Ouders tegen komst docente Een middeleeuwer op een scootmobiel MSÊ JL 1 1 ftggta eyenoord op De Krom (pand voor zeehonden en Dedvogels in Noordwijk |n zwemverbod strand Katwijk 1 Onrust op Lucas van Leydenschool door aanstelling leerkracht met hoofddoekje Ruud Lubbers vrijgepleit van seksuele intimidatie Warmte Goedemorgen Wat een krant. vrijdag l6 JULI 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 5 IETS rÉ verkopen? 072-5196868 1 A J—J™ t Menselijk schild tegen jacht ^op kangoeroe L- Fotograaf Hans Koreman altijd op zoek naar hét detail E. Jesse Huta Galung naar kwartfinale van 'Open Leidse' Simon Garfunkel gaan na 20 jaar weer op tournee Af en toe regen 21/25° zw 3/4 www.leidschdagb1ad.nl nr. 43591 losse nummers 1,15 zatiroag 1,60 - Ongeveer zevenduizend toeschouwers kwamen af op de ijd tussen voetbalvereniging Katwijk en het grote Feyenoord, vond op De Krom. De Rotterdammers, vorig seizoen derde van and, wonnen met 0-5 van de club die vocht tegen degradatie loofdklasse. De voetbalhappening veranderde na afloop in aos door de honderden jonge handtekeningenjagers, die hun Ihelden om de benen krioelden op het smalle pad naar de spe- Pagina R6: Dringen bij Katwijk. Foto: Taco van der Eb iwiJK - Een strook strand nen tussen Noordwijk en >ort - op de grens van en Zuid-Holland - waarschijnlijk omgeto- )t een natuurreservaatje :eehonden en broedvo- Het Waterleidingbedrijf 2 dam en Staatsbosbeheer nitiatiefnemers van het willen meer dieren naar ibied trekken door het plaatselijk te verbreden andverstuivingen te laten tn. Zo zouden ook diver- tensoorten beter kunnen I beschermd. Het is de ing dat er voor natuur- bers wandelroutes ko- II dat op het terrein een itiepost wordt gebouwd, en van het Waterleiding- Amsterdam: „Er ligt nu (intig meter hoge zand- wülen een geleidelijker van strand naar dui- at meer ruimte ont- •or vogels en zeehonden, nu al vaker dan in het op het strand liggen te tden." ieenten Zandvoort en - Zwemmers kunnen Ie Noordzee in bij Kat- Scheveningen. De pro- Zuid-Holland maakte liddag bekend dat het schadelijke bacteriën al taandag geen gevaar irmt voor de volksge lid. eiste woensdag een irbod wegens ernstige 1 tfng van het zeewater, ge- 1-1 op vrijdag. Dat is volgens «winde, die gaat over iezen en -verboden, lakelijk. De verontrei- COMMENTAAR ZEEWATER lar dagen met fikse regen en overtollig, vervuild i water moet direct wor- iloosd in zee. Dat alles uitermate slecht on- den riolen in het achter- e gevolgen van de lozing P* ontreinigd water bij Kat- inti1 Schevenin- pe gen er intus- staa let om. De J5S( die de me- rs in samenwer kt TNO ver- waarschuw- week althans voor ern- j chamelijke klachten bij V onge kinderen en oude- jachten die variëren van eel- en oorontstekingen Ürritaties en maagstoor- waar de ANWB direct deed aan verantwoor- overheidsdiensten om ïrboden in te stellen, riep e overheid (de gemeente en de provincie Zuid- I dat het allemaal wel Het water zou intussen n verantwoorde kwaliteit Dat werd gisteren nog estigd door het provin- door Nienke Ledegang leiden - Omdat zij een hoofddoek draagt, hebben enkele ouders van leerlingen van de Lucas van Leydenschool geprotesteerd tegen de komst van een islamitische leer kracht naar deze school. In een brief aan onder anderen de directie van de schooi en de wethouder van onderwijs uiten zij hun verontrusting over de komst van de leerkracht. Ze vrezen dat de vrouw niet neutraal is. Zij is nu tijdelijk gestationeerd op de Teldersschool. De docente werkte eerder in vaste dienst voor het onlangs afgeschafte OALT (On derwijs Allochtone Levende Talen) en moet daarom herplaatst worden in het reguliere onderwijs. Plaatsing kan alleen voorkomen worden bij ernstige bezwa ren, iets waar volgens de directie van de Lucas van Leyden geen sprake van is. In een recente vergadering van de mede zeggenschapsraad (MR) van de school geeft de directie aan volledig achter de herplaatsing te staan. Volgens de MR-leden kan de conse quentie daarvan zijn dat verontruste ou ders hun kinderen van school halen. De directie betreurt dat, maar noemt dat ook een keuze van de ouders. Een van de verontruste ouders, eveneens MR-Iid, heeft met onmiddellijke ingang haar ta ken in de raad neergelegd. De docente weet inmiddels van de on rust op de school en voelt zich sterk be nadeeld. Zij heeft aangegeven een neu trale houding te hebben. Besloten is om de leerkracht voor het komende jaar te detacheren op haar huidige school, de Teldersschool. Deze school wil haar graag behouden. Wel is ze al in vaste dienst van de Lucas van Leyden, waardoor daar een onopgevul- de vacature is ontstaan. De tijdelijke leerkracht die zij zou vervangen is al ver trokken. De secretaris van de MR wil liever niet reageren op de kwestie. „De MR heeft het voornemen deze kwestie zo snel mogelijk tot een goed einde te brengen. Dit is heel pijnlijk voor de betrokken do cente." De directie en het Bureau Openbaar On derwijs zijn vanwege vakantie onbereik baar voor commentaar. Wethouder Hes- sing (onderwijs) kon gisteren nog niet reageren. Hij wil eerst de brief die hij van de ouders heeft ontvangen beant woorden. ciebestuur. Je ziet het voor je: eerst verlaten de badgasten massaal de zee uit angst voor een vreselijke ziekte, om even later weer een frisse duik te ne men. Twee belangrijke organisaties (ANWB en TNO) tegenover twee overheidsinstellingen (gemeente en provin cie) met botsende opi nies over de volksge zondheid. En wat moeten de Noordzee- badgasten daarmee? Die zoeken het maar uit Los van het feit dat snel moet worden gewerkt aan een beter rioleringssysteem, zouden pro fessionele organisaties er goed aan doen hun bevindingen waarbij de gezondheid in het ge ding is beter op elkaar af te stemmen. Er is niets tegen on derling gesteggel, maar het afgeven van tegenstrijdige signalen over ge zondheidsrisico's - in dit geval aan de badgast - is onverant woord. Daar schiet niemand iets mee op. Adriaan Brandenburg Noordwijk en het Hoogheem raadschap van Rijnland moeten nog instemmen met het plan. Twee weken geleden hebben zij met de twee andere instanties een kijkje genomen bij de 'Kerf in de duinen bij Schoorl. Daar is eind jaren negentig de eerste rij duinen afgegraven tot een la ge zanddam, waardoor het zee water enkele malen per jaar naar binnen stroomt. Wethouder Van Duin van Noordwijk is positief over de plannen: „Ik zie zoiets wel zit ten. Schoorl is door die Kerf een toeristische trekpleister gewor den. Het verschil met Schoorl is echter dat daar volgens historici in het verleden al sprake is ge weest van een breuk. Tussen Noordwijk en Zandvoort zou het een onnatuurlijke ingreep zijn." Geelen benadrukt dat de veran deringen bij Zandvoort veel minder ingrijpend zullen zijn dan in Schoorl. „Het gaat ook niet om sleuven, als wel om stuifkuilen. We kunnen immers geen zeewater binnenlaten in dit waterwingebied. niging is onder invloed van wind en stroming sterk ver dund. Vervuiling met rioolwater komt vaker voor, meestal als in korte tijd erg veel regen valt. Ri oolstelsels kunnen die plotse linge hoeveelheden water niet aan, waardoor ongezuiverd ri oolwater direct op het opper vlaktewater en in zee wordt ge loosd. Vorige week viel in 24 uur 35 tot 40 millimeter regen. Pagina R2: Meer aandacht voor zeewater na plensbui Leiden anno 2004: een bedelaar, inclusief reusachtige buil op zijn voorhoofd, kijkt verstoord op tijdens zijn 'werkzaamheden'. Foto: Mark Lamers door Herman Joustra leiden - Je kent dat wel. Je zit naar de bestorming van een kasteel te kijken - in een film, dat spreekt voor zich - en je denkt: "He, verrek, die ridder draagt een bril!' Of je ziet een in berenvel geklede holenmens met zijn knuppel uithalen en je denkt: 'Hmmm, wat een mooi gouden polshorloge.' Daar is een mooie term voor: anachronisme. Die term is ge reserveerd voor personen, voorwerpen en gebeurtenissen die niet in een bepaald tijdsvak kunnen voorkomen. Met het Rembrandtfestival in de Leidse binnenstad is het niet anders en dat maakt het eigenlijk wel zo charmant. Neem nou een van de schilders die op het plein voor de Hoog- landsekerk zit te kwasten. Hij is picobello aangekleed. Middel eeuwse kap op zijn hoofd en een middeleeuws gewaad om zijn lichaam. Niks verkeerds aan, kan zo zijn weggelopen uit de tijd van Rembrandt. Totdat hij, kennelijk dorstig geworden van zijn penseelstreken, in zijn scootmobiel stapt en linea recta naar de Hartesteeg rijdt, zijn voertuig naast een bierwinkel en een rijtje plastic stoelen par keert en vervolgens naar café Jantje van Leiden schuifelt. Een aardig contrast natuurlijk. Zo krijg je de lachers op je hand. Maar ach, dat zijn zo van die heerlijke kleinigheidjes, die nog eens duidelijk maken dat het hier om iets luchtigs gaat. Bo vendien, laten we eerlijk zijn, de aankleding van de figuranten, die voor een middeleeuws sfeertje moeten zorgen, is ver der tiptop in orde. Rijke vrou wen stappen in kleurige gewa den over de keien. En een schit terend geschminkte bedelaar, inclusief reusachtige buil op zijn voorhoofd, zwaait vervaar lijk met zijn ratel en kijkt eenie- der smekend aan. Een middel eeuws orkestje zorgt voor de slagroom op het toetje. De zan geres kweelt eeuwenoude lied jes ('Roeren, roeren, Anne Ma- rie-Marie-Marie), begeleid door een trommelaar en een lierspe ler. Leuk apparaat trouwens, zo'n lier. Lijkt een beetje op een gitaar. Alleen dient de bespeler aan een slinger te draaien, alsof hij koffiebonen staat te malen, alvorens hij er geluid uit krijgt. Pagina R5: 'Het gaat zoals een kip die scharrelt: achteruit' Jeffrey van As naarWSB leiden - Jeffrey van As is prof voetballer af. De 32-jarige Lei- denaar, tot vorig seizoen in dienst van eredivisionist ADO Den Haag, heeft geen contract kunnen afdwingen bij De Graafschap. Daar liep hij an derhalve week stage. Van As verdedigt volgend seizoen de kleuren van zondageersteklas ser WSB. Hij begon zijn loop baan bij Roodenburg. Via de jeugd van Ajax speelde Van As voorts bij MW (vier seizoenen) en zes jaar bij NAC. Pagina Sport Directeur weg bij Keukenhof lisse - Directeur J. Wessel van de Keukenhof stapt per 1 okto ber op. Dit heeft de raad van bestuur van de Lissese bloe mententoonstelling bekendge maakt. Wessel verlaat de Keu kenhof vanwege onenigheid met de raad van bestuur over het beleid. W. Jansen, voorzitter van de raad van bestuur, krijgt tijdelijk de leiding over de dage lijkse gang van zaken. 'Zwemmersjeuk wordt plaag' den haag - 'Zwemmersjeuk' dreigt een plaag te worden voor recreanten in plassen en vaar ten. Het aantal meldingen van mensen die bij het zwemmen ernstige huidirritatie hebben opgelopen is de afgelopen jaren fors gestegen. Dat constateert het instituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). Beheer ders van natuurwateren vrezen grote economische schade. „Zwemmersjeuk wordt hét pro bleem van zwemliefhebbers voor de komende jaren", zegt J. Sluiters, parasitoloog aan de Erasmus Universiteit. Pagina Gesprek van de Dag Cd met nieuwe songs U2 vermist nice - Tijdens een fotosessie van de Ierse rockgroep U2 in Zuid-Frankrijk is een cd met daarop een aantal nummers voor het nieuwe album van de band zoek geraakt. De Franse politie is inmiddels ingescha keld. Het is nog niet bekend of de cd is gestolen. De cd bevat opnamen voor een nieuw al bum, dat in november moet uitkomen. U2's platenmaat schappij Universal vreest dat de cd gestolen is en dat nummers van het nieuwe album op inter net zullen worden aangeboden. Commandant Harnas gedood hebron - Israëlische militairen hebben gisteren in Hebron op de Westelijke Jordaanoever een lokale commandant van de mi litante Palestijnse organisatie Harnas gedood. Dat hebben bronnen binnen Palestijnse vei ligheidsorganisaties gemeld. De 35-jarige Malek Nasser Edin werd gedood in het huis waar hij zich verborgen hield. genève/anp-rtr - Secretaris-ge neraal Kofi Annan van de Ver enigde Naties heeft Unhcr-top- man Ruud Lubbers gisteren vrijgepleit van seksuele intimi datie. Annan heeft echter wel zijn zorgen uitgesproken over de manier waarop Lubbers de klacht heeft behandeld. „Hoewel ik de klacht tegen de heer Lubbers ongegrond acht, heb ik hem schriftelijk in de sterkste bewoordingen mijn zorgen overgebracht over het incident en over de daarop vol gende gebeurtenissen." Dit schreef Annan aan kader personeel van de Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen. Naar de 65-jarige Nederlandse oud-premier liep sinds mei een onderzoek van het Bureau voor Intern Toezicht van de VN. Dat gebeurde na een klacht van een Amerikaans vrouwelijk staflid van de Unhcr in Genève. Zij be schuldigde Lubbers van seksue le intimidatie. Volgens Lubbers ging het om een 'vriendschappelijk gebaar'. Premier Balkenende zei 'zeer verheugd' te zijn met de uit komst van het onderzoek. De kwestie had hem ook persoon lijk „zwaar op de maag gelegen. Lubbers kan zich nu weer volle dig concentreren op het vluch telingenwerk." In de brief van Annan staan geen details over het incident, maar wordt alleen verwezen naar klachten over seksuele in timidatie. Lubbers heeft steeds ontkend iets verkeerds te heb ben gedaan. Volgens de 51-jarige klaagster deed het incident zich voor toen zij Lubbers' kantoor verliet na een vergadering met andere stafleden, kort voor Kerstmis 2003. De Amerikaanse krant The New York Times meldde begin deze maand dat Lubbers de vrouw een brief naar haar privé-adres had gestuurd waarin hij haar vroeg de klacht in te trekken. Diezelfde krant onthulde op 19 mei het bestaan van de klacht tegen Lubbers. Vijf jaar geleden, middenin het Centraal Massief, maakten we een dag mee die we 'opleukten' met luie bluesmuziek onder een filmpje. Het was om te stik ken zo warm, je kon niet vluch ten, schaduw was schaars, de lucht was dik van de warmte en de renners dronken en dronken en dronken. Bij de finish lieten onze cameramensen beelden zien van coureurs die alles, maar dan ook alles, aanpakten wat drinkbaar was. Een liter bronwater verdween in zeven tien seconden sissend in de bij na constant geopende keel. Blikjes werden niet losgetrok ken, maar opengerukt; tintelen de cola's werden als dukdalf van het bestaan naar binnen gekieperd en iedereen dronk. Het was zo'n dag waarin de warmte alles in een mens leeg zoog. Je werd loom en traag, je ogen vielen snel dicht, je spieren leken zuur en zelfs denken ging moei lijk. Het filmpje dat we lieten zien, was mooi. 'Drinking blues' noemden we het en ieder beeld was raak. Niets is fraaier dan een fel uit gedroogde renner aan de finish te zien staan. De ogen hol, de snoet heel spits en de benen trillend. Ze roepen, neen schreeuwen om water, om drinken, om hulp eigenlijk, want alles van binnen is uitge droogd. Op die avond hoorde ik een fraai verhaal over Joop Zoete melk. Ook hij reed in verzen gende warmte en ook hij schreeuwde van de dorst, maar het mooie van Joop was dat hij de beheersing bezat uitsluitend lauwe thee bij de finish aan te pakken van zijn verzorger. Hoe moe hij was, hoe kapot hij zat, hij weigerde ijskoude dranken en cola's. Hij pakte ze niet in eens aan en keek naar de man die hem de ader naar het leven teruggaf; een bidon thee. Met korte slokken kwam hij bij en fietste vervolgens de vrije we reld in. Joop was hierin een groot voorbeeld: beheersing on der extreme omstandig- a heden; de sleutel tot 11 succes. Mart Smeets Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, en voor 9.75 b^Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: LM V Adres: Postcode Plaats (i.v.m. bezorgcontrolei Geboortedatum: Stuur deze bon op In een on gefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant trelt u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1