Geen Praagse lente meer in Bratislava TOERISME Eigen museum voor een oude bruine beer ju jm Franse regio Lorraine beetje 'onder' Luxem- ligt, op zo'n 450 kilometer van Utrecht, en met rNancy als belangrijke heeft sinds kort een versie van de www.crt-lorraine.ff. biedt ook de mo- om het Paspoort voor Lorraine aan te vra- een gids die meer dan 100 s :ën biedt voor uitstapjes in ■t egio, allemaal voorzien van ciale aanbiedingen. Een ne veertig arrangementen in ?d zijn eveneens op de site te vinden onder 'korte inties'. in aanbieding VRIJDAG iSjULI 2004 M de fiets Barcelona mensen die het leuk vin- om er af en toe even lekker et buitenland tussenuit te e iaken' is Barcelona een po- *9 aire bestemming. Deze iti anse stad heeft dan ook veel d ieden; je kunt er geweldig ipen, eten en uitgaan. Maar iet ook een fietsstad is, be- öirt tot de beter bewaarde ge- lj; nen. Toch is het sinds kort [elijk er een fiets te huren, rmee kim je zelf op pad i, of deelnemen aan een ge- niseerde fietstour. Voor de ga je naar de verhuurpun- an Ciclobus Barcelona op oi chillende plaatsen in de .Voor meer informatie: Tu- e de Barcelona, tel. 0034- 689 700/742 of www.barce- turisme.com. es over vissen Wales aftvissers kunnen in Wales hart ophalen. Naast de vele lekken langs de 1200 kilo- a! er lange kust, zijn er hon- len zalm- en forelrivieren neren. Het Wales Verkeers- au heeft onlangs een nieu- rebsite geopend over de ve- 31 smogelijkheden die het rijk is. Op r.fishing. visitwales.com ïen sportvissers uitgebrei- irmatie vinden over on- idere goede visstekken en irten vis die in Wales imen. Tevens biedt de si- tord op veel gestelde en kan men er terecht 1 overnachtingsmogelij khe - jOok zaken als een getij- »t en de optie om brochu- te vragen ontbreken 2 inpingkaart indinavië - peerders trekken in steeds :re aantallen naar het noor- Ovemachten op Scandina- ïe campings wordt gestaag dairder. Voor bijna alle pings in met name Zweden campingkaart nodig. De in al in Nederland besteld len. De kaart zelf is gratis, moet elk jaar van een ac- zegel worden voorzien. bij de eerste camping men arriveert, de zegel 10 Zweedse kronen, circa ;o. De campingkaart biedt je voordelen. Behalve een irzekering op de cam- en een snelle in- en uit- kprocedure, krijgt men on- I neer reductie op veerboot- tochten, camperverhuur en dies. De Scandinavische lingkaart kan voor vertrek en coupon in de brochure - fhiggids Zweden of via in- it worden aangeschaft. het aanvragen van de i dinavische campingkaart e Zweedse campingcatalo- tel. 00800 3080 3080 of Lvisit-sweden.com. fir tochten nd Canyon on, met 48 helikopters 's iji ds grootste sightseeingbe- met wentelwieken heeft df dagelijkse tourvluchten Ti; de Grand Canyon uitge- m I vanaf Flagstaff, Sedona en uns in Arizona en vanaf der City/Hoover Dam en fegas in Nevada. Nieuw 'ij is de inzet van de zoge- -i de EC-130 Eco-Star heli- irs. Deze zijn beduidend - en energiezuinig. Ook de cabine meer comfort og beter van de omgeving men genieten. Papilion diverse tours aan van an- dfuur tot drie dagen, de n variëren van zo'n 75 tot pilar. Als enige heeft het jflandingsrechten in de e' d Canyon. In Nederland 4' Papillon een verkoopkan- n Zeist. Zie ook www.pa- - tcom. De Slowaakse hoofdstad Brati slava is aan haar tweede jeugd begonnen. Vijftig jaar stilstand wordt langzaam weggepoetst. Vooral de oude binnenstad krijgt veel van haar oude glans terug. Maar van Dubcek's 'Praagse Len te' geen spoor. door Gerard Chel Cumil gluurt. Vanuit een riool- put blikt hij op straatklinker hoogte naar voorbijgangers. Steunend op z'n ellebogen en ondeugend lachend. Cumil kijkt naar de mooie meisjes in Bratislava. Onze vrouwelijke gids ziet het anders: zo kan hij beter onder onze rokken kijken. Nu, dan komt Cumil aan z'n trekken, want de voyeur heeft positie gekozen op de hoek van Panska en Rybraska brana, twee van 's stads drukste win kelstraten. Cumil is kunst, een bronzen beeldje. Zelfs het putdeksel van waaruit hij de straat op gluurt is van brons. In de Slowaakse hoofdstad kom je meer van dit soort frivoliteiten tegen. Een paar stappen van de grijnzende gluurder staat 'Schone Naci'. Oftewel mooie Ignatius. Het verhaal achter deze kleine man wordt ons verteld door de 71- jarige Magda Poschov, die hem heeft gekend. „Hij was schoen maker, mattenklopper, schoon maker. Arm, niet getrouwd en woonde bij zijn moeder. Een vriendelijke man die altijd voor de dames zijn hoed af nam. Aan het einde van de middag ging hij in smoking, hoge hoed, vlinderdas, witte handschoenen en stok langs de restaurants voor de restjes. Bij conditorei Mayer kreeg hij altijd, keurig in gepakt in een zakje, de bakrandjes." Daar, bij Mayer op de hoek van Hlavné Namestie en Rybraska licht 'Schone Naci' in zilver ge spoten opnieuw allerchar- mantst z'n hoed en nodigt ons binnen. De bejaarde Poschov kwam als klein meisje met haar oma al in Mayer, vertelt ze. De gegoede middenstand dronk er 'n slok, rookte er 'n pijp, proef de er vers gebak. Het koffiehuis heeft alle politieke stormen doorstaan - was in het interbel lum natuurlijk wél van de staat - en is met vitrines vol Slowaaks gebak even bemind als vroeger. Kroonjuwelen Een wandeling door de com pacte oude binnenstad van Pressburg, zoals de stad begin vorige eeuw heette, worden Tussen burcht en parlement ligt het Alexander Dubcekplein, met een borstbeeld van de staats- door Chris van Twisk Vorig jaar besteedde Engeland met een tentoonstelling aandacht aan het feit dat een eeuw geleden de teddy beer zijn opwachting kwam maken. Alom in de wereld speelt het flossige beestje een prominente rol, zeker in het hedendaagse troost- en knuffel- circuit. Niet zo verbazingwekkend dus dat Rupert Bear - onze Bruintje Beer- op z'n oude dag nog altijd wordt geëerd en vorig jaar in zijn ge boortestad Canterbury zelfs een ei gen museum kreeg. Mede met dank aan de Nederlandse Marit Hendriks afkomstig uit Tilburg. Ze werkt als visits officer voor de Roy al Museum en Art Gallery in Canter bury, in welke hoedanigheid ze be moeienis heeft met liefst zes musea. Nu dus ook met het Rupert Bear Mu seum dat een jaartje geleden open ging. Nee, dat Bruintje nog eens haar pad zou kruisen had ze niet verwacht toen ze na haar opleiding personeels werk in Eindhoven ging doen. Ook niet toen ze naar Engeland overstak en in Canterbury haar MBA-studie voltooide, daar trouwde en moeder van twee kinderen werd. Met inmid dels Bruintje nu als pleegkind. Hoe wel het ondernemende beertje al wel 83 jaar is. Want Bruintje kwam als Rupert eind 1920 ter wereld. Geboren in Canter bury uit de vinnige concurrentiestrijd tussen twee kranten: de Daily Mail en de Daily Express. De Mail begon met een getekend dierenverhaal waarin voor ene Teddy Tail de hoofdrol was ■I Marit Hendriks. weggelegd. Dat schreeuwde bij de Ex press om een reactie. Dus kreeg de tekenares Mary Tourtel opdracht voor de Daily Express een dierenver haal te maken. Mary was afkomstig uit een kunstzin nig gezin. Vader was glazenier bij de kathedraal van Canterbury, een broer schreef kinderboeken. Ze huwde met een dichter die later een functie had bij de Daily Express. Rupert maakte zijn debuut op 8 no vember 1920, op de vrouwenpagina van de Daily Express. Sindsdien heeft hij geen dag verstek laten gaan, nog dagelijks is hij in de Express te vin den. Ondanks zijn bijna 84 jaar is hij nog steeds het fris ogende berenjon getje dat steevast de kwade krachten op zijn weg vindt en succesvol be strijdt. Duidelijk dus dat Rupert een succes is, wereldwijd. In meer dan dertig landen maakte hij zijn entree. In 1929 stak hij naar Nederland over. Dank zij het Algemeen Handelsblad. Dat kocht voor een na veel onderhande len bedongen prijs van 115 pond sterling een zestal verhalen. Niet als Rupert Bear maar als Bruintje Beer maakte het stripbeertje een ze getocht door de lage landen. Al spoe dig verschenen ook in diverse regio nale bladen de Bruintje Beer-verha- Rupert, al 83 jaar jong. len. In zijn eigen museum in Canter bury is te zien dat de Groningse koek jesfabriek van Brandbergen met suc ces het Bruintje Beer-biscuitje op de markt bracht. Bruintje als koekje, maar soms had hij ook de taak van taalleraar. In som mige landen werd Rupert in zijn ei gen taal afgedrukt met de bedoeling de kinderen vertrouwd te maken met het Engels. Miljonair is hij allang want in de loop der jaren zijn wereld wijd miljoenen boeken van Bruintje verschenen. Zijn beeltenis prijkt op duizend-en-één artikelen. En de kassa blijft onverminderd rin kelen. Niet zo lang geleden zocht ex- Rupert Bear Museum in Canterbury. Beatle Paul McCartney inspiratie bij Rupert voor een vrolijke video-pro ductie. En recent liggen er in ons land weer Bruintje Beer-boekjes in de win kel in ouwerwets zwart-wit en in het oude, langwerpige formaat. Mary Tourtel, de moeder van Bruin tje, moest er in 1935 mee ophouden, omdat het gezichtsvermogen haar in de steek liet. Ze schreef en tekende bijna negentig verhalen. Ze stierf in 1948 op 74-jarige leeftijd en ligt be graven op het kerkhof van de St.Mar- tin-kerk in Canterbury. Alfred Bestal was haar opvolger. Hij zette 270 Ru- pert-verhalen op papier. Alex Cubre zette zijn werk voort en sinds 1976 komt Bruintje van de tekentafel van de in Parijs wonende Schot John Har- rold. Het Rupert Bear Museum in Stour Street in Canterbury is vooral voor kinderen aardig. Ze kunnen er aan de slag met allerlei opdrachten. Maar voor menig oudere is een bezoek aan Bruintje zoiets als een feest van de herkenning. Zo ontmoet je er behalve Bruintje zelf ook al zijn vriendjes, hun tekenaars en de boekjes uit vele lan den. Je ziet dat Rupert uitgebreid op de tv is geweest, dat hij in theaters heeft gestaan en er liedjes over hem zijn gemaakt. wenteling drastisch veranderd. Gebouwen die nooit toeganke lijk waren, zijn nu open, musea opgeknapt, historische panden gerenoveerd. Maar het zijn vooral de winkel straten, steegjes en pleinen die de binnenstad die eigen smoel hebben teruggegeven die het vijftig jaar is kwijt geweest. Op ons gemak kuieren we door het autovrije centrum, door de Ventürska en Michalsk met hun talloze cafeetjes, terrasjes, eet huisjes en winkeltjes. Hier ook de eerste universiteit Istropolit- ana en een lekkere chocolade winkel. En natuurlijk Michalsk bran, de enige nog overgeble ven stadspoort waarin een wa penmuseum. Beneden de dro ge bedding van wat eens de stadsgracht was. Erboven de 'rode kreeft', een apothekers museum, om onduidelijke re denen gesloten, 'n Mooi door kijkje bieden het kronkelige Ba- tov, waar de stadsbeul woonde, en Prepostska. Veel restaurants in de steegjes Biela, Zmocnicka en Sedlarska. Met vlakbij het stadsmuseum in het oude stadhuis waar we ge ruime tijd vertoeven. Ernaast het wijnmuseum dat verhaalt over de smaakvolle Karpatische druiven. Vele wijnkelders in de binnenstad getuigen van het wijnverleden van de stad, nu vind je er moderne varianten: filmhuis, jazzclub, restaurant. Ook even naar het paleis van de Primaat, vroegere zetel van de Aartsbisschop van Hongarije. Met een fraaie spiegelzaal waar de Vrede van Austerlitz werd getekend - en met zes schitte rende wandtapijten uit het En gelse Mortgate. Zo'n complete serie gobelins schijn je nefgens anders te kunnen zien. 's Avonds naar het Slowaaks Nationaal Theater, aan het ein de van Hviezdoslavovo, tegen over het beeld van de gelijkna mige grote Slowaakse schrijver. We genieten van Carmen, sa men met busladingen Oosten rijkers die er speciaal voor zijn afgereisd. Want goedkoper dan in het eigen Wenen. Zoals zo Bratislava, vorig jaar goed voor 300.000 toeristen, ligt op nog geen uur rijden van Wenen. Wij kochten voor 380 euro twee tickets bij SkyEurope, die sinds kort vier keer per week vanuit Amsterdam di rect naar Bratislava vliegt. Zie www.skyeurope.com. Andere lucht vaartbedrijven vliegen via Wenen, Praag of Boedapest: De stad heeft zo'n 8.000 bedden beschikbaar en redelijk goed openbaar vervoer met trams en (trolley-)bussen, maar de route van de lijnen verandert regelmatig. Mede daarom is er geen kaart van het netwerk beschikbaar. Toeristen kunnen speciale kaartjes kopen, zo kost een ticket voor drie dagen 210 kronen 5,25); De Slowaakse hoofdstad heeft een VW op Klobucnicka 2, tel. 00 4212 5443 3715, e-mail bkis@bratislava.sk, website: www.brati- slava.sk. Bij de VW kun je onder meer begeleide stadswandelingen boeken a 400 kronen (10 euro) p.p. En je kunt er terecht voor ho telreserveringen, tolken, rondritten e.d. Aanbevelenswaard is het maandelijks uit-magazine "What's On', voor 40 kronen (1 euro) te kopen bij internationale kranten- en tijdschriftenkiosken. Voor het bijwonen van muziekconcerten e.d. kunnen kaartjes gekocht worden bij de VW. Wil je naar het Slo waaks Nationaal Theater of naar het Slowaaks Filharmonisch Or kest, dan moet je (ruim van tevoren) zelf boeken. Respectievelijke websites: www.snd.sk en www.filharm.sk; Een greep uit andere bezienswaardigheden: Slowaaks Nationaal Museum, Slowaakse Nationale Galerie, Natuurhistorisch museum, Museum van joodse cultuur, Fransiscaner kerk, Sofer Mausoleum en Slavin; Algemene informatie: Slowaaks Verkeersbureau, Strawinskylaan 623,1077 XXAmsterdam, tel. 020 5752 181, info@slowaaks-ver- keersbureau.nl, websitewww.slovakiatourism.sk. veel in Brati slava goed koop is: een halve liter bier, een goed glas rode wijn en een zakje pin da's op een verwarmd ter ras in hartje stad voor 90 kronen, 2,25 euro. IJzeren gor dijn Soms lijkt het alsof de stad niet gecon fronteerd wil worden met de recente ge schiedenis. Vraag bij voor beeld niet of iets verwijst naar Alexander Dubcek, de ei genlijke uitvin der van 'pe restrojka' en 'glasnost' - veran dering en openheid. 'Socialis me met een menselijk gezicht', noemde Dubcek in 1968 zijn kortstondig beleid, bekend als de 'Praagse Lente'. Militair in grijpen door de Russen en hun bondgenoten maakte daar ab rupt een einde aan en Dubcek mocht parken vegen. Om als een verloren zoon in 1989, bij die andere wel geslaagde revol te, weer te worden ingehaald. „Nee", zegt de oudere VW-in- formatrice, „ik zou niet weten wat aan hem herinnert." Toe gegeven, veel is het niet, maar de dame moet snel op strafex- cursie door de eigen stad. Tus sen burcht en parlement ligt het Alexander Dubcekplein, met zowaar een borstbeeld van de staatsman. Hij ligt begraven op Slavicie Udolie en ook het huis waar hij in goede en slech te tijden (twintig jaar perma nente politiebewaking voor de deur) woonde, staat er nog. Vraag niet hoe, de familie heeft het verkocht en met verbazing zien we dat de woning op Mi- sikova staat weg te kwijnen. Bratislava barst van de musea, maar voor Dubcek zijn Lente geen eigen plek. De Slowaakse hoofdstad is een 'n Mooi doorkijkje biedt het steegje Prepostska. grensplaats en ooit liep hier het echte 'IJzeren Gordijn', de dui zenden kilometers lange prik keldraadversperring die Oost van West-Europa scheidde. Bij de ruïnes van Devin, even bui ten de stad, moeten daarvan nog sporen te vinden zijn. „Daar ergens", gebaart iemand ongeïnteresseerd. Langs de oevers van grensrivier Morava, over het fietspad waar eens militairen met scherpe munitie op eigen mensen scho ten, lopen we naar Devinska Nova Ves. Op zoek naar reli kwieën uit de koude oorlog. Na nog een paar keer vragen ont dekken we eindelijk een ver roest wachthuisje, boven op een bunker met daarvoor een paar meter manshoog prikkel draad, gespannen langs houten palen. De paar vierkante meter nie mandsland lijkt een hangplek voor jongeren en buurtbewo ners laten er hun honden uit. Niets duidt erop dat ook maar iemand interesse heeft dit stuk je koude oorlog te onderhou den. Een bekrast infobord geeft summiere uitleg. Vijftig jaren Oost-Europese ellende worden in slechts 'n paar regels samen gevat. FEITEN CIJFERS Bij Mayer licht 'Schone Naci' al- lercharmantst z'n hoed. Vanuit een rioolput blikt Cumil op straatklinkerhoogte naar mooie meisjes. Het Grote Plein in hartje oude binnenstad. voetstappen door een stukje Europese cultuurgeschiedenis. Grote componisten woonden er voor korte of lange tijd, niet zo verwonderlijk met Wenen op nog geen uur gaans. Voor de Eerste Wereldoorlog liep tussen beide steden al een elektrische tram. We lopen langs het huis van Liszt, bezoeken het muse um gewijd aan Hummel en daar speelde Mozart voor de notabelen. Haydn dirigeerde waar nu de president resideert, Beethoven droeg zijn 78ste Opus op aan een adellijke fami lie en Bartók natuurlijk woonde er vele jaren. Van het eens zo machtige Habsburgse rijk was het de ze telstad, wat heet, in Bratislava werden hun koningen ge kroond. De St. Martins Dom waar dat allemaal gebeurde en waar de Hongaarse kroonjuwe len werden bewaard, staat er nog. Op de grens van de oude stad, aanleunend tegen enkele restanten van de stadsmuur. Maar waar de gracht lag, loopt nu de snelweg. Gebleven is de burcht. Daar, op de heuvel met uitzicht over de Donau, woonde Maria Theresa die de stad haar gouden jaren bracht. Het slot - in 1881 door brand geheel verwoest en pas in 1953 herbouwd - is te be- Na een paar keer vragen ontdekken we eindelijk een verroest wacht huisje, boven op een bunker met daarvoor een paar meter mans hoog prikkeldraad, gespannen langs houten palen. zichtigen, maar verwacht niet er veel origineels aan te treffen. Het kasteel is vooral een muse um met vaste en tijdelijke expo sities. Eigen smoel Wij kunnen de verleiding niet weerstaan een van de torens te beklimmen. Aan de andere oe ver van de Donau vallen direct de hoge foeilelijke flats in Petre- zalka op, de nieuwbouwwijk uit de jaren zestig van de vorige eeuw. Weggelopen uit het com munistische architectuurboek je. Grijs, grauw, kaal beton, eentonig, mistroostig. De Slowaakse hoofdstad heeft nagenoeg stil gestaan onder het communisme, waarvan pas met de fluwelen revolutie in 1989 afscheid werd genomen. Niettemin een pluspuntje: er werd weinig gesloopt. De histo rische binnenstad is na de om-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21