Europese suiker moet knokken ECONOMIE Nieuwste vrachtschip de TGV van de zee' Bemiddeling faalt, gedupeerden aandelenlease terug bij af Japanse megabanken bepraten fusieplannen Exportsubsidies worden bijna geheel afgeschaft FNV eist 'werkgarantie' voor alle werknemers NS Gasunie leidt onderzoek waterstof als brandstof Vervuilde rietsuiker bevat chloorfenolen Superlage eierprijs dwingt boeren tot ruimen kippen 'Bolkestein handlanger wijnboeren' er: Tele2 rectificeren Telecombedrijf Te- in rectificatie plaat- bladen wegens een Wjsvergelijking met |t KPN. Dat heeft de Keren in een door ^spannen kort geding ele2 is het niet eens ipraak en gaat in ho- Als Tele2 de adver- binnen een week rt een dwangsom euro per dag. Tele2 en via Preselect altijd k is dan via KPN Bel echter vond dat deze i verkeerd beeld /gjat de voordeelnum- 5 PN buiten beschou j j en gelaten. dreigt Durion >r$e boete /qv Durion loopt risico &gelen van energietoe- irDTe wegens de \ojarop het energiebe- '•2fciisch klanten werft, i'g i op korte termijn isjgesprek voeren met i ze hun leven ni et i jan een boete worden i,9 zei een woordvoer- |'^DTe gisteren. DTe >in maart de verpun- '•8 urion voor de lr;:ve- \l oene stroom op >,2 e dat het zijn om- i'® intenwerving zou >3 Maar de toezi cht- ko jgt nog steeds veel %k Gillette ips-patiant' ij" - Philips sleept Gil- ?!o le rechter. Philips ïillette inbrei ik maakt i c ent op de elektrische 9.8 »tel Sonicare. Na ja- o derzoek en ontwik- >!o t Philips een nieuwe e markt gebracht. 1 tje maakt e en zwen- Ufeging waardoor de er gepoetst worden. ifi :ft wereldwijd een i.5»de markt gebracht i hetzelfde: principe ['3 echtszaken dienen 3 7 e (VS) en in Düssel- ïillette de borstel ropese markt produ- ps heeft er intussen 5 0 van verkocht. u betaalt deel schuld s.eHet Russische olie- 7 °iikos gei at deze ideel van zijn belas- sis betalen. Het bedrijf jstere n aan dat het 2^5 naximaal 1,3 miljard M oldoen van de aan- 7 51 milj ard dollar over i'o s is binnen redelijke reid om meer beta- 2 g Den. De grootste s ecent van Rusland zal *■1 gen zeggen meer 1*7 noeten aangaan of p moeten verkopen. Qoet: Yukos bijna 7 ...jllar aan achterstallige li betalen. daalt in landei VS 14 bRi - De omzet van de ise detailhandel is in 1 procent gedaald, o's werden minder :o meldde het Ameri- nisterie van handel xclusief de autover- de omzet met 0,2 De cijfers waren ;o an analisten hadden 1 In mei steeg de de lg pomzet nog met 1,2 |6 Elsevier r databank !8 I 5 Reed Elsevier koopt ,g laanse bedrijf Seisint 15 Mjoen dollar (630 jiro). Deze databank ,3 fke informatie in de >o nse risicomanage- j4 |or behaalt volgens 0 her een buitenge- '0 ke omzet en winst- l0 p Elsevier verwerft [zijn dochteronderne- pNexis, een juridische Het bedrijf uit Flori- jaar naar verwachting 115 miljoen dollar [een stijging van meer beent. Ni donderdag 15 JULI 20O4 den haag/gpd - De commissie-Oosting bracht gisteren eindelijk rapport uit over haar pogingen om aanbieders en afnemers van omstreden aandelenlea- seproducten dichter bij elkaar te bren gen. Die bemiddeling liep uiteindelijk op niks uit. Toch voelen de gedupeer de leasebeleggers zich moreel ge steund door Oosting en de zijnen. „Ik ben blij dat de commissie onze kant kiest en ook van mening is dat de con sument beschermd moet worden", reageert een woordvoerder van de stichting Leaseverlies. Oosting overhandigde zijn rapport gis teren aan opdrachtgever minister Zalm (financiën). De bewindsman gaf de commissie september 2003 de op dracht te bemiddelen in het slepende geschil over aandelenlease. Vanaf be ginjaren negentig zijn circa 700.000 aandelenlease-contracten afgesloten door zo'n half miljoen huishoudens. Bij aandelenlease wordt belegd met geleend geld. Over de lening moet ren te worden betaald, maar die zou ruim schoots worden terugverdiend door de belegging op de beurs - althans zo was de verwachting. Toen de aandelen koersen vanaf medio 2000 begonnen te kelderen, zakte de waarde van veel portefeuilles onder de aanschafwaarde en kwamen velen in geldproblemen. Oosting, voormalig Nationaal Om budsman, stelt dat de aandelenlease- producten te agressief aan de man zijn gebracht en dat consumenten te wei nig is verteld over de risico's. Ook is volgens hem onvoldoende gelet op de financiële situatie van de afnemers. Oosting heeft de aanbieders voorge steld driekwart van de restschuld kwijt te schelden. Dexia, de grootste aanbie der van de aandelenleaseproducten, weigerde dit voorstel omdat verzeke raar Aegon niet wilde meebetalen. Ae- gon verkocht zijn bedrijfsonderdeel met de aandelenleaseproducten in 2000 aan Dexia. En daarom zou het volgens Dexia niet meer dan reëel zijn geweest als Aegon, 'een van de veroor zakers van de problemen', had meebe taald aan deze radicale schuldsane ring. Dexia Bank is verbolgen over het eind oordeel van Oosting omdat de com missie volgens haar partij kiest. Oos ting zelf betwist dat. „Wij geven nie mand gelijk of ongelijk." Minister Zalm zei gisteren dat het kabinet voor het einde van de zomervakantie met een 'uitvoerige reactie' komt. De gedupeerde beleggers zijn welbe schouwd terug bij af. Zij kunnen wei nig met het rapport-Oosting omdat dit verslag geen enkele juridische status heeft; Dexia noemt de rapportage van de commissie-Oosting 'een non- event'De conclusies van Oosting c.s. mogen dan lijnrecht staan tegenover de uitspraak van de rechtbank van vo rige week in een collectieve rechtszaak tegen Dexia,'die rechterlijke uitspraak (Dexia heeft zich niet aan misleiding schuldig gemaakt') weegt aanzienlijk zwaarder. „Wij hebben ruim 800 brieven gekre gen", vertelde Oosting gisteren. „Daar door hebben we een uitgebreid beeld van de pijnpunten. Het is jammer dat er geen schikking is gekomen. Nu moet iedereen weer verder bij de rech ter." Bij Dexia Bank zijn inmiddels 3000 aanvragen ingediend van gedu peerde leasebeleggers die gebruik wil len maken van de schuldsaneringsre geling die de bank heeft ingesteld. Van de 3000 aanvragen zijn intussen 2500 beoordeeld door een commissie onder leiding van B.J. Asscher, oud-president van de rechtbank in Amsterdam. De helft van de aanvragen is toegewezen, de andere helft is afgewezen. Dexia heeft met 750 leasebeleggers een schuldsaneringsregeling getroffen, die samenhangt met de grote financiële moeilijkheden waarin deze personen zijn geraakt als gevolg van langlopende verplichtingen. De regeling houdt in dat voor hen een maandelijks aflos singsbedrag wordt vastgesteld - afge meten op hun inkomen - en dat wel licht na drie jaar de restschuld, die soms tienduizenden euro's bedraagt, wordt kwijtgescholden. Voor deze regeling komen in hoofdlij nen alleen mensen in aanmerking als zij per jaar meer dan 20 tot 30 procent van hun bruto-inkomen kwijt zijn aan schuldaflossing en als er geen eigen geld voor handen is. Wat dat laatste betreft wijst een woordvoerder van Dexia er op dat de (over)waarde van de eerste woning en 5000 euro aan spaargeld buiten beschouwing worden gelaten. In het rapport van Oosting wordt ook nog kritiek geleverd op het functione ren van de financiële toezichthouder AFM. Die had de beleggers eerder moeten waarschuwen tegen aandelen leaseproducten. De Autoriteit Financi ële Markten kwam in 2001 voor het eerst met een waarschuwing, maar toen waren de aandelenkoersen al dramatisch gedaald en zaten veel be leggers al in de schulden. De AFM vindt de kritiek vreemd. „De commis sie is tientallen keren hier geweest, maar heeft ons nooit gevraagd waar om we niet eerder hebben gewaar schuwd", aldus een woordvoerder. .Achteraf gezien is het dan makkelijk oordelen." Oppepper experts Twee experts in het burger lijk recht concluderen dat de beleggers de contracten voor aandelenlease ook door hun echtgenoten hadden moeten laten tekenen. Deze conclu sie betekent een oppepper voor een grote groep. Ruim 16.000 beleggers willen via de kantonrechter hun con tract voor aandelenlease la ten vernietigen, omdat hun echtgenoten geen handteke ning hebben gezet De rech ter zal naar verwachting 28 juli uitspraak doen in deze zaak. Roelvink. ex-vice-presi- dent van de Hoge Raad, en emeritus hoogleraar burger lijk recht Brunner meldden hun bevindingen in het eindrapport van de commis sie-Oosting. De Stichting Ee galease, waarin de echtgeno ten van beleggers zijn ver enigd, noemde de conclusies een 'enorme opsteker'. brussel/gpd-anp - Binnen vier jaar zullen de landen van de Eu ropese Unie bijna geen suiker meer uitvoeren. De exportsubsi dies worden vrijwel volledig af geschaft, zodat de Europese sui ker op de wereldmarkt moet concurreren met suiker uit ont wikkelingslanden. Dat is de kem van een ingrij pend hervormingsvoorstel dat EU-landbouwcommissaris Fischler gisteren presenteerde. De regels die de Europese sui ker beschermen en duur maken zijn al bijna 40 jaar oud en drin gend aan herziening toe, vindt het dagelijks bestuur van de Unie. Dankzij de subsidies is Europe se suiker bijna drie keer zo duur als suiker uit, bijvoorbeeld, Bra zilië of Thailand. Het goedkope rietsuiker uit ontwikkelingslan den wordt van de Europese markt geweerd en de produce rende EU-landen zijn aan pro ductiemaxima gebonden om het ontstaan van een 'suiker berg' te voorkomen. Het bestaande systeem belem mert de vrije concurrentie, is nadelig voor ontwikkelingslan den en houdt de productie van suikerbieten kunstmatig hoog, aldus Fischler. Bovendien werkt het niet, oordeelt de commissa ris; in de afgelopen tien jaar zijn in de Europese suikerindustrie meer dan 15.000 banen verlo ren gegaan. „Wij willen de Eu ropese suikerproductie op een duurzaam niveau brengen"al- dus Fischler. In de voorstellen gaat de gega randeerde suikerprijs met een derde omlaag. Fischler is ervan overtuigd da de consument op den duur veel minder gaat be- obel opent iken in China Akzo Nobel heeft in je nieuwe fabrieken lie lakken produceren ff meer hout dat puikt in de meubelin- e ene fabriek is geves pang, ongeveer 130 van Beijing. De ande p omgeving van •In totaal werken er en. Het aantal Chine pelocaties van de lak- Ikomt nu op acht. Bo- ijn er twee fabrieken (w. De afgelopen jaren fet van de lakkendivi- fa gegroeid tot bijn a |n euro in 2003 en er |00 mensen. utrecht/anp - FNV Bondgeno ten wil dat NS de werkgelegen heid van alle werknemers ga randeert. Het sociaal plan bij het spoorbedrijf is door de be zuinigingen op de WW-uitke- ring niets meer waard, aldus de bond. De FNV ageert tegen de nieuwe WW-regels van het kabinet en stelt dat de inkomenspositie van het niet-rijdend personeel bij ontslag ernstig wordt aange tast. Het rijdend personeel heeft wel een werkgarantie tot 2010. De komende jaren ver dwijnen bij NS honderden ar beidsplaatsen. Hiervoor heb ben de bonden een sociaal plan afgesproken. Overtollig perso neel wordt naar nieuw werk be geleid of komt in aanmerking voor een ouderenregeling. „Maar met de WW-maatregelen is het sociaal plan niet meer verantwoord", zegt FNV-be- stuurder Van den Berg. „Men sen die kort in dienst zijn gaan direct de bijstand in en oudere werknemers moeten eerst hun ontslagvergoeding opeten voor dat ze WW krijgen." „We heb ben deze brief ook aan direc teur Veenman gestuurd in de hoop dat hij een lobby opzet om de WW-maatregelen terug te draaienaldus Van den Berg. „We zien heel veel zaken op ons afkomen waar het de kabinetsplannen betreft. Uiter aard zullen we daar tijdens de CAO-onderhandelingen dit na jaar rekening mee houden", al dus NS. Bietenboeren protesteerden voor talen. De gegarandeerde prijs van bieten wordt bijna gehal veerd en de productiemaxima gaan omlaag (in totaal van 17 naar 14 miljoen ton). Ieder EU-land behoudt een ei gen productiemaximum, maar de grote producenten - Frank rijk en Duitsland zijn samen verantwoordelijk voor de helft van de Europese suikerproduc tie - kunnen quota van andere landen opkopen. Nederland zit qua productie in de 'midden moot'. De maatregelen moeten het EU-hoofdgebouw in Brussel. Foto: juli 2005 ingaan, met een over gangstermijn van vier jaar. De landen die dit jaar zijn toegetre den tot de Unie doen gewoon mee. Nederland pleit al jaren voor een vrije suikermarkt en wijst de plannen van Fischler niet af, aldus een woordvoerder van het ministerie van landbouw. LTO-voorman Maarsing, zelf bietenteler, becijfert het verlies op 1000 euro per hectare per jaar. Nederland telt zo'n 16.000 akkerbouwers die elk gemid- EPA/Benoit Doppagne deld 15 hectare bieten inzaaien. De totale strop zou voor een boer daardoor uitkomen op 15.000 euro per jaar. Ze krijgen nu een gegarandeerde mini mumprijs van ruim 43 euro per ton. In werkelijkheid is het vol gens Maarsingh nog 5 tot 8 eu ro meer, dankzij een efficiënt draaiende suikerindustrie. Door de voorgestelde prijsdaling van 37 procent zakt die garantie prijs naar 27 euro, aldus Maar singh. De boeren krijgen die prijsda ling wel voor 60 procent ge compenseerd, mits ze stoppen met de verbouw van suikerbie ten. De LTO-man vindt dat idi oot omdat het Europa op extra kosten van 1,3 miljard euro per jaar jaagt. Voor de suikerindu strie dreigt een kapitaalvernieti ging van 1,3 miljard euro. De landbouwvoorman doelt op Cosun (voorheen SuikerUnie) en CSM. Zij runnen vijf fabrie ken, Groningen (2), Breda, Put- tershoek en Dinteloord. Er wer ken 5000 mensen. groningen/anp - Gasunie gaat een onderzoek leiden hoe wa terstof aan aardgas kan worden toegevoegd. Over tientallen ja ren moet waterstof aardgas ver vangen als energiebron. Het Europees onderzoek duurt vijf jaar en kost 17 miljoen euro. Bij het onderzoek willen de experts bekijken hoe gebruik kan wor den gemaakt van de bestaande gasinfrastructuur. Daarmee kan de overgangsperiode naar een duurzame energievoorziening worden overbrugd. Aan het onderzoek nemen 39 instellingen deel, waaronder gasmaatschappijen, onder zoeksbureaus en universiteiten. Vanuit Nederland zijn TNO, ECN, Shell Hydrogen en NEN betrokken. Aangezien de eigen schappen van aardgas en wa terstof sterk verschillen, richt het onderzoek zich op veilig heid van transport, vervoer en gebruik. Volgens een woord voerder van Gasunie is water stof veel minder vervuilend dan aardgas. Hoewel de productie nu niet duurzaam gebeurt, wordt verwacht dat het over en kele tientallen jaren wel op een schone manier kan. amstelveen/gpd - De kilopakken suiker en de pondspakken suikerklontjes van Caribbean Gold die in allerijl uit de schappen werden gehaald be vatte chloorfenolen, die worden gebruikt bij de conservering van hout. De aangetroffen hoeveel heden zijn die niet dodelijk, maar wel misselijk makend. Tot nu toe zijn twee mensen ziek ge worden. Bij het verkoopkantoor van Caribbean Gold in Amstelveen stond na een oproep in de krant waarin consumenten werd verzocht de suiker naar de winkel terug te brengen, de telefoon niet stil. Op Curasao bevestigde directeur Reinier de la Fuente te zijn getroffen door 'de nachtmerrie van elke fabrikant'. Hoe en waar de stof in de sui ker is terechtgekomen, kon De la Fuente gisteren nog niet zeggen. „We stellen een onderzoek in." De suiker wordt van Curasao verscheept naar Rotterdam en opgeslagen in een magazijn bij Utrecht. Van daar wordt de suiker vervoerd naar supermarkten en bedrijven. Volgens Albert Heijn was Caribbean Gold de enige rietsuiker die de supermarkt verkocht. De Superunie, waarbij ke tens als de Spar, Vomar en DekaMarkt zijn aan gesloten heeft de leden gisteren opdracht gege ven de rietsuiker weg te halen. tokyo/gpd - Twee Japans grootbanken onderhandelen over een fusie. De UFJ Bank, vierde bank van het land, maakte gisteren bekend te wil len samengaan met de nummer twee van Japan, de Mitsubishi- Tokyo Bank. Als de fusie slaagt ontstaat het grootste bankcon cern van de wereld. Nu is dat nog Mizuho, even eens Japans. Mitsubishi geldt als de best geleide van de Ja panse grootbanken. Bij UFJ bedeigen oninbare leningen het voortbestaan. Daarbij komt dat UFJ eerder dit jaar door de banktoezichthouder de vingers werd getikt, nadat ernstige ad ministratieve onregelmatighe den waren geconstateerd. De sanering van de financiële sector wordt door de Japanse regering gezien als een essenti- ele voorwaarde voor econo misch herstel. Dat herstel be gint nu na veertien achtereen volgende jaren van malaise steeds duidelijker contouren te krijgen. drachten/gpd - De eierprijs in Nederland is op een dieptepunt beland. Veel boeren met leghennen zetten hun kippen daarom in de rui of ruimen de schuur. De oorzaak ligt in het te grote aanbod en in de concur rentie vanuit met name Spanje en Italië. De kostprijs van een ei is momenteel 4,5 cent, terwijl de marktprijs 2,5 cent is. Directeur Stuiver van Frisian Egg in Drachten wijt de lage prijzen aan de nasleep van de vogelpestcrisis van vorig jaar. Toen waren vooral de scharrel eieren niet aan te slepen. De prijzen stegen tot ongekende hoogte. Gelokt door die prijzen stapten veel vleeskuikenhou- ders over op leghennen. Bovendien kregen Spaanse en Italiaanse boeren lucht van de hoge prijzen. Ze overspoelden de Europese markt. Daardoor zijn de prijzen fors onderuit ge gaan. De meeste Nederlandse leghenhouders hebben overi gens vorig jaar een flinke reser ve kunnen opbouwen. De verwachting is dat het even wicht snel weer terug komt en de traditionele houders wel overleven, aldus Stuiver. Veel boeren leveren de 'eieren op contract. Voor deze groep valt de schade mee en komt de strop volledig voor rekening van de handel. De vrije boeren moeten per ei twee cent inleve ren. Of de consument profiteert van de lage prijzen, is de vraag. Stuiver wijst erop dat de hoge prijzen van vorig jaar ook maar mondjesmaat zijn doorbere kend in de supermarkt. Een flinke prijsdaling van de eieren in de winkel verwacht hij dan ook niet. stockholm/dpa/anp - De Zweedse regering heeft gisteren fel uit gehaald naar het besluit van Europees commissaris Bolkestein om het land voor het EU-Hof van Justitie te dagen wegens het alcohol- beleid. Minister van volksgezondheid Johansson, noemde de Ne derlander 'een werktuig voor de grote economische belangen van wijnproducenten die hun overschotten kwijt willen'. Volgens Bol kestein overtreedt Zweden de EU-regels voor vrij goederenverkeer met het verbod voor burgers alcohol te importeren via andere ka nalen dan het staatsmonopolie Systembolaget. Johansson vindt dat de EU-commissaris volledig voorbij gaat aan de motieven voor het verbod. „Bolkestein is een neoliberaal, die alcohol ziet als een product als alle andere. Hij steunt hiermee illegale activiteiten zo als verkoop aan minderjarigen in Zweden", aldus de minister in de krant Expressen. rotterdam/gpd - Met een snel heid van 75 kilometer per uur moet de nieuwste generatie vrachtschepen de 'TGV van de zee' worden. De bouwtekenin gen voor zo'n supersnel vracht schip zijn inmiddels klaar. Het ontwerp komt van de tekentafel van het Nederlands onderzoeks instituut NEA in Rijswijk en het Franse scheepsbouwconsortium BGV International. „Het schip is uitvoerig getest en kan zo in de vaart worden ge bracht", zegt ontwerper Quispel. Probleem is nog de re ders te overtuigen van de vele voordelen van het nieuwe scheepstype. „Het oogt alle maal wat futuristisch". De sche pen kosten, afhankelijk van de uitvoering, tussen de twintig en vijftig miljoen euro. Het supersnelle vrachtschip is een trimaran, het 'grotere' zusje van de catamaran. Dankzij de drie kielen ligt het schip stabie ler in het water. „De catama rans tussen Dover en Calais en die tussen Hoek van Holland en Harwich kunnen ook hoge snelheden ontwikkelen, maar deze veerschepen moet bij een '"KB.-r Jfc-T- Een van de drie ontworpen supersnelle vrachtschepen. Het grootste is 236 meter lang, de kleinste meet 140 meter. Kosten: 20 tot 50 miljoen euro. Foto: ANP/NEA stevige wind aan de kant blij ven. De trimaran van het NEA kan een kleine storm gemakke lijk doorstaan", verzekert Quispel. „Bij het testen van het schip doorstond het gebruikte schaalmodel golven met een hoogte van vijf tot zes meter.ö De hoge snelheid waarmee de 'maritieme-TGV de zee zal doorklieven, hoeft volgens Quispel geen gevaar op te leve ren voor de scheepvaart. Ook niet in het drukke Kanaal tus sen Frankrijk en Engeland. „Schepen zijn tegenwoordig uitgerust met zeer moderne na vigatie- en communicatie-ap- paratuur." De schepen zijn niet alleen wat betreft ontwerp - er zijn drie ty pes, waarvan de langste 236 meter is en de kleinste 140 me ter - en snelheid revolutionair. Ook over het gebruik ervan is grondig nagedacht. Vrachtwa gens hoeven niet in hun geheel aan boord. „Je kunt de oplegger met containers via een rail vol automatisch aan boord bren gen." De aan boord gereden trailers zullen niet meer worden vastgezet met kettingen; een volautomatisch 'kliksysteem' nagelt de trailers vast aan het parkeerdek, zodat de lading niet kan schuiven. Deze aanpak maakt het werk van de sjorders overbodig, terwijl chauffeurs eerder weg kunnen. „Met één druk op de knop worden de trailers ver- en ontgrendeld. Een efficiënt en kostenbespa rend systeem." De belangstelling voor het nieuwe vrachtschip is groot. Niet alleen West-Europese re ders hebben er oren naar, ook Aziatische landen - met China voorop - hebben huniateresse getoond. De kans is groot dat het snelle vrachtschip binnen afzienbare tijd langs de kusten vaart. Onder druk van de Euro pese Commissie, die er alles aan gelegen is zoveel mogelijk vrachtwagens van de doorgaan de Europese wegen te weren, worden transporteurs van goe deren uitgedaagd vaker voor transport over zee te kiezen. De verwachting is dat vooral in de 'doorgangslanden' Frankrijk. Oostenrijk en Zwitserland vrachtwagens te maken gaan krijgen met belemmeringen en tariefsverhogingen. In Rotter dam wordt al op deze verande ringen ingespeeld. Onlangs is een nieuwe fijn geopend om ci- trusffuit uit Zuid-Spanje te ha len en met binnenvaartschepen verder landinwaarts te brengen. Vrachtwagens zorgen voor het transport binnen Nederland.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9