E BI Twee nieuwe ogen halen in Istanbul 'Geen dag zonder jankpartij t Moeder van 17-jarig abortus-slachtoffer voert verbitterd strijd ZATERDAC! 17 JUI.I 2004 Waarom ooglaseren? En: Waarom Turkije? Twee gemakkelijk te beantwoorden vragen voor verslaggever George Huisman: „Ik was het na zo'n veertig jaar spuugzat, het geklungel met bril en contactlenzen. En waarom Turkije? Omdat het daar veel goedkoper is dan Nederland en om de kwaliteit van de behandeling, de voor- en nazorg en de formidabele reputatie van dr. Leyla Kandur Celikkol in Istanbul." door George Huisman Internet heeft me op het juiste spoor gezet. Eerst zoeken in Nederland, valt af, erg veel geld, met een gemiddelde van 2000 tot 2200 euro per te laseren oog. Mijn digitale zoek tocht brengt me vervolgens via België (iets goedkoper) en Portugal (weer iets goedko per) tot in Turkije (het goedkoopst). Www.eyestarlasik.nl vraagt rond de 2000 eu ro all in, dat wil zeggen: behandeling van beide ogen en inclusief retourvliegreis Istan bul, vier dagen verblijf in een viersterrenho- tel, twee nacontroles ter plekke, drie nacon- troles in Nederland (na 1, 2 a 3 en 6 maan den) en tot slot vijf jaar garantie. Ik lees op de site www.eyestarlasik.nl de vele 'testimonials' van Nederlandse patiënten van dr. Leyla, ik lees de imposante medische historie van de oogarts en ben overtuigd: mijn kostbare ogen zijn bij haar in vertrouw de handen. Onze groep bestaat uit vier pa tiënten: naast mijzelf zijn dat Huub Haket uit Amsterdam (parttime hotelrestauranthouder te Mexico), Remi Lens uit Rotterdam (trai ner/coach turnen heren) en Ruud Overvelde uit Twello (thuiswonend student), die wordt gesteund door zijn moeder Gerrie. De eerste volle dag in Istanbul moet de dag der dagen worden. Een dag vol van onderzoeken, tests, wachten, weer onderzoeken, weer wachten en tot slot, 's avonds om een uur of negen, de operatieve ingreep. Voor drie van ons, onder wie ikzelf, wacht de LASEK-behandeling. Dit in verband met te dun hoornvlies; het oog is na de ingreep tij delijk iets gevoeliger voor licht, en ook de pe riode van herstel duurt ietsje langer. Dat is dus iets waar je je op kunt instellen. Er is bij mij geen angst, omdat ik in principe elk moment nog nee kan zeggen: mijn oogla- serbehandeling is puur cosmetisch van aard, er zit geen enkele medische noodzaak ach ter. Het feit dat ik in Turkije ben, maakt het voor mij niet anders dan dat ik in Nederland geweest zou zijn. Zeker nu ik kennis gemaakt heb met de sympathieke dr. Leyla groeit mijn vertrouwen in haar. Enig voordeel van behandeling in Nederland zou de taal zijn geweest. Maar wij worden van begin tot eind begeleid door een voortreffelijke gids en gastheer: Cetin Sevim uit Nijmegen, een in Turkije geboren jongeman die in Nederland is opgegroeid en Nederlandser spreekt dan menig Nederlander. Doordat hij perfect tweetalig is kan alles tot in de diepste details uitgelegd worden. Een troostvolle gedachte. Na Huub Haket (die twéé brillen over elkaar opdoet als hij iets wil lezen) ben ik aan de Donderdagmorgen na de behandeling voel ik mij de koning te rijk. Ik word wakker, kijk en zie dingen scherp die ik normaliter nooit kon zien bij het ontwaken; dan moest eerst de bril op. Het zicht is een pietsie wazig, maar ik voel geen pijn, hooguit zijn mijn ogen lichtgevoelig. Maar een goeie zonnebril doet wonderen. Geweldig! Hier heb ik het al lemaal voor gedaan, c.q. laten doen. Weer nacontrole diezelfde ochtend, dokter Leyla blijft zeer tevreden. Wij nemen afscheid, naar ik aanneem voorgoed... Het is 72 uur later; ik zit af en toe nog met mijn zonnebril op in huis, het is on-Hollands zonnig weer. Tv kijken, lezen en computeren gaat redelijk tot goed. Ik moet blijven drup pelen en mijn ogen tegen uv-straling blijven beschermen. Maar het gaat dag na dag beter. Ik heb echt het gevoel dat ik twee nieuwe ogen heb gekregen in Istanbul! En spijt? Geen seconde! Kanttekeningen Bij een ooglaseroperatie wordt het hoornvlies platter of bo gemaakt, waardoor de lichtinval in het oog verandert. Daa valt het geregistreerde beeld precies op de achterwand val oog en ziet men scherp. Bij brildragers valt het focus ervoo erachter, waardoor het zicht wazig is. De Consumentenboi onderzocht vorig jaar de praktijken die oogbehandelingen uitvoeren. Geconstateerd werd dat de nazorg vaak slecht v geregeld; dat slagingspercentages niet werden genoemd e de risico's die aan de operatie zijn verbonden worden vera Want risico's zijn er bij zo'n high tech ingreep zeker: het hoornvlies kan (onherstelbaar) beschadigd raken en er kun infecties optreden. Ook complicaties zijn mogelijk: soms zi patiënten na de behandeling bij vlagen scherp en wazig; v mensen hebben last van fel licht en droge ogen komen ve Omdat de operatie pas sinds een jaar of tien op grote scha wordt toegepast, is weinig bekend over de effecten op lan termijn. beurt. Ik word een behandelkamer binnen geleid. Ik moet gaan liggen en krijg een hele serie (verdovende, ontsmettende) druppels in mijn ogen. Ze zijn daar niet zuinig mee, ik voel de vloeistof deels in mijn nek wegvloei en. Na de voorbereidingen wordt gemeld dat het laseren van mijn linker oog twintig se conden duurt, en van het rechter oog dertig. Ik let op een rood lichtje en klaar is Kees. Voordat ik het Wilhelmus kan zingen sta ik weer buiten in een gang. Ik ben geloof ik nog geen tien minuten binnen geweest. Mijn ogen, een kwartiertje geleden nog sterkte -5, het rechteroog. Foto: GPD/Cetin Sevim -6, staan nu op 0. Mijn ogen zijn gevoelig, ik kan ze nauwelijks open houden. Weer wordt er verzachtend gedruppeld. De eerste na- controle ter plekke wijst uit dat de ingreep (ook die van mijn drie medepatiënten) 100 procent geslaagd is. Wij kunnen terug naar het hotel, overigens pal naast de privé-kli- niek gelegen. Daar duik ik als een ziek vogel tje mijn bed in; dat had overigens meer te maken met de rampzalige wedstrijd van Ne derland tegen Portugal op datzelfde moment dan met de zojuist ondergane behandeling. Oranje sterkt de ziel zeker niet. Twintig seconden voor het linkeroog, dertig voor Op 28 maart 2001 overleed Nanar van Homeijer. De 17-jarige Hilversumse was de eerste vrouw in Nederland die een abortusingreep niet overleefde. Oor2aak: een overdosis verdovingsmiddel. De verantwoordelijke arts werd onlangs tot acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Nanars moeder Ricky zit in een depressie. Verteerd door het verdriet om de dood van haar dochter, maar ook verbitterd omdat ze na de recente uitspraak van de rechter ook het vertrouwen in de rechtsstaat kwijt is. door Martin Donker J U et doel van mijn leven is weg. Ik maak geen plannen meer. Ik zie geen enkel perspectief. Mij is het allerergste overkomen: je kind verliezen. Een kind van zeventien, in de kracht van haar leven." Verdriet, onmacht, wrok. Het gemoed van Ricky van Homeijer (54) kolkt al drie jaar van emoties. Ze lijdt aan zware de pressies. Ze heeft een man - 82, zwak, ziek - en een zoon - Hendrik, de tweelingbroer van Nanar, die het thuis nu 'zo leeg en verdrietig' vindt. Natuurlijk, zij zijn er ook nog, maar het is toch vooral wrok wat haar op de been houdt. „Die uitspraak is een aanfluiting. Acht maanden voorwaardelijk... Wat is dit voor een land?" De dood van Nanar van Homeijer is een zeldzame opeenstapeling van blunders in abortuskliniek Het Vrelinghuis aan de Utrechtse Biltstraat. Het meisje kreeg een overdosis lodocaïne toegediend. De ver pleegkundige had 's ochtends de verdo vingsspuiten voor de behandelingen van die dag klaargelegd. Op het etiket van de doos die de apotheek had geleverd, stond dat er ampullen inzaten met een oplossing van 1 procent van het middel, maar in de doos za ten ampullen met een tien procents oplos sing. Bovendien zijn die van glas in plaats van het gebruikelijke plastic, maar ook dat was voor de verpleegkundige geen aanlei ding om de ampullen nog eens goed te be kijken. Ook de arts die de ingreep uitvoerde, controleerde de ampul niet. Nanar was niet de eerste met wie het die ochtend misging. Anderhalf uur eerder werd een andere patiënte - die het zou overleven - Nanar en haar moeder, kerstavond 2000, drie maanden voor haar overlijden. „Een kind van zeventien, in de kracht van haar leven." Foto: Privébezit per ambulance naar het UMC vervoerd. De arts vermoedde een gesprongen ader in de hersenen. Hij rook pas lont toen het vervol gens ook met Nanar fout ging. Nanar vocht twee weken op de intensive care afdeling voor haar leven, maar uiteindelijk werd de overdosis van het verdovingsmiddel haar fa taal. De arts - geneesheer-directeur van Het Vre linghuis - is volgens de rechtbank schuldig aan de dood van Nanar. De verpleegkundige die hem assisteerde, kreeg zes maanden voorwaardelijk. Ongeloof Nanar zwanger? Haar moeder wist van niets. Niemand in de familie wist ervan. „Ze had niet eens een vriend", zegt Rickie. „In het Bedenktijd In 2003 zijn in Nederland 33.159 zwangerschappen on derbroken. De wet staat abortus toe tot de 22ste week van de zwangerschap, maar 70 procent van de abortus sen wordt verricht voor de dertiende week. Dat gebeurt doorgaans in een van de 17 gespecialiseerde klinieken in Nederland. Bij een overtijdbehandeling (tot zéven weken zwanger schap) is geen vijf dagen bedenktijd nodig, wat bij een zwangerschap van boven de zeven weken wel wettelijk verplicht is. Bij een zwangerschap van boven de zeven weken is de behandelende arts verplicht na te gaan of de vrouw in kwestie de abortus vrijwillig ondergaat en hij moet haar informeren over andere mogelijkheden dan abortus. Voor vrouwen die in Nederland wonen of legaal verblijven is de ingreep gratis. De kliniek krijgt de abortus rechtstreeks vergoed uit de AWBZ; de patiënte krijgt geen rekening. Voor kinderen gelden speciale regelingen. Bij wet is ge regeld dat meisjes van 16 tot 18 jaar zelfstandig mogen beslissen ever een abortus. Bij kinderen tot vijftien jaar ligt het moeilijker. Die mogen niet zelf beslissen. De kli niek moet altijd proberen de ouders erbij te betrekken. Als het meisje dat absoluut niet wil, ook niet via de huisarts, kan de kinderrechter via een speciale voogdij procedure het besluit nemen om-de zwangerschap te laten onderbreken. UMC moest ik het gezelschap dulden van een jongen van zestien met zijn moeder. Nooit eerder gezien. Die moeder heeft Nanar overgehaald om abortus te plegen. Dat is me later pas duidelijk geworden." Zelf verbleef ze in maart 2001 in het buiten land. Vakantie in Costa Rica, later op bezoek bij één van haar zussen in Californië. „Daar kreeg ik dat telefoontje. UMC? Ik dacht aan mijn man, daarna aan Hendrik. Nanar? Nee, toch niet Nanar? Dat ongeloof over die abor tus. Nanar was een verstandig meisje. We hadden een goed contact. Vele keren heb ik haar gewaarschuwd voor de vérlokkingen. Het gevaar loert overal. Ik snapte het niet. Ik snap het nog steeds niet." Ricky kwam in 1976 uit Libanon naar Neder land en trouwde hier met J. Van Homeijer, topman van Ballast Nedam. „Ik ben Ar meense. Nanar leek op mijn moeder. Ze was warm. Ze was mooi, artistiek, ze schreef en tekende, ze zong en was-sportief. Ze deed aan paardrijden. En die lach. Als Nanar lach te, moest iedereen wel meelachen. Toen ze 13 was, hebben we haar van het Comenius College gehaald. Die school was zo rot als een mispel. We wilden haar een betere om geving bieden. Met meer controle, minder drugs, minder losbandigheid. Ze is toen twee jaar in Canada op een private-school ge weest. Daar woont mijn broer. Ze kon bij hem in huis logeren. Montreal is een grote westerse stad, maar qua normen en waarden onvergelijkbaar met Nederland." Terug in Nederland - „met een acht komma zoveel gemiddeld op haar rapport" - zette Nanar haar studie voort op de internationale school in Hilversum. In haar vrije tijd hielp ze haar moeder in het atelier. Sieraden ma ken. Geen gewone sieraden, maar hele mooie, peperdure; afgezet met kristal en pa rels. Werken kan Riclde niet meer. Sinds maart 2001 staat de klok stil. In haar atelier in één van de vertrekken van de ruime Hil versumse villa zit ze brieven te tikken, te in ternetten, sigaretjes te roken, en te bellen. Heel veel bellen met de familie in het buiten land. „Hoe kan ik mooie dingen creëren in de we tenschap dat Nanar hier naast me had kun nen zitten? Ik kom de deur niet meer uit. Ja, boodschappen doen. Niets biedt troost. La chen durf ik niet meer. Dan voel ik me vreemd. Kinderen zijn een geschenk; je krijgt ze om het leven door te geven. Ik heb een kr istallen huwelijkskroon laten maken voor de prinses van een land waarvan ik de naam niet mag noemen. Zo mooi! Ik heb er dan ook twee laten maken. Die andere was voor Nanar. Voor als ze ooit ging trouwen." Woedend „Ik ben zo woedend. Mijn zussen en vrien den bellen elke dag. Je moet weg uit dat land, zeggen ze. Misschien moet ik weg, ja. De welvaartsstaat is bankroet. Ik zeg niet dat je een volk moet onderdrukken, maar liever een verlichte dictatuur dan een op hol gesla gen democratie. Kinderen zijn materieel ver wend tot in de afgrond. Ze hebben niemand meer nodig. Het systeem geeft ze alles, be halve liefde. Mensen hebben geen oog meer voor elkaar. De economische zekerheid wordt belangrijker geacht dan de emotione le. De regering maakt het zelfs mogelijk on gestraft een kind af te maken. Per ongeluk zwanger? Dat gaan we toch even oplossen. Al ben je zeventien en voor de wet minderja rig. Toestemming van de ouders? Ben je gek. Ik walg ervan." Ze zal niet rusten voordat... Ja voordat wat? „Oog om oog, tand om tand. Sorry, maar ik ken geen genade. Die arts heeft ons gestraft terwijl we volkomen onschuldig zijn. Die rechter heeft hem niet gestraft. Acht maan den voorwaardelijk... Kom. Het was feest voor die man." Ze ergerde zich vooral aan die houding. „Kil, anogant. Hij heeft me nooit gebeld of geschreven. Nooit. Meneer ging lekker met vakantie toen ik naast het sterfbed van mijn dochter stond. De kliniek is geen dag gesloten geweest. Nog geen uur. De verpleegkundige is nu een vrouw van 70. Die toonde tenminste berouw. Ze heeft meer fatsoen dan hij. Terwijl hem zo veel te ver wijten valt. Hij heeft niet gecontroleerd wét hij injecteerde; hij ging rustig koffie drinken na het insult van die andere vrouw; hij heeft fouten gemaakt bij de beademing waardoor braaksel in de longen van Nanar terecht kwam; hij heeft het ambulance-personeel niet verteld van die lidocaïne; hij heeft geen berouw getoond en geen schuld op 2ich ge nomen." Hoger beroep volgt. Jazeker. En daarbij nog een civiele zaak. Of het verzachting zal bie den? „Welnee. Het enige wat ik wil is gerechtig heid. Ik heb voor de eerste zitting de rechter een brief geschreven. Daarin staat dat sinds maart 2001 de vleugel bij ons thuis is geslo ten. Tire piano is covered, it's tune is lost. Dat blijft. Ik kan Nanars kamer niet opruimen. Die is onveranderd. Badjas, jasje, tas. Het hangt of staat er nog net zo. Er gaat geen dag voorbij zonder jankpartij."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2