Op reis met het Great British Circus Dieren, artiesten en sensatie. Twee weken lang reisde circuskenner en journalist Mike Leegwater (22) uit Beverwijk mee met het Great British Circus door Engeland. In een snel veranderende wereld trotseert de circusdirectie overheden, grootschalige sportevenementen en dierenrechtenactivisten om te kunnen blijven wie ze zijn: een klassiek circus met tijgers, paarden, clowns en acrobaten. door Mike Leegwater Kiril Jordanov is naast trapeze-acro baat ook tentmeester, illusionist en reclameman van het Great British Circus. Zijn vrouw Billy verkoopt suikerspin nen. Kiril manoeuvreert zijn bestelbus be hendig het terrein op. De kleine caravan die twee weken mijn thuis is, staat naast de roofdierenwagens met daarin tien Bengaalse tijgers. In de nachten die volgen, word ik re gelmatig opgeschrikt door het plotselinge gebrul van een van de grote katten. De le vende have van het Great British Circus be staat naast tijgers uit kamelen, lama's, ren dieren, paarden, zebra's, leeuwen, geiten, honden en een ezel. Martin en Helyne trainen alle dieren. Lacey blijkt een begenadigd dompteur. Hij draagt altijd een overhemd en laat daarvan steevast de bovenste knopen open zodat een ketting met daaraan een gouden leeuwtje zichtbaar wordt. Elke ochtend is hij vanaf acht uur bij zijn tijgers te vinden. In de piste laat hij ze dan onder meer grote sprongen maken van postament naar postament. Na afloop van de dagelijkse ochtendrepeti ties tref ik hem vaak pratend tegen de tijgers aan bij de grote buitenkooi van de dieren. Met twee armen omhelst hij de tijgers die el kaar verdringen om zijn aandacht. Helyne verzorgt de drie leeuwenwelpen van het cir cus. Vier keer per dag geeft ze de dieren hun flesje. Mijn eerste contact met de roofdieren volgt al snel. Gewapend met drie kleine riempjes stap ik in een grote vrachtwagen waarin de jonge leeuwen zijn ondergebracht. Als de welpen zich realiseren dat ze naar buiten mogen, maken ze enthousiaste piepgeluid jes. Samen met Helyne doe ik de jonge leeu wen hun riempje om. Ik til een van de dieren op aan zijn nekvel en zet hem buiten in het hoge gras van het circusterrein. De welpen rollen al snel spelend over elkaar heen als we met ze tussen de woonwagens door lopen. Een van de welpen toont grote interesse in mijn kleding, maakt een enorme sprong en hangt even later grommend van blijdschap aan mijn broekspijp. Ik pak hem op en zet hem terug in het gras. De tijgers van het cir cus zijn ondergebracht in een oplegger waaraan een grote buitenkooi is gebouwd met daarin boomstronken en takken waar mee de dieren kunnen spelen. Over de bui tenkooi is een net gespannen. Na een paar dagen krijg ik de opdracht om samen met Kiril dat net te repareren en van nieuw touw te voorzien. Nadia, het meisje dat de tijgers verzorgt, haalt de dieren uit hun buitenverblijf zodat wij erin kunnen om het net te laten zakken. Kiril legt me rustig uit hoe ik een stevige knoop moet leggen. Hij heeft veel geduld met me. Een aantal keren moeten de gedeel tes die ik gerepareerd heb, overnieuw wor den gedaan omdat mijn knopen niet sterk genoeg zijn. Na een uur heb ik het onder de knie en zwij gend werken we door tot de eerste voorstel ling begint. Dan is al duidelijk dat we ook 's avonds nog aan de gang moeten. Ik ga terug naar mijn caravan om mijn werkkleding te verruilen voor een rood shirt met de naam van het circus erop. Tijdens de twee shows die volgen breng ik het publiek naar de juiste zitplaats en maak de lama's klaar voor hun optreden. Ik zie Ki ril en zijn vrouw in de trapeze klimmen en met een stalen glimlach bloedstollende trucs uitvoeren op twaalf meter hoogte. Na afloop van de show deel ik folders uit aan vertrek- Het Great British Circus op een weiland bij de Zuid-Engelse stad Odiham Voor de leeuwen dag staat in zijn woonwagen hard de.radio aan en wacht de directeur gespannen af of hij zijn spotje hoort. De voorstellingen wor den tijdens de eerste week in Odiham ont zettend slecht bezocht. Ondanks het keihar de werken van iedereen om de komst van het circus onder de aandacht te brengen. Ik ga regelmatig mee om zoveel mogelijk posters op te plakken op bushokjes, vrije plakplaatsen en etalages van leegstaande winkels. Uren en uren rijden we door dor pen en steden in de omgeving. Toch komen steeds maar rond de twin tig mensen naar het circus. De show gaat altijd door. De Jordanovs klimmen in de trapeze, Martin presenteert zijn tijgers, Helyne de paar den en clowns Serguei en Khassan proberen het pu bliek te vermaken met hun komische fratsen. De Engel se Carol Macmanus presen teert haar zebra's in de mane ge. De dag nadat het Engelse voetbalteam is uitgeschakeld tijdens het Europees Kampioenschap wordt de publieke belangstelling groter. De laatste dag in Odiham komen enkele honderden mensen naar het circus. Bonte stoet Die ochtend sta ik al om zeven uur naast mijn bed omdat mijn caravan naar de vol gende stad wordt gereden. Mijn oudste kle ren haal ik uit mijn koffer. Achter mijn riem stop ik op aanraden van de spreekstalmees- ter twee werkhandschoenen. Een half uur la ter zie ik mijn huis op wielen het terrein af rijden. Voor de laatste voorstelling begint, zijn we al bezig met het afbreken van een aantal ten ten. Zwaar handwerk waarbij iedereen mee helpt. Touwen worden losgemaakt en mas ten gereed gemaakt voor transport. Direct na de show komen de eerste vrachtwagens in beweging. Samen met Martin vervoer ik alle roofdieren naar de volgende stad. Voorbij gangers kijken verbaasd op als ze de bonte stoet van woon- en vrachtwagens door de straat zien rijden. Het dagelijks leven in het Great British Cir cus is verre van romantisch. Martin en Hely ne moeten knokken om hun circus op de weg te houden. Vanwege het feit dat ze die ren hebben, worden ze van alle mogelijke kanten tegengewerkt. Maar een leven zonder dieren is voor de circusdirecteur en zijn partner ondenkbaar. „Ik kan niet zonder mijn leeuwen en tijgers", vertelt hij me als ik vraag waarom hij door gaat. „Mijn hele leven heb ik met dieren ge werkt. Eerst als directeur van een dierentuin, later in het circus. Je kunt Michael Schuma cher ook niet vragen om te stoppen met ra cen." en ka melen van het circus, 's- Ochtends help ik haar met het dresseren van de dieren. Elke dag van ne gen tot twaalf zijn we met de vierbenige medewerkers van het circus in de weer. Veel praten en bakken vol voer moet de dieren verleiden tot het doen van trucs. En elke dag ging het een klein beetje beter dan de dag ervoor. Ik probeer een lama te leren een pirouette te draaien en op een postament te stappen. Carol, de vrouw die met zebra's in het circus werkt, helpt me en geeft aanwijzingen. Mar tin slaat mijn dresseerprestaties vanaf een stoel in de hoek van de tent gade. Plotseling staat hij op, loopt op de lama af en begint zacht tegen het dier te praten. De lama spitst zijn oren en stapt binnen een minuut het postament op. Een hand vol voer was zijn beloning. Halverwege mijn verblijf in het circus neemt Martin me een dag mee naar zijn winterstal ling in het noorden van Engeland. Daar overwintert de circusfamilie jaarlijks van no vember tot januari. Een groot huis met daar omheen een stallencomplex en weilanden voor de dieren. Naast het huis merk ik een graf op. Het blijkt de laatste rustplaats van Directrice Helyne Ed monds geeft de welpen vier keer per dag hun flesje Foto's: Mike Leegwater. Martin's lievelingsleeuw Kasanga te zijn. Op de steen die erbij geplaatst is, staat dat de leeuw de beste dierenvriend is die de circus directeur ooit heeft gehad, 's Avonds kijken we naar een video waarop Kasanga te zien is. De tranen stromen over Martin's wangen als het enorme dier op het beeldscherm ver schijnt. Het Great British Circus is één van de laatste circussen met dieren in Engeland. Onder druk van dierenrechtenactivisten hebben ruim 200 steden circussen met dieren van hun grond verbannen. Daarom maakt het circus noodgedwongen gebruik van weilan den van boeren ver buiten de stad. Reclame maken met borden langs de weg is vrijwel onmogelijk omdat die constant wor den vernield of door de gemeente verwij derd. Daarom stappen elke ochtend de clowns, spreekstalmeester en enkele tent jongens in een klein bestelbusje en rijden door de omgeving om reclamefolders in brievenbussen te stoppen en winkeliers te vragen of ze een poster achter hun raam wil len hangen. Engelse kranten schrijven geen letter over klassiek circus, tenzij er demonstraties wor den gehouden tegen het houden van dieren. Daarom heeft Martin een speciaal spotje la ten maken voor lokale radiostations. De hele kende mensen met het verzoek of ze toch vooral hun vrienden en familie op onze aanwezigheid in de stad willen wijzen. Na de voorstelling gooi ik mijn shirt uit, trek een vest aan en vertrek weer richting tijgerverblijf. Het is koud en er waait een gure wind over het weiland. Na vijf minuten zie ik Ki ril uit zijn wagen komen. Zijn glim mende kostuum is vervangen door een oud trainingspak. We laten het net weer zakken en gaan door met het leggen van knopen. Al snel begint het zachtjes te regenen. Kiril blikt bezorgd omhoog naar donkere wolken die overdrijven. Binnen vijf minuten valt de regen met bakken uit de lucht. We rennen uit de buitenkooi en schuilen onder de lui fels van de roofdierenwagen. De tijgers ach ter ons lopen briesend heen en weer. Nieuwsgierig De volgende dag blijkt dat onze inspannin gen niet voor niets zijn geweest. Zodra de tij gers hun buitenverblijf binnen lopen, kijken ze snuivend omhoog. „Ze gaan op de vreem de geur af', vertelt Nadia me. Roger, het mannetje uit de tijgergroep, zet zich af en neemt een enorme sprong. Zijn kop raakt het net op de plaats waar ik gisteren ijverig knopen heb gelegd. Mijn hart staat stil. Het loopt goed af. De tijger is alleen nieuwsgierig en verliest al snel zijn interesse in het net. Helyne traint de rendieren, paarden, lama's ZATERDAQ 17 JULI 2004 E BI Mike Leegwater met een van de drie leeuwenwelpen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6