KUNST CULTUUR Thunderbirds terug als speelfilm Een eerlijk verhaal over Rembrandt en Leiden Floris Marcus zanikt tot het bittere eind Theo Maassen maakt rap tegen oppakken rappers 'Las Vegas-multimiljonair kocht schilderij Vermeer' Gidsen van Gilde houden rondwandelingen door de stad zaterdag i7juli 2oo4 ichuurman. ;pD/Jaap Rozema a Schuurman ^oadmovie bdam - De actrices Katja e irman en Tara Elders spe- hoofdrollen in een lesbi- oadmovie die regisseur ran Gogh gaat maken. Ronald Giphart schrijft k ript. De film verhaalt over friendinnen die er nog z ier op uit trekken voordat inhen gaat trouwen. „Het een ode aan het wonder ;t vrouwelijke orgasme", de filmmaker. De film le' i het najaar 2005 in pre- «ftier directeur ra Parijs De Franse regering de Belg Gerard Mortier imd tot directeur van de van Parijs. Hij nam deze e sinds november 2001 waar. Mortier (60) was onder meer hoofd van nt, de Belgische nationa- ra in Brussel. Van 1991 01 met 2001 was hij artistiek idi eur van de Salzburger liele, waar hij de befaam- gent Herbert von Karajan 'de. idam - Het Leidseplein stevige opknapbeurt een, vinden twee jonge architecten. Zet er maar ren van dertig meter I ïls markeringspunt voor iltuurpromotiegebouw, Karlijn Toebast en Bart Het tweetal, een paar lil geleden afgestudeerd als amdige aan de Techni- niversiteit Delft, werd ei un afstudeerproject geïn- rd door de oproep van de che cultuurpromotor en Verstappen die door de enlijke theaters rond het plein is aangetrokken om te schudden tot een le- ultuurplein. sterdam it Rotterdam IDAM - Het schilderij nj| irdams Stadsgezicht' 1907) van George Hen- ^Treitner blijkt in Rotter- zijn geschilderd. Dat lit een recente inventari- an vier van Breitners erijen die momenteel te ijn in het Amsterdams isch Museum. Een paar ku leden concludeerde het ureau voor Kunsthistori- )ocumentatie al dat Breit- iboren in Rotterdam, zijn (beschilderde) foto's be ste eeuw in de Maasstad door Peter Lodewijks Amsterdam - 'Thunderbirds are go!' Vanaf 29 juli is het zover: de Thunderbirds worden volwas sen middels een heuse speel film in de bioscoop. Geen ge doe meer met poppetjes aan draadjes, maar echte acteurs en in plaats van neprookwolkjes en waterteiltjes indrukwekken de 'special effects'. Maar niet iedereen is blij met de 'revival'. In september 1965 vertoonde de AVRO in zwart-wit het eerste deel van de aandoenlijke scien- cefiction-poppenserie 'De Thunderbirds'. De serie sloeg in als een bom en ontketende een ware rage. De cyclus rond 'In ternational Rescue', het ge heimzinnige reddingsteam dat altijd klaar staat om mensen uit levensbedreigende situaties te redden, is legendarisch en iets waar je eigenlijk helemaal niet aan mag komen. Velen zien met de 'real-life'-versie op het witte doek dan ook een mooie jeugdherinnering naar de knoppen gaan. Want de verschillen zijn groot tussen toen en nu. De avontu ren in de poppendecors met al hun charme zijn vervangen door groots opgezette specta culaire James Bond-achtige ac ties. De prachtige geavanceerde voertuigen, genaamd de Thun derbirds, zijn opnieuw ontwor pen maar nog wel herkenbaar. Erger is het gesteld met de Fab 1, de roze 'dienstauto' van de mooie Lady Penelope, geheim agent van International Rescue in Engeland, die werd rondge reden door de handige ex-mis- dadiger Parker. Milady heeft een stapje terug moeten doen, want de 6-wielige Engelse Rolls-Royce is nu verworden tot een strakke Amerikaanse Ford. In zo'n moderne film moet dat ook wel, want de oude Fab 1 zou hier niet meer inpassen, net zoals Batman al diverse ke ren een modernere Batmobile kreeg en ook James Bond in el ke nieuwe film een modernere auto rijdt. De Ford-ontwerpers, zelf overigens fans van de origi nele Thunderbirds, hebben flink gebruik gemaakt van hun fantasie bij het bedenken van de nieuwe, bijna negen meter lange Fab 1. Alleen het 6-wieli- ge concept en de kleur roze zijn eigenlijk overeind gebleven. Als voorbeeld namen ze de retro- Thunderbird die Ford onlangs op de markt bracht, die waarin Hale Berry rondrijdt in de meest recente James Bond-film. Naast de vele geheime wapens aan boord heeft de Fab 1 er wel nieuwe features bij gekregen: hij kan nu ook vliegen en over water rijden. Autofabrikant Ford is niet al leen verantwoordelijk voor de nieuwe Fab 1, maar levert ook vele andere voertuigen voor de film. De bioscoopfilm blijkt een populair project voor autofabri kanten. Steeds vaker verbindt een fabrikant zijn naam aan een nieuwe film en gebruikt die om bijvoorbeeld een nieuw model op een originele en doel treffende manier onder de aan dacht te brengen. Bij de Thun derbirds is dit laatste niet direct de opzet. Dat de Fab 1 als pro ductieauto op de markt komt, is uitgesloten. Toch komt Ford genoeg aan bod in de film. De tijd zal leren of 'The Thun derbirds' voor de derde keer een rage worden. Volwassenen die de serie als kind gevolgd hebben, zullen (als ze al naar de film gaan) de nieuwe Thunder birds met een dubbel gevoel bekijken. Aan de ene kant zul len de rigoureuze veranderin gen pijn doen, maar tevens zal de speelfilm veel herinneringen oproepen. Kinderen van deze tijd hebben er geen problemen mee, want voor hen was de ou de poppenserie allang een ge passeerd (ruimte) station. De mooie Lady Penelope, geheim agent van International Rescue in Engeland, wordt gespeeld door Sop hia Myles. Publiciteitsfoto: GPD Hilversum/ANP - Cabaretier Theo Maassen heeft een rap nummer opgenomen tegen het arresteren van rappers die ver dacht worden van het aanzet ten tot haat. Zo pakte justitie onlangs de hiphoppers van DHC (Den Haag Connection) op, omdat zij in een rap een doodsbedreiging uitten aan het adres van WD-Tweede-Kamer lid Hirsi Ali. In Nederland is volgens Maas sen een hetze gaande tegen de zogenoemde 'diss mentaliteit' van hiphoppers en daardoor komt volgens hem ook de vrij heid van meningsuiting in het gedrang. Hij pikt dat niet langer en geeft in de cd-single 'Doods bedreiging' zijn visie op de zaak in een felle 'diss' (aanval met woorden) tegen de Nederland se maatschappij. Maassen haalt uit tegen de „door Jan Peter en zijn fat soensrakkers opgelegde waar den en normen." De premier, maar ook Hirsi Ali, Jan Mulder en Dick Advocaat moeten er al lemaal aan geloven. „Jan Peter en zijn kornuiten proberen angstvallig terug te gaan naar de jaren '50 en de daarmee sa menhangende politieke cor rectheid", aldus de verse rap per. Hij daagt ze uit: „Kom op dan, arresteer me dan." In Doodsbedreiging rapt Maas sen onder meer het volgende couplet: „Het uiten van je me ning, is het allerhoogste goed. Dat is juist iets wat haat ont laadt, en niet wat woede voedt." Het nummer was gisteren voor het eerst op de radio. Vanaf 26 juli ligt het in de winkels. dolfijnen, watervallen en een vulkaan, bij Sotheby's voor 10,1 miljoen euro het eerste zelfpor tret van Rembrandt dat in meer dan dertig jaar onder de hamer ging en meteen ook het duurste was. Wynn sloeg vorig jaar op internationale veilingen nog veel vaker zijn slag. Op 6 mei kocht hij een belangrijk portret van Renoir voor 23 miljoen eu ro, een dag later schafte hij voor 17 miljoen euro een zelfportret van Cézanne aan. In de kunst markt werd eerder dit jaar ook al ernstig rekening gehouden met het gegeven dat Wynn be gin mei dit jaar mogelijk ook ei genaar is geworden van Picas so's 'Jongen met pijp', dat bij Sotheby's in New York voor 104,1 miljoen dollar van eige naar verwisselde. Daarmee was deze Picasso het duurste kunst werk is dat ooit is geveild. londen In de Verenigde Staten gaat het sterke gerucht dat mul timiljonair Steve Wynn, hotel magnaat in Las Vegas, de nieu we eigenaar is geworden van het vorige week in Londen voor 24,3 miljoen euro geveilde schilderij van Johannes Ver meer. Volgens Walter Liedtke van het New Yorkse Metropolitan Mu seum of Art zou het in dat geval de bedoeling zijn dat 'Jonge vrouw zittend aan het virgmaaT in Wynns museum zou komen: de Wynn Resort Collection. De voormalige literatuurstudent Wynn, die een lucratief bingo- bedrijf van zijn vader erfde en zo furore kon maken, geldt als een van de grootste privé-ver- zamelaars ter wereld. In 2003 kocht de 61-jarige eige naar van onder meer het me- gahotel The Mirage met echte muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Floris Marcus. Gezien: 16/7 op het water bij de Waag Floris Marcus moet het kenne lijk hebben van kastelen, beel dentuinen of waterpodia: in een concertzaal lijkt hij afwezig. Background heeft hij nodig, sfeerbepalende attributen die zijn manier van muziek maken een glitterrandje geven. Nu, sfeer is er ruimschoots rond het water bij de Waag, attributen ook: hier en daar een verdwaal de tijdgenoot van Rembrandt van Rijn, verkleed met veel flu weel, morsige lompen en pra lende veren, redelijk volle ter rasjes en zowaar een zwoele avondzon. Maar op de bruggen over de Rijn staat nog maar weinig volk als Floris per boot aankomt in gezelschap van zijn heraut die hem kleurrijk intro duceert. Marcus, zo belooft hij, zal ons vergasten op emotie en drama als daar zijn liefde, vriendschap, hartstocht, haat, die natuurlijk ook in Rem- brandts Gouden Eeuw een gro te rol speelden. Maar vooralsnog sprankelt er niets; kabbelt het maar wat, luchtig populair-klassiekerig. Aan de hand van 30 jaar schil deren zouden er portretjes, ets jes, genrestukjes, zelfs erotische vergezichten ontstaan waarop we konden wegdromen. Nou, helemaal niet dus. Saskia is de centrale figuur in Rembrandts leven, zo vertelt hij. Zij wordt als eerste bedeeld met een ode: 'Ja, met jou'. Flo ris blijkt al snel in het geheel niet wars te zijn van drama en truttige romantiek. 'Ja voor jou zou ik alles willen schilderen'. Hij zingt ook nog iets over haar zachte onderkant, 't is echt waar. Pover entertainment! Dan zeurt hij wat over land Floris Marcus speelt op het water bij de Waag in het kader van het Rembrandtfestival. Foto: Mark Lamers schappen, en abstracten (maakte Rembrandt die ook?) die je zouden tillen uit de wer kelijkheid. In ieder geval doen Marcus' handen dat, als hij in druk wil maken na een ferme staccatonoot, amateurisme ten top. Zelfs de meeuwen boven z'n hoofd gaan er van krijsen. De 'rekkelijken en preciezen' komen aan bod, het gevecht tussen goed en kwaad, dishar monie en harmonie en hoe je met die twee door één deur kan. Daar fröbelt hij gezellig op los, gooit er een jazzy syncoop- je tegenaan en een paar keihar de gebroken akkoorden en we hebben het weer gehad. En in het volgende nummer 'Winif red Atwellt' hij er vrolijk op los. De levenslust van Saskia inspi reert hem nog eens tot 'Bij jou lijkt de tijd wel een eeuwigheid'. Gelukkig duurt Floris' eeuwig heid maar kort. Vervolgens swingt 'Carpe Diem' de pan uit op een zeer eenvoudig herken baar patroontje. Na de pauze is Rembrandt uit Leiden vertrokken, maar Mar cus nog niet. Dood en ellende worden Van Rijn daarginds in Amsterdam niet bespaard, dus 'Dapper door een Dipje'. Een paar stompzinnige stompen op de toetsen moeten interessant gevonden worden. Z'n arties tenbaret valt er bijna van in het water. Het zanikt maar door tot het bittere eind. Geen mens ver maakt zich echt. Tenminste niet door deze geestdodende muziek. Nee, dit is Rembrandt niet waardig, een blamage in de aanloop naar zijn 400e geboor tejaar in 2006. EVENDE EMEL dichter bij mij staat en dat mijn fantasie veel minder wordt geprikkeld." Beste film? „Dat is 'II postino' van regis seur Michael Radford. Het ver haal gaat over een eenvoudige postbode, Mario, die op een Italiaans eilandje de post be zorgt bij de in ballingschap le vende Chileense dichter Pablo Neruda. De postbode vraagt Neruda om een gedicht te schrijven voor zijn geliefde om zo haar hart te winnen. Dat brengt uiteindelijk een omme keer in zijn leven teweeg. Wat ook zo mooi is aan het verhaal is de vriendschap die groeit tussen de kleine man, die post bode, en de grote dichter Pablo Neruda." Beste cd? „Ik heb twee cd's van de Griek se zangeres Eleftheria Arva- nitaki die ik het laatste jaar grijs heb gedraaid. Het zijn Griekse teksten, dus ik kan er niets van verstaan, een paar woorden misschien. Maar ik heb begrepen dat het om tradi tionals gaat, het zijn live-opna men. Toen ik een van de cd's kocht, getiteld 'Off The Road', zei de verkoper tegen mij: 'This one make you happy'. En dat doet-ie inderdaad, al een jaar lang. Ik draai deze cd minstens een keer per week." Beste kunstwerk? „Ik heb lang nagedacht over iets buiten De Lakenhal. Waar ik bijvoorbeeld erg van hou is het werk van Francis Bacon. Maar als ik mijn absolute favo riet moet kiezen, dan is dat toch een werk uit de collectie van ons eigen stedelijk muse um. Een schilderij van Jan An- driesse uit 1997. Het heet 'Kleurenspectrum van het dag licht'. Eigenlijk is het een drie luik, en het straalt een enorme rust uit. De kleuren, heel zacht blauw en lila, doen aan de da geraad denken. Het is voor mij het mooiste kunstwerk dat ik ooit gezien heb. Ik kan er uren naar kijken, als het tentoonge steld wordt. Helaas is er bin nen de vaste opstelling van het museum geen ruimte voor. Het was voor het laatst te zien op de tentoonstelling 'Licht, lucht en water', een paar jaar geleden." tekst: Jan Rijsdam foto: Dick Hogewoning door Herman Joustra leiden - Je hebt grofweg drie ty pes gidsen: de gids die weinig weet van de te doorkruisen om geving en maar een eindje in het luchtledige zwamt, de gids die wel over voldoende kennis beschikt maar louter een lo vend reclame verhaaltje vertelt, en de gids die kennis aan en thousiasme paart en alle be schikbare informatie oplepelt, positief én negatief. De gidsen van het Gilde Leiden, stuk voor stuk vrijwilligers die rondwan delingen door de stad houden, vallen in de laatste categorie. Wie dus deelneemt aan een wandeling van het Gilde in het kader van het Rembrandtfesti val, kan zich daaraan geen buil vallen. Max Vermond is zo'n goudeer lijke leidsman. „Ja, natuurlijk. Alleen maar reclame maken vind ik flauwekul. Wij van het Gilde willen over Leiden vertel len. Nou, dan moet je ook alles vertellen." Als het gezelschap, vertrokken vanaf het Rijksmu seum voor Volkenkunde, de Weddesteeg in loopt zegt hij. „Helaas, helaas, helaas, helaas, helaas..." Het komt uit de grond van zijn hart, hij heft de handen ten hemel. „Helaas, van het geboortehuis van Rem brandt dat hier stond is niets meer over." En waarom er niets meer staat, weet hij ook wel. „Er waren lie den die het beter vonden de huizen hier te slopen en nieuw bouw neer te zetten. Moderne gebouwen brengen meer geld op. Dus hebben ze het geboor tehuis van Rembrandt naar de knoppen geholpen. Maar ik heb hier nog wel een tekening van het huis, zoals het er moet heb ben uitgezien." Hij laat zijn ge zelschap, een mannetje of vijf tien („donderdag waren er 182, dus de wandelingen slaan wel aan"), een schets zien. „Zo'n gevel, een replica geschonken door de Rotogravure, heeft hier een tiid gestaan. Maar ook die is gesloopt" Ten behoeve van nieuwbouw. Zo kraakt Vermond nog meer kritische noten. Ook noten die niets met Rembrandt hebben te maken. Als je een wandeling door de stad houdt, valt er nog heel wat meer te vertellen dan over de beroemdste inwoner die de stad heeft gehad, is de opvatting van het Gilde. Dus moet ook de Stichting Tegen beeld-er even aan geloven. Want de schildering op de muur bij het Galgewater klopt niet. Het Friese gedicht 'Maaie op it iis' is geschilderd met de Friese vlag als achtergond. „Maar de pompebledden, de rode harten, zijn onderstebo ven geschilderd. Onvergeeflijk, zo'n fout." Denk niet dat Vermond louter kritiek heeft op de Leidse bin nenstad. Integendeel, het gros van de tijd loopt hij zichtbaar genietend door de straten en de steegjes. Hij verhaalt over de jeugd van Rembrandt. Hij ver telt over diens vader die twee molens had (Molen de Put is een replica van een van die twee) en die de nachtwacht die hij moest lopen (een soort van burgerwacht) afkocht voor zes gulaen per jaar. Bij bijna al die verhalen wijst hij straten of ge bouwen aan, ter illustratie. Zo als de Latijnse school in de Lok horstraat waar Rembrandt naar school ging. En het huis met het trapgeveltje aan de Lange- brug waar hij zijn eerste schil derlessen kreeg. Een aanrader, deze rondwan deling. Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk? Kort om: waarmee is Mia van Iterson, public relations medewerker van Stedelijk Museum De Lakenhal, in de zevende hemel? Beste boek? „Dat is het werk van Carson McCullers. Een Amerikaanse schrijfster. Ze heeft niet zo heel veel geschreven. Maar ik heb wel een aantal boeken van haar gelezen. Als ik er een moet noemen dan is dat 'The Heart Is A Lonely Hunter'. Het is een roman over gewone mensen in een typisch Ameri kaans stadje, in de jaren vijftig. Het gaat over hun dagelijkse beslommeringen, maar die zijn heel mooi beschreven. Eigen lijk lees ik het liefst boeken van Engelse of Amerikaanse au teurs. Ik denk dat dat komt omdat die mijn fantasie meer laten werken. Met Nederlandse schrijvers of schrijfsters heb ik altijd het gevoel dat het verhaal

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21