ECONOMIE Rotterdamse haven groeit snel Massale staking bij Mercedes Langer werken: eerste schaap is over de dam Pensioenfondsen dupe mondiale rentestijging Koopkracht daalt voor eerste keer in tien jaar Werkloosheid daalt licht tot iets onder de 500.000 Klap op beurs voor Nokia na 3de winstwaarschuwing euclubs vinden resten gif op bleekselderij iwfonds neemt I Group over iKEN - ABN Amro-doch- ivfonds wil de veel klei- icurrent MAB Group ien. Hiermee koopt inds 130 miljoen euro :et bij. Vervolgens wor- irganisaties van MAB wfonds Property Deve- it samengevoegd. Sa- iden de twee vorig jaar ljard euro omzet heb- iad. MAB Group is in van het in Den Haag ede Hofima. MAB Group 2003 een winst voor tig van 6,3 miljoen euro. ise directie bij ;ias op matje iDEN - Ruim 100 van de lemers van chemiebe- las protesteerden gis- jén de sluiting van hun Leeuwarden. Met ;en, toeters en spreek- ;n de medewerkers ftese hoofdstad. Moe- ijfAtofina, onderdeel franse oliereus Total, tiviteiten in 2006 naar overhevelen. Direc- •lin van Atoglas Euro- uit Parijs overgevlo- let personeel te woord i. Hij kreeg een petitie tionden, ondernemings- jpersoneel vragen de lg open te laten. >n ziet af van ks Spencer De Britse miljardair reen ziet af van de over- m de kwakkelende wa- ;eten Marks Spencer, isteringsvehikel Revival, iaal voor de overname ezet, noemde woens- in korte verklaring „een an medewerking" als mste reden voor het OÉM&S verklaarde even 'eden te zijn dat er een gekomen aan een pe- n onzekerheid. ine en diesel ;oedkoper g - Na een prijsverho- der deze week verlaagt prijs van benzine. De js voor een liter benzi- ingelood gaat omlaag 5 euro naar 1,289 euro. diesel kost 86,9 euro- laats van 87,5 cent. we gokfusie Vegas is - Voor de tweede keer ien maand staat het go- aLas Vegas een grote mcentratie te wach- ens The Wall Street Zijn de directies van Entertainment en intertainment akkoord iet een fusie. Harrah's om de aandeelhou- Caesars 5,3 miljard aandelen en contanten Daarmee zou 's we- otste gokconcem ont- t een jaaromzet van I d dollar. MGM Mirage het bod op concurrent iy slaagt, niet verder i; niljard dollar. eizigers zijn ever over NS Treinreizigers waren eede kwartaal tevrede- de de dienstverlening ederlands Spoorwegen aar geleden. Ze gaven irder een 6,7 als ge- rapportcijfer. In het wartaal van 2003 was ,5. Reizigers waren met vorig jaar vooral r over het aantal trei- p tijd reed. Van de rei- 58 procent hiervoor loger. Een jaar geleden 9 procent. s Kadaster: rijs stijgt in - De gemiddelde «ijs van een woning is ?ede kwartaal met 1,8 estegen naar 212.354 [opzichte van hetzelf- in 2003 was er een iet 4,5 procent. Het rfde 47.920 verkoch- ieen stijging van 22,2 len opzichte van het rtaal. Makelaarsver- 1 hield het er vorige |en gemiddelde ver- f van 215.000 euro, een n 0,7 procent ten op- hhet eerste kwartaal p procent vergeleken ir geleden. vrijdag l6 juli 2004 inpi Foto: ANP/Robert Vos rotterdam/gpd - In de veertien jaar dat Willem Scholten direc teur van het Rotterdamse Ha venbedrijf is had hij nog niet eer der zulke sprekende groeicijfers mogen presenteren. De op- en overslag van goederen steeg in het eerste halfjaar met 8 pro cent. De haven 'behandelde' 177 miljoen ton lading. Een nieuw topjaar ligt in het verschiet. Het huidige record dateert van 2003, toen Rotterdam 327,5 miljoen ton vracht liet noteren. Scholten had gisteren bij de toelichting op de cijfers meer redenen om tevreden terug te blikken. Na acht jaar stevig on derhandelen heeft de gemeente Rotterdam met het rijk een ak koord bereikt over de aanleg, maar vooral de financiering, van de Tweede Maasvlakte. Verder werd vorige week zater dag het eerste stuk Betuwelijn officieel geopend. Met de goe derenverbinding kan vanaf 2007 lading naar het Duitse achterland worden versleept. Die Tucht' kan de Rotterdamse haven best gebruiken, want de hoge groeicijfers hebben ook hun schaduwkanten. Bij contai neroverslagbedrijf ECT komen ze kranen en medewerkers te kort. Binnenvaartschippers kla gen over de trage afhandeling op de Maasvlakte. Ook het Deense havenbedrijf Maersk, dat op de Delta-terminal nog capaciteit over heeft, zit met te weinig mensen. Scholten: „Ik ga er vanuit dat wij de groei re delijk aankunnen. ECT gaat in vesteringen naar voren halen en nieuwe kranen aanschaf fen." Het zal echter nog tot 2007 duren voordat de nieuwe EuroMax-terminal van P&O Nedlloyd en ECT in gebruik kan worden genomen. En dan nog eens vier jaar voor dat het eerste bedrijf zich op de Tweede Maasvlakte kan vesti gen. Met het winnen van land kan pas in 2006 worden begon nen. Het alternatief Vlissingen, waar Rotterdam ook een vinger in de pap heeft, biedt voorlopig geen soelaas. Een eventueel nieuw haventerrein aan de Schelde zal ook nog drie of vier jaar op zich laten wachten. Een van de grootste hobbels wordt het vinden van nieuw personeel voor de haven. Bij ECT stroomt binnenkort een eerste groep van 100 vooral jon ge werknemers in, terwijl het containerbedrijf nog niet eens zo lang geleden enkele honder den medewerkers tegelijk de deur wees. Scholten rekende gisteren voor dat de haven de komende vijf jaar zo'n 3000 tot 4000 nieuwkomers nodig heeft. „Ik heb het dan over directe en indirecte werkgelegenheid." Verder krijgt Rotterdam te ma ken met een flinke uitstroom van havenwerkers met de ge boortejaren 1942-1949, al is de vraag of de omstreden kabi netsplannen met de prepen sioenen voor deze mensen geen roet in het eten zullen gooien. Er hangt Rotterdam nog meer boven het hoofd, al is de laatste bedreiging niet al te ernstig. De haven geldt sinds 1962 als de grootste ter wereld. Met de hui dige groeicijfers lijkt die positie nog wel even houdbaar, al komt vooral Shanghai steeds dichterbij. Volgens Scholten doet de enorme groei van de containersector de Chinezen dicht naderen. Verlies van de koppositie is geen halszaak, sprak de havendirecteur giste ren koel. De zoektocht naar ruimte en mensen is eigenlijk veel belangrijker voor Rotter dam. Helikopter cadeau bij aankoop penthouse rotterdajm/gpd - Hij gaf al eens een Porsche cadeau bij een appartement op Katen- drecht - al kozen de kopers toen voor een korting op de aankoopprijs. Maar wat Les lie de Ruiter betreft kan een publiciteitsstunt nog gekker: voor de koper van een 1,6 miljoen kostend penthouse in Rotterdam heeft de direc teur van Hulstkamp Make laars een helikopter in ge dachten. Mét vlieglessen. „Ie kunt van een koper verwach ten dat hij een rijbewijs heeft, maar natuurlijk niet dat ie ook kan vliegen." Bij welke woning de 155.000 eu ro kostende heli cadeau wordt gedaan, wil De Ruiter nog niet kwijt. Het betreft in ieder geval een nieuw luxe wooncomplex in het cen trum van Rotterdam, met uitzicht op de Nieuwe Maas. Bovenop het penthouse op de 16de verdieping, komt ook heliplatform. Een groter cadeau dan een heli zal er niet komen, vermoedt De Ruiter. „Niet bij mij, in ieder geval. Want dan moet je gaan denken aan reizen naar de maan. Met een heli houdt het wel op." Rijswijk/ANP - De wereldwijde rentestijging heeft enkele toon aangevende pensioenfondsen in het tweede kwartaal parten gespeeld. Hierdoor vielen voor al de beleggingen in vastrenten- de waarden, hoofdzakelijk obli gatieleningen, tegen. Dat blijkt uit cijfers die ABP, PGGM en PME gisteren publiceerden. Nederlands grootste pensioen fonds ABP (ambtenaren en on derwijs) haalde in de maanden april, mei en juni geen enkel rendement op zijn beleggingen. Daarmee bleef het fondsvermo gen op een niveau van 157 mil jard euro hangen. Nummer twee, PGGM (zorg), kwam niet verder dan een rendement van 0,5 procent. Het belegd vermo gen groeide met nog geen mil jard euro tot 55,7 miljard euro. Het pensioenfonds voor de be drijfstak metaal en elektro PME moest zelfs een negatief resul taat incasseren van 0,5 procent op een vermogen van ruim 14 miljard euro. „Zowel in de VS als in Europa ligt de renteter- mijnstructuur inmiddels weer hoger dan aan het eind van 2003", aldus directeur beleggin gen Munsters van PGGM. De rentestijging bezorgde het zorgpensioenfonds een koers verlies van 1,1 procent op de vastrentende portefeuille, die bijna eenderde van de beleg gingen van PGGM beslaan. ABP werd hier geconfronteerd met een min van 1,3 procent en PME een krimp van 1,4 pro cent. De totaalscore werd posi tief beïnvloed .door koerswin sten op aandelen (doorgaans bijna de helft van de totale be leggingen). ABP waarschuwt dat de kapi taalmarktrente nog wat verder kan oplopen, wat de economi sche groei kan dempen. Onder nemingen wisten de afgelopen tijd nog winst te boeken, omdat ze onder meer met ontslagron des kosten bespaarden. Het fonds verwacht dat de hoge groei van de bedrijfswinsten nu zal afvlakken, omdat het 'reor ganisatie-effect' voorbij lijkt. frankfurt/stuttgart/reuters - Ruim 30.000 werknemers van DaimlerChrysler in Duitsland hebben gisteren het werk neer gelegd uit protest tegen het plan van de autofabrikant om het personeel van Mercedes langer te laten werken. Circa 20.000 werknemers van fabriek in Sindelfingen bij Stutt gart namen deel aan de actie, die om zeven uur 's ochtends begon. Nog eens 10.000 werk nemers van een andere Merce- des-fabriek bij Stuttgart legden het werk neer uit protest tegen een langere werkweek. Volgens de centrale onderne mingsraad van DaimlerChrysler sloten ook 3000 werknemers uit de nachtploeg van Mercedes- vestigingen in Hamburg, Berlijn en Düsseldorf zich aan bij de acties. De werkonderbrekingen van gisteren drukken de jaar productie van Mercedes met circa 800 auto's, schat de on dernemingsraad. DaimlerChrysler wil jaarlijks een half miljard euro besparen op zijn personeelskosten bij Mercedes, de meest winstge vende divisie. Vertegenwoordi gers van het personeel beperk ten zich vooralsnog tot het ge ven van goedkeuring voor een ingreep die het bedrijf 180 mil joen euro besparingen moet opleveren. As ze zich blijven verzetten te gen verdere maatregelen ge richt op lagere personeelskos ten, zal het concern mogelijk 6000 arbeidsplaatsen gaan schrappen in Sindelfingen. Een Actievoerende werknemers bij de Mercedes-fabriek in Sindelfingen. Foto: Reuters/Michaela Rehle deel van de productie van de nieuwe C-klasse van Mercedes zal in dat geval worden ver plaatst naar het noorden van Duitsland. DaimlerChrysler volgt het voorbeeld van Sie mens. De technologiereus be reikte afgelopen maand met de bonden een akkoord over ver lenging van de werkweek van 35 naar 40 uur in twee Duitse vestigingen zonder extra salaris. voorburg/anp - De koopkracht van huishoudens is vorig jaar voor het eerst in tien jaar ge daald en wel met 1,3 procent. Het inkomen nam in 2003 met 0,8 procent toe, maar dat was niet genoeg om de inflatie te compenseren, zo blijkt uit cij fers die van Centraal Bureau voor de Statistiek. De lonen en uitkeringen gingen in 2003 wel omhoog, maar mensen moesten veel meer be talen aan sociale premies en pensioenpremie. Ook waren meer mensen werkloos waren, aldus onderzoeker Vergeer, en werd minder rente en dividend uitgekeerd. Consumenten ga ven in 2003 0,9 procent minder uit. Zij spaarden wel veel meer. Eind 2003 had een huishouden gemiddeld 26.600 euro aan spaargeld, tegen 24.100 euro in 2002. Tegelijkertijd namen de totale schulden van huishoudens in 2003 toe met 45 miljard tot 490 miljard euro. Die schuld is nu voor het eerst groter dan het bruto binnenlands product, het totaal van geproduceerde goe deren en diensten. Verreweg het grootste deel daarvan (407 miljard euro) is hypotheek schuld. Die leningen zijn de af gelopen tien jaar met gemid deld 12,5 procent per jaar toe genomen. De economie kromp in 2003 met 0,9 procent. De economi sche teruggang had ook zijn weerslag op de overheidsfinan ciën. Het overheidstekort kwam uit op 3,2 procent van het bbp. De inkomsten van de overheid daalden licht (-0,1 procent) en de uitgaven voor onder meer zorg en onderwijs stegen. De winstgevendheid van het be drijfsleven liep in 2003 even eens terug. voorburg/anp - De werkloos- heid is het afgelopen kwartaal licht afgenomen. In april, mei en juni hadden gemiddeld 486.000 Nederlanders geen baan, terwijl in de eerste drie maanden nog gemiddeld 500.000 mensen werkloos wa ren. Gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden bleef de werk loosheid in het tweede kwartaal ongeveer even hoog volgens cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ten opzichte van een jaar eer der is de werkloosheid in het tweede kwartaal wel gestegen, namelijk met 90.000 mensen. CBS-onderzoeker Vergeer is voorzichtig optimistisch over de ontwikkeling van de werk loosheid. „De daling is nog niet overtuigend. In het eerste kwar taal is de werkloosheid namelijk altijd hoger doordat er minder banen zijn in de bouw, horeca en landbouw. De vaart uit de groei is er wel duidelijk uit." Het afgelopen halfjaar nam de werkloosheid gemiddeld met 9000 mensen per maand toe. Eerder lag dat stijgingstempo nog boven de 10.000. Volgens Vergeer is vooral de groei van de werkloosheid onder jonge ren afgenomen. In het tweede kwartaal loopt de jeugdwerk loosheid gewoonlijk op, omdat schoolverlaters en vakantiewer kers zich melden. In de maanden april, mei en ju ni telde het CBS 126.000 werk lozen onder 15- tot 25-jarigen. „Een stijging van 4000 ten op zichte van het eerste kwartaal en dat is een stuk lager dan de stijging van 22.000 een jaar eer der", aldus Vergeer. Het Centrum voor Werk en In komen signaleert al drie maan den op rij een daling van het Werkloze beroepsbevolking gemiddelden x' 1000 ^=oorspr. cijfer april-juni: J 486.000 gecorrigeerd ïïj april-juni: /^/ff 485.000 2002 2003 2004 320 anp bron: cbs aantal werklozen. Eind juni stonden 691.100 werkzoeken den bij het CWI ingeschreven. Een daling van 7200, ofwel 1 procent, ten opzichte van mei. Vooral jongeren (min 2,8 pro cent) hebben zich minder ge meld. Volgens een CWI-woordvoerder is het nog te vroeg om de vlag uit te steken. „Mensen die kort durend werkzoekend zijn en jongeren lijken nu redelijk snel aan de slag te komen, maar mensen die al wat langer thuis zitten hebben het nog steeds moeilijk op de arbeidsmarkt." Hij wees er ook op dat het aan tal werkzoekenden dat langer dan een jaar zonder baan zit, blijft stijgen. In juni waren 377.700 niet-werkende werk zoekenden langer dan twaalf maanden bij het CWI inge schreven. Dat is lt2 procent meer dan in mei. Helsinki/ANP - Nokia heeft zijn aandeelhouders gisteren on aangenaam verrast met de der de winstwaarschuwing in drie maanden. Het aandeel van de toonaangevende fabrikant van mobiele telefoons daalde daar door meer dan 10 procent op de beurs in Helsinki tot het laagste niveau sinds november 1998. Het Finse concern liet weten dat de winstgevendheid onder druk staat door de prijzenslag met concurrenten. Ook houdt Nokia rekening met een lagere omzet. In het tweede kwartaal leverde het concern marktaan deel in, waardoor de omzet 5 procent zakte tot 6,64 miljard euro. De nettowinst steeg van 624 naar 712 miljoen euro dankzij eenmalige baten als te ruggave van verzekeringspre mies en verkoop van een obli gatie van France Telecom. Nokia zegt nu nog 31 procent van de wereldmarkt in handen te hebben tegen 32 procent in het eerste kwartaal. ICT-onder- zoeksbureau Gartner schatte het marktaandeel toen op 28,9 procent. Nokia verliest steeds meer terrein op concurrenten als Motorola en Samsung, die eerder met uitklapbare mobiel tjes met ingebouwde camera's kwamen. De Finnen gaan zich nu ook sterker op deze telefoons rich ten, maar dat gaat wel ten koste van de grote winstmarges uit het verleden. De resultaten van Nokia staan in schril contrast tot die van Sony Ericsson. Het Japans-Zweedse samenwer kingsverband presenteerde gis teren een omzetstijging van 34 procent in het tweede kwartaal tot 1,5 miljard euro en boog verlies van 88 miljoen om in een winst van 89 miljoen euro. *m/anp - Bij een on- an 35 monsters bleek- erd vier keer de wette- n voor resten land- overschreden. Dat Milieudefensie, Stich- ur en Milieu en con- organisatie Goede rt*® gisteren laten weten, 'ers komen uit zeven hketens en zijn vol- irganisaties door een onafhankelijk instituut onder zocht. Op de vijf monsters uit Abert Heijn troffen onderzoe kers geen bestrijdingsmiddelen aan. Dirk van den Broek en Edah presteerden volgens de drie organisaties slecht. Bij de vijf monsters van de twee wer den respectievelijk in twee ge vallen en in een geval de nor men overschreden. „Opvallend was de vondst van het in Nederland verboden middel lufenuron in bleeksel derij van Plus. Dit is een vlooi enbestrijdingsmiddel voor huisdieren", aldus de milieuor ganisaties. In een reactie maak te Laurus bekend te stoppen met de verkoop hoewel de bleekselderij die bij Edah, Kon- mar en Super de Boer verkocht wordt geen gevaar oplevert voor de voedselveiligheid. hoogezand/coevorden - Het debat over een langere werkweek, zonder verhoging van loon, is volop gaande in Europa. In Duitsland werd dit pleidooi van werkgevers soms al vertaald in beleid (Siemens, Mercedes). Ook in Nederland ging deze week het eerste schaap over de dam: Smead Europe, met vestigingen in Hoogezand, Coevorden en Reuver, wil van 36 naar 40 uur, zonder één extra euro uit te geven aan loon. Smead Europe, leverancier van opbergsystemen voor kantoren, heeft het moeilijk. Volgens algemeen direc teur Simon Veenstra is de concurrentie scherp en staan de afzetmarges enorm onder druk. Het moeder concern in de VS heeft geïnvesteerd in versterking van de productie. Nu de sector in een dal zit, wordt van het personeel een offer gevraagd. De maatregel, overscha keling naar een vier uur langere werkweek, is bedoeld voor onbepaalde tijd. Volgens Veenstra hebben de 140 werknemers in Hoo gezand gezegd geen bezwaar te hebben tegen langer werken voor hetzelfde loon: „Van hen gaat 94 procent akkoord." Veenstra heeft er de vakbonden mee in de gordijnen gekregen. Van der Velde van de CNV Dien stenbond zegt: „Je kunt niet zomaar afwijken van een CAO die algemeen verbindend is verklaard. Dan pak je snel een kostenvoordeel ten opzichte van een concur rent die zich wél aan de afspraken houdt." Zijn collega Krol van FNV ïGem: „Het is geen halleluja stemming in deze branche, maar waarom moet een oplossing altijd direct weer over de rug van de werkne mer?" Van der Velde is bang dat de problemen van Smead door de langere werkweek zullen verergeren: Als je meer produceert dan verkoopt, wordt de over productie alleen maar vergroot als je langer gaat wer ken. Of je moet er mensen uitgooien." Voor dat laatste zijn de bonden bang. Van de Velde: „As aan mensen wordt gevraagd te kie zen tussen langer werken en verlies van werkgelegen heid, hoeveel keus heb je dan?" Directeur Veenstra be nadrukt dat hij niet een voorschot heeft willen nemen op de uitkomst van het landelijke debat over een lan gere werkweek. Volgens hem is langer werken bij Sme ad slechts een bijdrage en geen oplossing voor de con juncturele problemen. Die oplossing moet komen van een aantrekkende vraag. Bestuurder Hulshoff van FNV Bondgenoten voert aan dat een meerderheid van de 55 vaste medewerkers in de vestiging Coevorden tegen een 40-urige werkweek is. Volgens hem is het niet vreemd dat de enquête on der het personeel in Coevorden anders uitviel dan in de hoofdvestiging te Hoogezand. „In Coevorden kon anoniem aan de enquête worden meegedaan en in Hoogezand moesten de mensen hun naam op het for mulier schrijven." Ook in Coevorden willen de werknemers best een stap je extra doen om het bedrijf te helpen, stelt Hulshoff. „Iedereen is er ook hier van doordrongen dat het niet goed gaat. Maai' een langere werkweek zonder dat daar iets tegenover staat, dat is niet de manier." Smead Manufacturing Company, met zijn hoofdkan toor in Hasting in de Amerikaanse staat Minnesota, nam september 1998 het bedrijf Atlanta in Hoogezand over. Daar is nu het hoofdkantoor van Smead Europe (met vestigingen in dertien landen) gevestigd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7