Lang wachten °P psychische hulp jongeren BINNENLAND Anthony Godett maand langer achter de tralies Burger laconiek over waarschuwing terreur Omvangrijke fraude door Limburgse aannemers van tiMiUdUM omtort Nederland massaal op pad Groot tekort kinderpsychiaters Wandschildering gerestaureerd bij Van Til door onze correspondente Daphne Groenendijk Willemstad - Het Hof van Justitie op Cu racao heeft de Antilliaanse politicus An thony Godett gisteren voor omkoping, valsheid in geschrifte en het witwassen van 'een groot geldbedrag' veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Op 22 de cember werd de omstreden leider van Frente Obrero Liberashon (FOL), de grootste partij op de Nederlandse Antil len, door de rechtbank nog veroordeeld tot twaalf maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. Maar het Hof vindt dat deze straf 'onvoldoende recht doet aan de gepleegde feiten'. De zaak-Godett is een onderdeel van een van de grootste fraudezaken op de Antillen ooit. Voor de rechtbank ston den nog zeventien politici en ambtena ren terecht voor fraude bij de privatise ring van overheidsbedrijven. Een aantal van hen, waaronder Godett en hoofd verdachte en FOL-adviseur Nelson Monte, ging tegen de uitspraken van de rechtbank in december in beroep. Het mocht niet baten, want vrijwel ie dereen ging met een hogere straf weer naar huis. Godett heeft volgens het Hof voor ongeveer 150.000 Antilliaanse gul den aan steekpenningen ontvangen, die hij heeft gebruikt voor het kopen van grond waarop later het partijgebouw van de FOL is gebouwd. Als gedeputeer de is hij nauw betrokken geweest bij het witwassen van geld. „Hiermee heeft hij direct de betrouwbaarheid van het openbaar bestuur aangetast", aldus het Hof. „Godett heeft op het eiland een voorbeeldfunctie. Juist daarom zou je moeten verwachten dat hij de integriteit hoog in het vaandel houdt. We hebben hem dit extra aangerekend." Een verzachtende omstandigheid was wel dat Godett met het geld niet zichzelf heeft verrijkt, maar dat het geld in de partijkas is gevloeid. Maar omdat de partij en de persoon Godett zo nauw met elkaar zijn verbonden, heeft dit niet geleid tot strafvermindering. Ook zijn af wezigheid tijdens de zittingen heeft hiertoe niet bijgedragen. Het Hof had gehoopt op een toelichting van de par tijleider om meer inzicht te krijgen in zijn motieven. Ook bij de uitspraak was hij niet aanwezig. Maar Godett ziet daar het nut niet van in. „Ik wordt onterecht beschuldigd van een schuldbekentenis en het witwassen van geld", zei hij gis teravond desgevraagd. „Ze hebben geen enkel bewijs. Wat moet ik ze uitleggen? Als ik wel was komen opdagen, hadden ze weer iets anders te zeggen. Het is een spelletje geworden." Over zijn straf is Godett laconiek. „De vorige keer kreeg ik twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, nu vijftien en vijf voorwaardelijk. Dat is dus een maand meer, dat stelt niets voor." Maar het ziet er naar uit dat Godett voorlopig nog niet de gevangenis in gaat. Zijn advocaat Murray acht de kans groot dat zijn cliënt binnen twee weken in cassatie gaat bij de Hoge Raad. den haac/gpd - Terreurdrei ging? Het Amstelveense echt paar loopt zonder vrees over het Binnenhof, toch een van de mo gelijke doelen van een aanslag. „Natuurlijk kan er wel iets ge beuren, maar wij laten ons daar niet door leiden." Nederland is in verhoogde staat van paraatheid vanwege drei gende terroristische aanslagen. Minister Remkes (binnenlandse zaken) meldde donderdag dat vooral plaatsen waar veel men sen bijeenkomen en overheids gebouwen in Noord- en Zuid- Holland, Zeeland en Noord- Brabant doelwit zijn. Maar wel ke evenementen en gebouwen dan en waar moeten mensen op letten? De overheid kan beter zijn mond houden, vindt het Am stelveense echtpaar. „Ze weet zelf helemaal niks en geeft maar een beetje informatie. De pers springt daarop en maakt mensen bang. Mensen durven de trein niet eens meer in." Hoogleraar communicatie Cees van Woerkum van de universi teit Wageningen vindt dat een waarschuwing alleen effectief is als het publiek weet wat het moet doen. Bijvoorbeeld na de ramp, met de kerncentrale in Tsjemobyl in 1986. „Toen kon je zeggen: koop niet deze groente, ga niet daarheen. Dat is helder, iedereen weet wat hij moet doen. Dat is nu bij de boodschap van het kabinet niet het geval." Bestuurskundige Marcel Boo- gers van de universiteit Tilburg vindt dat Remkes het nog niet zo gek doet. „Je kunt alle grote evenementen afgelasten, maar dan creëer je mogelijk onnodi ge paniek Als er niets gebeurt, krijg je achteraf verwijten. Maar breng je niets naar buiten en er komt een aanslag, dan is het ook niet goed." De boodschap aan burgers: 'geen paniek, maar wees alert en opmerkzaam' is volgens Boogers de juiste. Of de burger de boodschap ver volgens serieus neemt, hangt ook af van het vertrouwen dat hij in het kabinet heeft. „Als het om veiligheid gaat zullen bur gers de overheid wel serieus ne men", denkt Van Woerkum. Het vertrouwen in de overheid heeft de laatste jaren echter een flinke deuk opgelopen. Martine Leewis van B&A Groep, een communicatiebureau dat veel voor de overheid werkt, meent dat de overheid op veiligheids gebied minder geloofwaardig is sittard/gpd - Limburgse aan nemers hebben tot 2002 illegaal vooroverleg gepleegd rondom tal van bouwprojecten om zo de prijs kunstmatig te kunnen verhogen. Een kartel van grote bouwconcerns kon de overheid en particulieren daardoor ja renlang benadelen. Dat blijkt uit vertrouwelijke verrekenlijs- ten van Boele Van Eesteren, een dochteronderneming van bouwgigant KVWS. De handgeschreven boekhou ding toont aan dat een twintig tal bouwbedrijven in Limburg onderling prijsafspraken maak ten. De Limburgse Jongen Groep, eveneens een KVWS- dochter, komt daarbij nadruk kelijk naar voren. De werken omvatten ondermeer het Atrium-ziekenhuis en de Hoge school Zuyd in Heerlen, ver- pleegkliniek Grubbenveld in Maastricht, bedrijfsgebouwen, een supermarkt en woning bouw in de particuliere sector. De projecten vertegenwoordi gen een waarde van tientallen miljoenen euro's. De aanneem- sommen zijn met waarschijnlijk honderdduizenden euro's ver hoogd. Drie opdrachtgevers in Limburg - Stichting Vijverdal, de Vitalis Zorggroep en Babit Riooltechniek - overwegen juri dische stappen tegen de onder nemers. Boele kwam in februari al in opspraak toen De Telegraaf 'clearinglijsten' publiceerde en er een beerput aan nieuwe ge vallen van prijsopdrijving in Nederland openging. Justitie onderzoekt momenteel de zaak. Ruim vierhonderd bouwbedrij ven, waaronder KVWS, hebben de toezichthouder NMA inmid dels om clementie gevraagd en verhuisdozen vol belastende documenten ingeleverd. De Boele-boekhouding beslaat de periode 1997-2001 en omvat 250 bouwprojecten in heel Ne derland. Alle grote bouwcon- Rijswijk/anp - Het vakantie verkeer kwam gisteren aan het begin van de middag duidelijk op gang. Rond 14.00 uur ston den 21 files op de Nederland se wegen met een totale lengte van 82 kilometer. De ANWB noemde dit gezien het tijdstip 'behoorlijk druk'. Het drukste punt van de dag lag om 15.15 uur met files met een totale lengte van 120 kilometer. Om 16.30 uur stond de langste file op de A28 van Utrecht naar Amersfoort, bij knoop punt Hoevelaken. Daar stond een file van ruim 10 kilometer. Rond Zwolle waren de hele dag problemen wegens werk zaamheden. De langste file van de dag stond rond 15.00 uur op de Al 2 tussen Utrecht en Den Bosch, bij Oudenrijn. Daar lag het verkeer na een ongeval over 14 kilometer stiL Volgens de ANWB ontstaan de files door vakantiegangers die massaal op pad gaan. De scholen voor het voortgezet onderwijs in de zuidelijke re gio's begonnen gisteren met de zomervakantie en de bouwvakvakantie begon in midden-Nederland. De ANWB voorspelde eerder dat vrijdag ruim 1,3 miljoen Nederlan ders op vakantie zouden gaan. Nadelig voor de verkeers stroom richting het zuiden was een totale stremming van de Kennedytunnel bij Antwer pen. Rond 14.30 uur vonden in de rechtertunnel enkele on gevallen plaats. De Ring Ant werpen werd tijdelijk afgeslo ten. geworden. „Dóór de vuur werkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam heeft het imago gevoelige klappen opgelopen. Daarom is de over heid dnik bezig dit te verbete ren." Ze vindt dat de bevolking nog onvoldoende wordt geïn formeerd. „Vertel mij als burger wat ik moet doen, waar ik op moet letten. Ik mis informatie zoals het uitkijken naar ver dachte pakketjes en beschrij vingen over hoe die eruit kun nen zien. Maar hoeveel en wan neer je informatie naar buiten brengt blijft een duivels dilem ma." De belangrijkste reden voor de overheid om toch te waarschu wen is volgens Van Woerkum dat ze zich op die manier indekt. „Je kunt zo altijd zeg gen: we hebben gewaarschuwd. Als er iets onverwacht gebeurt, heb je de politieke poppen aan het dansen." Pertan Tatli van friettent Smul- lers in het Centraal Station in Den Haag weet niet waar ze aan toe is. „Welke plekken moeten we mijden? Dat maakt de men sen juist bang. Dan kun je beter helemaal geen informatie ge ven." De meeste reizigers op het sta tion denken echter dat het niet zo'n vaart loopt met aanslagen. Ze maken weer volop gebruik van de bagagekluisjes, die da genlang uit voorzorg waren ge sloten. cerns - BAM, KVWS, Ballast Ne- dam, Heijmans, Strukton, Dura Vermeer - deden mee aan het illegale vooroverleg en konden op die manier de prijzen opdrij ven. Tal van opdrachtgevers be taalden daardoor tonnen te veel. KVWS wil niet reageren op het openbaar worden van de lijsten. Ook oud-directievoor zitter A. Gordijn van de Jongen Groep en KVWS Bouwontwik- keling Zuid wil niets over de zaak kwijt. (advertentie) Spaar met Leidsch Daglnad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! 21 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad vervolgd voor elijke injectie Een 31-jarige arts uit en moet zich voor de verantwoorden voor de an een 77-jarige patiënt, itig zieke man overleed ar mei in het ziekenhuis r sterhout na een injectie jts hem had toege- )e arts gaf de man, be- lorfine, een hoeveelheid rUf slaapmiddel dormicum. 01 het slaapmiddel niet e d op de medicatielijst. !r.' lien had de arts in de "lensverklaring aangege- de man een natuurlijke ras gestorven. iehonden op oede spoor Lam - De politiehonden Ikorps Rotterdam-Rijn- ïebben de afgelopen da- Ij waarde bewezen. Zij leze week drie keer die- Inet hadden toegesla- ilitiehonden worden Ier ingezet, als het ver- Ipestaat dat dieven zich huil houden. Dat ze tr achter elkaar iemand lis wel uitzonderlijk", al- I politiewoordvoerder. veel illegale Itransporten ac - Een op de vijf afval- irten in zes Europese ens is illegaal. Dat blijkt troles van Milieu-in- s uit België, Duitsland, [id, Polen, Letland en md. De inspecties heb- hun controles olie, bat en computeronderdelen offen. s heeft post anden-WV In Vaals is gisteren de )rielanden-VW-post in geopend. In een klein rtje kunnen bezoekers Drielandenpunt toeris- n recreatieve informatie over de Euregio Maas- !t is een gezamenlijk ini- an de drie VWs in de de VVV-Zuid-Limburg, son du Tourisme du Pa- erve en het Verkehrsamt Kantone. Het infopunt ls proefproject en zal 'ptember een perma- akter krijgt. fitschip op |l weer vlot Het vrachtschip dat II bij Arnhem blokkeer- terochtend vlotgetrok- rivier is weer vrijgege- het scheepvaartver - :icljet schip, geladen met klei, lag sinds donder- 17.00 uur dwars op r JI. De rivierpolitie bracht :e ipvarenden, onder wie n j irige schipper uit Zwijn- in veiligheid. Het schip 0 rde al het scheepvaart- dat bij Arnhem van en ;ak IJssel wilde varen. De ijl van het vastlopen van ekfip is nog niet bekend. /il lerzoek drugs tgaansleven Het Instituut voor Vietoek naar Leefwijzen en ing (IVO) begint over pi iken met honderd Rot- lo mers gesprekken over 0 k ruik van xtc en andere sdrugs. Tegelijkertijd en dergelijk onderzoek in San Francisco en ong. Na afloop zullen de en worden vergeleken, terdamse instituut zal in clubs en discothe- laderen om mee te wer- interviews. Het onder- 1 s Nederland wordt gefi- d door het ministerie Jj isgezondheid. p verdachten 1 pasfraude De politie heeft vijf ffl in de leeftijd van 24 lar uit Rotterdam en tn opgepakt op verden- Jke Q grootschalige fraude 'ooi kpasjes. Zij verdenkt het ovendien van deelname i criminele organisatie, len met 29 anderen ver- an het kopiëren van of het tanken met ver asjes en creditcards. Het n van de gegevens van lebeurde vooral in Rot en Schiedam vanaf be- 3 tot en met februari. aar cel zwendel io - De rechtbank in >nd heeft gisteren een e man uit Susteren ver- d tot zes jaar onvoor- ijke gevangenisstraf i aandeel in een groot- internationale BTW- I in Limburg, België en ld. De rechtbank be- them als de leider van angrijke belastingfrau de man kreeg in België i jaar celstraf voor ge lang en zes jaar voor rtgelijke BTW-zwendel. den haag/gpd - Nederland heeft een groot gebrek aan kinder- en jeugdpsychiaters. Het probleem neemt de komende jaren toe doordat steeds meer jongeren psychische hulp zoeken en door dat een groot deel van de huidi ge psychiaters met pensioen gaat terwijl er onvoldoende ver vangers zijn. Door het tekort moeten ouders en kinderen maandenlang wachten op de juiste hulp of opvangplek. Als kinderen niet worden behandeld, kunnen ze later grote maatschappelijke problemen veroorzaken. Het groeiende gebrek blijkt uit cij fers van GGZ Nederland (gees telijke gezondheidszorg) en nog niet gepubliceerd onderzoek door hoogleraar kinder- en jeugdpsychiatrie Frits Boer. Ruim vijftigduizend kinderen tussen acht en elf jaar hebben ernstige emotionele of gedrags problemen. Er zijn ongeveer 237.000 jongeren tussen dertien en achttien jaar met een psy chische stoornis. Jaarlijks mel den zich ruim 35.000 nieuwe jonge cliënten bij instellingen voor geestelijke gezondheids zorg. Volgens GpZ Nederland stijgt het aantal nieuwe meldin gen jaarlijks met ongeveer vijf procent. „Het taboe is eraf', verklaart Mark-Peter Steenhuis van het landelijk kenniscentrum kin- der- en jeugdpsychiatrie de toe name. „Kinderen met bijvoor beeld ADHD waren er altijd al, maar ouders zijn nu beter geïn formeerd en de zorg is laagd- rempeliger." Hoogleraar kin- der- en jeugdpsychiatrie Frank Verhulst van het Erasmus Me disch Centrum noemt als mo gelijke verklaring dat de omge- vingsdruk op kinderen tegen woordig groter is dan vroeger, waardoor afwijkingen eerder opvallen. Door de stijgende waag en een gebrek aan psychiaters ont staan lange wachttijden voor behandelplekken. Honderden ernstig gedragsgestoorde jonge ren zitten bij gebrek aan behan- delplek in gevangenissen of drijven thuis hun ouders tot wanhoop. Kinderen met psy chische problemen hebben zonder behandeling grotere kans om later te ontsporen. Uit nog niet eerder gepubli ceerde uitkomsten van een en quête onder psychiaters blijkt dat de tekorten de komende ja ren zullen groeien. De enquête is uitgevoerd door hoogleraar kinder- en jeugdpsychiatrie Frits Boer van AMC/de Bascule in Amsterdam. Zie ook het bijvoegsel Erbij culemborg - In Culemborg is gisteren de laatste hand gelegd aan het grootste schilderij van Nederland: Lezend meisje met boek. Tien jaar nadat kunstenaar Peter van Ede het meisje aanbracht op de wand van het magazijn van het Centraal Boekhuis, wordt de wandschildering gerestaureerd. Het kleurige schilderij werd door het be drijf aangebracht om de oorspronkelijk verkleurde verf te camoufleren. Op het schilderij, dat ongeveer 10.000 m2 groot is, werd meer dan 500 liter verf aangebracht. Inmiddels is de wandschildering zo bekend dat de ge meente verbood de wand over te schilderen. Foto: ANP- /Ton Borsboom Ook het gebouw van de AIVD in Leidschendam wordt extra bewaakt. Foto: ANP/Toussaint Kluiters 'Mens sana in corpore sano' is het statement dat deze Mensana JR-7260 op eigen tijdse wijze uitdraagt. Ontwerper Jean-Pierre Audebert koos drie kernelementen voor zijn charmante creatie: kwaliteitsleder. armleggers en een draaivoet in inox. Aangevuld met optioneel hoofdkussen. Garantie voor ongeëvenaard zitcomfort. JUS fine Seating DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3