Terreuralarm mede gevolg van ultimatum al-Qaeda BINNENLAND Greenpeace: 40 procent Noordzee reservaat voor vogels en dolfijnen Nederland straks bijna half miljard minder kwijt aan EU 'Instellingen weigeren patiënten na bevriezing budget in ABWZ' Meer pitbullachtigen opgepakt Tilburg groot pretpark Verdonk roept burgemeesters op het matje Hindoestaans huwelijk Brandweerlui in actie tegen langer werken Vakantie in het water ndertrui Nike iruggehaald versum - Sportartikelenfa- Icant Nike roept uit voorzorg kindertrui met capuchon jg. In Nederland zijn van het ikel tussen mei 2003 en juni 1411.312 exemplaren ver- :ht. Nike kreeg in Engeland e meldingen binnen van idirritatie of lichte huidbe- ïadiging door het kleding- l Die problemen zouden veroorzaakt door drukkno- onder de hals van de trui. iatste omstreden pper vrijgelaten i haag - De raadkamer van rechtbank in Den Haag heeft ;de derde rapper van DHC vrije voeten gesteld. De man rdt ervan verdacht dat hij eede Kamerlid Hirsi Ali in een rap met de dood ftbedreigd. Twee medever- :hten kwamen al eerder vrij. verdenking van bedreiging ft staan, aldus de persoffi- Dat geldt ook voor de twee dere verdachten. idardetector irstopt in boek ineveld - De politie in Bar- reld heeft bij een controle op nieuwe snelweg A30 een 32- igeman uit Wekerom betrapt ieen radardetector had ver- ipt in een uitgehold boek. De :nten vonden de detector it behulp van het nieuwe ra- detector-detectieapparaat )A). Radardetectieapparaten li sinds begin dit jaar verbo- j. De politie beschikt sinds |t over een RDA om verbor- a apparaatjes op te sporen. lim 5 miljoen oor Darfur n haag - De Samenwerkende lidorganisaties (SHO) heb- n in een week tijd 5,7 miljoen ro binnengekregen op giro ivoor Darfur. Het grootste el van dat bedrag, namelijk 5 Jjoen euro, komt van minis- VanArdenne (ontwikke- gssamenwerking). De SHO 31 gonnen een week geleden de 1 tionale actie Help de slacht- èrs in Darfur. I efstallen in d aven Rotterdam tterdam - Enkele bedrijven de Rotterdamse haven zijn laatste weken het slachtoffer worden van grote diefstallen, n een afgesloten opslagter- ïn werd eind juni 24.000 kilo n kostbare titaniumplaten itvreemd. De afgelopen week- ïden verdwenen in het ge- ed twee partijen nikkel en een rtij amandelen. Hoffmann drijfsrecherche heeft een be- 1? ling van 10.000 euro uitge- >fd voor de gouden tip die 1 lar de titaniumplaten leidt. ID te laat met Vergunningen n haag - Bij ruim 28.000 aan- agen voor reguliere verblijfs- f rgunningen die bij de Immi- 1 atie- en Naturalisatiedienst ND) liggen, is de wettelijke 51 irmijn verstreken. Het gaat u erbij om aanvragen met een V| itteüjke beslistermijn van zes 1,1 aanden, die niet met asiel te aken hebben. Daarvan krijgt °j iIND er jaarlijks 300.000. Mi- P sterVerdonk (vreemdelingen- ken) noemt de dienstverle- ngvan de IND in een brief r in de Kamer op onderdelen idert enige tijd ontoereikend'. uoeker Bospop V ood gevonden "jtert - De brandweer heeft in J Zuid-Willemsvaart bij de I heepsbouwkade in Weert het 1affelijk overschot gevonden 3 m de 47-jarige Lei Lambers uit e plaats. De man werd sinds ckfestival Bospop afgelopen eekeinde vermist. De man I rliet Bospop in de nacht van terdag op zondag na het slot- incert van Deep Purple. De ilitie sluit een misdrijf niet uit. atuurlijke dood V ud-diplomaat in haag - De 53-jarige oud-di- lomaat Jan Boerland is niet «moord, maar op natuurlijke ijze overleden. Dat meldde de aagse persofficier van justitie steren. Politie en justitie taakten eerder bekend dat ze - irmoedden dat de man door en misdrijf om het leven was tornen. Een familielid vond oerland's stoffelijk overschot iterdag in zijn woning in Den wee verdachten Vhoord opgepakt ag IS JULI 2004 amsterdam/anp - Greenpeace heeft 40 pro cent van de Noordzee, waaronder de kustzo ne van België en Nederland tot aan Denemar ken, aangewezen tot permanent reservaat om het zeeleven te beschermen. Schadelijke acti viteiten zoals visserij, zandwinning of olie- en gaswinning mogen daar niet meer plaatsvin den. Volgens de milieuorganisatie, die gisteren een rapport publiceerde, zijn de natuur en de vis bestanden in de Noordzee ernstig achteruit gegaan. In totaal gaat het in de Noordzee om zeven gebieden die van Greenpeace de status van reservaat krijgen, waaronder ook de als paaigebied bekende Doggersbank. Een Greenpeaceschip, de Esperanza, is gister avond vertrokken vanuit Londen voor onder zoek en actie op de Noordzee. Een woord voerder wilde niets kwijt over de aard van die acties. De aangewezen stukken zee zijn volgens Greenpeace belangrijk voor vogels, dolfijnen en ander zeeleven, en ook als paaigebied en kraamkamer voor alle commercieel belangrij ke vissoorten. Als reservaat kan het ecosys teem herstellen en kunnen vissen zich onge stoord voortplanten. Volgens Greenpeace schiet het huidige be heer van de zeeën in Europa te kort en is het te versnipperd. De jaarlijks door de EU-landen vastgestelde vangsthoeveelheden (quota) voor onder meer tong, schol en haring „zijn te zeer een econo misch compromis, dat te erg gericht is op de korte termijn en voorbij gaat aan weten schappelijke adviezen". Volgens campagneleider Gast is het niet de bedoeling dat met de reservaten de visserij 'de nek wordt omgedraaid'. In zijn optiek blijft er ruimte voor duurzaam vissen, in plaats van het leegvissen van de Noordzee. „Er zit nu nog maar een fractie aan soorten vergeleken met honderd jaar geleden." Alleen zo kunnen vissers ook op lange termijn in de Noordzee blijven vissen, aldus Gast. Rijswijk/ANP - Het aflopen van het ultimatum dat het door Osa ma bin Laden geleide terreurnet werk al-Oaeda had gesteld, heeft meegewogen bij de tot standkoming van het huidige terreuralarm in Nederland. Dat liet de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) gis teren weten. Het ultimatum van al-Qaeda loopt vandaag af. De islamiti sche organisatie had de Euro pese landen een wapenstilstand in het vooruitzicht gesteld als zij zich binnen drie maanden zouden terugtrekken uit Afgha nistan, Irak en andere islamiti sche landen. De AIVD bena drukte dat het aflopend ultima tum slechts een onderdeel vormt van een complex van factoren die in de dreigingsana lyse hebben meegespeeld. Ondertussen trokken politie bonden ACP en NPB gisteren aan de bel over het terreu ralarm. Politiemensen zouden hierop niet goed zijn voorbe reid, terwijl minister Remkes (binnenlandse zaken) aangeeft dat hij alle politiekorpsen op de hoogte heeft gesteld van de in structies bij terreuralarm. De ACP eist in een brief aan Remkes meer duidelijkheid. Volgens de bond is er grote on rust onder politiemensen door „gebrek aan informatie en het ontbreken van specifieke veilig heidsmiddelen". Dat de paraat heid van diverse opsporings diensten is verhoogd, hebben veel politiemensen volgens de ACP uit de krant moeten verne men. De NPB deelt de zorg van de ACP. Volgens voorman J. van de Pol heeft Nederland ten aan zien van de terroristische drei ging een goede informatieposi tie en weten de specialistische onderdelen van de politie pre cies wat er aan de hand is. Maar de 'gewone' politieman wordt naar zijn smaak met een 'on mogelijke opdracht' het bos in gestuurd. Ook de WD vroeg minister Remkes om opheldering over de instructies voor de politie bij dreiging van terreur. Tweede- Kamerlid Wilders sprak zijn verbazing uit dat die instructies er kennelijk niet zijn. Sinds vrijdag gelden op ver schillende plaatsen in Neder land extra veiligheidsmaatrege len wegens een verhoogde drei ging van tenoristische aansla gen. De overheid besloot daar toe op basis van aanwijzingen van de AIVD dat enkele radicale moslims mogelijk terroristische aanslagen voorbereiden. Volgens het departement zijn naast de betrokken organisaties en de politiekorpsen ook de commissarissen van de konin gin, burgemeesters en het openbaar ministerie ingelicht. „Onzekerheid over de instruc ties is natuurlijk het laatste waarop wij zitten te wachten", aldus de zegsman. De ACP verbaast zich ook over het uitblijven van informatie over veiligheidsmaatregelen in verband met het EU-voorzitter schap van Nederland. „De poli tiemensen die bij die veilig heidsmaatregelen een actieve rol krijgen, zouden het ook erg op prijs stellen als zij daarover informatie ontvangen", schrijft de ACP. De NPB zegt de minister in no vember al te hebben gewaar schuwd. Van de Pol: „Wij stel den voor ons gezamenlijk voor te bereiden op het EU-voorzit- terschap van Nederland. Dat werd toen helemaal niet nodig gevonden, men ging uit van het laagste dreigingsniveau. Wij hebben toen gezegd: dat is je kop in het zand steken en zeer naïef." De NPB wil het pro bleem op 21 juli, tijdens het re guliere overleg met minister Remkes, aan de orde stellen. Tilburg - Het centrum van Tilburg verandert dezer dagen langzaam in een groot pretpark. De grootste kermis van de Benelux loopt tien dagen lang als een 3,5 kilometer lange slang door het centrum van de Brabantse stad. In totaal bezoeken meer dan een miljoen mensen het evenement. De attracties gaan vrijdag om 22.00 uur voor het eerst draaien. Om de kermis veilig te laten verlopen, heeft de ge meente een zogenoemd kermishandhavingsteam. Dit team van der tig mensen zorgt er tijdens de kermis voor dat er bijvoorbeeld vol doende ruimte is voor hulpdiensten zoals de brandweer. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - De burgemees- ters van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht zijn door minister Verdonk (vreem delingenzaken) ontboden op haar ministerie. Ze moeten daar vandaag tekst en uitleg ge ven over de voorwaarden die zij stellen bij het uit huis zetten van uitgeprocedeerde asielzoe kers. In hun brief van vorige week dreigen de grote vier geen poli tie in te zetten als de terugkeer van uitgeprocedeerden naar hun land van herkomst niet is geregeld. De gemeenten vrezen dat mensen die op straat ko men te staan gaan zwerven en in de illegaliteit belanden. Verdonk eist dat de grote vier meewerken. Volgens haar woordvoerder zouden de ge meenten illegaliteit bevorderen als zij de uitgeprocedeerde asielzoekers in hun woning la ten zitten. Het gaat hierbij alleen om asiel zoekers die na 1 april 2001 hier heen zijn gekomen. De groep die al eerder in Nederland was, kan gebruikmaken van speciale terugkeerprogramma's, met premies en tweemaal twee maanden de tijd om de terug keer voor te bereiden. De grote vier willen dat die faciliteiten er ook komen voor de 'nieuwe' asielzoekers. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Als het aan de Europese Commissie ligt, betaalt Nederland in de toekomst veel minder contributie-aan Brussel. Het voordeel kan vanaf 2011 oplopen tot zo'n 450 miljoen euro per jaar. Dat blijkt uit een voorstel van Europees Commis saris Schreyer (begroting) dat gisteren is gepre senteerd. Schreyer wil alle lidstaten die veel meer geld aan de EU betalen dan ze in de vorm van Brusselse subsidies terugkrijgen, de zogenaamde nettobe talers, recht geven op een algemene korting. De Nederlandse minister Zalm van financiën maakt zich al jaren sterk voor zo'n korting. Nederland is sinds enkele jaren de grootste nettobetaler per hoofd van de bevolking. Tot nu toe heeft alleen Groot-Brittannië recht op een korting op de EU-bijdrage. De toenmalige Britse premier Thatcher haalde die korting in 1984 tijdens een Europese top in Fontainebleau binnen nadat ze tot verbijstering van de verza melde regeringsleiders woedend met haar hand tas op tafel had geslagen onder het roepen van 'I want my money back' ('Ik wil mijn geld terug'). Thatchers' woede-aanval leverde haar land de af gelopen jaren tientallen miljarden op. Alleen al dit jaar bedraagt de Britse korting zo'n 4 miljard euro. De Britse korting was in 1984 nog enigszins te rechtvaardigen omdat het land toen het op twee na armste van de EU was. Maar zeker sinds de uitbreiding van de EU met tien relatief arme lan den, zijn de financiële verhoudingen in de EU zoek geraakt. Arme landen, zoals Polen en Hon garije, betalen vele tientallen miljoenen euro's per jaar extra aan Brussel vanwege de Britse kor ting. Als het aan de Commissie ligt, wordt de Britse korting vanaf 2007 in vier jaar tijd afgebouwd en vervangen door een algemene korting voor alle landen die netto meer dan 0,35 procent van hun nationale inkomen aan de EU afdragen. Van alles wat ze meer afdragen, zouden die nettobetalers ongeveer tweederde terug moeten krijgen. De regeringsleiders van de EU moeten uiterlijk in 2006 een besluit nemen over het voorstel van de Commissie. Het belooft een hevig gevecht te worden, want Groot-Brittannië voelt er weinig voor om de door Thatcher binnengehaalde kor ting te verliezen. In het sterk eurosceptische Groot-Brittannië zal premier Blair immers moei lijk kunnen verkopen dat zijn land in de toe komst miljarden meer aan Brussel moet betalen. Naar verluidt hebben de twee Britse eurocom missarissen binnen de Europese Commissie Pat ten en Kinnock, gisteren ook niet ingestemd met het voorstel. De eerste reacties uit Londen waren al evenmin erg bemoedigend. „Deze voorstellen zijn niet onderhandelbaar zo zei een woord voerder van de Britse regering tegen het persbu reau Reuters. Nederland, dat momenteel het voorzitterschap van de EU bekleedt, is wel blij met het voorstel, al gaat het volgens bronnen rond de regering niet ver genoeg. „Het is een aardig begin, niet meer en niet minder", aldus een zegsman. Als het aan Nederland ligt, valt de korting vanaf 2011 nog be duidend hoger uit omdat Nederland andere cij fers hanteert dan de Europese Commissie. De Europese Commissie gaat er van uit dat Neder land dit jaar netto 0,51 procent van het nationaal inkomen afdraagt aan Brussel; ambtenaren van Zalm gaan uit van 0,64 procent van het nationaal inkomen. Het verschil heeft te maken met BTW- afdrachten. De Commissie telt die niet mee, Zalm wel. emmen - Een bijzonder huwelijk op een bijzondere plaats. In de dierentuin van Emmen gaven de Hindoe- staanse Natscha Nanpersad en de Nederlander Leander Stegeman elkaar gisteren op traditionele wijze het ja-woord. Foto: ANP/David van Dam den haag/anp - Een onbekend aantal gehandicapten is niet toegelaten tot een zorginstelling sinds staatssecretaris Ross in april het budget voor de gehan dicaptenzorg in de AWBZ heeft bevroren. „Er zijn gevallen be kend dat instellingen gehandi capten daardoor hebben moe ten weigeren", aldus Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland gisteren. Veel instellingen hebben sinds april nog wel nieuwe cliënten opgenomen, maar het zijn nu vooral enkele kleinere instellin gen die geen mensen meer toe laten. Als een instelling een ge handicapte opnam, kreeg zij volgens Gehandicaptenzorg de kosten voorheen vergoed, ook al overschreden zij toegewezen amsterdam/anp - De brand weerkorpsen van Amsterdam, Rotterdam, Tilburg, Eindhoven en Heerlen hebben gisteren ac tie gevoerd tegen hun gemeen ten. De brandweerlieden pro testeren tegen de afschaffing van het Functioneel Leeftijds ontslag (FLO), een regeling waarmee brandweerlieden met 55 jaar kunnen stoppen. In Amsterdam kwamen onge veer vierhonderd brandweerlie den en ambulancepersoneel uitleggen dat zij niet van plan zijn tot hun 65ste te werken. Bij burgemeester Opstelten van Rotterdam stonden volgens de AbvaKabo FNV circa driehon derd actievoerders op de stoep. In Eindhoven en Heerlen waren 125 tot 150 brandweerlieden en ambulancemedewerkers naar het stadhuis getrokken. Vorige week kondigde de Abva Kabo aan de brief, waarin ge meenten aankondigen de col lectieve regeling FLO te willen schrappen, terug te brengen naar de burgemeesters. Op dit moment mogen alle brand weerlieden en ambulanceper soneel in dienst van de ge meente stoppen met werken als ze 55 jaar zijn. De gemeenten willen daarvan af. budgetten. Daardoor werden wachtlijsten weggewerkt, maar stegen de kosten. „Er is personeel en er zijn plekken, maar er is blijk baar geen geld", aldus een woordvoerster van Gehandi captenzorg. Ross heeft in april aangekon digd de uitgaven voor de ge handicaptenzorg eens goed te willen bestuderen. Vorig jaar droeg Ross 140 miljoen euro ex tra bij en dit jaar nog eens 220 miljoen euro. De AWBZ-uitga- ven voor gehandicaptenzorg bedragen inmiddels 4,7 miljard euro, aldus haar woordvoerder. In september maakt de staats secretaris de balans op. „Het geld is niet op", aldus haar woordvoerder. Instellingen werken met voorschotten. Bij het ministerie van VWS rijn geen gevallen bekend dat ge handicapten door deze maatre gel zouden worden geweigerd. „Wachtlijsten zijn er altijd", al dus de zegsman. Hij zegt niet1 te weten of er nu meer mensen op de wachtlijst komen. Hij bena drukt dat schrijnende gevallen altijd worden geholpen. Een Kamermeerderheid Van CDA en PvdA wil dat Ross zich houdt aan eerdere afspraken dat schrijnende gevallen altijd geholpen worden. Eerder al maakte de Kamer zich zorgen over de gehandicaptenzorg, na dat Ross een grens had gesteld aan de uitgaven. De SP vindt dat Ross de rem op de uitgaven moet opheffen. ameland - Een regenjas aan en bij gebrek aan een zuidwester een handdoek als bescherming tegen het slechte weer. Dat lijkt op dit moment het beste devies aan mensen die hun vakantie in eigen land doorbrengen. Het slechte weer gooit al weken roet in het eten voor vakantievierend Nederland. Op Ameland spoedden vader en kind zich naar de boot om snel naar huis terug te keren. Foto: ANP/Jeroen Horsthuis den haag/gpd - De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft in 2003 bijna twee keer zoveel ver boden pitbullachtige honden aangetroffen als het jaar ervoor. De inspectie vond vorig jaar 191 verboden honden. Het jaar er voor waren dat er nog 103. Het gros van de honden is in beslag genomen en op bevel van de officier van justitie afgemaakt. Een woordvoerder van de AID verklaart de toename door de groeiende belangstelling van de inspectie en de politie voor ver boden honden. De AID voert vaker dan voorheen gerichte controles uit naar pitbullachti gen. Zo zijn onlangs in het noorden van het land zo'n zes tig verboden honden opge spoord. Ook komen er meer meldingen van verontruste burgers. Men sen weten van bijtincidenten met pitbullachtigen en rijn daardoor voorzichtiger gewor den, aldus de AID-woordvoer- der. Volgens hem weten veel mensen tegenwoordig dat ver boden honden na inbeslagna me mogen worden afgemaakt. Een exacte registratie daarvan ontbreekt. „Maar ga er maar vanuit dat bijna al dit soort honden wordt afgemaakt." Volgens de woordvoerder be staat bij veel eigenaren nog on voldoende besef van het risico dat ze met pitbullachtigen ne men. „Er zijn in het verleden toch de nodige incidenten ge weest. Dit soort honden is niet alleen gevaarlijk voor kinderen, maar ook voor volwassenen. Ze kunnen zich lang rustig houden en opeens is het mis." Sinds 1993 zijn alleen nog ras zuivere honden toegestaan die geen kenmerken hebben van pitbulls. Bij twijfel doet een ex pert onderzoek. Ook als een kruising te veel kenmerken heeft van een pitbull, mag het beest worden afgemaakt. De ei genaar krijgt een boete. Als een verboden hond een dodelijk slachtoffer maakt, riskeert de eigenaar een half jaar gevange nisstraf.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3