NWB wil wemverbod ij Katwijk n IETS fi De Meltzers kennen het klappen van de zweep )eze uitdaging mag niet laten lopen' Alcoholslot blokkeert motor dronken rijders CoïBWSRKEtl Virenque 1 jteriën uit riool in zee «siffi/ll Goedemorgen Wat een krant Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 15 JULI 2004 SPRINTERS S verkopen? 072-5196868 Bliksembezoek Clinton aan Nederland ikia Buitelaar t- De ANWB pleit voor elijk zwemverbod in zee k en Scheveningen. Het jj'die badplaatsen is na jenval zwaar bacterio- ferontreinigd door riool- ïdudeert de ANWB na onderzoek. in - vooral kinderen en - lopen gevaar op minfecties, ademha- nissen, huidirritaties oor- en keelontstekin- ij water binnen krijgen, ddag stuurde de et alarmerende bericht ar aanleiding van me- ie vrijdag zijn verricht, nwater belast het riool bij flinke regen zo lat riool- en regenwater oppervlaktewater wor- oosd. Het Hoogheem- ap van Rijnland moest iveek de spuisluis bij ipen zetten om het wa- raeren naar zee. Op zes de omgeving van de Uitwatering bleken volgens TNO de hoeveelheid bacteriën uit ontlasting veel hoger dan toegestaan. Afhankelijk van weersomstandigheden kan het acht tot tien dagen duren voor de vervuiling is verdwenen, zegt de ANWB. De gemeente Katwijk en de provincie Zuid-Holland hebben na spoedoverleg gistermiddag besloten nog geen zwemverbod in te stellen. Hoewel zij de zaak ernstig opnemen, is het volgens gemeente en provincie nog de vraag of de volksgezondheid echt in gevaar is. „Nieuwe me tingen op maandag door het hoogheemraadschap toonden aan dat de waterkwaliteit weer normaal was. Ook Rijkswater staat heeft metingen verricht, dus die uitslagen wachten we even af. Als die een zorgwek kend beeld te zien geven, on dernemen we actie, maar tot die tijd doen we niets." De uit slag wordt vandaag verwacht. Pagina R2: Vies zwemwater te genvaller voor Katwijk Van Basten bondscoach 'gpd-anp - Ruim lar na zijn emotionele als voetballer staat Basten weer in de jers. De wereldspits ir moet als bondcoach irlands elftal weer laten ;n. Dat kon hij zelf als ider, tot enkeloperaties 1995 van de velden ver- en. Basten en John van verwachten snel met de ot zaken te komen over ntract als coaches van Het is de bedoeling dat i een contract voor vier ent. Ajax werkt mee aan gang naar Zeist, ïtal leidde gistermorgen ning van Ajax 2, maar 3n al gesproken met de van Ajax en de KNVB. wacht geen al te grote nen", aldus Van Basten, altijd gezegd nog even COMMENTAAR NIEMANDSLAND ifdkantoor van de uitke- stantie UWV werd voor nen verbouwd, de treinen NS rijden niet stipt ge- et kentekenbewijs wordt t doordat de Rijksdienst et Wegverkeer krap bij Hoe verschillend ook, in öVallen is de reflex dezelf- Tweede Kamer roept de n ter verantwoor de vervolgens uitlegt loos te staan tegenover standig opere- iensten. Het is Ujk voor het ncp van politiek locratie. Minis- jjlm wil terecht 8 zetten in het iac ratisch niemandsland', efst 400 publieke dien- jn in hoge mate veizelf- d. Waar de gewone bur- denkt dat de regering de is de werkelijkheid inge- ler. Kiesraad, Kadaster, osbeheer, Autoriteit Fi le Markten, Pensioen- en eringskamen het zijn al- zogenaamde Zelfstandi- tuursorganen. Ze kunnen els hun eigen gang gaan. dtelijke taken en publiek 'aar zonder veel bemoeie- het parlement, oars van de zelfstandige Tsorganen is grotendeels Wat doen die ogen nu precies op Leiden Centraal? Ranke gazelle Audrey Hepburn in retrospectief Bart van Delft draait warm op 'Open Leidse' Later regen |M5 17' -J) 20/22' zw 4/5 door Herman Joustra leiden - Kom op zeg, je hoeft de Meltzers echt niks meer uit te leggen. Willemien en Matthijs zijn wat je noemt gepokt en ge mazeld in de wereld der figu ranten, het leger der anonie- men dat ter ondersteuning op draaft in films en bij evenemen ten. Ze zijn bij de spoedcursus straatheater in theater Imperi um aan de Oude Vest, de avond voor het Rembrandtfestival in Leiden losbarst, uit nieuwsgie righeid. De figuranten worden geacht in zeventiende-eeuwse kledij door de stad te lopen, van bedelaars en gewone burgers tot schouten-bij-nacht en rijke lui, al naar gelang hun rol. Nou, hoe de Meltzers dat moeten aanpakken weten ze heus wel. Matthijs somt op in welke films het echtpaar heeft meege speeld: „Kruimeltje, Pietje Bell, De Vriendschap, The girl with the pearl earring, Wilhelmina, Kees de jongen, Girl in hyacinth blue...Oh, de belangrijkste ver geet ik nog, The gallery. Dat is niet eens echt een figurantenrol meer, ik speel viool in een groepje straatmuzikanten. Ik denk dat wel een derde van de muziek in de film van ons is." „Ja, je zit zelfs in de aftiteling", zegt Willemien trots. En da's zo'n beetje de hoogste eer die een figurant kan krijgen. Willemien herinnert Matthijs er nog even aan dat hij ook aan Costa heeft meegedaan. Hij knikt, maar schudt meteen daarna het hoofd. „Dat was echt iets walgelijks. Ik speelde in een tango-orkestje, geblind doekt omdat we het geknuffel voor ons niet mochten zien." Nee, dan heeft hij wel leukere herinneringen. Aan The gallery bijvoorbeeld. „We kwamen daar in een auto met open dak de set oprijden. Met gele petjes op. Riep de regisseur dat we de petjes maar moesten ophou den. Vond hij wel leuk. Zo zijn we ook goed te zien in de film. We spelen ramptoeristen die bij een brug staan te kijken Waar iemand vanaf wil springen." Tsja, niet iedereen voelt zich geroepen dergelijke rollen te spelen. De Meltzers wel, al gaat het hen niet zozeer om het ac teren, als wel om de hele entou rage. Willemien vat hun gevoe lens wat dat betreft samen. Dit zijn ze, in een notendop: „Je hebt een leuke ochtend, het eten is lekker en de sfeer is leuk op zo'n set." Om het geld hoe ven ze het niet te doen, ze krij gen in de regel een onkosten vergoeding. Voor het Rem brandtfestival hijsen ze zich zelfs gratis in middeleeuwse kleren. Matthijs: „We doen het gewoon om de stad te promo ten." Hoe ervaren ze ook zijn, een beetje onzeker zijn ze nu toch wel. Ze zijn vergeten op inter net te kijken welke rol hen pre cies is toebedacht. Maar dan besluit Matthijs, na een korte uitleg van regisseuse Hennie van Wees, dat het helemaal niet zo moeilijk is. „Als we notabe len zijn doen we uit de hoogte, als we burgers zijn doen we ge woon en als we bedelaars zijn bedelen we. Het gaat lukken." De Meltzers kennen het klap pen van de zweep. in de luwte te willen blijven, maar ik ben ook altijd een on berekenbare spits geweest. Ik wil graag als bondscoach aan de slag." Van Basten, die nog nooit een club op het hoogste niveau on der zijn hoede had, weet dat de overgang groot zal zijn. „Maar zo'n kans mag je niet laten lo pen." Van Basten moet in de nieuwe constructie de bonds coach worden, Van 't Schip zijn assistent. „Ik zal het gezicht naar buiten zijn, het aanspreek punt", aldus Van Basten. De beoogde opvolgers van Advo caat en Van Hanegem hadden gisterochtend telefonisch con tact met Henk Kesler, KNVB-di- recteur betaald voetbal. Die verwacht dat er snel duidelijk heid komt. Pagina Sport: De prikkel is terug bij Van Basten Leiden staat de komende dagen in het teken van het Rembrandtfestival. De aftrap werd vannacht om twaalf uur gegeven bij het borstbeeld van Rembrandt aan de Witte Singel. Daar werd de geboortedag van de schilder herdacht met een kranslegging. Dit ritueel, een paar jaar geleden ontstaan op initiatief van Leidenaar Ben Walen kamp, werd onder meer bijgewoond door wethouder Geertsema. Na afloop werd het glas geheven op 'de grootste Leidenaar aller tijden'. Foto: Taco van der Eb Spoor Leiden naar AJphen week dicht leiden - Tussen Leiden en Al phen aan den Rijn rijden vanaf zaterdag 31 juli een week geen treinen. De volledige afsluiting van het spoor is nodig om zes tien oude duikers in de spoor dijk te vervangen. Reizigers op het traject moeten die week met de bus. R2: Rail na twee jaar weer op de schop Grafschenners Katwijk opgepakt katwijk - Acht jongeren die eind mei op de Katwijkse be graafplaats Duinrust vernielin gen aanrichtten, zijn door de politie opgepakt. De jongeren in de leeftijd van 15 tot 18 jaar en afkomstig uit Katwijk, Rijns burg en Valkenburg, hebben al len bekend. De grafschenners drongen in de nacht van zater dag 29 op zondag 30 mei de be graafplaats binnen. Bij negen graven vernielden zij planten, vazen en lampen. De daders hadden flink gedronken. Na het bekend worden van de graf schennis liepen de emoties on der de nabestaanden hoog op. De Katwijkse politie kreeg hui lende mensen aan het bureau. De jongeren is een schadever goeding van 600 euro opgelegd en zij moeten voor de kinder rechter verschijnen. Ontvoering blijkt vrijgezellenstunt leiderdorp - Een grap van vier mannen die een vrijgezellen- feestje vierden, heeft de politie van Leiderdorp gisteren han denvol werk gekost. Met donke re panty's over hun hoofd kwa men de grappenmakers het Rijnland Ziekenhuis binnen, waar ze een 25-jarige Leidenaar in de kraag grepen en in de kof ferbak van een blauwe auto stopten. Via het kenteken en mobiele telefoon kon de politie de 'ontvoerders' achterhalen. De politie kon de grap niet waarderen en deelde een pro ces-verbaal uit. De mannen wa ren hier niet van onder de in druk. Zij zaten na de actie vrij snel in het café te proosten op de laatste avond van hun vriend als vrijgezel. (advertenties) een bewuste keuze geweest Hoewel de eerste (de universi teit van Leiden) al dateert uit 1575, zijn ze vooral de laatste twintig jaar als paddestoelen uit de grond geschoten. Soms is het heel terecht dat ze onafhanke lijk opereren: de Kiesraad con troleert de verkiezingsprocedu res. Vaak is voor verzelfstandi ging gekozen, omdat dat effici ënter zou werken. Dat valt nog wel eens tegen. ZaLn heeft gelijk dat hij zich stoort aan deze 'ondemocratische tus senlaag* tussen bestuur en kiezer. De burger kijkt de overheid aan op de verbouwingskos- ten van de UWV, maar de minis ter kan er vrijwel niets aan doen. Maar alleen staatstoezicht helpt ook niet. Het gaat veel te ver om een minister verantwoordelijk te willen houden voor elke boom die Staatsbosbeheer kapt Dat is vragen om nog meer inci dentenpolitiek. Het schrappen van overbodige instellingen, het duidelijker maken van hun ver antwoordingsplicht en bijvoor beeld scherpere richtlijnen voor de salarissen van de topmensen, haalt al veel kou uit de lucht. Peter de Vries den haag/gpd - Wie wordt be trapt met een borrel op achter het stuur, wordt in de toekomst verplicht een alcoholslot te la ten inbouwen in zijn auto. Dat is een blaasapparaat dat de startmotor blokkeert als er te veel alcohol in de adem zit. Minister Peijs (verkeer) denkt dat de maatregel in 2007 kan ingaan, wanneer ook het pun- tenrijbewijs is ingevoerd. Een alcoholslot kost de betrokkenen zo'n 1100 euro. Het puntenrijbewijs houdt in dat iemand zijn rijbewijs kwijt raakt na een aantd zware over tredingen, zoals doorrijden na een ongeval of rijden onder in vloed. In het laatste geval zou naast invordering van het rijbe wijs ook het alcoholslot een goede straf zijn, vindt Peijs. In bouwen van het slot wordt dan een voorwaarde om het rijbe wijs terug te krijgen. Uit onder zoek in het buitenland is geble ken, dat probleemdrinkers veel minder vaak in herhaling vallen met een alcoholslot dan wan neer hun de rijbevoegdheid wordt ontzegd. In Canada, de Verenigde Staten en Australië worden alcoholslo- ten al jaren ingebouwd bij be stuurders die zijn veroordeeld voor rijden onder invloed. In Zweden worden ze standaard ingebouwd in autobussen en vrachtwagens. Zo ver wil Peijs niet gaan. Eerder waren er wel plannen om het slot als preven tief middel in te zetten tegen overtreders, maar daar is Peijs vanaf gestapt. Het alcoholslot moet een strafmaatregel zijn, zo schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer, ingebed in 'een (advertentie) Bij alle beslissers in de regio Haartem, Leiden en Velsen. Advertentiereserveringen: (023) 5150 543 HDCMEDIA begeleidingsprogramma om re cidive te voorkomen'. Volgens de minister is het alco holslot niet eenvoudig om de tuin te leiden. Behalve om de auto te starten, moet er ook tij dens de rit op willekeurige mo menten een blaastest worden afgelegd om de motor aan de gang te houden. „De kans dat een nuchtere pas sagier gedurende een hele rit naast een dronken bestuurder blijft zitten en alle blaastesten van hem overneemt, wordt in de praktijk zeer klein geacht", aldus Peijs. Een ander mogelijkheid om het slot te omzeilen, zou zijn het nemen van een andere auto zonder slot. Maar dat is weer op te sporen door in de oorspron kelijke auto een teller te instal leren die het aantal ritten vast legt. Als het aantal ritten plotse ling daalt, moet de bestuurder verantwoording afleggen aan een begeleider. RDB PEETOOM KLINIEK Bij een ontharingskuur met de Ellipse Flex flitslamp (benen, oksels, bikinilijn) krijgt u in de maand juli 50 korting op de eerste behandeling! Na een paar behandelingen bent u van uw ongewenste haargroei af. Nu ook voor witte en grijze haren! Informeer naar de aantrekkelijke prijzen. i an van goyenstraat b heemstede (□23) 5297121 www.rdbpeetodmklinieic De Fransen lopen met hem weg, alsof 1998 niet bestaan heeft. Richard Virenque is hun held en zal dat blijven. Ik heb meer moeite met hem. Ja, ik heb hem een maal aan de mo tor gehad tijdens de Amstel Gold Race. Hij was los gereden uit het peloton en een zacht moment van mijn motorrijder en mij moet de basis hebben gevormd voor deze Samaritaan daad: hij pakte een beugel op onze motor vast, riep: Vite, vi- te' en binnen een paar minuten sloot hij aan in de staart van de grote groep. Noem het een daad van mede dogen en meer niet. Hij is de verpersoonlijking van het Grote Gedraai in de fietswe- reld. Kopman van de beruchte Festina-organisatie, waar geor ganiseerd en stelselmatig ren ners gedrogeerd werden en waar zeven van de betrokkenen toegaven, hun straf uitza ten en weer opgenomen werden in hun wereld die 'cyclisme' heet. Vi renque (een erkend, maar nooit gestraft grootgebruiker volgens insiders) gaf noch toe, noch hielp mee in het onderzoek. Sterker, zijn ontkenningen kwamen als paarse donderbuien over, zijn manier van het verlinken van zijn ploeggenoten deed pijn aan je ziel, maar het Franse pu bliek wilde van niets weten en bleef de man steunen en, ster ker nog, op een gouden troon plaatsen. Een maal per Tour geeft hij de Franse natie het gevoel bovenna tuurlijk sterk te zijn en iedereen te overvleugelen. Hij kiest zijn etappe, de kopmannen gedogen hem en zijn actie en weten dat ze meteen van hem af zijn; de horzel heeft zijn 'jour de gloire' weer voor een jaar ge had en de Tour gaat voort. Niet velen in het peloton mo gen hem, ook al heelt de tijd werkelijk alle wonden. Hij is, om het duidelijk te stel len, een van de minste geliefde renners in de kleine leefge meenschap die Tour heet, maar daarbuiten en vooral in Frank rijk is hij heilig. Dat is en blijft erg vreemd. Proef 1111 Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 Sü Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere jjehtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM DV j Adres: 1 Postcode/Plaats: I j Ttelefoon: (i.v.m. bezorgcontrole) I Geboortedatum: I e-mailadres: Stuur deze bon op-in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of Burf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In hot colofon van de krant treft u nadere informatie aan. M Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ÖDagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1