buiten AND 2004 Blair vrijgepleit van misleiding vN-gezantnietweikom Elf doden bij aanslag in Iraakse hoofdstad Chirac heeft geen spijt van snel oordeel 'Er valt in november zeker iets te kiezen' Aangifte uit ziekelijke hang naar aandacht Premier kraait victorie over Butlerrapport Ingerekend i gemarteld? gidoodt Hirebellen ^tjeh - Indonesische mi- ■hebben in de provincie M>ker zestien opstande- Bedood. In het district Mkwamen dinsdag tij- Brechten zeven leden Beweging Vrij Atjeh ■om het leven. Door ge- SiDp verschillende plaat- Iers in Atjeh werden in Bog eens negen separa- 5ïdood. Volgens de rege- ■jakarta zijn de afgelopen TTmaanden 5000 GAM-le- :ni|gekomen in een poging pefcet van GAM te breken. ?ied zegt te zijn larteld door VS biM - Een Zweed die in twee jaar gevangen zeten op de Amerikaan- neb as is in Guantdnamo Cuba, zegt te zijn ge- Hij werd verdacht van tische activiteiten. De gt onschuldig te zijn. De anen lieten Mehdi Ghe- ge week vrij. In inter - ïet Zweedse media zei ijn bewakers hem fysiek hologisch martelden en 1 vernederden. tallen vast (inderporno - De Britse politie heeft bij een grootscheepse gen kinderporno 45 gearresteerd in de om- van Manchester. Meer tig woningen werden 'H;ht. Bij de operatie wa- gens de politie ruim vijf- d agenten betrokken, een politiewoordvoer- jfhen de verdachten in- 's bezocht waarop jste vormen van kin- iruik te zien zijn. er in zuiden ïl radioactief Mem - Het grondwater in Ijlen van Israël is in ver smate radioactief. Dat it een gisteren gepubli- ipport van onderzoekers iversiteit van Bershe- retenschappers denken le radioactiviteit wordt door een kerncen- limona in het zuiden land. Waar het wel van- mt, is niet duidelijk. Het tieve grondwater komt de Negev-woestijn, de allei en in nabijgelegen in Jordanië en de :he Sinaï-woestijn. anen zetten eitjes uit [Italiaanse consumen- isaties hebben opge- l tot een 'mobiele sta- fcij raden consumenten ■vandaag twee uur lang fbieltje niet te gebruiken rotesteren tegen prijs ingen. Meer dan 84 pro- n de Italianen heeft een |e telefoon. Daarmee let land na Luxemburg de jemobieltjesdichtheid [opa. Tussen 12.00 uur |0 uur moeten zo veel k mobieltjes uit, zo vin- asumentenorganisaties. er VS hervat ps Afghanistan De Amerikaanse strijd- in in Afghanistan zijn een nieuwe operatie len waarmee zij willen in dat de verkiezing van luwe president op 9 ok- "ig kan verlopen. Ope- idling Resolve is er ik op gericht om de om- leden voor het registre- kiezers zo optimaal |k te maken, zei de Ame- e militaire woordvoer- n Siepmann in Kabul, is het aantal aanslagen 1 istan flink toegeno- Bonseks kost sr 6ooo euro - Een Duitse man heeft fdewerkster van een tele- blijn aangegeven bij de [nadat hij een telefoonre- Ivan bijna 6000 euro had [gen. Hij had de hele i de telefoon gehan- fet de vrouw, die hem had Blaakt dat hij naar een pop nummer belde. Dat je de politie in het west- iWesel gisteren. gelast nieuw rden-proces - Een Turks gerechts- ïft gisteren een eerdere leling van vier Koerdi- id-parlementariërs door :htbank nietig verklaard nieuw proces bevolen, opese Unie volgt de zaak Ie oud-parlementariërs jusogen wegens de wens kara toe te treden tot de 'e EU had eerder al aan- igen op de vrijlating van Het gaat om Leyla Za- 0ffan Dogan, Hatip Dicle m Sadak. C/ -t C/ Israël vreest anarchie bij Arafats overlijden jeruzalem/anp-rtr-afp - De speciale VN-gezant voor het Midden-Oosten, Terje Roed- Larsen, is niet langer welkom in de Palestijnse gebieden omdat hij president Arafat scherp heeft bekritiseerd. „Terje Roed-Larsens verklaring was niet objectief. Vanaf van daag is hij een persona non gra ta in de Palestijnse gebieden", aldus woordvoerder Nabil Abu Rdainah. De Noorse VN-gezant uitte dinsdag in de Veiligheids raad harde kritiek op het Pales tijnse leiderschap wegens de trage hervorming van het veilig heidsapparaat. Hij constateerde dat de situatie in de Palestijnse gebieden steeds chaotischer wordt en dat Arafat 'de politie ke wil' mist om de Palestijnse regering te hervormen. Ook de Al-Aqsa Martelarenbri gades, een radicale afsplitsing van de Fatah-beweging van Arafat, hebben gisteren laten weten dat de Palestijnse gebie den voor Roed-Larsen voortaan verboden gebieden zijn. In het i9rr verleden kreeg Roed-Larsen i - vaak kritiek van Israël omdat hij pro-Palestijnse uitspraken zou hebben gedaan over het con flict in het Midden-Oosten. Israël vreest een uitbraak van totale anarchie en de ineenstor ting van de Palestijnse Autori teit in het geval van Yasser Ara fats overlijden. Dat blijkt uit een intern document van het minis^1JI terie van buitenlandse zaken. Het document waarschuwt dat waarschijnlijk 'honderdduizen den' Palestijnen naar Jeruzalem zullen komen om de begrafenis van hun leider bij te wonen. Dat zal dan vermoedelijk geooV i paard gaan met enorme de monstraties tegen de Israëli sche bezetting en wellicht lei den tot complete anarchie. De 75-jarige Arafat zit al ruim twee jaar opgesloten in zijn zwaargehavende hoofdkwartier in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. De Amerikaanse en Israëlische regering willen niets meer met hem van doen hebben. OOI1 I Bulgaar onthoofd, Filipijn leeft nog Bagdad. Bush zei dat tegen aanhangers in de staat Wiscon sin, waar hij campagne voerde. Washington verdenkt Al-Zarqa- wi en zijn groepering Tawhid wa al-Jihad ervan achter een hele reeks aanslagen en ontvoe ringen in Irak te zitten. Al-Zar- qawi zou tevens de leider zijn van al-Qaeda in Irak. Terwijl de regering van de Fili- pijnen heeft aangekondigd haar 43 soldaten in Irak 'zo snel mo gelijk' te zullen terugtrekken om het leven van de gegijzelde vrachtwagenchauffeur Angelo de la Cruz te sparen, verkeert Bulgarije in schok over de dood van een van zijn twee in Irak gegijzelde landgenoten, Georgi Lazov. De vrachtwagenchauf feur werd dinsdag gedood. Beelden van de executie zijn in^ handen van de televisiezender al-Jazeera. De ontvoerde Angelo de la Cruz zou het goed maken, zo blijkt uit verklaringen van de Filipijn- se gezant Cimatu, die door pre sident Arroyo naar Irak is ge stuurd. Volgens Cimatu is er 'geen onmiddellijk gevaar' dat De la Cruz zal worden gedood. De onderhandelingen duren voort. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - President Chirac van Frankrijk heeft geen seconde spijt gehad van zijn snelle veroordeling van een antisemitische aanval in een Parijse re- giotrein, ook al bleek enkele dagen later dat het slachtoffer het hele verhaal had verzonnen. Vol gens het Franse staatshoofd is de affaire een tref fende illustratie van het verslechterde klimaat in Frankrijk waarin Franse joden en moslims zich niet meer veilig voelen. „En wanneer er in dat kli maat sprake is van manipulatie, dan moet de manipulator worden gestraft", aldus Chirac. Het staatshoofd maakte zijn opmerking tijdens het traditionele televisie-interview dat op 14 juli, Frankrijks nationale feestdag, wordt afgenomen. Chirac besteedde het grootste deel van het ge sprek aan sociaal-economische onderwerpen maar commentatoren' wijdden na afloop de meeste aandacht aan de bruuske manier waarop de president zijn minister van financiën Sarkozy in de hoek zette. Overigens had de president verder uitsluitend lo vende woorden voor Sarkozy's inspanningen als minister van financiën en economische zaken. Met name de manier waarop hij de door de vori ge regering-Jospin ingestelde 35-urige werkweek wil aanpakken, heeft Chiracs instemming. Sarko zy wil de wet wijzigen waardoor individuele werknemers zelf kunnen aangeven of ze langer dan 35 uur willen werken. Een aanpak die door de president in het interview voluit werd ge steund. Aan het slot van het vraaggesprek maakte de pre sident bekend dat hij heeft besloten een referen dum uit te schrijven over de Europese grondwet waarover de staats- en regeringsleiders het vorige maand eens zijn geworden. Het referendum zal waarschijnlijk volgend jaar worden gehouden. door Henk van Ingen den haac/cpd - De één liegt over een vreselijke ziekte, de an der doet met een verzonnen ver haal aangifte bij de politie. Uit de zucht naar aandacht, of gaat het verder? „Er zit een steekje bij ze los." In een trein bij Parijs beroofd, mishandeld en beschilderd met hakenkruizen door Noord-Afri- kaanse jongens. Omdat ze voor joods zou zijn aangezien. Dat verhaal diste een 23-jarige Fran^aise vrijdag op. Het blijkt verzonnen te zijn, volgens haar eigen moeder ontsproten aan een ziekelijke fantasie. Presi dent Chirac zei gisteren dat de vrouw streng dient te worden gestraft. Volgens psycholoog Harald Merckelbach van de universiteit van Maastricht zijn er twee groepen mensen die valse aan gifte doen. De eerste heeft een doel voor ogen, zoekt vaak gel delijk gewin. „Ze zoeken een uitweg uit een uitzichtloze situ atie en veinzen vreselijke ziek ten om hun werkelijke proble men te maskeren." Verzonnen aangiften zijn soms ingegeven door weloverwogen wraakzucht. Anderen zoeken op een ziekelijke manier aan dacht. Hoogstwaarschijnlijk hoort de Franse vrouw bij die categorie, denkt Merckelbach. „Ze schept er vermoedelijk ple zier in om in de publiciteit te komen, in de belangstelling te staan. Zulke mensen zijn ge neigd tot fantaseren, hebben een subliem voorstellingsver mogen en kunnen uitstekend Valse aangiften 1987: Acteur Jules Croiset zegt ontsnapt te zijn uit de handen van ontvoerders, die hem dagenlang vasthielden in een riool buis in Charleroi en hakenkruisen op zijn borst schilderden. De ontvoering blijkt verzonnen. 1997: Een Turkse vrouw en haar vijf kinderen komen om het le ven bij een brand in Den Haag. Het vuur zou aangestoken zijn uit racistische motieven. Na onderzoek blijkt een neef van de omgekomen familie de eerste brand te hebben aangestoken. acteren. Theatrale persoonlijk heden die vaak leiden aan een persoonlijkheidsstoornis. Er zit een steekje bij ze los." Dat de Frangaise antisemitisch geweld als kapstok gebruikte, is volgens de psycholoog waar schijnlijk willekeurig. Hij stelt dat vaak onderwerpen worden aangegrepen, die op dat mo ment in de belangstelling staan. Er is nog niet veel bekend over de mensen die een stoornis si muleren of valse aangifte doen. Merckelbach, co-auteur van het boek 'Hervonden herinnerin gen en andere misverstanden', vindt onderzoek hard nodig, omdat die groep 'voor veel overlast zorgt en valse aangiften steeds vaker voorkomen'. Cij fers daarover heeft Merckel bach niet. Merckelbach vindt niet dat de media veel valt te verwijten in de berichtgeving rondom de Franse vrouw, die in Frankrijk een nationale rel ontketende- .Volgens Burger, co-auteur van 'Mediahypes en moderne sagen - Sterke verhalen in het nieuws', was het verhaal zo on waarschijnlijk dat het iedere re dacteur heel voorzichtig had moeten maken. „Persoonlijk had ik het wel geplaatst, maar zeker niet op de voorpagina. Een belangrijk verhaal was het wel. Zeker na al die heisa erna." londen/reuters - De Engelse premier Blair is vrijgepleit van het misleiden van de Britse be volking bij het aangaan van een oorlog tegen Irak. De premier heeft zich wel laten leiden door gebrekkige informatie van zijn inlichtingendiensten. Dat zijn de belangrijkste conclusies van het gisteren in Londen verschenen Butlerrapport. „We hebben geen informatie gevonden waardoor we de goe de bedoelingen van de premier in twijfel zouden moeten trek ken", zei Lord Butler, lid van het hogerhuis in een toelichting op zijn rapport. De onderzoekscommissie stel de vast dat premier Blair te veel geloof heeft gehecht aan de in formatie van de inlichtingen diensten als zou het regime van de Iraakse leider Saddam Hus sein een omvangrijke voorraad massavernietingswapens heb ben opgebouwd, die bovendien binnen 45 minuten zouden kunnen worden gelanceerd. „Maar de regering heeft geen opzettelijke poging gedaan om te misleiden", aldus Butler. Premier Blair, die de afgelopen tijd volgens opiniepeilingen veel vertrouwen heeft verloren, reageerde opgelucht. „Nie mand loog, niemand heeft ge heime informatie mooier ge maakt," zo zei hij. De premier voegde daar aan toe dat hij „volledige verantwoordelijk heid aanvaardt voor gemaakte fouten." Politieke analisten menen dat het rapport-Butler voor premier Blair is uitgepakt als een grote overwinning. Blair moest overi gens erkennen dat de informa tie van de inlichtingendiensten over de 'verboden wapens' van Saddam Hussein zachter was geweest dan hij suggereerde toen hij de brede oppositie in zijn land tegen het steunen van de oorlog in Irak bestreed. „Het is in toenemende mate duidelijk dat Saddam ten tijde van de inval in Irak niet be schikte over voorraden chemi sche of biologische wapens die klaar voor gebruik waren," al dus Blair. De veronderstelde aanwezigheid van chemische en biologische wapens was voor de regering-Blair het be langrijkste argument om als bondgenoot van de Amerika nen vorig jaar de inval in Irak te steunen. De Britse oppositieleider Mi chael Howard meent dat de re putatie van Blair is aangetast. Hij betwijfelde of de Britse be volking de premier nog langer gelooft als hij zegt dat een oor log noodzakelijk is. „Heeft hij nog wel enig krediet?", zo vroeg Howard zich af over zijn oppo nent. bagdad/gpd-anp-reuters - Bij een zware bomexplosie in het centrum van de Iraakse hoofd stad Bagdad zijn gisteren van morgen zeker elf mensen om gekomen en veertig gewond ge raakt. De explosie vond plaats bij een van de poorten tot de zogeheten Groene Zone, het af gesloten gebied waarbinnen het Amerikaanse hoofdkwartier, ambassades en de Iraakse rege ringsgebouwen zijn gevestigd. Tijdens de explosie stond voor de poort een lange rij auto's te wachten om te worden toegela ten tot de zone. Het was de eer ste grote bomaanslag in de Iraakse hoofdstad sinds de inte rim-regering van premier Alla- wi op 28 juni is aangetreden. De slachtoffers zijn een Ameri kaanse militair, drie leden van de Iraakse Nationale Garde en zeven burgers. De Iraakse premier Allawi sug gereerde dat de aanslag een vergelding is voor de razzia's van de laatste dagen, waarbij meer dan vijfhonderd verdach ten zijn opgepakt. De Amerikaanse president George Bush denkt dat Abu Mussab al-Zarqawi opdracht heeft gegeven tot de aanslag in Bill Clinton brengt bliksembezoek aan Nederland door James McGonigal amsterdam/gpd - Bill Clinton is al professioneel politicus op toernee door de wereld. Hij pro moot zijn boek 'Mijn Leven' met verve. Natuurlijk wil hij graag praten over de actualiteit. En trouwens: echtgenote Hillary zou een hele goede president zijn! Bill Clinton reist deze week door Europa. Dinsdag in Lon den, gisteren Amsterdam en vandaag Parijs. Hij is het kalme middelpunt van een klein cir cus van assistenten, reisplan- ners en gewapende veiligheids mensen. Zij zetten het normali ter zo statige Amstelhotel volle dig op zijn kop. Maar Clinton zelf is rustig. Spe lend met een dikke, onaange stoken sigaar legt hij uit dat John Kerry best de volgende president zou kunnen zijn, on danks de traditionele wijsheid dat Amerikanen in perioden van spanning of oorlog altijd voor continuïteit kiezen. „Er is echt een heel groot ver schil tussen beide kandidaten. Bush voert een rampzalig eco nomisch beleid. In een periode van oorlog geeft hij de rijkste één procent van de Amerikanen twee belastingverlagingen op rij. Dat is hun bijdrage," zegt hij cynisch. „En de middenklasse en de lagere inkomens vraagt hij hun zonen en dochter naar Irak te sturen. Die kunnen blijk baar wel worden gemobiliseerd in het landsbelang. Nee, er valt in november zeker iets te kie zen." En tot groei van banen leidt Bush' geloof in lagere belastin gen ook al niet, meent hij. „Dat werkte onder Reagan niet en dat zal ook nu niet werken," zegt de man die in acht jaar presidentschap de Amerikaanse economie uit het dal leidde. Deze ontwikkelingen ziet hij los van de oorlog in Irak en de per manente strijd tegen het terro risme. „In Irak doen wij een bagdad - Twee mannen van de in totaal 527 personen die de Iraakse overheid de afge lopen dagen heeft laten oppakken. De politie houdt grote schoonmaak en hield ver dachten aan van moorden, ontvoeringen, wapen- en drugshandel, alsook druggebrui- kers. De littekens die de mannen op hun lichamen hebben, zijn volgens de politie het gevolg van zelfverminking onder invloed van geestverruimend pilgebruik. Foto: EPA/Stefan Zaklin stapje terug met de machts overdracht. De Verenigde Na ties zijn ingeschakeld." Dat zal volgens hem ongetwijfeld op termijn leiden tot meer rust in het land. Clinton heeft altijd ge zegd dat hij achter de oorlog in Irak staat, al had hij langer ge wacht met ingrijpen om meer internationale steun te verkrij gen. Als hem gevraagd wordt naar de politieke toekomst van zijn vrouw Hilary schiet hij in de lach. „Dat moet ze helemaal zelf uitmaken. Voorlopig staan we samen achter John Kerry. En als die in november wint - wat ik heel goed mogelijk acht - zijn er de komende acht jaar helemaal geen verkiezingen waar Hillary aan deel kan ne men." Vrouwlief is op dit mo ment senator voor de staat New York. Maar, zegt Clinton:Als zij be sluit een gooi te doen naar het presidentschap sta ik er hele maal achter. Zij zou een uitste kend leider van dit land zijn. Zij heeft mij de afgelopen 27 jaar door dik en dun gesteund en de komende decennia zal ik haar loopbaan steunen waar ik dat kan." In de laatste seconden signeert Clinton met genoegen een exemplaar van zijn boek. Hij heeft er een voorschot van naar verluidt twaalf miljoen dollar voor gekregen, maar tijdens de ze rondreis is al gebleken dat het daar niet bij hoeft te blijven: zowel in Amerika, Europa als Azië vliegt het de winkels uit. De Nederlandse uitgever Balans is al bijna door de vierde druk (ofwel 50.000 exemplaren) heen. Voormalig president van de VS, Bill Clinton, voor het Amstei Hotel. Foto: ANP/Juan Vrijdag

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5