Minister Dekker spoort gemeente Leiden aan Alledaagse netheid in een bedreigd wijkje REGIO Ons Doel en Portaal: 'Op korte termijn geen sloopplannen' ^at doen die ogen op het station? Aanpak woningnood studenten onvoldoende Goedemorgen Wat een krant. •eidsch •agblad a wereld, mijn krant. 1 leidsch Dagblad van ren langs Ise lijken l/an Dongen _ieel kopie van ione Kleinsma jn Huttenbouwen, toneel- knutselen, sporten en es doen. Twee weken n 19 tot en met 30 juli, kinderen van 6-12 jaar iet jeugddorp zich naar enist uitleven. De Leidse t0f sorganisatie houdt het enorp aan de Voorschoter- tei ast zwembad De Vliet, jcaart kost 4,50 euro, antiepas 4,00 euro. Een is 18,00 euro, vakantiepas 16,00 eu- ten zijn ter plekke te ideren moeten iedere eigen lunchpakket ^vering Sluis 94 herdacht f- De Leidse Universi- jliotheek herdenkt de ing van Sluis in 1604 b tentoonstelling die van 112 augustus tot en |idag 12 september gratis Icelijk is. Het is dit jaar uwen geleden dat prins js 'Staats-Vlaanderen' fde. De Staten-Generaal lepubliek wilden eigen- fctende ontzetten, dat |)1 weerstand bood aan use leger onder de her- |Parma. Nadat echter iheten 'Oost-Vrije van Eren', met Sluis als be- Jste stad, was veroverd, He aanval. Op 20 septem- 14 moesten de uitgeputte [denaren de stad overge- fe UB staat aan de Witte |7. HOC 971 HM MÊM LEIDEN door Floor Ligtvoet leiden - Leiden pakt de woningnood onder stu denten onvoldoende aan. Dat blijkt uit de brief die minister Dekker (volkshuisvesting) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Haar ministerie moet de gemeente aansporen om lokale wo ningcorporaties 'adequaat' aan te sturen en ze op hun 'verantwoordelijkheden' te wijzen. De gemeente snapt de kritiek niet. Volkshuisvesting is tot nu toe ontevreden over de inzet van het gemeentebestuur. Zo heeft Leiden verzuimd een visie in te leveren, laat een woordvoerder weten. Daarin moet staan hoe de stad de woningtekorten wil aan pakken. Landelijk is het aantal studentenka mers het afgelopen studiejaar flink gegroeid. Het aanbod is met 3.737 kamers toegenomen. Het ministerie van VROM (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) telt in Leiden slechts een toename van 285 woningen. Studentenhuisvester SLS Wonen is daarvoor verantwoordelijk. „We bouwen 201 eenka- merappartementen in het voormalige Elisa beth Ziekenhuis. De andere 84 kamers komen op de Hugo de Grootstraat", verklaart Mar griet Henninger van SLS Wonen. Die zijn nog niet allemaal klaar voor bewoning. De ver bouwing van een aantal moet zelfs nog be ginnen. „Wel zijn de plannen al in een gevor derd stadium." De verbouwing van een aan tal éénkamerappartementen in het Elisabeth ziekenhuis gaat in september van start. In 2005 zijn de studentenwoningen in het ge bouw van de huidige rechtenfaculteit aan de Hugo de Grootstraat aan de beurt. Niet alleen SLS Wonen is druk bezig met de bouw van nieuwe woningen voor Leidse stu denten. De Delftse woningcorporatie DUWO wil voor 2005 90 voormalige COA-units plaat sen op Rijnfront in Oegstgeest. Deze tijdelijke woningen, overgekocht van het Centraal Or gaan Asielzoekers, zien er uit als doodnorma le rijtjeshuizen met witte wanden en een rood pannendak. Ze kunnen elk vier studenten huisvesten. DUWO laat dit najaar op het Rijn front-terrein 360 studenten wonen. In 2005 komt er nog ruimte voor 186 studenten bij. Bij elkaar opgeteld neemt het aantal studen tenwoningen in de stad en directe omgeving daarmee met 831 toe. Henninger van SLS Wonen kan de kritiek op Leiden voor een deel wel begrijpen. „We zit ten samen met de gemeente in de Taskforce Studentenhuisvesting. Uit dat overleg komt helaas minder dan we aanvankelijk hadden verwacht. De gemeente heeft wel goede in tenties en wil de studentenhuisvestingproble- matiek voorrang geven maar het duurt vaak erg lang voor we de benodigde bouwvergun ningen krijgen." De gemeente laat in een reactie weten 'juist heel voortvarend' met het huisvestingspro bleem om te springen. „Maandelijks zitten we met alle partijen om de tafel om te bekij ken hoe we het aantal studentenwoningen kunnen uitbreiden", zegt een woordvoerder. De gemeente snapt daarom de kritiek niet en zal het ministerie om opheldering vragen. 'Wat mij betreft kan Fruitbuurt nog twintig jaar mee' door Robbert Minkhorst LEiDENWoningcorporaties Por taal en Ons Doel hebben op korte termijn geen sloopplan nen in Leiden-Zuid. Dat laten zij weten in een reactie op de grootschalige bouwplannen die de gemeente voor het gebied rondom de Lammenschansweg heeft. Tussen het spoor naar Utrecht, het Rijn-Schiekanaal, Lammen- schansplein en de Trekvliet moet de komende vijf tot twin tig jaar een nieuw woon- en werkgebied gaan ontstaan, met veel hoogbouw. De gemeente heeft uitgerekend dat er plek is voor grofweg 750 huizen en 75.000 vierkante meter kan toorruimte. De toekomst van de Fruitbuurt staat ter discus sie. „De ideeën van de gemeente overvallen ons", zegt Erik Olijerhoek van Ons Doel. „De ambities ken ik wel, maar niet meer dan dat." Volgens de ma nager wonen van de corporatie voldoen hun portiekwoningen in het gebied nog prima. Ze hebben een lage huur en liggen goed in de markt. „Zelfs intern is sloop niet aan de orde." Portaal is enthousiaster over de voornemens van de gemeente. De woningcorporatie heeft haar oog laten vallen op de oostkant van de Lammen schansweg. Portaal wil graag bouwen op het terrein van ROC Leiden. Een groot deel komt vrij omdat onderdelen van het opleidingscentrum een vestiging krijgen bij station Lei- den-Centraal. Maas: „We kun nen daar mooi die tachtig soci ale huurwoningen kwijt vol gens de net gemaakte afspra ken. Wij vinden dat een uitge wezen plek en dan hoeven we niet alleen maar dure wonin gen te bouwen." Het gebied is overigens de achtertuin van Portaal, het hoofdkantoor zit op de Lammenschansweg. Het enthousiasme bij de cor poratie betekent overigens niet dat ze vast van plan is om de 122 huizen in de Fruitbuurt af te breken. „Slopen zullen we daar voorlopig zeker niet", ver klaart Maas. „De huizen verke ren in technisch goede staat. Ze zijn te goedkoop en nog te goed. We hebben ze ook nodig om de doorstroming van ande re wijken (waar wel wordt ge sloopt) op te kunnen vangen." Prioriteit heeft de Fruitbuurt bij Portaal niet. De woningbouw corporatie rondt eerst de pro jecten in de Diamantbuurt, in Leiden-Noord en aan de Oran jegracht/Waardgracht af. Ver volgens komt Leiden-Zuidwest nog aan de beurt. door Robbert Minkhorst leiden - De Fruitbuurt doet zijn plek eer aan. Verscholen in Lei den-Zuid. Op de Lammenschans weg rijd je er zo voorbij. Beschei den huizen met nette tuintjes. De schoonheid zit in details. De doorsnee bewoner leeft er naar tevredenheid, zo blijkt. Maar de gemeente denkt aan sloop en bouw van nieuwe woningen. De minste uitstraling hebben zonder meer de portiekflats aan de Lammenschansweg. Wo ningstichting Ons Doel, die de huizen verhuurt, heeft duidelijk zijn best gedaan om de com plexen er zo florissant mogelijk uit te laten zien. Portieken en kozijnen hebben net een scheut verf gehad. De verhuurder is zelf erg te spreken over de 2-ka- merbenedenwoningen en 4-ka- mermaisonnettes. Erik Olijer hoek, manager wonen van Ons Doel: „Het complex Lammen schans draait goed. De mensen zijn tevreden. Voor ons hebben de huizen nog zeker kwaliteit en waarde." Wat zou dus een aanleiding moeten zijn voor sloop? Die is er niet, vindt Olijerhoek. In de benedenwoningen wonen vooral ouderen. De maisonnet tes zijn ruimer en hebben bo vendien een groot dakterras. De huren bedragen gemiddeld zo'n 250 tot 300 euro, waarbij de bovenwoningen wat duur der zijn. Olijerhoek: „Er wordt dan weer gezegd dat Leiden zo veel goedkope woningen heeft, maar dat is óók een kracht. Dat mag ook eens gezegd." Uitgerekend op deze grijze en later druilerige woensdagmid dag vindt bij een van de entrees naar de wijk een aanrijding plaats. Op de kruising van de ventweg van de Lammen schansweg met de Tomaten- straat staat een auto met de knipperlichten aan. Portieren staan open. Op hetzebrabad ligt een bejaarde man. Aad Burgwal woont twaalf jaar in de Appelstraat. Zijn boven huis maakt deel uit van het complex met 122 woningen van Portaal. De huizen dateren uit de jaren vijftig. Burgwal - enke le beschaafde piercings in het gezicht - laat zijn hondje uit. „Op termijn sloop? Daar hoor ik van op. Ik kom uit de Meren- een gegeven moment kom je buiten steeds meer mensen te gen die je binnen ook al hebt gezien. Hier wonen bevalt su per." „We krijgen nu ook meer kin deren in de buurt, dat is ideaal. Alleen een voetbalveldje is er niet. Dat is nog een vurige wens van de jeugd hier." Over de wo ning zelf is Gommans ook te spreken - hoewel er eerst het nodige aan moest gebeuren, voor hij erin kon. „Ik heb twee maanden bij mijn ouders moe ten wonen om het een beetje in orde te krijgen. De woning bouw heeft wel z'n stinkende best gedaan om het in orde te krijgen. Ach, je hebt altijd van de muggenzifters: dit is niet goed, dat niet. Wat mij betreft kunnen de huizen nog 20 jaar mee - met wat aanpassingen." Eenvoudige rijtjeshuizen in de Fruitbuurt. Bij veel Leidenaars populair, want de huren zijn laag en het wonen in de buurt is prettig. „Hier is het rustig." Foto: Mark Lamers met mountanbike, is dan allang weer toegankelijk. De schoonheid van de huizen in de Fruitbuurt zit verstopt in de Meloenstraat. Het zijn koop huizen, deels met glas-in-lood en met oranje daken. Iets een voudiger, maar niet minder netjes zijn de rijtjeswoningen in de Kersen- en Druivenstraat. Eigenaar is woningbouwvereni ging De Sleutels van Zijl en Vliet. Een zegen. Zo omschrijft Emiel Gommans het wonen in Lei- den-Zuid. Hij en zijn gezin kwamen over uit Noord. „We komen uit een flat uit het getto van Leiden, bij de Willem de Zwijgerlaan. Dan kom je hier wonen en gaat er een wereld voor je open. Ik heb tien jaar in de gevangenis gewerkt en op wijk en deze buurt is dan een verademing. Hier is het rustig, met weinig verkeer. Het is hier gewoon prettiger." De Tomatenstraat, waar Burg wal zijn huisdier uitlaat, hakt de wijk in tweeën. De straat heeft de breedte van een laan, niet de allure. De tuintjes staan er fijn geknipt bij. In een kleine bol derkar groeien weelderige gera niums. „Er woonden hoofdzakelijk ou deren. Nu wordt het toch wat jonger", is Burgwals ervaring. De buurt noemt hij netjes, over zijn woning is hij tevreden. Re gelmatig spreekt hij mensen met wie hij het portiek deelt. De contacten zijn niet intensief, wel prettig. Verhuurder Portaal herkent de ervaring van Burgwal. De cor poratie zal ook blijven investe ren in de huizen. „Het is een rustige wijk met een normaal klachtenpatroon", zegt woord voerder Joost Maas. De gemid delde huur is '200 k 300 euro'. De man van de geparkeerde au to beent zenuwachtig heen en weer. Hij gebaart dat zijn doch ters in de auto moeten blijven. De man op het zebrapad ligt op zijn zij. Hij draait en schudt met zijn hand. Omstanders lopen toe. Joop de Ridder sjouwt zijn twee boodschappentassen naar bo ven. Het trappenhuis galmt als een kathedraal. Terwijl de bui tenkant van het woonblok aan de Veilingkade (eigenaar: ook Portaal) er zonder meer goed onderhouden uitziet, oogt het binnen minder fraai. Dat vindt De Ridder zelf ook. De buurt bevalt hem prima, zijn huis heel wat minder. Aan de woningen mankeert nogal wat. Pas hebben ze de voordeur en de naambordjes gedaan. Als dat nou het belang rijkste was... Dat zwarte spul dat in de muren zit - het heeft een naam, maar ik weet hem even niet meer - komt bij de douche naar buiten." Hij wijst erop dat de elektra is verou derd. Verwarming gaat via een gaskachel. De kamers zijn aan de kleine kant. .Alleen gaat het nog wel, maar als je hier met een of twee kinderen zit - er is één slaapkamer en verders niks." Zijn huur bedraagt 231 euro in de maand. Dat komt overigens omdat hij er al sinds 1993 woont. Hij weet dat in een benedenwoning een jong iemand is komen wonen - nadat er jaren een oudere heeft geleefd. Ze waren van de wo ningcorporatie een maand be zig om het huis op te knappen, zegt De Ridder. Daarna is de huur verdubbeld. „Ik zou dat echt nooit betalen. Als je er hier zo doorheen loopt, is het ver vallen. Het is niet meer van de ze tijd. Ik zou het tegen de vlak te gooien en opnieuw optrek ken. Gewoon alles weer fris op bouwen." De ernst van het ongeval lijkt mee te vallen. Meteen kwartier zijn politie en ziekenwagen ter plaatse. De bejaarde man kan in de ambulance al worden be handeld. Buiten praat een agent met de twee meisjes. Het begin van de Tomatemtraat, aanvan kelijk afgezet door een agent Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! LEIDSE KWESTIES vesties die als een eeu- aagteken boven de stad Is de Leidse bevolking 'dom? Wie kiest de liedjes carillon uit? Wie is de [man van Leiden? De ru- eidse Kwesties biedt een ard op vragen die elke zich wel eens stelt. ig 2: Waarom prijken [glazen achtergevel van itraal Station twee rare, le ogen? Is dat kunst? ïtraal Station van Leiden ir- en tegenstanders, prijst het lijnenspel van staalbalken; een ander iet maar een ielig staket- lat volledig wordt wegge- Idoor het ferme Sociale gteiPeringsbankgebouw er- tof niet, elke treinreiziger 't paar hemelsblauwe ogen die uitkijken over de zee zijde van het station. Een wat misplaatste toevoeging aan het uit witte bogen opgetrokken ge bouw, is een veelgehoorde re actie. Komen de ogen uit de ko ker van de architect? Is het kunst? Heeft iemand in een vandalistische bui de ogen op geplakt? „Voor zover wij weten zijn de ogen geen onderdeel van het oorspronkelijke ontwerp van architect Harry Reijnders", zegt Marleen Peeters van Holland Railconsult, dat het stationsge bouw beheert. „Tja, het móet dus wel kunst zijn. Het moet een gezicht voorstellen, geloof ik. Ik heb hier even rondge vraagd op de afdeling en ja, ie dereen kent die ogen. Ze vin den het niet mooi. Architecten zijn er meestal ook niet blij mee. Stationsgebouwen zijn toch hun kindjes, hè." Een belletje met Hans van der Bunte van Leiden Museum- groep lost de kwestie op. Van der Bunte is net druk bezig met het afbreken van de vitrines op het station en wat blijkt? De ogen op de achtergevel hebben ook hun langste tijd gehad. Nog deze maand gaan ze weg. De ogen zijn niet naar buiten, maar naar binnen gericht, het station fn, legt Van der Bunte uit. Ze verwijzen naar de vitri nes op de perrons. Op het glas dat de kunstwerken tegen van dalen beschermt, prijkt een kleine versie van de ogen. „Ze verwijzen naar het visuele as pect van de Leidse musea", legt hij uit. „Bedoeling van het kunstproject was om de musea bij de openbare ruimte te be trekken. De kunstenares Evely- ne Janssen uit Rotterdam heeft die opdracht uitgevoerd. De ogen hebben acht jaar op de gevel gezeten, terwijl drie jaar de bedoeling was. Een van de kunstwerken -het koperen huisje tussen de perrons 4 en 5- is inmiddels helemaal vergaan. We kijken nu hoe we de ogen weg kunnen krijgen. Of ze tus sen het glas zitten of eróp." De ogen op Leiden Centraal. Foto: Dick Hogewoning Architect Harry Reijnders is al jaren weg bij de spoorwegen en blijkt tegenwoordig in Zwitser land te wonen. Hij is verrast te horen dat de ogen van zijn sta tion worden verwijderd. „Jam mer. Ik vond ze best leuk. Een aantasting van mijn ontwerp? welnee, de ogen zijn destijds aangebracht in nauw overleg met mij." Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar re- dactie.ld9hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-53S6401. /ja lk neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. oi^ijtservles! 1 I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) I l I Naam: DM V i Postcode/Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum v m bezorgcontrole) e-mailadres: I Bank-/girorekeningnummer' Handtekening: I Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankae£de envelop, naar Leidsch Dagblad. J T.a.v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1SOO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidsch dagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch êA Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13