Boze nergens Jerry (10) naar kan toe Schrijnend tekort aan behandelplekken voor gestoorde kinderen 'Je loopt spaak in de bureaucratie, ik moet ruzie maken om iets gedaan te krijgen' Interview Simon Vinkenoog gaat door tot hij erbij neer valt Moeder van abortusdode kent geen genade Verliezen bij Olympische Spelen was vroeger een schande Er zijn niet genoeg bedden, niet genoeg sloten op de deur en niet genoeg psychiaters. Foto's: GPD Voor kinderen met psychische problemen is veel te weinig hulp. De wachtlijsten voor behandelplekken zijn lang en er zijn niet genoeg psychiaters. Intussen verergeren de problemen. Jerry van der Sanden (10) heeft al maanden geen school en behandeling meer. Zijn vader noemt hem een tikkende tijdbom. „Als dit zo doorgaat vermoordt hij iemand als hij achttien is." door Marloes de Koning Langs de mond van oppas Martin loopt een dun straaltje bloed. Het kostte hem moeite Jerry van der Sanden (10) de auto in te krijgen. „Een ongelukje," vergoelijkt hij de klap die de jongen hem gaf. Moeder Yvette van der Sanden helpt hem in de keuken het bloed weg te vegen. „Hij ziet oorzaak - gevolg niet," zegt ze gela ten. „Er gebeurt altijd wat." Jerry hangt over de trapleuning. „Het kreng praat weer mee," zegt hij tegen niemand in het bijzonder. Jerry, een gezond ogende jongen met bruin haar, is een zwaar 'probleemgeval'. Soms is hij lief en aanhankelijk, net zo vaak agressief en gewelddadig. Binnen een paar seconden kan het mis zijn. De aanleiding is moeilijk te voorspellen. Een ander tafelkleedje dan gisteren. Mooi weer, waardoor hij zijn korte broek aan moet. Vreemde mensen in de kamer. Sinds 30 maart is Jerry hele dagen thuis, in de nieuwbouwwoning in Wehl, Oost- Gelderland. Toen zijn juf op de Arnhemse Buitenschool, een school voor kinderen met gedragsproblemen, hem vertelde dat ze zwanger was, schopte hij haar in haar lies. Morgen kom ik terug met een hamer en dan sla ik de baby uit je buik, dreigde de tienjarige jongen, 's Avonds belde de schooldirecteur om te zeggen dat Jerry niet terug hoeft te komen. Sindsdien leuren Yvette en Dirk van der Sanden met hun zoon. Niemand in het leger hulpverleners ontkent dat hij thuis onhoudbaar is. Dat hij zijn moeder slaat, zijn twaalf)arige zus laatst met een mes bedreigde en haar vriendin van de trap duwde. Dat hij steeds sterker wordt en langzaam gefascineerd raakt door bor sten en billen. Dat hij zijn ouders tot wanhoop drijft. 'Een wandelende tijdbom,' noemt zijn vader hem. Hij is zelf politieman en nog in uniform als hij dit vertelt. „Toen hij klein was reed hij expres met zijn driewie ler over de handen van kinderen in het medisch kinderdagverblijf in Utrecht. Je kijkt na zoiets in zijn ogen en ziet dat het kwartje gewoon niet valt." Thuis holt vol gens de ouders zijn ontwikkeling achter uit, ondanks de pogingen taal- en reken oefeningen met hem te doen. Moord „Hij vegeteert, zegt zijn vader. „Er zit zo veel mis in dit koppie, deskundige men sen zijn nodig om hem te begeleiden. Dat is kostbaar, maar doe je het niet dan brengt hij op z'n achttiende misschien ie mand om of verkracht hij er twee.' Eind maart kwam van het logeerhuis in Zeist - waar hij twaalf weekeinden per jaar verbleef - het bericht dat Jerry ook daar niet meer terecht kan. Voor de wei nige plaatsen met de juiste kinderpsychi atrische behandeling bestaan wachttijden van ongeveer twee jaar. Jerry past moeilijk in een hokje. Hij heeft een waaier aan psychische klachten, ge combineerd met een zware vorm van epi lepsie. De medicijnen tegen epilepsie zijn niet te combineren met de juiste medicij nen tegen zijn 'stoornis in het autisme spectrum'. Door zijn autisme en ADHD- achtig gedrag komt hij in aanmerking voor opvang voor kinderen met gedrags problemen. Op grond van zijn lage IQ ligt indeling bij licht verstandelijk gehandi captenvoor de hand. Allesbepalend is zijn agressiviteit. „Jerry heeft een extreem ge brek aan gewetensontwikkeling" staat in de rapportage van de zorgconsulent. Zijn moeder beeldt de geest van haar zoon uit door een klein vierkant in de lucht te te kenen. Alles wat van buiten het vierkant naar binnen komt is bedreigend. Explosief Uit nieuwe gegevens van onderzoeksbu reau Wedman en de universiteit van Maastricht voor het College voor zorgver zekeringen blijkt dat het aantal kinderen met vergelijkbare problemen als Jerry sinds 2000 explosief stijgt, met ongeveer dertig procent per jaar. De omvang van de totale groep is niet bekend. Wel dat zich in 1999 149 nieuwe kinderen meld den, in 2002 bijna driehonderd nieuwe 'Jerry's' en in het eerste kwartaal van 2003 al weer 125. Het aantal behandelplekken groeit bij lange na niet in dat tempo. Dat geldt ook voor de behandeling van andere gedrags problemen. Kinderen wachten vaak maanden voor ze bij een Riagg terecht kunnen. Honderden kinderen zitten in gevangenissen in afwachting van een be- handelplek. Volgens onderzoekers komt de laatste jaren vooral veel verborgen leed naar buiten. Het is niet zo dat de Neder landse jeugd plots veel zieker is gewor den. „Voor kinderen met ernstige gedragspro blemen hebben we veel te weinig capaci teit. Er zijn niet genoeg bedden, niet ge noeg sloten op de deur en niet genoeg psychiaters," zegt Peter Jansen, directeur van Orthopedagogisch Zorg Centrum (OZC) Amstelmonde, de grootste instel ling voor behandeling en opvang van kin deren met verstandelijke handicaps in Noord-Holland. „Overal in het land wordt gebouwd, maar de vraag overstijgt nog vele malen het aanbod." De gevolgen zijn volgens Jansen groot. „Hoe komen wij aan die probleem- jeugd waarover je in alle kranten leest? In de jeugdgevangenissen zitten veel kinde ren met onbehandelde stoornissen. Soms hele schrijnende gevallen. Dat heeft veel te maken met inadequate hulpverlening. Hoe ouder ze worden, hoe moeilijker vol gens Jansen de behandeling wordt. „Dan zitje als maatschappij met de brokken." De problemen van deze kinderen zijn niet allemaal zo groot als bij Jerry. Wel lo pen ze allemaal tegen dezelfde barrières op bij de zoektocht naar de juiste behan deling: een groot tekort aan kinderpsychi aters en behandelplaatsen in Nederland. „Ze zitten vaak eindeloos in de jeugd hulpverlening voor ze bij een psychiater terecht komen," zegt hoogleraar Rutger Jan van der Gaag van het Academisch Centrum voor Kinder- en Jeugdpsychia trie Oost-Nederland in Nijmegen. Van der Gaag maakt zich grote zorgen over de 'gigantische tekorten' op zijn vak gebied. Ook zijn eigen agenda puilt uit. Hij kent Jerry sinds hij drie is en op het Medisch Kinder Dagverblijf van de Uni versiteit Utrecht kwam. Het gezin woon de toen in Nieuwegein. Om het tekort aan psychiaters op te los sen, is het aantal opleidingsplaatsen uit gebreid. Door de lengte van de opleiding (ongeveer tien jaar), duurt het echter lang voor dat effect merkbaar is. De uitbrei ding wordt bovendien grotendeels teniet gedaan doordat de nieuwe psychiaters De Hondsberg maakt gebruik van picto grammen, met behulp waarvan de kinde ren zich min of meer zelfstandig door het huis kunnen begeven en de begeleiders niet steeds alles hoeven te vertellen. Elke opmerking is een inbreuk op de rust in hun hoofd. vaak vrouw zijn en parttime willen wer ken. De hoogleraar schat het aantal Neder landse kinderen met zowel autisme als epilepsie op 'enkele honderden'. Jerry's enige hoop is de pubertijd. Van der Graag omschrijft hem als 'een dubbeltje op zijn kant'. Vijftig procent kans dat hij de goe de kant op valt en kalmeert tot een ge handicapte, maar ongevaarlijke goedzak. Net zoveel kans dat hij zo agressief wordt dat je niet in zijn buurt kunt komen. De rapportage van zorgconsulent Baukje Hendriksen, die het gezin Van der San den bijstaat in de zoektocht naar een op vang- en behandelplek, leest als een boodschappenlijst waarop de mogelijke behandelinstellingen eén voor één zijn afgestreept. De Ederhorst bij Ede: Jerry's IQ is te laag. Woonzorg Bemadettebos in Twente: alleen opvang, geen behande ling. De Eekwal in Assen: alleen plaats voor kinderen uit de eigen regio. Het is slechts een greep uit het dossier. Hondsberg Twee man houden een jonge jongen in bedwang. Beiden hebben een arm onder zijn oksels en een hand op zijn hoofd waarmee zijn betraande gezicht naar be neden gedrukt wordt. De jongen gilt en probeert zich huilend los te wringen. Zijn voeten wandelen ondanks zijn verzet met zijn begeleiders mee de woning binnen. Hij is een van de twee bewoners van de Very Intensive Care (VIC) unit van Hondsberg La Salie, een behandelcen trum in het Brabantse Oisterwijk voor kinderen en jongeren met een verstande lijke beperking en of gedragsproblemen. „Waarschijnlijk is er iets op school ge beurd," zegt Annemiek van Latum bij de aanblik van de gillende jongen. Ze is ma nager van deze Hondsberg-locatie. „We hopen dat door de behandeling de escalaties minder worden." Binnen houdt het gillen na een paar minuten op en begint het gebonk op de muur van de rustkamer. De slagen zijn buiten te ho ren. Als ook dat gestopt is komt het groepje begeleiders weer naar buiten. De jongen blijft in de rustkamer achter. Het is een kale ruimte met roodgele wanden en muren en een grijze mat om op te zit ten. In de hoek hangt een kleine witte ca mera. De 'VIC' is de enige plek in Nederland waar verstandelijk beperkte kinderen met een stoornis in het autistisch spectrum én zware gedragsproblemen goed kunnen worden opgevangen. Het is precies wat Jerry nodig heeft. Hij staat tweede op de wachtlijst. De VIC bestaat sinds drie jaar en de door stroom is laag. Vermoedelijk duurt het twee jaar voor hij aan de beurt is. In sa menwerking met de Universiteit Leiden proberen de begeleiders hier een omge ving te creëren waarin de kinderen tot rust komen, zodat ze behandeld kunnen worden. Rust betekent: geen prikkels. Enig meubelstuk in de slaapkamers van de kinderen is daarom een bed. Geen vrolijke posters van popidolen of striphel den aan de muren. Geen speelgoed op de grond, want dat zou verwarrend kunnen werken, legt orthopedagoog Karen van de Wiel uit. „We houden de functies zoveel mogelijk gescheiden. Hier ga je slapen, niet spelen. Anders komen ze niet aan slapen toe." De VIC is niet bedoeld als eindstation voor deze kinderen. Na twee jaar zouden ze terug moeten kunnen naar een groep. Dat is tot nu toe slechts ten dele ge lukt. De ge ringe door stroom naar andere instel lingen maakt dat de wacht tijden voor de plekken oplopen. Lo catiemanager Van Latum van Hondsberg La Salie zou de VIC het liefst uitbreiden om kinderen als Jerry een plek te kunnen bieden. Dat daar geen geld voor is noemt ze 'ontzettend jammer'. Had de situatie waarin het gezin Van der Sanden terecht is gekomen kunnen wor den voorkomen? Professor Van der Gaag staart even voor zich uit in zijn werkka mer. „Ik zou het niet zo goed weten." Hij noemt het een 'algemeen probleem' dat er veel te weinig plekken voor acute op vang zijn. Stok Baukje Hendriksen, de vierde maatschap pelijk werker sinds januari 2003, blijft ook het antwoord schuldig. Aan haar inzet schort het niet. Wel ziet ze hoe 'de bal wordt rondgespeeld, en het soms 'maan den duurt voor je bij de juiste persoon bent'. Ze vertelt over haar laatste bezoek aan het gezin. Terwijl Hendriksen en twee hulpverleners van instelling de Hartenberg in de huis kamer zaten voor een gesprek met Yvette van der Sanden, begon Jerry met de deu ren te smijten. Zijn moeder probeerde hem te kalmeren. Hij pakte een houten stok. „Toen heeft hij haar zo hard gesla gen dat ze op haar knieën lag te huilen in de gang. Dat doet me wat." Bij vader Dirk van der Sanden lijkt de woede intussen uit zijn poriën te komen. „Je loopt spaak in de bureaucratie," zegt hij. „Ik moet mensen soms bijna bedrei gen, me héél asociaal gedragen en met ie dereen ruzie maken om wat gedaan te krijgen. De bal komt stééds wéér bij de ouders." Yvette is stiller. „Je kind wordt geboren en je denkt: 'Misschien wordt hij wel een dokter'. Later dacht ik 'misschien kan hij nog bij de plantsoenendienst'. Nu bekijk ik van dag tot dag of ik voor een goede plek voor hem kan zorgen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1