REGIO Burgemeestersamb Zoeterwoude in trc Vies zwemwater een gro tegenvaller voor Katwijk Secretaresses aangenomen op hun 'blauwe ogen' 'Kerken zoals kerken horen te zijn' Spoor na twee jaar opnieuw op de sch< Justitie wil dealer in cel Jeugd-tbs voor Voorschotenaar Wilde bloemen op Rijndijk Proefrijden op quads den haag/oegstgeest - Tegen een 20-jarige man uit Oegst- geest die in speed dealde, is gis teren bij de rechtbank in Den Haag een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Daarnaast moet de verdachte, als het aan het Openbaar Ministerie ligt, de 960 euro terugbetalen die hij aan zijn handel verdiende. De verdachte werd op 26 maart door de politie aangehouden, tijdens een verkeerscontrole. De agenten ontdekten dat de man onder de zitting van zijn scooter een groot aantal zakjes met drugs had verborgen. Uit verschillende telefoontaps en getuigenverklaringen maakte de politie op dat de verdachte al bijna een jaar als dealer werkte. In de omgeving van Lei den had de man zo'n dertig klanten. Onder hen waren ook enkele minderjarigen. Met het geld dat hij verdiende bekostig de de verdachte zijn eigen drugsgebruik. De verdachte verklaarde bij de rechtbank dat hij al voor zijn aanhouding was gestopt met het dealen in drugs. Hij had aan den lijve ondervonden hoe speed je lichaam en geest kon verwoesten en wilde het spul daarom niet meer verkopen. Officier van justitie, mr. R. Steen, twijfelde aan de oprecht heid van de verdachte. Volgens hem was de man pas gestopt met zijn handeltje na dat hij was opgepakt. De offi cier verweet de verdachte dat hij de speed ook aan minderja rigen verkocht. Volgens Steen is speed gerekend een van de ge vaarlijkste drugs. Hij vond een gevangenisstraf daarom ge rechtvaardigd. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. den haag/voorschoten - De 15-jarige Marokkaanse Voor schotenaar die vorig jaar samen met een even oude plaatsge noot lange tijd Voorschotense jojageren terroriseerde, blijkt begin deze maand te zijn ver oordeeld tot jeugd-tbs. Dat is gélijk aan de straf die de officier v^n justitie niet minder dan vijf maanden geleden eiste. De af deling kinderstrafzaken van de HSaagse rechtbank heeft zo lang nódig gehad om tot een veroor deling te komen, omdat de rechtbank eerst wilde dat de jongen nader onderzocht werd door een psychiater en een psy choloog. Jeugd-tbs - opsluiting en be handeling in een jeugdinrich ting - duurt in beginsel twee jaar, maar kan maximaal twee maal worden verlengd. In totaal kan de straf van de Voorschote naar dus maximaal oplopen tot zes jaar. De jongen is uiteindelijk ver oordeeld voor zes pogingen tot afpersing, een diefstal met ge weld, twee mishandelingen, een aanranding en een diefstal met een valse sleutel. De even oude vriend waarmee hij de strafbare feiten pleegde werd eerder veroordeeld tot zes maanden cel. De twee vrienden werden in september vorig jaar gearres teerd voor een relatief klein ver grijp. Na de aanhouding stroomden de aangiften bin nen. De twee jongens bleken maandenlang tientallen jonge ren in hun woonplaats te heb ben geterroriseerd. Bovendien waren ze bij hun voormalige voetbalclub Voorschoten '97 vermoedelijk verantwoordelijk voor vele tientallen diefstallen. Onderhoud rozen te duur door Marieta Kroft hazers wou de-rijndijk - De ge meente Rijnwoude heeft en goedkoper idee bedacht om de opgeknapte Rijndijk in Hazers- woude een fleurig aanzien te geven. De bermen buiten de bebouwde kom komen vol te staan met wilde bloemen zoals klaprozen, akelei, wilde mar griet en vingerhoedskruid. De hulp van de inwoners is daarbij wel noodzakelijk. Vorig jaar ontstond veel com motie toen Rijnwoude aangaf toch geen rozen aan de Rijndijk te willen hebben, omdat het onderhoud te duur is. Tot die conclusie kwam de gemeente toen het grootste deel van de rozen, zo'n 30.000, al in de grond zat. Onder druk van de plaatselijke bevolking besloot de gemeente uiteindelijk om de rozen die nog leefden, te laten staan. De circa 15.000 struikjes die nog moesten worden ge plant, werden afbesteld. De rozen groeien vooral in de rotondes en in de buurtschap Groenendijk. De meeste ber men bestaan uit gras. „En dat leidde weer tot veel reacties van bewoners. Zij willen zelf een bijdrage leveren om het aan zien van de Rijndijk te verbete ren", aldus een woordvoerster van de gemeente. „Daardoor is nu het idee ontstaan om samen met de bewoners iets te organi seren." De gemeente roept de bewo ners op alle zaden of bloemrijke maaisels van wilde bloemen uit de tuinen te verzamelen. Sa men met wethouder Uljee kun nen ze op zaterdag 14 augustus de zaden in de bermen gaan verwerken. Het tijdstip en de plaats wordt nog bekend ge maakt. De wethouder neemt zelf één kilo zaad van wilde bloemen mee. Rijnwoude is van plan het bermbeheer op de groei van wilde bloemen aan te passen. Het maaien gebeurt pas als de bloemen zijn uitgebloeid. Het maaisel wordt afgevoerd zodat de grond schraal blijft en dat is weer bevorderlijk voor de groei van de bloemen in het jaar daarop. Inmiddels zijn bij de gemeente al twee reacties binnengeko men. „Een positieve en een ne gatieve", aldus de woordvoer ster. „De negatieve was van een kweker aan de Gemeneweg die bang is dat de zaden naar zijn tuin overwaaien. Het lijkt me sterk, want het is best een hele afstand." donderdag 15 juli 2o0| leiderdorp - Secretaresses wor den vaak al na één sollicitatie gesprek aangenomen. Mana gers en personeelsfunctionaris sen geloven de sollicitant op hun blauwe ogen en trekken re ferenties of diploma's zelden na. Dat blijkt uit het onderzoek dat Starjob Secretaresse Uit zendbureau, met een hoofdves tiging in Leiderdorp, heeft ge houden onder ruim 300 res pondenten. Starjob begrijpt niet dat bedrij ven zo nonchalant te werk gaan tijdens de sollicitatieprocedure. „Onbegrijpelijk dat bedrijven niet serieuzer omgaan met het selecteren van nieuwe mede werkers. Het is toch je mense lijk kapitaal dat zorgt voor een gezond bedrijf', zegt Starjob- directeur Dorothé Schiks. Woordvoerder Cas Wegman trekt de vergelijking met de zoektocht naar een levenspart ner. Als je een partner zoekt, ga je er eerst minstens tien keer mee uit voordat je beslist of je samen verder wilt. Maar een collega, met wie je dagelijks uren doorbrengt, kies je na één gesprek uit. Dat is toch vreemd." Zeker voor de functie van secretaresse, vindt hij, die de spil kan zijn in een organisa tie. Starjob had al het vermoeden dat de werving en selectie van secretaresses door bedrijven beter kan. Daarom zette het uit zendbureau een onderzoek op in samenwerking met secreta resse-portaal WebBep.nl. Daar op reageerden 315 mensen. „We hebben het onderzoek op deze manier gehouden, omdat we mensen wilden bereiken die niet door ons geplaatst zijn", verklaart Wegman. Starjob vindt het zelf namelijk de gewoonste zaak van de we reld dat je goed onderzoekt of iemand geschikt is voor een baan. „Wij doen allerlei testen en trekken de referenties stan daard na." Starjob heeft het hoofdkantoor in het kantoor pand Reaal in Leiderdorp zit ten. Er zijn 18 vestigingen door het hele land, onder andere aan de Stille Mare in Leiden. Veel bedrijven vinden het niet nodig om een uitgebreide solli citatieprocedure te houden. Van de deelnemers aan het on derzoekt zegt 45 procent maar één sollicitatiegesprek te heb ben gehad. Opgegeven referen ties worden in 16,5 procent van de gevallen nagetrokken. Diplo ma's worden in 70 procent van de gevallen niet gecontroleerd. Taaltesten (8 procent), typetes- ten (4,5 procent) en vaardig- heidstesten (3,5 procent) wor den minder vaak uitgevoerd dan persoonlijkheidstesten (21 procent). Starjob concludeert naar aan leiding van de reacties dat veel werkgevers afgaan op het goede gevoel dat een kandidaat op roept, en of er een klikii baar hebben bedrijven) doende vertrouwen in h sprekstechniek en snelle schattingsvermogen en| er blindelings van uit da formatie van de sollicita trouwbaar is, concludee job. Dat is vreemd, vindt het zendbureau, omdat de i medewerkers in bijna 25 cent van de gevallen bin een jaar alweer vertrokki Alleen afgaan op de bevi van de kandidaat en diei blauwe ogen loont dus r dus het uitzendbureau. j Duikers worden vernieuwd door Judy Nihof zoeterwoude - Vierentwintig belangstellenden hebben gesolli citeerd op de vacature van bur gemeester in Zoeterwoude. Dat heeft de provincie Zuid-Holland gisteren bekend gemaakt. De nieuwe man of vrouw treedt op zijn vroegst in december aan. Volgens een provinciewoord voerder is 24 een 'fors' aantal, zeker gezien het feit dat de nieuwe burgemeester over eni ge tijd weer ontslagen wordt, als het plan voor de gekozen burgemeester doorgaat. „We hadden verwacht dat die aan kondiging zijn schaduw vooruit zou werpen. Dat veel mensen geen trek hebben in een collec tief ontslag in 2006." De sollicitanten - veertien man nen en tien vrouwen - variëren in leeftijd van 27 tot 58 jaar. Acht kandidaten zijn lid van het CDA, zes van de VVD, vier van de PvdA, drie van Groenlinks, één van D66 en één van een lo kale partij. Eén kandidaat is partijloos. De meeste kandida ten hebben ervaring opgedaan in het openbaar bestuur. Zes van de 24 gegadigden zijn wet houder of oud-wethouder. Gerard van der Hulst, fractie voorzitter van de grootste partij in Zoeterwoude, het CDA, is blij met het grote aantal sollicitan ten. Hij denkt dat de populari teit van de functie te maken heeft met het 'goede imago' van Zoeterwoude. „Bij bestuurs krachtmetingen zijn we al twee keer goed naar voren gekomen. Ik kan me voorstellen dat een stabiele gemeente meer aan trekkingskracht heeft dan een gemeente waar het altijd rom melt. Daarbij komt natuurlijk dat de zelfstandigheid van Zoe terwoude voor langere gegarandeerd." Jan Franssen, commissi de koningin in Zuid-1 voert deze zomer gesj met sollicitanten. De mi schikte kandidaten legt i aan de vertrouwenscon die bestaat uit de drie voorzitters van de politie tijen in Zoeterwoude. Be vember beveelt de gei raad twee kandidaten aa minister van binnenlam ken. Wanneer de mini voordracht bekrachtigt, nieuwe burgemeester n nog dit jaar in functie Dat is iets eerder dan meente had verwacht. Zoeterwoude heeft sindi 2003 een waarnemend meester, Ad Havermai kwam in de plaats va Koopmanschap, die naar de gemeente Diemi vervolg van voorpagina katwijk - Katwijk zal het de ko mende jaren moeilijk krijgen als het badgasten veilig zwemwater wil bieden. Volgens directeur G. van Woerkom van de ANWB ziet het er somber uit voor de badplaats. „De zwemwaternor men worden in Europa en dus in Nederland de komende jaren verder aangescherpt. Er zal een extra rioolwaterzuivering moe ten komen. Want als er niets verandert, is de zee bij Katwijk te slecht om in te zwemmen. Deskundigen fronsen hun wenkbrauwen bij dit soort ver ontreiniging." Het zwemwateralarm dat de ANWB voor de Katwijkse kust afgeeft, is een tegenvaller voor Katwijk. De gemeente wist met maatregelen het rioleringssys teem de laatste jaren te verbete ren. En mede daardoor mag dit zomerseizoen voor het eerst sinds 2001 de Blauwe Vlag weer wapperen in Katwijk. De vlag is een Europees sym bool voor een schoon en veilig strand en daarmee belangrijk voor het toerisme. Maar als de verontreiniging met bacteriën uit ontlasting vandaag weer naar voren komt in de meetre sultaten van Rijkswaterstaat, moet Katwijk de vlag volgens de spelregels inleveren, zegt Van Woerkom. In dat geval zullen gemeente en provincie maatregelen treffen in het belang van de volksge zondheid, kondigt een woord voerster van Katwijk aan. Mo gelijk kondigt de provincie dan een zwemverbod af. In elk geval worden badgasten nader geïn formeerd. De ANWB-directeur vindt dat de gemeente Katwijk zelf alvast de Blauwe Vlag zou moeten strijken, totdat het zwemwater weer veilig bevonden is. Vol gens hem kan het zeewater ko mend weekeinde - laat staan nu al - onmogelijk schoon zijn. „Het water verplaatst zich met een snelheid van vijf kilometer per dag, de verontreiniging ver: dwijnt dus heel langzaam. Je hebt zelfs kans dat het richting het noorden trekt en dat we het straks bij Noordwijk tegenko men. Helaas hebben we onvol doende capaciteit om op meer dere plaatsen te meten." De verwachtingen van de ANWB op basis van het TNO- onderzoek staan haaks op meetresultaten van het Hoog heemraadschap van Rijnland, dat twee keer per week in Kat wijk komt testen. Een woord voerder van Rijnland erkent dat, na een plaatselijke hoosbui vorige week, in Katwijk de EU- norm fors was overschreden. Maar maandag bleek na metin gen het water rondom de sluis weer in orde. Het hoogheemraadschap is al enige tijd met meerdere ge meenten in overleg om de na righeid met het rioolwati te dringen. Probleem is gemeenten een veroud ooisysteem hebben, wi gen- en rioolwater door de buis naar de waterzu worden vervoerd. Warui hevige regenval het ri teem overbelast raakt, tri rioolwateroverstort in w legt de woordvoerder u water wordt dan op het vlaktewater geloosd 0 dwijnt via de sluis bij Kal zee. „Het is verdund, m blijft rioolwater en dat probleem." Een oplossing is het aai van bergbezinkbassins vi overtollige water wordt slagen. Het wrange vot wijk is dat juist daar inn zo'n bassin is aangelegc hebben er alles aan ge zegt de gemeentewooi ster. „Maar we hebben dewerking van andere ge ten nodig. In feite hebb 'last' van de slechte riooli teit van het achterland." Een andere oplossing is v TNO-onderzoekster A. om de Katwijkse sluis ra tig open te zetten. Als d lang dicht blijft, kunnen ij teriën in het opwarmen stilstaande water ma groeien. Het beste weet uitzicht om de verontrej aan de kust nu te laten v| nen is volgens haar weiij en harde wind. verwijderd. Daarna mo duiker worden uitgeg moet de nieuwe worde plaatst en moet alles wee den opgebouwd." Een langdurige afsluitini een compleet baanvak i uniek. ProRail heeft dit in gelopen tijd ook bij Utree Brede en bij de Moerdij gedaan. Volgens de wood der is er alles aan gedaan 1 afsluiting zo kort mogel houden. „We hebben a werk in één week wet proppen." Hoewel abonnementho zich een week lang moeti helpen met bussen, hoev niet te rekenen op ten) van een deel van het ab mentsgeld. „Wanneer er alternatief vervoer word zorgd, hebben wij aan plicht voldaan", laat woordvoerder van de NSv „Wij beloven mensen d vervoerd worden, en we dat bij voorkeur per trein, moeten we om de één of re reden ander vervoer inzi betekent dat niet dat we ii korting gaan geven." Openstelling trekt in Oud Ade, Rijpwetering en Leimuiden weinig bezoekers Sonja van Seggelen steekt in de Heilige Bavo in Oud Ade een kaarsje aan. „Ik verwacht niet veel bezoek. Het weer is te slecht." Foto: Dick Hogewoning door Marieta Kroft oud ade/rijpwetering/leimui- den - De vlag hangt uit en de deur van de Heilige Bavo in Oud Ade staat uitnodigend open. Wie wil kan een kijkje ne men, zonder verplicht een mis bij te hoeven wonen. Maar het loopt niet stomi. Slechts een enkeling toont deze woensdag middag belangstelling. Het beeld in de Onze Lieve Vrouw- kerk in Rijpwetering en de Sint Jan de Doper in Leimuiden is al niet anders. Het is het vierde jaar dat Fede ratie De Doortocht, waaronder de kerken vallen, een open huis in de zomer organiseert. Tot en met vrijdag 13 augustus kun nen belangstellenden op woensdag, donderdag en vrij dag tussen half twee en half vijf de rijkdom aan kerkschatten bewonderen. Een gastheer of - vrouw staat de bezoekers te woord. Gisteren was de eerste keer van dit jaar. Sonja van Seggelen zit op de achterste bank van de 'neo-ro- maanse éénbeukige kerk' in Oud Ade te lezen. Ze heeft een uur na de openstelling al twee mensen op bezoek gehad. Van Seggelen verwacht geen storm loop. „Het weer is veel te slecht." Uit het gastenboek blijkt dat er in andere jaren soms wel tegen de veertig men sen uit alle windhoeken van Nederland op een middag de kerk bezochten. „Vooral sinds het pontje bij Zevenhuizen vaart, is het drukker gewor den." Van Seggelen wijst op allerlei bijzonderheden. Zo zijn de voorste kerkbanken, de biecht stoel en de preekstoel nog af komstig uit het kerkje dat er vóór de 136 jaar oude H. Bavo was. Zelf vindt ze vooral de glas-in-loodramen mooi. Op een steenworp afstand van Oud Ade staat de Onze Lieve Vrouw van Rijpwetering. Gre goriaanse gezangen op een cd van het koor brengen de bezoe kers gelijk in de stemming. Gastheer Hans van der Wereld zingt uit volle borst mee. Hij weet alles over de neogotische dorpskerk. Van der Wereld heeft er onlangs een boekje over geschreven dat voor twee euro te koop is. „Ik hou van kerken zoals hier, in Oud Ade en in Leimuiden, met pilaren, grote opgaande ruimtes, serene rust en mooie schilderijen. De kerk in Hoogmade is al wat minder. De kerken in Roelof- arendsveen zijn te modern." Van der Wereld vindt het jam mer dat van de acht kerken die onder de federatie vallen, er slechts drie open huis houden. „Eigenlijk zouden ook de refor matorische kerken in Ja- cobswoude en Alkemade mee moeten doen. De Woudse Dom in Rijnsaterwoude bijvoorbeeld. Die is prachtig, ook van binnen. Maar waarom zo weinig kerken meedoen, weet ik niet." Bezoeker Frans van Dam uit Hilversum is aan het fotografe ren. Via, via hoorde hij van het open huis. In Leimuiden is hij al geweest en naar Oud Ade gaat hij nog. „Elke kerk heeft wel iets aparts", reageert hij. „Hier vind ik de kruiswegstaties het mooist. De kerk is wel erg wit en steriel. Leimuiden heeft meer kleur en straalt daardoor meer warmte uit." Van Dam pakt zijn toestel met statief om het altaar vast te leggen. „Ga je naar Leimuiden? Daar zullen ze je met open armen verwelko men." Koster Jan van Vliet van de Sint Jan de Doper is blij dat hij weer iemand in de lege kerk ziet. Het is nummer drie deze middag. „Jammer. Deze middagen zijn voor belangstellenden toch de enige mogelijkheid om de kerk van binnen te bekijken." Het godshuis heeft een rijkdom aan Ideuren. De koster vertelt over de restauratie, twaalf jaar gele den, van de in 1856 in gebruik genomen kerk. De oorspronke lijke schilderingen die onder een laag witte verf waren ver dwenen, kwamen toen weer te voorschijn. Alle wetenswaardig heden heeft Van Vliet op papier staan. De Sint Jan de Doper, de Heili ge Bavo en Onze Lieve Vrouw. De drie kerken staan op een steenworp afstand en zijn in dezelfde tijd gebouwd. Maar de verschillen in bouwstijl en in richting zijn groot. Toch heb ben ze volgens Hans van der Wereld een overeenkomst: „Het zijn kerken zoals kerken horen te zijn." stompwijk - Veiligheid staat voorop bij de organisatie van de Stompwijkse paardenda gen, waarvan een reeks wedstrijdjes voor de jeugd op mini-motoren een onderdeel zijn. Om alvast vertrouwd te raken met het be sturen van deze quads, konden kinderen gis teravond proefrijden op een parkeerterrein aan het Klaverblad. De echte wedstrijden zijn zaterdag 17 juli om 16.00 uur. Het evene ment met de quads stond vorig jaar voor het eerst op het programma van de Stompwijkse paardendagen. Er kwamen zoveel kinderen op af, dat de organisatie niet om herhaling heen kon. Er kunnen zaterdag maximaal honderd kinderen meedoen. Foto: vervolg van voorpagina leiden - De werkzaamheden aan de duikers op de treinver binding tussen Leiden en Al phen komen amper twee jaar nadat het spoor in zijn geheel is vernieuwd. Dat de duikers toen niet meteen in het werk zijn meegenomen, heeft volgens de woordvoerder van ProRail te maken met de afgifte van een vergunning. „Toen we aan de vernieuwing van het spoor begonnen, was de vergunning voor de vervan ging van de duikers al aange vraagd. Maar de toestemming liet lang op zich wachten en we konden de vervanging van het spoor niet uitstellen." De vervanging van het spoor - de rails, de dwarsliggers de ste nen onder en tussen de dwars liggers - kon in zijn geheel tij dens de avonden en nachten worden uitgevoerd. De vervan ging van de duikers - de water verbindingen onder het spoor - is echter zo ingrijpend dat een langdurige afsluiting noodzake lijk is. „Boven de duiker moet het complete spoor worden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14