LEIDE Leidse bouw en horeca verstrikt in regels Hans Koreman: Altijd op zoek naar hét detail Basisscholen in actie tegen overgewicht Duïnrelfë* sburgerweg [op de schop Uitgekeken op uw collega's REGIO R1 Raad van State buigt zich over het Plantsoen um Goedemorgen Wat een krant. Eczeem? Dat wordt genieten! - Het verkeer op de l irgerweg moet met in- -an volgende week reke- houden met vertraging. v lag wordt begonnen met loudswerkzaamheden weg tussen de Houtlaan t Warmonderweg. De amheden duren tot 20 as. Daarnaast worden e parkeervakken herbe- Deze klus duurt tot eind iber. bit van de straat wordt :elijk verwijderd en ver- idoor nieuw, 'stil', asfalt. :dt een geluidsreductie van ongeveer drie deci- it de wegwerkzaamhe- irden de bomen aan iten gesnoeid, in twee fasen gewerkt, td in' en daarna 'stad wordt begonnen met de 'stad-in'. Het verkeer in tie richting kan wel ge- laken van de Rijnsbur- Het andere verkeer Jomgeleid via Warmon- en Oegstgeesterweg of ïgeesterstraatweg en de ;eweg. De bussen iexxion nemen deze ik. (advertentie) 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in vJeidschdagblad.nl r meer informatie ereld, mijn krant. I kidsch^ Dagblad vrijdag l6 JULI 2004 door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse bouw en hore ca raken verstrikt in regelgeving van instanties. Ondernemers lo pen te hoop tegen onduidelijke, tegenstrijdige en overbodige re gels, blijkt uit een inventarisatie van het CDA. De oppositiepartij roept nu de gemeente op om met ondernemers nieuwe richt lijnen te maken. De partij heeft een notitie ge schreven over de ervaringen en ergernissen van ondernemers in de bouw en in de horeca. Het CDA concludeert op grond van de klachten en de gesprekken die nadien nog zijn gevoerd, dat de gemeente moet ingrij pen. De belangrijkste aanbeve lingen zijn dat de gemeente een werkgroep moet oprichten en moet kijken of een nieuw soft wareprogramma die vergun ningprocedures aanzienlijk ver snelt, handig is om aan te schaffen. „Om wat meer inzicht te krij gen in de regelproblematiek hebben wij met woordvoerders van belangenorganisaties ge sproken", schrijven de raadsle den Linda Lieverse en Jan-Jaap de Haan. „Ook hebben wij on dernemers uit de toeristen-, ho reca- en bouwsector geïnter viewd. Wij hebben dit niet sys tematisch gedaan. Na tien in terviews en na gesprekken in de 'wandelgangen' was voor ons de problematiek duidelijk." Overigens heeft de partij tijdens het onderzoek al vragen over het onderwerp aan burgemees ter en wethouders gesteld. Die antwoordden onder andere dat als er al (te veel) tegenstrijdige regels er zijn, ze bij de gemeen te zelf niet voorkomen. „Leiden gaat rigide om met uit voering van regels", stelt een ondernemer in het CDA-rap- port. Meer dan eens laten de ondervraagden blijken dat naar hun gevoel de gemeente wille keurig is of met twee maten meet. Procedures duren te lang. Ronduit tegenstrijdig zijn be paalde regels ook. Verschillen de instanties zitten elkaar (daardoor) in de weg. Zo komt het voor dat bij cafés en in discotheken vluchtdeuren open blijven staan - ze moeten in één beweging te openen zijn. Maar terwijl bij de deur wordt gefouilleerd op wapens en drugs, komen dealers en herrie schoppers via zo'n zijdeur zon der problemen binnen, al dan niet met hulp van binnenuit. Zo botsen meerdere belangen: de veiligheid van de bezoekers, de wensen van de politie en de voorschriften van de brand weer. „Wanneer de regionale milieu dienst een deur dicht wil van wege geluid en de brandweer een deur open wil vanwege vei ligheid, zijn dit afzonderlijk be grijpelijke, maar tegenstrijdige adviezen", schrijft het CDA. Hopelijk komt de werkgroep 'Samen regelen' tot meer een duidigheid, meer begrip, betere communicatie en nieuwe richt lijnen, aldus de partij. Het CDA is erachter gekomen dat er software bestaat, „waar bij in korte tijd een vergunning kan worden aangevraagd op het gebied van horeca en eve nementen. Een eenvoudige aanvraag is binnen drie werk dagen verwerkt." De partij vindt dat de horeca baat heeft bij een dergelijk programma. Bedrijfsloket als klaagloket Enkele voorbeelden van ge noemde klachten: Als ik zie, dat er met twee maten wordt gemeten durf ik dat niet elders in de gemeente te zeggen. Ik moet zorgen, dat ik een goede verstandhouding houd met de gemeente. Ik moet op eieren lopen." (Een bestuurslid van een belangen organisatie) „Ik haal het uithangbord van de vorige eigenaar van de ge vel om het te schilderen. De naam wordt veranderd. Het zelfde bord, met de andere naam, hang ik weer op. Ik krijg een schrijven van de ge meente dat hiervoor een regu liere bouwvergunning moet worden aangevraagd. Dit duurt twaalf weken. (Een winkelier) „Ik maak en herstel daken. De brandweer in Leiden vindt dat er onder het dak een extra onderversteviging, een meta len constructie moet komen, omdat het dak bij brand kan smelten. Andere gemeenten vinden dit weer niet(Een Leidse fotograaf brengt boek op de markt door Eric-Jan Berendsen leiden - Koningin Beatrix heeft al een gesigneerd exemplaar en de rest van de boeken ligt in de winkel te wachten op een ko per. De Leidse fotograaf Hans Koreman blikt in zijn overzicht 'Een echte Koreman' terug op 15 jaar fotografie. Opvallende details, humor en nieuwe gezichtspunten. Dat zijn de kenmerken van Kore man. Huwelijksfotografie vormt een belangrijk deel van zijn oeuvre. „Maar de foto's zijn nooit geposeerd", aldus Kore man. Druk uit zijn omgeving was voor de fotograaf reden om het boek uit te geven. „Een deel van mijn foto's was al eens te zien op drie exposities maar op een gegeven moment werd er gezegd: 'Hé Koreman, er moet een boek komen'. Dat is dan nu uitgegeven." Hij fotografeert al sinds zijn tijd op de middelbare school, ging daarna geschiedenis studeren, werd lid van Minerva en rolde als het ware de fotografie in. In middels is hij bekend in bin nen- en buitenland en is hij on der meer vaste fotograaf van het Prins Bemhard Cultuur fonds en de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Koreman is constant op zoek naar 'iets einders'. „Met alle res pect, maar van de traditionele bruidsfoto's moet ik niks heb ben. Op de dag van een bruiloft ben ik er van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat bij. Ik kijk naar details die specifiek zijn voor die dag. Ik plan geen fo to's, ik bewerk geen foto's maar alles komt uit mezelf. Alleen zo kan je de sfeer overbrengen." Bekende foto's van Koreman zijn de bruiloftsgast die op een oude plavuizen vloer staat met gaten in zijn sokken, een bruidspaar in Zwitserland op ski's en een paar op een steiger dat letterlijk de grote stap gaat zetten en dreigt in het water te vallen. 'Stillevens', zoals twee handen boven een blad bier en een schaal bitterballen, zijn ook als wenskaarten in warenhui zen te koop. Daarnaast is Koreman altijd op zoek naar dè foto. „Zo reed ik ooit over het Rapenburg en zag in het studentenhuis boven Barrera op de hoek met de aannemer) „Er zouden 'oneindige' ver gunningen afgegeven moeten worden. Een vergunning ver andert niet bij onveranderd beleid, niet bij een onveran derde onderneming en niet bij een onveranderde onderne mer. Een vergunning zou eens in de vijftien jaar 'geschoond' kunnen worden." (Een hore- cawoordvoerder) „Het bedrijfsloket is voor mij meer een klaagloket" (Een ondernemer) den hjlag/leiden - Plantsoenbe- woner P. Terwen geeft zijn strijd tegen de onzorgvuldig uitgevoerde renovatie van het Plantsoen niet op. Gisteren pleitte hij als enig overgebleven actievoerder voor het ongedaan maken van de werkzaamheden. Het park moet volgens Terwen in zijn oude luister worden her steld. Volgens staatsraad H. van den Brilde is een pleidooi voor her stel niet eenvoudig, omdat Ter wen geen beroep heeft aangete kend tegen de monumenten vergunning, die de gemeente achteraf aan zichzelf heeft afge geven. Terwen heeft dat niet gedaan, omdat de monumen tenvergunning volgens hem maar voor een klein onderdeel van het park geldt. Met deze monumentenvergunning zijn het ophogen van het park en het verharden van de paden, op 6 augustus 2002 gelegaliseerd. Terwen heeft gelijk als hij zegt dat de werkzaamheden enkele jaren geleden door de gemeen te illegaal zijn uitgevoerd. Dat constateerde ook de voorzie- ningenrechter in Den Haag waar Terwen vorig jaar zijn be klag deed. Als gevolg van een reeks verkeerde ingrepen zijn veel monumentale bomen in het negentiende eeuwse park ernstig beschadigd of zelfs dood gegaan. De gemeente Leiden werkt mo menteel aan een beheersplan voor het park. Volgens een woordvoerder gebeurt dat in samenspraak met de Vereni ging Het Plantsoen. Terwen zei gisteren dat deze vereniging be staat uit slechts een paar om wonenden. Terwen zou zelf spreken namens 'de zwijgende meerderheid van het Plant soen'. Zijn eerste rechtszaak bij de rechtbank in Den Haag werd inderdaad gesteund door een groot aantal bewoners, maar de hoger beroepszaak die hij giste ren bij de Raad van State voer de doet hij in zijn eentje. Uitspraak binnen zes weken. Een bewoner van studentenhuis Welgelegen aan het Rapenburg op de hoek met de Kloksteeg. Foto: Hans Koreman (advertentie) Kloksteeg twee blote benen in een open raam. Ik ben toen als een speer naar huis gegaan, heb mijn camera gepakt en bij terugkomst zat die student ge lukkig nog op dezelfde plek." Inmiddels is Koreman bekend in binnen- en buitenland. „Dat komt mede omdat ik veel voor de Erasmus Universiteit foto grafeer. Zo staan er ook foto's van Ruud Lubbers, Michael Gorbatsjov, Yasser Arafat, Gerrit Zalm en Benjamin Netanyahu in mijn boek. De foto van pre mier Balkenende met de Do nald Duck, ontbreekt uiteraard niet." Een echte Koreman is te verkrijgen bij de boekhandels De Klerk, Kooy- ker en Van Stockum en kost 49,50 euro. De foto's zijn tot eind augustus te zien bij BDO Accountants en Advi seurs in ae Rooseveltstraat en daarna in de Faculty Club van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! '1 ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en ir superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! isil aai: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) el» ;ie de/Plaats: ügr gg feirorekemngn! Dl *öhng nd bij automatische incasso bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad Meling lezersservice, Antwoordnummer 127. 1SOO VB Alkmaar, ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. ding is geldig tot 31 december 2004). d gaat zorgvuldig om met persoongegevens In bet colofon v ft treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidscht5 Dagblad door Nienke Ledégang leiden - De vier basisscholen van de Brede School Leiden- Noord gaan het komende schooljaar extra aandacht be steden aan gezonde voeding en bewegen. De Springplank, De Dolfijn, de Viersprong en de Singel doen mee aan het pilot- project Okido van de GGD Zuid-Holland Noord en de Thuiszorg Groot Rijnland. Okido (Overgewicht bij Kinde ren in de Ontwikkeling) is voor de leerlingen uit groep zeven en is bedoeld om overgewicht te voorkomen. Deze leerlingen worden in een jaar drie keer ge meten en gewogen. Allemaal krijgen ze minimaal eens per maand een Okidoles van hun eigen leerkracht. Daarin is aan dacht voor een gezond ontbijt, de inhoud van de lunchtrom- mel en het belang van bewe gen. Kinderen die te zwaar zijn of dat dreigen te worden, kun- nen bovendien samen met hun ouders meedoen aan een korte cursus in het najaar. Deze ou ders krijgen in een aparte infor matiebijeenkomst nog informa tie over gezond eten, snoep-, televisie-, en computergedrag. Denise van Kesteren van de GGD Zuid-Holland Noord: „De GGD besteedt al langer aan dacht aan beweging, maar wil overgewicht nu breder aanpak ken. Daarom combineren we in Okido de thema's beweging en voeding. In de Okidolessen gaat het bijvoorbeeld over de regels voor trakteren en overblijven, maar ook over het halen en brengen naar school en het be lang van de gymles. We probe ren alles te combineren." De GGD richt zich bewust op groep zeven van de basis- (advertentie) MAGIE MET HANS KLOK OP DUINRELL Familietip! Kom deze zomer naar attractiepark Duinrell in Wassenaar. Geniet in de spetterende attracties, en het tropische Tlkibad. De gewel dige magische zomershow van Hans Klok - 8 juli t/m 22 augustus - mag je niet missenl 16-- "ü-tS? WASSENAAR Duinrell 12242 JP Wassenaar Tel (070) 51 55 258, www.duinrell.nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! school. Van Kesteren: ,Als je overgewicht wilt voorkomen geldt: hoe jonger, hoe beter. Ook willen wij dat de scholen zich intensief met het Okido- programma bezighouden. Een maal per maand is het mini mum, de stof kan niet in een weekje behandeld worden." Dat juist de vier scholen in Lei- den-Noord meedoen aan Okido is volgens Van Kesteren toeval. „Met de Brede School Leiden- Noord waren de contacten er al. Het is niet zo dat deze scho len specifiek met overgewicht- problemen kampen. Wel speelt het probleem van overgewicht meer in achterstandswijken. In dat opzicht zitten we goed in Leiden-Noord, waar meer ach terstandsleerlingen zijn dan in andere wijken in Leiden. Wat niet wil zeggen dat overgewicht alleen bij deze kinderen voor komt, het probleem is overal in de samenleving." De GGD gaat het Okidoproject na een jaar evalueren. Daarna wordt beslo ten of het breder wordt inge voerd in de regio. Cardiflorvan VSM stilt de jeuk en helpt de huid herstellen. Steeds meer Nederlanders hebben last van huidirrita tie of eczeem. Dit kan veroorzaakt worden door contact met bijvoorbeeld schoonmaakmiddelen, metalen, cosmetica of door zonlicht Eczeem kan ook berusten op een natuurlijke aanleg. Het uit zich vaak In roodheid en het ontstaan van bultjes en schilfers die veel jeuk veroorzaken. Gebruik bij huldlrritatle of eczeem Cardlflor van VSM. Gebleken Is dat Cardiflor de jeuk vermindert en dat het de huid helpt herstellen. Cardlflor ts verkrijgbaar In crème en zalf (vanaf €6£0). Speciaal bij zonne-allergie Is er Cardiflor emul sie. Verkrijgbaar bij apotheek en drogist. Lees voor g«bru* da NjVurter. kil nu >f.T,u\ et heorli|k«ij nieuwe loetjes, van h supermarkt Na.isl de bekend, tl les, lie Vtay; {hurt* »ijn KpcunvUi met piJitf slukjes v jk luehttgo m smaken it unit al en |>e, he IK» l indt te ir» het oelsHup vart ihx uporm.wki -7^1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11