Intel zet in op het MULTIMEDIA Nieuw op de boekenplank Bloedwraak in Red Dead Revolver amse tuinen avontuur met Adiboo itenjacht tsers zakmes s voor digitale foto's Mooiere foto's dan het origineel MAANDAG 19 JULI 2004 Verlindens van deze wereld kunnen wel inpakken, er je een beetje bedreven bent met 3D Tuin, een loot aan de boom van Transposia. Alle soorten tui- te ontwerpen, hoewel de indruk bestaat - zoals bij dit soort programma's, dat iedereen een soort park rijn huis heeft. Forse bouwwerken, knotsen van vij- complete zwembaden zijn kennelijk heel gewoon, g kan het ook allemaal een beetje minder en is het jima ook zeker nuttig voor de bezitter van een sim- dstuin met wellicht een kleine vijver, wat verlich- as en borders. 3D Tuin draait al op Windows 95, in hogere uitvoering op een Pentium III geniet de ir. 500 Mb vaste schijfruimte is een eis, evenals een «kaart. De prijs: 29,95 euro. is één van de vele figuren, waarmee de Vlaamse uit- ansposia kinderen wil laten leren op een speelse De reken- en leesprogramma's voor de groepen 2 de basisschool hebben nu echter een avontuurlijk gekregen: Adiboo en het geheim van Paziral. Het lelt zich af op de planeet Celesta, waar het fijn toe- ot er zo maar een vreemd eiland opduikt met alle- rvelende robots. Simpel dus: die moeten verslagen De speler kruipt in de huid van het aapje Tiltili en lien met Adiboo op pad. Het spel is op twaalf levels ie verschillende game types te spelen. Bovendien ert de omgeving voortdurend. Bedoeld voor kinde- 5 tot 10 jaar. Prijs: 24,95 euro. .preken altijd tot de verbeelding. De vaak geheim- j] avonturen van deze zeerovers zijn onderwerp in jj 'erhalen en inmiddels ook een aardig aantal cd- jl raten zijn slechte mensen en die moeten worden •c ikt. Dat is de doelstelling van De Slag om de Pirate "pen nieuw jeugdspel (van 4 tot 7 jaar) van Transpo- ntwintig opdrachten, verspreid over de hele we- leten leiden tot het innemen van de legendarische tider en als dat lukt ben je zelf de piratenkoning. dat goed is voor vele uren plezier en in diverse sce- a-an worden gespeeld. Prijs: 19,95 euro, inclusief een n andana. >ai inager Pro profileert zich als het 'Zwitserse zakmes ir digitale camera'. Een aardige vondst natuurlijk en lelijke omschrijving van wat je er mee kunt. Bijna dat is natuurlijk erg handig. Foto's bewerken is één ie inderdelen, maar het beheer is ook een belangrijk Met FMP kun je op allerlei manieren foto's sorteren terugzoeken. Maar ook het maken van een online im is mogelijk. Heel handig is de mogelijkheid om te comprimeren en op die manier ruimte op de hijf te beperken. Als je ze wilt versturen kan dat ook ken doe je na het uitpakken van het bestand. Ook om foto's te sturen naar een online-service staat door Denda uitgebrachte cd-rom. Prijs: 29,95 euro. aaI ak de mens dient, dan duurt het niet lang of Easy ing vindt de oplossing. De naam zegt het tenslotte e én simpel schijfje staat zo ongeveer alles wat ie- laar kan en wil doen met zijn digitale foto's. Creatief heet de verzameling van kleine, vrij onbekende programma's, die je los wellicht niet zo snel zou gebruiken, maar in com binatie heel handig zijn. Zo kun je albums sa menstellen, maar ook foto's retoucheren. Er is de mogelijkheid om drukwerk te maken met honderden voorbeelden, een eenvoudige afdruk- module en de mogelijk heid om een diavoor stelling te maken. Bran den op alle mogelijke media is geen probleem. Gemak dient dus echt de mens. En dat voor maar 29,95 euro. Op de redactie van de krant zien we het elke dag: beeldredacteu ren, die een foto be werken, zodat u het optimale plaatje krijgt voorgeschoteld. Foto grafen werken niet zelden onder lastige omstandigheden en schieten dan niet al tijd de foto, die ze pre cies willen. In de stu dio wordt er dan - plat gezegd - wat mee gerommeld. Vrijwel iedereen gebruikt daarbij het fameuze Photoshop, een programma dat we reldwijd erkend wordt als het beste voor bewerking van foto's. De nieuw ste versie is ondergebracht in een suite met diverse andere programma's en dat leidt uiteraard weer tot boeken. Een programma als Photoshop vereist een uitvoerig en mooi uitgevoerd boek. Addison Wesley is daarin abso luut geslaagd. De ruim 500 fraai uitge voerde pagina's van Johan Kerver zijn een plaatje op zich, waaraan een beeldredacteur niets kan verbeteren. Een boek, waarin de samenhang tus sen de verschillende programma's binnen de suite uitvoerig wordt be handeld. Een boek dat in principe be doeld is voor de grafische professional, maar waarin de amateur- fotograaf, die graag echt een mooi eindproduct wil hebben, zeker zijn draai zal vinden. Photoshop, Illustrator, XPress, InDesign en Acrobat gecombineerd van Johan Ker ver. Uitgeven Addison Wes ley. Prijs: 49,95 euro. Behalve het hierboven beschreven professionele boek, heeft het uitkomen van Photoshop CS uiter aard ook geleid tot nieu we boeken voor de liefhebber bij vrijwel alle uitgevers. Qua uitvoering is er dan meestal weinig nieuws onder de zon, omdat de meeste reeksen bekend en beproefd zijn. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de Visuele Leerme thode van A.W. Bruna, een serie die sympathiek overkomt, omdat er - hoe vreemd dat voor een boek ook moge klinken - weinig woorden in staan. Een lange reeks plaatjes met bijschriften is misschien wel de beste omschrijving. Photoshop CS, Visuele Leermethode door Er ic Grebier. Uitgeven A.W. Bruna. Prijs: 24,95 euro. Behalve de vele hon derden, meest fan tastische games, die in de winkel staan, is ook het internet ver geven van spellen. Van heel simpel en bekend tot flink inge wikkeld en onbe kend. Maar waar vind je wat? Tijd dus om orde te scheppen in de chaos. Arjan Bruin en Bar ry den Ouden hebben dat gedaan voor A.W. Bruna. Het resultaat: De intemet- spellengids. Een netjes en helder uitgevoerde hand leiding voor het zoeken naar en het spelen van spellen, die via internet kunnen worden gevon den. De lnternetspellengids van Ar jan Bruin en Barry den Ouden. Uitgever A.W. Bruna. Prijs: 17,50 euro. Kijken, klikken, klaar! Is een opvallen de reeks van A.W. Bruna. Nog niet zo zeer vanwege de inhoud, al wel om het formaat: een normaal boek op z'n kant. Het voordeel daarvan is dat het opgeslagen keurig blijft liggen en je het dus gemakkelijk naast het beeldscherm kan gebruiken. Daar is over nagedacht. Over de inhoud ook overi gens. Tenminste bij de uitgave Office 2003 is dat zeker het geval. Voor degenen die al langere tijd met Office of een van de onderdelen werken (en wie doet dat niet?) is het een handig hulpmiddel bij de prach tige update van het basis programma. Op zeer dui delijke wijze worden met name de veranderingen toegelicht, maar het boek is compleet en dus ook bruikbaar voor iemand, die voor de eerste keer in aanraking komt met bij voorbeeld PowerPoint of Publisher. Een aanrader, dus. Office 2003 editie door Jerry Joyce en Marian ne Moon. A.W. Bruna. Prijs: 29,95 euro. De meeste computergebruikers heb ben nauwelijks behoefte aan vuistdik ke boeken, omdat er toch maar een klein deel echt van wordt gebruikt. Easy Computing en Van Duuren Me dia maken al een tijd goede sier met dunne handzame boekjes over zo on geveer elk programma dat uitkomt. Recentelijk verschenen er bij EC bij voorbeeld delen in de serie Snelgids over Outlook 2003, de verbeterde en spamkillende versie; Photoshop CS, Digitale fotografie en Paint Sftop Pro 8, een goedkoop fotobewerkingspro gramma. De Snelgidsen kosten slechts 9,95 eu- ro.Iets duurder, maar dan wel met een cd- rom en wat uitgebreider is de serie Computer Idee van Van Duuren Media. 15,50 euro moet daarvoor worden be taald, maar ook deze reeks is handig bij be paalde programma's. Recentelijk verschenen onder meer Excel en XP Powertweaks. Dat laat ste is een verzameling van handige extra's in Windows XP om het programma te optimaliseren. Jan van der Nat of dvd's brandt wil ze natuurlijk uiterlijk geven. Dat geldt zowel als voor het schijfje zelf. Gaat het op muziek heel gemakkelijk via het internet iets down een eigen cd met bijvoorbeeld foto's is een Ontwerpen is een vak. Dat beheerst natuur lijk niet iedereen en daarom brengt Denda een schijfje, waarmee je cd's en dvd's automa tisch kunt inlezen en kunt voorzien van een leuk uiterlijk. Daartoe staan liefst zeshonderd kant-en-klare voorbeel den op de cd 'Topdisign cd- en dvd-labels'. Een perfect product en ei genlijk een must voor ie dere 'zelfbrander'. Draait probleemloos op de meest simpele pc en de prijs is zo mogelijk nog simpeler 5 euro slechts. i Publiciteitsfoto Wie een digitale camera koopt krijgt daar vrijwel altijd een cd bij met bewerkings-software. Daarmee kun je gemaakte fo to's later een beetje opfrutten, zodat het eindproduct er wat beter uitziet. Veel meer dan wat rommelen met de kleuren, het contrast, enz. gaat het echter meestal niet. Wil je meer, dan moet je beschikken over mini maal een programma als Paint Shop Pro, dat - in tegenstelling tot een officiële versie van Pho toShop - nog redelijk betaal baar is. Wie eenmaal een beetje aan het knutselen is geslagen met foto's komt al snel tot de conclusie dat je hele leuke dingen kunt doen. Daar heb je echter wel wat hulp bij nodig. Bijvoor beeld van Shortcut, dat via Denda een drietal programma op de markt heeft gebracht. Het leukste daarvan is Photoartist. De andere twee - Photozoom en Photoclean - zijn vooral nut tig. Photoartist heeft wat weg van het onderdeel filters in Photoshop, al werk je daarin een foto in één handeling om in bijvoorbeeld een krijttekening of een aquarel. In Photoartist kun je dat helemaal zelf bepa len met de muis of beter nog met een tablet en een pen. Kleuren kun je daarbij zelf mengen en er komen - zeker na een beetje oefening - verbluf fend leuke 'schilderijen' te voorschijn. Photozoom en Photoclean zijn, zoals al aangegeven, vooral nuttige programma's. Met het eerst kun je foto's uitvergroten of details heel sterk naar voren halen. Door een speciale tech niek (S-Spline) kan dat zonder kwaliteitsverlies en dat lukt met de meeste andere programma's niet, omdat de foto dan wazig wordt en de pixels zichtbaar worden. Wie veel foto's bewerkt voor DTP of internet zal hier ze ker nut van ondervinden. Foto's zijn vaak van grote (emo tionele) waarde, maar de kwali teit gaat in de loop der jaren nog wel eens flink achteruit, om maar te zwijgen van de foto's, die bij opa of oma tevoorschijn komen en tientallen jaren gele den gemaakt zijn. Photoclean kan dan helpen om die vergeel de foto's te herstellen. Vlekken, scheurtjes en vuil kunnen wor den weggewerkt. De drie pro gramma's van Shortcut hebben elk specifieke waarde voor de amateurfotograaf, die werk van zijn werk maakt. Gezien de prijs van bijna vijftig euro moet dat wat vaker zijn dan één keer per jaar na de vakantie. Jan van der Nat De pc zal straks veel meer zijn dan een apparaat voor internet, e-mail en spellen in de compu terkamer, als het aan chipfabri kant Intel ligt. De nieuwste pc's worden alleskunners die zorgen voor video en muziek van hoge kwaliteit door het hele huis en zelfs tot in de tuin dankzij draad loze verbindingen. Uiteraard dankzij de nieuwste chips van In tel. De pc moet gaan doorbreken in de huiskamer, als het aan Intel ligt. De nieuwe platte lcd-scher- men zijn inderdaad geschikt voor televisie en computertoe passingen, mits de grote forma ten betaalbaar worden. Maar dat is slechts een kwestie van tijd. De computerkasten zijn over het algemeen echter geen sieraad voor de huiskamer, dus het is aan de computerbouwers om pc's te ontwerpen die als een dvd-speler bij dat mooie lcd-scherm kunnen worden ge plaatst. Rest de vraag of com putergebruikers wel een muis of trackball willen gebruiken vanuit de luie stoel in de huis kamer of een e-mail willen tik ken met een draadloos toetsen bord op een centraal huiska merscherm. Een rustige plek in de computerkamer met een on dergrond voor de muis lijkt nog steeds noodzakelijk voor die toepassingen. Al was het alleen maar om te voorkomen dat di verse leden van het gezin tege lijkertijd televisie willen kijken, een dvd willen afspelen of een spel willen doen op dat centrale van de Mexicaanse generaal Diego, die uit was op het goud dat door de vader van Red was ontdekt. Bij die gelegen heid slaagde Red er in een van de moor denaars in de arm te schieten met een revolver die in het vuur was gevallen. Ja ren later brandt het litteken nog steeds in zijn hand en is Red uit op wraak. Bij het spelen in de verhaal-modus waant de speler zich in een interactieve speelfilm met veel zwarte humor. Niet alleen Red kan worden gespeeld, maar ook diverse andere figuren, waaronder Generaal Diego, de indiaan Shadow Wolf en de dappere cowgirl Annie Stoa- kes. Vele wapens zijn beschikbaar; naast de sixshooter in diverse varianten ook geweren, pijl en boog, dynamietstaven, brandbommen en zelfs een Gatling, de allereerste mitrailleur met roterende lo pen. De besturing van de westemfiguren is even wennen. Een wapen tevoorschijn halen gaat met een linkerknop, die inge drukt moet worden gehouden om het daarna met een rechterknop te gebrui ken. Dekking zoeken achter rotsblokken en half ingestorte muurtjes is belangrijk in dit spel. Niets is mooier dan vanuit zo'n positie op te duiken en de vijand de volle laag te geven met pistool of een molotov-cocktail. Op gebouwen klim men gaat ook en bij gebrek aan ammu nitie kunnen de vuisten worden ge bruikt. En dan zijn er ook nog 'special moves' en is er een 'dead eye' truc om meerdere vijanden tegelijkertijd aan te vallen. Een variant op de vertragende 'bullet-time' van Max Payne. Red Dead Revolver is ook leuk om tegen andere spelers te spelen, middels een gedeeld beeld. Het spel is zonder meer de beste 'westernshooter' die er voor PlayStation 2 en Xbox verkrijgbaar is, al moet daarbij worden gezegd dat het spel niet volmaakt is (zwakke computerte genstanders) en dat er weinig concur rentie is. De schietgrage fans van de films van Sergio Leone zullen zich in ie der geval geen moment vervelen. Het spel wordt uitgegeven door Take Two Interactive en kost bijna 60 euro. Frank Buurman Stoffige stadjes, outlaws, desperado's, re volverhelden: in de westernshooter Red Dead Revolver van Rockstar Games (be kend van Grand Theft Auto en Max Pay ne) komt het wilde westen weer tot le ven. Het is i88o en op veel plaatsen in het dunbevolkte westelijke gedeelte van de Verenigde Staten geldt nog het recht van de sterkste. Red Dead Revolver is opgezet als een spaghettiwestem. Zelfs de muziek van Ennio Morricone ontbreekt niet. De spe ler is Red Harlow, een ruige revolverheid die als kind getuige was van het uit moorden van zijn familie door de bende de computer meerdere taken tegelijkertijd te laten doen zon der prestatieverlies) en snelhe den tot 3,6 gigaherz zijn uitste kend geschikt voor deze toe passingen. Naast de Pentium 4- chip zitten er op de moederbor den van de computers ook de zogenaamde chipsets die voor de communicatie tussen de verschillende onderdelen zor gen. Intel introduceert de zoge naamde Express Chipset (915/925). hl deze chips zitten veel functies al ingebouwd. Zo kunnen ze overweg met digitale televisie van hoge kwaliteit, hebben ze geluidskwaliteit vol gens de 7.1 surround sound norm, zijn ze geschikt voor draadloze netwerkèn, en in staat om de nieuwste veeleisen de 3D-spellen te draaien. Het laatste wil overigens niet zeg gen dat ze de gespecialiseerde 3D-videokaarten overbodig maken, omdat die met nieuwe technologie altijd weer betere prestaties kunnen leveren. Maar de doorsnee gebruiker zal straks met alleen de chips van het moederbord al aardig uit de voeten kunnen qua beeld, ge luid en netwerken. Dan onstaat er dus een pc die eigenlijk geen insteekkaarten meer nodig heeft en in een compacte mooi ontworpen kast kan worden ondergebracht. De nieuwste Pentium 4 micro processoren kunnen veel taken tegelijkertijd uitvoeren. Publiciteitsfoto. Intel past verder de nieuwste technologie toe, zoals de on dersteuning voor het snelste DDR-geheugen en een betere manier om waardevolle bestan den snel en veilig op te slaan (Matrix Storage Technology). Wat nog ontbreekt in het ver haal van het digitale huis is de mogelijkheid om allerlei pro cessen in en om het huis van afstand te besturen. Zo zou het mogelijkheid moeten zijn om op een mobiele telefoon een vi deobeeld te krijgen van iemand die aanbelt bij het huis (mid dels een digitale camera boven de deur). Van afstand zou dan met een electronisch slot de deur kunnen worden openge daan. Ook zou bijvoorbeeld ie mand vanaf zijn vakantie-adres de sproeiers in de uitgedroogde tuin moeten kunnen aanzetten. Maar het spreekt vanzelf dat de nieuwe technologie van Intel dit soort toepassingen een stuk eenvoudiger heeft gemaakt. Frank Buurman Intel maakt van de pc een flexibele alleskunner die het hele gezin op zijn wenken kan bedienen. Publiciteitsfoto bruiker) terwijl andere leden van het gezin in de huiskamer naar films of vakantiefoto's zit ten te kijken. De nieuwste Pen tium 4-chips met 'hyper-threa ding' (biedt de mogelijkheid om scherm. Intel ziet de geavanceerde pc dan ook meer als een centraal zenuwstelsel dat bijvoorbeeld muziek doorgeeft aan een draadloze hoofdtele foon in de tuin (of in ternet naar een laptopge-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11