Doden door wateroverlast Azië Racist ma§in Bel§ië BUITENLAND 1 'Ik wilde Zarife niet vermoorden, alleen waarschuwen' niet meer stemmen Veiligheidsdienst tegen opstandelingen in Irak Amerika rolt spierballen voor Marokkaanse kust - Situatie verslechtert komende dagen Bisschop vraagt ingrijpen Vaticaan in seksschandaal Psychiaters dachten Fourniret nog te kunnen behandelen =tende vrouwen Qrand gestoken 5 Een Egyptenaar heeft 5 tsende vrouwen in brand I en. Hij ergerde zich dood luide gezwets in een voor een bakkerij. De ie boven de bakkerij gooide een brandende stof en plastic uit een p de vrouwen. De vrou- lakten zwaargewond. vrijdag l6 juli 2004 doden bij liedrama lij een familiedrama in tvan de Zwitserse stad n vier mensen doodge- Een echtpaar en hun chter werden woens- ïd in hun woning in vonden, aldus de politie De autoriteiten ver dat de oorzaak in de ;le sfeer ligt. foonstaking i mislukt [- Aan de oproep van e consumentenorgani- n gisteren tussen 12.00 uur de mobiele tele- Jte zetten, is nauwelijks igegeven. De 'staking' Joeld als protest tegen i tarieven voor mobiel Iverkeer. De drie groot- bonmaatschappij en b dat gewoon werd ge- Ilgens Telecom Italia 6 sprake was van druk- fóonverkeer dan nor- hen blijven langer in Irak [Tsjechië zal zijn militai- ti Irak op 31 december ifen. Het mandaat voor peer honderd man mili- !|itie loopt dan af en jet verlengd. Minister ia van defensie vindt dat fzich uit Irak moet te il om zich te concen- zijn taken in Kosovo istan. rkovski crimineel' De Russische voor- liemagnaat Michail tovski, die terechtstaat fraude en belastingont- stond begin jaren ne- in het hoofd van een e organisatie die tot op illegale wijze aan- private bedrijven te en. Dat heeft de open- iklager in Moskou giste- gd. De bende misleidde iriode van privatiserin- aantal grote staatsbe- ni goedkoop aan aan- j[ komen. en ip met illegalen bij Malta Een boot met onge- ig vluchtelingen is ver- k in zwaar weer gezon de zuidkust van Malta, se marine heeft giste- oektocht naar de boot Een vrachtschip spot- maandagavond ■"50 zeemijl ten zuiden Atraf voor in Strauss s jrg - Een rechtbank in V urg heeft Max Strauss, L zoon van de vroegere Ir 1 premier Franz Josef 5, wegens belastingont- y veroordeeld tot drie drie maanden gevange- F. Om te voorkomen dat arige Strauss in afwach- n een hoger beroep naar tenland vlucht, gelastte iter dat hij zijn pas af- itrauss heeft 2,6 miljoen ingenomen van een wa- ïdelaar als vergoeding lip bij de verkoop van gen. nigratiewet deugt niet' Het Constitutioneel Hof heeft gisteren verklaard nieuwe immigratiewet regering-Berlusconi I is met de grondwet. Het dat de regering in staat egale immigranten direct jrteren, is volgens het toelaatbaar omdat zij ehoren te hebben op oepsmogelijkheid. Ook kei dat de arrestatie ge- illegalen die het land inen vijf dagen na afloop 1 asielprocedure verla- iet worden geschrapt. r geld EU voor ndiger dorpjes - Leeglopende dorpjes •uropese platteland weer levendig worden, ipese Commissie ver- :t budget voor het aan- van toeristen of kleine in verlaten gebieden, •mieuwing en dergelijke 1 nog 10 procent van het ie budget voor platte- itwikkeling. Dat moet is 15 procent worden. door onze correspondente Fidan Ekiz aksaray - Met gebogen hoofd hoorde de Al- meloër özkan gisteren zijn straf aan voor het doodschieten van zijn 19-jarige dochter Zari fe vorig jaar augustus. De Turkse rechtbank in de stad Aksaray veroordeelde de verdachte tot 30 jaar gevangenisstraf voor moord. Volgens Refik Karabatan, de advocaat van de verdachte komt özkan waarschijnlijk na 12 jaar vrij. De strafvermindering wordt in Tur kije berekend volgens goed gedrag van de verdachte in de gevangenis en de duur die de verdachte al heeft vastgezeten. Het begon allemaal toen Zarife 18 jaar was geworden. „Van de een op andere dag zei ze dat ze haar eigen leven wilde leiden", vertelt de moeder in haar getuigenverklaring. Het meisje vluchtte, omdat de regels thuis steeds meer begonnen te knellen. Zarife kwam niet meer op school en bleef drie maanden weg van huis. özkan ontdekte dat Zarife een relatie had met een getrouwde man in Almelo. Volgens ver klaringen van de ouders van Zarife kon de va der zich nergens meer vertonen. Mannen in het Turkse koffiehuis zeiden dat hij zijn doch ter niet onder controle kon houden. De ver dachte was zelfs uitgemaakt voor 'pezevenk' (wat letterlijk: 'pooier' betekent, maar in dit geval is gebruikt als 'watje', red.) Hierdoor raakte het echtpaar erg overstuur. Volgens özkan dachten hij en zijn vrouw er zelfs aan om zelfmoord te plegen. Nadat Zarife was gevonden, ging zij akkoord eenmaal in de week contact te hebben met haar ouders. De Almelose stelde wel voor waarden: ze wilde vrij zijn en haar eigen leven leiden. In de hoop dat Zarife de getrouwde man uit haar hoofd zou zetten, wilde özkan zijn dochter meenemen op vakantie naar Turkije. Zarife stemde in mee te gaan naar Se- reflikochisar, het geboortedorpje van haar va der. „In Sereflikochisar ging goed tot de dag van haar dood", vertelt de moeder in haar verkla ring. Zij veroordeelt de daad van haar man, maar bekent dat ook zij erg teleurgesteld was in haar dochter. „Mijn man hoorde Zarife in haar slaapkamer door de telefoon praten. Ze sprak met die getrouwde man in Almelo. Hij vroeg Zarife waarom ze niet luisterde, terwijl we haar zo probeerden te beschermen." Daarop kwam het hele gezin bijeen om te praten over het gedrag van Zarife. Na een he vige ruzie pakte Zarife om vier uur 's och tends haar koffers en liep naar buiten." „özkan liep haar achterna. Toen zag ik pas dat het geweer naast de deuropening lag. Wanneer hij dat daar had neergelegd weet ik niet. Terwijl özkan ruziede met Zarife, kwam ik tussenbeide. Mijn man raakte daardoor ge- irriteerd en sloot mij op in huis. Hij had het geweer in zijn handen... daarna hoorde ik de schoten", aldus de moeder, özkan in zijn ver klaring aan de politie: „De woorden van Zari fe hadden me verblind door woede. Ik zei te gen haar: 'In Nederland schelden ze me uit voor pezevenk, wil je dat dat hier ook ge beurt?' Mijn dochter keek me aan en zei: 'Net zoals je het in Nederland gewend bent om pezevenk genoemd te worden, wen je er hier ook wel aan'. Dat was de druppel. Om haar bang te maken schoot ik. Ik wilde mijn doch ter niet vermoorden, alleen waarschuwen." new delhi/anp-afp-dpa - Het dodental door overstromingen in Zuid-Azië is opgelopen tot zeker 326. Van Nepal tot Bangladesh staan steden en dorpen blank doordat rivieren buiten hun oe vers zijn getreden. Waarnemers verwachten dat de situatie nog verslechtert, meld de de Amerikaanse nieuwszen der CNN gisteren. Voor de oos telijke staten van India wordt de komende dagen meer neer slag voorspeld. Volgens de au toriteiten zijn de gevolgen van de moessonregens in jaren niet zo ernstig geweest. De grootste rivieren van Zuid- oost-Azië, de Brahmaputra, de Ganges en de Jamuna, die alle in de Golf van Bengalen uit monden, zijn buiten hun oe vers getreden. Daardoor heb ben 52 van de 64 districten in Bangladesh met wateroverlast te kampen. Een van de zwaarst getroffen gebieden is de Indiase deelstaat Bihar, waar meer dan vier mil joen mensen onder de over stromingen lijden. Ongeveer vijftig mensen zijn inmiddels verdronken. Volgens de autori teiten staan zeker 1170 dorpen onder water. In de rivier de Bagmati zonk een veerboot met mensen die voor de waterover last op de vlucht waren gesla gen. Vermoedelijk zijn zeker 35 mensen verdronken. In de stad Darbhanga ontsnapten 34 ge vangenen. Zij zwommen weg, toen de gevangenis werd geëva cueerd. Ook de deelstaat Assam in India is zwaar getroffen. Daar hebben zeker tachtig mensen het leven verloren en zijn ruim 2,5 miljoen dakloos geraakt. De autoriteiten hebben het leger ingeschakeld om de getroffe nen hulp te bieden. „Wij heb ben niets meer, zelfs geen voedsel. Als wij niet snel hulp krijgen zijn wij verloren", aldus een inwoner van een van de zwaarst getroffen gebieden. Het aantal doden in Nepal wordt inmiddels op meer dan honderd geschat. Talrijke hui zen en wegen zijn verwoest. In het district Bogra in het noordwesten van Bangladesh verdronken vijf mensen, nadat een dam het door sabotage had begeven. Onder hen zijn vier kinderen. Zestig personen wor den vermist. Bewoners van het gebied zeiden tegen de Ben gaalse krant Daily Star dat twee aannemers over het herstel van de dam ruzieden. Ook Japan kent overlast door langdurige regenval. Overstro mingen en aardverschuivingen hebben inmiddels aan tien be jaarde mensen het leven gekost. Ongeveer 5800 mensen hebben hun huis moeten verlaten. Zij worden in scholen en wijkcen tra opgevangen. De regering heeft meer dan 1300 militairen naar de getroffen streken ge stuurd om hulp te bieden. De problemen zijn nog niet voor bij. De komende 24 uur wordt in het noorden van het eilan denrijk ongeveer 160 mm regen verwacht. De bevolking is ge waarschuwd voor aardver schuivingen en overstromin gen. brussel/anp - Wie in België in de toekomst een veroordeling wegens racisme oploopt, zal ook zijn burgerrechten kwijtra ken. Dat houdt in dat een ver oordeelde voor een periode van vijf of tien jaar niet mag kiezen of gekozen kan worden. De Belgische regering-Verhof- stadt wil met deze maatregel het toenemende racisme en jo denhaat de kop in drukken. Re cent waren er in België enkele racistische en antisemitische incidenten, waarbij drie Vlaam se extreemrechtse activisten een asielzoekerscentrum be stormden en islamitische asiel zoekers mishandelden. Het drietal is inmiddels opgepakt en wacht vervolging door de rechter. Premier Verhofstadt en minis ter Arena (maatschappelijke in tegratie) willen verder meer aandacht geven aan bestrijding van racisme in het onderwijs. Ook wil de overheid op grond van een tienpuntenplan ver spreiding van haatdragende teksten via internet beter aan pakken. De Belgische Staatsveiligheid moet daarnaast gerichter mos keeën gaan screenen op uitin gen van racisme en antisemitis me. De posterijen krijgen de opdracht steviger te controle ren op de verspreiding van ra cistisch getinte pamfletten. Voorzitter Vanhecke van het ex treemrechtse Vlaams Blok zegt dat de nieuwe maatregelen vooral zijn gericht tegen zijn partij, die bij de regionale ver kiezingen vorige maand de tweede politieke formatie werd met 24,2 procent van de stem men. Hij verzet zich tegen de wetsvoorstellen en noemt deze ook ondemocratisch. Het Vlaams Blok liep eerder dit jaar al een veroordeling op we gens racisme. Als de rechter de ze veroordeling ook in beroep bevestigt, verliezen de drie aan de partij verbonden organisa ties hun overheidssteun. wenen/anp-rtr - De Oosten rijkse bisschop Schwarz heeft gisteren het Vaticaan opgeroe pen snel in te grijpen in een seksschandaal op de priester opleiding van het bisdom St. Pölten. In het seminarie heeft de politie duizenden pornogra fische foto's en films, waaron der ook kinderporno, in beslag genomen. Ook zijn foto's opgedoken waarop priesterstudenten en de leiders van de opleiding te zien zijn terwijl ze elkaar zoenen en onzedelijk betasten. Bisschop Krenn van St. Pölten heeft de foto's afgedaan als 'stommitei ten van kwajongens' en weigert af te treden. Zijn collega Schwarz van Gurk-Klagenfurt vindt de affaire een zaak voor het Vaticaan, omdat alleen de kerkleiding in Rome een bis schop kan straffen of ontslaan. „Net als veel mensen in Oos tenrijk sta ik versteld van de ge toonde gebeurtenissen in het priesterseminarie in St. Pölten. Ik hoop op snelle beslissingen die geen vragen onbeantwoord laten", zei Schwarz. De rector van het seminarie en zijn plaatsvervanger zijn opge stapt. Krenn heeft een intern onderzoek gelast maar weigert toe te geven aan oproepen om af te treden. Inwoners van Guwahati in India varen door een ondergelopen straat. Delen van het land staan blank nadat rivieren buiten hun oevers traden door zware regen. Foto:EPA/STR brussel/anp - Franse psychia ters dachten eind jaren tachtig seriemoordenaar Michel Four niret nog te kunnen behande len. De artsen die hem na zijn eer ste veroordeling voor verkrach ting van minderjarige meisjes onderzochten, omschreven hem als „strafbaar, maar nog te behandelen". Dat meldden gis teren diverse Franstalige Belgi sche kranten. Foumiret kreeg in juni 1987 in Frankrijk vijf jaar celstraf voor de verkrachting van elf meisjes. In oktober van dat jaar kwam hij alweer vrij. Psychiaters zei den dat een behandeling moge lijk was omdat hij wel 'senti menteel en emotioneel' was. Fourniret ontkent verder dat hij in ondervragingen door Franse rechercheurs begin deze week heeft toegegeven dat hij zes jaar terug ook nog een tiende slachtoffer heeft ontvoerd en verkracht. Dat bericht werd woensdagavond naar buiten gebracht door de Franse justi tie. Fournirets advocaat mr. Balleux zegt dat over deze zaak niets in het dossier van zijn cli ënt staat. Justitie in het Belgische Dinant moet zich vandaag uitspreken over de verdere aanhouding van Fourniret en zijn vrouw Monique Olivier, die mede plichtig zou zijn aan de ontvoe ringen van minderjarigen. Fourniret heeft tot op heden al negen moorden toegegeven, onder meer op het Belgische meisje Elisabeth Brichet. dat sinds 1989 werd vermist. bagdad/anp - Irak krijgt een nieuwe binnenlandse veilig heidsdienst. Deze spionageor- ganisatie moet helpen opstan delingen te 'vernietigen', zo maakte interim-premier Allawi gisteren bekend. De nieuwe binnenlandse veilig heidsdienst moet volgens Alla wi de opstandelingen ontmas keren door te gaan infiltreren in de terroristische groeperingen. De premier meldde verder dat de veiligheidssituatie in het land verbetert, maar voegde er aan toe dat de strijd tegen het terrorisme langdurig en uitda gend zal zijn. De machtsoverdracht van de Amerikanen aan het Iraakse volk, drie weken geleden, lijkt opstandelingen niet af te schrikken. Bijna dagelijks voe ren zij aanslagen uit op Ameri kaanse militairen en Iraakse veiligheidstroepen. Zo kwamen gisteren door een aanslag nabij het hoofdbureau van de politie in de stad Hadit- ha zeker tien personen om. Ten minste veertig mensen raakten door de ontploffing gewond. Onder de doden zijn drie poli tieagenten en twee kinderen. Met de aanslag in Haditha kwam het aantal slachtoffers van aanslagen in twee dagen tijd op zeker 21. Het is daarmee de bloedigste golf van geweld sinds de interim-regering de macht in Irak overnam. De BBC meldde verder dat in de oliestad Kirkuk door een ra- ketaanval vier mensen zijn om gekomen. En in Ramadi ten westen van Bagdad kwamen vijf Irakezen om tijdens een vuur gevecht met Amerikaanse mili tairen. De Filipijnse gijzelaar Angelo de la Cruz komt niet direct op vrije voeten. Zijn ontvoerders lieten gisteren weten dat hij pas wordt vrijgelaten als de Filipijnse re gering alle militairen en politie mannen heeft teruggetrokken. door Alex Bogers aan boord uss enterprise - Het is erop of eronder voor Tan Tan, het terroristische buurland van Marokko. Het Ipt VN-resoluties aan zijn laars en de NAVO gaat met grof geweld ingrijpen. Tan Tan is een fictief land, bedacht voor een van de grootste oefe ningen van de NAVO ooit: Ma jestic Eagle. Twintig schepen met twintig duizend manschappen uit Eu ropa, de VS en gastland Marok ko oefenen vijf dagen in de Ma rokkaanse wateren. Namens Nederland is het fregat Jacob van Heemskerk ingebracht, ge specialiseerd in de opsporing van duikboten en vliegtuigen. De grootste dreiging komt ech ter van de Amerikaanse vlieg- dekschip de USS Enterprise. Vanaf dat schip, en twee kleine re vliegdekschepen van Spanje en Italië, zal Tan Tan met straaljagers gebombardeerd worden. De oefening heeft nadrukkelijk een politieke tint. De Amerika nen laten aan de buitenwereld zien welke vernietigingsmacht ze op de been kunnen brengen. Schurkenstaten moeten weten wat ze te wachten staat als ze over de schreef gaan: bommen tapijten. De deelname van Marokko, geen lid van de NAVO, aan Ma jestic Eagle is pikant. Het mos limland heeft te kampen met veel al-Qaeda-geweld, zoals de bloedige aanslagen in Casa blanca mei vorig jaar. Toch mag het geen oefening te gen een moslimland heten, noch tegen terrorisme. „Wij hebben het niet over moslim- of Arabische landen in deze oe fening", zegt vice-admiraal Ul- rich, die leiding geeft aan de operatie. Het kan niet de be doeling zijn om welk land dan ook voor het hoofd te stoten. Maar via de aanwezigheid van een ploeg van de Arabische nieuwszender Al Jazeera zijn de Het fregat Jacob van Heemskerck gezien vanaf de USS Enterprise. Foto: Ellen Kurvers/Koninklijke Marine. Amerikanen ervan verzekerd dat de boodschap in de Arabi sche wereld doordringt, tot in de grot van de al-Qaeda-top. De Nederlanders vinden dat de Amerikanen met hun oorlogs show te weinig rekening hou den met de andere deelnemers. „Ze gooien bommen en daar blijft het bij", stelt de Neder landse commandeur Leon Bruin van de permanente NAVO-vloot in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. Dat is niet waar de andere lan den voor zijn gekomen. De Ne derlandse, Duitse en andere Europese boten zijn gespeciali seerd in onderzeebootjagen en vliegtuigen onderscheppen. Bruin heeft tijdens een bezoek aan de Enterprise vice-admiraal Ulrich gevraagd meer rekening te houden met de partners. „Als ze toch de hele tijd die vliegtui gen in de lucht hebben, moeten ze ze maar een keei*>p ons af sturen. Dan hebben onze man schappen tenminste een doel om mee te oefenen. Inmiddels hebben de Amerika nen beterschap beloofd. De Ne derlandse commandeur ver wacht dat de Amerikanen de partners er meer bij zullen be trekken. De Amerikanen heb ben gemerkt dat ze met hun so listische koers in Irak geen vrienden maken. „Maar ze zien door dit soort oefeningen ook dat andere landen binnen de NAVO wat in hun mars hebben. De Amerikanen zijn als de dood voor onderzeeërs. Nu merken ze dat wij met onze fregatten die dreiging redelijk weg kun nen nemen. Dat zal er toe lei- den dat wij de Amerikanen in de toekomst meer zullen gaan begeleiden bij militaire opera ties."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5