploegleider Dirk De Mol in dat hij 'gewoon heel hard heeft ge traind'. In de week voor de Tour werden de Pyreneeëne- tappes met de hele ploeg nog eens uit en te na gereden. En dan zijn er de kleine dingen. Geen foutjes maken bijvoor beeld. „Het was echt beangsti gend om vandaag door die haag met Baskische fans te rij den. Zo gingen ze tekeer. Sinds vorig jaar maak ik niet meer de fout om te dicht langs het pu bliek te fietsen. Ik houd nu meer het midden van de weg aan", vertelde hij na afloop van de rit. In het kamp van Jan Ullrich had men even de hoop dat het re genachtige weer van vrijdag voor een eenmalige dip had ge zorgd. Zaterdag bleek dat ook in zijn favoriete warmte de vorm of de basis van de Duitse oud-Tourwinnaar te gering is om Armstrong te kunnen be dreigen. „Zo gaat dat", zei Armstrong. „In een grote ronde wisselt de situatie van dag tot dag. Je hebt voor jezelf een lijstje met ge vaarlijke tegenstanders. Tijdens de ronde streep je namen van dat lijstje weg. Óf je voegt er nieuwe aan toe. Ivan Basso is zo'n nieuwe naam." Basso was de enige die twee da gen achtereen het strakke tem po van de Postals en later Arm strong kon volgen. „We nemen hem dan ook heel serieus als tegenstander", zegt de Texaan. „Hij zal goed zijn in de Alpen en hij zal een goede laatste tijd rit rijden."" Sinds dit weekeinde is Basso op papier de voor naamste tegenstander. Hij heeft een achterstand van 1.17 op Armstrong. Klöden volgt op bij na drie minuten, evenals Man- cebo. Het is opvallend dat na de machtsgreep van de jongeren in de vlakke ritten, dejeugd nu ook de rol van uitÉRger van Armstrong overneemt van de generatie Ullrich, Heras, Hamil ton. Maar het meest opvallende is wel dat de Tour reeds beslist is na de tweede dag, van wat een enerverende slotweek hadden moeten worden. De organisatie heeft dit jaar ge kozen voor een ronde, waarin alle zware ritten gebundeld zit ten in de laatste tien dagen. Het was een aardige poging de ron de spannend te houden tot het einde. Armstrong had er echter geen boodschap aan. Of beter gezegd: zijn uitdagers hadden er geen boodschap aan. Benieuwd welke kleur sokken Lance Armstrong overmorgen in de tijdrit naar Alpe d'Huez draagt. In een wilde haag van supporters blijft Armstrong midden op de weg tijdens de beklimming van Plateau de Beille. Foto: EPA/Bernard Papon

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13