Elke dag even bellen met mamma GESPREK VAN DE DAG Petjes en hoofddoekjes afin restaurant Wonen in Holland kost heel veel roebels Anouk koopt moeder toch uit donderdag 15 juli 2oo4 DAGELIJKS LEVEN De 45-jarige Nederlander PETER HAMERS wil BURGEMEESTER worden in het DUITSE SELFKANT. THij heeft zich kandidaat gesteld na- ;fnens de partij Interessengemein- V"'schaft der Niederlander Selfkant JGNS (Belangenvereniging van de ^Nederlanders). Selfkant, de meest „westelijke gemeente van Duitsland j-jsjj gelegen ten oosten van Sittard, n,$as na de oorlog ongeveer vijftien jaar lang door Nederland gean nexeerd, In die tijd vestigden zich er f^yeel Nederlanders. Nadat begin ja- Jj,"'ren zestig Selfkant zich weer bij uitsland voegde, organiseerden de ^Nederlandse inwoners Zich in de be langenvereniging IGNS. II /S I WUf.ll I De TIJGER van de Amerikaanse AC- TEUR STEVE SIPEK, die in 1969 néén 1972 op het witte doek de rol van TARZAN speelde, is door een agent in de staat Florida neerge- schoten. De 270 kilo wegende tijger Bobo ontsnapte begin deze week uit het huis van de acteur. Sipek houdt meerdere wilde beesten als huis dier. De politie joeg 24 uur op het zesjarige roofdier in de hoop het beest met behulp van verdovings capsules levend te vangen. Bobo viel echter plotseling een agent aan. De politieman vuurde daarop met zijn dienstpistool. De Zuid-Afrikaanse president NES- LON MANDELA is naar Bangkok af gereisd voor de 15e Wereld AIDS CONFERENTIE. De 85-JARIGE Mandela zal, ondanks dat hij on langs aankondigde het rustiger aan te gaan doen, vandaag de duizen den afgevaardigden die naar de Thaise hoofdstad zijn gekomen toe spreken. Mandela is sinds een paar jaar een fervent strijder tegen de ziekte aids. Prinses Mabel, de vrouw van prins Johan Friso, sprak de con gresgangers eerder deze week ook al toe. Foto: Reuters Rockdiva Anouk kan zich weer op haar carrière storten nu het geschil met haar moeder is opgelost. Archieffoto: ANP ~~Rockzangeres Anouk heeft het, on danks een herhaald 'nee' voor de Haagse rechtbank, alsnog op een akkoordje gegooid met haar moe der. De popdiva is volgens haar :i.jjidvocaat bereid haar moeder voor _.j,20.000 euro uit te kopen uit de jgjVoorburgse woning die Anouk in >998 van haar moeder en stiefva- aXqer kocht. :!0Óe Haagse rockzangers die het een tijdje rustig aan heeft gedaan, stond anderhalve week geleden ..jopeens weer in het middelpunt fl£V -xs tod; Ti.- Paul Valéry nog j jyff Blijf binnen je oevers als je ob niet genoeg water hebt van de belangstelling. Anouk bleek haar carrière in de Verenigde Sta ten te willen voortzetten en moest voor de bekostiging van die ver huizing een woonhuis in Voorburg van de hand doen. Er was echter een complicatie: de bewoonster van het pand was haar moeder Jacqueline Noppen en die voelde er helemaal niets voor het huis 'zo maar op te geven'. Noppen eiste 158.823 euro van dochterlief. Anouk pikte het inhali ge gedrag van haar moeder, die gratis in haar woning woonde, niet en stapte vorige week naar de rechter. De rechter zei dat hij liever had dat moeder en dochter nog eens probeerden tot een oplossing te komen.Tijdens de emotionele zitting wilde de popdiva nog van geen compromis weten. Van dit onwrikbare standpunt is Anouk volgens haar advocaat nu dus te ruggekomen. gpd Niemand wordt actief geweigerd bij restaurant De Haagsche Loun ge, zegt de bedrijfsleider. „Ik geef mensen de keuze: petjes en hoofddoekjes af of ergens anders eten." Tien moslimvrouwen hebben een klacht ingediend wegens discrimi natie bij het Bureau Discrimina tiezaken. Die instelling heeft bij de Commissie Gelijke Behande ling een verzoekschrift ingediend om de zaak te bekijken. De Haagsche Lounge in de bin nenstad van Den Haag heeft sinds 1 januari als regel dat bezoekers geen hoofddeksel mogen dragen. Bedrijfsleider M. de Paauw be treurt de klachten. „Het is geen discriminatie wat wij doen. Men sen met een petje, een doekje of een ander hoofddeksel worden niet actief geweigerd. Ze krijgen bij binnenkomst de huisregel te horen. Dan krijgen ze de keuze: hoofddeksel af of niet. Als ze dat weigeren, zeggen we: 'misschien kunt u dan beter elders een broodje gaan eten'. Dat geldt ook voor mensen met een keppeltje." De Paauw zegt de regel te hebben ingesteld na incidenten met jon geren 'met petjes en van die zak doeken om hun hoofd'. „Ze inti mideerden het personeel, vielen bezoekers lastig. We willen zulke types niet binnen en dat proberen we te ondervangen met deze re gel." Weinig juristen durven te reage ren op de vraag of het een haalba re kaart is om de Haagsche Loun ge te veroordelen. Het is een zeer lastige aanklacht, zegt advocaat. B. Kaarls. „Een uitbater mag zijn eigen huisregels opstellen." Volgens het Bureau Discrimina tiezaken is het helder dat het be leid van de Haagsche Lounge in strijd is met de wet op gelijke be handeling van vrouwen die op grond van hun godsdienst iets dragen. Maar volgens advocai Kaarls is dat helemaal niet zol der. „De discussie of dit weloi geen discriminatie is, speelt ei genlijk niet. Tenzij de portierf duidelijk heeft gezegd, in hetl zijn van getuigen, dat hij geen zwarte mensen of moslims in' zaak wil. Maar zo helder is het nooit in dit soort zaken. Er zijn wel vaker café-eigenaren vent vanwege hun deurbeleid, maai zijn nooit veroordeeld, "gpd zo "TE 2-IBKJ HEBBED WE_ STKAF ft t MENSELIJK Tieners op vakantie aan de Spaanse costa Ze zijn jong, onervaren en hebben weinig geld. Wél willen ze ver weg op vakantie. Nederlandse tieners bevolken deze zomerweken en masse de Spaanse costa's. En niet alleen vanwege het mooie weer. „Dit is veel stoerder om op school te vertellen." Danny zit op het hoekje van de bar op een kruk. Hij vist een siga ret uit zijn rugzakje. Zijn vrienden is hij in de drukte uit het oog ver loren. De 17-jarige scholier uit Zwijndrecht heeft zijn vmbo-op- leiding net afgerond en zetelt nu alweer een week in Lloret de Mar, één van de jongerenhotspots aan de Costa Brava. De ietwat tengere scholier met de puistjes in het ge laat heeft de tijd van zijn leven. „Dit is mijn eerste vakantie met vrienden. Lekker naar het buiten land. Spanje is toch veel mooier dan Nederland?" Waar jongerenbadplaatsen zoals Salou en Lloret de Mar voorheen vooral werden bevolkt door twin tigers, ziet het stappubliek anno 2004 er stukken jonger uit. Met een vakantie op Texel of Ter schelling kun je na de zomerva kantie op school niet meer aan komen, menen ze. Dus zetten bussen dagelijks ladingen jonge ren af voor hun hotels en appar tementen. Ze zijn zestien, zeven tien jaar, niet veel ouder. Veel giechelen, veel sms'en naar huis. Want dét hebben de meeste ou ders wel als verplichting gesteld: dagelijks contact opnemen. „Het publiek is veel jonger ge worden. Dat merkje op straat, in de kroegen, in de discotheken" zegt de barkeepster van disco theek Bumpers, waar na midden nacht vooral Nederlandse jonge ren toestromen. Al zeven jaar tapt ze bier en maakt ze mixjes in Llo ret. Danny bestelt een biertje. Drie euro voor een klein glas. „Weet je, ik heb hier maanden voor moeten sparen. Ik heb een bij baantje op een camping in Ne derland. Echt, je hebt hier mini maal vijftig euro per dag nodig, los van wat je betaalt voor appar tement en busreis." Geen tulpenvelden, maar een zanderige vlakte achter een slag boom. Geen rijtjeswoningen, maar kastelen van huizen in aan bouw. Dit is dus het befaamde Holland. Holland maakt deel uit van Resi dentie Benelux, een elitair nieuw- bouwdorp in wording, even bui ten Moskou. Over twee jaar moet het zijn uitgegroeid tot een woon- paradijs voor Moskovieten die de drukte en uitlaatgassen van de Russische hoofdstad willen ont vluchten. Om in Residentie Benelux te mo gen wonen, moet je wel over heel wat roebels beschikken. Het duurste perceel kost omgerekend ruim drie miljoen euro, maar voor dat bedrag woon je dan ook in Luxemburg. De goedkoopste eli tewoningen, in Holland, gaan van de hand voor ongeveer 600.000 euro. Dat zijn weliswaar grote, vrijstaande panden met twee eta ges, een garage (of twee) en een flinke tuin, maar met 172 huizen wordt Holland ook het dichtstbe volkt. Voorlopig is Residentie Benelux nog een bouwput. Sinds een jaar wordt hard gewerkt aan de bouw van ongeveer 250 huizen. Als alles klaar is, ligt Holland ingeklemd tussen Amsterdam en Luxem burg, veruit het grootste land van de volledig omheinde Residentie. De zanderige wegen tussen de ko lossale huizen moeten over twee jaar vervangen zijn door brede la nen, met aan weerszijden tulpen in de gazons, zodat het dorp nog enige gelijkenis met Holland ver toont. België komt aan de andere kant van een beekje, dat op de maquette een rivier is geworden. Dergelijke cottagedorpen, zoals Russen ze noemen, schieten rond Moskou als paddestoelen uit de grond. Sinds 2000 zijn er ongeveer 450 gebouwd. Dat komt neer op tienduizenden huizen. „De vraag Holland in aanbouw. Het elitaire nieuwbouwdorp wordt straks bewoond door Moskovieten die de drukte en de uitlaatgassen van de hoofdstad willen ontvluchten. Foto: GPD/Remco Reiding is heel erg groot", bevestigt Oleg Stoepenkov, deskundige op het gebied van villadorpen. „Alle voorspellingen geven aan dat er de komende vier jaar nog eens honderd van zulke dorpen per jaar bij komen." De cottages verdrijven op de markt zelfs de datsja, het traditio nele buitenverblijf voor de Rus. „Er is minder vraag naar gewone datsja's. Die worden beetje bij beetje verlaten", zegt Stoepenkov. De vlotte dertiger, herinnert zich Alleen de rosse buurt ontbreekt dat de eerste cottages verschenen in het begin van de jaren negen tig, toen zich na de val van het communisme ook de eerste priva tisering van staatseigendommen voordeed. „Allerlei huizen werden chaotisch door elkaar heen ge bouwd. Ze waren meestal heel groot en heel duur en ze leken vaak op kastelen." Zulke vreselijke kitsch wordt tegenwoordig nau welijks meer gebouwd. Op zijn website biedt Stoepenkov negentig procent van alle huizen in de omgeving van Moskou aan. Een zeer lucratieve business, geeft hij toe. De prijs van de villa's vormt geen belemmering, want Moskou kent meer miljonairs dan welke stad ter wereld ook. „De meeste kopers zijn eigenaren van een bedrijf of topmanagers, meestal werkzaam in de olie- gasindustrie of in de telecom nicatie, en 35 tot 45 jaar oud" zegt Stoepenkov. Ze betalen tant. Residentie Benelux meldt inj mes dat er een nieuwe wegn aangelegd die het villadorp rf streeks verbindt met het Witt Huis, de ambtswoning van dt Russische president Vladimii tin. „We willen daarmee voor aangeven dat onze locatie uit kend is, maar ik kan niet ontl nen dat de potentiële kopersi uit de buurt van het Witte Hu komen", zegt Sergej Jakovlev, man van Residentie Benelux, een veelbetekenende grijns. Tijdens een verkiezing op Stof penkovs website in mei sleepl Residentie Benelux de eerstej binnen in de categorie elite. sidentie Benelux komt dicht b het ideale villadorp", meent S penkov. „Op de prijs van dev ningen na dan." Ook de naam is goed gekozen vindt hij. Het woord Resident suggereert een prestigieuze pl en niet ten onrechte, aangezif het buitenhuis van Poetin op steenworp afstand ligt. Beneh verwijst naar Europese kwaliti en klinkt als luxe. Slechts één de vijf delen van Residentie R lux, met 150 hectare het groot villadorp rond Moskou, heeft naam die uit de toon valt. Het deels gekapte bos is namelijkl Wilde Westen genoemd. Voor sport en ontspanning in Residentie moeten de toekom ge bewoners naar Amsterdam Daar bevindt zich een schoon heidssalon, een discotheek, et schouwburg. Ja, zelfs aan een baan is gedacht. Heeft Amsterdam soms ook et rosse buurt? Nee, zo Hollands dit Amsterdam natuurlijk niet Remco Reiding De stranden van de Spaanse badplaats Lloret de Mar worden in de zomermaanden door steeds jongeren vakantiegangers bevolkt. Foto: GPD/Hollandse Hoogte Vandaar dat Danny een fles 'si nas' in z'n rugzakje heeft binnen gesmokkeld. Met daarin een fikse scheut Bacardi. „Zie je die flessen Bacardi daar achter de bar", wijst hij. „Die staan daar voor de sier. Bestel je een mixje, krijg je er een B-merk in. Voor vijf euro!" Sanne (17) en Rosa (16) uit Gro ningen rusten buiten uit op een stenen muurtje. Ze bespreken passerende jongens. „Hé, die heeft een lekker kontje", roept Sanne, terwijl ze haar topje recht trekt. „Joh, ik zou écht niet met hem zoenen, hij heeft een tatoea ge", corrigeert Rosa. Ze zijn met z'n tweeën naar Lloret afgereisd met de bus. Niet alleen vanwege het mooie weer. „Straks hebben we op school veel stoerdere ver halen te vertellen", vertelt Sanne. Haar buurmeisje staat op. Ze ziet een jongen met wie ze gister avond 'heel intiem heeft ge danst'. „Nee, niet gezoend. We hebben met onze ouders afge sproken dat we bij elkaar blij ven." De 18-jarige Roy uit Gouda zit rond het middaguur alleen in de Burger King. Voor hem ligt een half opgegeten hamburger. Zijn vrienden slapen nog. De havo scholier rekent voor dat de va kantie hem tot nu toe tegen de zestig euro per dag kost, alleen voor eten en drinken. „Reken maar uit wat je voor tien dagen kwijt bent. Met appartement en busreis erbij is dat zeker duizend euro. Ik verdien op zaterdag in de supermarkt ongeveer veertig eu ro, da's een halfjaar werken." Hij pakt de hamburger weer op. Lisa en Bernadette, beiden ze ventien jaar en voor het eerst al leen op vakantie, lopen gearmd richting hun appartement. Ze trekken de halve fles wijn die nog rest van gisteravond open. Veel gedronken hebben ze niet, w dat is te duur. „We dansen vu al", zegt Bernadette lachend wijl ze de glazen vol schenkt Spanje', proost ze. De rommi de kamer ligt bezaaid met sd nen, topjes, badkleding en oj maakspullen, ruimen ze 'moi wel op. Maar dat hadden ze 2 gisteren ook al voorgenomen „Zet je de wekker op acht uui moet ma nog even bellen voo ze gaat werken", verzucht Lis „Tja, dat is dan weer een nad als je zo jong bent". Rudi Buis

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2