GESPREK VAN DE DAG Lekker naar buiten? Vergeet het maar! Kinderen aan de bril door televisie en computer Jacht op wereldrecord op EK kubusdraaien Menselijk schild tegen jacht op kangoeroe Veel eten en drinken verdwijnt in vuilnisbak Muggenziften DAGELIJKS LEVEN Steeds meer kinderen zullen in de nabije toekomst een bril nodig hebben als gevolg van moderne leefwijzen. Dat constateren Australische wetenschappers na onderzoek naar bijziendheid in Oost-Azië. Met name in Singapore lijdt inmiddels tachtig procent van de 18-jarigen aan bijziendheid, waar door ze op afstand niet scherp kunnen zien. Dertig jaar geleden was dat nog maar 25 procent. Daardoor hebben bijvoorbeeld de politie en de luchtvaartmaatschappij in Singapore steeds meer moeite om kandida ten te vinden die door de medische keuring komen voor agent of piloot. De onderzoekers sluiten niet uit dat erfelij ke factoren een rol spelen. Ze constateren echter dat een veranderende levenswijze de voornaamste oorzaak is van de sterk toegenomen bijziendheid in landen als Singapore, China en Japan. Jonge kinderen besteden steeds meer tijd aan lezen, televi siekijken en computerspelletjes. Vooral le zen bij gebrekkig kunstlicht wordt gezien als mogelijke oorzaak van bijziendheid. In Nederland is weinig onderzoek gedaan naar het toenemen van bijziendheid, laat de Nederlandse stichting voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) weten. In andere Europese landen is echter een soortgelijke trend geconstateerd. Zo is het aantal bijzienden in Lapland tussen de ja ren vijftig en de jaren tachtig van de vorige eeuw gestegen van één procent tot 12 pro cent. Lappenkinderen gaan sinds de jaren vijftig naar school en hebben leren lezen. In Zweden is inmiddels de helft van de schoolgaande kinderen bijziend. Teg tijd dat die kinderen op hun achttien school verlaten, zal dat zeventig prot zijn, is de verwachting. Eerder was uit internationaal onderz gebleken dat kinderen die veel sporti het algemeen minder last hebben vai ziendheid. Dat komt doordat zij relat veel tijd buiten doorbrengen waard» hun ogen minder hoeven te 'focusse; voorwerpen die dichtbij zijn, conclui de onderzoekers, gpd NOU EN IS" ER <N VR-EDESAWA/A TEGEN 2£J-FAA£DS-LOt>EN MENSELIJK Records zijn er om gebroken te worden. Ook records die verre van begerenswaar dig zijn. Zoals het 'NEDERLANDS RECORD OPERATIES ONDERGAAN'. Volgens de Leeuwarder ZAKENMAN Henk van de Borg komt die 'eer' hem toe. Hij werd dit voorjaar ontslagen uit het academisch ziekenhuis in Groningen na een lij densweg die gemarkeerd werd door liefst 80 operatieve ingrepen, veelal buik- en maagingrepen. Met maag en darmen van de Fries gaat het naar omstandigheden goed, maar als je voor het ongeluk geboren bent.... Jawel, hij ligt dus al weer in het ziekenhuis. Dit keer is het mankement minder ernstig, een gebroken heup na een val van de fiets. Desondanks ontkwam hij niet aan zijn 81e operatie. De Australiër Steve Irwin, beter be kend als de CROCODILE HUNTER heeft de natuurbeschermingswetten op Antarctica NIET OVERTREDEN. Dat concludeerde het Australische ministerie van Natuur en Erfgoed gisteren. Irwin werd ervan verdacht te dichtbij de dieren in een be schermd natuurgebied op Antarcti ca^ zijn gekomen. Op video-opna- més is te zien hoe Irwin sleetje rijdt met pinguïns, tussen buitruggen zwemt en met zeeleeuwen knuffelt. Na het bekijken van achttien uur vi deoband, het interviewen van getui gen en het onderzoeken van bewijs stukken, concludeerde het ministe rie echter dat Irwin hiermee geen wetten heeft overtreden. Milieuorga nisatie Greenpeace is het niet eens met die beslissing. Zij roept de rege ring op, de videobanden door onaf hankelijke experts te laten onder zoeken. Foto: AP In een pandareservaat in de zuidwest-Chinese stad Chengdu is wereldwijd voor het eerst dit jaar een BABY PANDA in gevangenschap geboren. De nog naamlo ze baby woog amper 100 GRAM bij de geboorte. Een volwassenen Grote Panda weegt 120 tot 150 kilo. Moeder en kind, die 24-uur in de gaten worden gehou den door onderzoekers van het Wolong-reservaat, maken het goed. In de jaren tachtig was het een ware rage, de Rubik's Cube. Een kubus van zes gekleurde vlakken, die per vlak uit negen kleine vlak jes bestaat. Veel exemplaren be landden na uren gedraai onopge lost onder in een la. Dat de puzzel oplosbaar is, bewijzen de grootste 'cubers' van Europa in het Am sterdamse wetenschapsmuseum Nemo. Daar worden in augustus de Europese kampioenschappen cubing gehouden. De ongeveer honderd deelnemers uit zestien verschillende landen hopen het officiële wereldrecord van 16,53 seconden te verslaan. Eerder dit jaar zette de 14-jarige Japanner Shotade Makisumi het onofficiële wereldrecord van 12,11 seconden neer. Dit was tij dens een klein toernooi en de tijd werd niet erkend als de nieuwe snelste wereldtijd. Het deelnemersveld op het EK be staat uit fanatiekelingen die de kubus sinds de jaren tachtig niet meer hebben losgelaten. Sinds die tijd is er ook een nieuwe generatie puzzelaars opgestaan. De jongste deelnemer is de 7-jarige Poolse Wiktoria Zborowska. Volgens de Nederlandse cuber Ton Dennenbroek gaat het we reldrecord er tijdens het EK in Ne mo aan. „Een tijd van rond de 13 seconden moet haalbaar zijn", zegt hij. Dennenbroek legt uit dat iedere cuber zijn eigen systeem van oplossen heeft. Het komt neer op veel denkwerk en snel draaien. „Het leuke is dat de verschillende technieken nu op internet staan. Je ziet dat de jongere generatie die technieken overneemt, maar de absolute toppers moeten zelf het inzicht hebben." En dat inzicht is over het alge meen een wiskundig inzicht. Top tijden zijn volgens de Dennen broek niet voor iedereen haalbaar, maar met een beetje oefenen kan iedereen de puzzel binnen 1 mi nuut oplossen. Het persoonlijk re cord van de 43-jarige Dennen broek ligt op 17,97 seconden. „Bij een wedstrijd krijg je voor je gaat draaien ongeveer 15 seconden de tijd om de kubus te bekijken. Ik kan in die tijd ongeveer zes zetten vooruit denken, dat zet vier blok jes op zijn plaats. Tijdens het draaien, zie je vanzelf wat de vol gende zet wordt." anp Dieetfirma Slim Fast haalt een re clamespotje met de Amerikaanse komediante en actrice WHOOPI GOLDBERG van het scherm. Slim Fast, een onderdeel van Unilever, heeft zich gestoord aan een aantal SEKSUEEL GETINTE grappen over president Bush. Goldberg maakte onlangs tijdens een diner in New York voor de Democratische voor mannen John Kerry en John Ed wards onder meer grove en seksu eel getinte woordspelingen op Bush' naam. Goldberg zegt al twin tig jaar grappen te maken over pre sidenten. Het is volgens haar be grijpelijk dat Slim Fast zijn handel wil beschermen, maar ,,ik moet doen wat ik als artiest, schrijfster, komediante en als Amerikaan moet doen". Foto: Reuters Het bestuur van Canberra opent van daag het 'jachtsei zoen' op kangoeroes die in de Australi sche stad rondsprin gen op zoek naar voedsel. Foto: Moré Gallert Australische activisten willen zich als menselijk schild opwerpen om de jacht op kangoeroes te dwars bomen. De natuurbeschermers is het een doom in het oog dat duizend buideldieren moeten worden afgemaakt omdat zij op zoek naar voedsel in de Australische hoofdstad Can berra rondstruinen. Door protesten van de activis ten zag het stadsbestuur van Canberra zich al genoodzaakt het afmaken van de dieren te onderbreken. De autoriteiten willen de jacht vandaag voort zetten. De afgelopen dagen schoten jagers ongeveer hon derdvijftig kangoeroes dood. Door de aanhoudende droogte rukken de normaal schuwe kan goeroes op naar de stad, waar zij zich op zoek naar voedsel agres sief gedragen. De autoriteiten spreken over een plaag. Zeker twee honden zouden al zijn gedood door de buideldieren. Ook viel een kangoeroe-mannetje een vrouw aan. Betrokkenenen klagen verder dat kangoeroes watervoorra den van de stad en voer voor schapen plunderden, anp-afp Nu het weer iets beter wordt, gaan velen lekker buiten recreëren. Lek ker? Wie zich in 'de natuur' waagt, riskeert allerlei aandoeningen, vari ërend van huiduitslag tot chroni sche ziekten. Gek genoeg juist doordat de natuur steeds schoner wordt. „Om huidirritatie te voorkomen doet u er verstandig aan na het zwemmen natte badkleding te verwijderen, te douchen en uw huid goed droog te wrijven." Al dus de zwemwatertelefoon van een willekeurige provincie in Ne derland. De vriendelijke vrou wenstem op het bandje vertelt dat in bepaalde wateren beter niet ge zwommen kan worden in ver band met rioolwaterlozingen en blauwalgen. Wie in de natuur wil recreëren, doet er goed aan zich van te voren nauwgezet te informeren over de mogelijke gevaren. Een nietsver moedende zwemmer loopt zo een maag- darminfectie op en in bin nenwateren steeds vaker ook 'zwemmersjeuk'. Een wandeling? Voor je het weet heb je geïrriteer de huid door de reuzeberenklauw of de eikenprocessierups, of loop je een infectie op door teken of vossenlintworm. En kun je gesto ken worden door muggen, vlie gen, dazen, bijen en wespen. Wie wil picknicken moet oppassen voor rode bosmieren en spinnen. Met milieuvervuiling hebben de gevaren weinig te maken. De op rukkende zwemmersjeuk komt juist doordat het water het steeds schoner wordt. Plassen zitten vol met waterplanten en die trekken weer zoetwaterslakken aan. Die kunnen drager zijn van bepaalde parasieten, die door watervogels worden verspreid. Bij zonnig weer drijven de slakken met de parasietlarven naar de op pervlakte. Badgasten die de larven Zwemrhen in een van blauwalg vergeven waterplas of sloot. Niet goed voor u! Foto: GPD al zwemmend aanraken, krijgen vreselijke jeuk en rode bulten over het hele lichaam. „Het jeukt als de pest, erger dan muggenbulten," zegt een slachtoffer. De jeuk ver dwijnt na een paar dagen, maar soms pas na een paar weken. De uitbreiding van beschermde natuurgebieden, met steeds meer recreanten erin, levert nieuwe ge varen op. Naarmate er meer reeën en muizen komen, neemt ook het aantal teken toe. Een teek wacht op struiken en bladeren tot een gastheer voorbij komt. Dan laat hij zich vallen en bijt zich vast in de huid, bij mensen bij voorkeur op een warme, vochtige plek, zo als de liezen of de knieholten, maar ook de hoofdhuid achter de oren is populair. Steeds meer te ken zijn besmet met de parasiet die de ziekte van Lyme verspreidt. Daarom moet de parasiet zo snel mogelijk worden verwijderd. Een rode kring rondom de beet, hefti ge pijnen in armen of benen, plot selinge gezichtsverlamming, dub belzien en gezwollen gewrichten zijn aanwijzingen voor Lyme. Wandelaars wordt inmiddels aan geraden nooit van de paden af te wijken, gras noch struikgewas aan te raken, alle lichaamsdelen zorg vuldig te bedekken, zeker geen korte broek en korte mouwen te dragen en elkaar na elke wande ling grondig te inspecteren. Ontspannen recreëren kan ook al niet meer in Limburg, Brabant en sinds kort ook in delen van Gel derland en Zuid-Holland; daar rukt de eikenprocessierups op. Aan de haartjes van de rups zitten gif en kleine weerhaakjes. Een aanraking veroorzaakt jeuk jes die kunnen ontsteken, ii aan de luchtwegen en ogen Smullen van wilde bosvrud er in Limburg en Groningei laas ook niet meer bij. Want je het weet word je besmet i vossenlintworm, die via uit» selen op de bessen en bram recht komt. Zo'n besmettin openbaart zich vaak pas na jaren en kan een kwaadaard vergezwel tot gevolg hebbel Mayke Calis Jaarlijks verdwijnt per huishouden 110 tot 165 kilo eten en drinken in de vuilnisbak. En dat is zonde van de 330 euro die daarvoor is be taald, stelt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting Nibud. Een huishouden gooit alleen al dertien broden weg. Volgens het Nibud kan er eenvou dig geld worden bespaard op eten La Rochefoucauld Niets verhindert zó zeer natuurlijk te zijn als het te willen schijnen en drinken. Op de website (www.nibud.nl) en in folders staat hoe: let beter op de houdbaar heidsdatum van producten en maak het oudste het eerst op, be waar etenswaren op de juiste tem peratuur. Ook op het gebruik van elektrische apparaten valt een hoop te bezui nigen. De stand-by-stand van elek trische apparaten kost een gemid deld huishouden circa 85,50 euro aan energie per jaar. Wassen op 40 graden kost bijna half zoveel stroom als wassen op 60 graden. Water kan het beste in een water koker worden gekookt, want dat is goedkoper dan op gas of in een magnetron. Ook autorijden kan goedkoper, wanneer op de rijstijl wordt gelet. Mijn oogleden wegen tien kilo per stuk. Mijn ledema ten te zwaar om te heffen. De klok tikt onverbiddelijk. Morgen vroeg op. De nacht is broeierig en warm. Zo losjes mogelijk lig ik in mijn bed. De donzen dekens luchtig halfopen geslagen. De slaap rekt zich uit over mijn lichaam. De werkelijkheid begint te zweven, ge dachten glijden wegen langzaam zak ik in de diepte... nnnjjiiiinNNNNNJJJjjjjjiiiiiinnNNNNNNJjjjiiii... Een klauw haalt uit in reflex. Blind is de donkere nacht. Ga weg! Ik luister en krijg geen antivoord. Nu ben ik op mijn hoede. De slaap is gevlucht, net als de mug. Het is stil. Verdacht stil. Misschien heeft de ellendeling zich al ingeplugd. Een paniekerige kriegelstuip volgt, maakt geen reactie los van opvliegend kwaad. Een nieuwe aanval laat op zich wachten. Heb ik hem daarnet in mijn schrikreactie dan toch geraakt, misschien? Nee hoor: nnnnjjiiiiNNNNNNjjjjiiiinnNNNNNnnnjji- II/.... Shit. Steeds verder kruip ik weg onder de dekens, tot het warme dons geen huidcel onbedekt laat, behal ve mijn tot een kwaadaardige frons vertrokken gezicht. NNNNjjiiiiinNNNNNNjjiL. Wel potver... Niet mijn ge zicht, etterbak, in ieder gaval niet mijn gezicht. Dan zie ik er niet uit morgenochtend. Onder mijn kussen ben ik veilig, voor even... want hoewel het gevaar voor een fikse steekpartij nu tot een minimum is beperkt, dreig ik ten onder te gaan aan verstikking. HEEEEET!!!! Het is de nacht, de volstrekte donkerte waarin deze vijand machtig is en ik stekeblind. Het is de frustratie dat ik de vampier niet kan zien en hij mij feilloos zal vinden om zich vol te zuigen. Het is het jen- gelige geluid dat mijn zenuwen tergt. Het is van een mug een vliegende olifant maken. Maar wie is hier nou eigenlijk Dombo? Hughhh...Hughhhh.. Lucht! Ik heb zuurstof nodig. Kop weer boven water, tot aan mijn nek ingestopt. Ik heb geen keus. Bij mijn keel wacht een strategisch hand onder de dekens. nnnNNNNjjjji- iiinnNNNNjjii.. Verdomme... Licht aan. Een wanhopi ge actie die in principe alleen maar meer hongerige soortgenoten uitnodigt. Ik zal je, ik ga je... Waar zit je?? Nergens... Het bloeddorstige teefie houdt zich tac tisch verborgen. This really BUGS me... Licht uit. Ik moet slapen. You're not worth it... Mmmm, gaaddp... Dan toch vanmiddag maar wat van die Citronella- troep aanschaffen. Alhoewel, ik vind die geur niet te harden. Muggen kunnen er ook niet tegen, zeggen ze. Larie. Evolutie geldt evenwel voor deze goed gebekte in secten. Zij laat zich niet meer om de tuin of het bed lei den, weet al lang dat juist in de buurt van die geur bange mensen vertoeven. Ze ruikt het angstzweet en wordt van dat in combinatie met die Citronella eerder bloedgeil. nnnnNNNNNNjjjiii iinnn nNNNNNNNjjjjjiii. AAARRRGGGhhhhhh!!!!!!!!! Licht aan. You little motherf €oF??This means war... Wijdbeens sta ik op bed. Vederlicht door de adrenaline die met heftige scheuten door mijn gespannen spieren stoot. Van vermoeidheid geen sprake meer. De schaamte voorbij dat het zo'n miezerig beestje is waar ik mijn complete infanterie met zwaar geschut op inzet. In de krijgshouding met opgerold tijdschrift, het eerste het beste wapen binnen handbereik om de kans op een fatale klap te vergroten. Bereid om tot het einde toe te vechten, met elke zenuw op scherp wachtend op De Aan val. Daar!!! Daar!! Daar ging ze... Maar waar.... Jaaahh... Daar! Nee...ze vliegt weer. Ik volg. This is your last dance, you little shit. PATS! PATS! Pats..pats...pats... Ik sla door. De pitbull heeft beet en is niet van plan los te laten tot de dood een feit is. Pats! Een frummeltje valt neer. Hasta la vista baby! Een zorgwekkend psychopatische lach ontsnapt uit mijn keel en buldert door de kamer. Dan is het stil, ik ben niet degene die het laast lacht. Op de muur zit een helderrode vlek, waar een 1 achtergebleven pootje in vast is blijven plakken. Verslagen zak ik neer op het i bed. I got her. but not before she got me... In de veilige stilte probeer ik opnieuw de slaap te lokken. Versuft, waarschijnlijk door het bloedverlies, geef ik me over aan de zwarte vlekken die mijn bewust zijn toedekken. TTRRRRRRRRRRRRRRRRRi- iiiiiiiiiiiiiNG... Op het randje van de slaap, schrik ik op van de wekker. Reageren? op column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2