REGIO Valkenburg meer met he afgesloten Geen bier, wel een echte burgemeestersketting 'Wij willen het in ons gestelde vertrouwen niet Anderhalf jaar cel geëist tegen bedenker pomproof Hazerswoude Meer aandacht vo< zeewater na plensl HOC 973 vrijdag l6 JULI 2004 door Joris Rietbroek den haag - Een 20-jarige Leidenaar hoorde giste ren bij de Haagse rechtbank achttien maanden cel en zes maanden voorwaardelijk eisen voor zijn aandeel in een overval op een benzinepomp in Hazerswoude-Rijndijk. Twee mededaders uit Wassenaar werden eerder dit jaar al veroordeeld tot celstraffen vanwege de overval en een reeks andere diefstallen. De Leidenaar stond gisteren ook terecht voor de inbraak bij een pompstation in Wassenaar en voor de diefstal van een Harley Davidson uit een Leidse schuur. Die daden had hij al bekend. Over zijn rol in de overval in Hazerswoude be stond echter nog onduidelijkheid bij zowel rech ter Timmermans als officier van justitie Mos. Vol gens eerdere verklaringen ging de Leidenaar vo rig jaar op 14 maart met twee vrienden op de scooter naar het tankstation. De vrouw die daar aan het werk was kreeg de schrik van haar leven toen de mannen met een neppistool binnenvie len. Ze vulde snel een tas met zo'n 500 euro, waarna het drietal er als de bliksem vandoor ging. Gisteren beweerde de man eerst dat hij al leen het plan had bedacht, om later pas toe te ge ven dat hij er direct bij betrokken was. Om meer duidelijkheid te krijgen over de rol van de Leidenaar in de roof hoorde de rechtbank ook een van zijn voormalige vrienden uit Wassenaar als getuige. Dit maakte de zitting nog ingewikkel der. Die beweerde namelijk eerst dat zijn Leidse kompaan de hele overval had bedacht. De Was senaarder zou geld nodig hebben en de Leide naar raadde hem vervolgens aan om het rustige pompstation in Hazerswoude te overvallen. Gis teren vertelde de getuige opeens dat de Leide naar niets met de overval te maken heeft gehad. De officier van justitie geloofde hier niets van. Voor haar was het, ondanks de tegenstrijdige ver halen, een uitgemaakte zaak. „Zelfs als de overval alleen zijn idee was, is hij in ieder geval mede plichtig", vond ze. Rechter Timmermans wees daarnaast op het verleden van de man. „U bent al meerdere malen voor de kinderrechter ver schenen en hebt daardoor al een fiks strafblad voor je leeftijd. Toch staat er in het reclasserings- rapport dat u wilt werken aan een goede toe komst." Die conclusie uit het rapport staat haaks op een nieuw delict waajrvoor de Leidenaar alweer in voorarrest zit. Tijdens zijn werk als verpleger lichtte hij een oudere dame op die onder zijn zorg viel. Hij gebruikte haar girobetaalkaarten door haar handtekening te vervalsen. Het is nog niet bekend wanneer de Leidenaar voor deze zaak voor de rechter moet verschijnen. „Je oplei ding tot ambulancebroeder kun je waarschijnlijk echt niet meer voortzetten", aldus Timmermans. De rechtbank doet op 29 juli uitspraak door Janneke Dijke roelofarendsveen - Hutten- bouw heb je in alle soorten en maten in de regio, maar bij de huttenbouw in Roelofarends- veen worden alle records gebro ken. Een kleine duizend kinderen - 986 om precies te zijn - timme ren er deze week lustig op los. Zij krijgen steun van vaders, moe ders, opa's en oma's. De hutten- bouw is een goede smoes om weer even kind te zijn. Menigeen zou het benauwd krijgen bij de gedachte verant woordelijk te zijn voor een klei ne duizend kinderen en alle bij behorende splinters. De hoofd leiders van de Veense hutten- bouw, Fred van Amsterdam en Gerrit Kunst, ogen daarentegen uiterst relaxed. Op onzichtbare wijze houden ze vanuit hun ooghoeken alles in de gaten. Als op woensdagmiddag een paar ouders met een flesje bier over de witte lijn bij de kantine stappen, zijn ze in een mum van tijd paraat. „Daar zijn we heel streng in: op het terrein mag je absoluut geen alcohol nuttigen", legt Kunst uit. „Het zou een slecht voorbeeld voor de kinderen zijn." De veertig tot vijfenveertig vrijwilligers die da gelijks in de weer zijn, mogen pas na vier uur aan het bier. Als de laatste kinderen vertrokken zijn. De huttenbouw in Roelof- arendsveen wordt volledig ge rund door vrijwilligers, maar dat betekent niet dat het een ongeorganiseerd zooitje is. Het zelfbouwfestijn is een oliede machine met een draai boek dat staat als een huis. Sommige bedrijven verzamelen het hele jaar hout en twintig vrijwilligers zijn weken van te voren elk weekeinde al in de weer met de voorbereidingen. De enige onzekerheid elk jaar weer is de locatie. Het verlaten landje aan de Sotaweg - pal langs de A4 bij het Ringvaarta quaduct - moest, na jarenlang touwtrekken met rijkswater staat, dit jaar echt opgegeven worden. Het ligt vol met grond voor de verbreding van de A4. Het huttendorp is nu opge bouwd rondom de oude veiling midden in het dorp. Helaas een stuk geciviliseerder, vinden de vrijwilligers, die wel van ruig houden. Op de oude stek moes ten ze zelf de waterleiding aan leggen en daar genoten ze van. Maar zo midden in het dorp is het ook wel weer gezellig, vin den veel ouders. „Hier loop je wat makkelijker even aan." door Bas de Rue en Roza van der Veer valkenburg - Het Valkenburgse meer is afgesloten voor boten. Een groot hek bij de Wassenaar- se Watering sluit de toegang van het meer hermetisch af. Het hek, dat illegaal is neergezet door het zandwinbedrijf Van Herwaarden bv., mag van Valkenburg blijven staan. Het college wil het hek met een zes meter hoge portaal in de komende tijd legaliseren. Op het Valkenburgse meer is al jaren overlast door snel varende motorbootjes. Die komen via de Oude Rijn en de Wassenaar- se Watering op het Valkenburg se meer. De bootjes veroorza ken overlast voor de vele surfers en andere recreanten op het meer. Maar ook voor de grote zandschepen zijn de speed bootjes een last. Niet alleen op het meer maar ook op de smal le Watering en de Oude Rijn. Met name woonbootbewoners in de Oude Rijn klagen al jaren steen en been over de hard- vaarders. Zandwinner Van Herwaarden, die samen met de provincie ei genaar is van de plas, heeft ver schillende keren geprobeerd de toegang tot het meer te af te sluiten door een blokkade aan te brengen onder de noodbrug over de Wassenaarse Watering. Dat werkte niet omdat het slot van de blokkade iedere keer werd vernield. Met de plaatsing van een hek, dat door de zand- schippers kan worden geopend, is het meer nu wel afgesloten. Van Herwaarden, die geen en kele toelichting wil geven op de problemen op het meer, vol doet hiermee aan de voor schriften in de milieuvergun ning dat het meer buiten werk tijden is afgesloten voor (mo torvoertuigen. Tot klachten heeft de afsluiting van het Valkenburgse meer nog niet geleid. Bij de meli het gemeentehuis in burg zijn geen telefoon! nengekomen. Of er klachten zijn over hard\ kan woordvoerder R, niet zeggen. „De zome nog beginnen. Misschi we daar in het najaa zicht op hebben." Mog door de, voor de leg; noodzakelijke, inspraa dure wel klachten naa komen. Want door heth den niet alleen de mot van het meer geweerd, en roeiboten kunnen kenburgse waterplas ni op- Ml Daar is de J. Saat, eigeru het aan het meer gelege 'e centrum De Tender, niee- mee. Zij is onaangena rast door de plaatsing hek. „Heel vervelend. Ni geen enkel bootje meei op", zegt zij. Volgens caondememer is de m schromelijk overdreve onveilig was het niet meer. Vorig jaar zijn ee waar twee ongelukken maar als je gewoon ov 11 loopt kan je dat ook men. Ze hebben het speedbootjes overtrokki hek gaat ten koste van d digheid op het meei Saat. .Alleen surfers ku nu nog komen. Jammi als het windstil is, valt h0 meer te beleven." Surfer K. Ros uit Kati zich vinden in de met de getergde horecao mer. „Ik kom hier al Het is mij nog nooit op dat het hier onveilig is.' jaars student en surflif H. Osinga sluit zich hie al bekent zij dat het I voor alle watersporter^ lende gevolgen heeft, voor de plezierbootje voor de surfers is het het minder druk is", lacn goedge- Slapen in een zelfgebouwde hut is ieder jaar weer een hoogtepunt tijdens het huttenbouwen in Roelofarendsveen. Foto: Taco van der Eb Dinsdagochtend om 9 uur be gint de huttenbouw, maar het eerste kind staat dit jaar al om kwart over zeven voor de poort. Huttenbouwen is in Roelof arendsveen een kwestie van hard werken. Wil je echt mee tellen dan is je hut woensdag halverwege de dag min of meer klaar. Treuzel je, dan sta je he lemaal achteraan in de rij van duizend kinderen bij het uitde len van de milieuvriendelijke verf. Echte verf mag niet, want het hout wordt na afloop ver brand. Later op de woensdagmiddag kleurt het dorp lichtblauw, roze en geel, maar de lucht kleurt steeds donkerder. Het begint te regenen en veel kinderen ver trekken. Hoofdleider Kunst maakt zich nog geen zorgen over het slaapfestijn de volgen de dag, het hoogtepunt van de week. „De weersvoorspellingen voor morgen zijn beter." Een herhaling van vorig jaar, toen de regen met bakken uit de he mel kwam, komt er vast niet, hoopt iedereen duimendraai end. 's Avonds delen de vrijwil ligers het huttendorp in in wij ken en geven ze elke hut een straatnaam en een nummer. Het worden bloemennamen, omdat de veiling volgend jaar plaatsmaakt voor woonwijk De Bloemen. Bij de Veense huttenbouw hoort ook de burgemeestersbe noeming. Chantal Wolken is dit jaar de gelukkige, omdat ze de dorpsnaam Veilingfeestdorp heeft bedacht. Als ze donder dagochtend geïnstalleerd wordt, is de speciale ketting even zoek. Burgemeester Meer burg van Alkemade springt in en hangt zijn eigen, officiële burgemeesterketting om Chan- tals nek. Bijna gaat ze ermee vandoor. Even later loopt ze rond bij haar eigen hut met de juiste ketting. „Tuurlijk blijf ik vannacht slapen. Nou ja, sla pen, we gaan rondlopen", lacht ze. Als burgemeester verlaat je uiteraard pas als laatste het schip. Die ochtend staan veel hutten er spie en span bij. Dat moet ook wel, want het moment van de huttenkeuring is aangebro ken. Michael Duivenvoorden ('iedereen kent me als Duiv') is één van de keurmeesters. Bij el ke hut kijkt hij of die stevig ge noeg is om in te slapen. Hij no teert wat wel en niet in orde is, en waar hij later nog even moet gaan kijken. Bij Boterbloem 8 vraagt hij aan een ouder: „Wilt u vanmiddag de losse pallets nog even weghalen? Vanavond om 9 uur is het donker, dan gaan ze rennen en anders val len ze." De jongens van Boter bloem nummer 7 twijfelen nog of ze kunnen blijven slapen. „Hij is niet waterdicht." Geeft niets, zegt Duiv. „Als het gaat regenen, doen wij er een zeil overheen." Jammer dat zoveel kinderen en hun ouders twijfe len vanwege het weer, zegt hij. „We hebben heel veel zeil en als het vanavond toch gaat ho zen, kunnen we met zijn allen de veiling in." Hoofdleider Kunst is op dat moment nog wat voorzichtiger. „We houden de weerberichten in de gaten. We hebben inder daad de veiling achter de hand, maar hoe houd je 400 kinderen in toom als die met zijn allen in dezelfde ruimte liggen?" Veel ouders vinden die veiling wel een goed idee. Jenneke Stokdijk en Marcella van der Zwet laten Annelies, Ruby en Reno gerust achter in de hut. „Ze hebben de veiling toch?" Annelies hoopt gewoon dat het niet gaat regenen. „Want het is de eerste keer dat ik blijf sla pen." Het blijft droog en aan het be gin van de avond kunnen de hoofdleiders Kunst en Van Am sterdam besluiten dat het slaapfeest doorgaat. Om zeven uur staan de kinderen te drin gen voor de ingang met lucht bedden, slaapzakken en knuf fels. De vrijwilligers hebben dan alle hutten van de kinderen die komen slapen al afgedekt met plastic. „Er zijn over de drie honderd kinderen", constateert Kunst tevreden. „We hebben 300 veldbedden van het leger kunnen lenen, die staan alle maal in de veiling voor als het toch nog noodweer wordt." Of alle kinderen een oog dicht doen vannacht? „Ik zou het niet weten. Aan het begin van de nacht proberen we ze allemaal een beetje rustig te krijgen. Ik hoop dat ik om een uurtje of 2, 3 weg kan." De hoofdleiding slaapt uiteindelijk het liefst in het eigen bed. Advies: twee dagen niet zwemmei vervolg van voorpagina katwijk - Bezoekers van het Katwijkse strand moeten zelf rekening houden met mogelijk vuil zeewater na een fikse re genbui. Twee dagen niet zwem men bij Katwijk, luidt dan het advies dat de provincie Zuid- Holland nu op de website heeft geplaatst. Want daar kan, net als bij Scheveningen en Mon ster, overvloedig rioolwater in zee worden geloosd. De provincie wil meer aan dacht besteden aan de gevol gen van de riooloverstorten voor de kwaliteit van het zee water, maar een actueel advies op basis van recente metingen is niet mogelijk. Voordat een uitslag van een zeewa ster klaar is, gaan er paar dagen overeen, Sonnega van de provin Holland. Badgasten zi zelf moeten opletten, via de website www. de zwemwatertelefoo deze zomer meet staat extra vaak bij Kal tig is echter dat de monsters altijd een p op kweek in het lab moeten blijven voorc uitslag is. En in die ti vervuiling inmiddels f: dwenen. Dat is waarschijnlijk beurd toen vrijdag uiti die TNO in opdracht ANWB maakte, bleek zeewater in Katwijk en Nieuw bloed houdt Oegstgeestse oorlogsgraven in ere door Eric de Jager oegstgeest - Hij is 'van na de oorlog', Oegstgeestenaar Freek Lugt. Zoals er steeds meer Oegstgeestenaren 'van na de oorlog' zijn. Maar het verstrij ken van de tijd mag niets af doen aan de herdenking van de zeventien militairen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in zijn dorp sneuvelden. Daarom is Lugt sinds een week voorzitter van het Oorlogsgravencomité, dat jaarlijks op 11 november eer bewijst aan de geallieerde do den. „Onze voorouders hebben dit opgericht, in goed vertrou wen dat het altijd zo zou blij ven. Dat mag niet verloren gaan." In de stilste hoek van de mooie, vredige begraafplaats van het Groene Kerkje in Oegstgeest loopt Lugt de graven van de ze ventien één voor één langs. Veertien Engelsen, één Neder lander en twee Canadezen. Hij ziet ze niet voor het eerst, de strakgelijnde, witte grafstenen. Maar 'een indrukwekkend ge zicht' vindt hij het nog steeds. .Allemaal jonge knullen. Acht tien jaar, twintig, tweeëntwin tig. Lefgozertjes, zouden we ze nu noemen." Het graf van de enige Nederlander in de rij be wijst hoe wild het er aan toe ging. Eric Ditmarsch, in dienst van de Royal Air Force, werd vlak voor het einde van de oor log in een luchtgevecht neerge schoten door zijn collega's. Freek Lugt heeft de taak op zich genomen de nagedachtenis aan deze jonge vrijheidsstrijders le vend te houden. Samen met de nieuwe bestuursleden Van Krieken, La Rivière en Van den Brink. De vorige bestuursleden hadden de oorlog zelf nog mee gemaakt. Wat dat betreft heeft de overdracht een extra lading, want er zijn steeds minder mensen die de slagen om Val kenburg en Den Haag, die ook op en boven Oegstgeests grondgebied fel werden uitge vochten, aan den lijve hebben ondervonden. „Vroeger was er 'voor de oorlog' en 'na de oor log'. Die scheidslijn was heel duidelijk. Als je het nu hebt over 'de oorlog', kan het gebeu ren dat een jongere vraagt wel ke oorlog je bedoelt. Dat is lo gisch", zegt Lugt. „Maar de Oegstgeestenaren van 1945 hebben het als een vanzelfspre kendheid gezien dat zij goed zouden zorgen voor de laatste rustplaats en nagedachtenis van de mannen die voor onze vrijheid zijn gesneuveld. Zij hebben het ook als vanzelfspre kend aangenomen dat hun na komelingen daarover niet an ders zouden denken. Wij, de Oegstgeestenaren van vandaag, willen dat vertrouwen niet be schamen." De taak rust ook op de schou ders van Oegstgeestenaren, omdat er nauwelijks familie van de gesneuvelde militairen is. „Die jongens waren te jong om een gezin te hebben. In het be gin kwamen er nog wel eens ouders, maar kinderen zijn er bijna niet." Ooit lagen er ook zo'n zestig Nederlandse militairen begra ven in Oegstgeest. Bij de kerk, maar ook op een provisorische begraafplaats in een bomkrater bij de Postbrug bij Sassenheim. De Nederlanders zijn in 1970 herbegraven bij de Grebbeberg. Op twee na, zij behielden, om religieuze redenen, hun rust plaats naast het Groene Kerkje. De graven worden onderhou den door de oorlogsgraven stichting. De herdenking is in handen van het comité. Een van de weinige, of misschien wel het enige oorlogsgravenco mité dat in Nederland actief is gebleven, nadat in 1971 het lan delijke comité werd opgeheven. Dankzij het comité en de hulp Freek Lugt pro beert als voor zitter van het Oorlogsgraven comité de her denking van de gevallen gealli eerde soldaten in ere te hou den. „Allemaal jonge knullen. Achttien jaar, twintig, twee entwintig. Lef gozertjes, zou den we ze nu noemen." Foto: Mark Lamers van de gemeente Oegstgeest en tice Day. Op die dag - de wa- En ondanks het verstrijken van de kerkvoogdij van de hervorm- penstilstand in de Eerste We- de tijd, wordt de bijeenkomst de gemeente, vindt daarom nog reldoorlog werd op 11 novem- nog altijd bezocht door zo'n steeds de jaarlijkse herdenking ber 1918 getekend - herdenken honderd belangstellenden, plaats. Op 11 november, Armis- de Engelsen alle gesneuvelden. „Het worden er steeds minder, maar de mensen die komen, zijn er om de juiste reden. Je moet niet komen voor de show, want die is er niet. Het gaat om de gedachte." ningen ernstig vervuild s rioolwater. Maandag "j teerde het Hooghe jr schap van Rijnland alir zeewater weer in orde als Rijkswaterstaat, da sultaten gistermiddag t maakte. „Op een paai1' is nog iets van de v aangetroffen, maar i overal onder de wettel men. De vervuiling b niet, zoals de ANWB 1 tot tien dagen zitten. H veel sneller verdund ei spoeld zodat het voor zone geen probleem is. In Noordwijk maakt n ondertussen zorgen ov constateerde vervuili Noordwijkse wethoui strandzaken Van Duin f op dat de kans bestaa vervuiling die TNO aJi vrijdag voor de kust vaist heeft geconstateerd in ting van Noordwijk di 1, hebben net de Blauwe dan krijgen we dit. Pi het moment dat we 1 -K paar mooie zomersi p staan." Volgens Sonni 1 ven ze zich in Noordv J zorgen te maken, aanj vervuiling sterk is verdi if Op het Katwijkse geme klinkt opluchting, nu 1 kan worden ingetrokto n ook ergernis, over de waarop de ANWB ge" en provincie woensdaf !c met de 'crisis die nu f crisis is', meldt een wc ster. Overleg tussen di 1( cie en de ANWB over stige afstemming van ij sultaten is inmiddels g

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12