LEIDE Onrust bij Sociale Zaken door anonieme brief Strijdbaar zijn zit in mijn karakter' 1 Deel Stevenshof wil af van overlast lijnbussen REGIO Onderwij svereniging wijst bezwaren tegen docente af lisle Jet. R1 Noodkreet 'kritische klokkenluiders' niet van ambtenaren, maar van een klant Goedemorgen Wat een krant. t„ kyfestival erskerk In de Pieterskerk wordt tot en met 7 november fde International Whisky ka d gehouden. Op het festi- 10! i rond de 500 verschillen- i E sky's te zien en te proe- ki aamaast is er passende )r( ken toeristische informa- r reizen naar ondermeer and en Ierland. Het festi- i rd de afgelopen jaren in aag gehouden. Ómdat de ec nte Den Haag dit jaar v moeilijk deed over de art iningen voor het evene- S( is de organisatie nu uitge- naar Leiden. i J uwe winkel op len Centraal ;at - I - Na Amsterdam Cen- 3 in Utrecht Centraal is er 161 kop het station van Lei- uv m winkel van Shakie's ge- -1. Shakie's verkoopt 3j tensap, koffie, thee, ba de irownies, crunchies, muf- - ikes, vegetarische snacks s{ pen. De zaak is zeven da- >9; irweek geopend. - Vakantie p ndePlaya I Katwijk Eerlijk verhaal rer Rembrandt leiden zaterdag 17 juli 2004 door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoners van de Char ley Tooropweg in de Stevenshof willen af van de overlast van de acht lijnbussen die daar elk uur door de straat komen. De afge lopen jaren zijn er elf geregi streerde aanrijdingen geweest tussen bussen en geparkeerde auto's. Maar het aantal krassen en afgereden buitenspiegels is veel groter. Het grootste pro bleem doet zich voor als twee lijnbussen elkaar in de smalle straat tegenkomen en moeten passeren. „Dan houd ik mijn hart vast", aldus bewoonster Anja van der Swart. „Als ik een bus hoor aankomen, ren ik naar het raam om te kijken of alles goed gaat." Eergisteren ging het weer eens niet goed. Een bus moest uit wijken voor een andere bus uit tegenovergestelde richting en schampte de auto van Van der Swart. Het resultaat was een ka pot achterlicht, een bumper die van de auto lag en een deuk met een aantal forse krassen. „Nu zijn het nog groene kras sen van een bus van Connex- xion maar de volgende keer is het misschien wel het bloed van een kind", zo klinkt het on heilspellend. Volgens Van der Swart zijn de bussen namelijk niet alleen ge vaarlijk voor geparkeerde auto's maar ook voor het fiets- en bromfietsverkeer. „Er zijn hier geen aparte fietspaden omdat het een 30-kilometer gebied is. Maar er is niemand die zich aan die snelheid houdt. Hier in de buurt zijn ontzettend veel kin deren die op de fiets naar school gaan. Stel je voor dat er een kind tussen een bus en een auto klem komt te zitten. Daar moet je toch niet aan denken. Daarom rijden veel kinderen hier begrijpelijk voor hun eigen veiligheid over de stoep maar dat vinden de bewoners weer niet leuk." Van der Swart zou het liefst eenrichtingsverkeer voor al het autoverkeer zien in haar straat, met bloembakken op de weg, verkeersdrempels en voorrang voor verkeer dat van rechts komt. „Maar eenrichtingsver keer alleen voor bussen zou ook een oplossing kunnen zijn. Maak een soort ringlijn door de Stevenshof. Dat heeft als bijko mend voordeel dat dan op de Stevenshofdreef bij het winkel centrum ook weer een bus stopt." Daarnaast pleit zij voor het weren van zwaar vrachtver keer. „Nu is het zo dat zware vrachtwagencombinaties van rijscholen speciaal hier naar toe komen om te oefenen. Lekker manoeuvreren op de Charley Tooropweg omdat het hier smal en bochtig is. Laat ze dat maar ergens anders doen." Van der Swart en een aantal buurtgenoten heeft al eens een brief naar Connexxion geschre ven. „Maar dat leverde niks op. Connexxion verwees ons door naar de gemeente. Met de ge meente is al jarenlang contact maar er gebeurt niks. We zou den worden teruggebeld maar hebben nooit meer iets ge hoord. Hoezo normen en waar den denk ik dan. Kom je afspra ken eens een keer na. Ik begrijp best dat procedures lang duren, maar dat ze je zo in onzeker heid laten zitten, is niet netjes om het maar eens vriendelijk uit te drukken." Een woordvoerster van de ge meente is kort in haar com mentaar. „De situatie is bij ons De auto van de familie Van der Swart raakte eerder deze week bescha digd nadat de wagen door een bus op de Charley Toorop weg door een bus was ge raakt. Foto: Mark Lamers bekend. De Charley Tooropweg hoeft geen knelpunt te zijn als mensen daar goed parkeren en de buschauffeurs daar goed rij den." door Silvan Schoonhoven leiden - Een anonieme brief, ondertekend door 'kritische klokkenluiders', heeft voor onrust ge zorgd bij de dienst Sociale Zaken van de ge meente Leiden. De brief, waarin het functione ren van de dienst en haar directeur aan de kaak wordt gesteld, lijkt echter niet afkomstig van verontruste ambtenaren in gewetensnood. Een boze cliënt zou de brief hebben opgesteld. Een 'enorme verspilling van menskracht en geld'; 'bedroevend slechte kwaliteit'; een dienst die 'weinig respect' heeft voor haar klanten en een directeur met 'een talent om problemen te maskeren'. Het zijn weinig vlei ende kwalificaties aan het adres van de dienst Sociale Zaken. De schrijver van de brief - die ook is verstuurd aan wethouder De Boer, een aantal raadsleden en aan deze krant - doet het voorkomen of ambtenaren in gewetens nood misstanden naar buiten brengen omdat ze binnenshuis nul op het rekest krijgen. Om dat 'kritiek niet op prijs wordt gesteld' zoals de anonieme briefschrijvers stellen. De 'kriti sche klokkenluiders', waarmee ze de brief on dertekenen, zeggen dat ze een 'uitgebreid rapport' hebben opgesteld over 'het disfunc tioneren' van Sociale Zaken. Dat wordt 'zo mogelijk in een later stadium verder bekend gemaakt', belooft de schrijver. Maar komt de brief wel van binnenuit? Wet houder Wim de Boer verklaart dat de ge meente een klokkenluidersregeling heeft, waarvan ontevreden ambtenaren in vertrou welijkheid gebruik kunnen maken. Dat is echter niet gebeurd. Directeur Loes Neefs schrijft in een interne brief aan haar werkne mers: „Bij klokkenluiders denk ik aan mede werkers die bij herhaling aan mijn deur heb ben gestaan en die via alle wegen die er zijn - in het uiterste geval via de daarvoor in het le ven geroepen vertrouwenspersoon - hebben geprobeerd zaken aanhangig te maken die niet deugen en die steeds opnieuw geen ge hoor hebben gekregen of sterker: die zien dat ik zaken negeer of in de doofpot stop. Ik stop niets in een doofpot en ik heb niemand aan mijn bureau gehad die de kritiek van deze 'klokkenluiders' heeft verwoord." Neefs geeft in haar brief wel toe dat er 'hier en daar problemen in de dienst' bestaan. „Daar om zijn wij de organisatie aan het verande ren. Een grote zorg is al veel langer de aanstu ring van de afdeling Toeleiding. Toch herken ik niet het beeld dat wordt opgeroepen. Zo herken ik mij niet in de kritiek dat ik mede werkers niet serieus zou nemen en dat ik kri tiek niet waardeer. Integendeel: ik heb een open mind en een open opstelling." Dat de briefschrijver een rancuneuze cliënt van de Dienst Sociale Zaken zou zijn, wordt door verschillende bronnen bevestigd. De man, een Leidenaar, is niet bereikbaar voor commentaar. l"g gemeente Leiden in 1998 het Plantsoen een opknapbeurt er iets dramatisch mis. Het romantisch aanzicht van het nentale stadspark verdween en de oude bomen bleven zwaar ligd achter. De hele Plantsoenbuurt stond op de achterste be- jaren later, groeit er weer gras op de kale plekken. Het park bloei. Nog maar één strijdlustige bewoner is overgebleven: rwen. De Leidenaar daagde de gemeente afgelopen week voor van state. draait de rechtszaak om? Ie gemeente die zich nisdragen. Die heeft een tig monumentaal stads- legaal opgehoogd. Zon- s's ivoners te informeren, is rk met verkeerde grond uit timeter verhoogd. De 3R verzette zich daar fel te- un idereen weet dat als je ik met historische, zwak- s p nen ophoogt, je de wortels ernstig schade ngt. De gemeente is ech- II lens en wetens doorge net de zogenaamde op- ye' eurt. Met alle akelige ge- an tvan dien, het monu- T i is structureel veranderd, strafbaar. Wat betreft ille- andelen, houdt de ge- te er een dubbele moraal 2g doelt u? ouder Hillebrand zei on- de krant dat de ge- egeen illegaal bouwsel Krep teren. Hij doelde ee op de serre van res it De Grote Beer. Het is he urgers dus verboden ille- d.v jte bouwen maar de ge- vi e zelf lapt deze regel aan js s. Een monumentaal ark een illegale opknap- jeven, mag kennelijk wel. dit niet over mijn kant 14 ian." bijt u zich zo vast in de imijn hele leven aan het oen en de Plantage ge- Cl L Dit is mijn biotoop. Ik VU| enog goed herinneren ter vroeger uitzag. Het de straatkant geleide- tar de singel. Het was ala ig. Ik heb als klein jonge- ;/Z; tussen de bosschages ld. Het was een roman- 'j, ark. Niet zo strak en vre- ewoontjes als het er mo- el uitziet. Het park lijkt n opgeblazen soufflé. «matig heb ik er ook veel y\ igmee. Ik heb een eigen neming die adviseert over I ei Dentenzorg. Als belas ts taler dragen we allemaal jyjhet in stand houden van monumenten. Dat moet dan wel zorgvuldig gebeuren. Zoals de gemeente hier met een mo numentaal park is omgespron gen en het oorspronkelijke ka rakter totaal heeft aangetast, dat kan absoluut niet." U bent erg strijdbaar. „Ja, dat zit ook in mijn per soonlijkheid. Ik geef niet op als ik me genaaid voel, excusez le mot. Dan ga ik tot het gaatje. Daar rekent de gemeente na tuurlijk niet op. Die verwachten dat ik net als de anderen het er wel bij zal laten zitten nu het gras weer groeit. Mooi niet. Als ik nu stop maak ik mezelf toch volstrekt belachelijk? Waar heb ik me al die tijd dan zo fel tegen verzet?" Wel kostbaar, zo'n rechtszaak. .Absoluut. Ik draai persoonlijk voor alle kosten op. Als je dan ook nog de uren optelt die ik zelf in de zaak heb gestopt, dan loopt het flink op. Ik heb het niet uitgerekend, hoor. Als ik dat zou doen, word ik er goed ziek van. Toch heb ik het er al lemaal voor over. Dit is een principezaak." De gemeente vindt u zeker een oude zeur? „Nou, een oude zeur, denk ik niet. Wel misschien een queru lant, een dissident. Jij denkt ze ker ook dat ik ben doorge draaid?" Het is wel opvallend dat alle an dere bewoners het bijltje erbij neer hebben gegooid. „Velen steunen mijn actie wel maar zijn moegestreden. Ook zijn er mensen bij die nu het park weer groen is, het wel aar dig vinden. Ik vind dat verbijs terend. Die mensen zetten zich zelf voor schut. Hoe kim je eerst enorm tegen zijn en het dan maar laten zoals het is? Dit is natuurlijk precies wat de ge meente al die tijd voor ogen heeft gehad. De boel net zo lang rekken tot het verzet is ge broken." Wat valt er voor u nog wel wat te winnen? Alle schade is toch al geleden? „Ik wil dat de gemeente het park zover mogelijk in de oude staat hersteld. Ik snap ook wel dat de beschadigde bomen nooit meer de oude worden. Sommige biologen denken dat de grootste klap nog moet val len. Bij deze woudreuzen wer ken beschadigingen vertraagd door. Over een paar jaar kun nen ze ineens één voor één om vallen. Echter, het deel van het park waar geen bomen staan, kan wel worden afgegraven. Dan ziet het park er daar tenminste niet meer uit als een souflé." En als de rechter nu in uw na deel beslist? Kunt u zich daar dan bij neerleggen? „Nou, dat hangt er van af. De door Nienke Ledegang leiden - De Nederlandse Ver eniging voor Openbaar Onder wijs wijst het bezwaar van en kele ouders tegen de komst van een docente met hoofddoek op de basisschool Lucas van Ley- den resoluut van de hand. De vereniging is juist voorstander van het aanstellen van docen ten met een hoofddoek. De vereniging reageert op de onrust die vlak voor de zomer vakantie ontstond op de Leidse openbare basisschool toen bleek dat deze een islamitische docente met hoofddoek zou aanstellen. Enkele verontruste ouders schreven een brief naar onder meer de directie van de school en de wethouder van onderwijs. Zij vrezen dat de do cente niet neutraal is. De do cente is daarop van de school weggehaald en op de Telders- school gestationeerd. Een woordvoerder van de VOO: „Ons officiële standpunt luidt dat er geen bezwaar is tegen het dragen van hoofddoekjes. Wij denken dat het juist een ge sprek kan opleveren. Als kinde ren vragen waarom de leer kracht dat doet en zij dat uit legt, zal dat slechts leiden tot meer respect. Uiteraard geldt boven alles dat de leerkracht wel de gedachte van het open- (advertentie) Artis de Partis mag tot 10 uur 's avonds in Artis. In juli en augustus is Artis elke zaterdagavond open. rechter komt niet alleen met een ja of een nee. Hij licht zijn beslissing ook toe. Ook al krij gen we nul op het rekest, dan kan het nog zo zijn dat mijn raadsman licht ziet in de uit spraak. Dan gaan we gewoon door." Tekst: Floor Ligtvoet Foto: Dick Hogewoning baar onderwijs onderschrijft." De leerkracht in kwestie zou zelf hebben aangegeven 'een neutrale uitstraling' te hebben. De directie van de Lucas van Leyden geeft ook aan dat er geen enkele aanleiding was be zwaar te maken tegen de komst van de leerkracht. Het was slechts onder druk van de ou ders en om de kwestie in alle rust op te lossen dat de docente werd teruggeplaatst naar haar vorige school. Volgens jurist Rocco Benevento van het multiculture instituut Forum hebben de verontruste ouders van de Lucas van Ley den geen ander middel ter be schikking dan hun kind van school halen. „De Commissie Gelijke Behandeling heeft eer der een vergelijkbaar geval be handeld. Dat ging om een stagi aire met een hoofddoek. Toen was het de directie van de school die de vrouw niet wilde aannemen. Die school is toen op de vingers getikt vanwege een direct onderscheid naar godsdienst. Dat is verboden" De regering hanteert in haar nota 'grondrechten in een plu riforme samenleving' het uit gangspunt dat het opleggen van kledingvoorschriften geoor loofd is in zwaarwegende geval len. Zo moet communicatie met de leerlingen mogelijk zijn en de kleding geen gevaar ople veren bij sportlessen. Beneven to: „Daar is bij een simpele hoofddoek geen sprake van." I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch tQk Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! i/jl a. Ik n t kwartaal al ement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM V Adres. Postcode Plaats "Mafocm: Q-v.m. hewiignmitmta) Geboortedatum e-mail adres Bank-/girorekenmgnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso bvp* Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook OSOO-1711 (gratis) of turf naar www leidachdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9