EU verbiedt steun aan scheepswerven ECONOMIE Banken naar rechter over risico op exportkredieten Nederlandse aardgasvoorraad Meer werk in deeltijd minder gedaald dan verwacht 0ok mannen vaker Parttime Vervoerders vrezen tarieven Betuwelijn Consument vindt warenhuis stoffig Werknemers industrie tillen vaak te zwaar Chinese taxi Proces tegen Chodorkovski voortgezet Y Passen en meten leer vraag naar nige ijskasten ent - Energiezuinige ijskas- Êjjn in trek. Vorig jaar steeg andeel ervan in de totale iop. Energiezuinige auto's asmachines werden in minder goed verkocht dan jt voorgaande jaar. Het ijskasten met een A-label in vergelijking met 2002 jaar met vijf procent tot 90 jent. Het totaal aantal ver te ijskasten nam vorig jaar af. tevaller voor latkist 13nroam - De schatkist boekt 2003 een meevaller van Jq niljoen euro door lagere io ven voor de volksverzeke- 0 n AOW, nabestaandenuit- ig Anw en Kinderbijslag, al het aantal AOW-uitke- n was vorig jaar kleiner eraamd. Dat blijkt uit cij- ie de Sociale Verzeke- ibank (SVB) gisteren heeft Ir ndgemaakt. pmachines >ller leveren hoven - ASML zoekt naar in om zijn klanten sneller ïieuwe chipmachines te zien. De fabrikant over- t hen opties te bieden op ,-ering van de apparatuur, door de productietijd af- it. Nu kan de tijd tussen de angst van een order en de ing nog oplopen tot negen iden. Het Veldhovënse be speelt met de gedachte om en een voorschot te laten en. Vervolgens garandeert Ldat de machine eerder se beveiliger opt concurrent irdam - De Britse beveili- onderneming Securicor concurrent Ricas Beheer. Nederlandse bedrijf geeft dingen over veiligheid aan memingen en andere or aties. Bij Ricas werken onderd mensen. Het be- net een omzet van circa 15 len euro bedient ongeveer uizend klanten in Neder- jnoffer voor loud banen ikusen - Het Duitse che- en farmacieconcern Bayer het aantal banen dat het ar en in 2005 gaat schrap- n eigen land verlaagd van tot 3000. Met de onderne- sraad is afgesproken dat .600 werknemers in Duits in mil daarvoor afzien van ocent van hun variabele ting, zoals bonussen en atieloon. Bayer heeft ook dat er geen gedwon- intslagen vallen. Vorige id sloot het Duite elektro- em Siemens een vergelijk- akkoord. un voor ndelstactiek EU ei - De Europese Com- e heeft gisteren steun ge en van de EU-ministers van nlandse zaken voor de ier waarop zij probeert om iderhandelingen over het laken van de wereldhandel trekken. Dat heeft het irlandse voorzitterschap ïcludeerd. Frankrijk heeft ledenkingen, vooral door 'nzijdige aanbod van de in de rest van de wereld e exportsubsidies voor louwproducten te schrap- la onderzoekt isioen artsen luc - De Nederlandse dingingsautoriteit NMa in het lopende onderzoek de verzekeringsbranche de oenen voor artsen op de genomen. Dat heeft een dvoerder van de kartel hond gisteren gezegd. Het Dm de zogeheten Stichting stverlening aan Pensioen en (SDP), een samenwer- sverband van vrijwel alle verzekeraars in Neder- Het is begin jaren zeven- 'gericht als tegenhanger lensioenfondsen voor me- ie destijds werden opge- ordwinst voor uisch Gazprom on - Het Russische gas- em Gazprom heeft vorig [je hoogste winst uit zijn liedenis behaald. Volgens lationale accountants- laarden kwam de netto- uit op 159,1 miljard roe- i miljard euro) tegen bij miljard roebel in 2002. 'mm profiteerde van de ge- n gasprijzen en van hogere ^opbrengsten. Ook ver fde de belastingaanslag e Russische gasmonopo- let bijna de helft. De omzet toe van 644,7 miljard naar 5 miljard roebel (22,7 mil ium). r I Nederland op de vingers getikt den haag/anp - De Europese Commissie haalt een streep door steun van het Rijk aan vier Ne derlandse scheepswerven. De werven hadden al gerekend op de in totaal 21,7 miljoen euro uit het zogeheten matchingfonds en zijn begonnen met de bouw van een deel van de schepen, maar de commissie verbiedt Ne derland tot uitbetaling over te gaan. Staatssecretaris Van Gennip van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer geschreven het niet eens te zijn met het be sluit van de Europese Commis sie. De Nederlandse regering zegde de steun toe in 2002 met het voorbehoud, dat de Euro pese Commissie dit zou goed keuren. De werven beschouwen het be sluit van de Comnmissie als "ernstig", aldus Van Gennip. Volgens een woordvoerder van het ministerie wil Van Gennip bezien hoe zij de werven alsnog tegemoet kan komen. Eerder was uit antwoorden op Kamervragen duidelijk dat de Europese Commissie beden kingen heeft tegen de steun van de Nederlandse overheid, die bedoeld was om tegenwicht te bieden op "rentesteun" die Spaanse werven kregen. Vol gens de Europese Commissie is dit alleen toegestaan als het gaat om maatregelen die be doeld zijn om oneerlijke con currentie van buiten de Euro pese Unie te compenseren. De Europese landen ondervinden veel concurrentie van onder meer Korea. De vier Nederlandse werven die de subsidie mislopen, zijn Bo- dewes Shipyards, Bodewes Vol harding, Merwede en Visser. amsterdam/anp - Grote waren huizen lijken na ruim een eeuw overheersing in de stadscentra hun beste tijd te hebben gehad. De Europese grootwinkelbe drijven als V&D, Marks Spen cer en KarstadtQuelle zien wel klanten komen, alleen kopen ze niets. De consumenten gaan liever naar kleinere speciaalza ken, zoals de shops van Nike en Hilfiger, waar ze wel grif de knip trekken. Het grote probleem van de wa renhuizen is dat mensen daar twintig jaar geleden spullen konden kopen die nergens an ders te krijgen waren. Inmid dels streven speciaalzaken als Zara en H&M het winkelmaga zijn voorbij. Klanten vinden warenhuizen duf en stoffig, zo blijkt uit onderzoeken. „Consumenten veranderen. Als ze winkelen hoort daar ook een bepaalde emotie bij en bij wa renhuizen krijgen ze die niet", zegt warenhuisdeskundige B. Keizer van onderzoeksbureau Capgemini. „Ik zie steeds meer dat merken zoals Nike, Orange en Hilfiger met eigen winkels komen. Voorheen waren zulke winkels er alleen ter ondersteu ning van het merk, maar tegen woordig zijn het winstmakers waar klanten ook een stuk merkbeleving ondergaan." Die trend is de grootste concur rent van de warenhuizen. Vol gens Keizer kunnen grootwin kelbedrijven alleen overleven als ze zich weten te onderschei den. „Hema is daar een mooi voorbeeld van. Consumenten die daar komen, weten wat ze krijgen. De formule voert wei nig merken, maar wel een hel dere prijspolitiek. Bij V&D (net als de Hema eigendom Vendex KBB) is de formule onduidelijk. Ze blinken nergens in uit." V&D (anno 1887) voelt dat door daling van de resultaten. Het warenhuis probeert het tij te keren met een grote reorganisa tie, waarbij twaalf filialen slui ten en 2700 mensen op zoek moeten naar een nieuwe baan. Als V&D het niet redt, gaat vol gens bestuursvoorzitter P. Hamming van moederbedrijf Vendex KBB de stekker eruit. Bij het Britse Marks Spencer (anno 1884) geldt eigenlijk het zelfde probleem. Klanten ko men wel, maar kopen niets. Concurrerende ketens als Next hebben op modegebied meer aantrekkingskracht. Ze zijn goedkoper en meer bij de tijd. Evenals Vendex KBB is M&S op de beurs al enkele jaren niet meer in trek. M&S probeert een vijandige overname te voorko men. Vendex KBB verdwijnt vanaf augustus van de beurs in Amsterdam. Het concern is overgenomen door twee inves teringsbedrijven. Ook het Duitse KarstadtQuelle (anno 1881) heeft last van de conjunctuur. De bestedingen lopen terug. Recentelijk kondig de de onderneming aan 4000 mensen te ontslaan en dertig van de 212 winkels te sluiten. Keizer: „Bij KarstadtQuelle krij gen klanten veel voor weinig. Met deze strategie bevinden ze zich in het midden van de markt. Als het concern nu er gens in zou uitblinken, zoals service of een verrassend assor timent, dan herkent de consu ment dat en kopen ze wel." Warenhuizen hebben meer minpunten. Door de grote as sortimenten is het volgens Kei zer moeilijk om snel nieuwe producten erin of eruit te halen. „Dat maakt het moeilijk om zo'n winkel te runnen. De grote warenhuizen in Europa zijn verworden tot instituten, met weinig echt goede concepten. Willen ze overleven, dan moet dat veranderen." xian - Meer dan honderd keer repareerde taxichauffeur Chen uit de Chinese stad Xian allerlei gebreken aan zijn auto. Hij vroeg de Chinese fabrikant om een vervangend exemplaar, maar dat verzoek werd niet ingewilligd. Gisteren was Chen het zat en trok hij met collega taxichauffeurs in protest door de straten van de miljoenenstad Xian. Zijn taxi liet hij voorttrekken door een ezel. Foto: Reuters/China Photo's den haag/anp - De Nederland se aardgasvoorraad is het afge lopen jaar met een daling van 4 miljard kubieke meter minder sterk afgenomen dan verwacht. Dit komt door de vondst yan zeven nieuwe gasvelden en een bijstelling van de bestaande voorraden. Dit bleek gisteren uit cijfers van het ministerie van economische zaken. Op 1 januari 2Ö04 had Neder land een aardgasreserve van 1615 miljard kubieke meter. De zeven nieuwe vondsten zijn goed voor 13 miljard kubieke meter gas. De bijstelling van de bestaande gasvoorraad levert 51 miljard kubieke meter gas meer op. Vorig jaar werd er 68 miljard kubieke meter gas ge produceerd. De voorraad in het Groningse gasveld is 117 miljard kubieke meter hoger bijgesteld. Het me rendeel hiervan kan pas na 2040 gewonnen worden. De overige voorraden op het vaste land bevatten 73 miljard kubie ke meter minder gas dan ver wacht. De gasvoorraden in het continentaal plat zijn 7 miljard kubieke meter hoger ingeschat. Het Groningse gasveld, dat ruim tweederde van de totale reserve beslaat, werd begin dit jaar geschat 1142 miljard kubie ke meter. Tot 2014 verwacht het ministerie van economische za ken in totaal 464 miljard kubie ke meter aardgas te produce ren. Onlangs besloot het kabinet gaswinning in de Waddenzee toe te staan. In de jaren negen tig werd hier ongeveer 40 mil jard kubieke meter aardgas ont dekt. Op basis van seismische gegevens lijkt er nog eens 30 tot 130 miljard kubieke meter in de Waddenzee te zitten. voorburg/anp - Steeds meer vrouwen en mannen werken in deeltijd. In 2003 had ruim een derde van de werkzame be roepsbevolking een deeltijd baan. Dat is bijna anderhalf maal zo veel als in 1993, zo bleek giste ren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De meeste deeltijdwerkers zijn nog steeds vrouwen, maar ook steeds meer mannen werken parttime. In 1993 werkte een kwart van de beroepsbevolking in deeltijd. In 2003 was dat op gelopen tot 36 procent. Mensen die minder dan twaalf uur per week werken, worden niet gerekend tot de werkzame beroepsbevolking. Het CBS heeft hen hier buiten beschou wing gelaten. In 1993 had ruim de helft van de werkende vrou wen een deeltijdbaan. In 2003 was dit toegenomen tot tweederde. Er zijn in die perio de bijna 800.000 werkende vrouwen bijgekomen.Bij man nen nam het percentage deel tijdwerkers tussen 1993 en 2003 toe van 9 naar 14. Mannen die parttime werken, hebben meestal een grote deel tijdbaan (tussen de 20 en 34 uur per week). den haag/anp - Industriële be drijven nemen onvoldoende maatregelen om risicovol tillen door hun personeel te voorko men of te beperken. Vooral de voedings- en genots middelenindustrie doet het slecht. De Arbeidsinspectie heeft bij bijna 40 procent ofwel 70 van de 187 bezochte bedrij ven overtredingen geconsta teerd. Dit blijkt uit een onder zoek van de inspectie. Lichamelijke belasting is in de industrie een van de belangrijk ste oorzaken van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Het tillen van lage gewichten kan al schadelijk zijn. Het dikwijls gehanteerde maxi mum van 23 kilo geldt alleen voor ideale omstandigheden. Dat wil zeggen dat de werkne mer niet te laag of te hoog, niet te vaak en zonder draaien moet tillen. Overtredingen doen zich voor op het gebied van machinevei- ligheid en de verplichte risico inventarisatie en -evaluatie. Een op de vijf onderzochte bedrij ven ging op dit punt over de schreef. De Arbeidsinspectie, die de sector vorig jaar door lichtte, gaf 204 waarschuwin gen, eiste 71 keer dat de werk gever zich alsnog aan de wet- houdt en deelde 22 boetes uit In negen gevallen legde zij het werk op een bedrijf stil, steeds wegens onveilige machines. De inspectie zal de industriële be drijven blijven controleren op lichamelijke belasting. 'Spoor prijst zichzelf uit de markt' rotterdam/gpd - Transportor- ganisaties vrezen dat de Betu welijn, het nieuwe goederens- poor tussen de Rotterdamse haven en Duitsland, voor po tentiële gebruikers te duur wordt. Hoewel de hoogte van de hef fing voor de railverbinding nog niet bekend is, vrezen toekom stige vervoerders dat dat tarief de pan zal uitrijzen, waardoor de Betuwelijn zichzelf uit de markt prijst. De jaarlijkse lasten voor het spoor (aanlegkosten 5,2 miljard euro) bedragen na 2007 20 tot 27 miljoen euro per jaar. Met de heffing moet dat geld worden terugverdiend. Verladersorganistie EVO geeft aan dat de kilometerprijs 'bin nen de perken' moet worden gehouden. Anders kiezen verla ders voor alternatieven, zegt A. van Dongen. Twee euro is voor haar het maximum. „Het tarief mag niet boven het draagvlak van de markt uitkomen." Transport en Logistiek Neder land pleit voor een 'gelijk speel veld' voor alle vormen van transport (weg, water en spoor). „Gebruikers betalen de kosten waarvoor ze verantwoordelijk zijn," vindt C. Buraa van TLN. Zij vreest dat spoorvervoer en binnenvaart fors duurder wor den wanneer alle lasten worden doorberekend. Binnenvaartorganisatie Ko ninklijke Schuttevaer kijkt 'met gemengde gevoelens' naar het opleggen van kosten aan de ge bruikers. „Als alles meetelt, blijft er van het spoor niks over," meent directeur C. de Vries. „De Betuwelijn is niet te exploiteren, maar moet van het rijk wel een succesnummer worden. Dus moet er veel geld bij en dat komt er - linksom of rechtsom." Volgens De Vries moet Nederland bij het besluit over de heffing uitkijken 'dat het zijn positie als transport land niet in de waagschaal stelt.' Directeur C. Robbeson van spoorvervoerder Railion zei za terdag bij de opening van de Havenspoorlijn op de Maas vlakte dat het tarief tussen de een en twee euro moet komen. „De volledige capaciteit van dé Betuwelijn, zeventig miljoen ton per jaar, wordt in de begin jaren toch niet gehaald. Het ta rief moet daaraan worden aan gepast worden." Robbeson re kent de eerste jaren op 20 tot 25 miljoen ton per jaar. Volgens het ministerie van Ver keer en Waterstaat wordt pa$ volgend jaar beslist over de hoogte van het tarief. Eis: vergoeding na kwijtschelding schulden arme landen den haag/gpd - Drie grote Ne derlandse banken willen een uitspraak van de rechter over de schade die ze lijden op be paalde exportkredieten. De banken Fortis, ING en ABN Amro lopen een risico van vijf tot tien procent op exportkre dieten die ze verlenen aan arme landen. Ze willen daar niet voor opdraaien als de Nederlandse staat deze schulden helemaal kwijtscheldt. Normaal gesproken nemen de banken een eigen risico voor lief bij het verstrekken van een exportkrediet. De Nederlandse staat vergoedt doorgaans 90 tot 95 procent van de schade die kan ontstaan als een importeur in een Derde Wereldland niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen. De banken reageren nu op een schuldenprogramma voor het West-Afrikaanse land Ghana. De internationale gemeenschap heeft afgesproken 90 procent van de schulden van dit land kwijt te schelden. Nederland gaat verder en streept de volle dige schuld van Ghana weg. De banken die exportkredieten hebben uitstaan, dreigen zo doende op te draaien voor de laatste vijf of tien procent. De Nederlandse overheid volgt de redenering dat een bank niets meer te vorderen heeft als de volledige schuld is kwijtge scholden. Volgens een woordvoerder van een van de banken willen ze een principiële uitspraak van de rechter. „Wij vinden dat hier niet langer sprake is van een zogeheten eigen risico. Dat risi co nemen we normaal gespro ken, omdat we er geld mee kunnen verdienen. Maar nu de staat alle schulden kwijtscheldt, blijven wij met een restschuld zitten. Hier is een situatie ge creëerd waar wij geen vat op hebben." Als bijkomend argument voe ren de banken aan dat het be sluit van de Nederlandse staat niet bijdraagt aan een stabiel investeringsklimaat in landen als Ghana. Ze wijzen er op dat banken voorzichtiger worden krediet te verlenen, als hun risi co's groter worden. De rechts zaak zal worden aangespannen tegen het ministerie van finan ciën en verzekeraar Artradius, waar de exportkredietrisico's zijn ondergebracht. De banken noemen geen be dragen bij de mogelijke schade die ze lijden als ze vaker het ei gen risico moeten nemen bij exportkredietverlening aan ar me janden. moskou/anp-rtr - In de Russi sche hoofdstad Moskou is gis teren het proces tegen de groot aandeelhouder van Aeconcern Yukos, Michail Chroorkovski, voortgezet. De 41-jarige olie magnaat staat terecht wegens belastingontduiking en fraude. Yukos verkeert intussen in grote problemen. De Russische staat eist miljarden aan achterstallige, belastingen terug. Veel deskun digen zien in het proces een poging van het Kremlin om Chodorkovski te straffen voor zijn politieke ambities. Yukos heeft de overheid een nieuw voorstel gedaan om aan zijn belastingschuld te voldoen. De nieuwe topman van het be drijf, Stephen Theede, zou voor de komende drie jaren 7,5 mil jard dollar hebben geboden als vergoeding. Maar de regering Poetin zou koel op het aanbod hebben gereageerd. .Wij in de regering zien er weinig in", al dus een een anonieme rege ringsbron. rozenburg - In alle vroegte en met grote voorzichtigheid gingen gisteren in Rozenburg twee havenkra nen op transport. De kranen van een stuwadoorsbedrijf voeren op een ponton van de Chemiehaven naar de nieuwe Britanniëhaven. Onderweg moest de Calandbrug worden gepasseerd. Met passen en meten schoven de 5 meter en 65 centimeter hoge kranen onder de twintig centimeter hogere brug door. Fotcj: GPD/Rein Geleijnse

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7