De prikkel is terug bij Van Basten SPORT Koeman: 'Opmerkelijke beslissing van Marco' Van Delft draait warm op Open Leidse Verkerk t< naar Athe Nieuwe bondscoach wil huisstijl Oranje snel in ere herstellen Bruggink wint Prijs van Europa aken - Gert-Jan Bruggink heeft op het CHIO van Aken de Prijs van Europa gewonnen. Met Joël was de springruiter uit Weer- selo de beste van de barrage kandidaten. De Prijs van Euro pa is de op één na belangrijkste rubriek van het Duitse topeve- nement. Wim Schroder maakte het Nederlands succes com pleet door met Montreal derde te worden. Jiranek naar Moskou praag - De Tsjechische interna tional Martin Jiranek speelt ko mend seizoen in de Russische voetbalcompetitie. De 25-jarige verdediger verhuist van de Itali aanse club Reggina naar Spart- ak Moskou, waar de Italiaan Nevio Scala trainer is. Sheringham naar West Ham londen - De Engelse voetballer Teddy Sheringham zet zijn loopbaan voort bij West Ham. De inmiddels 38-jarige aanval ler tekende voor een jaar bij de club uit de eerste divisie. Het afgelopen seizoen kwam de oud-international nog op het hoogste niveau uit voor Ports mouth. Hij scoorde negen keer. Argentinië en Uruguay door piura - Argentinië heeft dankzij een 4-2-overwinning op Uru guay de tweede ronde van de Copa America bereikt. De Ar gentijnen hadden bijna een uur lang een man meer op het veld, omdat Bizera (Uruguay) in de 35e minuut de rode kaart kreeg. Ondanks de nederlaag bereikte ook Uruguay de kwartfinale. Het land eindigde derde in de poule, met 4 punten. Crocker verbetert eigen record long beach - De Amerikaanse zwemmer Ian Crocker heeft in Long Beach zijn wereldrecord op de 100 meter vlinderslag verbeterd. Hij zwom de afstand in 50,76. Dat was 22 honderdste sneller dan zijn recente wereld record (50,98). 1U Bulgaar voor Eiffel Towers Nijmegen - Basketbalclub Eiffel Towers heeft de selectie uitge breid met de 2,06 meter lange Bulgaar Todor Pandov. De 24- jarige international komt van de Western Kentucky Universi ty- Australiër Eadie in verdachtenbank svdney - De voormalig wereld kampioen Sean Eadie is uit de olympische selectie van Austra lië verwijderd omdat hij ver dacht wordt van handel in do pe. De baanwielrenner, die in 2000 brons won op de Spelen, heeft inmiddels protest aange tekend tegen die beslissing. Eerder werd teamgenoot Jobie Dajka ook al uit de Australische ploeg gehaald. Wereldkampioene Shang betrapt peking - De wereldkampioene gewichtheffen Shang Shichun is betrapt op het gebruik van prestatiebevorderende midde len. De Chinese won vorig jaar tijdens de wereldkampioen schappen in Vancouver de titel in de categorie tot 75 kilogram maar moet die gouden medaille nu inleveren. Sang Shichun wordt voor twee jaar geschorst. Paard naar solarium aken - Dressuuramazone Ulla Salzgeber stuurt haar paard Rusty ter voorbereiding op de Olympische Spelen van Athene geregeld naar het solarium. „Net als wij mensen moet het dier op die manier aan de hoge temperaturen in Griekenland wennen", zegt de Duitse. Schorsing voor corrupte arbiters rome - Twee Italiaanse voet balarbiters zijn geschorst we gens hun vermeende rol in een corruptieschandaal. Hun schorsing houdt verband met een grootscheeps onderzoek naar fraude in de Serie A, B en C. In mei verrichtte de politie al huiszoekingen bij twaalf clubs. Niels Feijen uitgeschakeld taipeh - Niels Feijen is er bij het wereldkampioenschap pool (9- ball) in Taipeh niet in geslaagd de laatste 64 te bereiken. De Nederlandse biljarter eindigde in zijn voorrondegroep als vijf de. Nick van den Berg, Alex Lely en Rico Diks gingen wel door. De laatste won zes van zijn ze ven pouleduels. donderdag 15 JULI 200 amersfoort/ANP - Mai kerk doet volgende ma? mee aan de Olympischi i in Athene. De ten f KNLTB maakte gisteren dat de Commissie Tops het NOCNSF zijn va 1 heeft gehonoreerd. Hi[ Griekenland in het e uitkomen. i Eerder deze week liet d naar doorschemeren i trek te hebben in eei pisch avontuur. Verb geerde dinsdag bij het toernooi in Amersfoort gen op het feit dat hij i Sluiter niet mee mag naar Athene. Hij had Rotterdammer willen len, maar ze voldeden i de eisen van NOCNSF. sen zijn veel te hoog", i de de Alphenaar. Het ergerde Verkerk oo lang onduidelijkheid y, zijn eigen uitzending, er ontzettend trots op ben gekwalificeerd. Ik i graag voor mijn land uil Ik was geschokt toen ik dat er nog over mij ge moest worden. Ik heb op de ATP-tour een fi halve finale gehaald, niet hoe ik me nog me bewijzen", zei hij dinst NOCNSF vond zijn pi uiteindelijk toch voldoe naar Athene te mogen g Regen verstof tennisprograi amersfoort/gpd - d schouwers die gistei Dutch Open in Amersfi zochten, moesten het zonder Nederlandse i Langdurige regenval got programma in de nami de war, waardoor n wachten Raemon Sluite colas Massu niet meer kwamen. Maar goed oo het publiek had inmit groten getale het druilen verlaten. Uitgerekend dag dat er een uitverkoi was. Gevolgen voor het heeft de uitval niet. Er i doende banen beschikt de afgelaste partijen van te roosteren. Dat levert dig programma op me; anderen Martin Verkei mon Sluiter en Dein Scheppingen die in at men. Aan het begin van de waren er gisteren nog ge blemen. Voor volle I plaatsten de jarige Igor) en Fernando Gonzalez eerste spelers voor de 1 nales, waarin de twee 1 ters elkaar morgen ti men. Slechts eenmaal kwam ei kaar eerder tegen op di Op het gras van Win bleef de Chileen in vijf s dreev de baas. „Ik bi nieuwd hoe het nu zal ken", blikte Gonzalez „Ik weet dat Igor veel v wen heeft. "Gonzalez si gisteren de Argentijn Joi suso in twee sets (7-5,6 zich af. UITSLAGEN CRICKET Deventer. Intercontinental Cup, driedaagse in terland. Na eerste inning: Nederland 200 all out, Ier land 388/8. Nederland 2e inning: 0/1. Ierland na le inning: White 152 not out, Johnston 60. PAARDENSPORT Aken. CHIO. Springen. Prijs van Europa, met barrage: 1. Bruggink (Ned) Joël 0-47,42, 2. Ludger Beerbaum (Dui) Goldfever 0-47,95. 3. Wim Schroder (Ned) Montreal 0-48.89, 4. Lansink (Bel) Cumano 0- 49,00, 5. Demeersman (Bel) Clinton 0-49,31, 6 Firestone (VSt) Casanova 0-50,57, zonder barage: 23. Gerco Schröder/Monaco 4-94,41, 25. Zoer/Lowina 5-96,39, 48. Van der Vleu- ten/Jikke 24-108,60. Dressuur. Grand Prix, stand na eerste dag: 1McDonald (VSt) Brentina 74,167, 2. Sandgaard (Zwe) Zancor 71,500, 3 Kemmer (Dui) Bonaparte 70,750, 4. Linsenhoff (Dui) Renoir Unicef 70,0, 5. Rothenberger (Ned) Barclay 68,417, 7 Marlies van Baalen/ldocus 67,625. Tussenstand landenklassement: 1. Duitsland en Verenigde Staten 140,750, 3 Denemarken 138,042, 4. Nederland 136,042, 5. Groot- Brittannië 133,250. Mennen. Vierspan, stand na eerste onderdeel, dressuur: 1. Freund (Dui) 39,20, 2. Excell (Aus) 39,36, 3. Brasseur (Bel) 40,46, 14. De Ruijter 51,68, 21. Weusthof en Koos de Ronde 58,88. PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3450 5.7.11.13.16.19.20.21.25.26.33. 39.42.53 57.59.67 68.72.79 Onder voorbehoud van typefouten TENNIS Amersfoort. Mannen, 375.000 euro. Tweede ronde: Andrejev (Rus/6) - Christophe Rochus (Bel) 4-6 6-2 6-1, Gonzalez (Chl/2) - Hernandez (Spa) 7-5 6-3. Stuttgart. Mannen, 600.000 euro. Tweede ronde: Chela (Arg/3) - Andersen (Noo) 6-3 6-1, Novak (Tsj/5) - Ascione (Fra) 6-2 6-4. Nadal (Spa/14) - Vassallo Arguello (Ita) 7-6 6- 4. Costa (Spa/12) - Mantilla (Spa) 7-5 6-4, Joesjni (Rus/10) - Popp (Dui) 6-3 7-6, Za- baleta (Arg/8) - Lopez (Spa) 7-6 6-2, Berdych (Tsj) - Phau (Dui) 6-2 6-3, Karlovic (Kro/13) - Squillari (Arg) 6-3 7-6. Stepanek (Tsj) - Schüttler (Dui/1) 6-7 6-3 6-2. Los Angeles. Mannen, 350.000 euro. Eerste ronde: Schalken (Ned/5) - Carraz (Fra) 6-4 6-4, Agassi (VSt/1) - BogomolGi 6-1, Srichaphan (Tha/2) - Ferreira U 6. Fish (VSt/4) - Vacek (Tsj) 7-6 6-2 (Fra) - Spadea (VSt/6) 6-4 opgave w blessure, Rusedski (GBr) - Dent (VSt 6 6-2, Hernych (Tsj) - Dupuis (Fra)( 4, Benneteau (Fra) - Philippoussis (A 5. Haas (Dui) - Ginepri (VSt/8) 6-4 6 ie (ZAf) - Fleishman (VSt) 6-4 6-2. Stanford. Vrouwen, 470.000 euro. Eerste ronde: Smashnova-Pistoles Jackson (VSt) 6-1 0-6 7-6, FrazierfV (VSt) 7-5 4-6 6-3, Irvin (VSt) - Sh (VSt/7) 6-3 6-1, Washington (VSt) (Lux) 7-5 6-1. VOETBAL Oefenwedstrijden. Ten Wolde: Go Ahead Eagles - F (Bel) 0-2 (0-0). Oldenzaal: Oldenzaal - FC Twente! Doelpunten: Bruns 2, Cziommer, 0 lenberg, Sjoekov, Christensen. West-Capelle: ADO Den Haag - FC i 0-2 (0-1). Doelpunten: Dennis de Nr Broek op Langendijk: Broek op L2 RBC 2-7 (1-5). Doelpunten RBC: V De Graaf 2, Ikedea, Hertog, Farouk. Schijndel: Avanti '31 - Roda JC l Doelpunten Roda JC: Van Dijk 2, Kor lich 2, Cissé 2, Cristiano, Sonko, Br» berkani. Hoogezand: FW - FC Groningen 0-2 Doelpunten: Veldmate 4, Tuyp 3, M Drent 3, Luierink 3, Hugo 2, Panneko zimane 2, Van Gessel. Champions League Kwalificatie, eerste ronde, eerste wed Sliema Wanderers (Mal) - FBK Kaurv 2. FC WIT Georgia (Geo) - HB 1904 (Fae) 5-0, Pobeda Priliep (Mac) - P| van (Arm) 1-3, Siroki Brijeg (Bos) - f koe (Aze) 2-1. FC Gomel (WRu) - DU na (Alb) 0-2, Skonto Riga (Let) - FCf 4-0, Flora Tallinn (Est) - NK Gorica Sjeriff Tiraspol (Mol) - Jeunesse d'E 2-0. VOLLEYBAL Marseille. World Tour beachvolleybal- Eerste ronde: Keizer/Mooren i Jordan/Davis (VSt) 15-21 21-18 15-1 de ronde: Alexandra/Monica Keizer/Mooren 21-17 12-14. ZEILEN door André Hoogeboom de lutte - Ronald Koeman heeft als 'een van de velen een goed gevoel' bij de op handen zijnde aanstelling van Marco van Bas ten en John van 't Schip bij het Nederlands elftal. De Ajax-trai- ner is zelfs trots op de recente ontwikkelingen: twee coaches uit Amsterdam als baas van Oranje. „Ja, dan kunnen de wedstrijden in de Arena wor den gehouden. Lekker dicht- bij." Tijdens de persdag van Ajax op De Lutte, waar de Amsterdam mers op trainingskamp zijn, is Koeman openhartig. „Ik vind het wel opmerkelijk dat Marco de baan heeft geaccepteerd. Ik dacht aanvankelijk dat hij de weg der geleidelijkheid zou kie zen, maar blijkbaar denkt hij daar nu anders over. Dat is ie ders goed recht lijkt me, om van mening te veranderen. Dit is natuurlijk een heel mooie kans en ik gun het hem van harte." De huidige trainer van Ajax kent geen jaloezie, want hij am bieerde de baan als bonds coach niet. „Ik wil graag elke dag met een groep voetballers op het veld staan. Dat doe ik liever dan bondscoach zijn. Als bondscoach heb je die gasten maar een paar dagen bij elkaar en dan gaan ze weer hun eigen weg. Ook heb ik het gevoel dat ik mijn werk hier nog niet heb afgemaakt. Ik zit nu tweeënhalf jaar bij Ajax en er is nog veel te doen." Koeman verwacht dat er een frisse wind gaat waaien bij Oranje als Van Basten de scep ter van Dick Advocaat over neemt. „Het tijdstip is natuur lijk ideaal. Veel internationals hebben aangekondigd te gaan stoppen, dus er zal wel wat moeten gebeuren met de selec tie. De werkwijze van deze jon gens bij Ajax sluit volgens mij ook goed aan bij de jongere spelers. Dat is alleen maar posi tief. Als ze doorgaan met de lijn die ze op De Toekomst hebben gevolgd, dan zullen ze altijd met drie spitsen gaan spelen, zoals iedereen dat weet en kent van Ajax." De steun van Cruijff kan bijzon der nuttig zijn, zo weet Koe man. „We hebben alle drie met hem gewerkt en we hebben de ervaring dat zijn adviezen over het algemeen hout snijden. Bo vendien zullen ze enig krediet krijgen, denk ik. Het is altijd handig om Cruijff in je rug te hebben. Maar uiteindelijk moe ten ze het zelf doen. Cruijff staat niet op het veld, zij staan in het veld en dicht bij de spe lers." door Leon ten Voorde Rijnsburgse tennisser wint in eerst ronde van Romano Frantzen door Peter Klein tennis - Echt aangesproken op zijn krachten werd Bart van Delft gisteren niet in de eerste ronde van de 49ste Open Leidse Tennis Kampioenschappen. De 6-3 en 6-1 overwinning op Ro mano Frantzen beschouwde de Rijnsburger dan ook als een plezierige opwarmer voor het grote werk. Het mannensche- ma is dit jaar extreem sterk be zet, zodat Van Delft op de ba nen van Roomburg zijn borst nog nat kan maken. De ruime zege op Frantzen le verde Van Delft nog eens het bewijs dat zijn spel, maar voor al zijn persoonlijkheid, een enorme progressie hebben doorgemaakt. De 22-jarige full time tennisser speelde gedeci deerd en bepaalde het tempo. In plaats van een dialoog met zichzelf, als hij in eigen ogen weer eens een blunder had be gaan, tooide Van Delft zich met een gulle lach, toen Frantzen met een totaal verkeerd geraak te lob toch een punt scoorde. En juist Frantzen, net als hij een voormalig Unicummer, kon hem vorig jaar behoorlijk in de problemen brengen en zelfs een keer verslaan. Maar Van Delft was vorig sei zoen dan ook nog een beetje zoekende en weet dit jaar toch vrij exact wat hij wil. De drie dubbeltjes, die hij voor TV Dek ker Tennis in de eredivisie speelde, legden hem waar het 1 de financiering van zijn verdere loopbaan betrof, geen windeie ren. Een vetpot is het leven van de proftennisser bepaald nog niet. De wedstrijden die hij de komende weken in de tweede Bundesliga voor de Duitse ver eniging ilntorf speelt, komen hem goed uit. Komend weekeinde lonken al weer de kwalificaties voor de Challenger van Hilversum, maar Van Delft kiest voor het oudste A-toernooi van Neder land op Roomburg. „Hier een partij 'tanken' zou stom zijn", weerlegt hij de geruchten over het eventueel weggeven van een partij. „Voor de Open Leid se schrijf je dan niet in. Zo den ken alle jongens erover. Wie in dit extreem sterke deelnemers veld het toernooi kan winnen, speelt ook voor de eer. De pun ten en de poen komen dan op het tweede plan. Ik ga deze week in ieder geval voor de ti tel." Zondag blijkt of het zelf vertrouwen van Van Delft rea listisch is. Vanwege de overvloedige re genval werd een groot gedeelte van de eerste ronde in zowel het mannen- als het vrouwen toernooi naar vanmorgen door geschoven. Voordat de banen op Roomburg onbespeelbaar werden, won Samentha Helder- op in drie sets van Sanne van de Biggelaar. Wildcardhoudster Jasmijn van Blijswijk had een set nodig om aan het hogere tempo en de lastige wind te wennen, maar gaf in de tweede doorgang Marrit Boonstra,ide Bart van Delft: „Hier een partij 'tanken' zou stom zijn." Archieffoto: Dick Hogewoning nummer drie van Nederland in de groep tot en met zestien jaar, goed partij. Met de veertig punten van de Open Leidse stijgt de Woubrugse zeventig plekken op de nationale rang lijst. Ze komt daarmee rond plek 180. Danny Spierenburg uit Oegstgeest verloor in twee sets van Sander Koning. Tina de Rooij brak tegen Tonny Singe- ling af bij een positieve 6-3 en 2-2 stand. Uitslagen: HEI, eerste ronde: M. Marzolla (7) - N. Zijlstra (q) 6-1 6-1, J. Hunting-F. Mooren (lucky loser) 6-1 1 -6 7-6; G. Bergraaf- A. Pondman 6-3 6-7 6-2; R. Pondman - F. Bruens 6-4 6- 1; B. van Delft (5/wc) - R. Frantze©6-3 6-1; R. Haase (q) - S. Weeda 6-3 7-5; M. Reuter (3) - F. Clausing 6-0 6-3; B. de Gier (8) - R. Lepp 6-3 7-5; S. Koning - D. Spierenburg 6-3 6-2. DEI, eerste ronde: E. Buitenman - E. van Boekei (q) 6-3 6-4; E. Lely - Chr. Koek (lucky loser) 6-3 6-2; M. Boonstra - J. van Blijswijk (wc) 6-0 6-3; E. Pera - P. van Workum 6-0 6-1; A. de Bont - S. Andrade 6-3 7-5; S. Helderop - S. v.d. i (wc) 6-0 2-6 6-3. zeist - Nog geen halfjaar gele den merkte Marco van Basten op dat de kwaliteit van Oranje „zwaar wordt overdreven". Toen bekeek hij het van de buiten kant, de komende vier jaar staat hij er als bondscoach middenin. Het waren mooie teksten. Van Basten werd gevraagd naar zijn mening over het huidige Oranje en de kritiek knetterde uit zijn mond. „Het Nederlands elftal heeft goede spitsen, er is een goede invulling op het midden veld, maar verdedigend is het niet best." Zo, die konden ze in Zeist in de zak steken. Maar Van Basten wilde ook nog wel iets kwijt over de instelling van sommige spelers. „Er loopt een aantal bij dat zich gedraagt als filmster. Daar moet je korte metten mee maken. Als ik het voor het zeggen zou hebben, zou ik een aantal zo wegstre pen." Welke, dat wilde Van Basten in dat interview in Voet bal International niet zeggen. De mogelijkheid om zelf te gaan snijden, krijgt hij nu van de KNVB. Als het aan de voet balbond had gelegen, had Van Basten overigens in Portugal al zijn entree bij Oranje gemaakt. Maar Van Basten had destijds geen zin om als derde of vierde man mee te gaan lopen aan de hand van Dick Advocaat. Na een lang seizoen bij Ajax gaf hij de voorkeur aan een vakan tie met zijn gezin. Hoewel dat destijds overkwam als een ge brek aan ambitie, is dat achter af zijn redding geweest. Anders was Van Basten nu ook besmet geweest met het EK-virus, waarvan Advocaat en zijn assis tenten nog lang niet zijn ver lost. De prikkel om zich te gaan ma nifesteren heeft er jarenlang aan ontbroken. Het voetbal kon Van Basten, de megaster van weleer, niet meer verleiden. Zijn passie voor het spel was geblust, verdwenen door al die grauwheid die hij aan zich voorbij zag trekken. Als er een wedstrijd op tv was, ging Van Basten liever golfen. Maar toen zijn boezemvriend John van 't Schip bij FC Twente aan de slag ging, borrelde de liefde voor het spel plots weer op. Van Basten ging wel eens kijken bij de trainingen van Twente en besloot zich op te Binnenkort in Zeist te bewonderen, gisteren nog in Amsterdam. Marco van Basten (voorgrond) en John van 't Schip leiden de training bij Ajax 2. Foto: ANP/Marcel Antonisse geven voor de cursus Coach Be taald Voetbal. Van Basten be gon die cursus met een grote achterstand omdat zijn klasge noten al de nodige ervaring en diploma's hadden. Maar zijn leergierigheid was bijna ontem baar. „Marco was een heel snelle leerling en het mooie was ook dat hij zich heel kwetsbaar durfde op te stellen", zegt de huidige trainer van FC Twente Rini Coolen, die bij hem op de cursus zat. „Ik weet nog dat hij een keer een training bij Hera cles moest geven en dat hij te gen de spelers zei: jongens, als ik het niet goed doe, moet je het zeggen." Van Basten wilde het vak rustig en zonder druk verkennen. Zijn rol in de schaduw, als trai ner van Ajax 2, zag hij ook als een ideale opstap naar later, naar eventuele hogere doelen. Wat de spelers van Ajax 2 toen al wel opviel, was dat Van Bas ten veelal de besprekingen deed, en niet John van 't Schip, die op papier de leiding had. Van Basten had zich al inge steld op nog een jaar Ajax, maar toen de lokroep van Johan Cruijff en de KNVB hem bereik te, bezweek hij alsnog voor de charme van het hoogste ambt dat in de voetballerij te verge ven is: de rol van bondscoach. Als trainer heeft hij zijn voetbal visie nog nooit met het grote publiek gedeeld. Toch staat Van Basten, die het meest geleerd zegt te hebben van Johan Cruijff en Arrigo Sacchi, bekend als een voetbalromanticus. „Ik speel als clubtrainer liever 1-1 als het elftal vooruitgang heeft geboekt, dan dat ik win maar helaas moet concluderen: drie punten, maar het was slecht en ik zie geen perspectief', merkte hij een tijdje geleden in een in terview op. Het is inmiddels een publiek geheim dat de nieuwe bonds coach zich tijdens het EK kapot heeft geërgerd aan het angstige spel van het Nederlands elftal. Van Basten: „De Hollandse voetbalschool is in mijn ogen vooral initiatief tonen. De te genstander achteruit dwingen, op hun helft spelen, een hoge balcirculatie en de buitenspel hanteren." Als het aan bijna-bondscoach Marco van Basten ligt, keert die oude vertrouwde huisstijl ra zendsnel terug bij het Neder lands elftal.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16