Langs Leidse lijken Inden het leuk De meiden vend (te A b NAVRAAG lZijn ze er weer, de popliedjes die het extra goed doen in de v Zomerhits hebben een aantal dingen gemeen: ze zijn niet bij- j zonder hoogdra- vertolkt door arties ten waar nog nooit iemand van ge hoord heeft, of la- zal horen en er hoort een simpel dansje bij. De Macarena en 25 hup Song - de zomerhits van voorgaande jaren - hebben dit iiu i 'waardige' opvolger: Dragostea din tei van het Moldavi- j0 O-zone. De zomerhit 2004 staat in de hitparade op twee. :w urdwijkse parttime deejay DENNIS SALMAN draait het lied- m gemiddelde avond zeker vier keer. „En dat is tot mijn erdriet. Het is een walgelijk lied." het aan zien komen dat Dragostea hét zou worden? k heb er meestal een goed oor voor, maar deze keer heb ik t lal vergist. Ik hoorde een paar maanden geleden dit liedje al lfcnd het gelijk niks." it laatste is niets veran- nderdaad. Ik vind het J eds niets, maar het is y 1 een hit geworden. Ik iet zelf als deejay op rijdagse draaiavond in re i. Ik draai het zeker vier er avond." ;sa "N mdan? ;SP ludig: de mensen vin- (t leuk. Je ziet het aan de reacties, je krijgt de dansvloer vol r doe je het voor als deejay." 'ID je criterium om een plaat te draaien? iag me altijd af of de meiden het leuk vinden. Ik draai voor Mannen vinden alles best, vrouwen hebben gevoel voor en n dus voor muziek. Ik probeer me te verplaatsen in wat ia! en leuk vinden en dat draai ik. De gasten krijg ik dan ook wel in ni C| dan even over het lied. Wat vind je er eigenlijk van? D ^dingen, kwalitatief is het beneden alle peil, maar commer- e ihet een fantastisch. Het is herkenbaar, het ligt makkelijk in ïoor en het zorgt voor een feestje. Maar ik denk niet dat we log iets van de makers te horen krijgen. Dat is een geluk bij J igeluk." er een dansje bij? b het wel bij Top of the Pops gezien, maar nog niet bij ons dansvloer. Meestal komt het dansje in Nederland wanneer nt antiegangers terugkomen. Die nemen het mee." t deuntje? anstekelijk als de pest. Als je het hoort, houd je het de hele je. Je wordt dus bij deze bedankt, haha." Gerard Baas archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN 1954, Donderdag 15 Juli -Wie deze zomer gebruik maakt van de bustijd Leiden - w' em van de NZHVM zal niets bijzonders merken. Het is dan ook ,r bedoeling, dat de passagiers van deze buslijn iets bijzonders m n, of het zou de gewone routine van een efficiënte busmaat- pij moeten zijn die hen even opvalt. Tussen de conducteurs zien iu en dan een leerling aan het werk, die het vak begint te leren een enkele maal zijn tariefkaart moet raadplegen om hen te ver- hoe duur een retourtje en een kinderkaart naar XYZ is. Dat is al- gewoon. ogenblik staan er op deze lijn vier werkstudenten, die op deze de vacantie besteden om een zakcentje over te houden en de zo- aJiaanden aldus rendabel te maken. De NZHVM heeft in het sei- ^feen tekort aan personeel, en voor een dergelijke tijdelijke aanvul- ]eeft men zich ditmaal eens bediend van werkstudenten. We heb- één even gesproken, kort maar, want de dienst mag niet ge- Jworden. ,,AI die tarieven, dat valt niet mee. Je moet de mensen "fiel kunnen helpen." Studenten als busconducteur. Eigenlijk lijzonders, nietwaar? F|Ü|R|D maandag 16 juli LEIDEN - De ge meente wil de veiligheid rond om een LPG-tank aan het Lammen- schansplein ver hogen. Mogelijke maatregelen zijn het plaatsen van een vangrail of een betoncon structie voor de tank. Zo kan wor den voorkomen dat verkeer op het Lammen- schansplein bij het uit de bocht vliegen de LPG- tank raakt. Foto: archief Leidsch Dagblad 's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 5tn.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder ii Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdcnl van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan alle van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl 2, Leiden, tel. 071-5 356 356 td lij ird KANTOOR ettstraat 82, Le O ta: Postbus 54,2300 AB Leiden. 1 2^x071-5356415 ai tentie fax 071-5356325 ete «richten fax 023-5150 567 lïNTl EVERKOOP m.b.t.: 1072-6813661 'goed: 023-5150 543 075-6813677 'detailhandel: 071-5 356 300 [bureaus kunnen contact opnemen ^-6813636 7" (gratis) >072-5196800 'ling (acceptgiro) 20,20 (alleen aut ine) L ^6,70 p/j €216,90 17f 1(0 die ons een machtiging verstrekken automatisch afschrijven van het ID «mentsgeld ontvangen €0,50 korting N VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag- Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. O HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. D omer DONDERDAG 15 JULI 2004 Kinderspeurtocht langs middeleeuwse gruwelen Het Gravensteen, met de galerij van waaruit de executies goed te zien waren. Foto: Dick Hogewoning Koppen die rollen, aan galgen bungelende lijken en de kraai en die zich het ter dood ge brachte vlees goed laten sma ken. Sinds Harry Potter kunnen kinderen wel wat hebben, moet de schrijfster van de Grimmige Gruwelloop hebben gedacht. Deze wandel- en speurtocht voor kinderen ligt sinds kort in het schap bij de VW. De Gruweltocht is een kinderversie van het boekje Gruwelijcke Praktijeken, een VW-stadswandeling voor vol wassen ramptoeristen. Veel gruwelijks valt er voor kinderen overigens niet te zien tijdens de wandeltocht. De route mijdt bijvoorbeeld de Lakenhal, waarin nog de roestige werktuigen liggen waarmee misdadi- gers onder handen werden geno men. Het is moeilijk voor te stellen wat er werkelijk op het pleintje voor het Gravensteen gebeurde als je nog nooit een 'rad' hebt gezien: het instru ment waarop de overtreder werd vastgebonden en met een ijzeren staaf letterlijk ka potgeslagen. Ook museum Boerhaave, waar anatomiestudenten zich in het theater konden uitleven op de lijken van terdoodver- oordeelden, ligt niet op de gruwelroute. In plaats daar van moeten kinderen zich te vreden stellen met meer ab stracte herinne ringen uit het duister verle den. Zoals de 'roepstoel', het spreekgestoelte langs de gevel van het stad huis, links van de hoofden tree. Dat was de piekwaar de stadsom- wereld- kundig maakte. Of de Blauwe Steen, vroeger ook als executie plaats in gebruik. Vier per sonages moeten het bloedbevlekte verleden tot leven brengen. Elk vertellen ze hun eigen versie van schuld en boete, straf en dood. Kinde ren zien mid deleeuws Lei den door de ogen van de agressieve rechtenstu dent Laurens Jansz, de poli tieman Corne lls de Groot, de schout Huygens Backer en natuurlijk gifmeng ster Goede Mie. Aan het einde van de Gruwelloop moet de jonge deelnemer vragen kun nen beantwoorden als Door welke steeg werd het lijk ge dragen? Noem twee doodstraf fen. Hoe vermoordde Goeie Mie haar slachtoffers? Het zwaartepunt van de gru weltocht ligt op het somber middelpunt van de doodsin- dustrie: het Gravensteen. Dat is het enige gebouw dat ook vandaag nog onbuigzaamheid en gezag ademt. Als het er gens in Leiden spookt, dan is het daar. Op het plein ervoor bliezen tallozen hun laatste adem uit. Het 'Groene Zood- je' of het 'Schoonverdriet' noemden de Leidenaren de plek, waar ze overigens graag kwamen kijken hoe een stad genoot werd onthoofd, opge hangen, verdronken, doodge slagen, de handen afgehakt of de ogen uitgelepeld. Adrianus Comelisz bijvoor beeld, beter bekend als Arie Met De Dikke Benen, zat er ook opgesloten. Van alles had hij op zijn kerfstok: hij stal niet alleen, maar had ook zijn vrouw bedrogen met Illustraties uit Grimmige Gruwelloop: Femke van Gent een ander. Toen hij daar in de cel over nadacht en het gekrijs hoorde van zijn celgenoten als die op het groene zoodje werden onthoofd of verdron ken, werd Arie bang. Hij hing zich op in zijn cel. Daarmee maakte hij het voor zichzelf al leen maar erger: hij was nu niet alleen een dief en een overspelige, maar ook een moor denaar -van zijn eigen lichaam wel te ver staan. De overheid dacht daar niet licht over in die dagen en prikte Arie's naakte lichaam, met dikke benen en al op aan een 'mik', een spriet met ge vorkt uiteinde, waar hij als een menselijke vetbol de kraaien tot voedsel diende. Dat gebeurde allemaal op het Galgeveld, langs de Morsweg. De galgen stonden met opzet aan de noordkant van vaar water op een kruispunt van wegen: volgens het volksge loof een goede plek om de go den van het noorden te vreden te stellen. Het water werk te reinigend en rusteloos rondwaren de geesten voelden zich lekker op kruispun ten. Het kén niet anders of de bewo ners horen daar nog steeds nachtelijk gekreun, en gesleep van kettingen. Silvan Schoonhoven De Grimmige Gniuvlloop -geschikt voor kinderen uil de hoogste basis schoolklassen. De boekjes zijn te koop bij de VW-vestiging aan de Sta tionsweg. DE FAVORIETE VAKANTIESTEK VAN Wïm Rijsbergen, 52, woont in Leiderdorp. Voetbaltrainer en oud-international (32x). „Ik heb niet één specifieke favoriete vakantieplek, maar vakan tie heb ik voor mijn gevoel al mijn hele leven. Ik heb van mijn hobby mijn werk kunnen maken, ik zie dankzij mijn beroep heel veel van de wereld en ik krijg er nog geld voor ook. Na tuurlijk is het hard werken, maar mooier kan het bijna niet, want ik kom daardoor als liefhebber van steden prima aan mijn trekken. Ik ben een echte stedenman. Strandvakanties trekken me niet en mijn vrouw en ik zijn ook niet van die rugzaktypes die zes bruine boterhammen inpakken, 'hup met de geit' gaan wande len en dan maar zien waar we terechtkomen. Afgezien van het feit dat ik niet ver zou komen met mijn zwakke enkels, ga ik lie ver naar grote plaatsen waar je lekker kunt eten en veel kunt zien. Ik hou van kunst en ik wil graag de cultuur van 'vreemde' landen opsnuiven. Wat dat betreft ben ik als voetballer en als trainer al aardig aan mijn trekken gekomen. De laatste vijfjaar heb ik alleen maar in andere landen gebivakkeerd. In Chili, Saoedi Arabië en het af gelopen voetbalseizoen bij de club America in Mexico. Ik heb er niet alleen in Mexico-City veel gezien, maar met de ploeg ben ik ook weer in steden geweest waar ik al kwam toen ik nog bij New York Cosmos voetbalde: La Paz, Sao Paolo, Montevi deo, Acunsion. Het is altijd leuk om te zien hoe die steden in de loop der jaren zijn veranderd. Met Leo Beenhakker heb ik in Mexico prima gewerkt en we hebben ook een afspraak om samen weer iets te gaan doen als de zaak met America is afgerond. Leo had daar nog een con tract voor een jaar en ik had een mondelinge afspraak dat ik nog een seizoen zou blijven. We willen wel uitzoeken waar we staan nu het anders is gelopen. Beenhakker heeft een advocaat in de arm genomen en als die er niet uit komt, gaan we naar de FIFA, wereldvoetbalbond. Pas als die zaak is afgerond, ben ik weer beschikbaar om ergens anders aan de slag te gaan." tekst: Paul de Tombe archieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15