eel doden onder lolletjesslikkers S&&i? WSmSimm M/M niet blij met extra issen naar Den Haag Een leven redden, douchen en weer aan de slag liphol laat drugskoeriers anoniem begraven Vijf ontvoerde Fransen weer vrijgelaten Armstrong rijdt weg bij concurrenten van OERLE Klaar voor de volgende hittegolf? Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag I7JULI 2004 Pianoconcert Floris Marcus op water bij Leidse Waag Simon Vinkenoog gaat door tot hij er bij neervalt £3 Broeierig 1^5/17° HHSMM chard Mooyman - Tientallen bolletjes zijn de afgelopen jaren en in het vliegtuig of na nst op Schiphol. Van die len drugskoeriers moeten ddeld vijf per jaar nood- ngen op kosten van de nschap in Nederland wor- iven. Dat zegt bedrijfs- de Haardt van het ium Schiphol. Tot nu toe overlijden van bolle- ters slechts zelden in de it. len die overlijden tijdens Jht of op de luchthaven I terecht in het mortuari- lilgens De Haardt zijn er par acht tot tien bolletjes- I overleden nadat er bol- jcaïne in hun maag wa ren opengebarsten. „We heb ben zelfs jaren gehad met vijf tien sterfgevallen." Dit jaar heeft hij er tot nu toe vier ge teld. De Haardt noemt het 'heel triest' dat overleden buiten landse drugssmokkelaars vrij wel anoniem in Nederland wor den begraven omdat hun fami lie het transport van het li chaam naar huis niet kan beta len. Hij pleit voor het oprichten van een stichting die het ver voer en de uitvaart van de vaak straatarme koeriers in hun ei gen land kan regelen. „Buitenstaanders hebben hun oordeel over bolletjesslikkers snel klaar, maar in werkelijk heid gaat het vaak om in- en in trieste gevallen", zo stelt De Haardt. „Op een begraafplaats in Hoofddorp ligt een Colombi- Haagse binnenstad en musea. Omgekeerd profiteert de Leidse regio niet van extra belangstel ling van reizigers uit Den Haag. „Maar het kan zo zijn dat zich bij warmte een omgekeerde be weging voordoet vanuit Den Haag naar de stranden." Het aanbod van 86 ritten per dag (in de spits elke zeven mi nuten, overdag elk half uur) schiet vooral in de late ochtend tekort. Daarom vertrekt uit Noordwijk om 10.15 uur een extra bus en rijdt om 17.17 een extra bus de omgekeerde route vanaf Den Haag Centraal. De extra bussen rijden in elk geval tot 20 augustus. De proef met de gratis bussen verloopt tot nu toe succesvol. Of de gratis bussen blijven rij den, staat echter nog niet vast. Opmeer: „Een nieuw project trekt altijd veel belangstelling. Waar het om gaat is of die men sen na acht maanden nog steeds in de bus zitten." Provin ciale Staten buigen zich daar na de zomer over, zegt Ruud Koerts van de provincie Zuid- Holland. „Het aantal reizigers overtreft onze verwachtingen." Maar niet alleen het aantal rei zigers speelt een rol bij de vraag of de bussen gratis blijven rij den. Ook de vraag of de files op de A44 daadwerkelijk korter worden is van belang. |lvan Schoonhoven ioordwijk - De WV d is niet blij met de extra die Connexxion deze inzet om teleurgestelde ten uit Noordwijk en gratis naar Den Haag te en. „Die bussen waren en om de files te ver en", zegt Frank van ai van de WV. „Als ze ere manieren worden in- vinden wij dat jammer, lden de bezoekers liever d streek gehouden." Hij >p een initiatief om de uit Noordwijk en Kat te tappen door vanaf het irium een pendelbus e Leidse binnenstad te Ajden. In elk geval zal er isprek met Connexxion inden. ie extra gratis bussen die lomermaanden gaan rij- ijn volgens Connexxion omdat de belangstelling buslijn naar Den Haag iter is dan gedacht. „We signalen van de chauf- it de bussen rond die tij- vol zaten", zegt Herman :r van Connexxion. Exac- 'ens over de bestem de reizigers ontbre- tar Opmeer denkt dat )ral teleurgestelde toeris- Noordwijk zijn die het id verruilen voor de COMMENTAAR TV-GEGEVENS cartelvorming van de bo- plank, maar sinds deze (fideel toegestaan: de pu- omroepen hoeven hun mmagegevens niet af te dagbladen die daar in eigen tv-gids willen Het College van Beroep het Bedrijfsleven - de rechter in dit soort ge- - heeft de omroepen in ïming genomen. Het ijd dat politiek laag van zich :h»en. be "ende uitgeve- Vlen al langer gedachte we- een eigen tv- de markt te brengen, •or zijn ze mede aangewe- de programmagegevens >rden beheerd door de HMG. De commerciële waren bereid daarover rhandelen, al leverde dat De NOS echter weigert rd de gegevens af te staan, te die tot haar 'intellectu- ,2fndom' rekent. er weinig intellectueels vraag hoe laat de uitzen- Twee voor Twaalf be et draait dan ook vooral eigendom en de geldelij- rde van de gegevens. Die aanse moeder die is overleden na het slikken van bolletjes. Uit pure nood smokkelde ze drugs om haar kinderen van vier en vijf jaar een bestaan te kunnen geven. Maar die kinderen zien haar nu nooit meer terug." Ieder jaar dringen slechts enke le gevallen van bolletjesslikkers die tijdens hun vlucht naar Ne derland overlijden door tot de media. Zo zijn er bijvoorbeeld over de periode 1997-2001 maar veertien gevallen gemeld. Over latere jaren zijn geen con crete aantallen gemeld. Eerder veroorzaakte het overlij den van bolletjesslikkers veel commotie onder vliegend per soneel. De KLM dreigde risicovluchten daarom te schrappen, maar is daartoe uiteindelijk nooit over gegaan. gaza-stad/anp-afp-rtr-dpa - Gewapende mannen hebben gisteren in de Gazastrook vijf Franse hulpverleners ontvoerd toen zij in de stad Khan Younis in een restaurant zaten te eten. Volgens bronnen bij de Pales tijnse veiligheidsdiensten zijn de twee vrouwen en drie man nen later op de avond weer vrij gelaten. Eerder op de dag was de poli tiechef van Gaza ontvoerd en later weer vrijgelaten. Naar aan leiding van de ontvoeringen stapten gisteravond twee lei dinggevenden van de Palestijn se veiligheidsdiensten op. la mongie - Zonder echt aan te vallen heeft Lance Armstrong gisteren in de eerste echte bergetappe de Tour de France al nagenoeg beslist. De Ameri kaan wilde de door hem zorgvuldig voorbereide rit naar La Mongie, op de flanken van de Tourmalet, in eerste instantie alleen zonder kleerscheuren door zien te komen. Tot zijn grote verbazing be zweken de grote uitdagers Ullrich, Hamilton en Heras echter onder het strakke, hoge tempo dat Armstrongs ploeg dicteerde. Eén voor één haakten ze af, allen verloren meerdere minuten. Armstrong liet Basso de etappe winnen (foto) en volgde direct achter de Italiaan als tweede. De Amerikaan zei verbaasd dat hij niet eens zijn 'beste benen' had gehad. Die moeten volgens hem nog komen in de echt zware ritten, zoals die van vandaag naar Pla teau de Beille. Foto Reuters is groot: wanneer kranten eigen tv-gidsen gaan uitgeven, zullen veel mensen waarschijnlijk hun abonnement op een omroepgids opzeggen. Door de gegevens vast te houden, beschermen de pu blieke omroepverenigingen hun programmabladen, en daarmee zichzelf. Want de aantallen le den vormen de bestaansgrond van de publieke omroepen. De kartelpolitie van de Neder landse Mededingingsau toriteit NMa oordeelde al eerder dat die houding niet door de beugel kan. Ook de rechter gaf dag blad De Telegraaf gelijk toen die zes jaar geleden de strijd aanbond met de mono polievorming. De uitspraak van het College van Beroep is echter definitief. Redenen om de programmage gevens vrij te geven, zijn er in overvloed. De publieke omroe pen worden stevig gesubsidi eerd. Ze doen op kosten van de belastingbetaler aan kartelvor ming. In de Tweede Kamer ligt gelukkig een wetsvoorstel van D66 en WD klaar om een einde te maken aan die wanvertoning. Peter de Vries door Ruud Sep alphen aan den run - Het is vrijdagochtend negen uur. De 59-jarige organisatie-adviseur Aad Harteveld zit te werken op de eerste verdieping van zijn kantoor aan de Hoorn wanneer hij plotseling een enorm harde klap hoort. „Ik keek uit het raam en zag een blauw autodak boven het kroos van de vijver uit steken." Harteveld vloog naar beneden en naar buiten. „Ik heb me snel uitgekleed en ben in mijn onderbroek het wa ter ingedoken." „De deur klemde een beetje, maar ik kreeg hem wel open. De bestuurder lag levenloos met zijn hoofd onder het dash boardkastje aan de andere kant. Ik heb hem met zijn hoofd bo ven water gehaald. Hij reageer de niet, hij was helemaal blauw. Toen heb ik hem eerst een klap in zijn gezicht gegeven, dat wil in zo'n situatie nog weieens werken. Ik ben sportduiker en oud-marineman en ik heb mijn EHBO, dus ik weet wel waar ik mee bezig ben. En het is ook niet de eerste keer dat ik zoiets meemaak. Een paar jaar gele den heb ik bij Woerden al eens iemand uit de Oude Rijn ge haald die met de auto onder het ijs geschoten was." „Met hulp van mijn collega Wolfgang Bartel hebben we hem toen de kant opgetrokken. We voelden geen pols, geen hals, geen hart. Zijn ogen waren (advertenties) weggedraaid. Zijn tong bleek verkrampt achterin zijn keel te zitten. In een zijligging hebben we hem leeg laten lopen en daarna hartmassage en mond- op-mond-beademing toege past. Na tussen de dertig en zestig seconden kwam hij bij." „Een andere medewerkerster had al 112 gebeld, en ik moet zeggen dat de politie, ambulan ce en brandweer behoorlijk snel ter plaatse waren. We heb ben hem op de brancard ge legd, en toen ben ik gaan dou chen. Ja, effe douchen en dan weer aan de slag, zo werkt dat toch?" Na een dag vol afspraken bui tenshuis zit Harteveld aan het eind van de middag weer op zijn kantoor. Inmiddels is dui delijk dat de automobilist een 39-jarige man uit Ter Aar is. „De politie vermoedt dat hij een epileptische aanval of zo iets heeft gehad. Ik heb net van de politie gehoord dat die man het redelijk maakt. Nou, dat is toch mooi gelukt zo." SCHOONMAAKWERKEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 We klaagden door steen en been heen. Er was niets aan. Die gemankeerde sprinters die naar Italië reisden om er hun zonden te overdenken: niets waard. Zo'n sympathiek Frans jongetje in het geel, leuk voor het patriottisme van dit rijke land der Franken. Maar wat was die Tour eigenlijk een aaneenschakeling van saaie momenten. Niemand die er bo venuit stak, niemand die initia tief wilde nemen, niemand die wilde bewijzen dat drie weken fietsen ook drie weken strijd in hield. Wat moesten we lang wachten en wat werd ons gesteun op striemend harde manier door die man uit Austin, Texas be antwoord. De zorgvuldig geprepareerde Portugees Aszevedo zette zijn kopman op weg naar La Mon gie in een stelling die ons allen direct alle lucht uit de longen perste. De aardige Ivan Basso (met zijn moeder in het ziekenhuis, kon het mooier?) werd ge doogd en kreeg de zege van Koning Lance, die houdt van vrienden ma ken. Het loopt storm met berichten aan lopers Vierdaagse leiden - In een paar dagen tijd een kleine honderd reacties. Dat is het voorlopige resultaat van onze oproep aan lezers om een boodschap of een groet te sturen aan de deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse die dinsdag 20 juli van start gaat. Vele lezers uit onze regio zijn al maanden aan het oefenen om de editie van 2004 met goed ge volg af te leggen en een kruisje in de wacht te slepen. De thuisblijvers kunnen net als vorig jaar een boodschap over brengen aan de lopers. Een aanmoediging, liefdesverklaring of gewoon om een hart onder de riem te steken. Wij zorgen ervoor dat deze boodschappen op ons memobord worden ge prikt dat langs de weg staat. Want vaste prik tijdens de Vier daagse is de aanmoedigings- post van het Leidsch Dagblad. Ook dit jaar zijn wij weer aan wezig. Op de tweede wandeldag staan wij ter hoogte van Neer bosch op ongeveer driekwart van de route met een glas bron water en een luisterend oor van één van onze redacteuren. En als u 's avonds met uw voeten in een bak water zit, kunt u nog even het nieuws van het thuis front doornemen. Want de krant van die dag ligt uiteraard voor u klaar. Het toesturen van zo'n bood schap kan nog tot en met 20 juli via twee manieren: per post naar Postbus 54, 2300 AB in Leiden (onder vermelding van Vierdaagse) of per mail naar: t.collee-bark@hdc.nl In het Leidsch Dagblad van donderdag 22 juli plaatsen wij onze bevindingen. (advertenties) §11 airconditioning Weber koeltechniek B.V Leiderdorp Tel.: 071-54 55 656 /vw. weberkoeltechniek.nl Regeling voor 'beswaarden' katwijk - Er is een tijdelijke re geling in de maak voor de 'be zwaarde' hervormden in Kat wijk aan Zee. De hervormden die niet meegaan in de Protes tantse kerk in Nederland (PKN) kunnen mogelijk tot 1 mei 2005 van de Pniëlkerk gebruikma ken. Gewasschade door vliegtuigverkeer schiphol/den haag - Gewassen in het glastuinbouwgebied in en rond Haarlemmermeer en Aalsmeer hebben schade opge lopen door het vliegverkeer van de luchthaven Schiphol. Dat denkt het Centrum voor Land bouw en Milieu (CLM). Het CLM onderzocht in opdracht van landbouwminister Veer man de oorzaak van de schade aan de gewassen van een groep tuinders. Proces Milosevic weer uitgesteld den haag - Het proces voor het Joegoslavië-tribunaal tegen Slobodan Milosevic is opnieuw geschorst, ditmaal tot eind au gustus, vanwege de zwakke ge zondheid van de vroegere Ser vische president. Artsen die Milosevic hebben onderzocht, lieten de rechters gisteren we ten dat hij wegens een te hoge bloeddruk niet zoals gepland aanstaande maandag kan be ginnen aan zijn verdediging. Pagina Buitenland Film over Fortuyn eerst op internet Amsterdam - De film van Theo van Gogh over Pim Fortuyn gaat in december in première op internet. Provider Tiscali heeft alle rechten daartoe ver worven. Het is nog niet eerder voorgekomen dat in Europa een bioscoopfilm eerst via in ternet te zien is. De film wordt zo vertoond dat downloaden en verspreiden vrijwel onmogelijk is, bezweert Tiscali. De provider meent dan ook dat niets een bioscooppremière enkele maanden later in de weg staat. Dat heeft Van Gogh gisteren be kendgemaakt. De werktitel van de productie: 0605 - de film. In de film worden tv-beelden van Fortuyn verwerkt. 2 STEL JE EIGEN VOETBALTEAM SAMEN EN COACH HET NAAR DE TOP! Ziet iemand dat anders? Heeft u het gespartel gezien van Hamilton en Ullrich? Ullrich! Als een getormenteer de, vroeg oude man sleepte hij zijn lijf tegen de berg op. Wat hij in de aanloop had kunnen verbergen, werd nu zichtbaar. Er zat roest op zijn spieren en ook op zijn ziel. Hamilton? Sprieterig danste hij in het luchtledige, tussen andere kansloze jongens in. Vanaf Luik tot aan de voet van La Mongie leek de Tour een leuke speelplaats waar de jon gens elkaar vooral geen pijn de den en er een lange aanloop van maakten. Ik heb er de kaart nog even op nagekeken. De laatste klim was 13 kilometer lang en in die af stand werd de Tour waarschijn lijk al beslist. Ja, wel een merkwaardig lange aanloop voor een extreem korte beslissende fase, maar wat als Armstrong menselijke eigen schappen blijkt te bezitten en ergens, in de toe komst, kwetsbaar zal zijn? Ik weet het, niets wijst erop, maar toch. Mart Smeets Speel mee met Coach van het Jaar! Kijk op www.leidschdagblad.nl/coachvanhetjaar en schrijf je nu in! Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor C 9,75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam J~LM v Adres: Postcode/Plaats: Telefoon uvm bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres- J Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004) I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. I Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1